DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. LANGS EEN DIEPEN WEG De Haagsche Conferentie. Uit de Provincie. van FEUILLETON VRIJDAG 9 AUG. 1929. No. 262. „De Neideirlander" en de KabJ- netacrtsia. Hoewel de kabinetscrisis inmiddels reeds is opgelost, m-eenen wif toch1, om het belang der zaak, goed te doen, on derstaande beschouwing van „de Neder lander" 'die gisteren wegens tekort aan plaatsruimte* moest overstaan ter kennis van onze lezers te brengen!. Ze is tevens blijkbaar bedoeld als verweer tegen de vele aanvallen, dezer dagen op da C.H. Kamerfractie ondernomen. Er bestond bijl de drie rechtsche groe pen goneigdheid mede te werken aan hot vestigen van een basis voor een parlementair kabinet, steunend op1 de rechterzijde. Het meeningverschil ging over de vraag: hoe deze basis kon en moest worden De R.-Katholiefcen en Anti-revolutionai ren waren van meening, dat zoodanige basis gelegd moest worden, door zich vooraf vast te leggen op een be paald werkprogram en zich te ver plichten {ot het steunen van het ka binet, 'bij de uitvoering van dat program. De Christelijfc-Historische Kamerfractie meende tot dit vooraf vastleggen niet te mogen besluiten. Ging de fractie tenslotte om den kabinetsformateur zoo ver mogelijk tegemoet te komen, er toe over, om over enkele punten van het ontworpen Regeeringsprogram baar oor- doel te doen kennen; van een zich ver binden wilde zij niet weten. De Ohr.- Historische fractie meende, dat voldoende waarborg voor haar oprechte geneigdheid tot het steunen van het te vormen ka,- binet gevonden kon worden in zelcere eenheid vaar beginselen tus-schph dit ka binet en die drie partijlen, waarop het zou steunen, en voorts in den bekenden gouvernementeelen. zin der Ghr.-Histo-ri- schon en in de uitgesproken sympathie, waarmede de fractie begroette de kans tot het optreden van een parlementair mi nisterie, dat bedoelt ta steunen op de rechterzijde. Aangezien ook de Roomsch-Katholieken en Anti-revolutionairen uiteraard, met hun bereidheid zich te verbinden, niet kunnen bedoelen een prijsgeven van hun vrijheid in het beoordeelen van den wettelijk en vorm, waarin een aan vaarde gedachte zou zijn uitgewerkt, was hot verschil tusschen R.K. an A.R. cenerzijds en do C.H. anderzijds niet zoo heel groot; maar het verschil be stond; en op dit verschil stuitte de ka binetsformatie, in den eerst-bedoelden vorm, af. Wij aanvaarden voor een oogeublik de schuld der Cliristelijk-Histortóchen. Ech ter de' schuld aan een goede daad is een verdienste. En nu wagen wijl de voorspelling, dat de houding der Chr.- Historischen a.l moge zij thans hebben geleid tot de teleurstellende mislukking van de eerste poging van den Kabinets formateur in de toekomst _zal worden geprezen als een daad van goed constitu tioneel beleid, die de kracht van het parlementaire stelselzal ten goede ko men. Het maken van uitvoerige afspraken en het zich verbinden en vastleggen op breeduitgesponnen programs bevordert niet het vertrouwen in de volksvertegen woordiging en de liefde voor het parle mentaire stelsel. Hetgeen thans van Chr.-Historische zijl- de is bepleit, zal ten slotte worden er kend als een juist beginsel, dat wèl on derscheidt de taak en bevoegdheid van de regeering an die van de volksvertegen woordiging dat do verantwoordelijkheid der regeering onverkort erkent, en dat den eisch van zelfstandig en vrij bordeel voor de volksvertegenwoordiging onvoor waardelijk handhaaft. Meent men werkelijk, dat uitvoerige afspraak een waarborg biedt voor het leven van een Kabinet; dan zou zulk door H. ZEEBERG. 