No. 270 Maandag 19 Angnstns 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Cadum Hendrikse Go's Bank N.V. Boss Een èezonde huid De Haagsche Conferentie. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSDH e,a. Uit de Provincie. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle en mooie teint hanét éeheel af van de zeep die U óebruikt. Geen betere zeep hiervoor dan tegen voordeelige koersen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Redactie en Administratie No. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs-' Per 3 maanden, franco per post, f3.-» Losse nummers fO.OR Prijs der Advertentiün: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 I Bij abonnement belangrijke korting. De nota van Frankrijk o.8t Naar men uit Den Haag "bericht, zou den Frankrijk, België, Italië en Japan im. de nota, die zij' aam Snowden hebben! overhandigd,, zich bereid verklaard heb ben, voor 80 pCt. aan de eisehen van Snowden tegemoet te komen, hetgeen be- teekent, dat Engeland een jaarlijksch be drag van 24 millioen gulden zou krijgen, waarvan 6 millioen van de Duitsche waar den en de overige 18 millioen van de onbeschermde transfer-betalingen afkom stig zijn. Voorts zou het Engelsche aan deel Verhoogd worden, met dien ver stande, dat het jn den overgangstijd (1 April 1.1.1 Sept. a.s.) tusschen het pllan- Dawes en het plam-Young vrijkomende bedrag, aan Engeland zal komen. Het desbetreffende bedrag, dat op 270 mil lioen gulden wordt geschat, moet in an nuïteiten aan Engeland tem deel vallen. Het onbeschermde gedeelte, dat ten be drage van bijna 35 millioen gulden voor de kleine mogendheden bestemd was, zou dam eveneens in zijn geheel aan Enge land komen, daar deze mogendheden op andere wijze schadeloos gesteld zouden worden. Ook in de kwestie der leveringen in natura zou Engeland worden tevreden gesteld. Het recht tot her-export van de Duitsche leveringen in natura zou wor den opgeheven, en een contróle van de reparatie-commissie worden ingesteld voor het geval, dat Duitschland van zijn recht zou gebruik maken om geldbetalingen te vervangen door leveringen in natura. In dit geval 'zou de reparatie-commissie er voor waken, dat de Duitsche leveringen de internationale goederenmarkt veront rusten. Ten slotte stelt het memorandum voor, een commissie te benoemen, be staande uit Engelsche, Fransche, Belgi sche, Italiaansche en Japansche deskun digen, die de vier genoemde voorstellen zouden uitwerken en het resultaat daar van berekenen. Het antwoord van Snowden hierop was, zooals men bet verwachten kon. De toon is weinig tegemoetkomend, de aanbiedin gen van België, Frankrijk, Italië en Ja pan worden onvoldoende genoemd, doch het antwoord laat tevens de deur voor verdere besprekingen nog open. Men mag wel als zeker aannemen, dat de andere vier delegaties daarvan een nuttig ge bruik zullen maken, om de onderhande lingen voort te zetten. Bijeeenkomst dear vier. Gelijk aangekondigd, zijn Zaterdagmid dag de voornaamste leiders van de Fran sche, Belgische, Italiaansche en Japan sche delegaties bijeengekomen in hotel des Indes, teneinde den toestand te be spreken in verband met het ingekomen antwoord van Snowtden. Men besloot, hierop thans geen schriftelijk antwoord te sturen, doch droeg aan minister Jas- par op, aan "Snowden een mondelinge mededeeling over te brengen. In de Fransche persconferentie, waar men "het bovenstaande mededeelde, ves tigde men er de aandacht op, dat Snow den op een der punten ran het memo randum van de vier niet geantwoord had, welk punt juist van zeer groot belang werd