FUT Doodt elke mugl sproeit met Kerknieuws. LANGS EEN DIEPEN WEG Onderwijs. Gemengd Nieuws. FEU I LLETON. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoogland (toez.), C. J. Warners, vlootpredikant te Haarlem. Aangenomen naar Terneuzen, L. J. Cazemier te Gieterveen en Bonnerveen. Bedankt voor Waddinxveen, K. J. v. d. Berg te Amersfoort. Geref. Kerken. Beroepen te Glanerbrug, Johan G. Len- sink, cand. te Aalten. Te Aduard F. v. d. Sluis te Onstwedde. Bedankt voor Urk, W. Moene te De Lier. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Delft: N. Bijdemast te Rot terdam en J. W. van Ree te Barendreclit. Te Rijnsburg: W. Kremer te Kornhorn en C. v. d. Zaal te Deventer. Geref. Gem. Beroepen te Ridderkerk, J. Vreugden- hil te Bruinisse. Middelburg. Onder begunstiging van heerlijk zomerweer had heden in den tuin van het Schuttershof alhier de Zen dingsdag der Chr. Geref. Kerken in Zee land plaats. Van uit de verschillende deelen der provincie waren de bezoekers opgekomen. Een extra-boot uit Zierikzee bracht o.m. 100 belangstellenden. Ds Tolsma van Zaamslag open de de bijeenkomst op gebruikelijke wijze en bracht daarna de regelingscommissie te Vlissingen dank voor haren arbeid. Het doel is te komen tot een provincialen Zeeuwschen Zendingsdag. Nadat gezongen was Ps. 87:2, 3 en 4 sprak ds C. v. d. Z a a 1 uit Deventer over „Lichtgevende schaduw". Dit schijnt zichzelf tegen te spreken, omdat schaduw duisternis brengt. Spr. ontleent echter dit onderwerp aan Han delingen 5, waar staat, dat de zieken buiten, op straat, gebracht werden om de schaduw van Petrus te ontvangen. Ze werden gered. Deze schaduw bracht licht in hun leven. Dit is zinnebeeld van het Christendom. De schaduw van het Christendom bracht reeds heil onder de heidenen. Onder groote aandacht der aanwezigen illustreerde Spr. een en ander uit de ervaring van zendeling Pape te Berlijn, bij wien hij eenigen tijd had gelogeerd. Hierna werd gezongen Ps. 98:1 en 4, waarna werd gepauzeerd. N. en St. Joosiand. Ds Van Garderen is voornemens op Zondag 8 Sept. a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Bezoek van Engelsche Cal vinisten. Met den trein van 9.35 uur arriveerden Zaterdagavond uit Vlissingen aan het Holl. Spoorstation te Den Haag een 20-tal Engelsche calvinisten, leden van de Sovereign Grace Union, om het Geref. kerkelijk leven der calvinisten in Holland van nabij gade te slaan. Na wederzijidsche begroeting werden de Engelsche gasten naar hun onderscheiden adressen geleid. Zondagmorgen bevonden zij zich in de Geref. Westerkerk onder het gehoor van ds A. G. JBar'key Wolf, Ger. predikant te 's-Gravenhage-Oost, die het Woord be diende naar aanleiding van Jes. 57:15. In zijn voorwoord wees de prediker op de aanwezigheid van het buitenlandsche gezelschap, waarvoor plaatsen tegenover den kansel waren gereserveerd. Na den dienst speelde de organist enkele Engel sche liederen, besluitend met het Engel sche Volkslied, dat door de Engelschen staande werd meegezongen. In de bonsistorie werden de Engel sche calvinisten vervolgens van kerke- raadswege begroet. Ds Barkey Wolf hield in het Engelsch een toespraak tot het gezelschap'. Met een enkel woord betuigde Ref. Henry Atherton, secr. van de Sovereign Grace Union, dank voor dit vriendelijk woord en de hartelijke ontvangst. Terwijl de koffie werd gediend, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Met het staande zingen van het Engelsche en Ned. volkslied werd de ontvangst be sloten. Zondagavond was het gezelschap in de Groote Kerk, waar ds L. D. Poot, Ned. Herv. predikant te Haarlem, een predika tie hield over: Ezech. 47:9 en het Door H. ZEEBERG. 