No. 267 Donderdag 15 Augustus 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Boes De Haagsche Conferentie. LANGS EEN DIEPEN WEG Buitenland. Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSGH DUITSGH - ENGELSGH e.a. BANKPAPIER Aangesloten bij he^ Bureau voor Opiaag-contröle FEUILLETON. tegen voerdeelige koersen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs-* Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.QS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 I Bij abonnement belangrijke korting. Snowideire weer ongeduldig? Laat in den avond' heerschte nieu we bezorgdheid in de kringen der Haag sche Conferentie. Men .?egt, dat Snowden een schrijVen tot baron Houtaert, den Voorzitter der financiëele commissie, gericht beeft, waarin hij nogmaals er op aandringt, dat zijn uTtimatummotie van verleden Zater dag in de eerstvolgende vergadering der financiëele commissie, dps a.s. Zaterdag, behandeld en aangenomen zal worden, vóórdat die sub-commissies worden be noemd, die de resultaten der vertrouwe lijke besprekingen tusschen de financi eel© deskundigen zouden behandelen en in officiëelen vorm gieten. Natuurlijk beeft dit nieuws grooba op schudding gewekt, meldt de Msb. De deskundigen van België, Frankrijk, Italië en Japan waren het gistermiddag in groot© lijnen ©ens geworden met de Engelsehe financiëele deskundigen over de wijze, waarop aan de verlangens van Snowden in materiëelen zin zou worden tegemoet gekomen. Daarna waren de Bel gen, Franschen, Italianen -en Japanners het „ook onderling volkomen eens ge worden over de onderlinge verdeeling der offers, die totaal aan Engeland zou den moeten gebracht worden, waarbij Frankrijk vooral op het gebied der on voorwaardelijke Duitsche annuïteiten een groote tegemoetkoming zou toonen- Hef schijnt, dat Engeland voor .ongeveer zes tig pCt. zijn wenschen zou voldaan zien. Daar de Engelsehe deskundigen van het een en ander reeds op de hoogte waren, hoopte men i» Belgische. Fran- sche, Italiaansehe en Japansche kringen, dat de aangelegenheid thans spoedig ge heel in orde zou zijn. Als daarentegen het .bericht van Snowdens nieuw ingrij pen juist is, dan bestaat ineens weer het gevaar, dat al deze plannen vernield worden. Gelukkig hebben de bemiddelaars, die zeker niet zullen ontbreken, nog twee vele .dagen tijd om Snowden duidelijk te maken, dat hij, door -thans op stem ming 'over zijn motie aan te dringen, allen goeden vooruitgang, die deze week door gemeensehappehjken go-eden wil ver kregen was, weder dreigt te vernietigen. De conferentie is thans in een periode, waarin het geduld op een harde proef wordt gesteld. Tot Zaterdag geen com missievergadering I Misschien zal men Vrijdag iets betrouwbaars vernemen, of de financiëele besprekingen al of niet het gehoopte succes zullen hebben ge had. Vroeger waarschijnlijk nietl Geen optimisme bij de Duitsche In Duitsche Conferentiekringen is men naar het Vad. meldt, sinds een paar da gen niet bizonder optimistisch meer; men hoopt weliswaar nog altijd, dat er op den duur een accoord zal' tot stand ko men, maar men durft niet m'eer geloo- ven, dat men daarmede nog vóór 1 Sep- Door H. ZEEBERG. 45) Doodelijk vermoeid stond hij in den morgenstond op. Hij had dien nacht geen oog dicht gedaan. In-wit, met diepe kringen onder de oogen verscheen Meerendonk aan het ont bijt. Met bezorgdheid sloegen zij hem gade. ,,'tGaat wel", antwoordde hij op deel nemende .vragen. ,,'kHeb alleen slecht geslapen. 'kMoet toch maar eens naar den dokter." VIJFTIENDE HOOFDSTUK. I. Gedrukt bracht Trude Henk naar den trein, „Zul je mij onmiddellijk telegrafisch waarschuwen, aJs het met vader niet goed gaat?" vroeg Henk. „Ja, heb je er ook een zwaar hoofd in? uet drukt me zoo neer. 