Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Door den Burgemeester van Ierseke werd met medewerking van „Ierseke Vooruit" vorige week Woensdag aan de inwoners van 65 jaar en ouder een auto rit aangeboden door Zuid-Beveland en Walcheren. Hierboven de ongeveer 70 deelnemers op de trap van den Boulevard te Vlissingen. schouwers, onder wie werden opgemerkt verschillende burger-, militaire- en ma rine-autoriteiten. Vooraf dient te worden medegedeeld dat alle nummers geheel gekleed volgens Bondseisch, moesten werden uitgevoerd, en dan ook steeds de deelneemsters en deelnemers er wel wat anders uitzagen dan men dit bij een zwemdemonstratie of wedstrijd gewoon is. Het eerste nummer popduiken verwek te als gewoonlijk reeds direct vroolijkheid, maar tevens bewondering voor de vlug heid <der deelnemenden. De eerste was mej. Fr. Prins in 10.5 sec.; 2. mej. de Klerk uit Terneuzen in 11.8 sec.; de eer ste van de heeren: A. J. Gillissen 12.3 sec.; de tweede P. de Vries in 14.2 sec. Het tweede nummer was zeker er. een geschikt voor "hen, die zich op zwem mend redden toeleggen, het betrof n.l. 50 M. vrije slag, gevolgd door 50 M. rugzwemmen met handen op de borst, en waarbij dus de boenen het voortbewegen moeten veroorzaken. Het was aan de deelnemenden te zien, dat dit zeker geen. gemakkelijke wijze van zwemmen is. De heer G. Visscher uit Terneuzen behaalde den eersten prijs in 2 m. 36.2 sec.; 2e was de heer I. van Bel in 2 m. 45 sec.; 3 mej. F. Klaassen 2 m. 45.6 sec. en 4 de heer C. Reidsma in 2 in. 58.4 sec. Nog meer het doel der brigade aan- toonende was het derde nummer, n.l. 50 M. vrije slag en dan een drenkeling over 25 M. vervoeren, waarbij de keuze bestond tusschen polsgreep, bovenarm- greep of kopgreep. Het was weer mej. Fr. Prins, die den besten tijd maakte, n.l. 2 m. 2.4 sec.;; 2e. aankomende deelneem ster was mej. C. Kampman uit Middel burg in 2 m. 31.8 sec. Van de heeren was eerste A. P. Jongepier, Middelburg, in 2 m. 27 sec.; tweede P. J. Wolf in 2 m. 27.4 sec. Onder water zwemmien: le pr. de heer P. J. Gillissen 19.4 sec.; 2e de heer A. J. Gillissen 19.9 sec.; 3e de heer H. Be rends 21 sec.; en eerst aankomende dame mej. de Klerk, Terneuzen 24.2 sec. Bij het nummer „uitkleeden te water" bleken de dames vlugger te zijn dan de heeren. Van de dames was eerste mej. T. Reidsana in 37.4 sec. en van de heeren F. de Vries in 46.6 sec. In de nu volgens het programma vol gende korte pauze, toonden de agenten van politie de heeren Goedhart en De Rokx, dat ook met de zware politie- kleeren aan een redding goed is te vol brengen en hoe juist voor de politie mannen het zwemmend kunnen redden van groote beteekenis is. Na de pauze vermeldde het program ma een demonstratie en werd begon nen met eenige bevrijdingsgrepen en ver- voergrepen, die eerst op den wal en daar na in het water werden vertoond en blijk gaven van de goede geoefendheid der leden der Reddingsbrigade. De volgende demonstratie was de po ging om een pop uit een gesloten kist, die op 3 M. diepte ligt, boven te bren gen, waarbij gedacht wordt aan het red den van personen uit een te water ge raakte auto. Het vlugste was mej. N. Dekker te Terneuzen in 17.6 sec.; tweede de heer A. J. Gillissen in 19.9 sec. Des avonds had in de Oude Vriend schap eene feestelijke bijeenkomst plaats, waarin de voorzitter dfer V. R. B., de heer dr A. Staverman, eene rede hield, om allereerst nogmaals het doel uiteen te zetten. Naar aanleiding van de vis- ©cbersramp werd