No. 269 Zaterdag 17 Aupstus 1929 43e Jaargang I Dagblad voor de Provincie Zeeland Mrih&Co's Bank N.V. Soes v.ROSSEM's ZEEPAARD I5cr EERSTE BLAD. BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES HORLOGES HORTEN /IASSEE lANBOD. EMtSCHOENEN Buitenland. EFFECTEN, COUPONS, ALLE BANKZAKEN. Binnenland SWAN VULPENHOUDERS Belangrijkste Nieuws, BELGISCH - FRANSCH- DUITSCH - ENGELSCH e.a. BANKPAPIER irschillende odellen. met Tuin, Van Westen de beste. TER Jr., Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ISOLEMENT EN COALITIE. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. VERLOVINGSRINGEN C. J00SSE, St. Adrlaanstraat, Goes. C. J00SSE, St. Adrlaanstraat, Goes. C. J00SSE, St. Adrlaanstraat, Goes. SAFE-LOKETTEN BANK-ASSOCIATIE N.v. GOES. tegen voordeelige koersen. KLOKKEN en PENDULES C. JOOSSE, Sf. Adrlaanstraat, Goes. GOES. lUPOT TEN tus 1929, twee uur, ten meentebestuur zaal aldaar, erkoopen t, wijk A no. A ptember 1929. g 19 Aug. van ur en Dinsdag iur. uitsluitend )AGS wordt ïomen kleine tens 5 regels ;betaling 78 - Goes. vanaf f 6.50 :n de blauwe voor fabrieks- log een heele Arnemuiden. uw aanrecht, tel, niets zui- nTOLHOEK, nsporten naar ïlgië. Groote jt prijs. Expediteurs, br. 6 M., lang Soudgele Kana- Boschtortels, ïllijk te koop. nszand. P: »ekschapen, j R. R1JKSE, koop: 10 Roeden. Te fjes in te leve- bij F, HARPE jp of te huur den van Wal- ekh. FANOY, caam mooie et met kraan. prijs Meubelmaker stier, oud 16 oed Stiertjes Landbouwer, ers. Stalmest, n w. b. goed met wielen. JÉ, Biggekerke. (oud 17 jaar) en om eenigs- orden opgeleid. S Bureau van eptember i Knecht LLE WAARD, ersknecht of nde, te Krabbendijke. tbode tober of eerder, olphaartsdijk. enstbode :n nacht. Adres INDE, Walstr. D i recteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs? Per 3 maanden, franco per post, f3 Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 I Bij abonnement belangrijke korting. Bij velen heerscht nog altijd de mee ning, dat de begrippen Isolement en Coa litie een onverzoenlijke tegenstelling vor men. Vandaar, dat zde A.-R. partij, die zich van coalitie met andere partijen niet afkeerig toonde, telkens weer in staat van beschuldiging stellen, omdat zij de leuze van Groen van Prinsterer „In isole ment ligt onze kracht" zou hebben ver loochend. Door zich met andere partgen te coa- liseeren 'heeft zij naar men meent de isolementsgedachte losgelaten en is zij van het goede spoor door den grondleg ger der A..R. partij aangegeven, afgeweken. Het is vooral in verband met deze reeds dikwijls weerlegde beschuldiging, dat Ds J. C. Rullmann een goed werk deed door in „Antirevolutionaire Staat kunde" een verhandeling te geven over het ontstaan der coalitie tusschen de Rechtsche partijen, een verhandeling die voor hen die willen leeren en de za ken objectief willen bezien, verhelderend kan werken. Ds Rullmann begint met er aan te herinneren, dat Groen van Prinsterer, na 1881 telkens weer als dat pan gaf, coali tie met andere partijen bepleitte. Van samenwerking met andere partijen was hij. volstrekt niet afkeerig. Wat bij afkeurde, en waartegen hij zich met al de kracht die in herai was, te weer stelde, was de zelfvernietiging der Antirevolutionaire richting, die zich bij de conservatieven liet indeelen, em daardoor alle zelfstandigheid inboette. Van zulk een samenwerking moest Groen niets hebben. Vandaar dat zijn streven allereerst ge richt was op de herwinning van de zelf