geacht Het betrof de voorslag aan Snowden om onmiddellijk: experts van de Britsche schatkist met de financiëele experts van „de vier" de cijfers te doen onderzoeken, waaromtrent immers over en weer zulke uiteenloopende opvattingen bleken te bestaan. Het vermoeden schijnt niet al te stout, dat de boodschap, welke Jaspar moest overbrengen, op dit punt betrekking had. Aan het bericht omtrent de imededee- lingen in de Fransche persconferentie zij nog toegevoegd, dat men wederom ver klaarde, absoluut vast te houden aan de stelling, dat aan het Young-plan als zoodanig niet getornd mag worden. Deze opvatting vloeit niet voort uit koppigheid, maar uit de overweging, dat, vrat de Engelschen feitelijk wilden, bet 'heele .plan op losse schroeven zou zet ten, terwijl binnen het kader van bet plan voldoende ruimte was om aan de Bntsche verlangens tegemoet te komen. Jaspar heeft Zaterdagavond nog den ,®r Snowden bezocht om hem "door nuddel van. een „ndte-verbal" de me- aedeelingem namens „de vier" over te brengen. Beide ministers besloten ömtrent het verloop van hun onderhoud geen bij zonderheden mede te deelen. Wij vernemen alleen nog, dat de beer Snowden verklaarde, dat hij de nieuwe voorstellen door zijn experts zal laten onderzoeken. i Rusland en China. Uit Charbin wordt gemeld, dat de Chi- neesche politie een aanslag van commu nisten op het spoor gekomen is, die ten doel had spoorwegbruggen in Zuid- Mantsjoerij© in de lucht te laten vlie gen en havenwerken te ventielen. Volgens een bericht uit Sjanghai zou 't opnieuw tot een "botsing tusschen Rus sische en Chineesch© troepen gekomen zijn. Een 700 man sterke Russische troe penmacht, bestaande uit cavalerie en ar tillerie, zou aan de westgrens van Mant- sjoerije een Chineeseh "spoorwegstation aangevallen hebben. Dooden zouden er niet gevallen zijn. Uit Moekden wordt .officieel medege deeld, dat 10.000 man Russische troepen met machinegeweren en 30 stuks veld geschut Vrijdag aan weerskanten van Mantsjoeli de grens hadden overschreden. Relletje te Kiel. Vrijdagavond werden door communis ten te Kiel aan leden der bemanning van de in de haven liggende Italiaansche oor logsschepen in de Italiaansche taal opge stelde vlugschriften overhandigd, waar in, gepoogd wend, de Italiaansche zee lieden tegen den Italiaanschen regeerings- vorm op te zetten. Hierbij kwam het tot ©en incident. Een Italiaansche marineman, die even inzage van het vlugschrift had genomen, gaf één der colporteurs van de vlugschriften een krachtigen oorvijg. Door de politie-beambten werd de col porteur der vlugschriften, die ook „Weg met het fascisme!" geroepen had, naar de wacht gebracht, waarheen de Italianen volgden om hun namen vrijwillig pp 'te geven. Na het vaststellen der identiteit werden alle betrokkenen vrijgelaten. Ontheilig]mg van Idlem Sabbath. De Vrije Kerk van Schotland, die on geveer 100 kerken telt, meest in de Hoog landen en op de Westelijke eilanden, beeft pp een clezer dagen gëhouden ver gadering scherpe critiek geoefend op het feit, dat de hertog en de hertogin van York op een Zondag medailles hebben uitgereikt bij een ambulance-oefening te Forfar. Eveneens werd ^.critiek geoefend op den premier, omdat hij', ook op een Zondag, geconfereerd had met den Ame- rikaansohen ambassadeur, generaal Da wes. Rev. Fraser van Govan, Glasgow, zei, dat het hem zeer leed deed, dat de zoozeer beminde hertog en hertogin van York zich tot zooiets geleend hadden. Hij was van oordeel, dat 'men den her tog een motie moest zenden om hem te verzoeken, dat „een dergelijke beleediging van Schotland