43) Diep medelijden! vervulde de weduwe Mieras, toen zij de bekentenis hoorde, die even oprecht was, dat voelde zij, als het feit, dat ze werd uitgesproken. Geen spoor van toorn was in haar. Alleen kwam over haar de geweldige beklemd heid, dat zij drie effecten, die een aan merkelijk bedrag vertegenwoordigden, kwijt was. „Het was een zware zonde, Meeren donk. God moge ze u vergeven", merkte zij op. „Ja", zei hij, toonloos. „Mijn val was groot. Ik zie geen uitkomst". „Bij God is vergeving", zeide zij,. Maar dan dacht zij opeens weer laian het verlies. „Hoe moet het au verder?" vroeg zij. „Ik kan die inkomsten niet missen. Het is een, deel van mijn bestaan". En dan, De nieuwe ministers van het Kabinet Ruys de Beerenbrouck zijn Zaterdag door H. M. de Koningin beëedigd. Een foto genomen op het station te Utrecht. V. 1. n. r. de heer S. de Graaff, Jhr mr Ch. Ruys de Beerenbrouck, mr dr L. N. Deckers, mr J. Terpstra en mr T. J. Verschuur. zal leven, alles waarheneh deze beek zal komen). Bij het uitgaan der kerk gaf de orga|- nist enkele variaties op het Engelsche Volkslied. Na den dienst werden de bui tenlandsche gasten in de consistorie aan ds Poot voorgesteld, die daarop een korte toespraak in het Engelsch hield. De En gelsche calvinisten hebben tenslotte de kerk bezichtigd. Na de avondgodsdienstoefening bood ds en Mevr. Barkey Wolf in de salons hunner pastorie den buitenland- schen gasten een tea aan, waarbij! ook tal van gastheeren aanwezig waren. Er was ruime gelegenheid voor onderlinge conversatie. Mej. H. S. S. Kuyper vertelde den gasten iets van doel en streven yan den Bond van Geref. Meisjes vereen (gingen in Nederland en mej. J. H. Kuyper deed dit over het werk der barmhartigheid, terwijl mr A. J. L. van Beeck Calkoen, chef van (je a£d. Hooger Onderwijs aan het departement van Onderwijs, de buiten landers inlichtte over de beteekenis van het diaconaat hier te Jande. I's Atherton sprak een slotwoord, waar in hij wees op de beteekenis van Enge- land en 'Nederland voor zoover hun ge schiedenis is samengevlochten in het Huis van Oranje en waarin hij, nogmaals hulde bracht aan de nagedachtenis van den g'ooten staatsman en theoloog dr A. Kuyper. Nadat het gezelschap enkele Engelsche hymnen 'had gezongen, sloot ds Atherton den avond met dankzegging. (Vad.) Onderwijzers zonder sala ris. In de gemeente Everdingen (Pro vincie Zuid-Holland) is de gemeentebe- grooting 1929 door Gedep. Staten van Zuid-Holland niet goedgekeurd. Een klein geschil over het al of niet betalen van een 'tijdelijke administratieve kracht ver oorzaakte dit conflict. De gemeente-ontvanger, daartoe ge machtigd door den burgemeester, wei gerde de uitbetaling van salarissen aan onderwijzers en ambtenaren. De onder wijzers, die voor de vacantie salaris zou den ontvangen, kregen bericht, dat het salaris over Juli niet zou worden uit betaald en dat geen enkele toezegging kon worden gedaan, wanneer dit dan wel zou geschieden. Het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft zich in eerste instantie tot den Minister gewend om door „hooger" tusschenkomst de uit betaling der salarissen voor de onderwij zers te verkrijgen. Ongelukken. Te St. Maarten is het 5-jarig zoontje va.n den heer S. in een onbewaakt oogenblik te water ge raakt en 'verdronken. De 21-jarige K., die zich aan boord van het schip zijner ouders wilde begeven, is daarbij te water klagend: „Had ik ze hier maar niet ge geven". Meerendonk voelde te meer nog de ontzaggelijke zwaarte van zijn schuld. „Ze zijn niet verloren", zeide hij. „Ik verzeker u, dat ik al mijn best zal doen, ze zoo spoedig mogelijk weer te ko>o- pen, opdat ge geen schade lijdt. Dat was toch mijn doel, ik zweer het u. Het komt in orde." De weduwe Mieras gaf geen antwoord. Zij geloofde die verzekering niet. 'tWas, of Meerendonk het op haar ge zicht lezen kon. „Stort mij niet in het verderf", smeekte hij. ,,'k Heb berouw over mijn daad. 