No. 263 Zaterdag 10 Anpstus 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland v ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr Hendrikse Cos Bank N.V. Goe EERSTE BLAD. HET LAMPENHUIS ■08 pCt. J. GEEN SE, Opticien, Goes Binnenland Buitenland. Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSGH DUITSCH - ENGELSCH e.a, BANKPAPIER Een artikel van vertrouwen Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. Y Voor een prima BRIL, SO-EASY of PINCE-NEZ met zuiver ge slepen glazen, vakkundige bediening en concurreerende prijzen, Es UW adres: Door geheel Zeeland aan huls te ontbieden. BANK-ASSOCIATIE N.v. - GOES tegen voordeelige koersen. A. C. VAN DER REST Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs* Per 3 maanden, franco per post, f3.~- Losse nummersfO-OS Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 I Bij abonnement belangrijke korting. V Het nieuwe Kabinet. Zoo wordt dan het intermezzo-Kabinet vervangen door een extra-parlementair Kabinet. Na een intermezzo dat bijna volle vier jaren duurde, bleek de vorming van een parlementair Kabinet steunende op de partijen der rechterzijde nog niet moge lijk. Er was over en weer wel de begeerte om tot de vorming van een Kabinet sa. inen te werken, maar omtrent de wijze waarop aan zulk een Kabinet steun kon worden toegezegd bestond zoodanig ver schil van meening, dat de pogingen van den formateur tenslotte toch niet zijn gelukt. En zoo hebben we dan nu een extra, parlementair Kabinet, dat zonder over leg met derechtsche fracties is. samenge steld en dus geheel vrij staat, maar dat in onderscheiding van het vertrekkende Ministerie dat alle vraagstukken van prin- cipieelen aard wilde laten rusten, zeer beslist naar rechts georiënteerd is. Het heeft weinig zin. over dit Kabinet de horoscoop te trekken. Het is samengesteld1 uit bekwame man nen, die alle voor hun taak bere kend kunnen worden geacht, al baart de benoeming van' Mr Redmer tot Mi nister van Waterstaat en van Dr Deckers tot Minister van Defensie op het eerste gezicht eenige verwondering. Met de mann en in dit Kabinet is bet over 't geheel genomen wel in orde. De vraag is nu slechts met welk pro. gram. het straks voor de Volksvertegen woordiging zal verschijnen. Wij spreken de hoop uit, dat het zóó zal zijn, dat de rechtsche partijen dit Ministerie pon amore kunnen steunen, omdat .bot streeft naar de toepassing en de verdere doorwerking van de Christe lijke beginselen in ons staatkundig leven. Is dat het geval dan kan er voor dit Kabinet een schoone taak zijn weg gelegd ook in dien zin, dat het de natuur lijke overgang vormt naar een parlemen tair Kabinet, steunende op de partijen der rechterzijde. V Zondagsrust en spoorwegen. In 1925, vóór het Kabinet-Colijn ten val werd gebracht, gai de Utrechtsche correspondent van de „Telegraaf" een beschouwing over bovenstaand onder werp. Hij toonde zich zeer .ongerust. „Er wordt, zoo schreef hij, in ons land veel geklaagd over de wijze, waar op de spoorweg-maatschappijen het Zon- dagsverkeex bedienen; er rijden 's Zon dags een minimum aantal treinen, dat naar veler meening niet voldoende is om bet bestaande verkeer behoorlijk te bedienen. De autobus- en bootonderae- mingen weten hiervan 'te profiteenen ten koste van de spoorwegen, die er finan cieel toch zeker niet zoo rooskleurig voorstaan, dat zij ter wille van de Zon dagsrust mogen nalaten het verkeer dat er is te bedienen. Maar nu loopen er geruchten, zoo vervolgde hij, dat de Regeering voorne mens is de Zondagsdiensten nog meeT te beperken, waaraan dan de volgende opmerkingen worden toegevoegd: „Dit lijkt ons werkelijk zonderling, wanneer men in 'toog houdt, dat het verkeer op Zondag er nu eenmaal is en dat de spoorwegen dus feitelijk niets anders doen dan in hun welbegrepen belang en ten gerieve van het publiek dit verkeer niet geheel te doen bedienen door hoot- en autobus-ondernemingen. Het is o.i. uiterst onbillijk en onjuist gezien, otrn^ van de spoorwegen te ver gen, dat zij des Zondags zullen