No. 271 Dinsdag 20 Aupsfns 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland SI r E' rA BA K Kendrikse Co's Bank N.V. Goes DE FALCON n. >K >K >K >K »K M-MASSEE loggestroo, idiende, en Jongens LANGS EEN DIEPEN WEG Buitenland. Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSGH e.a. TEN an een restant ESKOUSEN en 'KOUSEN tegen oorspronkelijke zen. inschrijving srkpaarden JFFEUR. msimeisje, Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle FEUILLETON. J. HOOFTMAN Jr., tegen voordeelige koersen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. GOES. mtant: ed JOH. DE PREE, >older in Zwake ppels naast den Burger. i (Jutten en andere) ten kantore van DISSEL te Goes, 24 Augustus a. s. orscht. VISSER, Middel- lag, zijn op het plein K, 's-Heer Hendriks- ioes, larden worden onder rkocht. ket- en Speculaas- 1ELAAR BIENE- e wordt gevraagd >rswerk. bekwaam Chauf- g kunnende werken, aamheid. N. VAN STRIEN, es. entendrogerij te en voor het aan- DE DIRECTIE. KAM. Kloetingsche vraagt zoo spoedig f dag en nacht. i Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie on Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs-- Per 3 maanden, franco per post, f3.™ Losse nummers f 0.0'» Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 i Bij abonnement belangrijke korting. Droef geschrijf. Ieder, die op maatschappelijk gebied meeleeft, weet, hoe bang de tijden zijn, die wij doormaken. Do sociaal-democratie doet, wat zij kan, om aan invloed te winnen, een invloed, die waarom zouden wij het ontken nen in onze groote steden reeds be angstigend groot is en die ook op het platteland, ook in onze eigen provincie in kracht toeneemt. Iloe noodig is het dan, dat tegen die rooide macht alle Christenen, van welke kerkfortaatie ook, in Gods kracht ge zamenlijk weerstand bieden. Maar helaas, er is één politieke groep, die der Staatkundig Gereformeerden, die blijkens het spreken van ds Kersten in de Tweede Kamer en zijn schrijven in „De Banier", het beter vindt af te geven op de Christelijke vak- en sociale orga nisaties en deze in den rug aan te val len. Of Ds Kersten daarmede de arbei ders uit zijn kerkelijke gemeenten van het socialisme terughoudt, iis wel aan gerechten twijfel onderhevig', als men eens speciaal studie maakt van de -stembus- cijfers in de streken, waar hij veel in vloed heeft. Zeker is wel, dat de vijand zich in de handen wrijft van plezier over zulk een houding. Hij gnuift er in en gaarne beroept hij zich op uitlatingen van ds Kersten c.s., om daarmede aan te too- nen, dat de massa van de Christenen niets te verwachten heeft. Het blijkt telkens weer, dat de S.D.A.P. veel meer gebeten, is op de leiders der Chr. vak- etn sociale beweging dan op die Christenen, die op sociaal gebied de valsche lijdelijkheid prediken. Immers de laatstea zijn het, die den weg voor het socialisme banen en oorzaak zijn, dait Christen-arbeiders in arren moede, van wege het tekort aan sociaal besef big! zulke leidslieden, overloop-en naar de S. D. A. P. Zoo schrijft nu weer „De Banier over „het voortwoekerend roode -element in de z.g.n. Christelijke vakbonden" en keurt dit blad het notabene af, dat aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en de Theologische schooi te Kampen de stu denten worden voorgelicht óp een z.g.n. socialen dag aangaande de moeilijke pro blemen, waarvoor zij straks, als zij leids lieden des volks zijn geworden, op- maat schappelijk gebied zullen komen te staan. Het blad durft zelfs schrijven over „revo lutionaire -opvattingen aan de toekom- stige Geref. predikanten bijbrengen". Het is verregaand. Het schijnt wel, dat ds Kersten en de zijnen met blindheid zijn geslagen en den ernst van onzen tijd niet zien. Wij willen ons -onthouden van scherpe hitdrukkingen, hoewel ze als vanzelf in de pen komen, als men dergelijk ge schrijf leest. Dit willen we echter wel zeggen, dat het er diep-treurig in ons land zou uitzien, indien door alle Neder- landsche Christenen g-p maatschappelijk gebied eenzelfde houding werd aangeno men als door ds Kersten, di-e moedwillig Door H. ZEEBERG. 