Buitenland. Binnenland De Haagsche Conferentie. Uit de Provincie. Zoeklichtjes totstandkoming van dit gematigde, kleur- looze kabinet, nu al die politieke verwik- keeling van de laatste maanden noodig? Wij blijven het 'betreuren, dat men te vroeg den extra-parlementairen weg uit is gegaan. Een minderheidsministerie had de atmosfeer versterkt, de krachtige po litieke persoonlijkheden kans gegeven hun talent te ontplooien. Nu wordt het weer vier jaar lang: „intermezzo"! IIet Vader 1 and weeklaagt, dat door de samenstelling van dit extra-parlemen tair 'kabinet Thorbecke's werk is ver nield. „De Katholieken en de Anti-Revolu tionairen hebben in deze geen schuld, zij begrepen zoo goed, wat het zwaarste njoest wegen, dat ze het zelfs over de Koloniale politiek eens waren geworden. De Christelijk-Historischen, die alle ver antwoordelijkheid durven dragen, behal ve het mede-regeeren in een Rechtsch parlementair Kabinet, hebben in de laat ste dagen zeer groote verantwoordelijk heid op zich genomen, en van hun stand punt gezien al bijzonder slechte politiek gevoerd. Vrees voor de toenemende macht van Rome deed hen een parlemen tair ministerie onder Roomsche signa tuur mislukken. Er moet ons nog van het hart, dat een werkelijk extra-parlementair kabinet niet kan bestaan uit één zijde van de Kamer; door het wegwerken van Mr Kan, wiens heengaan uit het kabinet een zeer groot verlies is bovendien, is de opdracht tot het formeeren van een extra-parlementair ministerie ontaard in het formeeren van een partijkabinet; de heer Ruys had als vernieuwde opdracht .gekregen de for matie van een extra-parlementair kabï net zonder bijvoeging, dat het enkel uit mannen van de -rechterzijde zou moe ten bestaan". „Van prof. Woltjer verwachten wij, dat hij zijn taak aan het Departement van Onderwijs zal vervullen In den geest, die door Cort van der Linden's Staats commissie en dr de Visser's wet geboden is, wil men niet de volkseenheid en het onderwijs beide onberekenbare schade doen. Dat dr Deckers defensie krijgt, was' te wachten en het is zeker meer en règle, dat de man, die Lambooy de wet voor schreef, de regeling van het departement heeft, dan de minister, die daar zijn bevelen uitvoerde. Wekt het voorbijgaan van den oud minister Rongaerts voor waterstaat eenige verwondering, in mr Reymer heeft de formateur zeker de hand gelegd op een man van groote bekwaamheid; moge hem bespaard blijven, dat groote bekwaamheid ook thans weer niet zou waarborgen te gen de ongelukkige hand. Van den Kath. heer Verschuur, die het moeilijke hoofd stuk Arbeid krijgt, kunnen wij niet anders dan afwachten, of het voorzitterschap van den Raad van Arbeid in Rreda ge noeg oefenschool was om het Minister schap aan te durven. Wij staan echter paf van de herbenoe ming van den oud-Minister van Kolo niën, den heer De Graaff tot leider van onze Indische politiek. Is men dan ver geten hoe deze door zijn .slappe hou ding hij de Indische bestuurswet de oor zaak is geweest van heel veel jammer? En heeft men niet gedacht om den in druk, dien deze benoeming in Indië zal maken?" Het Volk noemt het een kabinet, dat op den democratischen stembusi-uitslag klopt als epn tang op een varken en deelt nog mede, dat de kabinetsformateur Jhr Ruys de Beerenbrouck voor de porte feuille van Arbeid aanvankelijk het, de mocratisch getinte, R'.