'k Weet het niet." weet ui et, wat het is. Die aanval tember zou klaar zijn. Voor Duitsch- land is dit echter ©en zeer belangrijk punt. De rijksbegrooting zal' namelijk na 1 September nog slechts bezwaarlijk de lasten van de Dawesbetalingsregeling kun nen 'dragen. Men zit trouwens toch al' voor zeer groote moeilijkheden. Geluk kig zijn de betalingen volgens het plan- Young, vooral in de eerste jaren, heel wat geringer dan die tot welke men ver plicht was onder het regiem Dawes. Op deze verlichting van den schadevergoe- dingslast had men stellig gerekend, maar wat zal er nu gebeuren als de Haagsche Conferentie met haar werk niet klaar komt vóór 1 September? Dan blijft Da wes' regeling van kracht, wat de heele Duitsche begrooting zou in de war stu ren als het zoo nog eenige maanden zou moeten duren. Daarom wordt er reeds gedacht aan een voorloopige rege ling- Het is to-ch niet rechtvaardig aldus de Duitsche redeneering dat wij nog eenige millioenen meer zouden moe ten betalen dan men van ons van zin's is te vragen, omdat de Franschen, Ita lianen en Belgen eenerzijds en de Engel- sehen anderzijds het niet eens kunnen worden over de verdeeling. De Duitsche delegatie zal den Geallieerden dan vra gen na 1 September in geen geval meer te eischen dan in het plan-Young voor zien is. Dat deze gunst zal te verkrijgen zrjn, acht men waarschijnlijk, maar men vreest, dat het daarbij1 alweer zal gel den „voor wat, hoort wat" en dat deze zaak door de Geallieerden, en vooral door de Franschen, in verband zal wor den gebracht met de zaak der ontrui ming en der -Contröle Commissie. Zoo wordt het alles één kluwen van weder- zijdscbe concessies. Misverstand wegnemen. Gistermiddag had een bijeenkomst plaats van de Japansche, Italiaansehe, Belgische en Fransche delegaties. Geza menlijk heeft men onderzocht welke de positie was van alle staten, betrokken bij het plan-Young aangezien er nog al tijd misverstanden in dit opzicht be staan. Deze dienen te verdwijnen alvorens de -officieuse besprekingen kunnen plaats vinden, waarvan in de vergadering van de financiëele commissie van gisteroch tend gewag werd gemaakt, opdat men zeker zal zijn, dat alle cijfers kloppen. Een ontmoeting met de Engelsehe ex perts zou niet plaats hebben vóór Vrij dag. Het is mogelijk, schoon nog niet ze ker, dat de vier bovengenoemde dele gaties beden (Donderdag) weer zullen vergaderen. Met vreugde constateerden zij, dat er tusschen hen een absolute eensgezindheid en overeenstemming van opvattingen bestond. De ontruiming van Rijnland1. Men verneemt, dat in geval van sla gen cler conferentie de vertegenwoordi gers der belanghebbende mogendheden het mogelijk achten op een zeer nabij van gisteravond kon zich herhalen. Va der zag vanmorgen zoo in-bleek. En zoo vermoeid. Als hij nu maar naar den dokter gaat." Dat zal vader vandaag wel doen. En dan zal ifc je direct schrijven, wat dokter gezegd heeft." „Goed hoor, 'kind. Misschien maken we ons ongerust voor niets. God geve het", zei Henk.' Het afsch'eidnemen viel Trude ditmaal al bijzonder zwaar. De tranen stroomden haar over de wangen. En zij wist niet waarom. Want over "drie maanden zou Herik haar voor 'goed komen halen. Met een beklemd hart verliet zij het station. Bange voorgevoelens van een ko mend onheil, dat zij niet nader definiee- ren Ikon, bekropen haar. Maar dan richtte rij het hoofd öp. Zóó mocht het niet. 