'k Zal die weer goed maken". De bezoekster streed een zwaren, in- wendigen strijd, waarin haar Christenzin de overwinning behaalde. „Goed", zeide zij, na eenigen tijd van pijnlijk zwijgen, „ik zal er geen werk van maken. Daarbij vertrouw ik, en da Heere is onze Getuige, Meerendonk, dat ge uw fout herstellen zult, zoo spoedig dat mogelijk is." Hij wilde een woord van dank stame len. „Geen dank", zei ze, kort. ,,'k Had het ear zooeven nieit gemakkelijk onder, maar r, n de gele bui fitst staarten band geraakt eu in het Hoendiep te Hoogkerk jammerlijk verdronken. Een auto gestolen. Zondag nacht is ten nadeele van den heer E. W., te Posterholt diens luxe auto uit zijn garage gestolen. Vermoed wordt, dat de dief de wijk naar Duitschland geno men heeft. Vechtpartijen. De kermis te Oud-Gastel wordt dit jaar wederom op zeer luidruchtige wijze gevierd, d.w.z.: er is weer flink gevochten. Zondagavond heeft een man, vau B. geheeten, bij een vechtpartij een bloedende wonde aan de pols opgelo'open. Later in den avond werd B. H. uit Oudenbosch zeer ernstig toege takeld. Op de Meir moest de politie des middags bij verscheidene vechtpartijtjes ingrijpen. Twee personen heeft de politie achter slot en grendel gezet. Het zijn E. B. en P. R., beiden uit Gastel. Door een aap aangevallen. In een kampong achter de gevangenis Tji- pinang te Batavia is een Inlandsche jon gen van ongeveer 12 jaar door een groo- ten aap aangevallen en zeer ernstig toe getakeld. Het kind vertoonde, toen heit toegestroomde volk uit de buurt hem ontzette, hevig bloedende beet- en scheur- wonden aan zijn been, hals en gezicht en verkeerde in deemiswaardiigen toestand. De jongen scheen het beest, dat aan een ketting zat, geplaagd te hebben. Dat begon de eigenaresse, de inlandsche vrouw Amida, te vervelen. Zij maakten den kettipg los, ^waarschijnlijk niet ver moedende, dat de zaak zoo ernstig zou verloopen. Toen, een moment later, een worsteling plaats had tusschen den aap en het kind heeft zij al het mogelijke gedaan om het slachtoffer van zijn aan valler te bevrijden, zonder succes helaas. Men kan zich de woede van het kam- pongvolk over dit geval voorstellen. De aap, die vermoedelijk dol was, werd let terlijk in stukken gehakt. Drama aan het strand. Op aangrijpende wijze is Zondagmiddag een Haagsrhe agent van politie in zee, na bij Kijkduin, verongelukt, nadat hij de uiterste pogingen had aangewend om een ander het leven te redden. Het was ongeveer 2 uur, toen men onder de badenden in het gedeelte ten Zuiden van het zeebad „Kijkduin" op merkte, dat een dame was afgedreven. Onmiddellijk werden maatregelen geno men om deze in levensgevaar verkeerende dame, mevr. Sch., uit Rotterdam, te be- ik weet, dat ik vergeven moet, zooals God je vergeven zal, als je Hem oprecht er om vraagt. Maar Hij eischt, dat je het begane onrecht herstelt." „"k Beloof het u", zei Meerendonk warm. 'kHeb reeds een bedrag gereser veerd, om zoo spoedig mogelijk, er een te kunnen terugkoopen. U spreekt er dus met niemand over?" „Alleen met mijn zwager." Meerendonk maakte, bijna ongemerkt, een afwerende beweging. Maar zij had die toch gezien. „Ja, dat moet", zeide zij, op vasten toon. „Allereerst al heeft hij mij gewaar schuwd. Hij weet, dat ik hierheen zou gaan en zal naar den uitslag vrageu. Ik ga hem niet zeggen, dat het in orde is. terwijl dat niet het geval is. Ge wilt me toch niet tot een leugenaarster ma ken? En bovendien moet hij het weten, want ik kan komen te overlijden. Maar overigens zal ik hem wel op het hart binden, het niet aan buitenstaanders te vertellen. En dat doet hij ook niet." „Dank u", zei Meerendonk en ging naar de brandkast, waaruit hij de drie resteerende effecten 'haalde en die de weduwe ter hand stelde. Zij stond vóór hem en keek hem diep reiken. De surveilleerende agent van po litie begaf zich in uniform aan een red- dingslijn in zee, terwijl de heer Sch., de echtgenoot van de baadster, het an dere einde van de lijn vasthield en ook daarmee zeewaarts ging. Plotseling sloeg een krachtige vloedgolf den heer Sch. omver, waardoor hem helaas de reddingslijn uit de hand schoot, zoodat de agent met die lijn aan zich zelf was overgelaten. De groepen red ders aan de andere zijde van den golf breker slaagden er inmiddels in mevr. Sch. te bereiken en in veiligheid te brengen. De heer Sch. was dadelijk strandwaarts gegaan en deed mededeeling van de ont stellende tijding, dat hem de lijn uit de hand was