standigheid der Antirevolutionaire groep. Niet als één groote partij, waarvan de Antirevolutionairen een onderdeel uit maakten, maar als een coalitie van zelf standige partgen, georganiseerd naiax en vasthoudend aan eigen beginsel, moest getracht worden de meerderheid in de Staten-Generaal te verwerven. Dht was het ideaal dat Groen van Prinsterer voor oogen stond, en aan de verwezenlijking waarvan hij ondanks te leurstelling en hmaad en tegenwerking onvermoeid arbeidde. Het duurde lang eer deze gedachte, niet alleen bij de Antirevolutionaire rich- tmg maar ook bij de andere deelen der bevolking ingang vond. En toch, dien kant moest het uit, wilde men aan de overheersching van het libe ralisme een einde zien gemaakt. Eerst .moesten de verschillende rich tingen zichzelf worden. Eerst moest de Antirevolutionaire groep door zich te iso leeren en streng vast te houden aan de eigen beginselen, zich innerlijk sterken. Daarvoor moest desnoods alles worden opgeofferd. En als dat gebeurd was, dan moest, zij als zelfstandige partij met andere groepen samenwerking zoeken hetzg enkel negatief om aan de overheersching en drukkende tyrannic van een cöterie een einde te maken; hetzij, ook posi tief, om een gemeenschappelijk belang te verzorgen en te verwerkelijken wat door elk der minderheden en door al len saam werd gewenscht. Deze coalitiègedachte werd als uit den nood der tijden geboren. Het toenmalige kiesrecht en de indee ling der kiesdistricten die er op gericht waren de minderheden van allen invloed te berooven, drioingen er toe. Door beiden toch, zoo schreef de „Standaard" in 1871, wordt op de grie- vendste wijs de krenkende onrechtvaar digheid bestendigd, dat een partij, die in minderheid is, uit het parlement weg- sterve, tenzij1 ze steun bg andere rich tingen vindt. Zonder dien steun kon in die dagen het Antirevolutionaire volksdeel niet een lid in de Kamer brengen. Zij had dus de keus om óf zich uit het Parlement terug te trekken, óf te besluiten tot sa menwerking. Eerst dus isolement en dan gestreefd naar samenwerking met andere, op be paalde punten gelijkgezinde partgen. Deze isolementstactiek werd door de conservatieven, die er de schadelijke ge volgen van vreesden afgekeurd, maar de liberalen juichten ze toe. Zij vonden het een schitterend idee, mits de Antirevolutionairen zich dan ook niet buiten hunne eigen veste waagden en bij het isolement bleven staan. Isolement door Groen en Kuyper ge steld tegenover in 1 giving, werd door hen geplaatst tegenover samenwer king. Wat Groen bedoelde en volbracht, schreef de „Standaard" was het isoleeren van zijn geestverwanten uit den vermeng den hoop, die door samensmelting van Antirevolutionairen, Roomschen en Con servatieven ontstaan was; het isolee- ren tot een eigen partij. Wat men er van maakte is: isolement van de dus ontstane partij van de overige staats partijen: 'isolement van de partij". Dat was het echter niet wat Groen en Kuyper en Lobman begeerden. Geen zelfwegcijfering. Door Dr Kuyper werd de zaak dan ook aidus gesteld: „Isolement der aanhangers van een richting tot een partg, heeft ten doel, het isolement der partg te doen eindigen." Zilveren Lepel of luxe Klokje cadeau. Prijzen vanaf f 7.50. Het OhineesCh-Russisch conflict. Naar via Moskou gemeld wordt, zijn wit-Russische afdeelinigen, 600 man sterk, het Russische gebied binnengedrongen1. De Russische grenswacht heeft hen met maichinegeweervuur ontvangen. Toen de wit-Russische