niet weer zou geschie den." De heer Archibald Macneilage, die het had over de Zondagsche bespreking van MacD'Onald, zei, dat, voor zoover be kend was, de groote zaak van den we reldvrede door die bijeenkomst op Zon dag geen streep vooruitgebracht was. De ambulance-oefening, waarvan hier sprake is, werd bijgewoond door onge veer 7000 menschen. MacDonald is iemand, naar de „Daily Mail" aan het bericht toevoegt, die den Zondag strikt^ in acht neemt. Hij heeft den dienst bijgewoond in de „berk op den heuvel" in zijn woonplaats Lossie mouth op denzelfden Zondag, dat hij de bespreking met generaal Dawes had. De Zeppelin. De Russische berichten melden, dat het verschijnen van "het lucht schip boven de steden van het Oeral- gebergte overal het grootste opzien wekte. Op vele plaatsen verscheen het luchtschip geheel onverwacht. Overal liep de ge- heele bevolking uit, om het wonder te zien. De Graf Zeppelin vloog bijina overal zóó laag, dat de naam en het nummer van het luchtschip duidelijk te lezen wa ren. Uit Washington wordt gemeld'; De chef van de Amerikaansche vloot, Charles F. Hughes, heeft medegedeeld, dat de marine der Vereen. Staten alle mogelijke maatregelen getroffen heeft om met do Graf Zeppelin tijdens de vlucht naar het Verre Oosten en over den Stillen Oceaan in draadlooze verbinding te staan. Het Amerikaansche radiostation te Pei- pine is aangewezen zoo spoedig mogelijk verbinding met het luchtschip tot stand te brengen en Dr Eckener in alles van dienst te zijn. Vijftig schepen van de Amerikaansche vloot, welke zich in de Aziatische wateren, voornamelijk te Tschi- fu bevinden, zijh verder aangewezen om aan het luchtschip inlichtingen te ge ven. De Japansche bevolking wacht nu met spanning de komst van de „Graf Zeppe lin" af. De weersgesteldheid is echter niet al te best. Men yerwacht het lucht schip vandaag vrij vroeg en de betrok ken autoriteiten treffen in samenwerking met de departementen van oorlog en voor de luchtvaart reeds alle voorbereidende maatregelen. Het vliegterrein te Tokio is geheel in orde gemaakt, terwijl van de zijde van de regeering, het gemeente bestuur van Tokio, de pers en het Puit- sche gezantschap verschillende feestelijk heden in voorbereiding zijin. 0-ok' de kei zer zou het voornemen hebben, Dr Ec kener je ontvangen. Typhus in Beieren. Sedert 7 dezer heerscht te Weissen- burg in Beieren een typhus-epidemie. Tot nu toe zijn 52 personen door de ziekte aangetast. Een kind is gestorven. Twee beambten van de gezondheids- petitie die gisteren te Weissenburg wa rren, hebben de gemeentelijke autoriteiten er opmerkzaam op gemaakt, dat de epi demie zeer ernstig is, daar men de oor sprong nog niet heeft kunnen vinden. Het schandaal van de communistische bank. Gok in de filialen te Rysel en Tours van de communistische Rank voor ar beiders en boeren zijh huiszoekingen ge daan. Er zijin papieren en een kleine som gelds in beslag genomen. Den geheelen dag bleef Zaterdag voor de gesloten Banque Ouvrière et Paysanne een sombere stoet van deposito-houders en klanten aanhouden, die waren geko men om zich ervan te gewissen of ex nog hoop was en hoe terugbetaling te verkrijgen. Enkelen verklaarden, dat zij alles bij1 de bank hadden gedeponeerd wat zij bezaten, geloof hechtende aan de ver zekeringen van de employés der blank, dat zij konden rekenen op den steun van Mos kou, die haar bloei volkomen had ges- waarborgd. Da politie zette de hu'is'zo© kingen voort en nam verscheidene docu menten mede, die in politiek opzicht bui tengewoon belangrijk zijh, daar zij aan- toonen, wat achter