-K. Kamerlid Van Schaik aangezocht had. Deze heeft ech ter voor de eer bedankt, nadat hem ge bleken was, dat de minister van Finan ciën, de heer De Geer, ten aanzien van kultureele en sociale maatregelen geen beteekenende financieel© concessies zou doen. Dinsdag j.l. heeft dhr Van Schaik zijn afwijzende beslissing aan den kabinets formateur doen toekomen. Daarop heeft Jhr Ruys de Beerenbrouck in allerijl den heer Verschuur gepolst, die zich bereid verklaarde de portefeuille te aanvaarden. De reis van de Zeppelin. De berichten omtrent het uur, waarop de „Graf Zeppelin" de terugreis naar Friedrichshafe-n zal aanvaarden, zijn tot op het laatste oogenblik gelijkluidend ge bleven. Ze melden, dat het luchtschip van nacht weder naar Europa .zou vertrekken Te middernacht 12 of 1 uur, dat is Donderdagochtend 6 uur Europeesche- tijd, zal Lakehurst weder in opschudding zijn. Dagenlang is men bezig geweest met het bijvullen van bet machtige omhulsel en het bevoorraden der benzine- en olie reservoirs. Tusscben deze bedrijven door zijn in middels de passagiers reeds op het appèl verschenen. Er zijn 18 passagiers, waar onder één onbekende. Ook de post kwam regelmatig binnen. Wat de vooruitzichten voor deze reis aangaat, de weerberichten luiden alleszins gunstig. Het schijnt, dat zich tot dusver nog slechts vijf' personen als passagiers voor de wereldvlucht van de „Graf Zeppelin" hebben laten inschrijven. Het Vilajamlsclh' 'bij let gerecht. Na ongeveer honderd jaar onafhanke lijkheid en enkele tientallen jaren, nadat Fransch verstonden, door rechters, die geen jota Vlaamsch kenden, tot de dood straf werden veroordeeld en (wat later is uitgemaakt) onschuldig onthoofd werden, heeft de procureur-generaal op verzoek van den minister van justitie aan zijn ondergeschikte diensten een circulaire ge zonden, die neerkomt op een verzoek, dat deze diensten vportaan de taalwetten zouden toepassen en geen Vlaamsche menschen meer met Fraxische oproepin gen, processen enz. zouden lastig vallen als deze geen Fransch verstaan, terwijl anderzijds de.wetten op het taalgebruik in "het algemeen genomen beter door het gerecht dienen te worden .nageleefd. Het zal wel in niet veel landen ge beuren, dat het gerecht moet verzocht worden de wetten na te leven 1 Korte berichten. Gisterochtend negen uur zijh van het vliegveld van Orly de deelnemers aan do internationale rondvlucht over Europa die over alle Europeesche steden zal lei den, vertrokken. Er zijn 40 deelnemers. Hoewel het nog te vroeg is om een definitief oordeel over den graanoogst in Frankrijk van dit jaar te kunnen uit spreken, verwacht men, dat de oogst goed zal zijn ten Zuiden van de Loire, veel minder echter in het Noorden en Oosten des Lands. Bij den jongsten lintjes-regen in Frankrijk is het ridderkruis van het Le gioen van Eer ook uitgereikt aan een boerin uit Val d'Ajol, die moeder is van achttien kinderen. De toestand in het conflict in de Engelsche katoen-industrie heeft nog gee nerlei wijziging ondergaan. Men gelooft evenwel, dat men door arbitrage het conflict zal kunnen oplossen. Dinsdagnacht heeft boven het Zui den van Frankrijk een hevig onweer ge woed, waardoor vele boschbranden zijn ontstaan. Verschillende dorpen werden bedreigd en moesten door do bevolking worden ontruimd. De Duitsche padvinders, die dezer dagen te Nieuwpoort een incident veroor zaakten, zijn Maandagmorgen met de boot naar Dover vertrokken. De Britschei auto riteiten weigerden hun de toestemming om aan land te gaan en zonden hen als ongewenschte elementen terug. Zij keer den Maandagavond te Ostende 'terug en gingen kampeeren te Breedene aan Zee, waar zij zich thans nog