troepen desondanks ver der trokken, is ook veldartillerie in wer king gesteld. Daarop hebben "3e witte troepen zich teruggetrokken. Volgens berichten uit Moskou duren de kleine schermutselingen aan de Rus sischChineesche grens voort. De sov jet-bladen brengen aldoor nieuwe berich ten over het brutale optreden der Chi neesche overheden tegenover Rnssen, die zich nog op Mantsjoerijsch gebied be vinden. In Chita moeten zich nog ongeveer 40 en in Mamtsjoeli nog 60 Russische huisgezinnen bevinden. In Charhin zijlnt alle kantoren, die met sovjet-Rusland han del dreven, gesloten. Op grond van instructies van de na tionale Chineesche regeering heeft Tsjang Hsoe Liang, gouverneur van Mantsjoe- rije, gisterenavond order gegeven tot hét zenden van 60.000 man troepen 'naar de Siberische grens. De drie honderd Russische mariniers, die twee kleine steden gisteren bezet ten aan de Sungari -rivier, zijn weer te ruggedreven. Zes Russen en twee 'Chi- neezen zijn daarbij gedood. Berichten, welke gisteren binnenkwa men, bevestigen den inval der Russen' op CMneesoh gebied. Den 'CMneescben gezant Te Washing ton is opgedragen den onderteekenaars van het Kelloggpaet er mede in kennis te stellen, dat Rusland' de vijandelijk heden is begonnen terwijl China besloten is volgens den geest van bet pact te handelen. De wereldreis van de „Zeppelin". Uit de verschillende telegrammen bijkt, dat bet luchtschip reeds voorbij de Sibe rische stad Omsk is en met de stad Jakoetsk in draadlooze verbinding staat. Te half tien en tien uur gisterenavond bevond het luchtschip zich tachtig S. hon derd kilometer ten Noorden van Nadesh- dinsk. De „Graf Zeppelin" koerste toen ■sterk in Zuidelijke richting. Het traject, dat nu wordt afgelegd, loopt over onge veer duizend K.M. over zoo goed als onbewoonde en onherbergzame 'streken. Volgens de weerberichten uit Moskou zal het luchtschip in het gebied tuSSdhen het Oeralgebengte en 'de rivier de Oh Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) helder weer met lichte winden ontmoeten. In bet daarop volgend gebied tusschen de rivieren de Ob en de Jenissei is de lucht echter bewolkt, terwijl er krach tige Westelijke winden waaien, die als tegenwinden voor het luchtschip moe ten worden beschouwd'. Het spoorwegongeluk bij Lotfz. De wisselwachter, aan wiens schuld het spoorwegongeluk bij- Lods te wij ten is, heeft 27 dienstjaren achter zich en stond als een uitstekend beambte be kend. Reeds tweemaal heeft hg doorgrijn beleid en voorzichtig optreden een spoor wegongeluk voorkomen. Men neemt daar om aan, dat hem de lichtste straf, die mogelijk is, zal worden opgelegd. Onder de puinhoopen van den goe derentrein is 'gisterenavond nog het lijk van den conducteur gevonden. Voorts zijn nog twee zwaar gewonde soldaten in het ziekenhuis overleden, zoodat het to tale aantal slachtoffers, dat om het leven- is gekomen thans tot 15 is gestegen. De öholem-epiidemfe in Brltso'h-lndlë, De cholera-epidemie die na de over stroomingen in Voor-Indië is uitgebro ken, heeft tot nu toe 1500 slachtoffers geëischt. De overheid treft alle mogelijke maatregelen, om, uitbreiding te voorko men doch een^groot deel van de bevol king weigert zich door Europeesche ge- neesheeren te laten behandelen en zich te doen inenten. Ten gevolge van dijkbreuken zijn nog groote overstroomingen ontstaan, waar door 60 dorpen onder water zijn gezet. De bevolking heeft haar toevlucht in de hoornen moeten zoeken. De schade wordt op 500.000 pond sterling geschat. in alle metalen, als vest- en polsmodel. 