No. 265 Dinsdag 13 Anpstns 1929 43e Jaargang I Dagblad voor de Provincie Zeeland II etalleereo de JlLCOnsjsip, 1 1 STER-TABAK Hendrikse Co's Bank N.V. Goes n. De Haagsche Conferentie. Buitenland. BLAUWE COSTUMES Binnenland Belangrijkste Nieuws. BELGISCH FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH e.a. BANKPAPIER Uit de Provincie. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle i. HOOFTMAN Jr., Vlasmarkt, M'burg Stop ecjf pijp J. HOOFTMAN Jr., Vlasmarkt, M'burg tegen voordeelige koersen, terug betaald paarbamfcboek- antoran werd jes ingesohre- ireyen f 1100. hreveïi f 200. Staatssahuld- Ufkspostspaar- Juli 1029. werd, ia dea boekjes inge- f 16.432.19. terug betaald )aarbankboek- intorm werd es iugescbrer- deni kantoor >ebandeldi de Ossemdrecht. elk tem ver- elke 70 pet piisdtoir, dat dji hier ver- ïhandelijk ia ieknöeid. Het zoo'n em- achtte, een drie weken teir, Mr Vaia eelde J. tot weken hech- veroordee- was slechts egevoegd te B. op. Z., ambtenaar rechter ver- liOrwaardelijk f 50 subs. zal voor aan. and. hang verw. verw. IJmuiden. tr. 12 van lapptj. luenventura. n. Havre Said. >rw. rerw. Aug. R. V.-uitz Leetog over ulus". Me- 7.15—7.45 van £in- rumelnitaal en Mid- ,aus Söhe- ano-recital. 10.35 Mili- 8.35 Con- :estconoert ;ale solist. Aug. r 1071 M. noert. 1.15 Knipcur- -7.00 Gra- jnmuziek. kbaweging. 'its 'Bouw- Morgenwij- 3.00 Gra- Zelf-our- 4.50—5.30 -g. 5.30— 0'.-kwintet, uurtje. ;enwij ding. 'gelöonoert. ital. 8.20 12.50 Gra- •ramofooin- :ala soliste traimofooia- ysistrata", moert. 6.50 Drkest en Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs? Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers fO.QG Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 1 Bij abonnement belangrijke korting. Een telegram van MaoDonald'. Hoewel het nog lang niet zoover is, dat de ernstige moeilijkheden ter Haag sche conferentie uit den weg zijn ge ruimd, is men toch wel iets optimisti scher 'dan de vorige dagen gestemd. Wel ontving Snowden een telegram van den premier Mac Donald van den vol genden inhoud: „De financiëele commissie zou een zeer ernstige fout maken en in de onmiddel lijke toekomst de vooruitzichten voor een regeling doen mislukken, wanneer zij niet eens en vooral begrijpt, dat het rapport der deskundigen herzien dient te worden, ten einde tegemoet te komen aan de ge rechtvaardigde eischen van Groot-Brittan- nië. Ongeacht partijen of groepen steunt het geheele land het door u ingenomen standpunt. Alle bladen, voorzoover ik die gezien heb, keuren uw optreden goed en alle partijen in het Lagerhuis staan achter u. Ik hoop ten zeerste, dat uw collega's in de financiëele commissie zul len begrijpen, dat zij staan tegenover een situatie, waarin de meest elemen taire eisch van f airplay van land tegen over land dwingt tot het opnieuw in overweging nemen van sommige der aan bevelingen van het rapport. Ons optre den tot dusver ter bevordering van de consolidatie van Europa op een basis van goeden wil, bewijst, dat wij wen- schen, dat deze conferentie zal slagen, zoowel wat haar politieke als wat haar financiëele taak betreft, doch wij heb ben de grens bereikt wat betreft het dragen van onbillijke lasten." Men is echter algemeen van mea ning, dat Mac Donald Snowden wel moest dekken. Er gingen geruchten, dat Mac Donald het met de houding van Snow den niet geheel eens was. Zweeg Mao Donald dus, dan .zou dit den schijn ge wekt hebben, dat hij Snowden desavo- neerde. Optimisme In "Engeland. In officiëele kringen te Londen is de hoop ten aanzien van de conferentie weer ©enigszins opgeleefd. De hemel