de coulissen der com munistische partij is gebeurd. De „Humanité" erkent, dat het blad geen voldoende bronnen, meer ter beschik king staan om zijh bestaan voort te zet ten. Korte berichten. Onmiddellijk na het parlementair reces zal de Vlaamscbe frontpartijl een door senator mr van Dieren geredigeerd wetsvoorstel indienen voor het verleen en van complete amnestie, in de plaats van het z.g. genadewetje, dat enkele maanden geleden door de regeering werd ingediend en goedgekeurd. Vrijdag is voor een huis in een straat van Berlijn een groote auto ge stolen, die toebehoorde aan de politie school voor techniek en verkeer. De wa gen was slechts een half jaar in gebruik. Het mocht nog niet gelukken de auto of de dieven op te sporen. Vrijdag zijn te Cuxhaven drie baad sters in zee verdronken, doordat zij in een diep gedeelte geraakten. Alle terstond ondernomen reddingsmiddelen bleven vruchteloos. Minister Terpsfna. Het zal voor alle vrienden van den Schoolraad een aalngename verrassing zijn geweest, toen ze hoorden, dat Mr J. ferp- stra, de bekwame en actieve secretaris van den Schoolraad, in het extra-parle mentaire kabinet zal optreden als Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen; aldus J. L.(ens) in „de School met den Bijbel". Een hard stuk zeep,dat tot hel taatste vliesje óebruikt kan worden Een aangename verrassing, want: „Wie met hem persoonlijk kennis maakte, zijn hulp inriep, zijn adviezen inwon, kreeg den indruk van de beschei den, maar toch welbewuste zekerheid, waarmee hij zijn weg ging. Hij kent de wet, hiji kent de school. Zoowel de lagere als de middelbare. Hoe veel moeilijkheden heeft hij niet helpen oplossen. Bij hoeveel „kwesties" is hij het niet geweest, die een weg tot be slechting ervan wist te wijzen. Hij zal ©en eigen weg kunnen gaan." Met behoud van de onderwijsvrijheid en de financiëele gelijkstelling verwacht de schrijver van hem: „Consolidatie van wat we sedert 1920 hebben, en technische herziening van d i e wettelijke bepalingen, welke het. sterkst hebben bijgedragen, om het aantal kwes ties, moeilijkheden en conflicten noode- loos te vergrooten." En dan is er nog wat: de effenciency bij het onderwijs. „Nu gevoel ik voor elke bezuiniging, die noch het onderwijs verslechtert, noem de positie van den onderwijzer aantast. En ik geloof, dat er in dit opzicht nog wel een en ander te doen is. We differentie eren het ouderwijs na het 12dë jaar sterk. De vraag zal onder het oog gezien moeten worden of het niet te sterk is. Zevende leerjaar, 1ste klas ulo, 1ste klas kopsehool, ambachts- en andere nij verheidsscholen, H.B.S., Gymnasium eu zoo meer, werpen zich alle op de leer lingen, die de eerste zes leerjaren heb ben doorloopen. Voor een belangrijk deel der leervak ken loopt bet onderwijs in die verschil lende inrichtingen parallel." De schrijver acht gezonde concentratie mogelijk. En voorts zegt hij zijn wensch over de benoemingen. „Ik denk hierbij vooral aan de com missie voor de z.g. hulpacte, waarin het protestantsch-christelij'k deel der onderwij zers nog maar slecht vertegenwoordigd is. Volgens het katholiek Schoolblad heeft minister Waszink aan den achterstand op dit gebied voor de Roomschen een eind gemaakt. Voor de Christelijke School is hier nog wel wat goed te maken. Al verwachten we met recht van dezen Minister, dat hij allereerst zal zijn de man voor het geheel, dat neemt niet weg, dat we meenen, op speciale won- schen de aandacht te mogen vestigen. Hij heeft een te juist begrip van wat wij zelf van de vrijheid verwachten, en wat we dus zeker zelf aan