31 millloen auto's. Volgens een mededeeling van de In ternationale Kamer van Koophandel wa ren er op 1 Januari 1928 over de ge heel© wereld 31 millloen auto's op een weglengte van 11 millioen K.M. De Vereen. Staten alleen bezitten drie vierden, d-.w.z. ongeveer 23 millioen van deze vehikels. Een ultnoodiging van H.M. de Koningin. Naar men verneemt heeft H. M. de Koningin het voornemen, om de gede legeerden ter conferentie te Den Haag aan een feestmaal uit te noodigen op Vrijdag 23 Augustus. Telling vian het verkeer. In verband met een doelmatige uit voering, zoowel van hot Rijkswegenplan als van de provinciale wegenplannen, is door den minister van Waterstaat be paald, dat gedurende zeven niet-achter- eenvolgende dagen in het geheele Jand een telling van het verkeer .zal plaats hebben, zoowel op de op het Rijkswegen- plan voorkomende Rijkswegen, als op de provinciale wegenplannen voorkomende provinciale wegen. alle modellen, met garantie. Deze telling zal worden gehouden op Zondag 18 Augustus, Dinsdag 27 Augus tus, Zaterdag 7 September, Donderdag 12 September, Woensdag 18 September, Maandag 1.4 October en Vrijdag 18 Oc tober. De telling zal betreffen alle verkeer over genoemde wegen, dus niet alleen alle soorten, rij- en voertuigen, doch ook wielrijders, voetgangers en los vee. In yerband hiermede zullen op ge noemde data op verschillende punten van bovengenoemde wegen van des voormid dags 6 tot des namiddags 8 uur per sonen geposteerd zijn, die op daartoe bestemde staten aanteekening houden van het hen passeerende verkeer uit beide richtingen. De staten moeten na afloop van eiken tellingsdag worden toegezon den aan den opzichter van den Water staat in hun ressort. De staking te ZaanWam duurt voort. De conferentie tusschen de patroons- vereenigingen en werknemers in het hout bedrijf, die Woensdag 1.1. werd verdaagd is gisterenmiddag te half drie in de In- dustriëele club te Amsterdam voortgezet. De besturen der werkgevers- en werk- VANAF «3.50 PER JAAR Korte berichten. De bijlegging van het conflict in de Engelsehe katoennijverheid is met al gemeen© voldoening ontvangen. De uit sluiting, welke drie weken duurde, heeft aan de dn® betrokken vakvereenigingeü 250.000 pond sterling aan uitkeeringen gekost en 3e verliezen wiordien ap 1 mil lioen pond ^sterling per wieeik geraamd'. Gistermorgen had te Fuhlsbuettel een ernstig vliegongeluk plaats. D© 32- jaxige piloot Reichert was met den waar nemer Rehm opgestegen om een oefen- vlucht te maken. Reeds eenige minuten later stortte het vliegtuig omlaag en werd geheel vernield., Reichert was onmiddel lijk dood, terwijl Rehm zwaar gewond en bewusteloos naar een „ziekenhuis moest worden vervoerd'. In Newcastle on Tyna heeft gister morgen een 'hevige gasontploffing plaats gehad, waarbij een café geheel vernield werd en verscheidene huizen in de omge ving zwaar beschadigd werden. Voor zoo ver thans vaststaat zijh, bij het ongeval 16 personen gewond, onder wie sommigen levensgevaarlijk. nemersorganisaties vergaderden van haJf- drie tot half-vier. Daarop volgde tot vijf uur een vergadering van leden der pa- troonsvereenigingen. Te vijf uur volgde een nieuwe conferentie tusschen de beide besturen der betrokken partijen, welke geruimen tijd in hpslag nam, doch die niet tot een resultaat heeft geleid. Hier mede zijn de onderhandelingen afgeloo- pen en blijft de