bevinden. DE NIEUWE MINISTERS. Omtrent den levensloop van mr dr L. N. Deckers, die als minister van De fensie zifting zal nemen in het nieuwe Kabinet, kan het volgende worden mede gedeeld: De heer Deckers werd geboren-in 1883 en studeerde aan de universiteit te Leu ven en daarna aan de Leidsche .Hooge school. Hij is een bekend landbouwkun dige, lid van de Centrale Commissie van de Statistiek en lid van den Hooge-n Raad van Arbeid. De lieer Deckers is sedert September 1918 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Mr P. J. Reymer, de nieuwe Minis ter van Waterstaat, werd te Renkum ge boren in 1882. Na aan de Amsterdamsche Universiteit gestudeerd te hebben, ves tigde hij zich na zijn promotie als ad vocaat en procureur te Amsterdam en vervolgens als zoodanig te Hilversum. Hij werd gekozen als lid van den Ge meenteraad van Hilversum en van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Later werd hij wethouder van de plaats zijner inwoning, totdat hij in 1922 als burgemeester werd benoemd. In 1918 was hij inmiddels ook gekozen tot Jid der Tweede Kamer. Sedert 13 Maart 1928 had hij zitting in de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Prof. d r R. H. Woltjer is lid van den Amsterdamschen gemeenteraad. Se dert verscheidene jaren is hij boogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam in de faculteit der letteren en wijsbe geerte. Vooral op onderwijsgebied heeft hij zich gespecialiseerd. Hij is ondervoorzitter van den Onderwijsraad. In den kring der Gereformeerde kerken en van de Vrije Universiteit is zijn naam in de laatste jaren dikwijls genoemd als een der voormannen in de bekende kwes tie-Geelkerken. Mr T. J. Verschuur, die het be heer zal krijgen over het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, was vroeger journalist en Q.a. parlementair overzichtschrijver van het Dagblad „De Maasbode". In 1919, bij de instelling van de Raden van Arbeid werd hij benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda. Bijzonder is mr Verschuur naar voren getreden in de Vore eni ging van Raden van Arbeid waarvan hij sedert 1927 als opvolger van jhr mr Witte-rt van Hoog land het presidium bekleedt, en in an dere organisaties, waar hij verschillen de malen belangrijke prae-adviezen heeft uitgebracht over vraagstukken, rakende de sociale verzekering. De heer S. de Graaf was in de beide ministeries Ruys de Beerenbrouck van 1919 tot 1925 Minister van Koloniën, als hoedanig hij den heer Idenburg op volgde, die wegens gezondheidsredenen moest aftroden. Omtrent zijn indischen staat van (lic-nst zij vermeld, dat hij van 19061910 direc teur van het Binnenlandsch Bestuur is geweest. Vervolgens werd hij eenige jaren later Regeeringsco-mmissaris voor de reorganisatie van het bestuurs- wezen. Nieuwe Tweede Kamerleden. Van het nieuwe ministerie was een drietal leden bij de jongste verkiezingen gekozen tot lid der Tweede Kamer, t.w. Jhr Mr Ch. J M. Ruys de Beerenbrouck, Jhr de Geer en Mr Dr L. N. Deckers. In de plaats van Jhr. Ruys de Bee renbrouck zal tot lid van de Tweede Kamer aangewezen worden de heer Mr C. M. J. F. Goseling. In de plaats van Jhr de Geer zou in aanmerking gekomen zijn de heer F. Beelaerts van Blokland, die Tntusschen eveneens tot minister is benoemd. Op de lijist volgt dan de heer J. W. H. Rutgers van Rosenburg. De heer Mr Dr L. N. Deckers is in den Bosch op de Katholieke lijst gekozen als deskundige op het gebied van defensie, zijln opvolger in |doze hoedanigheid is de heer