No. 261 Donderdag 8 Augustus 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Keiiilrikse Do's Bank N.V. Goes making. mmm COUPONS EN LOSSINGEN L. M. goedge- ardappelen en nen. I. Z. goedge- en Pootgoed CK hurgronte Meisje, Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle HET NIEUWE KABINET. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Augustus vervaiiende worden verzilverd door OOP: uwe, goedgekeurd xel A 6 ct. per K.G. i.k. Svalöf a 17 ct. Goudenregenhaver :t. per K.G. Ie nb. a.k. Instituut voor a 16 ct. per K.G. :ak, certificaat en M. ^R, Vrouwepolder. OOP: gekeurd cijfer 9, urd cijfer 9, Wil- iab. gekeurd cijfer 9, jo Erwten Schok- urd cijfer 81/s. e zware klei. WISSE, Landb. I M ...AN. [heden b. z. a. een en 1 kind, voor Ila, met 1 Nov. of ook chauiï. te leeren Boekh. VAN aan ouburg. Haarlem, vraagt kunnende koken. zoeken ernstige dito dames. Leef- 55 jaar. hoto onder No 7 te Goes. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELXEN WERKDAG. Abonnementsprijs* Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.ÖS Prijs der Advertentlën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 V Bij abonnement belangrijke korting. „De Maasbode" schrijft: Onverwacht spoedig is Jhr Ruys met zijn gewone doortastendheid klaar met de vervulling van zijtn nieuwe opdracht. De namen der nieuwe ministers laten geen oogenblik 'twijfel aan den aard van het optredend Kabinet. Het wil zijn, aansluitend bij den uitslag der verkiezingen, een rechtsch, voor uitstrevend. gezind, ziji het dan door den drang der omstandigheden, e x- tra-parlementair Kabinet. Rechtsch, onder Katholieke sig natuur. Dat cachet wordt er niet alleen aan gegeven door den formateur, maar ook door de bezetting van een viertal departementen, waaronder dat van Ar beid. Hierdoor wordt het Katholiek so ciaal program leidend voor het nieuwe bewind. In mr Verschuur vindt het departement van Arbeid een titularis, doorkneed in de theorie en de practijk onzer sociale wetgeving als weinigen, en die als parlementair redacteur van ons blad, hetgeen hij jarenlang geweest is, mogelijk de noodige ervaring heeft opgedaan, die een minister gewoonlijk niet zonder zijin schade mist. Voortvarend en tevens bedachtzaam: dat is wel de juiste "karakteristiek van den nieuwen minister, belast met de leiding ,van een bij uitstek zwaar departement. Een lichtere taak vindt vermoedelijk Dr Deckers, die eindelijk ook een plaats bereikt, hem reeds lang toege dacht, zij het misschien wel meer in het bij-zonder voor bet departement, thans door den premier bezet. Daarvoor was Dr Deckers ook zeer zeker brf uitstek geschikt. Niet minder is hij het echter voor het departement, dat hem thans te beurt valt. En nu zijfn Voorganger het moeilijke Werk der samenvoeging onzer twee militaire departementen heeft ver richt, is een deskundige leek, als de nieuwe minister in hoofdzaak is, hier •nog meer op zijn plaats. De heer Reymer, als Eerste Kamer lid „verstoeten", herrijst als een F-enix nit de politieke aseh aan het departe ment van 'Waterstaat. Het beheer van dit ministerieis vooral den laatsten tijd verre van sinecuur. "Minister van de Vegte weet er van mede te praten. Vooral in verband met de radio-kwestie zien wij' dit departement gaarne in soliede handen. De anti-revolutionairen bezetten op de eerste plaats bet departement van Ju stitie. Dat de jonge, krachtige, door en door deskundige tegenwoordige titu laris, als het eenigszins kon, aan dit de partement zon blijven, stond wel vast en zal algemeene toejuiching vinden,. Hij is wel een der meest succesvolle figuren uit het vorig Kabinet. Hij bracht v-eel tot stand, maar heeft nog meer op zijh programdat hij ongestoord aan het werk kan blijven vindt zonder ©enigen twijfel algemeene instemming. Van ganscher harte begroeten wij ook aan het departement van Onderwijs prof. Woltjer: een diep-overtuigd, strijdbaar voorstander van het bijzonder onder wijs. Wellicht zal deze nieuwe Excellen te eer behoefte hebben aan eenige ma tiging dan aan prikkeling. Het weder optreden van den heer De Graeff aan Koloniën zal niet zonder eenige verbazing worden vernomen. Wij zijn echter van meening, dat geleidelijke doorvoering van het stelsel-De Graeff zeer goed vereenigbaar is, met wat de heer Co-lijn den laatsten tijd voorstaat. Wij noemen daar den heer Colijn. Eer lijk gezegd, wij hadden hoop dezen emi nent-en Staatsman aan Buïtenlandsche Za ken te zien optreden- De Belgische kwes tie zal zeker een der hoofdzorgen vor men van het nieuwe Kabinet, en Colijn