40) 9 _0_ Be weduwe Mieras wankelde in haar overtuiging. „Och, kom," zei ze, „tot zoo'n lage daad acht ik mijnheer Meerendonk niet in staat." „Ik kan dat ook heel moeilijk. Het is best mogelijk, 'k hoop het van ganscher harte, dat ik 'het te zwart zie. Maar als het. praatje waar is en het moet waar zijn, dan heb je voorzichtig te wezen. "Want die ef fecten vertegenwoordigen een deel van je inkomen, Lies, bedenk dat wel." „Ja", zei ze. „Maar ik kan het niet ge- looven, dat mijnheer Meerendonk tot zoo- mts in staat zou zijn! De man is de eer lijkheid zelf." „Goed, ik geloof het ook. En ik beweer volstrekt niet, dat hij van je effecten ge bruik heeft gemaakt. Als iemand mij dat zei, dan zou ik hem zeggen: „je liegt", en. „Nu, als je er nu ook zoo over denkt, Waarom praatte je daareven dan anders?" J* moet de «ffsotea weghalen terwllie een afspraak toch wel allereerst eïfect moeten hebben op een oogenblik, als het Ministerie de Kabinets-kwestie stelt; want dan gaat het onmiddellijk' om het leven van het Kabinet, dat men beloofde te steunen. Weinul Zelden werd solider overeen gekomen tusschen Kabinetsformateur en partjfen, dan in Augustus 1922. En niet temin, nadat do Kabinets-kwestie was ge steld, in scherper - bewoording, dan mis schien ooit in het parlementair debat word gebruikt, werd op 26 October 1923 het ontwerp-Vlootwet verworpen met 49 st. vóór en 50 tegen. Onder cl© tegen stemmers waren 10 leden eener partij!, die zich tot het steunen van het Kabinet had verplicht. De heer De Savornin Lohman, hoewel de verwerping der Vlootwet ten zeerste betreurende, heeft toenmaals in de „Ne derlander" het afwijkende tiental, tegen den over hen uitgestorten toorn in be scherming genomen. In deze bescherming in 1923 d'oor de „Nederlander' 'verleend aan het tiental, dlat gebruik had gemaakt van de onmisbare vrijheid van den volks vertegenwoordiger, ligt de verklaring voor de houding, thans door de Christel ijik'- Historische Kamerfractie aangenomen. Zij zagen er vrij! bezorgd uit, de leden va.n de financieele commissie, toen zij gisteravond, na afloop van hun eerste zitting, het Eerste Kamergebouw verlie ten, meldt het Vad. De zitting had lang geduurd. Aan de pers werd eerst slechts zeer weinig meegedeeld. Vooral de Duitschers toonden zich zeer discreet. Weldra 'kon men van andere zijde iets meer vernemen. Een. gedelegeerde van een der kleine mogendheden verklaarde den indruk te hebben gekregen, dat het zeer moeilijk zou zijn om tot een be vredigende oplossing te komen van het conflict tusschen Snowden en de drie gedelegeerden Chéron (Frankrijk), Pirelli (Italië) en Jaspar (België), die het plan- Young verdedigd hadden. Ook de Belgen toonden zich allesbe halve optimistisch: „Snowden wil voo-r- loo-pig van geen toegeven weten," werd in de Belgische conferentiekringen ge zegd. De onderhandelingen waren wel niet vastgeloop en; zij waren dan toch ver daagd. De toestahd moet wed vrijl ernstig ge weest zijn. Snowden begon zijln rede met de uit drukkelijke verklaring, dat Engeland aan geen verdere discussie kan deelnemen alvorens er eeaiig besluit is genomen inzake do drie punten, die hij Snowden reeds in zijln. betoog van Dinsdagmid dag tegon het plan-Young had aangevoerd: 1. de verdeeding der connuïte-iten in voorwaardelijke en onvoorwaardelijke-; 2. de wtj'ziging van het aandeed der verschillende