Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. In 'do vergaderzaal der Eerste Kamer ie Dinsdagmorgen de openingszitting der HerstolCionferentie gehouden. Een kijkje in de conferentiezaal tijdens da openings- zitting. in orde is omtrent waterafvoer en weg- verbetering. De voorz. zegt, dit zal bin nenkort ter hand genomen worden. Ook vraagt dhr v. d. Graaff of de regeling met de gemeente Jvloetinge inzake ver huur arrestantenlokaal is getroffen. De voorz. antwoordt bevestigend. Dhr Slabbekoorn vraagt of de brand spuiten tot genoegen van B. en W. heb ben gewerkt bij de laatste oefening. De voorz. en wethouders antwoorden ontkennend. Wel is men van meening da.t afschaffing van heel de zaak en aanschaffing van een motorbrandspuit met vrijwillig personeel geen weelde zou zijfn, maar het geld I Er is zooveel noodigl Steeds heeft het de aandacht van B. en W. Getracht zal worden een oplossing tot verbetering te vinden. Dhr v. Wingpn vraagt hoever B. em W. zijn gevorderd met hot benoemen van een hoofd van 'de openb. school. De voorz. antwoordt, dat dit spoedig zal kunnen plaats hebben. Dhr Fraanje vraagt een beter lokaal om te kunnen vergaderen met do commis sie tot wering van schoolverzuim. De voorz. zegt toe hier voor zorg te zullen dragen. Hierna sluiting. 's Heerenhoek. De Raad vergaderde 5 Augustus. Afwezig de leden Menheer© éït Westerweele. Aangeboden wordt de gemeenterekening 1928. Gewone dienst: ontv. f34033,42, uitg. f 36976,91, nadeelig saldo f 2943,49; kapitaal-dienst: ontv. f 10106,04, uitg. f 10099,94, batig slot f 6,10. De loden Westerweele en Menheer© worden als leden der commissie van. on derzoek aangewezen. Besloten wordt een geldleening aan te gaan van f 8ÖOO, voor den verbouw der bijzondere jongensschool. Toegetreden wordt als lid tot de Ned. Vereen i ging tot bevordering van 'den ar beid voor onvolwaardige arbeidskrachten. Dhr Martèns vraagt of er reeds iets officieels bekend is aangaande de elec- trificatie dezer gemeente. De voorzitter antwoordt van niet. Ter bevoegder plaats© zal hij1 nadere informaties ne men. Hetzelfde lid vraagt of de oprit nabjj het nieuwe huis der familie Smit nu ook verbreed kan worden. Do, voorzitter antwoordt dat dit reeds de aandacht heeft van B. en W. Wissenkerke. Benoemd tot da.gelijksch opzichter bij de werken aan de zeewering van den Vlietenpolder dhr H. van der Maas alhier. Ve e re. Woensdagmiddag passeerde de landbouwer K. in den Boschweg met kar en paard een auto. Door het leven van den motor schrok het paard ging op hol en stootte daarbij tegen een .steen. Hierdoor kreeg K. een schok en kwam van de kar te vallen m'et het ge volg dat hij een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding bekwam. Na kor ten tijd is hij, na niet meer tot. bewust zijn te zijn geweest, aan de gevolgen overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Van andere zijde meldt men, dat het paard niet op hol sloeg. (M. Ct.) Koudekerke. (Slot Raadsverslag.) De 3- jaaxlijksche verrekening' der Herv. school eop het dorp werd goedgekeurd. De comm. tot nazien der rekening spreekt haar be zwaar uit, dat in rekening is gebracht het maximumbedrag bij de wet bepaald voor administratiekosten. Verzoek van de stoomtram Walchö- ren om subsidie groot f 350, gaait om advies