'tWas niet goed van haar. Zij moest op God vertrouwen. De Heere zou wel weten, hoe het moest. Thuis vernam zij, dat op aandringen van moe, vader naar het morgenspreek uur van den dokter was gegaan, zoodat zij angstig afwachtten wat het resultaat zou rijn. Maar toen Meerendonk thuis kwam, was er groote spanning. „Zooals ik gedacht had," zei hij. „Wat overwerkt. De zenuwen overspannen. Ik moet rust nemen. En zoo min mogelijk gel'egen tijdstip tot de ontruiming van de 2e .bezette zone van het Rijnland over te gaan. Deze ontruiming zou dan kunnen beginnen in September a.s., om voltooid te worden tegen (bet einde van bet jaar. Gelijk bekend, bepaalt het verdrag van Versailles de maand Januari 1930 voor de ontruiming van deze zone. De terugtrekking der Britsche troepen uit het Rijnland zou volgens een be richt van den officiëelen Britschen draad- loozen dienst 15 September beginnen. Russiisch—Chlneesche vijandelijkheden? Volgens een communiqué uit Tokio zouden de Russische en de Chineesche troepen in een gevecht gewikkeld zijn geraakt op de hoogten ten W. van Mantsjoeli. De Cbineescbe infanterie be antwoordde bet vuur van de Russen. Te Mantsjoeli zou een paniek uitgebro ken zijn en men gelooft, dat er werke lijke vijandelijkheden zullen uitbreken tusschen beide naties. De correspondent van de Vos'sische Zeitung te Moskou seint aan zijn blad, dat, naar men aldaar meent, het ge vaar van een oorlog tusschen China en Rusland nimmer sedert het begin van het conflict zoo groot is geweest als op het oogenblik. Uit de door de Sovjet- regeering gepubliceerde verklaring blijkt, dat de Russische strijdkrachten marsc'h- bereid aan de grens staan onder bevel van Galin, die den bijnaam van generaal Blücher draagt. In officieel© kringen verklaart men, dat het dooden van Russische grenswachten, alsook ,de arrestaties en executies van Russische staatsburgers den toestand zou hebben verscherpt en dat de noodzake lijkheid de Russische burgers te bescher men veel belangrijker is dan de kwestie van het herstel der Russische rechten op den Oost-Chineeschen Spoorweg. Geboorte- en Sterftecijfers in de V. Si. Evenals in vele staten van Europa kan men ook in de Vereenigde Staten het droevige feit van een voortdurenden achteruitgang van het geboortecijfer, ge paard met een toename van het sterfte cijfer waarnemen. Volgens de dezer dagen te Washington verschenen statistiek is het aantal ge boorten van 20.4 per 1000 inwoners in 1927 op 19.7 per 1000 in 1928 gedaald, terwijl het sterftecijfer in dezelfde pe riode van 11.4 per 1000 in 1927 tot 12.3 per 1000 in 1928 steeg en het cijfer dor zuigelingensterfte van 4.6 per 1000 in 1927 tot 6.8 per 1000 in 1928 opliep. Scheepsbotsing op de Portugeesehe kust. Het Spaansche vrachtschip Ea, me tende 1300 ton, is nabij Kaap Rocca met een Portugeesehen trawler in aanvaring gekomen. De trawler zonk bijna onmid dellijk, zonder dat de bemanning gered kon worden. Ondanks ernstige nesehadi- ging van den voorsteven kon de Ea werken. Dan zal het wel gaan, meent de dokter." „Goddank," zeide zijn vrouw. „Als je nu zijn voorschriften maar trouw opvolgt, Albert. Menschen, zooals jij, die nooit met een dokter in aanraking komen, ver zuimen dat meestal." ,,'k Zal mijin best er voor doen, Bertha", zei Meerendonk, <op luchtigen toon. „Hee- letmaal rusten gaat natuurlijk niet. Maar wat kalmer aan zal ik het toch doen." „Kan ifc u soms op het kantoor helpen, vader?" vroeg Trude. „Neen, neen," zei hij, haastig. „Dan moet je je er eerst inwerken, wat een heele tijd duurt. En bovendien: de groot ste drukte is voorbij." De eerste dagen zat Meerendonk heel veel in huis. Zoo nu en dan, als men hem bepaald noodig had, liet hif zich even op het kantoor zien. Maar op straat vertoonde