crediteuren-naties; 3. de leveranties in natura. Geen -enkel van mijri argumenten' - zoo ging de spreker voort, is door de andere gedelegeerden weerlegd en nie mand,-heeft zelfs ook maar een poging ge- da,an om aan te boenen, dat de cijfers, die ik in mijd betoog heb aangehaald, niet juist zouden zijn. Wel hebben verschillende sprekers be weerd, dat het plan-Young als een ondeel baar geheel dient beschouwd te wor den, waaraan niets kan veranderd wor den zonder dat het geheel in elkaar slaat en hebben velen oofc gesproken over de gro-o-te offers, die gebracht zijin door de land-en, welke zijl vertegenwoordigen, maar deze beweringen hebben weinig overtui gende kracht. Deze conferentie is vrjji. En -dan de offers. Minister Chéron heeft gesproken over de offers, die Frankrijk heeft gebracht en daarbij gewezen op het verschil tusschen wat het volgens het plan-Daiwes zou gekregen hebben en datgene, waarop het thans mag rekenen. Maar kan men iets ten offer brengen, dat men eigenlijk toch nooit zou gelere gen jhebbon? Dit soort offers zjjta. wjj allen genoodzaakt geweest te brengen. Daarenboven mag men ook niet ver geten, dat Engeland den oorlog niet voor een of ander e'igen materieel belang be gonnen is, maar ter ondersteuning van bij verdrag erkende rechten. van je zelf, maar ook terwilie van hem zelf. Als het. waar is, dat -hij, in moeilijke omstandigheden verkeert, dan kunnen die papiertjes hem jn de verleiding brengen. Wij allen kunnen in zonde vallen, mijnheer Meerendonk even goed als wij. Hij zou, ik herhaal bet, in de verleiding kunnen ko men, er enkele te verzilveren, om die na tuurlijk later weer terug te koopen. Stel, dat het laatste -gebeurde, het is en blijft niet in den haak." „Je brengt mij met je mededeelingen beelem-aal uit mijn evenwicht," klaagde de weduwe. „Ja, ik had natuurlijk kunnen wijgen. Maar dan zou je later het recht hebben ge had, mij te verwijten, dat ik je niet heb gewaarschuwd." „Maar wat moet ik nu doen?" vroeg zij. „Ik kan toch maar niet naar Meerendonk gaan en zonder eenige opgave van reden mijn effecten terug vragen?" „Zo zijn toch van jou?" voerde hij tegen. „Natuurlijk. Maar 'kheb zo mijnheer Meerendonk in goed vertrouwen ter bewa ring gegeven. Vraag ik ze nu terug, dan is dat een bewijs van wantrouwen. Zeggen, dat ik ze noodig heb, om te verkoopen, zou een leugen zijn. Hoe moet ik daar nu mee ean?" „Ja, 'tis een moeilijk geval," gaf Veea- cian toe. „Ka daar komt nog hij," vervolgde adj. Thans heeft Engeland earn oorlogstchcdd van 7500 millioen p.st., meer dan het dubbele dan die van welke andere natie ook, die aan den oorlog heeft deelgeno men. lederen dag moet het Engelsche vólk 125.000 franken opbrengen voor den dienst van die schuld. Bijl Amerika had Engeland gedurende den oorlog een schuld gemaakt van iets minder dan 1000 millioen p.st. Op grond van het bekende accoord over de schuld zal het in 't geheel (met rente) 2000 millioen. of meer dan het dubbele van het kapitaal moeten terugbetalen. Men vergelijke daarmede de overeen komsten, die Engeland met zjj-n eigen debiteuren gesloten hoeft Frankrijk leen de 600 millioen en zal "in 't geheel 227 millioen (tegenwoordige waarde) terug betalen. Italië kreeg een crediet van 516 mil lioen en zal slechte 18 millioen dienen terug te betalen. Werd het plan-Young goedgekeurd, dan zou Engeland nogmaals 40 millioen per jaar verliezen, die aan Italië zouden ten goede komen; zoodat bet eindresultaat zou zijln