nalaten, hetgeen elke andere vervoersonderneming natuurlijk wel doet. Over de Zondagsrust moge men denken zooals men wil, het blijft een feit, dat de meeste stadlsimeuschen nu eenmaal des Zondags gaarne de stad willen ont vluchten can aan zee of in bosch en heide te bekomen van de beslommeringen van de aïgeloopen week. Autobus- en baatondernemingen, stel len de menschen daartoe volop in de gelegenheid, en de spoorwegen zouden dit niet mogen doen? Het publiek zal dan toch terecht vinden, dat de spoor wegen in dezen in hun plicht te kort schieten. Het zou dan ook zeer onjuist zijn indien de Regeering de spoorwegen aan banden zou willen leggen ten aanzien van de wijize, waarop 'deze het verkeer des Zondags meenen te moeten bedie nen. Men jnoot de spoorwegmaatschap pijen in deze volkomen vrij laten, wat vanzelf ook in zich sluit de toepassing van concurreerende tarieven, zooals men dat ook doet ten aanzien van de auto bus- en b ootoiidernemingan, die met de spoorwegen concurrearen ten nadeele van de schatkist. Het is te hopen, dat de Regeering dit zal inzien en de spoorwegen niet in de verkeerde richting zal drijven; om de Zondagsrust gaat 'tniet, want het verkeer is .er toch en wordt indien de spoorwegen gedwongen worden thuis te blijven, geheel bediend door andere ver keersmiddelen. Hot is dan ook te wenschen, dat de Noderlandsche Spoorwegen dezen ver keerden weg niet zullen inslaan, om dat het tegen hun belang en zeker te gen het belang van het publiek zou in gaan. Integendeel, de spoorwegen moe ten meer dan tot nu het geval is, alles in het werk stellen om zich door het rijden van meer treinen en vooral door het .invoeren van concurreerende tarie ven het verkeer op Zondag niet te la ten ontgaan. Het gaat hier zeker om een groot al gemeen belang." Het spreekt vanzelf, dat de man die dit schreef, meer dan blij is geweest toen dank zij het optreden van Ds Kersten het Kabinet Colijn van het tooneel ver dween. Immers, daarmee was tevens het „ge vaar" dat het treinverkeer op Zondag nog meer beperkt zou worden geweken. De Staatk. Geref. Kamerleden hebben dit natuurljjk niet bedoeld. Maar het gevolg van hun afbra'akpoli- tiek is dan' toch maar geweest, dat dege nen die op Zondag liefst zooveel mogelijk treinen zien rijden zich opgelucht gevoel den en dat hun vrees dat het publieke vervoer op Zondag zou verminderen, niet bewaarheid werd. LANGE VORSTSTRAAT 49. aan boord van het stoomschip „Thuringa" naar Duitschland is teruggezonden. Men heeft hem daar eveneens achter slot en grendel gezet en hij za.l te Hamburg aan de pblitie worden overgeleverd. Toen fotografen een kiek van hem wilden ne men, werd hun de toegang tot zijn hut geweigerd, met het motief dat het de bedoeling was, eventueelen nieuwen lief hebbers den moed te ontnemen. ver geworpen. In de omgeving zijn de wijnbergen verwoest en honderden hoo rnen ontworteld of afgeknapt. De schade wordt op 50 millioen francs geraamd. Generaal Nobile is te Praag aange komen, waar hij met een Tsjechischen uitgever over de uitgave van zijn werk over de Noordpool-expeditie wil onder handelen. Over enkele dagen zal hij naar Berlijn komen om daar met een Duit- schen uitgever te onderhandelen. Beëelt%in§ der ministers. Dei nieuwe ministers zullen van morgen ten paleize Soestdijk, waar de Koningin nog verblijft, door H. M. ontvangen wor den ter beëediging. Zij zullen na aankomst te Utrecht te ongeveer 10 uur per auto naar Soestdijk vertrekken. Die vacatures van voorzitters dor Eerste en Tweede Kamer. Nu jhr mr Ch. J. M. Ruys dei Bee- renbrouck als Minister-President is toe getreden tot het nieuwe ministerie, ont staat er een vacature voor het voor zitterschap van de Tweede Kamer, ter- De grootste sorteering Lampen - Mooie Electrische Lampekap- pen f 2.80 - Mooie Kappen voor Gaslampen f 3.