47.) Suf pijnigde zij zich het hoofd, wat 'het toch wel zijn k-on. Zij werd er zenuwachtig van. Geen slaap -had den afgel-oopen nacht, haar oog geloken. En nu nu de meisjes elders in het hui-s aan het werk waren, ook onder den indruk van iets vreeselijks, dat zij niet realiseeren konden, nu was zij er weer over begonnen. „Maar Albert, er moet toch een reden voor zijn. Het is ongehoord, zooals de mensohen doen." „Het een of andere praatje -gaat zeker rond", zei hij, met groote moeite. „Je weet, hoe dat -gaat in zoo'n stadje." ■Goed, maar wat heeft men dan te pra ten? Er moet toch wat zijn?" vroeg zij, iet wat heftig. „Daar komen we wel achter. En dan is het meteen uit de wereld." Mevrouw M-eerendonik kon er geen ge noegen mee nemen. »Er is toch niets, Albert?" vroeg zij, weer ongerust. zijn oogen voor de werkelijkheid sluit en denkt, dat hij met wat groote woor den en tal van cliché-uitdrukkingen het roode gevaar kan bezweren. Gelukkig, dat wij het weten, dank zjj de voortdurende voorlichting van tal van eminente mannen van, verschillende ker kelijke -gezindte, dat Gods Woord -ook voor het sociale leven van zoo rijke beteekenis is en ons een weg wijst, die to-t he-il van land en volk strekt. Jaren en jarenlang is daarop gewezen en op het wo-ord is Go-de zij dank o-oik d-e daad gevolgd. Onze Christelijke vaik- en sociale organisaties zijn er de bewijzen van. Liever dan deze in den rug aan te val len ro-epen wij ze toe: ga voort met uw arbeid en tracht de Chxistelijk-sociale beginselen uit te dragen en in toepassing te brengen. Die arbeid zal natuurlijk niet volmaakt zijn. Er zullen wel eens fouten gemaakt worden. Maar indi-en dit mocht voorko men, dan zullen wij beter do-en, daarop de personen in kwestie in broederlijke liefde te wijzen dan ze uit te ba zuinen op de straten van Aske-lon. Het RussischChineesche conflict. Havas meldt uit Peking, dat aldaar binnengekomen berichten bevestigen, dat een sovjet-divisie, gesteund door artil lerie, verschillende punten van den spoor weg op veertig K.M. afstand van Mand- -sjoelie heeft aangevallen en ingenomen. Naar Reuter uit Moekden meldt, heb ben Russische verkenningstroepen, on dersteund door Koreanen een grensdorp in dé provincie Kirin ingenomen en na de huizen geplunderd te hebben, inbrand gestoken. Twee Chineesch-e kooplieden werden gedood, drie anderen weggevoerd. Vrijdagmiddag zijn ongeveer in dezelfde streek de Chineesche stellingen door Rus sische .artillerie beschoten. De Chineesche minister van'buitenland- sehe zaken, Wang, heeft bevestigd, dat de regeering Tsang Hsoe Liang opdracht gegeven heeft 60.000 soldaten naar het Mandsjoerij-sche „front" te zenden voor verdedigingsdoeleinden. Met het oog op de dreigende houding en de invallen der sovjettroepen aan de grens, verklaart de regeering zich bereid, indien noodig, ver dere versterkingen te zenden. Een hatelijke maatregel der Belgische regeering tegen Nederlanders. Ruim honderdduizend Vlamingen heb ben de tiende Vlaamsche bedevaart naar den Yser medegemaakt. De Belgische regeering, die