naar B'. en W. Nog komt er een breed® bespreking over een te maken waterput in de kom der gemeente. Bedragen va.n f250, f350 en f 1000 worden genoemd, doch de eer ste, een stapelput of een ringput, von den in de oogen van B. en W. geen vooikeux en met klem dringt men aan op een Nortonbron. Dan beeft men te verwachten dat bij onverwachten ern st, i gen brand in de kom, voldoende water vour het blusschen is. Dhr De Kroo betreurt het dat men tel kens met voorstellen komt die men niet heeft kunnen bestudeeren. Spr. houdt een pleidooi voor waterleiding. Dan zal men da f1000 hard noodig habbem, terwijl men bij oen put ook de materialen voor 't blusschen moet hebben. Do voorz. zegt blij te zijn dat dhr de Kroo een pleidooi voor waterleiding hield. Er is overleg met do Waterlci- ding-Maatsch. „Zuid-Beveland" voor de voorziening van Walcheren, doch wanneer d »ze er zijn? Nu is da watervoorzie ning in de kom onvoldoende. B. en W. meen en dat deze uitgave gemotiveerd is. Dhr de Kroo wil uitstellen. Dhr Lorier vraagt of de kwaliteit ook geschikt is als drinkwater voor het vee. Ook dhr De Rijke wil uitstellen met het oog op de toekomstige waterleiding om geld te be sparen. Het voorstel van B. en W. om een bron put te maken wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Rondvraag. Dhr Sand ars e vraagt naar te rooien hoornen by! de Herv. school te 'tZand. verzoekt bij de ijsbaan aan den i». ''iiss. weg de stukken stinksloot te dempen en het trottoir da,ar door te te trokken. Spr. vraagt inlichting over den afgesloten brandgang en heeft ge zien dat met 1 Sept. de gewijzigde dienst op het postkantoor intreedt. Hij1 verzoekt, te beproeven om de oude regeling inzake paketdienst enz. weer terug te krijgen. Dhr Lorier vraagt naar de electrifi- catie en liet optreden des nachts om de razzia van auto's te belemmeren. Tevens na,ar de publieke verpachting van ge meentegrond. Oojc wordt er gesproken over verlof van den voorzitter. Het is mogelijk dat dhr Contant enkele maanden uitgaat, dan zouden wij één wethouder hebben. De voorz. zegt: Er is bij de Provin cie nog geen ijver om te rooien, doch dat z,al eerst najaar worden. Over de sloot Langevielesingel is men in overleg met Middelburg. De postzaak zal de aan dacht niet .ontgaan. Over de electrifi- catie kail .men nog weinig zeggen. Er is een commissie die ijvert voor lagere ta rieven. De waterleiding zal in besloten verga dering nog nader worden behandeld. Aan den gesloten, brandgang op 'tZand zal men weinig kunnen doen. Het is niet zöker dat dhr Contant weggaat, doch inge val deze zou weggaan, dan komt Spr. een tijdelijk wethouder wel wenschelijk voor. Dhr Contant zegt: het oudste Raadslid in jaren treedt automatisch in, wanneer allen afwezig zijn. Do -voorz. zegt, verlof te hebben van 8 Augustus tot 3 September a.s. Alsnu gaat men over in besloten zitting. Meliskerke. Zaterdag werd door de Schietvereeniging„Meliskerke" alhier een huishoudelijke wedstrijd gehouden. De prijzen werden alsvolgt behaald met de meeste punten: le pr. S. de Visser 106 p.; 2e pr. M. A. de P-ree 104 p.; 3e pr. W. Wisse 103 p.. 4e pr. Js. Dekker 96 p.; 5e pr. J. Houterman 95 p.; 6e pr. S. Taal 94 p.; 7e pf. M. Boogaard 92 p.; 8e pr. J. Munter 90 p. 9e pr. J. Koene 90 p.; 10e pr. H. Schee 89 