klaart op, zegt men. De verdaging van de financiëele commissie tot Woensdag beschouwt men hier als het beste. Het is zeer karakteristiek, dat het juist Snowden is geweest, de man, die eerst zoo ongeduldig was,' die gisteren voor gesteld heeft de financiëele commissie tot Woensdag te verdagen. Dat is al weer een dag gewonnen. Woensdag zal het debat trouwens nog uitsluitend over de betalingen in natura loopen. Men heeft dus nog tijd tot Donderdag of Vrijdag om, zij het dan ook slechts een begin van oplossing te vinden voor de netelige quaesties der verdeelingsquoten en 'der voorwaardelijke en onvoorwaardelijke be talingen. Tijd gewonnen is hier in ieder geval zeer veel gewonnen. De Msb. meldt: dat rechtstreeksche be sprekingen tusschen de Fransche en de Britsche delegaties zijn aangeknoopt en vandaag zullen worden voortgezet om Snowden zoo mogelijk te bevredigen. De Fransche delegatie moet besloten zijn, ten einde het welslagen der Haag sche conferentie mogelijk te maken, eeni- ge concessies aan Engeland te doen met betrekking tot de Duitsche leveringen in natura. Men meent zelfs, dat Frankrijks bereidwilligheid zoo ver zal gaan, dat het geen bezwaar zal hebben om En geland een grooter aandeel toe te ken nen in het onvoorwaardelijk gedeelte van de door Duitschland verschuldigde annui- teiten. Mochten deze geruchten inderdaad juist zijn dan zouden de vooruitzichten der conferentie natuurlijk zeer aanzienlijk ver beterd zijn. Die ontruimingskwejstie. Het werk in de politieke commissie vordert ïn een buitengewoon langzaam tempo. Zoolang men niet zeker is, dat er een accoord over het plan-Young tot stand komt, is het dan ook voor meer dan éen deelnemer aan de conferentie wel zeer moeilijk om iets bepaalds te zeggen over de orilruimingskwestie. De technische en. militaire kwesties betreffende de ontruiming zullen waar schijnlijk behandeld worden 'door èen sub-commissie van vertegenwoordigers der vier betrokken mogendheden. Het is niet uitgesloten, dat dientengevolge Duitschland ook bij de besprekingen der militaire kwesties die daarmee samen hangen, tegenwoordig zal zijin. Over de technische moeilijkheden der I ontruiming sprekende, heeft Briand her innerd aan hetgeen er dezen winter is voorgevallen en de moeilijkheden, die de regeering daarvan heeft ondervonden. Streseman heeft daarop geantwoord: „Als ik in uw plaats was, zou ik zor gen, dat ik er vóór den winter nit wasl De ideale jas voor het a.s. seizoen, Een Russisch leger voor 'het Verre Oosten. Er is een speciaal Russisch leger voor het verre Oosten gevormd; de vroe gere plaatsvervangende commandant van den Oekrainischen legerkreits, Blücher, werd tot zijn opperbevelhebber benoemd. Blücher is van Charkof naar het Verre Oosten vertrokken. Het conflict in de Engelac'he katoen industrie. Sir Horace Wilson is eergisteren den geheelen dag te Manchester geweest en heeft met verschillende personen gecon fereerd. Een rechtstreeksch resultaat heb ben deze besprekingen nog niet opgele verd, doch er verluidde in betrokken kringen, dat de patroons Sir Horace te verstaan 'hebben gegeven, dat zij ge neigd waren regeeringsarbitrage te aan vaarden. Hitte en noodweer In Japan. Uit Tokio wordt gemeld, dat onge veer 150 K.M. van deze stad verwijderd, een wdlkbrenk .groote verwoestingen heeft aangericht. Talrijke personen móeten verdronken zijn. Alle telefoon- en telegraaflijnen zijin gestoord en de spoorwegen staan over groote afstanden onder water. Daarentegen heerscht te Tokio tenge volge van de nog steeds aanhoudende hittegolf zoo'n droogte, dat de water voorziening van de stad ernstig