'Wilt gij mm ËSTSTAIJEN D&TRIAwacin Waarom" zoudt U Langer Lijden? m fj Afloop Verkopingen, Aanbestedingen enz het beste voor uw mm dam: Telegrammen. Burgerlijke Stand Marktberichten. Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. Advertentiën. Te koop bij inschrijving de Appels, Peren, en Noten de oppervruchten, Openbare Verkoopïng op Donderdag 22 Augustus '29, Het Woonhuis en Erf GEDOUWD ALS .nMJi©! visschen met een hengel in binaxan- vischwutex zonder vergunning van den eigenaar van het vischrecht, M. d. V., Breda f2.50 of 2 d. met verbeurdverkla ring van den hengel; eJs schipper een rifkskanaal bevarende geen reglement aan boord hebben: F. H., Speyer, R. T., Niel (B.) f2 of 2 d.; zonder noodzaak met een auto rijden over een rijwielpad: C. D. K. te ler- seke tl.50 of 5 d.; alsvoren met een motorrijwielH. v. R., Leimuiden f 7.50 of 5 d. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 6 Augustus 1929. De volgende zaken werden behan deld: N. P. S., 36 jaar, caféhouder 'te Middelburg, wegens mishandeling van den agent van politie Witte te Middel burg, in den nacht van 10 op 11 Juli. Eisch 'f 30 b. of 30 d.h. Uitspraak f 25 b. of 25 d.h. W. K., 62 jr, zonder beroep te Zie- rikzee wegens beleediging van de politie. Eisch f 15 b. of 15 d.h. Uitspraak f 10 b. of 10 d.h. A. J. D., 24 jaar, werkman te Sint Laureins (België) wegens dierenmishande ling. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. J. A. W., 20 jaar, bakkersknecht te 'sHeer Arendskerke, wegens diefstal van eenig geld, toebeboorende aan M. de Jager te Arnemuiden in het voorjaar van 1929. Eisch f20 b. of 20 d.h. Uit spraak f 10 b. of 10 d.h. A. C. J. J., 23 jaar, zonder beroep, te Hulst, wegens beleediging van J. Ra demakers. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d.h. J. S., 21 jaar, slepersknecht te Bigge- kerke, wegens mishandeling van Jan Rouws op 27 Juni 1929. Eisch en uit spraak f 15 b. of 15 d.h. G. P., 30 jaar, werkman te Domburg, wegens mishandeling van Gilles Wisse aldaar. Eisch f 10 b. of 10 d.b. Uitspraak f5 b. of 5 d.h. F. A. K., 28 jaar, electricien en win kelier te Middelburg wegens mishande ling van Cornells de Vos aldaar op 2 Juli. Eisch f 10 b. of 10 d.h. Uitspraak f5 b. of 5 d.h. J. H. W. C., 22 jaar, hulpbrievenbestel ler te, Vlissingen, wegenis beleediging van de marechaussee. Eisch en uitspraak 20 gld of "20 dagen. C. v. d. B„ 63 jaar, werkman, Colijns- plaat,, gedetineerd, wegens landlooperij, te Middelburg op 31 Juli en 1 Aug. j.l. Eisch en uitspraak 3 d.h. en 3 jaar R.W.I. Oplichting van een Transportverzeke- rings-Maatschappij'. Gisteren hadden zich voor de Recht- hank te Middelbrug te verantwoorden ter zake van op'ichting van de Nederlandsche Transportverzekeringsmautschappiji Ie Rot terdam: E. J. v. D., 33 jaar, schipper, te Rotterdam, thans in voorarrest en J. S., 32 jaar, vertegenwoordiger van een ber- gingsmaatischappaji te Weme'dinge. Volgens de dagvaarding zou de eerste verdachte op 24 April 1928 onder We- meldinge op de Schelde, averij hebben opgei oopen aan zijn vaartuig „Vertrou wen". Dit zou voor hem aanleiding, zijh geweest zich in verbinding te stellen met zijn medeverdachte, om te trachten van de Ned. Trunsportverzidkeringmaatsehappij1 te Rotterdam s'eeipv- of hulploion lora teilcrij- gen, ofschoon hij daarop geen recht had, aangezien zijln vaartuig niet was binnen gesleept. Niettemin heeft de eerste ver dachte toen toch genoemde transiportver- zefceringsmaatschappi) telefonisch vanuit Wemeldinge opgebeld, dat hijl met zijn vaartuig „Vertrouwen" bij' zijh vaart naai Wemeldinge averij1 had opgeiloop;en, waar aan hij de opzettelijk' valscha bewering zou hebben toegevoegd, dat