p.; lie pr. B. Boogaard 88 p.; 12e pr. A. Ja- kobsen 86 p.; 13e pr. A. Janse 85 p.; 14© pr. W. Louws 85 p.; 15e pr. A- Adriaanse 84 p.; 16e pr. P. Adriaanse 83 p.; 17© pr. J. Sturm 83 p.; 18e pr. D. Zwemer 81 p.; 19e pr. M. Louws 67 p.; 20e pr. P. Dekker 16 p. Met de buks werd het hoogst aan tal punten geschoten door de heeren S. de Wisser 88 p.; P. Adriaans© 84 p.; H. Schoe 83 p.; A. Jakobsen 54 p.; W. Louws 51 p. Bruinisse. Woensdagmorgen is de 27- jarige mej. B., waarschijnlijk doordat zij door een duizeling is overvallen, van den zolder gevallen. Zijf is daarbij zoo ongelukkig terecht gekomen, dat zij des avond» nog niet tot bewustzijn gekomen was. Thofen. Maandag herdacht de heer Th. R. Lunenburg alhier het feit, dat hij 40 jaar werkzaam was bij de firma van Heeil en Ga. Do heer Lunenburg, thans chef van het kantoor Tholen dezer firma, mocht dezen dag buitengewoon veel belangstelling on dervinden, zoowel van buiten als uit da gameenta g;al£ ontving bjj zeer vela te legrammen en kaartje©, terwijl hij ver schillende fraaie bloemstukken mocht ont vangen. De heer Van Heel sprak namens de firma den heer Lunenburg op waardee- rende wijze to,e, terwijl namens het per soneel de heier Smit hun chef complimen teerde. Verschillende autoriteiten o.a. R. en W. dezer gemeente, verschenen op de recep tie. Het was voor de familie Lunenburg een onvergetelijke dag. Van de Friescbe kust naar Schiermonnikoog te voet. Woens dagavond te ongeveer half vijf vertrok een gezelschap, bestaande uit twee dames en vijf heeren, vanaf Hornhuizen, gedegen aan de Noordkust van Friesland, over de wadden naar het eiland Schiermonnik oog. Do wadden lagen geheel droog, iets wat in jaren niet is gebeurd. Do zeven waaghalzen hadden 't juiste moment afge wacht om „droogvoets en wandelend" hot eiland te bereiken. De tocht liep uitstekend af en te acht uur arriveerden do „zeewandelaars" op het eiland, toe gejuicht door een groot deel van de eilan ders, die het sportieve bezoek op hoogen prijs stelden. Na een welverdiende nacht rust zouden deze toeristen met een meer gewone gelegenheid weer naar Friesland's vasten bodem terugkeeren. De moordzaak Lans. In den afschuwelijken moord op den Oost-zeedijk,- waarvoor de procuratiehouder van O. van de firina de Haas nu reeds ruim acht maanden in voorarrest zit, heeft de recht bank, zooals men zich herinnert, op Maandag 17 Juni schorsing gelast, nadat de zaak drie dagen gediend had, opdat verschillende punten opnieuw of nog zou den worden onderzocht. De rechter van instructie heeft sinds de schorsing een zeer groot aantal ge tuigen gehoord, de deskundigen hebben met de politie en de verdediging zeer veel punten waaromtrent onderzoek nog mogelijk was, nagegaan, de vijl, die in het pand van de Haas gevonden js, een half jaar na den moord in een kast op het portaal bij de kantoren is terdege onderzocht t en uit dit alles zijn eenige nieuwe gezichtspunten, ge-* boren, in deze lugubere zaak. Thans is van den rechter-commissaris een voorloopig rapport verschenen met betrekking tot de resultaten van het her nieuwde onderzoek. Een van de verdedigers van van O., Mr Kokosky uit Amsterdam, hoeft over den momenteelen stand van zaken mede gedeeld dat, blijkens het onderzoek van Dr Hesseling, op de kleeren, welke