de Vlamin gen stiefmoederlijk wil blijven behande len, had deze bedevaart aangegrepen om weer een maatregel af te kondigen, die deVlamingen diep in hun Groot-Neder- landsch stambewustzijn heeft gekrenkt De minister van justitie had bevel ge geven, alle Nederlanders, die naar België „Wat zou er zijn?" „Ja, je bent ook zoo vreemd, den laat- sten tijd." „Er is niets," antwoordde -hij. „Ja, ik ben niet goed. Maar de dokter meent, dat het langzamerhand wel za-1 -overgaan." „Ja, maar -hij heeft ook gezegd, -dat je de lucht in moet. Waarom ga je er -dan niet eens uit?"' „Buiten wordt het veel minder, Bert. Het draait me voor -de oogen." Mevrouw 'Meeren-donk zuchtte. Angstig, met een blik van diep mede lijden keek hij haar aan. Zooeven was in hem opgekomen de gedachte: zeg haar al les maar; het zal je opluchten; en dan is zij uit de onzekerheid, die haar pijnigt. Maar -onmiddellijk had hij -die -gedachte met kracht teruggedrongen. Neen, neen, maar niet vertellen. Het zou wel slijten, -het praatje in de stad. Vol gende week ik-on hij -de -zeshonderd gu-lden wel in de was van „Boschzicht" terugstor ten. Was er dan controle, dan was alles in orde. En dan zou hij, want nu durfde hij zich niet op straat vertoonen, geleidelijk weer in -de werel-d terugkéeren. Onder een of ander voorwendsel zou hij wel gedaan krijgen, dat het -huwelijk van Henk en Trade in Den Haag werd voltrokken. Dat zou hier moeilijk gaan, met al dat geklets. Wat eigenlijk. Zou het maar een los ge rucht zijn? Of zou men zekerheid hebben? Is e nei/e r -treffen reisden voor de Yser-bedevaart, dade lijk naar hun land terug te zenden I Het bedevaart-comité kreeg het ver bod om den R.-K. Nederlandschen let terkundige Bernard Verhoeven te laten optreden. Bernard Verhoeven heeft toch gespro ken en was ooit in het brein der aanwe zige veiligheidsagenten het dwaas idee opgekomen -om 'te trachten Verhoeven het optreden te 'beletten, wij weten niet hoe de omstanders het zo-uden gedaan -gekregen hebben om deze eerbiedwaar dige agenten ongedeerd uit de volks woede te redden. Het is gewoon ondenkbaar, dat men Nederlanders wil beletten deel te nemen aan een hulde gericht tot Yser-gesneu- velden. De minister van justitie heeft een slechte, dwaze daad, verricht eii brengt de regeering waartoe hij behoort, in op spraak bij gansch het Vlaamsche volk. Men walgt er van, als men hier dag-in dag-uit ziet, hoe geen enkele officiëel-e of officieuze Belgische betooging kan plaats hebben, of er doen Fransche gene raals, artisten of andere elementen aan mede, die dan steeds -met hun bekende arrogantie de eereplaatsen bekleede-n. Doch als de Vlamingen mét d-e Neder landers, met de stamverwante broeders, bijeenkomen, dan wordt zo-o iets staats gevaarlijk. Anti-Vlaamlsche Incidenten te Ostendo. Toen Zondagavond de O-stendesche deelnemers aan -de 'Vlaamsche bede vaart naar den Yser in hun stad terug keerden, werden zij,, omdat zij Vlaamsche liederen zongen -en leeuwen-vlaggen biji zich hadden, uitgescholden door de Bel gische „patriotten" -en kaïmarstrategen, di-e in dit seizoen de Vlaamsche kust bezet ten. Er werden nogal wat Idapp'en uitge deeld, met het gevolg, dat de overheid een beroep moest doen oip1 de gendarmen. D-e eer van België werd gered, aldus merkt de Msb. ironisch op, door een Deze Regenjas wordt niet overal verkocht. Voor Zeeland kan U het beste bij VLASMARKT MIDDELBURG gaan Dit laatste was nog niet eens zeker. Mis schien had men het een of ander klokje hooren luiden. Hij moest nog niet onmid dellijk in -den put zitten. Veerkrachtig stond Meerendonk