No. 268 Vrijdag 16 Augustus 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse S Cos Bank H.V. Goes De Haagsche Conferentie. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH e.a. BANKPAPIER Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle jaren Katoeinlndiuls'trle? tegen voordeelige koersen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs.' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers fü.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 I Bij abonnement belangrijke korting. voor Hol- De Kou'dekerketfhe Chrlstelijk-Hls- torisc'he Raadsleden. De houding van de Christelijk-Histori- sche leden van den Koudekerkschen Ge meenteraad heeft bij velen in die gemeen te en daarbuiten bevreemding gewekt. Wat ook te begrijpen is. Er was een voorstel aanhangig, om de herbergen in deze landelijke gemeente des Zondags te sluiten. Dit werd krach tig verdedigd door den (A.-R.) burgemees ter, en de A.-R. en Stk. Geref. Raads leden. Maar bet werd verworpen, omdat met de linkscbe leden ook de Cbr.-Histo- rischen tegenstemden. Volkomen terecht wees een der A.-R. Raadsleden zijn Chr.-Historische colle ga's op bet gemeente-program hunner partij. Daarin staat toch: „De gemeentelijke Overheid handhave de Zondagsrust door met alle haar ten dienste staande middelen den arbeid, waarop zij invloed kan uitoefenen, zoo veel doenlijk op Zondag te doen stil staan, en door er tegen te waken, dat het karakter van den Christelijken rustdag zou verloren gaan." En in het Program, van beginselen der Chr.-Hist. Unie lezen wij „De Overheid handhave het Chr.-Histo- risch karakter van ons volk door bevor dering van de Zondagsrust, door er te gen te waken, dat het karakter van den Christelijken rustdag zou verloren gaan enz." Ons dunkt, dit is duidelijke taal. In deze artikelen zegt de Chr.-Hist. Unie, wat zij ten aanzien van den Zondag wil. Maar dan hebben de kiezers ook het recht te eischen, dat Chr.-Historische Raadsleden, en zeker als de gelegenheid daarvoor opengesteld wordt, trachten te bereiken, wat in deze programs is neer geschreven. Het ging hier om de sluiting der café's op Zondag, dus een terrein, „waar de gemeentelijke Overheid invloed kan. uit oefenen". Wij zouden niet gaarne beweren, dat allen, die op Zondag in een café wat gebruiken, zich aan luidruchtigheid schul dig maken. Maar als er één soort men- schea is, dat bij uitstek „het karakter van den Christelijken rustdag doet ver loren gaan", dan zijn het wel de Zondags cafébezoekers. De nieuwsberichten maken bijna eiken Maandag melding van moor den, vechtpartijen en liederlijkheden, die in den regel hun begin vinden in de kroeg. De feiten spreken hierl En toch is heit 'aan de Christelijk- Historische Raadsleden van Koudekerks te wijten, dat in die overwegend Pro- testantsch-Christelijke gemeente tegen deze Zondagsontheiliging niets geschiedt. Verklaren kunnen wij deze houding dan ook niet. Betreuren doen we ze wel. „Engeland moet tevreden zijn". Gistermiddag zijln gedelegeerden van Frankrijk, België Italië en Japan weer in hotel Des Indes bijeen geweest. Lou che ur heeft in 'n persconferentie hierom trent later medegedeeld, dait, indien Zater dag ,over 't voorstel van Snowden gestemd zou moeten worden, dit op een ver werping zou moeteu uitloopen. Men kan thans in de cijfers, die aan het plan-Young ten grondslag liggen en in het schema van het plan-Young geen ver anderingen meier aanbrengen zonder me dewerking van Amerika, want deed men dit, dan zou men het heiele plan-Young weer. oip losse schroeven zetten. Enge land moet met het deel, dat men dit land zal aanbieden, tevreden zijln. Daar mee is aan Engeland binnen het kader van het