No, 284 Maandag 12 Aupstns 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH e.a. BANKPAPIER Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. tegen voordeelige koersen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs-- Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 l Bij abonnement belangrijke korting. Die Zeppelin Zaterdag te Friedrio'hShaven Zooals de berichten reeds deden ver moeden, (heeft de „Graf Zeppelin" in bet Zuiden van Engeland Europa bereikt. De tocht ever den Atlantischen Oceaan is vrijwel naar wensch verknopen, al is pok thans weer gebleken, dat het luchtschip er niet volledig in slagen kan, een pre cies vastgestelde route te volgen. Te genwinden schijnen het te hebben ge noodzaakt, een Zuidelijker koers te vol gen, dan aanvankelijk de bedoeling was. Dr Eckener heeft niet de voldoening mo gen smaken, de 'Londenaars over zijtn schepping in extase te brengen. Hoe groot de snelheid was, wordt wel gedemonstreerd door het feit, dat de reis van Amerika naar de Engelsche kust in 42 uur en 42 minuten werd afgelegd. Dit record zal de „Bremen" voortoopig wel niet slaan Nadat de Fransche kust was bereikt, stevende de „Graf Zeppelin" met een vaart van .tachtig kilometer per uur op Parijs af en daar verscheen bet luchtschip Zaterdagmorgen om half zeven boven de luchthaven Le Bourget. Toen het bekend werd, dat de Zeppelin reeds voorbij Parijs was, kwam heel Frie- drichsbafen in rep en roer. Men ver wachtte daar de aankomst tegen den na middag en die aankomst zou een 'geweldig feest worden, want Dr Eckener, de stoere commandant, vierde Zaterdag zijh een en zestigsten verjaardag. Reeds hadden de passagiers van bet luchtschip Zaterdagmorgen dr Eckener verrast met den volgenden schriftelijke® gelukwensch: „De ondeigeteekenden, passagiers van het Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin" vliegend boven den Atlantischen Oceaan en out de wereld, bieden heden ter ge legenheid van zijn verjaardag hun ge- waaxdeerden commandant en leider Dr Hugo Eckener, den beproefden lucht- en zeekapitein, hun gelukwenschen aan. Wij wenschen hem met groote hartelijkheid steeds gelukkige vaart en verder suc ces, opdat de naam Hugo Eckener steeds een symbool van verstandig beleid en boenen durf ten dienste van de goede verstandhouding en de toenadering tus schen de continenten en volkeren zal zijh. Boven den 'Atlantischen Oceaan, 10 Augustas 1929." Volgden de handteekeningen van alle passagiers. Intusschen, bet weer was' te Friedrichs- haven alles behalve aangenaam. Speciaal gedurende "Vrijdagnacht had het er ge goten. Men vreesde zelfs, dat het lan den van de Zeppelin er .nadoelen door zou ondervinden. Desondanks bleef het bezoekers stroo men, in dezelfde mate als de regen stroomde. Niemand liet zich afschrikken, om ondanks een kans op een wolkbreuk, zich een plaats op een dak te verzekeren. Zelfs op de kleinste huisjes, van welker daken men het luchtschip slechts zal kunnen 'zien, wanneer het op een 'kilo meter afstand van de luchthaven is, wer den gretig staan- en zitplaatsen gere serveerd. Om twee_ minuten over één is de Zep pelin te Friedrich shaven ohder groot en thousiasme geland. De landing verliep vlot. Toen Dr Eckener de cabine verliet, werd hem een geweldige ovatie gebracht. Volgens een telegram van de „United Pres" hebben ingenieurs van de ZepoeJta- werf verklaard, dat de motoren van de „Graf Zeppelin" waarschijnlijk slechts zul len behoeven te worden nagezien, alvo rens het luchtschip zijn wereldreis aan vaardt. Zekerheidshalve staan er echter eenige ré serve-motoren gereed. Zaterdag zou waarschijnlijk reeds worden bepaald, wanneer de wereldreis zal aanvangen'. De route over Europa en Azië zal dan hoogst