dat Italië feite lijk slechte 38 millioen zou terugbetalen van de 516 die het kreeg. Ook de quaesties van de leveringen in natura heeft Snowden gistermiddag opnieuw besproken. Deze zaak noemde hij van het allergrootste belang voor En geland. Concludeeren.de zeide Snowden nog maals .uitdrukkelijk, dat alle discussie on mogelijk was wanneer deze gewichtige quaesties niet -eerst geregeld werden. Ik heb' alle kaarten op tafel gelegd', zei hij, en wensoh niets verborgen te houden; in deze zaak voel ik mijl trouwens onder steund d,oor de heele regeering, door het Lagerhuis zonder onderscheid van partijfen en door de heele natie. Hij stelde de vorming van een subcom missie van deskundigen voor, die o.a. de herziening van den verdeelingsgrondslag in overweging' zon nemen, teneinde haai in -overeenstemming te brengen niet de bestaande regelingen. Discussie. De heer Chéron verklaarde dat het voor de Fransche -delegatie pnmogeljjk is Snowde-n's voorstel te aanvaarden. De deskundigen waren benoemd inge volge de resolutie van Genève .Zijl hebben hun taaie volbracht en vijf van de zes mogendheden hebben hun voorstel goed gekeurd. Door een nieuwe verdeeling der annuïteiten voor to stellen, laat Snowden het plan der deskundigen vastloop-en. Dit voorstel is niet aannemelijk. De heer Pirelli bracht da verkregen voordooien in herinnering, -en de opoffe ringen, die elk land, Italië inbegrepen', zich 'had moeten getroosten. In antwoord op Snowdens rede maalkte hijl gewag van de voordeelen die Groot-Brittanja ingo- -volgo de bepalingen van het plan zal genieten. Hij besloot met een opwekking om het plan eenstemmig aan te nemen.. De heer Jaspar sloot zich aan bijl Pi relli's opwekking om tot overeenstemming te komen. Het ware ©en vergeefscb en onmogelijk werk den arbeid der deskun digen over te gaan doen. De heer 'Jaspar wil niet terugkomen pp de offers die België gebracht en "het leed, dat het doorstaan heeft, welke vol doende erkend en naar waarde geschat zijin. De weg dien de heer Snowden ons wil doen inslaan, zou tot een impasse leiden. Te 6.30 uur n.m. werd de zitting bp-» geheven. De volgende bijfeenkomst wérd bepaald op Zaterdag 10 Aug. te 10 u. v.m. De politieke co-mmdss-i e. De politieke commissie is te 4 uur bijeengekomen onder voorzitterschap van den heer Henderson. De beor Henderson heeft 'den wensch uitgesproken, dat de arbeid der commis sie snel zal vorderen, en don nadruk ge- ■-legd op het bijzondere belang, dat de resultaten voor de toekomst zullen heb ben. De voorzitter heeft aan de commissie als program voorgelegd: le do ontruiming van het Rijnland; de Commission de oom statation et de conciliation, welke den 6den Juli te Genève werd ingesteld. Aangevangen wérd met de discussie over het eerste -punt: de ontruiming van van het Rijnland. Hierover heeft de lieer Briand het eerst het woord gevoerd, waar- „dat wij h-eelem-aal niet weten, of mijnheer Meerendonk er slecht voor staat. Het kan best een praatje zijn. Wat een mal. figuur zou ik slaan, ais ik hem zeide: „Ik hoor, dat uw zaken er niet al te best voorstaan, geef mij -de effecten terug" en er is van dat alles niets waar." ,,'k Weet wat", zei Veenman opeens, ,,'kzal nog eens nader onderzoek voor je doen en hoop dan morgenavond meer te kunnen zeggen. Dan kun je altijd nog zien." IV. ,,'k Heb u wel eens meer ontmoet, is het niet?" vroeg bankdirecteur Sanderse aan Veenman, toen deze den volgenden "dag tegenover hem in het privékantoor zat. „Ja, mijnheer," antwoordde hij. „In het toenmalige Oranjecomité." „Och, ja, nu herinner ik mij. 