de procuratiehouder op den avond van den moord, toen. hij op kantoor was heeft gedragen, eenige bloedvlekken gevonden zijn, welke na zeer minutieus' onderzoek voor den dag zjjn gekomen. Dit zou zeker tegen van 0. een belang rijke aanwijzing kunnen vormen, indien niet, zooals verder gebleken is, deze kleeren vroeger aan iemand anders had den toebehoord. Of aan de vijl eenige waarde moet worden gehecht, is eveneens nog niet met zekerheid te .zeggen. De gevonden bloedsporen zijn gering, het bloed behoor de echter wel tot de bloedgroep van Lans, zooals men zich herinnert, .doch er zijn duizenden Inenschen, wier bioed tot deze groep behoort en het is moge lijk, dat de vijl alleen gebruikt is om de bloedvlekken, die spoedig na den moord zijn weggenomen, te verwijderen. Op de schoenen van v. O. moeten thans ook nog bloedsporen zijn gevonden. Men weet hoe zeer dit punt, de aandacht heeft gehad van de rechtbank. Er was toen volgens deskundigen geen bloed aan de schoenen geweest, thans echter moet Dr Hesseling wel bloedsporen gevonden hebben. Verdachte blijft nog steeds dezelfde starre, ontkennende houding aannemen en is gisteren nog verhoord. Volgens den verdediger zijn er „enkele vreemde dingen" die tegen van O. plei ten, of echter wettig en overtuigend be wijs geleverd zal kunnen worden, is thans nog niet te zeggen. Twee negers verdronken. Gistermiddag omstreeks vier uur zijn bij het baden in zee aan bet Noorderstrand te Scheveningen twee negers, behoorende tot den neger-acrobatentroep, welke op het oogenblik optreedt bij het Circus Hagenbeek op Scheveningen, verdronken. Vermoedelijk hebben zij zich te ver in zee gewaagd en zijn zij toen door den stroom meegetrokken. Hun lijken zijn nog niet aangespoeld. Een derde tot denzelfden troep be- hoorende neger was bijna eveneens het slachtoffer der zee geworden. Men heeft hem echter nog kunnen redden, hoewel hij het bewustzijn reeds verloren had. Deze drenkeling 20 jaar oud is overgebracht naar het Roode Kruis Zie kenhuis. Er is alle hoop op zijn volledig herstel. Boefjes. De politie te Maagden burg heeft een bende van 13 inbrekers aangehouden. Het zijn doorgaans jongens van 14 k 17 jaar. Ze hebben in den laatsten tijd een groot aantal inbraken in étalagekasten en étalages gepleegd. De strooptochtèn werden altijd 's nachts on dernomen. Door een toeval werd door een rechercheur een 16-jarige jongen betrapt, die op het punt stond een chocolade>- automaat open te breken. De gearres teerde bekende. Zoo kwam het aan den dag, dat bij elkaar 13 leerlingen van 14 tot 17 jaar sedert geruimen tijd goed voorbereide Inbraken pleegden. De tiende vacantïecursus van directeur en leeraren van 'de Binncnvaartscholen van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart wordt van 5 tot 10 Augustus ge houden. Deze cursus heeft plaats aan boord van het Instructievaartuig „Prins Hendrik", dat ook Zierikzee en Stavenisse zal aandoen. De burgemeester van Rotterdam de heer Droogleever Fortuyn b-racht een bezoek aan het vaartuig bij de aankomst in Rotterdam.' Een smokkelaar aangescho ten. Op den straatweg Nijmegen-Clecf hebben do Duitsclie commiezen een smok kelaar, meer bekend onder den naam van lange Frans, aangeschoten toen hij zich niet stoorde aan het bevel om zich te laten visiteeren