geslagen. Een groot aantal baders is daarop hand aan hand de zee ingegaan, om den politie man te trachten hulp te bieden. Af en toe zag men het hoofd van den agent boven de golven uitkomen en na zeer veel moeite wist men hem eindelijk te bereiken. De man, hoewel uitgeput, gaf, naar het scheen, nog teekenen van leven. Men bracht hem naar het strand, waar dadelijk alle middelen, als kunstmatige ademhaling werd toegepast, om te pro- beeren de levensgeesten op te wekken. Een medicus leidde met personeel van don G. G. D. dezen arbeid en nam daaraan actief deel. Helaas echter, mocht, on danks langdurige kunstmatige ademhaling, deze hulp niet meer baten: de man was den heldendood gestorven. Het slachtoffer was 31 jaren oud, de man laat vrouw en kind achter. De burgemeester en de hoofdcommis saris van politie, de heer F. van 't Sant, wel'ke laatste een gedeelte van het drama had bijgewoond, brachten in den namid dag een bezoek aan de jonge vrouw, om haar van het droevig gebeuren op de hoogte te brengen. Auto in brand gevlogen. Zaterdag kwam een vrachtauto van den heer Nieuwenboer uit Alkmaar, geladen met 35 biggen, den Ouden Polder nabij Haarlem doorrijden. De auto joeg veel stof op en drie fietsers, die van Haarlem kwamen, achtten het veiliger van de fiets te stappen en aan den linkerkant van den weg te wachten. De bestuurder van den vrachtauto, de 32-jarige P. uit Alkmaar, haalde daarom wat uit, doch kwam met zijn achterwiel in den berm terecht, waarin de auto wegzakte. P. raakte zijn stuur kwijt, de wagen kantelde en de 35 biggen, raakten te water en de auto vloog in brand. Spoedig sloegen de vlammen uit de ca bine en de 55-jarige eigenaar van den auto, die naast den chauffeur zat, kop niet uit het hokje komen, omdat hij aan een kant geheel lam is. Met vereende krachten werd getracht den man te red den. Dit gelukte tenslotte, doordat men hem door een gebroken glasruit trok. Hij had zware brandwonden aan hoofd en beide handen gekregen en werd naar het gasthuis vervoerd. De biggen zijn later uit het water getrokken. Roei bootgekanteü Acht jarige jongen verdronken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er in da oogen, die hij, volkomen schuld bewust, neersloeg. „En nu nog iets, Meerendonk." „Ja, zei hij vragend. „Een woord als zuster onzer gemeente tot een broeder. Ge hebt diep gezondigd. Ga tot den Heere om vergeving. Vraag voor het vervolg om Zijn bijstand. Dan alleen kan het goed komen. Want ge bevindt u op een hellend vlak." IV. Toen hij de weduwe Mieras uitgelaten had, de stadhuisklok speelde kwart vóór tien, ging Meerendonk terug naar het kantoor, zette zich aan de schrijftafel, waarop zijn hoofd viel, zwaar als lood Hij voelde, als het ware, zijn bloed uit het lichaam stroomen. Daarna! wist hij van niets meer. Hij hoorde dan ook niet, dat de deur geopend werd en zijn vrouw binnenkwam. Zij had vernomen, dat de weduwe Mie ras vertrokken was en, niet begrijpend, waar haar man bleef, was zij op onder zoek uitgetogen. Toen zij hem zoo op het schrijf vlak van zijn bureau liggen zag, slaakte zij: een door merg en been dringenden gil. op de Vlaardmgsche vaart, onder VTaar- dlnger-Ambacht een tragisch ongeval ge beurd. Zekere v. W., wonende te Vlaardin- gen was met zjjn 8-jarig zoontje 's nachts gaan peuren en keerde ongeveer 3 uur m den nacht met zjjn roeiboot huiswaarts. Het ventje lag te slapen, v. W. hoorde^ door den zwaren mist was zulks niet zichtbaar, een motorschuit achter zich aankomen en heeft vermoedelijk, wat meer gebeurt, het voornemen gehad zich door de motorboot te laten sleopen, waar om hij in de nabijheid bleef. Plotseling zag de schipper van de melkmotorboot, de Katharina Ailriana, schipper G. v. Gozen uit Hazerswoude, de roeiboot ech ter vlak voor zich. Hij wierp direct het roer om, waardoor de roeiboot rakelings gepasseerd werd. De motorboot liep tegen den kant op doch stootte terug en kwam met zulk een kracht tegen het roeibootje aan, dat dit kantelde, en de vader en het slapende kind in het