was de man, om hier hoogst verdiens telijk w-erk te doen. Het aanblijven van minister Beelaerts zal in ieder geval wel de meeste verba zing wekken. Misschien is het niet geheel onmogelijik, dat dit aanblijven, wellicht in verband met de Haagsche Conferentie thans bijeen, slechts als voorloopig is bedoeld. Het standpunt, door* den mi nister blijkens de o-nlarags gepubliceerde stukken, in de Belgische kwestie ingeno men, leek ons intusschen zeer zuiver en rationeel. Toch blijft het de vraag of hij de man is, die de grootste kans maakt, deze kwestie tot een goed einde te brengen. Dat minister De Geer aan Financiën MR. T. J. VERSCHUUR, minister van Arbeid. Handel en Nllverbeid. JHR. MR. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND, minister van Buïtenlandsche Zaken. JHR. MR. CH. RUYS DE BEERENBROUCK, minister president en minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. MR. DR. L. N. DECKERS, minister van Defensie. MR. J. DONNER, minister van Justitie. MR. P. I REYMER. minister van Waterstaat. S. DE GRAAFF, minister van Koloniën.' JHR. MR. D. J. DE GEER. minister van Financiën PROF. DRS. R. ft. WOE. TJER, minister van Onder wijs, K. en W. blijft, 'waarborgt een krachtig en door tastend beheer. Het doet ons genoegen, dat de geruchten, als zoude deze krach tige bewindsman, oververmoeid zijn, on juist blijken te wezen. Wat ons bijzonder verheugt, dat is dat met De Geer en Beelaerts pok de Chr.- Historischen in het Kabinet zijn vertegen woordigd. Er zijn o-ok uit het Katholieke kamp stemmen opgegaan tot Jhr Ruys, dat hij zich bij de vervulling van zijin. tweede opdracht, ook zoude wenden tot links. Wij hadden wel verwacht, dat do formateur daarop niet zou ingaan, en het verblijdt ons in hooge mate, dat hij bet ook werkelijk niet gedaan heeft. De for mateur heeft gewild en met voortvarende doortastendheid gestreefd naar een rechtsch extra-parlementair Kabinet. De aard van zijn Ministerie Iaat blij kens de bezetting der departementen, geen. o-ogenblik twijfel over. Het Kabinet-Ruijs, ofschoon ook ex tra-parlementair verschilt toch principieel van het Kabinet-De Geer. Dit laatste sloot principiëele kwesties uit de sfeer van zijn beleid uit, het Kabinet-Ruys zal onge twijfeld voeren een principieel rechtsche politiek, niet in vast aecoord met, maar toch rékenend op den steun der recht sche partijen, zoo noodig ook hulp van andere zijde dankbaar aanvaardend. r l De Tijd volstaat met te constateeren, dat het feit, dat er vier Katholieken, twee Anti-revolutionairen, twee Christelijk-His- torisehen en een neutraal Minister in zitting hebben doet voorzien, dat de steun welke aan het nieuwe Kabinet wordt geboden, voornamelijk door de Rechter zijde zal worden geboden. Ook het feit, dat twee Ministers uit het Kabinet-De Geer zitting hebben genomen, wijst op de krachtige en aaneengesloten bewinds periode, welke wij tegemoet gaan. De eerste indruk van het kabinet roept bij1 de Residentiebode gemengde gevoelens naar voren, allereerst wat be treft de pëlitieke samenstelling. Deze, zoo vreest zij, zal een zwakke stee wor den in het kabinet of anders tot een! ■ongewensehte politieke verwarring aan leiding geven. Voor het karakter van het extra-par lementaire Kabinet, hadden wij de sa menstelling li-ever wat minder eenzijdig gezien, want nu heeft het wel wat weg van een camouflage. Het verschil tus- schen een rechtsch-parlementair Kabinet en dit extra-parlementair Kabinet hadden wij liever wat scherper geaccentueerd gezien, ook voor de verantwoordelijkheid der partijen. De „Standaard" schreef j.l. Maandagavond, dat geen voorman der anti-revolutionaire partij en dan voorman op politiek gebied, in dit extra-parlemen taire Kabinet zitting zou nemen. Dit parool is, wat betreft deze partij-, gevolgd. De vier katholieken staan echter mid den in ons politiek leven. De premier is de leider van onze partij-, Mr Verschuur is lid van het Partijbestuur en de beide andere Excellenties zijn zittende Kamer leden. Bij de Christeïijk-Hisfcorische mi nisters geldt preciesi hetzelfde. Wat de personen zelve betreft, merkt het b-Iad op, dat het er noode eeriïge mist, die het nog meer waarborgen had den gegeven voor een vooruitstrevende democratische politiek, terwijl het eenige anderen liever hun, otium cum dignitate had gegund. „Hoeveel waardeering wij ook hebb-en voor de buitengewone kwaliteiten van Jhr De Geer, wij hadden liever gezien, dat nu eens een ander deze belangrijke portefeuille had beheerd. Wij vreezen, dat hij nog al te veel den premier