wordt bedreigd. De wereldreis van de „Zeppelin". Niet vannacht, maar Donderdagmorgen zal het luchtschip zijn wereldreis aan vangen. Het ligt in de bedoeling de Zeppelin- reis naar Tokio over Leningrad te maken. Echter zal op deze reis Berlijn niet wor den aangedaan doch het luchtschip zal over achter-Pommeren direct op de Oos telijke grens aansturen. Wat het vliegen boven Russisch gebied betreft, deelde dr Eckener mede, dat de Russische regeering op zeer tegemoet komende wijze vergunning heeft verleend voor het uitvoeren mn landingen op Russisch .grondgebied. Teneinde zooveel mogelijk benzine te sparen, zal bij mid- delmatigen wind slechts op 4 motoren worden gevlogen. In dit geval bedraagt de snelheid van het luchtschip bij vol komen ^windstilte 105 K.M., doch men verwacht gedurende het grootste gedeel te van de reis den wind in den rug te hebben, waarbij dan een snelheid van 125 K.M.- per uur zal worden bereikt. Deze geringe vermindering van de snel heid wordt gaarne ojp den koop toe ge nomen wegens de aanzienlijke besparing van benzine. Dr Eckener hoopt binnen 5 dagen te Tokio aan te komen. De voorbereidingen voor de landing in deze stad zijn reeds in vollen gang. "De Japansche regeering heeft reeds een groot programma voor de ontvangst gereed. Aardschokken in de Vereen. Staten. In het geheele Niagara-district tot To ronto toe is gistermorgen om 7.25 uur, Amerik. tijd, een aardbeving waargeno men, welke met'n. dof gerommel gepaard ging en tien 'tot dertig seconden duur de. Tal van bewoners werden uit hun slaap gewekt, de huizen wankelden, meu bels geraakten van hun plaats en aarde werk viei op den grond. Te Erie in den staat Pennsylvanïë deed de aardschok zich te 7.20 uur gevoelen en hier werden vele ruiten verbrijzeld. Een lichte aardschok werd te 6.16 LichtgQeurige ROOKTABAK ROODE-STER theodorus niemeijer groningen uur te Ashtabula in den staat Ohio waar genomen. Een nader bericht meldt, dat de aard beving in het geheele Noorden der Ver- eenigde Staten en ook in Massachusetts werd gevoeld. Te Buffalo trad zij met zulk een hevigheid op dat de naald van het Canisiuscollege afsprong. In enkele dorpen van den staat' New- York barstten de buitenmuren van de huizen en te Canadaigua In denzelfden staat hielden de aardschokken drie mi nuten aan Korte berichten. In Zuidelijk Spanje heeft bij graaf werk voor een electrische centrale een ernstig ongeluk plaats gehad. Doordien een dynamietpatroon te vroeg ontplofte had een aardinstorting plaats, met het gevolg, dat 20 arbeiders bedolven wer den. Een hunner was terstond gedood, terwijl er 17 ernstig en 2 licht gewond werden. Van de gewonden zijn mtus- schen reeds 4 overleden. De kas van de „Graf Zeppelin" is terug gevonden en wel in het luchtschip zelf. Klaarblijkelijk berustte dus het be richt, dat de kas te Lakehurst is ge stolen op een misverstand. In een kruitfabriek bij Palermo heeft een hevige ontploffing plaats ge vonden, waarbij drie arbeiders gedood en yerscheidene zwaar gewond werden. De brandweer kon slechts met de groot ste moeite het vuur ólusschen. De heer Poincaré is thans zoover hersteld, dat hij dezer dagen van Parijs naar zijn landgoed in Lotharingen zal vertrekken. De tweede operatie neeft eerst over een maand plaats. Het Engelsche Kanaal is op een ori- gineele wijze overgestoken door een En- gelschman, die daarvoor van een motor rijwiel gebruik maakte, dat op 2 kleine booten bevestigd" was. Het motorrijwiel leverde de beweegkracht. De Engelsch- man volbracht den overtocht van Dover naar Calais en terug, een afstand van 75 K.M., in den tijd van uur. Reclame-prijzen f22.50, f28.