Th. F. M. Schaepman, parlementair redacteur van „De Maasbode". Minister Kan. Nu mr J. B. Kan geen doel zal uitmia- ken van het extra-parlementaire kabinet- Ruys de Beerenbrouck kan met grond verwacht worden, dat hij' eerlang het hooge ambt van secretaris-generaal in al- gemeenen dienst, tevens secretaris-gene raal van het Departement van Binnenl. Zaken en Landbouw weder op zich zal Demen. Zoo-als men zich herinneren zal, was, toen mr Kan in het kabinet-De Geer als Minister van Binnenlandscbe Zaken en Landbouw optrad, vastgelegd, dat hij zijn vroegere functies weer zou aanvaarden na zijn aftreden als minister. Aiastrim. Blijkens mededeeling in de Staatscou rant zijn de volgende gev,allen van Alas- trim voorgekomen: Tot en met 3 Augustus 1929 waren in Rotterdam 49 gevallen vermeld, waar van 2 jonge ongevaccineerde kinderen overleden. Voorts werden nog vermeld 1 geval te Valkenburg (Limburg) en 1 ge val ,te Hillegersberg, welke gevallen in on middellijk verband stonden meit die te Rotterdam, terwijl 1 geval te Leiden bij een persoon, afkomstig uit het Westland, met de gevallen te Rotterdam kan sar menhangen. Totaal 51 gevallen met 2 sterfgevallen. Zondagsrust. Na een uitvoerige discussie heeft de gemeenteraad van Rijteen gistermiddag met_algeimeene ^stemmen verworpen een voorstel van de meerderheid van B. en W. om Art. 96 le en 2o alinea der Politieverordening te doen luiden: „Alle houders van logementen, herber gen, koffiehuizen, bierhuizen, tapperijen of eenige andere voor bet publiek toegan kelijke inrichting, zijn verplicht deze in richtingen met hunne aanhoorigheden des Zondags den geheel-on dag gesloten te houden. Het is hen verboden bezoekers, waar onder niet begrepen zijin logeergasten of doortrekkende personen in hunne inrich ting toe te laten of aanwezig te doen zijn." Daarna werd aangenomen een voorstel om genoemde inrichtingen des Zondags voor iedereen gesloten te doen houden. Chr. Nat. Werkmansbond. De Chr. Nat. Werkmansbond houdt op Woensdag 21 en Donderdag 22 Augustus a.s. zijn 34e jaarvergadering te Utrecht in het gebouw voor Clir. Sociale belangen, Kromme Nieuwe Gracht. De agenda vermeldt, behalve de huis houdelijke werkzaamheden en de behan deling van enkele rapporten, waaronder dat over de toestanden onder de landar beiders, een referaat van den heer J. Bak ker, lid der Tweede Kamer, over „De nieuwe koers onzer Ziektekassen" en van ds N. H. Kuperi over „de kerk en de sociale no-oden". Wegens periodieke aftreding moet voorzien worden in de plaatsen der hoofdbestuursleden J. Bak ker, W. P. Kroes, en d's N. H. Kuperi, die zich echter terstond herkiesbaar stellen. Wegens uitbreiding moet Voorts een lid voor de provincie Drenthe gekozen wor den. Minister de Graaff. Wij schreven gisteren, dat de nieuwe Minister van Koloniën, mr S. de Graaff (wel te onderscheiden van Jhr de Graeff, gouverneur-generaal in Ned.-Indië), ver moedelijk de liberale beginselen zou zijn toegedaan. De Msb. rekent hem echter tot de rechterzijde, de N. R. Ct. zelfs tot de Anti-Revolutionairen, „de Tiiid" tot de neutralen, „Het Volk" tot de ongeorga niseerde rechteehen, evenwel neigend, tot de Anti-Revolutionairen. Bij den aanvang der zitting van gister- namiddag heeft de Belgische minister Hy- mans het woerd gevoerd. Hij: heeft de vurige hoop uitgesproken, dat, in het algemeene belang van den vrede, het plan Young zal worden aangenomen. De conferentie besloot twee commis sies te vormen, een financieele en een politieke commissie. Elk