zijln vaartuig door het bergingsschip; „Doris Rijkers1", toebehoorende aan zij'n medeverdachte, was binnengesleept. Aan den door de verzefceringsmaat- schappiii naar Wemeldinge gezonden ex pert, die de schade aan verdachtes vaar tuig imoest vaststellen, deed verdachte eenzelfde verhaal, als hijl reeds telefo nisch had doorgegeven en gaf hijl aan dien expert ook een schriftelijke verklaring af in dien geest, en bestemd voor de maatschappij! die de averijkostan zou heb ben uit te betalen. Rij het gesprek, dat de eerste verdachte met die expert had, zou ook tegenwoor dig zij'n geweest de schipper van de ben gingsboot „Dotus Rijkers", die met de onware voorstelling van zaken bekend was, doch die niettemin, op last van zijh patroon, de tweede verdachte, het opzet telijk onware verslag, dat de elerste ver dachte aian dien expert gaf, als waar bevestigde. Later zou daarop de tweedel verdachte naa,r Rotterdam zijn gegaan en aldaar op het kantoor van de Ned. Transport- verzekeringsmaatschappijl hebben .gezegd, dat hjjl recht had op bergloon, omdat "zijh bergingsvaartuig „Dorus Rijkers" het schip „Vertrouwen" van zijh medever dachte, dat bijl die maatschappij verzei- 'kerd was, met averij te Wemeldinge zou hebben binnengesleept en. door deze on ware voorstelling van zaiken, die maat schappij hebben bewogen om aan die iir- ma Weeghel te Rotterdam order te ge ven aan den tweeden verdachte f150 bergloon uit te betalen. Verdachten waren verschenen en wer den rechtskundig bijgestaan door Mr van Marwijk Kooy, advocaatte Rotterdam. Als eerste getuige werd gehoord W. Karreiïian, procuratiehouder te Rotter dam,. die verklaarde destijds bericht te hebben gekregen, dat bet schip van den eersten verdachte „Vertrouwen" averijf had opgeloop'en en was binnengesteap't. Naderhand .ontving getuige een rekening van de kosten. De tweede verdachte is vi x&fte pmtti :i srt t Op de reede van Ostende is Zondagmiddag een visschersboot, waarmede een aantal vacantiegangers een pieiziertochtje maakte, door een ander schip, de „Stad Knooke" aangevaren. Tot nu toe zijn 11 lijken van de passagiers geborgen. Drie en twintig personen werden gewond. Nog eenigen worden vermist. Een foto van de plek des onheils.' Nog slechts de mast van de boot steekt boven water uit. korten tijd daarna op het kantoor te Rotterdam gekomen om die z.aak nader te bespreken. Daarop heeft getuige mach tiging gegeven de schadelkosten uit te betalen. Eenigen tijld daarna kwam getuige ter oore, dat de zaalk niet zuiver was. De .eerste verdachte' door den President ondervraagt, zegt zijn schip; verzekerd te hebben bij de Ned. Transportvarzefcering1- maafechappiji te Rotterdam. Ook bMjft hij er hij, na het beloopen van de averij gesleept te zijn door een schip van WemeJ'dinige en daarvoor een stuk te hebben geteekend. Het schip dat hem binnengesleept heeft was de „Dorus Rijkers", eigendom van den tweeden verdachte. De getuige C. Fouw, expert te Rotter dam, zegt, dat toen hem werd mede gedeeld, dat het vaartuig van den eer sten verdachte met averij; te Wemeldinge was binnengesleept, hij daarheen is ge reisd om de schade op te nemen. Ver dachte was volgens zijn verklaring aan dezen getuige met zijn schip tegen een ton aangevaren en het bergingsvaar tuig „Dorus Rijkers" was hem te hulp igekomen en had hem binnengesleept. Verdachte heeft aan getuige daarvan een schriftelijke verklaring gegeven. Aan vankelijk heeft getuige alles geloofd wat men hem zeide. Den tweeden verdachte heeft hij dien dag niet gesproken, doch deze is later bij hem op het kantoor ge komen en heeft daar de mededeelingen van den eersten verdachte bevestigd. Spoedig daarna bleek dezen getuige, dat al het