de vereeniging op 18 Juni 1924 op initiatief van den heer H. Bode en gesteund o.a. door den Com missaris van Politie opgericht, ^ulks met aanvankelijk 26 leden. Het doel is zwem mend redden te leeren óp doelmatige wijze en daarvoor komen personen in aanmerking, die eerst bijv. bij de Z. V. C. het zwemmen hebben geleerd. Thans zijn ruim 90 leden aangesloten, die ieder naar hun krachten hun eigen contributie vaststellen. Dank brengt spr. voor de goede samenwerking gedurende de 5 jaar. Spr. brengt dank voor den steeds ondervonden steun van de ma rine, van de gemeente en van de onge veer 200 donateurs. De vereeniging zorg de voor reddingshaken en reddingskast jes, en bracht bij de tweede duinen een zwemvest en een verbandtrommel, ter wijl alle leden en ook de politie-agenten van een reddingsklos werden voorzien. Een zuurstofapparaat werd geplaatst op het politie-bureau en hij1 het strand. Spr. brengt dan hulde aan den eersten instructeur den heer Brasser, aan diens opvolgors de heeren de Ruijlter en v. d. Steen, die uit de leden zijn opgeldommen. Des zomers wordt practisch geoefend, des winters wordt onder medische lei ding do eerste hulp geleerd, vooral het kunstmatig ademhalen. Reeds 6 leden ver kregen het voorbereidend diploma, 30 het Idiploma A, 11 B en 1 G. Een lid, mej. Tijen 'kreeg de medaille voor monschlie- vend hulpbetoon, 2 leden, de heeren Bode en Wolf, die van de Mij. tot Redding van Drenkelingen. Al wil spr. daar geen te groote conclusies uittrekken, wil hij toch melden, dat in 1914-1919 te Vlis singen 8 personen verdronken, van 1919 1924 5 en van 19241929 2 personen. Door leden van de brigade is 3 maal een menschenleven gered, en nog ver schillende malen door gebruik van het materiaal der V.R.B. En al was er maar één maal een menschenleven gered, dan nog was het geld en de moeite beloond. Zeven maal werd aan een niet-lid voor een volbrachte redding een diploma ge geven en vergoeding voor bedorven klee dingstu'kken. Naast het menschlievend doel heeft de vereeniging ook een spor tief karakter, zoo zijin in 1927 5 leden de Schelde overgezwommen en nu wordt overwogen een wisselbeker beschikbaar te stellen voor hem, die dit in den kori sten tijd doet. Te Hansweert is een dochter-brigade jopgericht doordat de V. R.B. er 2 maal demonstreerde. Het moet zoover bomen, dat 100 percent der men- schen zwemmen kan. Dan zijn de red dingsbrigades overbodig. Hierna bood spr. aan mevrouw Terrneu- len een vaas met bloemen aan, aan den heer Bode een zilveren cigarettenkoker en aan den secretaris, den heer Toussaint een gouden vulpotlood. (Luid applaus.) Hierna werd door een der dames-leden ooik een bloemstuk aangeboden aan me vrouw Termeulen en door een der heeren leden eon geschenk aan den heer Bode. Namens de V.Z.C. complimenteerde de voorz., de heer J. J. v. d. Jagt, de jarige vereeniging, <lie getoond heeft in alle opzichten goed werk te verrichten. Namens de zustervereeniging te Hans- weert sprak mevr. Best, en wenschte Oiok ,de V.R.B. geluk. Ten slotte kwam de heer mr P. C. Adriaanse naar voren en schetste welk 'n moeilijk leven de Middelburgse!)o bri gade leidt en spr. hoopt, dat deze door meer steun ook van de zijde van het ge meentebestuur tot bloei zal komen en ook eens zoo goed een lustrum zal kun nen vieren. Deze drie sprekers en spreeksters lieten de gelukwenschen van een bloemenhulde aan de V. R. B. vergezeld gaan. De heer v. d. Jagt reikte hierop, als voorz. der jury, met welgekozen woorden de verschillende prijzen uit, waarbij voor de beide agenten, de heeren Goedhart en de Bofcx ook een souvenir werd ge voegd. Burgemeeste rs eoretaris raadslid. Tot gemeènte-opzichtexvan Poortvliet werd benoemd de heer Jhs. Elenbaas. Daar de benoemde raadslid is en de Burgemeester-secretaris opvolger op de lijst is, vroeg deze aan den gemeente raad volgens zijin instructie als secretaris vergunning om een benoeming tot raads lid te mogen aanvaarden. 