op en ging naar het kantoor. Maar nauw was hij de 'kamer uit, of een onverklaarbare angst overviel hem. Hij had niet den moed, om aan het werk te gaan. Wat later -dwaalde hij, die in gedachten verzonken, in -den -tuin. Zonder dat hij er erg in had, sloeg zijn vrouw hem opmerkzaam gade. „Hij héft wat," dacht ze. „Waarom zegt hij toch niets?" En -zij bracht haer hand naar het moe- gepeinsde hoofd, -dat berstte van de ste kende pijn. V. Toen des Woensdagsmiddags d-e bel overging, in stomme neerslachtigheid za ten allen in de kamer, als voelden zij een groot geheim -om zich Ibeenzwevem, schrokken zij, het was de laatste dagen gewoonte, op. Wies keek, zonder eenige reden, ang stig naar Trude. „Ik zal wel gaan", zei deze. Maar bij de deur liep zij, verschrikt, een p.aar passen terug. Vóór haar stond Mr Zeldenrust, de muziekgezelschap uit Frankrijk, dat mede tegen 'de Vlamingen manifesteerde en de een-e „BrabaziQonne" na de andere speelde. De Zeppelin in Tokio. Het traject FriedrichshafenTokio is door de Graf Zeppelin in ruim 100 uur afgelegd. De Graf Zeppelin heeft daarmee alle lange-afstandsrecords met bestuur bare en niet bestuurbare luchtschepen beslissend geslagen. Volgens een bena derende berekening heeft het luchtschip ruim 11.500 K.M. afgelegd, zoodat de gemiddelde snelheid ongeveer 115 h 120 K.M. per uur bedroeg. Dit resultaat is te mo-o-ier, waar de leiding van de vlucht erop berekend was, met het oog op1 den gro-oten afstand en eventueel© ongevallen, de motoren zooveel moge-lijk te sparen. Me-n heeft met opzet slechts 70 h 80 p-ct. van de volle capaciteit der vijf May- bach-motoren gebruikt en daarbij moest tevens rekening worden gehouden met de beperkte hoeveelheid gas en benzine. Toe gegeven -mo-et wo-rden, dat de Graf Zep pelin gep'ro-fiteerd heeft van de gunstige weersgesteldheid, want gedurende een groot deel van -den tocht heeft het lucht schip wind achter en in sommige gevallen zelfs krachtige luchtstroomen mee ge had, waardoor het snel voorwaarts kwam. So-ms heeft het toestel uren achtereen met slechts drie motoren gevlogen, ten einde -de reserve te vergrooten. De draad- looze installatie heeït uitstekend gewerkt. De Graf Zeppelin kon voortdurend op de korte golf berichten uitzenden en weer berichten opvangen, zoodat de verbinding met 'de buitenwereld geen oogenblifc ver broken was. D-e tocht boven Azië heeft echter aangetoond, -dat de bestaande kaar ten in geen enkel opzicht voldoende zijp. en dat vooral bij het overvliegen van ge bergten de aangegeven ho-ogte meermalen aanzienlijk met de werkelijkheid verschil de, waardoor dr Eckener en zijn assis tenten tot de grootste voorzichtigheid wa ren gedwongen. De bergen waren meeslal veel hooger dan op de kaart stond aan gegeven. De tooneelan. die zich bij de landing van de Graf Zeppelin in de hoofdstad van Japan afsp'eelden, zullen lang in het geheugen geprent blijven. Toen het ge huil der sirenen en der fabriéksfluiten de aankomst van het luchtschip aankondig den, liet iedereen zijn werk liggen o-m naar de daken der huizen of een plaats met een goed uitzicht te snellen, Het luchtschip trok in gezelschap der acht Officier van Justitie, Mr 'de Graaff, een rechter in de rechtbank van Midstad en twee andere personen, -die zij niet kende. Alle kleur week uit Trade's gekat. Als een riethalm in den wind beefde zij op haar beenen. Maar waarom, wist ze niet. De heeren stapten binnen en sloten de voordeur achter zich dicht. Trude merkte, in haai- verslagenheid, toch nog op, dat er een rijtuig voor de stoep stond. „Uw va-der is