— en f36.— De staking in de Zaansche houtindustrie. De te Zaandijk gevestigde N.V. Hout handel v.h. P. Donker en Zoon, die even als de Zaandamsche houtfirma's in het conflict is betrokken, is er thans na 41/2 maand staking toe overgegaan de plaat sen van de stakende houtbewerkers door Zeeuwsche werkwilligen te doen inne men. Gisteren zijn 9 Zeeuwen in de ge meente aangekomen. Tesamen met het kantoorpersoneel wer ken thans 50 man bij de firma Donker. In de gistermiddag te Amsterdam ge houden bestuursvergadering van den bond van werkgevers in het houtbedrijf te Zaandam is besloten in het voorstel van de arbeidersorganisaties tot het houden van een conferentie te treden. Nader ver- nemeD wij, dat de conferentie morgen middag te Amsterdam zal plaats hebben. De lan darheidersstaking in Oostelijk Groningen. Behalve te Scheemda hebben ook te 'tWaar, eveneens gemeente Scheemda, Maandagochtend de landarbeiders het werk neergelegd. In beide dorpen, zijn tezamen thans ongeveer 500 mannen en vrouwen in staking gegaan. Te Scheemda bleven nog een aantal vaste arbeiders aan het werk. De heer Buiskool, burge meester van Delfzijl, voerde in verband met zijn bemiddelingsplannen Zaterdag besprekingen met vertegenwoordigers van landbouwers en Maandag met die van de arbeiders. De besprekingen droegen voorloopig een vertrouwelijk karakter. Afscheid van Minister Mr T. J. Verschuur. Maandagmorgen heeft minister Ver schuur als voorzitter van den Raad van Arbeid afscheid genomen van het per soneel van den Raad van Arbeid te Breda Op de hem eigen hartelijke wijze bracht Zijne Excellentie dank voor de medewer king, die hij mocht ondervinden gedu rende de tien jaar, dat hij voorzitter was. Ieder lid van het personeel nam toen afzonderlijk afscheid van den vertrekken- den voorzitter. Minister Donner. De Minister van Justitie mr Donner vertrekt morgen met verlof uit Den Haag. De overdracht der portefeuilles. Gisterenochtend ten 10 ure heeft de Minister van Staat, Jhr Mr Ruys de Bee- renbrouck, van zijn voorganger mr J. B. Kan, de portefeuille van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken en Land bouw overgenomen. Mr Kan heeft daarna als secretaris generaal zijn vroegere werkkamer in het Departementsgebouw betrokken. De negen afdeelingschefs van het De partement, hebben na de overdracht, prachtige theerozen doen plaatsen zoowel in de werkkamer van Minister Ruys de Beerenbrouck in het dusgenaamde to rentje als in die van mr Kan. Ten elf uur heeft Minister Ruys de afdeelingschefs bij zijn optreden aan het hoofd van het Departement begroeit, en den heeren diepgevoelden dank gebracht voor de hem gebrachte bloemenhulde. Ten elf uur hebben verder aan de overige nieuw-bezette Departementen de overdrachten en kennismakingen met de afdeelingschefs enz. plaats gehad. De over dracht bij Waterstaat zou eerst des na middags plaats hebben. Gisterenmiddag 3 uur hield het kabinet een eerste Ministerraadszitting in het De partement van Justitie. De Duitsche delegatie In de kerk. Verloopen Zondag woonde de geheele Duitsche delegatie bij de Herstel-confe rentie te Den Haag, o.w. de heer Strese- mann, de godsdienstoefening in de Duit sche kerk bij. Pastor Bell uit Ostaabrück leidde den dienst. De predikant sp$Lk naar aanleiding van Lucas 13:6 en 7. Een rood© legende uit d© wereld geholpen. „Het Volk" wist aanstonds te vertel len, dat mr Van Schaik voor de porte feuille van Arbeid had bedankt, omdat minister De Geer. niet bereid zou zijn tot concessies met het oog op sociale maatregelen. De bron van dit bericht geeft over duidelijk