dezer commis sies zal sub-commissies kunnen vormen en experts kunnen hooren. Op voorstel van, den heer Snowden is baron Houtart, minister van financiën van België, aangewezen als president van de financieele commissie; op voorstel van den heer Briand is de heer Henderson, Engelsch staatssecretaris voor buitenland- sche zaken, aangewezen als1 voorzitter van de politieke commissie. In Frankrijk begint men den indruk te krijgen, dat op de conferentie te Den Haag een nieuwe groepeering der mogend heden zich begint te ontwikkelen, waar bij Frankrijk, België en Italië aan de ©ene, Engeland en de kleinere staten aan de andere zijde staan, terwijl Duitschland afwachtend op den achtergrond blijft. Hierdoor is een gevoel van onrust ont staan. Men verwacht, dat Frankrijk ten slotte in het Rijnland-vraagstuk tot grootere con cessies bereid zal moeten zjjn. In Berlijnsche politieke kringen is men niet onvoldaan. De keuze van den Belgischen minister van financiën Houtart als voorzitter der financieele commissie is van Duitsch standpunt reeds daarom aanvaardbaar, omdat België het plan-Young heeft aan genomen. Met speciale ingenomenheid wordt in Berlijnsche politieke kringen het feit be groet, dat de Engelsche minister van buii- tenlandsche zaken Henderson de poli tieke commissie zal voorzitten. Over het algemeen beschouwt men het resultaat van don dag van heden als een stap in de goede richting, zoo groot als men bij het begin der conferentie maar eenigszins verwachten kon, waarbij na tuurlijk in gedachten moet worden ge houden, dat de behandeling der groote en moeilijke kwesties pas 'begint. De wejgenverbetering op Zuid-Bev eland. De „Goesehe Courant" geeft een over zicht van de plannen inzake de verbete ring van den hoofdverkeersweg van Zee land naar Noord-Brabant, welke plannen wij reeds vroeger in teekening brachten. Van den klinkerweg bij den Kreek - rakdam is een wegvak van 3 K.M. lengte gelegd tot den overweg hij het station Rilland, waar de nieuwe weg op den bestaanden uitkomt. Eind September reeds zal deze nieuwe weg van asphalt- beton in dienst van het verkeer wor den gesteld. Hij loopt evenwijdig aan den spoorweg. Deze laatste mededee ling houdt in, dat de beruchte onbewaakte overweg bij Ril land v-oor het snelverkeer zal komen te vervallen. In aanleg is verder een weg, lang 2500 M., van het station Rilland tot het oostpunt van Krabbendijke bij den Mei boom. Deze mooie rechte weg zal tegen het begin van den winter in gebruik ge nomen worden. In dit wegvak komt de spoorwegovergang, die momenteel onbe waakt is, doch de spoorwegen hebben toegezegd dezen overgang; zoodra hij on derdeel van den hoofdweg is geworden, te doen bewaken. Alle nieuwe wegvak ken krijgen een mooi glad dek van asphalt-beton, wor den 5V2 M. breed, en aan beide zijden van den weg worden asphalt-rijwiel- paden ,van 75 c.M. breedte aangelegd. Van 't derde wegvak is rt bestek dezer dagen ingezonden. Het komt dezen winter in uitvoering en het zal in het begini van den volgenden zomer gereed zijn. Dit vak loopt van het oostpunt van Krabbendijke, om het dorp heen, tot den Lavendel-dijk (in den volksmond Luxem burg geheeten), die nu Oo-stdijk met den bestaanden hoofdweg verbindt. Dus on geveer tot Kruiningen. Al de grond, die voor den aanleg noodig is, heeft de rijkswaterstaat reeds aangekocht. De plannen voor de verbetering van den weg tusschen de Schoreb-rug en Goes moeten van hoogerhand nog worden goed gekeurd. Vast staat evenwel thans reeds dat deze weg door