medegedeelde onwaar was, en dat het vaartuig „Vertrouwen" van verdachte op eigen kracht was binnen gekomen, wat verdachte doet uitroepen: 'dat is niet waar! D. van Peursen, makelaar te 'Rotter dam verklaart, clat de eerste verdachte hem het ongeval met -zijn vaartuig heeft verteld. Hij gaf daarbij voor, voor een sleep te hebben moeten wijken en toen op een ton te zijn geloopen, waardoor zijn vaartuig schade beliep. Getuige heeft daarna opdracht gegeven aan den twee den verdachte, wiens Tergingsvaartuig „Dorus Rijkers" de „Vertrouwen" zou hebben binnengesleept f 150 sleeploon uit te betalen, daar getuige in de meeninig verkeerde, dat alles juist en overeenkom stig de waarheid was. A. Kranendonk, schippersknecht te Oude Tonge en in dienst van den eersten verdachte, zegt, dat op de Oostersehelde van het schip „Vertrouwen" het zwaard was gebroken. Zij zijn op eigen kracht met het schip te Wemeldinge binnenge- loopen en de „Dorus Rijkers" heeft onis niet gesleept, merkt getuige op. Toen wij met het schip in de sluis te Wemeldinge lagen, zegt getuige, zeide de 'eerste ver dachte te zullen trachten wat sleepgëld binnen te krijgen van de assurantie. De getuige W. Hooglander, destijds schipper op de „Dorus Rijkers'", was op den bewusten dag aan boord van dat vaartuig. Aan boord waren ook zekere Sieben en Leijs uit Wemeldinge. Getuige heeft het schip „Vertrouwen" op 24 April 19-28 niet gezien en het met de „Dorus Rijkers" ook niet binnengesleept. Het is juist zegt getuige, op een vraag van den President, dat ik vroeger anders heb verklaard, doch de tweede verdachte in wiens dienst ik destijds stond, droeg mijl op te zeggen, dat ik het vaartuig „Vertrouwen" had binnengesleept. Ik ben thans als kapitein bij' den 'tweeden verd. ontslagen, merkt getuige op. De getuigen Siebeas en Lejjis te Wemel dinge, komen hierna de verklaringen van 'den vorigen getuige, over het niet bm- nensleepen bevestigen. De getuige van Koeverimge te We meldinge, verklaart, dat de eerste ver dachte hem zou hebben gezegd, als ik beken, loopt de hypotheek op mijn schip gevaar. De getuige décharge Clement van Wemeldinge, een zwager van den twee den verdachte, zegt, dat op 24 April' getuige Hooglander bijl hem is gekomen, en vroeg om den tweeden verdachte 'te spreken, doch deze was niet thuis'. Hooglander heeft toen aan getuige ge zegd, dat hij het schip „Vertrouwen" met averij' had binnengebracht. De beide verdachten, hierna door den President ondervraagd, blijven er bij, dat is gesleept. De tweede verdachte merkt hierbij' op te hebben gehandeld over eenkomstig het door den getuige Hoog lander, destijds schipper op de „Borus Rijkers" uitgebracht rapport. De Officier van Justitie aan het woord komende, acht de feiten bewezen. Aan vankelijk, zegt spreker, heb ik gedacht diat de tweede verdachte de hoofdschul dige was. Doch "deze gedachte is min der geworden. De mogelijkheid bestaat ook, dat de knoeierij van den eersten verdachte is uitgegaan. Dat neemt niet weg, volgens den Officier, dat de tweede verdachte niet minder schuldig is. Op grond van een en ander eischt spreker tegen ieder van de verdachten een gevangenisstraf van zes maanden. De verdediger van verdachten, Mr van Marwijk Kooy, brengt een woord van lof aan het M. voor diens ge houden requisitoir, al is spreker het daar mede nog niet eens. In, een uitvoerig pleidooi tracht verde diger aan te toonen, dat hier het wettiig en overtuigend bewijs niet is geleverd. Het O. M. heeft, o.a. zegt, verdediger, niet aangetoond, dat verdachte S. wist, dat ex inderdaad ge-en hulp aan het vaar tuig van den eerste verdachte was ver leend. Verdediger verzoekt de rechtbank de beide verdachten vrij te