plan-Young voldoende tegemoet gekomen. Intusschen is er nog geen overeenstem ming met de Engelschen bereikt. De vier genoemde delegaties zullen nogmaals bijt een komen en als men geen accoord tot stand heeft kunnen brengen, zal men een schriftelijk voiorstel doen, zoodat Snowden zich daarover zal kunnen uit spreken. Men wil Engeland een grooter aandeel geven bij de distributie van de zes laatste maandeüjteche betalingen volgens de re- geling Dawes. In het plan-Young wordt voorgesteld het bedrag, dat er na de ver deeling van die bedragen volgens het nieuwe verdeelingsplan zou overblijven als reserve voor de internationale bank te gebruiken; thans heeft men Engeland eenige millioenen van dit overschot aan geboden. Daarmee is men echter maar voor een enkel jaar gered. Engeland vraagt echter een hoogere annuïteit voor ten minste 87 jaren. Er dient dus nog naar andere mid delen gezocht te worden. Het eenvou digste middel zou zijln, dat Italië, Frank rijk en België er in toestemden iets van hun eigen aandeed volgens het plan- Young te laten vallen en dat men dan het aldus vrijgekomen bedrag aan Enge land zou geven. Ook thans weer blijken echter de eenvoudigste middelen de moei lijkste te zijn. De donderkoppen van het onweer, dat in de conferentie Zaterdag a.s. zou moe ten losbreken, zijn dus 24 uur eerder aan den horizon verschenen dan verwacht word. Men wist reeds gistermorgen, dat het niet gelukt was, meer dan 18 van de 45 millioen goudmarken per jaar bijl elkaar te schrapen. De Engelsche kanselier v,an de Schat kist, die zijn standpunt hardnekkig hand haafde, deelde mede, dat die voorstellen hem totaal onaannemelijk leken. De Vier zouden besloten hebben, het plan-Young, zooals het voorgesteld is, te aanvaarden, zonder wijlzigingen, en dus de voorstellen van Snowden te verwer pen, wat daar ook de gevolgen van mochten zijn. Onder deze omstandigheden zou in de zitting van de financieele commissie van Zaterdagmorgen het voorstel van Snow den dus moeten worden verworpen, waar mede de nekslag zou gegeven worden aan de conferentie. Buiitsdhlanirf tegen Iedere contröle In het Rijnland. Van Duitsche zijlde is het volgende omtrent de opvattingen der Duitsche dele gatie ten aanzien van de kwestie eener commissie van vaststelling en verzoe ning uitgesproken Duitschland zou er de voorkeur aan geven de ontruiming van de derde zone liever te laten wachten tot het in het Verdrag van Versailles voorgeschreven tijdstip van 1935 dan zulk een commis sie voor altijld, die zich over het geheele gedemilitairiseerde gebied zou moeten uitstrekken te aanvaarden. Men is tot zulk' een altijddurende verhypothekiseo ring van Duitschen bodem niet bereid. Ook een ondercommissie van den Vol kenbondsraad zou men geen aanvaardbare oplossing achten. Wel zou Duitschland te vinden zijln voor een commissie van vaststelling en verzoening, alleen voor de derde zone en niet langer durende dan tot 1935. Die Zeppelin. De menschen, die twijfelden, hebben ongelijk gekregen. Precies, zooals vooraf werd aangekondigd, heeft de „Graf Zep pelin" zijn wereldreis aanvaard. Deze wereldreis is een geweldige on derneming. Men heeft er zich rekenschap van gegeven, dat de weg met minder prettige ervaringen als noodlandingen etc. geplaveid zou kunnen zijn. Althans een telegram van de „United Press" uit Frie- drichshafen meldde, dat het luchtschip een aantal geweren en een flinke hoeveel heid amunitie ingeladen heeft, alsmede een gewonen provisievoorraad voor zeven dagen en een reservevoorraad levensmid delen, die voor veertien dagen toereikend zal zijn en die hoofdzakelijk bestaat uit blikken gecondenseerde melk, corned beaf etc. Natuurlijk is er ook een