't Was een gezellige tijd, al hadden we het wat druk. Maar waarmee kan ik u van dienst zijn?" Veenman aarzelde even. Hij gevoelde zich niet op zijn gemak. Wat -hij zich voorgenomen had, was niet zoo eenvoudig. Hij moest maar afgaan op wat losse praatjes. En dan zou deze heer zich ook wel voorzichtig uitlaten. Hij sprak nog niet. De heer Sanderse keek hem verbaasd aan, wat Veenman wei opmerkte. op de beer Stresemann antwoordde. Ver volgens sprak weer de heer Briand, en daarna weer de heer Stresemann. De zitting werd te 6 uur gesloten en zal Vrijdag om 4 uur worden voortgezet. Er werd besloten, voor de technische vragen 'betreffende de ontruiming van het Rijnland een sub-commissie in te stel len, welke zoo spoedig mogelijk aan den arbeid zal gaan, Aan het einde van da bijeenkomst van de politieke commissie heeft de voorzitter Henderson hot resultaat der discussie tus schen Briand en Stresemann samengevat als -een discussie, welke da situatie ta melijk: heeft opgehelderd. Bij beschikking van den minister van defensie is de luitenant ter zee ter le klasse P. T. de Meester den 21en Aug. a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen als 1ste officier. Aan de kantoorbediende ^R. O. D. C. de Jonge van het Post-Telegraaf- en Telefoonkantoor te Vlissingen is wegens huwelijk eervol ontslag verleend. In de jongste vergadering van het Hoofdbestuur van den Bond van Mossel kweekers in Zeeland, welke vergadering werd bijgewoond door dan heer Brouwer, chef der aid. Visscherijen van hat Depart, van Binnen]aindsche Zaken en Landbouw, werd onder meer besproken de toestand van den huidigen Zeeuwschen Mosselhan- del met eventueel voor het komende sei zoen te treffen maatregelen, in den gees] als gedurende het eerste bestaansjaar van den Bond succesvol hebben gewerkt. Algemeen was men v-an oordeel, dat dergelijke maatregelen onverwijld behoor den te worden genomen, indien de in den vrij-en handel te bedingen prijz-en te eeni- gor tqld neiging tot inzinking1 zo-uden gaan vertoonen. In tusschen werd reeds aan een com missie opgedragen, o-m, rékeuing houdend met de in het eerste jaar opgedane er varing, een regeling te ontwerpen, waar naar oon georganiseerd© verkoop zal kun nen geschieden. Wedstrijd. Woensdag werd door de Ned. Vereeniging van Jacht opzieners, afdeeling Zeeland, een wed strijddag gehouden en wel op do AI- bertine Hoeve, onder de gemeente Kl-o-e tinge, welk terrein welwillend was afge staan door den heer Van der Have te Kapelle. De wedstrijden bestonden uit hinder- nislo-op-en, polstokspringen, revolver- schieten, kleiduiven schieten, ook voor heeren Jagers, en het laatste van het programma was honden-demonstratie. Prijzen werden behaald voor hinder- nisloop-en en polstokspringen samen: lste klas J. van Sabberi no. 1; M. Eversdijk no. 2; J. Walhout no. 3; P. -Schoe no. 4; D. Blok no. 5. 2de klas: C. Slager no-, i; G. Rottier no. 2; II. Luitwieler no. 3; W. Jansen van Roosendaal no. 4. 