een viaduct zal lei den, teneinde een kruising van de spoor baan te voorkomen. Men verwacht dat binnen 2 jaar de verbetering van den hoofdverkeersader GoesBrabantsche granS geheel gereed zal zijn. Het eerste gedeelte, dus het stuk tusschen den Kreekrakdam en het station van Rilland had eigenlijk nu reeds klaar moeten zijn, doch het werk onder vond vertraging tengevolge van ongere- gelden aanvoer van materialen. De weg Go-esMiddelburg dient op sommige plaatsen ook nog verbeterd, o.a. tusscben Wissek-erko en 'sHeer Arends- kerke. Voor dit gedeelte is eveneens een viaduct ontworpen. Vermoedelijk zal de verbetering daar ter plaatse in den zomer van 1930 tot stand komen. De Polder Walcheren heeft den dank verdiend van alle wielrijders, die den Noordweg berijden, voor den aanleg van het 2.80 M. breede rijwielpad tusschen Serooskerke en Oostkapelle en namens hen allen roepen wij het ijverige bestuur toe: gaat zoo voort. De vleeschhal in het stad huis te Middelburg. Door B. en W. van Middelburg is aan enkele voreeni- gingen en corporaties een schrijven ge zonden, behelzende een vraag, welke bet- stemming moet worden gegeven aan de voormalige vleeschhal onder het stad huis. 1 Door enkele corporaties wordt geadvi seerd, deze hal beschikbaar te stellen voor het vreemdelingenverkeer, teneinde aldaar het bureau van deze vereenlging te vestigen. Men is van meening, dat geen betere plaats gevonden kan wor den voor dit bureau dan in het beroemde stadhuis. Het veer Zijp e—A. J. Polder. In de vergadering van den kring Schou- wen-Duiveland der Z. L. M., kwam ter tafel een schrijven van den heer M. K. Krepel, met verzoek aan 't bestuur, al het mogelijke in het werk te stellen, dat tot verbetering kan leiden van het veer ZijpeA. J. Polder. De voorzitter deelt mede, dat reeds vroeger vanwege de Z. L. M. een actie op touw is gezet, in verband met het door den heer Krepel beoogde doel en wel in samenwerking met „Streekbelangen" en „V.V.V.". Het begint me werkelijk te schemeren. Daar is bij Rilland een onbewaakte overweg, waarover een druk inter-provin- ciaal, zelfs inter-nationaal verkeer gaat, waar tal van ongelukken hebben plaats gehad, zoodat hij: een groote beruchtheid heeft gekregen. Maar hij blijft onbewaakt, al dacht do spoorweg-directie er wel over, enkele maatregelen die ook geld kosten ter verbetering te nemen. Daar is op de lijn Nijmegen-Roermond,, naar ik in „het Handelsblad" las, bij Vierlingsbeek, een overweg, waar het ver- koer zóó gering is, dat 'tgaen bezwaar oplevert, als de boomen urenlang gesloten blijven. Slechts heel zelden passeert er eens een boerenkar. Maar deze overweg is bewaakt! Ziehier een raadsel, dat wellicht alleen de Utrechtsche spo-orwegkoningeu kunnen oplossen. 1'k zie er althans geen kans toe. OPMERKER. De afgevaardigden van deze drie ver- e-enigingen zijn zeer actief geweest en er was aanvankelijk hoop op succes, doch de zaak is helaas weer verdaagd. Thans heeft een staatscommissie de zaak in onderzoek. Gelet op hot feit, dat niemand uit ons eiland aan de commissie is toe gevoegd, wordt de wenschelijkheid be toogd te trachten, met iemand uit den kring alsnog de staatscommissie uit te breiden. De heer S. J. Gast spreekt over de commissie van actie, die het in hoofd zaak over de uitvoering eens was, wat de tarieven betreft, alsmede over het aantal malen, waarop gelegenheid zou worden gegeven over te varen. Spr. zegt, dat de toestand ter plaatse niet voldoet en acht het wenschelijk, dat via den kring aangedrongen