thuis?" vroeg de officier. „J.a, mijnheer", stamelde Trude, vol komen in de war. „Op het kantoor?" „Neen, mijnheer, in de kamer". „Verzoek hem op het kantoor te ko men. Wij wenschen hem te spreken." Trude liep met looden schoenen naar binnen. „Vader", zei-de zij, „daar zijn Mr Zel denrust en Mr De Graaf. Ze willen u di rect in het kantoor spreken. Wat is dat toch?" Het gelaat van Meerendonk werd asch- grauw. Het was niet -om aan te zien. Mevrouw Meerendonk slaakte een gil van ontzetting. „Nu ben ik een verloren man", zeïde Meerendonk en verliet, bevend over al zijn leden, het vertrek. M-evrouw, Trude en Wies bleven, in volslagen wanhoop, achter. De uitroep Binnenland. De Alastrim onder de besmettelijke ziek ten gerekend. De griep onder de militairen in Gelder land. Stresemann en Briand voor de radio. Buitenland. Ernstige politieke botsingen in Oostenrijk. Rooverij in Roemenië. D© Belgische regeering tegen de Vlamin gen en de Nederland-ars. RuslandChina. De Zeppelin in Tokio. tot zijn begroeting uitgezonden vliegtuigen in groote -kringen zoo langzaam en zo-o laag boven het centrum der stad, dat de gondel en de naam van het luchtschip duidelijk konden worden onderscheiden. De menigte begroette het schip met hand geklap en gewuif met doeken. Boven het vliegveld lag een dichte damp, door de hitte verwekt. Het uitzicht werd er zelfs eenigszins door belemmerd. Ten slotte kwam het luchtschip boven de velden te voorschijn en werd op luidruchtig „banzai f'-geroep onthaald. Een mariniers-kapel spee-lde „Deutschland üb-ar alles" en tevens dreunden de moto- ren van een tweede vliegtuig-eskader, dat ter begroeting opsteeg. Onder deze ma chines bevond zich eveneens de „Europa" waarmee Hühnefeld verleden jaar van Europa naar Tokio gevlogen is. D-e volgende étappe To'kio-Lös Angelos, voor welke het luchtschip- vermoedelijk Donderdag zal vertrekken, zal ongeveer vier dagen in beslag nomen. Roever® in Roemenië. Naar Wo-lff uit Weenen meldt, maken de roevers in Roemenië voortdurend nieuwe slachtoffers. Vrijdagnacht zijn er bij Galatz weer vier auto's aangehouden en geplunderd. Te Pic.trosani is de auto van den advocaat-generaal van het hof van cassatie ov ervallen, waarbij een knecht licht, de chauffeur zwaar gekwetst werd. Een terstond ondernomen vervol ging bleef zonder resultaat. Nadat reeds eenmaal in de Bukowina bij het vervolgen van roovers twee pa trouilles gendarmen elkaar hadden aan gevallen, waarbij een wachtmeester werd verwond, schoot Vrijdag een op wacht staande monnik in de buurt van Jas-sy in den waan met een aanranding door roovers te doen te hebben, op soldaten van haar man en vader was voldoende geweest. Z-onder iets te weten, wisten zij alles. Mevrouw brak in een hartverscheurend snikken los. „Wat gaat er toch met ons gebeuren?" riep zij. VI. Een gevoel van diep medelijden over meesterde even Mr Zeldenrust, toen hij Meerendonk, in beklagen swaardigen toe- stand, naderen zag. Maar daardoor mocht hij zich niet laten beheerschen. „Mijnheer Meerendonk, wilt u ons voor gaan naar uw kantoor", zei hij-, gebie dend, „wij- moeten u spreken". Zonder een woord te zeggen, opende Meerendonk de deur en ging, gevolgd door het viertal, naar binnen. Mr Zeldenrust zag Laansma en Betsy Verhagen aan het werk. „Gij kunt wel gaan", zei hij, kort. Zij vertrokken, zonder een'ge verwon dering te tto-onen, omdat ze op de hoogte waren. Letterlijk ieder in het stadje sprak er over. Zwaar zuchtend zette Meerendonk zich in rijn stoel, bevend 'en niet durvende opkijken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1