waarschijnlijk zijnFriedrichs- hafen, Praag, Breslau, Warschau of Salz burg, Weenen, Krakau, Warschau, Minsk Moskou, Kazan, Oeralgebergte. Over Sibe rië gaat het via Jekatermenburg langs den Siberischen spoorweg, via Omsk, Irkoetsk Tsjita, Mantsjoerij© en Wladiwostock. De start van het luchtschip „Graf Zep pelin" voor de wereldreis zal in den nacht van Dinsdag op Woensdag plaats hebben. Voor dien tijd zullen de motoren nog worden geïnspecteerd. Met het bij vullen van gas is men reeds begonnen. Het nazien van de Zeppelin begon vijf minuten nadat de laatste passagier de loods had verlaten. De motoren werden gedemonteerd en de gas en brandstof- reservoirs, alsmede de ballasthouders werden geledigd en zorgvuldig nagezien. Het publiek wordt van de Zeppelin-werf af gehouden, terwijl het werk onder stren ge bewaking voortgang heeft. Indien de tocht Dinsdag aanvangt, ver wacht men, dat de „Graf Zeppelin" op 18 Augustus de luchthaven Kasumigaura in Japan zal hebben bereikt. Deze tocht van vijf dagen zal een der langste zijtn, welke ooit beproefd is. Men beschouwt dezen tocht van 6600 mijl als een zware proef voor de Zeppe lin, welke in normale omstandigheden! slechts 6000 mijl aflegt bij een snelheid' van 65 tot 70 mijl per uur. Communisten en politie. Vrijdagavond is het in het Oosten van Berlijn tot een botsing tusschen politie en communisten gekomen, waarbij een doode is gevallen. Een stoet van ongeveer 1000 commu nisten Trok onder het zingen' van com munistische liederen door de straten om zich naar de Kuestrinerplatz te begeven. Toen de politie trachtte den stoet te ontbinden, verzetten zich de betoogers, zoodat de politie van haar gummistok ken gebruik moest maken en eerst zoo er in plaagde de betoogers uiteen te jagen. Kort daarop werden in de Koppen- strasse drie agenten door de menigte aangevallen, waarbij uit de menigte scho ten werden gelost. Een agent werd in den linker bovenarm een andere in den rug getroffen. Beide verwondingen bleken echter later niet van ernstigen aard te zijn. De derde agent werd door de menigte mishandeld, tegen den grond geworpen en getrapt. Hij trok daarop in noodweer zijn revolver en loste twee schoten, waar door een der aanvallers gedood en een ander gewond werd. De gewonde agen ten en de gewonde communist zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Overstroom in g in Voor-lndïë. In Voor-Indië is de Indus op verschil lende plaatsen buiten de oevers getre den, waardoor uitgebreide landstreken on der water zijn gezet. Ten gevolge van een dijkbreuk zijn zeven dorpen overstroomd en van 'de buitenwereld afgesneden. Ook een stad werd door de overstroomingen bedreigd. Menschenlevens zijn niet te betreuren, doch de materiëele schade is zeer groot. Honderden arbeiders zjjn bezig met het herstellen van de dijken of nieuwe dijken op te werpen, terwijl op de bedreigde! punten de dijken zooveel mogelijk ver sterkt worden. Ondraaglijke Witte In Japan. Uit Tokio wordt gemeld, dat in Japan een buitengewone hitte heerscht. In de straten van Tokio stond de thermometer Vrijdag op 48 tot 49 graden Celsius. De hitte heeft reeds vele slachtoffers ge- eischt, In verscheidene deelen van het land is de oogst door gebrek aan regen verdord. Nadere berichten uit <Tokio melden nog, dat van de hitte twintig personen krank zinnig zijn geworden, terwijl er 50 ten gevolge van een zonnesteek overleden zjjn. i Zeehévlng In CWHi. Een (Zeebeving heeft dé haven van Autofagasta in Chili geteisterd'. Vele klei ne schepen werden doior den storm losge slagen en zonken met man en muis. Onder de bevolking brak een paniek uit. De scheepsWierven hebben vreeselijk go- leden. De kaden zi|n gedeeltelijk vernield. Twee Britsche