water terecht kwa men. De vader greep zich direct aan de motorboot vast en daar het aldaar aan den kant niet diep is, kon hij blij ven staan. Van het knaapje was ech ter niets meer te ontdekken en alle zoe ken was vergeefsch. Waarschijnlijk is het ventje verward geraakt in de daar in groote hoeveelheid aanwezige waterplan ten en zoodoende verdronken. Om 6 uur Zondagmorgen is hot lijkje na een uur dreggen door de gemeentepolitie van Vlaard. Ambacht opgehaald. Het was het eenige kind van de fa milie v. W. Noodlottige stoeipartij in een roeiboot. Zondagavond te onge veer kwart over 10 uur was een viertal personen in de Schie aan het varen, toen ter hoogte van de glasfabriek „De Bataaf" een tweetal hunneir aan het stoeien gingen. Gevolg was, dat de 27-jarige A. A. S., uit Schiedam en zijn meisje, de 21-jarige M. O., wonende eveneens te Schiedam, te water geraakten. Beiden verdwenen on middellijk in de diepte. Door een broer van S., die mede in het bootje zat, gewaarschuwd, zijn de politie van Oversehie en die van Schie dam onmiddellijk met dreggen begonnen. Gistermorgen te half drie werden de beide lijken door de Schiedamsche politie op gehaald. Felle loodsbrand op Stati onsemplacement te Rotterdam. Gisterenavond .te ongeveer kwart over zes is, vermoedelijk door het achteloos weggooien van een brandenden lucifer door een jongen, die buiten stond, brand ontstaan in loods V. qp het Stations- einplacement D.P. te Rotterdam. Deze loods was bij de N.V. Vink's fruithandel uit Eist eu de agentuur en commissie-handel Gebr. van den Bos in gebruik als opslagplaats. De N.V. Vink's fruithandel was eigenaar van de loods die ongeveer 5 bijl 10 M. groot was en een waarde had van drie a vierduizend gulden. Een groote partij verpakte sinaasap pelen ter waarde van rnim drie duizend gulden alsmede leege zakken en balen houtwol waren er in opgeslagen. De bran dende lucifer is hoogstwaarschijhlijfc in een baal houtwol, die onder een werk bank lag terecht gekomen, zoodat het vuur spoedig om zich heen greep en voor dat men er iets tegen kon doen een 2 meter hooge stapel kurkdroge jute-zak- feen had aangetast. Het personeel, dat in de loods aan het werk was moest snel de wijk nemen. De brandweer werd gealarmeerd. Er bleek echter tegen de vlammenzee weinig anders te doen, dan te waken dat het vuur niet zou overslaan. De wanden van de loods waren dubbel en met zaagsel en gonje gevuld, zoodat het vuur hier ook makkelijk voedsel vond. Op nauwelijks 3 meter afstand van de loods staat een benzinepomp van de A. P. C. waaronder een ketel in den grond ligt met 40.000 Liter benzine. Door het optreden der brandweer en doordat de wind gelukkig den anderen kant op was, werd het overslaan van het vuur naar dit gevaarlijke punt verhinderd. Het fruit was verzekerd, de loods ver moedelijk ook. De onbewaakte overwegen. Gisterenmorgen is een vrachtauto van de Gebr. Nijlssen, bloenibollenhandelaren te Santpoort, door een zandtrein van N. S. onder Twisk aangereden op den onbewaakten overweg aldaar. De schok op welk gegil Henk, Trude en Wies kwa men aangesneld. „Wat is er?! Wat is er?!" Maar eten antwoord hadden zij niet noodig. „Albert! Albert" riep Mevrouw. Vol schrik stonden zij rond hem. Alleen Henk behield zijn tegenwoordig heid van geest. ,,'k Zal een dokter halen", zei hij. Maar op hetzelfde oogenblik kwam Mee rendonk bij en hief hij het hoofd op, om dan .zwaar te zuchten. Opeens zag hij de huisgenooten staan, met angstige blikken hem aanstarend. Dat bracht heim tot besef van de wer kelijkheid. i „Wat is het? Hoe Iaat is het?" vroeg hij. „Ik kwam naar je kijken, Albert, om dat je zoo lang wegbleef", zei zijn vrouw, hem Jiefdevol over het hoofd strijkend. „En toen vond ik je zoo. Wat heb je?" ,,'k Weet niet", zei hij. ,,'k Was den ganschen avond al draaierig. Met moeite kon ik met juffrouw Mieras praten." Hij richtte zich op, zwaar steunend op jftjn bureau. „Zal Henk den dokter halen vader?" vroeg Trude. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2