apotheek aan boord, terwijl er voorts rekening mee gehouden werd, dat de opvarenden van het luchtschip in geval van nood het als ballast meegevoerde drinkwater kunnen gebruiken.' Dit laatste zal eventueel in de onhergzame streken, waaraan Siberië rijk is, geen overbodige weelde blijken. Officier Schiller van de „Graf Zeppelin" verklaarde met de noodige voldoening, dat de bemanning en passagiers, indien noodig, vele weken van dezen voorraad kunnen leven. Hij voegde er echter aan toe, dat hij hoopte, dat men een dergelijke krachtproef niet zou behoeven af te leg gen. Het vertrek van de „Graf Zeppelin" heeft zonder incidenten plaats gevonden. Ditmaal, het is zeker de vermelding waard, was er geen blinde passagier. De Msb. meldt, dat een groot Spaansch bankiersconsortium besloten heeft, de „Graf Zeppelin" na het volbrengen van de wereldvlucht aan te koopen. Het ligt in de bedoeling een geregelden dienst tusschen Sevilla en Buenos Aire3 in te stellen. Er zijn reeds onderhandelingen over den aankoopsprijs geopend. Het luchtschip Graf Zeppelin werd, na dat het om 12.10 uur boven Stettin was gezien, om 1 uur boven Schievelbein gemeld. Vandaar zette het koers in' Oostelijke richting en verscheen om 2 uur boven Bublitz, om 2.10 boven Rummelsburg, 50 K.M. ten Zuiden van Stolp en om 2.30 boven Buetow. Van hier af zet het luchtschip direct koers naar Danzig. Het arriveerde, om 3 uur boven de stad Danzig. Verscheidene vliegtuigen wa ren ter begroeting opgestegen. De bevol king wuifde de opvarenden geestdriftig toe. Enkele minuten later zette het lucht schip koers naar Koningsbergen. Daar kwam het eenige minuten vóór 4 uur uit Westelijke richting in zicht. Het lucht schip, dat door 4 vliegtuigen omcirkeld werd, was om 4.10 boven het centrum van de stad, waar het overal jubelend begroet werd. Nadat het luchtschip hier een lus beschreven 'had, sloeg het de richting naar 'het Oosten in en was om 4.30 verdwenen. De Graf Zeppelin is gisteravond om 8.10 uur M. E. tijd boven de 40 K.M. ten O. van Dünaborg aan de Düna gele gen stad Kreslawka gevlogen en bevond zich tien minuten later over de Let- landsch-Russische grens. Het vertrek van de Zeppelin van Frie- drichshafen is uiterst moeilijk geweest. Het zwaar belaste luchtschip kon zich slechts met moeite verheffen en had bijna een radiomast geraakt. Het verdween ter stond, zonder, zóoals gewoonlijk, een zwenking boven Friedrichshafen te heb ben gemaakt. Oproer in Melaatschen-asyl. Aan het „N. Wien Journal" wordt uit Boekarest gemeld, dat dezer dagen een oproer is uitgebroken onder de verpleeg den in het asyl voor melaatschen in de Bessarabische stad Ismail, in de Donau- delta. De melaatschen waren ontevreden over behandeling en kost en besloten zich met hun klachten tot den prefect te wenden. Dientengevolge verlieten 20 melaat schen het asyl en begaven zich naar de stad om den prefect op te zoeken. Onder de bevolking wekte de komst der melaat schen groote ontsteltenis. Gendarmes werden ontboden, die de melaatschen overweldigden en naar hun asyl terug brachten. Mad Donald in October naar Amerika? In bevoegde kringen wordt verklaard, dat de onderhandelingen met Washington over de ontwapening ter zee een bevre digend verloop hebben. Men hoopt, dat Mac Donald in October naar Amerika zal kunnen gaan, na de vergadering van den Volkenbond te Genève. Einde van Ihiet conflict In de Engelsche Vertegenwoordigers van patroons en arbeiders hebben gisteren tweemaal te zamen geconfereerd, de eerste maal 20 minuten, en latex op den middag nog een goed uur. De besprekingen gingen over bet vaststellen der punten, waar over arbitrage aanvaard zal worden en de samenstelling van dit Hof