hij zich heelemaal niet. Ed toen de Zondag aanbrak, verkoos hrji lie ver thuis uit de kerk te blijven II. Moe van den arbeid wierp Veenman, uitrustend in zijn stoel, beide beenen over elkaar, trekkend aan zijn sigaar. Het was een rustig oogenblik. De kinderen waren naar bed. En de courant noodde tot lezen. ,,'kHeb vanmiddag Mevrouw 'Zon- ruiter gesproken", zei zijd vrouw. op eigen kracht ,te Lissabon binnenl'oo- pen. De naam Van den trawler is nog onbekend. Ernstig spoorwegongeluk bij Lodz. Op het spoorwegstation Karolew na bij Lodz is tengevolge van verkeerden wisselstand een personentrein in botsing gekomen met een goederentrein. Beide locomotieven en 19 wagons werden ge heel of gedeeltelijk vernield. Zoover tot nog toe kon worden vastgesteld werden acht personen gedood, n.l. een hoofd conducteur, d© beide machinisten en 5 soldaten, terwijl 16 personen zwaar ge wond werden. Een der wagons van. den personentrein vloog in brand, zoodat men vreest, dat onder de resten van dozen wagen nóg lijken liggen. Het conflict In de Engelsehe kat oen- in dusirte. Te Manchester verwacht men algemeen dat vandaag een bijeenkomst zal gehou den worden '-van de hoofdbesturen der - -patroons- en arbeidersvereanigingen, waarop definitieve voorstellen zullen wor den gedaan om een eind aan de staking te maken ea dan d'e scheidsrechterlijke uitspraak van of namens de regeering te aanvaarden. Deze opvatting kreeg te meer steun, toen gistermiddag bekend ward, dat beidei looncommissies der fabrikanten in be ginsel besloten hadden arbitrage te aan vaarden. Optimisten verwachten Maandag reeds een hervatting van bet werk na het treffen van een voorloopige loon regeling, die alleen zal gelden voor den duur der arbitrale uitspraak- De dranks mokkel1 in de V. St. em de houding van Canada. Op de conferentie inzake het smokkelen van lalcoholhoudend'e dranken van Canada naar de Vereenigde Staten, is er op ge wezen, dat Canada geen groote sympa thie voor de smofkkelaacs heeft, doch de Caniaideescbe 'regeering heeft er reeds eer der den nadruk op gelegd, dat een ef fectieve controle op de uitvoering van de drankverbods-bepalingen van Canada een grootere uitgave z,o!u vorderen, dan de Canadeesche regeering of het Canadee- sobe volk bereid zijd te do-en, ten gerieve van hun rijftóen buurman, te minder daar Canada nog zware oorlogs-schulden te betalen beteft. Stormen en oveinsltroomfnpn. In de Zuidelijke staten der Vereenigde Staten hebben gisteren hevige stormen en onweders gewoed. In den staat Pennsylv-anië is vooral veel schade aangericht. In den staat Ver mont zijn in tal vam gemeenten tengevolge van den storm, die de kracht van een orkaan had, tal van huizen verwoest. In Nieuw Mexico ontstonden tengevolge van Wolkbreuken overstroomingee, waar door twee gemeenten onder water weirden gezet. De Zeppelin. Blijkens de laatste berichten uit Fried'- ricbshafen zou de ,^,Graf Zeppelin" van morgen omstreeks vier k vijlf uur vertrek- „Zoo", merkte hi} op. 't Interesseerde hem bitter weinig. Hij mocht die wande lende praatjesmaiaksters niet graag lijden. Ze vertelde, dat Truus Meerendonk over een paar maanden gaat trouwen." „Dat is geen .nieuwjji," zei hij. „Bij Verhaan hebben ze een mooi ameublement besteld. 