'Zij werd ver leend mét 4 stemmen voor. (M. Ct.) De haven van Breskans en de Ferry boot. Aan den Minister van Waterstaat werd door de Schippersvec- eeniging „Schuttevaer" een adres gezon den, waarin werd opgemerkt, dat door de schippers en visischers, lig gende met hun vaartuigen in de haven te Bres'kens, bij voortduring wordt ge klaagd over den last en de schade, welke zij ondervinden als gevolg van 't met volle kracht binnen loopen van de Ferryboot „Koningin Wilhelmina" in genoemde ha ven, en C dat jaar het oordeel van ter plaatse bekenden ,geen verbetering in den toe stand is te verkrijgen, wanneer niet aan de trambaven een eigen monding wordt aangebracht. Adressant verzoekt Wel ernstig te wil len doen onderzoeken, op welke wij',ze ook aan andere vaartuigen dan de Ferry boot een veilige ligplaats in de haven van Breskens zal kunnen worden ver zekerd. i^t Goes. Korfbal. Comp. Z.B. en Walche ren. Gespeeld Zeelandia IVios 22. Gespeeld EltoDos 53. Z. Vlaanderen. Gespeeld Seolto IRa- pide 23. Hoewel Rapide en Seolto I elkaar nog moeten bekampen, is Rapide toch reeds kampioen. Hedenmorgen is een arbeider nit 's Heer Arendskerke, werkzaam aan de restauratie der Groote Kerk, op de Kleine Kade van een wagen met hout geval len. Hij was zoodanig gewond, dat hij bij den heer D. Dekker aldaar werd binnen gedragen. Dr Snoek, wiens hulp was ingeroepen, was spoedig ter plaatse en deed den man naar het Gasthuis voor nader onderzoek vervoeren. Vermoedelijk heeft hij een arm- en dij breuk opgeloopen. Nader vernemen wij1, dat de toestand niet ernstig is en de man naar huis mocht worden vervoerd. Door de Hanidboogsociëteit „Jacoba vijn Beieren" zal a,s. Zaterdag een groot concours worden gehouden op het Sport terrein aan den Polderschenweg. Op dit concours zijn de wisselbekers te beha len. Bovendien worden medailles en veel extra prijzen (kunstvoorwerpen) uitge loofd. Indien het weer mocht medewer ken, worden veel schutters verwacht. Wolfaartsdijk. Donderdagavond j.l. om streeks half zes ontstond er een heg in van brand in een bergplaats, aangebouwd achter de bakkerij van bakker J. van de Linde. De burgemeester, die juist in de omgeving van het perceel was, gaf da delijk de noodige bevelen tot blussching. Met twee minimaxen wercl getracht den brand meester te worden, wat echter niet gelukte. Met een Hang op de waterlei ding was men den brand spoedig mees ter, zoodat erger kon worden voorkomen. De brandmeesters werden niet gewaar schuwd. De burgemeester leidde het bl ussch ings werk. Vrijdag ging een span paarden, ge- spannen voor een menwagen van den landbouwer A. Koert, op hol. De dieren holden door een sloot, waarbij de wagen los geraakte en de paarden langs de lijn van het lokaalspoor naar huis holden, waarbij een der paarden zoodanig kwam te vallen, dat er vrees bestaat, dat het afgemaakt zal moeten worden. Heinkenszand Zondagmorgen zijn een tweetal honden bezig geweest om op ruiming onder de kippen te houden van den heer de Regt. Toen een zoon van den eigenaar ter plaatse