van Arbi trage. Ofschoon men natuurlijk niet met alle punten gereed is gekomen, bleek aan beide zijden de wil te bestaan om in elk geval tot een scheidsrechterlijke uit spraak te komen. De crisis ia gisteravond een nieuw stadium ingetreden, doordat de verte genwoordigers van de .arbeiders en de patroons het eens zijn geworden over de arbitrage. Volgens de overeenkomst zullen ajlie falbrieken, die er toe in staat zijn, Maandag haar deuren mogen ope nen In afwachting van de uitspraak van den arbiter zullen de tegenwoordige loo- nen in stand blijven. De Engelsche Koning. De Koning heeft gisteren voor de eer ste maal de zitting van den Geheimen Raad weer bijgewoond. Na afloop zèüüe Lord Parmoor dat, ofschoon het college van zes leden, dat bij het begin der ziekte benoemd was, nog eenigen tijd zou blij ven bestaan, de Koning toch al weer het grootste deel van zijn gewone werk, dat die zes leden hem uit handen had den genomen, zelf verrichtte. De knoeierijen te Parijs. Gistermorgen is in de verschillende kan toren van de arbeiders- en boerenleen bank te Parijs een huiszoeking verricht en in tegenwoordigheid van den kassier heeft men een bedrag van 83.450 francs, dat zich in de brandkast bevond, in be slag genomen. Alle rekeningen, welke de bank bij andere instellingen had geopend zijn gesloten. Tal van documenten zijn in beslag genomen. Korte berichten. Volgens de Matin belooft de graan oogst in Frankrijk prachtig te zullen zijn en elk tot dusver behaald resultaat te overtreffen. De opbrengst zal grooter zijn dan het gemiddelde verbruik van het land Uit Teheran (Perzië) wordt gemeld, dat de overstroomingen in Tabriz een zeer grooten omvang hebben aangenomen Meer dan duizend huizen zijn volkomen vernield, terwijl het aantal personen, dat verdronken is, zeer groot is. Het juiste aantal slachtoffers is echter nog niet bekend. Te Karamina (Spanje) is een eleo trische fabriek tengevolge van een ont ploffing geheel verwoest. Tien arbeiders werden gedood en vijf vrouwen ernstig gewond. Tengevolge van het voornemen van' de directie van de tram te Dublin de loonen van het trampersoneel met tien percent Te verminderen is het geheele trampersoneel in staking gegaan, zoodat het tramverkeer in de Iersche hoofd stad geheel stilstaat. Ter gelegenheid van den doop van den derden zoon van den koning valn Zuid-Slavië zal amnestie worden ver leend van alle misdaden begaan voor 6 Januari, den datum waarop de regee ring van generaal Zivkovitsch aan het bewind gekomen is. Naar verluidt, zou de plotseling afgetreden Portugeesche minister van Bui tenlandsche Zaken, Trindade Coelho, ver klaard hebben, voorstander te zijn van en fascistische dictatuur en zou hij in Portugal een dictatuur volgens Italiaansch model willen instellen. Zijn onverwacht aftreden zal waarschijnlijk nog wel poli tieke gevolgen met zich brengen. Geregelde luehtdiemd op Indlë. Op 12 September a.s. opent de K.L.M. een geregelden vliegdienst op Amster damBatavia. Het is een veertiendaag- sche dienst, alleen de eerste twee vlieg tuigen vertrekken met een week tusschen- ruimte. Hieronder volgt het programma met de namen der piloten, die de vluchten zul len pndernemen: 12 September: Smirnoff en Beekman. 19 September: Duimalaor en Tepas. 3 October: Frijns en Soar. 17 October: Aler en Jongbloed. 31 October: Reeikïnan en Van Dijk. 14 November: Tepas en Hondong. 28 November: Soer en Wiersma. 12 December: Smirnoff en Sillevis. 28 December: Van Dijlk en Pellens. 