kruisers, dlie 'in ,3e haven lagen, konden bijtijds het zeegat kiezen, anders zouden zij averij hebban opgeloo pen. D© storm heeft niet alleen in de ha ven van Autofagasta groote schade aan gericht, doch langs heel de kluist gewoed. De RussiSCh-C hi n e e s ch e spanning. De Chineesch-Russdscbe spanning in Mantsjoerije is in den loop van Zater dagnacht aanzienlijk toegenomen. Berich ten uit Charbin, Moekden, .Mantsj-oeli en andere centra, Vrijdag ontvangen-, wezen -op een positief gevaar voor ernstige ver wikkelingen. Reuter verneemt uit betrouwbare bron te Charbin dat er een bomaanslag is gepleegd -op een goederentrein, die top weg was naar Saboka, eenige mijlen ten W. van Charbin; 14 wagons werden ver nietigd. Brandstichting werd beproefd te TsjaJantoen, terwijl gewapende benden- den spoorweg bereikten bij Hailar en zes rails qp braken. Een groot aantal Sov jet-beambten van den pJost-Chineescben spoorweg hebben hun ontslag ingediend. VuuirpijlMiiegtuigen. Men zal zich herinneren, dat een paar weken geleden een poging om met ee® Junkersvliegtuig van de Elbe -op te stij gen met behulp van de reactie-, door de ontploffing van vuurpijlen veroorzaakt, mislukt is, doordat de lading zijwaarts ontplofte. Een nieuwe poging Zaterdag ondernomen is wel geslaagd. Het vlieg tuig schoot weg, alsiof h-et in 't luchtruim werd geschoten. De pogingen zullen wor den yoortg-ezet. Met z-es ladingen moet een toestel met een maximum-belasting van 500 K.G. gemakkelijk kunnen- opstij gen, wat op eigen motorkracht niet mo gelijk zou zijn. Hoe Moskou den godsdienst bestrijdt Over het geheel is hetgeen men oven- de resultaten van de. anti-godsdienstige propaganda in de Sovjetunie, ook uit communistische bron, te weten komt, niet overweldigend. Men leest geregeld van kerken van allerlei gezindte, welke aan hun bestemming onttrokken worden (sedert de revolutie zijn alle kerken enz. staatseigendom en worden alleen ter be schikking van de geloovigen gelaten, zoo lang de Staat de gebouwen niet voor andere doeleinden noodig heeft), maar het Verbond van atheïsten is niet zeer sterk en yolgens de kritiek ook niet zeer voortvarend. Op h'et platteland is ook de economische invloed van de kloos ters nog dikwijls zeer groot, zoodat de zer dagen Jaroslafski, een van de- groote agitators van het oogenblik, in de Praw- da de pen heeft gevoerd, om op te wek ken tot een algemeens zuivering van de nog bestaande kloosters. Want de com munistische partij heeft haar strijd tegen de kerk nog niet opgegeven. De invoering van het „ononderbroken arbeidsjaar" is tegelijk bedoeld als aanslag o-p den Zon dag als religieuze traditie; zoo wordt er nu ook naar gestreefd op de scholen een anderen dag dan den Zondag als vrijen dag aan te wijzen. En het aan haar bestemming onttrekken van kerkgebou wen enz, neemt herhaaldelijk het karak ter aan van een betooging. Te Moskou gebeurde het dezer dagen met de Iberische kapel, in den keizertijd een van de aanzienlijkste van Rusland, waaraan de Tsaren telkens als zij te Mos kou kwamen een bezoek brachten voor zij het Kremlin betraden; een kapel waar voor zelfs 's nachts het gedrang der ge- loovigen niet tot rust kwam. Het 'be roemdste heiligenbeeld van Moskou stond er. Als men het betalen kon, werd voor de revolutie het beeld in ©en rijtuig met zes paarden ervoor, naar zieken, familiefeestjes enz. gebracht en dan door alle kamers van het huis gedragen. On derweg werd het overal eerbiedig be groet. Thans nog was het beeld van de Iberische Moeder Gods een bedevaarts plaats. Maar in één nacht is die kapel afge broken. Al eender verging het dezer dagen de Kiewo-Petsjerskaja Lawra, het holenkloos- ter te Kief, dat eens het aanzienlijkste van heel Rusland