spreken. Wisselkoersen. Amsterdam', 7 Aug., 1.30 u. Berlijn 59.4859.50 Brussel 34.71—34.73 Parijs 9.77—9.79 Londen 12.11 Vd—i2.H1/2 New1 York 2.495/82.497s HET NIEUWE MINISTERIE. DEN HAAG. Naar verluidt, hebben de pogingen van den Minister van. Staat, Jhr Buys de Beerenbrouck tot vorming van een extra-parlementair Kabinet een gunstige uitkomst gehad. Naast Jhr Mr Ruys de Beeren brouck, die behalve het voorzitterschap van -den Raad van Ministers de porte feuille van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op zich zal nemen, zal het Kabinet bestaan uit: Jhr mr F. Beelaerts van Blok land (Buitenlan-dsche Zaken). M r J. D 0 n n er(Justitie). Prof. dr R. H. Wol t jar, Hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, onder-voorzitter van den Onder wijsraad, (Onderwijs, Kungten en Weten schappen). Jhr Mr D. J. de Geer (financiën). Mr dr L. N. Deckers, lid der Twee de Kamer, (defensie). Mr P. J. ReymeT, lid der Eerste Kame-r, burgemeester van Hilversum (Wa terstaat). Mr Th. J. Verschuur, voorzitter van den Raiad van Arbeid, te Breda (Ar beid, Hande-l en Nijiverheid). S. de Gr a af f, oud-gouverneur-gene raal van Ned.-Oost-Indië (Koloniën). De dfficieiele benoemingen zijln eerst daags te verwachten. (Zoo-als uit het bovenstaiande bericht blijkt, zouden de Ministers Beelaerts van Blokland, Diooner en de Geer aanblijven en -de Ministers Kan, Koningsberger, Lam- boio-y, Slotemalker de Bruine, Van der Vegte en Waszink aftreden en rasp. ver vangen worden d-oor de heeren Ruys de Beerenbrouck, de Graaff, Deckers, Ver schuur, Reijlmer en Wojtjer. In het nieuwe kabinet zullen zitting krijgenvie-r Roomsch-Katholieken, (Ruys de Beerenbrouck, Deckers, Reymer en Verschuur), twee Chr. Hiistorischen (Bee laerts van Blokland .en de Geer), twee Anti-Revolutionairen (Domner en Woltjer) en Minister de .Graaff, (wiens politieke richting vermoedelijk liberaal is). Die Haagsbhe Conferentie. DEN HAAG. In de zitting der herstel conferentie van hedenmorgen hebben het woord gevoerd: Titulescu (Roemenië), Cheron '(Frankrijk), Ulrich (Portugal) en Masconi (Italië). De eerste refereerde zich aan de nota in Juli van dit jaar over het plan Yung, aan Frankrijk, Engeland eni Italië -gezonden. Cheron sloot zich aan bq het plan Yung. Ulrich meende, dat bij' de vestiging van da internationale bank alle belanghebbende volkeren ver tegenwoordigers in de administratie moe ten hebben. Masconi sloot zich aan bij het plan Yung en beschouwde het als een voortzetting van den arbeid te Spa. Stresemamn zei, dat hij zich buiten de onderlinge geschilpunten der crediteu ren zal houden en dat hjj de politieke vraagstukken in de politieke commissie ter sprake zal brengen. BERLIJN. Volgens mededeelingen van welingelichte Fransche zijde is de Fran- sche regeering bereid groote concessies te doen inzake de internationale bank. Ze zou bereid zijln, om aan Engeland meer zetels in de leiding toe te staan dan oorspronkelijk het geval wias en den eisch, dat de bank te Parijts. of Brussel gevestigd zou moeten zijn. te laten ver vallen. Ze zou er in bewilligen, als de bank in Den Haag of Amsterdam gevestigd werd. Van Engelsche zij'de stelt men bijzonder prijs op vestiging te Londen. EERBEEK. Gistermiddag z(jh hier drie arbeiderswoningen door brand vernield. Een der bewoonsters, vrouw Verbeek, moest met haar kindje in het Ziekenhuis worden opgenomen, daar beiden ernstige brandwonden hadden bekomen. Door de commissie van toezicht van de Gascentrale „Oosteinde" te Krab- bendrjke werd aanbesteed uitbreiding van de kolenloods en andere werkzaam heden. Laagste inschrijver de heer J. Krijger te Kruiningen voor f7488. GOES. Levenloos aangegeven een kinid van het vrouw, geslacht van Regulus Naessensi en Anna Maria Vermenie. KAPELLE. Veiling van 6 Aug. 1929. UCB merk Tomaten A 7.30, B 6.30, C 7.40, CC 3 per 100 pond. Kleine veiling. Klerken 3241, Eierkrieken 2426, dub bele Eierkrieken, 2932, Roode Bessen 6—8, Witte Bessen 7—8, Kruisbessen 510, Oranjepraimen 1621, Occulanen 1822, Madeleinen A 1418, I-d. B 9 11, C 24, Oomskinderen A 1822, Id. B 912 alles per 100 K.G. ROTTERDAM. 