anderen moeten laten of geven, dan dat we voor een enghartig partijbewind zouden behoeven te vreezen.." Minister Deckers maar de maraoeuvrew. Naar men verneemt is de minister van defensie, dr Deckers voornemens Woens dag 21 en Donderdag 22 dezer de Leger- rnanoeuvres in Gelderland bij te wonen. Z.Exc. zal daarbij vergezeld worden door majoor baron van Voorst tot Voorst, hoofd der afdeeling generale staf van het departement; den landmacht adjudant van den minister, kapitein van den gene ral en. staf van Weel en 's ministers ma rine-adjudant, luitenant ter zee le kl. Hevdt. Conflict voorkomen. Aan „de Schelde" te Bergen op Zoom Binnenland. Nog steeds onzekerheid ter Haagsche con ferentie. Ernstig auto-ongeluk bjj Overschie. Buitenland. De Zeppelin in Tokio aangekomen. Rusland en China. Communistisch relletje te Kiel. hebben de arbeiders eenige weken, ge leden door middel van den Nederland- schen. R. K. Metaalbewerkersbond, waar bij hetpersoneel is aangesloten, eenige eisehen gesteld als: salarisverhoogimg, be taling overwerkpercentage enz. In een geb ouden conferentie tusschen de direc tie van „De Schelde" en het bestuur van den R. K. Metaalbewerkersbond is thans overeenstemming bereikt, hetgeen door het personeel is aanvaard. Ned er landsche Bond van Gemeente-Ambtenaren. De Nederlandsche Bond van Gemeen te-ambtenaren zal op 27, 28 en 29 dezer zijn bondsdagen houden. Op 27 dezer, des avonds te 7 uur, zal het bestuur der afdeeling Utrecht de leden met hunne dames in hotel Ter minus ontvangen, van waar met de Utrechts-Mie politiemuziek naar de H. Mi- chaëlskapel in den Domtoren wordt ge trokken, waar het gemeentebestuur van Utrecht hen te 8 uur zal ontvangen. Na afloop is er een gezellig samenzijn in het Hotel des Pays Bas. Op 28 dezer vindt in de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen de algemeen© vergadering plaats. Ter gelegenheid hiervan heeft Ruys' Handolsvereeniging in dat gebouw een tentoonstelling van stalen kantoor meubelen georganiseerd. Voor de dames, welke niet aan de vergadering deelnemen, is er des och tends gelegenheid om onder deskundige leiding verschillende bezienswaardigheden van Utrecht te bezichtigen. Haar wordt des middags door de afdeeling Dtrecnt een boottocht langs de Vecht aange boden. Een gemeenschappelijke maaltijd besluit dezen aag. Voor den derden dag staat op het pro gramma een autotocht door een gedeelte van de provincie Utrecht, aangeboden door "de afdeeling Utrecht. O.a. zal een bezoek worden gebracht aan het vlieg kamp, terwijl ook de gemeentebesturen van Amersfoort en Zeist de deelnemers aan dezen tocht zullen ontvangen. De 1 andarbeidersstaking in Oostelijjk Groningen. De gemeenteraad van 'Delfzijl heeft met 7 tegen 5 stemmen zijn goedkeuring ge hecht aan het verbod van samenschotin!- gen in die gemeente. Chr. Werkgevers. De jaarvergadering van de Chr. Werfc- geversvereeniging zal 'dit jaar niet in Groningen zooals vastgesteld was, gehouden worden, maar op 11 Sept. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. In de middagvergadering spreken de. heeren H. Diemer en Mr Dr A. A. van Rhijln, over „Drie vragen van dezen tijid: pensioen, vacantie en 'kindertoeslag". Het lustrum der Vlisaing- sche Reddingsbrigade. Het 5-jarig bestaan der Vlissingsche Reddingsbrigade is Zaterdag onder begunstiging van goed weer, op feestelijke wijze herdacht. Des middags hadden in het kanaal tusschen de Keersluis en de Brug wed strijden en demonstraties plaats in te genwoordigheid van enkele duizenden toe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1