was. Het klooster be staat uit een groot aantal kerken (Drie- vuldigheidskerk, Allerheiligenkerk, He- melvaartskathedraal -enz.) en andere ge bouwen (o.m. een uit 1606 dateerende drukkerij, welke langen tijd het middel punt van het Oekrajiensche cultureele le ven was en thans de drukkerij van do Oekrajiensche .Academie van Wetenschap pen), waarvan er reeds verscheidene een wereldlijke bestemming gekregen hadden. Nu is het geheel aangewezen als „mu seum-stad", een museum bovendien, dat de uitgesproken bedoeling heeft het cen trum van de anti-religieuze beweging in de Oekraine te zullen zijn. De monni ken en geestelijken, die nu nog op het uitgestrekte kloostergebied wonen, zul len allengs verwijderd worden van de plek waar onder het oude regiem jaar lijks 150.000 pelgrims kwamen. De Minsker kathedraal, te Moskou, hee- lemaal niet beroemd om geschiedenis of schoonheid, stond al lang leeg. Nu wordt het een filmfabriek. Korte berichten. Bevestigd wordt, dat een bedrag van 95.000 pond door de Belgische regee ring ter beschikking gesteld is voor het plaatsen van een kabel tusschen Enge land en België, waardoor een recht- streeksche telefonische verbinding tus schen Engeland en Duitschland zal mo gelijk gemaakt worden. Zaterdagnacht is tegen half vier een auto van de „Vorwarts" in het Oosten van Berlijn uit een hinderlaag beschoten. Een kogel ging rakelings langs den chauf feur, terwijl een tweede schot den 'band van de auto trof. Men vermoedt, dat. de daad door communistische elementen is gepleegd. De daders konden zonder her kend te zijn in een plantsoen ontkomen. Te Berlijn zijn een luxe-auto en een bus in zoo groote vaart op elkaar gereden, dat beide omsloegen en twee inzittenden gedood en vier zwaargewond werden. De oorzaak van het ongeluk was, dat een zelfmoordenaar zich voor de luxe-auto wierp. De chauffeur tracht te hem nog te mijden en gooide het stuur om met het gevolg, dat hij tegen de bus reed. Toen een reizigerstrein uit Fra- neries het station van Bergen 'binnenreed zijn door een verkeerden wisselstand de 3 laatste wagons ontspoord. 8 reizigers liepen kneuzingen op. Het nieuwe KaMnet. Zaterdagochtend verscheen een buiten gewoon nummer van de Staatscourant bevattende bet Kon. besluit, waarbrjf aan de Ministers Mr J. B. Kan, Mr M. A. M, Waszink, J. M. J. H. Lambooy, Mr H. v. d Vegte, Prof. Dr J. R Slotemafcer de Bruine en Dr J. C. Koningsberger, met dank! voor de den lande bewezen vele en belangrijke diensten, op de meest eer volle wijize ontslag is verleend, terwijl benoemd zijn tot Ministers resp. van Bin- nenl. Zaken en Landbouw Jhr Mr Ch. J. M. Ruys de Reerenb'ro.uck, Onderwijl, K. en W. Mr J. Terpstra, Defensie Mr Dr L. N. Deckers, Waterstaat Mr P. J. Reymer, Arbeid, Handel en Nijverheid Mr Th. J. Verschuur en Koloniën S. de Graaff. Het gevraagde ontslag van de Ministers Jhr Mr D. 1. de Geer (Financiën), Jhr Mr F. Beelaerts van Blokland (Buitenland- sche Zaik'en), en Mr Dr J. Donner (Justitie) is niet aanvaard. Mr J. B'. Kan is opnieuw benoemd tot secr.-generaal in algemeenen dienst en tevens van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken. Zaterdagmorgen omstreeks half 12 zijln de nieuwe ministers. Ruys de Beere®- brouck, Deckers, De Graaff, Terpstra, en Verschuur en mr P. Reijtaer, door H. M. de 'Koningin op het Paleis te Soestdijk beëedigd. De eerste vijlf kwamen in hof- auto's van het station Utrecht ten Palaize aan en vertrokken na afloop van de beëediging weer in hofauto's naar Utrecht. De heer Reijmer was per auto van Hilver sum gekomen en keerde na de beëediging weer naar zijn woonplaats terug. Vanmorgen te 11 uur zullen de nieuw benoemde Ministers Terpstra, Dr Dec kers, Mr Reymer, Mr Verschuur