zal wil len spelen en moer remmend zal wer ken, dan ons wel g-ewenscht voorkomt. Ook de portefeuille van Buitenl. Zaken hadden we liever in andere handen ge zien, al hebben wij persoonlijk tegen hot beleid van dezen minister geen grieven. Ook zijn antwoord-nota aan de Belgische Regeering gaf, naar onze overtuiging, wel de algemeene gevoelens van ons volk weer. Maar er is wel eens getwijfeld of deze minister over de grenzen voldoen de gezag bezit om het zeer moeilijke probleem met België spoedig tot een gewenschte oplossing te brengen. Eenigszins verrast zijn we ook door een terugkeer op het Plein van den -oud-minister van Koloniën De Graaff. Welke houding hij- zal aannemen in de koloniale problemen, welke op dit oogen- blik zulk een plaats in de practische po litiek innemen, weten w-e niet. Wel is hg de man geweest van het nieuwe Indische Reigeeringsreglement, waarin -hij toen reeds de Inlands-eb© meerderheid in den Volksraad voorstelde. Maar of hij het tegenwoordige beleid van de Indische Regeering met evenveel enthousiasme zal dekken als minister Koningsberger deed, betwijfelen wij toch. Hij was de man, die het regiem Fock steeds krachtig verde digd heeft." Ten aanzien van de overige ministers is de redactie nogal tevreden, alleen Binnenland. Beschouwingen over het nieuwe kabinet. Minister Kan wordt weer secretaris-gene raal in algemeenen dienst. De Haagsche Conferentie. Drie nieuwe Kamerleden. Drama te Venlo. Buitenland. De Zeppelin weer op reis .naar Friedrichs- haven. maakt zij ten opzichte van mr Verschuur de opmerking, dat hij nog de man is uit de oude Talma-school, welke richting in de Kamer meer en meer wordt ver laten. Dat zal nog wel eens 3trijd geven, vreest zij. Minister Woltj-er begroet zij met groote instemming- „Hij is een kenner van ons onderwijs als weinig anderen, -en daarnaast een groot en geharnast voorstander van het bijzonder onderwijs. Van hem verwachten wij1 een krachtige onderwijspolitiek. Al leen hopen wij, dat hij d-oor den. minister van financiën minder gehandicapt zal worden, dan zijn voorganger." Maar vol vertrouwen zfen wij de troon rede vam dit kabinet tegemoet. Wij ver wachten er van, alleen reeds door den persoon van den Formateur, 'dat het een kabinet zal zijn met een socialen inslag, waaraan vooral de kath. fractie steeds warmen steun zal kunnen geven. Het Handelsblad schrijft: Wat de personen betreft, men weet wat men aan de heeren Ruys de Beeren- brouck, De Geer en Donner heeft. De heer P-e Graaff, die zich als minister vooral met de bestuurshervo-rming in In-dië heeft beziggehouden, zal wel zijn gebleven die hij was gedurende zijn vo rig ministerschap. Wat mr Reymer aan Waterstaat doen zal, is moeilijk te zeg gen; wij gel-ooven van hem, dat hij ia elk geval meer zal weten wat hij wil, dan zijn voorganger. De heer Deckers zal de moeilijke taak hebben als niet- militair de beide deelen van het depar tement van defensie te besturen; hij was onder de Roomsch-Katholieke Kamer leden een dergenen, die het meest studie maakten van defensie-zaken; of wij van hem een krachtig beleid speciaal van onze marine-zaken te wachten hebben? Na den C.-H. Dr De Visser en den R.-K. heer Waszink, komt nu de anti-revoluti onair Woltjer aan het departement van onderwijs; wat de richting betreft waarin ons ónderwijs wordt gestuurd zal het verschil, vreezen wij, niet groot zijn. De heer Verschuur is in de politiek een geheel onbekende. Enkele der veranderingen kunnen al leen verbeteringen zijn; bij andere past een vraagte-eken. Minister Beelaerts zal dus tegen de verwachting, die hij zelf gewekt heeft, voortgaan de onderhande lingen met België te voeren; het is te hopen, dat hij daarbij meer samenwer king moge vinden bij zijn nieuwen ambt genoot van waterstaat dan bij- den vo- rigen. Intusschen, dat deze negen mannen een geheel zouden vormen, zal zeker niemand beweren. Het viel ook moeilijk te verwachten- In dit opzicht blijft dus alles bij- het oude. Het Utrechtsch Dagblad schrijft: De nieuw-benoemde Ministers zijn alle, (met uitzondering van 'den heer De Graaff den nieuw-henoemden bewindsman voor Koloniën, wiens naam een voortzetting van den koers zijns voorgangers voor spelt, typische figuren voor een zaken kabinet, verdienstelijke en respectabele mannen, die nimmer p-olitiek sterk op den voorgrond zijn getreden en van wie geen krachtig© hervormende staatkunde te verwachten is. Wij spreken de vraag uit: was vpor de in Wallonië Coucke en Goethals, die geen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1