en kalm doorfletste. De man kreeg 'n kogel door het hoofd. Een partij koffie en tabak werd in beslag genomen. Men vreest voor zijn leven. Eenhondalsredder. Toen een arbeider uit Hobo in Jutland in een zand groeve aan het werk was, werd hij plot seling door neerstortend zand bedolven. Gelukkig bleef nog juist een deel van zijn gezicht boven het zand uitsteken. Zijn hond, die zich bij de groeve bevond, sprong er in en begon het zand weg te graven. In korten tijd was heb den hond gelukt het hoofd en een arm van zijn meester te bevrijden. Do arbeider had intussohen het bewust zijn verloren, doch door het janken van den hond werd de opmerkzaamheid van een aantal jongens getrokken, die den man nog levend uit zijn gevaarlijke po sitie konden redden. Noodlanding van een mili tair vliegtuig. Gisterenmiddag om streeks vier uur heeft een militair vlieg tuig P. .0. 5, een noodlanding moeten maken op een uiterwaard langs de Maas onder de gemeente Kerkdriel. De landing had een vlot verloop; volgens den p'loot was de oorzaak dor landing gelegen in het warmloopen van den motor. De in zittenden bekwamen geen letsel. Het toe stel, dat door militaire en gemeente-po litic bewaakt wordt, zal in verband met de ongelijkheid van den bodem gede monteerd moeten worden. Wie het kleine versmaadt. Vorig jaar huwde tfe Eibergen een vrou welijke secretarie-ambtenaar, die alvorens deze gemeente te verlaten en zich in Rotterdam te gaan vestigen haar aanslag in de Rijks- en Gemeentelijke Inkom stenbelasting voldeed, althans meende te voldoen. Wie beschrijft echter de verwondering dezer dame, toen zij dezer dagen een aanmaning ontving óm haar resteerende belastingschuld groot een cent te voldoen. Deze aanmaning was verzonden door den Ontvanger der Rijks Directe Belastingen te Groenlo. Natuurlijk heeft deze dame met bekwamen spoed haar schuld aan den fiscus voldaan. Het 'is ook reeds voorgekomen, dat de betrokken ontvanger iemand vervolgde dus aanmaning, dwangbevel en herhaald dwangbevel zond om een cent. (Tel.) Van 18 Aug. 1929. VLISSINGEN. Ondertrouwd: Wi. Meerman, 21 jaar en K. Schroevers, 19 jaar. J. Pos- tema, 27 jaar en W. Buni'ng, 23 jaar. F. Steutel, 38 -jaar en II. H. M. Grizell, 32 jaar. A. C. J. Fijnaut, 30 jaar en L. Koolwijk, 23 jaar. L. P. de Stoppelaar, 25 jaar en I. M. D. Allan, 25 jaar. A. J. da Koster, 28 jaar en F. G. Drijver, 28 jaar. GetrquwdA. J. Wisse, 24 jaar en C. J. Kok, 21 jaar. S. .C. Keerssemeeokers, 20 jaar en S. Meerman, 20 jaar. G. C. Dalman, 26 jaar en A. S. Wi. Spaan, 24 jaar. J. Clarisse, 25 jaar en E. D. M. Coene, 25 jaar. K. Meer- tens, 25 jaar en. N. Blaas, 24 jaar. H. Souer, 22 jaar en D'. Lems, 23 jaar. Bevallen: M. C. G. Bak, geb. Ravia, d. A. M. Sanders©, geb. Verzijl, z. W. Kemp, ■geb. de Jonge, z. A. Loekemeijer, geb. Wit hagen ,d. M. Sijnke, geb. de Ridder, d. M. J.- Naderhand, geb. Luwema, z. E. J. Steen- aard, geb. Eppen. z. Overleden: J. F. J. Joukes, vr. v. M. Mol, 60 jaar. C. A. Monnier, jd. 83 jaar. (Vliss. Crt.). KRUININGEN. Geboren: Pieiter, a. v. Ja cob Jansen en Cornelia Pieterse. Over da maand Juli. RELLANB-BATH, Geboren: 3, Cornelia, d. v. Adriaan Cornelia van Weel© en Harmina Theodora Nagelkerke. 