'tMoet nog al duur zijn. Het praatje over Meerendonk zal dus Wel niet waar zijh", zeide zó. ,,'tWas beter, dat zij er voor zorgden, dat Meerendonk zijh geld terugkreeg, dat hij in hun faillissement liet zitten. Nu spelen Zonruiter en zijn vrouw mooi weer. Het is schande!" barstte Veenman los. „En dat beeft dan nog praatjes." „Ja, maar bij Meerendonk moeten ze oofc niet Boen, alsof er niets aan het handje is. Het lijkt dan wat, maar, 'tis.... Opeens sprong Veenman op. Hij 'kreeg een duister vermoeden. „Je hebtje hebt toch niets van Meerendonk verteld?!" vroeg hij, met schrik in de oogen. ,,'kHeb gezegd, dat het praatje wél waar is," antwoordde zij; vurig hopend, dat haar man niet verder zou vragen, omdat zij schuldbewust was. Maar Veenman vroeg wel verder. „Ik bedoel: je hebt toch niets van de effecten verteld?l" „Nou....", aarzelde zijj, „precies ver teld..." Binnenland. Pen Nederlaudsch gezantschap te Pretoria. De staking te Zaandam. Staking bij Jamin te Rotterdam. Haagsche conferentie. De bouding van Snowden. Buitenland. Financieel schandaal te Parijs. Russiseh-Chineesche vijandelijkheden? Ernstig spoorwegongeluk ta Lodz. De Zeppelin ving zijn wereldreis aan. ken. Als de lezers dit bericht onder oogen krijgen, zal het lu.chtscb.ip dus reeds on derweg zijh. Tegen 10 uur werd het schip boven Berlijln verwacht. Mogelijk is, dat de „Graf Zeppelin" vandaar Ifcoers zet naar Stock holm. Dr Ecfcener beeft n.l. den Zweed- schen koning gedurende diens oponthoud te Friedrichsliafan toegezegd, dat hij-zoo spoedig mogelijk' met de „Graf Zeppelin" Zweden zal bezoeken en indien het weer gunstig is, wil dr Ecfcener zijh belofte gestand doen. Pas in Zweden zal een Noord-oostelijke koers worden ingeslagen. Of het schip van Stockholm naar Lenin grad zal vliegen, dan. wel een meer Noor delijke route zal volgen, hangt van de verdere ontwikkeling van het weer boven Rusland af. In ieder geval zal dr Ecfcener boven Azië ongeveer den Noordpool-cir- fc'el volgen, die hat mondingsgebied van de Ob en van de Jenisse-i doorsnijdt. Op- deze 'breedte is het op het oogenblik nog ruim 18 uren per dag licht en .do temperatuur komt er ongeveer overeen met onze September-temperatuur. De lan ge dagen zullen de scheepsleiding natuur lijk zeer van pas ko-men en de oriën teering vergemakkelijken. Wellicht zal men in het gebied van de Lena koers zetten na.a,r hef Zuid-oosten, om zoo via Lrkoetsk naar Japan te vliegen. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, zal dr Ecfcener slechts drie kwart van de reis o-m de wereld het fcommando voe ren. In Lakeb.urst gaat hij van boord, daar hij in Amerika besprekingen moet voeren over de opening van nieuwe Zep- pelm-lijhen. Zijh oponthoud in de Ver eenigde Staten zal vriji lang duren. Hij zou van plan zijn er te blijven tot de „Graf Zeppelin" andermaal een vlucht naar Amerika onderneemt om dan met het schip naar Duitschland terug te koe ren. „Heb je er over gesproken, ja of neen?" Veenman wond zich meer en meer op. „Nu ja, wij hebben het er over gehad", zeide zij, trachtend onverschillig te zijh. „Menschl" riep hij uit. „Wat bén je begonnen? 1 We .hebben Lies beloofd, dat we zouden zwijgen, zooals zij 'het Meeren donk beloofd beeft. Kim je dan je mond niet houden?!" „Nu, stil maar, man, zooveel beteefcent het niet,' 'sus-te zij, wel beter wetend. Dien middag bad zij er razend spijt van gehad, dat zij haar mond had voorbij gepraat. ,,'t Beteefcent zooveel niet," herhaalde hij, schamper. „Je weet wel beter. Binnen een paar dagen weet de halve stad het en is Meerendonk's naam weg.. Vrouw, wat heb je gedaan?! Wat zal dat Lies spijten. Veenman was boos. En zijh vrouw durfde niets zeggen. .Want bij was bet terecht. Wat later, er werd geen woord gewis seld, Veenman zat wrevelig de courant te lezen, waagde zij het nog, schuchter op te meaken: „Ik kan Mevrouw Zonrui ter wel vragen, er n'iet over te praten." „Och -kom, minstens tien menschen we ten het all" ^Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1