zijn strekking aan. Aan deze insinuatie moet dan ook aanstonds de kop worden ingedrukt. Welnu: de „Msb." is in staat uit go'ede bron met de grootste stelligheid te ver zekeren, dat de reden van de weigering van den heer Van Schaik een geheel andere was en met minister De Geer of diens financieel beleid niets, maar dan ook absoluut niets had te maken. Wie wordt burgemeester van N ij meg en? Naar „Het Volk" uit betrouwbare bron verneemt, zou binnenkort de benoeming te wachten zijn van mr dr W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda, tot burgemeester van Nijmegen, als op volger van den heer F. M. A. van Schaeok Mathon, die in het najaar zijn post te Nijmegen gaat verlaten. Als opvolger van'mr dr van Sonsbeek Binnenland. Wat meer optimisme ter Haagsche confe rentie. Kans op oplossing van het Zaansche conflict? Overdracht der ministersportefeuilles. Buitenland. De Zeppelin vangt Donderdagmorgen de wereldreis aan. Aardschokken in Amerika. Arbitrage in het Engelsche katoencon flict? Een Russisch leger tegen 'China gereed. te Breda zou in aanmerking komen mr M. A. M. Waszink, afgetreden minister van Onder-vijs. Excursie. Vanmorgen arriveer de te Zierikzee per extra-boot een gezel schap van 200 personen, leden en cor respondenten van den oudheidkundigen kring „De Vier Ambachten" te Hulst en de oudheidk. vereen. „De Bevelanden" voor een excursie in Zierikzee en naar het Westen van Schouwen, waarheen men in den namiddag per extra-tram ver trekt. Middelburg. Gisterenavond had in de groote zaal van het Schuttershof een uit voering plaats van het Middelburgseh mu ziekkorps 'en Middelburg'» Mannenkoor, welke werd uitgezonden door de A.V.R.O. Muziek en zang kwamen daarbij uitste kend over, al is het jammer, dat later lnchtstoringen optraden. De heer Chx. de Vos, die de leiding der nitzending op zich had genomen, was terecht zeer vol daan, ook over de 'prestaties der beide vereenigingen, voor welke de avond een goede propaganda kan worden genoemd. Na deze uitzending gaven muziekkorps en mannenkoor nog enkele nummers iin den tuin ten beste, waarbij; het bezoek veel te gering was, niettegenstaande de con tribuanten gratis toegang hadden. Vlisslngen. De Vlissingsche Reddings brigade viert Zaterdag: a.s. haar eerste lustrum met wedstrijden, waarbij' de deel nemers gekleed moeten zijn volgens den bondseisch en met demonstraties in zwemmend redden, terwijl het feest, dat in het kanaal bij de keersluisbrug plaats heeft, besloten wordt met een fantasie- nummer, getiteld: „De V. R. B. verijdelt Neptunus' plan". Isnseke. Vanwege de vereeniging „Ier- seke Vooruit", zal Woensdag aan de ouden van dagen boven de 65 jaar een gratis auto-tocht naar Vtissingen endoor Zuid-Beveland worden aangeboden. Par ticulieren stelden voldoende auto's be schikbaar. Niet minder dan 70 personen hebben zich aangemeld. De „YE 26" eigenaar de firma Pad mos alhier had verleden week Zaterdag te Rotterdam het ongeluk door een vrachtmotor te worden aangevaren. Di rect moest de boot naar de werf terug- keeren voor reparatie. De verkeerde ma noeuvre was aan den vrachtbootkapitein te wijten. N. en St. Joosiand. Dioor H. M. de Koningin is tot dijkgraaf van den Su- zannapolder benoemd dhr A. J. Klompe, en tot dijkgraaf van den Bijleveldpolder dhr P. Baurdoux. iDombung. Daar het dit voorjaar 20 jaar geleden was, dat wijlen 'Dr J. G. Mezger is overleden, heeft zijn zoon de heer Theo Mezger, van 'de villa „Irma" aan den Burgemeester van Domburg een bedrag van f500 ter hand gesteld, be stemd voor de armen alhier.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1