kwam, was reeds een 60-tal bennen en hanen dood gebeten. De honden waren nog bezig doch werden direct in hun verdere ver nieling belet. De eigenaar liet proces verbaal opmaken. RJfthem. Voor de vacante betrekking van secretaris en ontvanger dezer ge meente hebben zich 17 sollicitanten aan gemeld. Hieruit is door burgemeester en wethouders de volgende voordracht op gemaakt: 1. dhr J. Vader, ambtenaar ter secretarie te Westkapelle; 2. dhr J. Goed- bloed, idem te Aagtekerke. Aagtekerke. Zaterdag hield de Bijz. Vrij wil!. Landst. zijn jaarlijkschen schietwed strijd waarin de prijzen als volgt wer den behaald: Maximum 80 punten, le pr. Adr. Ver- hage 78 p.; 2e A. Provoost 77 p.; 3e L. Bosselaar 77 p.; 4e A. Bosselaar 77 p.; 5e P. de Visser Pz. 76 p.; 6e S. Blaas 76 p.; 7e M. v d.. Driest 76 p.; 8. J. de Voogd 76 p.; 9e D. Hugense 75 p. 10. J. de Lange 74 p.; He A. Dekker 74 p.; 12e H. Peper 72 p.; 13e L. Meijer 71 p.; 14 L. Louws 71 p.; 15e S. Wisse Lz. 71 p.; 16. J. Adriaanse 70 p.; 17 S. de Visser Lz. 70 p.; 18 S. Wisse Pz. 70 p.; 19e J. de Visser Jz. 68 p.; 20 A. Verflage 68 p.; 21 J. Simonse 66 p.; 22 W. Bimmel 63 p.; 23 P. de Visser Pz. 63 p. 24 A. Mal- jaars 55 p.; 25 A. Jobse. 44 p. Poortvliet. De Ra,ad dezer gemeente besloot het contract met de P.Z.E.M. te teekenen: derhalve zal de straatverlichting voortaan electrisch geschieden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kollnmerzwaag en te Hoi- landscheveld Z. O., O. S. Cazemier te Stavoren; te Nieuw-Leusen B. H. v. d. Berg te Koekange. Aangenomen naar Hengelo (Ov.) F. W. J. Briimmer te Hansweert; naar Hoorn L. R. v. d. Broek te Berkenwoude. Bedankt voor Leidschendam J. de Jong te Spijk; voor Oostwold S. Kooistra te Welsrijp. Geref. Kerken. Tweetal te $eemse J. H. Antuïna te Raard en J. B. Vogelaar, cand. te Heemse. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Veenendaal A. de Blois te Dirksland. Doopsgez. Gem. Beroepen te IJmuiden F-. Milatz te Enk huizen. Een toezegging van f50.000. Voor de Willem de Zwijgerkerk der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam is van N. N. als sluitsteen op het bouwkapitaal een toezegging van f 50.000 ontvangen. Emeritaat. Het provinciaal kerk bestuur van Zeeland heeft aan Ds G. L. Voorhoeve, predikant der Ned. Herv. Ge meente te Vlissingen, op zijn verzoek, het eervofluameritaat verleend, na veertig jarigen "diensttijd, met ingang van 1 Oct. 1929. De Java Soemba-film. Zoo- als bekend werd de vertooning der Java- SoembarZendingsfilm, die een beeld geeft Zaterdag 10 dezer hield dhr J. Bergs mecanicien te Krabhendijke, onder groote belangstelling een demonstratie met een door hem zelf geconstrueerde water fiets. Met den beer Bergs gingen ook zijn twee dochtertjes op stroom. van den Zendingsarbeid der Geref. kerken, door tienduiz enden in den lande bezocht. De finantiëele uitkomst der exploitatie is dan ook zeer gunstig te noemen. Door de 222 Kerken, waar 'de film werd ver toond, is opgebracht een bedrag van f 63706.511/2. Uit de Balans en Winst en Verliesrekening blijkt, dat er per 30 Juni 1929 een voordeelig saldo aanwe zig was van f 26687.341/2. Van het bedrag ad f 26.687.341/2 komt f21.000.in aanmerking voor verdee ling onder de zendende Kerken in Neder land. Om naar recht en ■billijkheid een behoorlijke basis te vinden, waarop de ve.rdeeling van deze f 21.000.kan go schieden, kwam het het Comité het beste voor, dat elke zendende Kerk een aan deel zou ontvangen in verhouding van het aantal bezoekers. Voor de verdeeling bereikte het Comité van de Generale De- putaten de wensch ook de Generale Kas mee te doen deelen in de winst, hetgeen het Comité ook alleszins billijk voor kwam. Van het bedrag ad f21.00.is gereserveerd voor de Generale Kas een bedrag van f 4200.zoodat de 7 zen dende Kerken tezamen zouden ontvan gen f 16.800.Hiervan krijgt Middel burg (voor Zeeland, N.