3de klas: J. Jansen van Roosendaal lste prijs; S. Louw 2de pr.; M. Janse 3de pr.; L. Tavenier 4de pr. 4de klas.: A. M. Buteijn lste pr.; A. Kriger 2de pr.; P. Osté 3de pr.; C. van Weele 4de pr. 3de wedstrijd, revolverschie- ten: C. van Weel le pr.; A. M. Buteijn 2de pr; L. Tavenier 3de pr.; A. Komejan 4de pr.; J. Walhout 5de pr.; J. Jansen, van Roosendaal 6de pr.; S. Lauws 7do p-r.; J. Harthoorn 8ste pr.; P. Osté 9de p-r.; C. Slager 10de pr.; P. Schoe 11de pr!; G. Rottier 12do pr.; J. Eruinoogo 13de pr.; D. Blok 14de pr.; A. Kriger 15de pr.; H. Luitwieler 16de pr.; P. Harthoorn 17de pr.; W. Jansen van Roosendaal 18de pr.; J. van Sabben lOdo pr.; M. Janse 20ste. pr. 4de wedstrijd kleiduiven schieten: S. Louws lste pr.; G-. Rot tier 2de pr.; A. Kriger 3de pr.; H. Luit wieler 4de pr.; P. Harthoorn 5de pr,; C. Slager 6de pr.; J. Harthoorn 7de pr.; A. M. Buteijn 8ste pr.; "C. van Weele 9de pr.; J. Walhout 10de pr.; M. Janse 11de pr.; D. Blok 12de pr.; P. Osté 13de pr.; J. Jansen van Roosendaal 14de pr.; L. Tavenier 15de pr.; W. Jansen van Roosendaal 16de pr.; P. Schoe 17de pr.; „Ja, mijnheer, ik kom met een heel moeilijk geval. Het betreft niet mij zelf, maar een ander. Terwille van 'die andere ben ik naar u toegekomen. Mogelijk kunt en wilt u inlichtingen verschaffen. Kun nen wel, naar ik hoor. Maar of u wilt." De directeur glimlachte om -deze eigen aardige inleiding. „U zult u toch wat duidelijker moeten uitdrukken," zei hij. „Ja, mijnheer. Daar -hebt u gelijk aan. Maar u zult straks moeten erkennen, dat het voor mij niet zoo gemakkelijk was. Om kort te gaan, mijnheer, in de stad loopt het hardnekkige gerucht, dat de zaken van mijnheer Meerendonk niet goed staan. Hij moet zich bevinden in financieele moeilijk heden. Als ik het wel heb, weet u daar iets van?" Het laatste sprak Veenman op vragen- den toon, daarbij -den heer Sanderse aan ziend. Maar deze zat met een onbewogen gelaat te luisteren. „Nu is er mij heel veel aan gelegen, te weten, of dat praatje waar is. Niet voor mij zelf. Persoonlijk kan het mij- weinig schelen, al -ging mijnheer Meerendonk, om zoo te spreken, morgen aan den dag fail liet, al hoop ik het niet voor den man. Maar voor 'n ander, en voor die is 't een zaak van beteekenis, zou ik het zeer gaar- «aa vraten, Hat ia aan geldzaak, mjiaheer." J. van Sibben 183» pr.; M. Eversdjjk 19de pr. Door de Commissie waren vior prjj- zen beschikbaar gesteld voor de heeren Jagers, die werden behaald door: lste prijs J. C. Massee, Goes; 2de pr. Pilaar, Kapelle; 3de pr. Jhr Boogaert, Middel burg; éde pr. H. Eversdijk, Kapelle. 5de wedstrijd Hondendemon- stratie: lste pr. A. M, Butojjn; 2de pr. M. Janse; 3de pr. A. Kriger; 4de pr. H. Luitwieler; 5de pr. J. Walhout. Na de prijsuitdeeling werden de jury leden Bruinooge en Komejan beiden door den Voorzitter der Oommissie har telijk dank gezegd. Hun werd ook een prachtige prijs toegekend. Middelburg. Voor de op 29 dezer ddor V.V. te houden ringrijlderij hebben zich 98 deelnemers aangemeld, Voor hen, die soms' -dit jaarlijlksche feest financieel wil len steunen is het adres van den secre taris Langedelft II 6. Kruiningen. Op de hofstede van S. de Jonge had de knecht M. Sinke het ongeluk dat een zoogenaamde diltb-alk op zijn hoofd viel; aan Üeze balk was een scho-mmel bevestigd, waarin kinderen zich vermaakten. Verschoven zijnd? is hij naar beneden komen valle-n. Het geval liet zich ernstig aanzien, daar zijn hoofd inwendig verwond is, doch nu is eenig'e beterschap te hespeuren. Zaterdagavond hoopt de gymnastiek- veireenjging Louis B-otha een uitvoering te geven op de Markt met roedewerking van het fanfare gezelschap E. M. M., mat tot slot groepen met Rengaalsch vuur. Gevónden: een nij'ptang, eeni bril, een bushel, en een mand' om fruit in te trékken. Inlichtingen bgl den veldwachter v. Kleunen. Op het land van Jac. B-outerse ach ter de kerk zijh 600 andijvieplainten ont vreemd'. Het is *te "hoopon dat do dader ontdekt wordt, daar steeds één of ander gemist wordt in deze tuintjes-. Kapelle. 