- Zijden kapjes vanaf f 0.55 - Stofzuigers Miele, Vampyr, Protos - Electrische Zak lantaarns Batt. - Strijkijzers, enz. - Reuzen sorteering Schemerlampen vanaf f 1.65. JAC. VAN ZWEEDEN Groote Markt 32 - GOES Do uitsluiting in Engeland. Big de onofficieele besprekingen tusr schen vertegenwoordigers van de pa troons- en arbeiders-organisaties van de katoan-ind'ustrie, die gisteren den geheelen dag hebben voortgeduurd, is yooruitgang bereikt. Sir Horace "Wilson van het ministerie van arbeid was gistermorgen vroeg reeds bezig met te pogen, beide partijen op een conferentie Mj elkaar te brengen. SPAARBOEKJES; A SPAARBUSJ ES Die terugreis van d® „Graf Zeppelin", Volgens een aan de werf te Friedrichs- hafen ontvangen radiobericht, bevond de „Graf Zeppelin" zich gisterenmiddag om 5 uur 1000 K.M. ten Zuid-Westen van Ier land. Het luchtschip houdt sterk koers naar het Noorden, zoodat men aanneemt, dat het toch in de bedoeling van dr Eekeuar ligt, om Engeland te passeeren. Te Friedrichshafen zijn reeds alle maat regelen getroffen, om het luchtschip ter stond na aankomst voor de wereldreis uit te rusten. Groote hoeveelheden gas zijd reeds op da werf aanwezig. Veel vracht zal op de wereldreis niet worden vervoerd. Inplaats daarvan zal een groote hoeveelheid ben zine voor de motoren worden meegeno men. Alle voorwerpen, die gemist kunnen worden, zullen uit het luchtschip ver wijderd worden. Het aantal passagiers voor de wereldreis zal vermoedelijk tus- schen de 16 en de 20 bedragen. Volgens een bericht uit New York moet de kas van het luchtschip kort voor het vertrek uit Lakehurst gestolen zijd. De kas bevaitte ongeveer 3000 Mk en verschillende voorwerpen van waar-de, die aan leden van de bemanning behoorden. Die blinde passagier van de Zeppelin. Men bericht uit New-York, dat de acht tienjarige bakkersjongen Albert Buschko die zich te Friedrichshafen op de Zeppe lin had laten vallen en letterlijk heeft kunnen medemaken, wat een „blinde pas sagier" is, doordat hij gedurende de ge- heele reis in oen hut werd opgesloten, Korte berichten. Het Engelsche ministerie van arbeid zal voortaan naast de cijfers betreffende de werkloosheid ook een opgaaf ver strekken omtrent het aantal personen, die wél een betrekking hebben. Uit yde thans gepubliceerde cijfers blijkt, dat ter wijl in het afgeloopen jaar het aantal werkloozen is verminderd met 150.871, d%t der werkenden is toegenomen met 272.800. Deze opgaaf geeft een veel juis ter beeld van den toestand. Op de uitnoodiging om met den Zeppelin 11 Augustus te Berlijn te 'ko men om het feest van de grondwet van Weimar op te luisteren, heeft dr Eokener draadloos geantwoord: „Hartelijken dank voor uw uitnoodiging. 'De Graf Zeppe lin zal echter zeer waarschijnlijk reeds Zaterdag te Friedrichtshafen zijn". Volgens Engelsche berichten uit Cal cutta, heeft Habiboellah na zekere mili taire successen enkele van die moderni- seeringen weer ingevoerd, welke de aan leiding waren, dat hij Amanoellah van den troon stootte. Onder meer zou hij Europeesche kleedij hebben aanvaard en zich verscheidene auto's hebben aange schaft. Volgens een berekening, door een belastingambtenaar op grond van de laat ste belastingstatistiek gemaakt, wordt het aantal waarzegsters te Parijs op 34.600 geraamd. Donderdag heeft een hevig nood weer "in de buurt van Villefrac (Fr.) ge woed. Van een spinnerij en van talrijke huizen werden de daken afgerukt Op het station werden goederenwagens om- wijl in de vacature van voorzitter der 1 Eerste Kamer, ontstaan door het bedan ken van J. J. G. Baron van Voorst tot i Voorst nog niet voorzien is. Naar de „N. Haarl. Crt." vair bevoeg de zijde verneemt, komt voor het voor zitterschap der Eerste Kamer zeer ern stig in aanmerking mr W. L, baron de Vos van Steen wijk, terwijl voor het voor zitterschap van de Tweede Kamer de katholieken als no. 1 op de nominatie zullen, voorstellen mr J. R, H. van Schaik. Waiairoiirt prof. Woltjer geeiï mtnfetar weird „De Residentiebode" weet nog de vol gende bijzonderheden mede te deelenover de wisseling aan Onderwijs, nog vóór het Kabinet is opgetreden: „Het is helaas een noodlottige samen loop van omstandigheden geweest, waar aan deze eerste tegenslag van het Kabinet te wijten is. Prof. Woltjer, die