wordt op verbetering en medezeggenschap in de thans gevormde commissie. Doel moet zijn: een uurdienst tegen verminderd tarief. De heer v. Lan- geraad zag graag aan de Commissie 2 personen toegevoegd, gelet op hot groote belang, dat voor ons eiland op het spel staat. De voorzitter zegt toe, dat in den geest der vergadering zal worden gewerkt. Een groote fabriek te Sel- z a e t e. Omtrent de stichting dor groote fabriek, op een terrein ten Zuiden van het krankzinnigengesticht te Selzaote, schrijft men aan de Tern. Crt, dat het de bedoeling is een groote machinefa,- briek te stichten. Alle gronden, over een langen afstand (do facade der 'fabriek is volgens het ontwerp 1600 M. lang, d.i. 20 minuten gaans), ter gezamenlijke op pervlakte van 300 H.A., zijn aangekocht tegen de 5-voudige waarde. Zij bestaan voor het grootste gedeelte uit bosch. Aan de respectieve eigenaars is door de bank instelling ter plaatse- die bij den aankoop als tusschenpersoon fungeerde, 5 milli- oen franc-s uitbetaald. Voor vele eigenaars was het een buitenkansje. Een keuter boertje, die zijn eigendom vóór den oor log kocht, voor frs 1200, zag zich nu frs. 150.000 uitbetaald, terwijl een lom penkoopman voor een wat grootcr plaats frs. 250.000 ontving. Naar vernomen wordt, zal spoedig aan gevangen worden met het bouwen van 600 woningen voor ambtenaren en werk lieden. De stichtende maatschappij staat in de contracten officieel bekend onder den naam „Arbeid" hetgeen de samenvatting is van „Ateliers réunis beiges d'eléctricité et d'industries techniques". Middelburg. Er wordt door zeer velen met nieuwsgierigheid gekeken naar de vele werkzaamheden, die iu uitvoering zijn in verband met de electrische bema ling van den Polder Walcheren bewesten het kanaal. Een bezoek aan die werken heeft ons overtuigd, dat er wel reeds veel gebeurd is, maar dat er ook nog heel wat zal moeten worden gedaan. Het huis voor het gemaal is nog niet op de voor geschreven hoogte. De buizen van 1.30 M. middellijn, die het water uit het ge maal naar het kanaal moeten loozen, moeten o.a. nog worden gelegd, en daan voor moet na den dijk nu ook het jaag pad worden doorgebroken, waarbij een brug tegen stagnatie in het verkeer zal waken, zooals ook de rails van de stoomtram onderstut zijn aan de andere zijde van den dijk. Aan die zijde van den dijk zijn ook groote graafwerken in uit voering, waarvan verbreeding van den watergang en vormen van een kom voor het gemaal, wel het grootste is. De verbreeding van den watergang is een der oorzaken van den aanleg van de nieuwe betonnen brug in het ver lengde van de Poelendalesingel, welke brug haar voltooiing nadert. Thans is men bezig over de voetpaden de buizen voor waterleiding en gas en de kabels voor electriciteit te leggen en dan zal wel binnen afzienbaren tijd het wegdek worden gelegd, n.l. van koperslakkeien op den rijweg en tegels op de beide voetpaden, die op de brug zijn aangelegd Goes. Naar men ons meedeelt, heeft zich uit leden der Geref. Kerk 'n voorioo- p-ig Evangelisatiecomité gevormd, dat zich ten doel stelt op de kermis, die in den loop de-zer maand hier gehouden wordt, tractaten en gedeelten der Heilige Schrift te verspreiden. Ook zal getracht worden door .persoonlijk gesprek invloed ten goede op de kermisbezoekers uit te oefe nen. Voor dezen arbeid worden thans gelden bij leden der Geref. Kcik inge zameld. Dit comité organiseert dus geetn anthkernhssamenkomsteii, enz,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2