5n openbare zitting kwam de raad d-ezer gemeente bijeen. Afwezig dhr A. v. d. Have. De voorz. deelt mee, dat Ged. Staten goedkeurden om de leening aan to gaan groot f 11.000 voor bet te bouwen nieuwe post- en tele graafkantoor met woning, De beide bewaarscholen te Biezelinge en te Kapelle verzoeken verhooging van subsidie. Wordt in handen gegeven van B. en W. Aanbieding der g-eroeenterekening 1928 volgde. Batig slot f 648.51, goed slot ka pitaal-dienst f 1106.72. Tot nazien dezer rekening werden benoemd do heeren II. Slabbekoorn, A. v. d. Graaff en J. v. Wingen. Aanbieding der gemeentebegrooting 1930 ontvang en uitgaaf f 70111.201/3. In de commissie tot onderzoek werden allo raadsleden, behalve de wethouders be noemd. Ingewilligd werd het voorstel van B. en W. tot het doen b-ouwen van een kluis ten gemeentehuiz-e. Machtiging werd verleend aan B. en W. tot aanbesteding. Eveneens werd goedgekeurd het voor stel van B. en W. tot bet aangaan van een geldleening groot f 12.000 voor straat verbetering, kluisbouw, enz. Het voorstel van B. en W. tot aan koop van grond in de Biezelingsche straat en van P. de Leeuw, dhr Glerum en P. Eversdijk werd na een 'drukke bespre king aangenomen. De v-oorz. deelt mee bij do rondvraag, dat "de straten opschieten. Wel wilden B. en W. dit nog vlugger, maar dit gaat niet. Arbeidskrachten zijn niet meer te verkrijgen. Weth. Zuidweg vestigt de aandacht op het rijden over de Biez-elingèche markt. Naar voorkoming hiervan zal gezocht worden. Verbetering van watorafvoer bij het erf van dhr C. v. Oosten wordt- eveneens toegezegd. D'hr v. d. Graaff wijst op den onhoud- baren- toestand bij wachtpost 37. Reeds eerder wees spr. 'hier op. Verbetering bleef uit door te hoog© leesten en de houding van de S.S. Spr, had toch gaar ne, dat al het mogelijke tot verbetering werd betracht. Ook dhr van Wingen zegt dat de toestand voor het verkeer al daar onhoudbaar is. De voorz. zegt toe alles te doen wat mogelijk' is, Dhr v. d. Graaff vraagt v-erdor naar de Blaaspoort of daar reeds do zaak Het is een kwestie van inkomen. Als het waar is, -dat mijnheer Meerendonk niet meer solide is, dan moet die andere maat- ï'egelen nemen. En -daarom heb ik op mij genomen, naar u te gaan en te vragen, of u mij, zonder hizonderheden natuurlijk, daar heb ik niets mee te maken, zoudt willen in lichten, of het waar is, dat het met mijn heer Meerendonk niet zoo goed slaat." „Waarom komt die andere dan zélf niet w agen?" vroeg de bankdirecteur met een^ effen -gelaat. „Och, het is een vrouw, een weduwe, mijnheer. Zij houdt er niet van, zoo op te treden. Daarbij komt, -dat ik haar -gewaar schuwd heb, toen ik wist, dat er haar veel aan gelegen was, de waarheid te weten." „Heeft mijnheer Meerendonk dan geld van haar 'in zijn bezit?" „Neen, mijnheer, tenminste niet. in dien zin, als u dat bedoelt." „O, enfin, 'k -heb er ook niet mee te ma ken. Maar wat nu uw vraag betreft, het ia best mogelijk, dat mijnheer -Meerendonk niet goed staat. Het is ook best mogelijk van niet. Met praatjes moet men altijd voorzichtig zijn. Maar als het waar is, wat zou dat dan nog? Dat overkomt iedoron zakenman wel oens, dat hij een minder goeden tijd heeft. Het herstelt zich vanzelf. En dan is do zaak weer gezond." CWtttÜi TOToIgiM

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5