een zeer groot gezin heeft, had de benoeming tot onderwijs minister aangenomen op voorwaarde, dat hij een regeling kon treffen, volgens wel ke hij bij een ontijdig aftreden zijn oude hoogleeraarsplaats onmiddellijk zou kun nen bezetten. Die regeling moest getroffen worden met de directeuren en curatoren van de Vrije Universiteit en nu trof het heel ongelukkig, dat bijna al deze dignitaris sen in bet buitenland vertoefden en Jhr Ruys Vrijdagmorgen gereed moest zijn met zijn Kabinet. Donderdag is prof. Woltjer "den gehee len dag te 'sGravenhage geweest, maar kon niet slagen, waarbij Jhr Ruys hem mededeelde, dat hij gedwongen werd vast naar een anderen bewindsman om te zien. Donderdagmiddag kwam de tijding, dat de heer Idenburg, president-curator, die in Zwitserland vertoefde, naar Holland zou Jcomen, om met prof. Woltjer Vrij dag een onderhoud te Arnhem te hebben, om te zien 'of deze zaak geregeld kon worden. Daarvan heeft prof. Woltjer Donder dagavond laat nog aan Jhr ïtuys mede- deeling gedaan, met de bijvoeging dat deze uiterlijk gisterenmiddag de defini tieve beslissing zou vernemen. Deze heeft daarop echter niet kun nen wachten en niettegenstaande gjste- Binnenland. Waarom prof. Woltjer geen Minister van Onderwijs is geworden. De crisis ter Haaggche Conferentie. Vandaag beëediging der Ministers. De Minister van Arbeid beantwoordt vra gen over de Alastrim. Buitenland. De Zeppelin vandaag te Friedrichshaveu verwacht. De uitsluiting in Engeland. renmorgen prof. Woltjer naar Arnhem is afgereisd, is de mededeeling, dat mi Terpstra zal worden benoemd, reeds af gekomen. i Wij vernamen ook nog, dat de for mateur pogingen heeft gedaan, om als opvolger van prof. Woltjer mr Bruch te krijgen, het nieuwe lid van Ged. Sta ten in Noord-HoHand en vroeger anti revolutionair wethouder van 'Onderwijs te Haarlem. Mr Bruch wenschte echter om poli tieke redenen geen portefeuille in dit Kabinet te aanvaarden. Een medisch product, waarover men nog dikwijls te licht denkt., is de Elastieken kous 1 De zeer hinderlijke kwaal van „spataren" komt in onzen tijd steeds meer voor. De elastieken kous „R" staat in het zenith der medische belangstelling, door kwaliteit en pasvorm. Ze is poreus en "koel. Juist omdat het hier een wetenschappelijk artikel geldt, wende men zich tot Asa. Apotheker Lange Kerkstr. - GOES - Telefoon 1G8 Minister De Graaft. In ©cm interview met den Indischen medewerker van het „Hbld." zeide de nieuwe minister van Koloniën omtrent de door hem bij het bestuur te volgen lijnen o.m. het volgende: U begrijpt dat het regeereni van en in Indië tegenwoordig veel moeilijker is dan vroeger. Ook de taak van de Euro peesche bestuursambtenaren is onder de nieuwe beginselen veranderd en zwaarder geworden. In het algemeen is bevelen gemakkelijker dan leiden en adviseerenl De belangrijkste vraagstukken, het dage- lijksch bestuur van Nederlandjschlndië- be treffende, houden verband met de bepalin gen van 1922 aangaande de bestuuis- bervorming en met de Staatsinrichting van 1925. De huidige algemeen© poli tiek is daarbij niet het uitvloeisel van subjectieve inzichten en theorieën, maar in hoofdzaak van de tijdsomstandigheden. Fn daarom ook zou van verandering van onze politieke gedragslijn in het alge meen weinig sprake kunnen zijn. Het nieuwe regeeringsstelsel brengt ovet- rigens mede, dat veel in Indië zelf wordt geregeld en niet meer in Holland. De Staatsinrichting van 1925 laait ver der in groote mate ruimte voor ont wikkeling van het Indisch zelfbestuur in de naaste toekomst. Wat de taak van' den wetgever aan gaat, wordt overigenis wel eens wat veel uit het oog verloren, dat de wet in dit opzicht niet veel meer geven kan dan normen voor de staatkundige ont wikkeling van het land. Uit den aard van de zaak zal de groei' van het staat kundig leven van de bevolking eerst lang zamerhand zich daaraan kunnen aanpas sen. Een betrekkelijk langdurige periode van overgang brengt noodzakelijk telkens

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1