9 Januari: Hondong en Van Messel. De eerste vier vluchten zullen dus worden ondernomen door de vier be kende Indië-vliegers. De meegaande twee de piloten zullen daarna, ook ieder met een helper, de volgende vluchten uitvoe ren. Weging vain automobielen. Naar het Corr. Bureau verneemt is de termijn van vrijwillige weging van auto mobielen verlengd tot 16 Sept. a.s., zoo- dat automobilisten dus nog niet bloot staan aan aanhouding op den weg. •De Herv. Geref. Staatsparty'. Het hoofdbestuur van de Herv. (Ger.) Staatspartij (H. G. S.) besloot over te gaan tot de stichting van een eigen partijbureau en riep daartoe een fonds in het leven, getiteld „Staat met den BijL bel-fonds". Meit 4 jaar moet het vereischte bedrag bijeen zijn. Binnenland. Een dreigende mislukking der Haagsche conferentie. De alastrim te Rotterdam. Geregelde luchtdienst op Indië. Buitenland. De Zeppelin op de wereldreis. -I Schitterende graanoogst in Frankrijk. Einde van het katoen-conflict in Engeland. Mac Donald naar Amerika? Vlugger kan het niet. De gemeenteraad van Schellinkhout keurde de gemeentebegrooting 1930 zon der één woord discussie goed. De Chris t.-S ociale cursus te Lanteren. Van 26 tot en met 30 Aug. a.s. zal te Lunteren de vierde christelijlk-sociale cur sus gehouden worden. Blijkens het door ons ontvangen program wordt de cursus geopend door den heer C. Smeenk', met een rede over „De overheid en het sociale vraagstuk". Op Dinsdag 27 Aug. spreekt prof. D. H. Th. van Vollenhoven over, „Nieuwe stroomingen in heit socialisme" en nir dr A. A. van Rhijri over hetzelfde onderwerp 's avonds. Op den Woensdag zijn aan het woord d'e heeren W. v. d. Have over „Onze houding tegenover het verplichte lidmaatschap" en ds J. H. T. H. Steïlwag over „De Kerk en haar sociale taak". Op Donderdag voeren het woord de heeren W. 0. A. Riem Vis over „De Kerk en haar sociale taak" en H. Botter- weg over „Vóór- en nadöelen der rationa liseering van den arbeid". Dr W. H. v. Ea behandelt op den Vrijdag „Het gezag en de eigendomsverhoudingen, zooals deze in de H. Schrift naar voren komen in verband met de medezeggenschap". Op dezen dag wordt de conferentie geslo ten met een slotwoord van mr dr A. A. van Rhijn. De bidstonden worden geleid door de predikanten Ds mr N. S. Veldhoen, dr G. B. Westenburg, ds P. N. Kruyswijk en dr H. Kaajan. Alastrim, Gisteren hebben zich te Rotterdam eenige nieuwe gevallen v,an alastrim voor gedaan. Een patiënt is in het zieken huis aan den Goolsingel ter verpleging opgenomen. Ook een arts is door da ziekte aanget- tast. In verband met de alastrim-gevallen en de circulaire door den Geneeskundigen, Dienst verspreid omtrent het weder ope nen der scholen, vernemen wij dat op de R.K. scholen die voor het overgroote deel pas op 1 Sept. weer open gaan, nog geen bijzondere maatregelen zijln ge troffen. Men heeft nog tijd even1 af te wachten. De christelijke scholen die spoedig weer beginnen, hébben als stelregel .aangenomen dat kinderen uit besmette gezinnen niet worden toegelaten. De circulaire van den Geneeskundigen Dienst wordt aan de ouders gestuurd. Op school wordt gele genheid tot inenting gegeven, er bestaat echter geen verplichting dat kinderen die niet uit besmette gezinnen komen, moeten worden ingeënt. Door de uitbreiding van de ziekte is de toeloop voor kostelooza inenting uit alle deelen van d'e stad thans nog veel grooter gewonden dan tot nog toe. In de van Oldenbiameveldstraat b.v. .staat het publiek bij honderden geduldig in de rij om geholpen te worden. Het aantal vol wassenen is zeer groot. Gas voor kamerverwarming. Het succes, de laatste jaren met gas- verwarming bereikt, dank zij 'tvast-recht- tarief, heeft de gasfabriek te Groningen doen besluiten, thans een nieuwe rega ling in te voeren, welke een nog alge- meener verbreiding van gosverwarming

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1