en de heer de Graaff de portefeuilles van hun voor gangers overnemen. Bij de Departementen van Justitie, "Bui- tenlandsche Zaken en Financiën heeft dat natuurligk niet plaats daar de hoofden dier departementen dezelfde blijlven. Minister Lambooy, die met verlof was, is ta 's Gravenhage teruggekeerd en kan dus van'daag persoonlijk de portefeuille van defensie overdragen. Afscheid minister Kan. Zaterdagochtend heeft in een bijeen komst ten Departemente v.an Binnenland- sche Zaken en Landbouw, van de hoofd ambtenaren en vele and'ero ambtenaren d'e aftredende minister Mr J. B. Kan, in Binnenland. De ministers beëedigd. De crisis ter Haagsche conferentie. Een ontploffingsramp te Breda. Vreeselijk drama te Waddinxveen. Dr-Aletta Jacobs overleden. Ontslagen bij de K. L. M. Het wachthuis te Rilland-Batk. Buitenland. De Zeppelin te Friedrichshaven. Hitte in Japan. Het Russisch-Chineesehe conflict. Overstroomingen in "Britsch-Indië. Communisten-relletjes in Berlijn. die kwaliteit want hijl blijft, naar nu vast staat, Secretaris-generaal harte lijk afscheid genomen v.an die hoeren en zijn dan'k en waardeering uitgesproken voor den grooten .steun en de volle me dewerking welke hij van hen tijdens zijn Ministerschap heeft mogen ondervinden. De waarnemende Directeur-generaal van den "Landbouw, Dr Swaving, heeft 's Ministers toespraak op even hartelijke wij1 ze beantwoord en zijnerzijds, namens het ambtenarenpersoneel Mr Kan dank ge bracht voor diens weiwillenden omgang en hem gehuldigd voor den veelomvalten- den arbeid door Z.Ex. op hoogst bekwame wijze verricht Deensche land- en tuinbouwers door H.M. de Koningin ontvangen. Het gezelschap Deensche land- en tuin bouwers, van het schiereiland Amager, ten Zuiden van Kopenhagen, dat sedert 5 dezer in ons land vertoeft, werd Vrij dagavond te half zes door K. M. de Koningin te Soestdijk in audiëntie ontvan gen. Het gezelschap, dat uit 15 dames en 20 heeren bestond, arriveerde per autocar. Na iOjp den paleistrapl even voor den fotograaf te hebben geposeerd, werden de gaisten in de Witte Zaal door H. Al. de Koningin ontvangen, bij welke ontvangst mede H. M. de Koningin-Moeder en Prin ses Juliana tegenwoordig waren. Een der dames van het gezelschap, gekleed in de nationale 'kleederdracht, bood H.M. de Koningin een eenvoudige bouquet aan. Na de ontvangst maakte H.M. de Ko ningin met het gezelschap ee-n wandeling door het fraaie park, achter het paleis. In de Oranjerie was een koude tafel aangericht, waar met de gasten de Inten dant van Soestdijk, Jhr De Jonge van Zwijnsbergen, aanzat. 1 Die houding der Chr. Historische®* De 'Msb. schrijift: Wijl voor ons kunnen het gevoel niet onderdrukken, dat de eigenlijke grond van de houding der Christelijk-Histortscha partij wordt aangegeven in da passage van haar schrijven van 19 Juli aan Jhr. Ruys: „Een overleg, hieromtrent geopend, zou trouwens het overgelegde program bevestigt dit naar het inzien der fractie weder een zeer groote kans hebben, ten aanzien van meerdere punten te lei den tot mislukking of tot beginselverza king". M.a.w.: de christel'ijifc-histori- scho partij was het met bepaal de punten van het program on eens en was ook tot nader over leg hierover niet bereid. Het wachthuis bij den onbewaakte® overweg te Rilland-Batta Door den heer Boon zijn aan den Mi nister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld 1. Is de Minister bereid mede te dee len, welke de reden is, dat nog steeds geen gevolg is gegeven aan het geruimen tijd geloden aangekondigde voornemen om wachthuis 20 A bij den onbewaakte®, spoorwegoverweg te Rilland-Bath te antó- veeren, door welke mtzichl-bdeinrafoi og

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1