stakingstoestand besten digd. De R. K. Volkspartij. Het bestuur van de afdeeling Utrecht van de R. K. Volkspartij zegt in een brief" aan de leden o.m. het volgende: Bij de laatste verkiezing heeft de R. K. Volkspartij een gevoelige nederlaag ge leden. Door verschillende oorzaken kon de zoo hoog noodige actie niet worden ontwikkeld, met. het gevolg, dat de ver tegenwoordiger van onze partij niet in de Tweede Kamer herkozen is. Dit feit zal niet tot gevolg hebben, dat onze partg ophoudt te bestaan. Staatsraad A. W. F. Idenburg. Naar wij vernemen is de Minister van Binnenland. De staking te Zaandam duurt voort. Vergadering van de Kamer van Koop handel te Middelburg. De vergadering der Haagsche conferentie van vanmorgen uitgesteld. Telling van het verkeer. Buitenland. Naar een Russisch-Chineeschen oorlog Cholera in Britsch-Indië. De wereldreis van do Zeppelin. Staat, de heer A. W. F. Idenburg, dezer dagen de gast van H. M. de Koningin op het Loo. Diplomatie. Bij Kon. besluit is jhr mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen, Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister, op zgn verzoek, met ingang van 1 Augustus 1929 in disponibiliteit gesteld. i Een record-loss,ing. Het Duitschs s.s. „Odin" arriveerde in den nacht van 15 Aug. om 2.30 v.m. aan Hoek van Holland, en lag om 6 uur v.m. gemeerd te Rotterdam. Met de lossing der lading bestaande uit 9456 ton Lulea-erts werd om 6.15 v.m. een aanvang gemaakt. Genoemd schip was Donderdagmiddag om 2.15 leeg. Voor de lossing heeft men dus slechts 71/2 werkuur noodig gehad, aan gezien er tgdens de lossing een half uur is geschaft. Deze prestatie geeft ongetwijfeld weder om een zuiver beeld van de uitstekende 'outilage van de Rotterdamsche haven. 60 modellen voorradig. Uitsluitend le klas fabrieken. De gezant van Zuid-Afrika te Den Haag. De heer Dan. J. de Villiers, de nieuw benoemde gezant der Zuid-Afrikaansche Unie bij het Nederlandsche Hof, zal thans slechts een twee- of drietal dagen in Den Haag blijven en zulks nog niet als officiëel persoon, doch geheel in -privé. Als zoodanig heeft hg dan ook gister ochtend een beleefdheidsbezoek gebracht aan Minister Beelaerts van Blokland. De heer De Villiers is voornemens om, ter aanvaarding van zijn functie, in het laatst van September of begin October voor goed naar Den Haag te komen, na zijn geloofsbrieven aan de Koningin te hebben overhandigd. De Ziektewet. Heit weekblad „Handelsbelangen" heeft doen verschijnen een brochure inzake de „Nieuwe Ziektewet", waarin Mr G. van Geest uiteenzet de rechten en verplichtin gen van den patroon, waarbij, een toe lichting gegeven wordt voor onderget- scbikten. Arbeid in bakkerijen. In verband met de viering van den ver jaardag van de Koningin mag in brood bakkerijen op Zaterdag 31 Augustus a.s., in afwijking van het bepaalde in art. 35, tweede lid, der Arbeidswet 1919, te 12 uur des nachts worden aangevangen, met dien verstande, dat voor zoover betreft broodbakkerijen, voor welke een vergun ning, als bedoeld in art. 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919 is verleend reeds op Vrijdag 30 Augustus a.s. te 10 uur des na middags met arbeid, bestaande in- 't ge reedmaken van deeg en ovens, mag wor den begonnen. Op dien Zaterdag mag van 7 uur af brood, dat na 8 uur des namid dags van den vorigen dag gebakken of op gewarmd is, worden vervoerd en van 1Y> uur af worden vprkocht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1