4, Camelia Jan, a. v. Jan Hoogostoger en Francina van don Dur- p'ol. 16, Johanna, d. v. Hendrik van der Maas en Cornelia Baas. 20. Martinne Corwlis z .v. Martinus Corneiis Leunis en, Wilhelmina Jaooba Nieuwdorp, beiden te Sas van Gent. 21, Levina, d. v. .Tan Jacobus Botvliet en Pietemella van den Hoek. Overleden: 30, Tanwtje do Smit, 89 jaar wed. van Jan IJzerman, ZAAMSLAG. Hu welijks-aan giften18, Jozias Jan Dielaman, j.m. 20 jaar ein Frederika Rosa Römisch (van Wieeaien), jd. 20 jaar. 25, MiohieJ Pieter Harte, van Ter Neuzen, jm. 27 jaar en Janna Wisse, jd. 24 jaar. Gehuwd: 18, Jan Hamolink, jm. 21 jaar en Elizabeth de Jonge, jd. 19 jaar. Francois de Koeijer, jm. 29 jaar en Catharina Cornelia Verpoorte, jd. 28 jaar. Geboorten: 4, Cornelia Laurina, d. v. Jo hannes van Oort en Neeltjo Buijze. 6, Suzan- na, d. v. Corneiis Donze en Catharina Fran- coise Opponeer. 11, Janna Krina, d. v. Jan Jaoobus do Vos en Franoodso Suzanna Oppo neer. 21, Janna, d. v. Izaak de Jon,go en Ca tharina Hamelink. 23, Elisabeth, d. v. Jan Hamelink en Elisabeth de Fejter. Overleden3, 'Geertrui Simons, 88 jaar, wed .van Jan de Putter. 10, Abraham Dees, 82 jaar, wedr van Maria Verlinde. 15, Jacob van den Berge, 82 jaar. echtg. van Sara de Seiner. 24, Gerard Westorwoel. 75 jaar, echtg. van 'Wilhelmina Johanna van Vessem. 25, Jan de Putter, 66 jaar, echtg. van Jannes» de Bruijne. (Tern. Crt). Programma van Zaterdag 10 Aug. HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M Uitsl. K. R .O.-uitz. 12.1,01.15 Concert. 1.15 2.09 Gnmofoonmuziek. 2.00—3.15 Kinder uurtje. 5.006.45 Gramofoonmuziek. 6.45 Journalistiek weekoverzicht. 7.097.30 Gra mofoonmuziek. 8.0010.45 Concert. Klein or kest 'en vocale solisten. 10.1512.00 Rotter- damsehe Straatmuzikanten. HUIZEN, 1872 M. 10.00—10.15 Morgen wijding. 12.152.00 Concert. 3.3')4.30 Kur- haus Schevenrngon. .5.006 00 Conc rt door het AVR'O-kwintet. 6.017.45 Concert door het Haagsch Harmonieorkest. DaVENTRY, 1554 .11. 10.35 Morgenwijding 1.202.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. 5.05 Orgelconcert. 7.05 Sonaten. Viool, piano. 7.50 Revue. 8.20 Promenade-concert. Symphonie- orkest. PARIJS, „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 Gra mofoonmuziek. 6.55 Gramoloorunuziek. 8.35 Musichallmuziek. ZEESEN, 1635 M. 5.00—6.20 Concert. 7.20 Uit Weenen: „Don Juani", van Mozart. BRUSSEL, 5.08 M. 5.20 Trio-concert. Zang 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert door kwartet. 9.20 Orkestconcert. Stoomvaart Mij. Nederland. J. P. COEN, thuisr., 8 v Perim. POELAU ROEBIAH, thuisr., thuisr., 8 te Marseille. PRINSES JULIANA, uitr., 8 te Genua. RADJA, uitr., 7 te Batavia, ROEPAT, uitr., 8 Gibraltar gep. RONDO, thuisr., 6 v. Singapore. SOEMBA, thuisr., 8 te Marseille. KON. DER NED„ thuisr., p. 6 Gibraltar. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. VENEZUELA, 8 v. W.-Indië te Amst. ALMELO, Amst. n. Chili, p. 7 Azoren. COTTICA, 6 v. W. Indië te N. York. ILOS, Palermo, n. Amst., p. 7 Lydd. VAN RENSSELAER, 7 v. Barbados n. Am sterdam. Rotterdamsche Lloyd. TERNATE, '8 v. Hamburg n. Bremen." TOBA, 8 v. Batavia te Soerabaja. MADIOEN, thuisr., 8 v. Colombo. PATRIA, uitr., 7 v. Belawan. TAMBORA, uitr., 8 te Southampton. MEDAN, Bassein n. Hamburg, .8 v. Gibraltar. DJEMBER, uitr., p. 8 Gibraltar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6