-Brabant en Lim burg) f873. D® G. E. Meloen, f Ds N. A. Becbt schrijft in het „Am hemsch Predikbeurtenblad": In den vroegen morgen van Dinsdag j.l. is Ds Meloen van ons gegaan! Wij hadden het niet gedacht en hij zelf onge twijfeld óók niet, dat hij zóó spoedig reeds uit ons midden zou worden wegge roepen! Wel had het overlijden van zijn Fchtgenoote hem diep geschokt en wist hij zich lijdende aan een hartkwaal, maar in stil geloofsvertrouwen had hij deze zware beproeving aanvaard uit de hand van zijn God en mede door de vriende lijke zorg van zijn dochter, die haar Va der zoo uitnemend verzorgde, had hij weer veel van zijn oude opgewektheid en levenslust teruggekregen. Wij vonden allen, dat hij er juist weer zooveel beter begon uit te zien en nu op eenmaal daar komt de dood en neemt hem uit ons midden wegl Wonderbare wegen Gods I Voor ons vaak zoo moeilijk te verstaan, en toch goede wegen Gods, want hoeveel is onze Broeder niet bespaard gebleven, juist door dit onverwachte heengaan, in afscheid nemen van de zijnen, in oen langzaam afgebroken worden of wat niet al, en waar zijn oog vol geloof mocht gericht zijn op 't kruis van Golgotha en ook hij zich 't eigendom wist des Heeren, daar is daarom ook om hem 't psalm woord wel tot waarheid geacht. „Het is al zo o dat Hij het zijnen beminden als in den slaap geeft". Maar zijn familiekring en ook onze gemeente voelt zijn heengaan als een ge voelig verlies. Merkwaardig: Ds Meloen heeft nooit onze gemeente als dienstdoend predikant gediend, en toch hoe nauw was collega Meloen niet aan onze ge meente verbonden. Wat 'n plaats had hij zich veroverd in vele harten en met welk een hartelijkheid en aanhankelijkheid werd hij omringd! Vooral kwam dit uit in wijk G. (Geitenkamp en Paaschberg) waar hij èn in prediking èn in bijbellezing zoo dikwijls is voorgegaan. Hoe dit kwam? 'kZou kunnen wijzen op zijn gemakke lijke manier om met de menschen omi te gaan; zijn groote vriendelijkheid en bereidvaardigheid, waar het er op aan kwam om anderen 'te helpen, de groote menschenkennis en levenswijsheid, die hij bezat. Waarlijk ook in dit opzicht had God hem vele gaven geschonken, maar school niet vooral hierin de reden, dat hij zoo echt een man was, wiens handel en wandel zoo duidelijk getuigenis gai van 't levend geloof, dat door hem mocht worden bezeten? Dat dreef hem ook altijd weer tot wer ken! Hij was in ons midden gekomen als emeritus en dus om te rusten na een welbesteed ambtelijk leven, maar hoeveel heeft bij nog niet ook in ons midden gedaan 1 Als kerkvoogd, als lid van 't kiescollege leefde hij warm mede met onze gemeente, maar vooral ook door den dienst des Woords en door 't houden van Bijbellezingen eenige win ters achter elkaar in de Hulpkerk be hartigde hij hare belangen zooveel hij konl En wat hoorde met hem gaarne! 't Was eenvoudig wat hij bracht, maar zoo frisch, zoo waar, getuigend van degelijke Bijbelstudie, een echte Evangelie prediking door hom zelf beleefd! Daarom zal ook zijn gedachtenis in dankbare herinnering blijven bij zeer velen in onze gemeente, en zal er een getuigenis van hem blij ven uitgaan, ook nu nu hij is hoen- gegaan 1 Trooste de Heer zijn bedroefde kinderen, familieleden en vrienden. Geslaagd voor de akte Fransch L. O. Mej. P. M. Risseeuw te Breskens en voor de akte Landbouwkunde L. O., dhr J. Lokerse te Rijsoord. Noodlottig auto-ongeluk. Gistermiddag heeft op den weg tus schen Rotterdam en Oversehie een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Een gesloten zespersoonsauto, waarin acht personen waren gezeten, is in de Schie gereden. Zeven van de inzittenden konden met moeite gered worden, doch de achtste, de 56-jarige bleekersknecht A. Zoeteman uit Haarlem, verdronk. De oorzaak is, dat plotseling de stuur inrichting defect raakte en de chauffeur geen meester meer over den wagen was. Van alle kanten schoten op het hevige gegil en hulpgeroep voorbijgangers toe om behulpzaam te zijn bij de reddings pogingen. Inlusschen hadden de inzitten den enkele ruiten van den auto van bin nen uit stuk geslagen. De kap sneed men open en in betrekkelijk korten tijd slaagde men er in zeven drenkelingen op het droge te brengen. Aanvankelijk verkeerde men in do mee ning, dat alle inzittenden uit den auto waren herhaald. Plotseling echter kwam men tot de ontdekking, dat niet acht, doch slechts zeven personen gered waren. Er moest er dus nog 'één in den wagen zijn. Eenige agenten begaven zich op een passeerende motorboot en voeren tot bij den auto, die grootendeels onder water zat. Ze konden nu op de kap komen en hadden nu spoedig den vermiste te pak ken en brachten Zoeteman ook aan don wal. Dr H. P. Koenen uit Maastricht stond de redders met raad en daad terzijde. Op Zoeterman .werd een half uur lang kunstmatige ademhaling toegepast, ter wijl men zuurstof toediende. Alle pogin gen om de levensgeesten weder op te wokken, bleven evenwel zonder resul taat. Ongelukken. De 89-jarige B. uit Rotterdam is tegen een tram opge loopen. Met een hersenschudding is bij naar het ziekenhuis vervoerd. De 6- jarige V., afkomstig van een schip, is bij het spelen op de Maashaven Z.Z. te Rotterdam, waar het schip gemeerd lag, te water geraakt en verdronken. Onder Weerdinge is Vrijdag een 3-jarig kind van het echtpaar B. verdronken. Te Schuilingsoord (Drente) is gisteren de 16-jarige J. Huisman door een autobus overreden. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Groningen over gebracht. De arbeider de J. te Ten Post is met zijn fiets in het kanaal ge raakt en verdronken. Hij laat een vrouw en een kind achter. Te Almelo is door de politie opgehaald het lijk van den 53-jarigen v. S. te Rotterdam, die Maan dag te werk gesteld was bij de werkver schaffing te Vriezenveen. Vrijdag ge raakte te Weurt bij Nijmegen het 3-jarig kind van den schipper H., die daar nabij een steenfabriek met zijn schip op stroom lag, te water. De vader, die filet zwem men kon, sprong dadelijk in een roei boot, maar kon den kleine niet meer redden. De Alastrim-gevallen. Vrij dag zijn zes nieuwe patiënten, lijdende aan alastrim in het ziekenhuis te R'dam opgenomen. De patiënten zijn allen afkom stig uit de binnenstad. Onder 't verplegend personeel van het ziekenhuis aan den Coolsingel hebben zich geen nieuwe ziek tegevallen voorgedaan. De aandrang van het publiek bij de inrichtingen tot koste- looze koepokinenting blijft groot. Er wor den thans 14.000 personen per dag in geënt. Het aantal zou nog grooter zijn indien degelegenheden tot inenting tal rijker waren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2