6 Aug. Ter Rotterdam- salie Veiling, Warmoeziarstr. 3739, wa ren aangevoerd 155.000 eieren. Prijzen: fciii-eieren f5f7.85, eende-ieren f6.50- f6.80. Programma van Donderdag 8 Aug. HUIZEN, 1875 M. 10—10.15 Morgenwij ding. 12.152 Concert. 22.30 Gramofoonmuziek. 2.304 Vroolijk Middagprogramma. 4—5 Orgelconcert. 5.307.15 Concert door het A.V.R.O.- Kwintet. 7.157.45 Visehve-rhalen. 8.01—8.15 Gramofoonmuziek. 8.15 'Kurhaus Scheveningen. Concert door de Kon. Militaire Kapel. HILVERSUM, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 1111.30 Korte Ziekendienst. 12.301.45 Concert. Instrumentale solis ten. 5—6.30 Concert. Instrumentaal Trio. 6.307 Muzikale kauserie: Jeugd- klanken voor harmonium. 78 Or gelconcert met medewerking van vocale soliste. 8 Concert. Orkest. Spreker. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 1.202.20 Orgelconcert. 3.20 Vesper uit 'de Westminster Abbey. 4.20 Concert. Militaire kapel. 7.05 viool, piano. 7.50 Concert. Militaire kapel. 9.55 Komische Opera. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den av. van 8 Aug.: Meest matige Z-.W. tot N.W. wind, af wisselende bewolking, weinig of geen neerslag, des nachts koeler. Stand van hedenmiddag 2 uur: Stand van gistermorgen1 755. Licht op voor fietsers. Donderdag 9 u. 15. Stoomvaart Mij. Nederland. KARIMATA, uitr., 6 van Suez. MANOERAN, thuisr., p. 2 Gibraltar. KON. DER NEDERL., thuisr., 5 .van Al giers. RADJA, uitr., 3 van - Belawan. BORNEO, uitr., 3 van Belawan. JOHAN DE WIT, uitr., pass. 3 Perim. PR. JULIANA, uitr., pasa. 6 Gibraltar. SALEIER, uitr., pasa. Perim. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. AMSTERDAM, 6 van A'dam te Valparaiso VENEZUELA, van West-Indië n. Amster dam. 5 van Plymouth. CRIJNSSEN, van Amsterd. naar Barba dos. 5 Aug. 10.28 v.m. 200 mjjl Z. van Valentia. ALMELO, Amst. naar Curasao 3 Aug. 11.53 v.m. 125 mijl Z.W. van Xands End. Rotterdamsche Lloyd. TOSARI, uitr., 6 van Padang. INSULINDE, thuisr., 6 van P. Said. PATRIA, uitr., 6 te Sabang. BLITAR, uitreis, p. 6 Galle. MENAD-O, thuisr., p. 5 Pantellaria. DJEMBER, uitr., 4 'Aug. 9.36 v.m-, 20 mijl Z.O. van Niton. PALEMBANG, thuisr., p. 6 Perim. tegen contante betaling, In de volgende boomgaarden: 1. Van Vrouwe Douairière van der Goes van Dfrksland, achter de hofstede bewoond door den Heer De Vrieze, aan den Kapelschen Straatweg, onder Kloetinge, 2. van het Gasthuis te Goes, nabij Heinkenszand, in den Ouden Kamer, 3. van het Burgerlijk Armbestuur te Goes A. De Snabbe te Schore. B. De Bermsloot aldaar. C. De Smokkelhoek aldaar. 4. Van den Heer L. Goense, aan de hofstede „Tilburgh" te Driewegen. (Geen noten). Biljetten voor eiken boomgaard afzonderlijk in te leveren op Dinsdag 20 Augustus a.s. vóór 's namiddags 4 uur (N.T.) ten kantore van Notaris Pilaar te Goes, alwaar inlichtingen te bekomen zijn. Notaris J. C. KRAM te Kapelle, is voornemens op Donderdag 15 Augustus 1929, des avonds 6 uur (O.T.), in de herberg van dhr, M. Korstanje te Wemeldinge, voor de Heeren L. Dominicus, P. Lindenbergh, Az J. de Zeeuw, Jac. Wabeke, Erven Jan Dominicus, Adr. Burger, Jacs. Burger, Mej. de Wed. H. Kosten, Gez. Wabeke, Het Burg. Armbestuur, de Herv. Kerk e.a. publiek te verkoopen: wassende in diverse boomgaarden, onder Wemeldinge. Breeder bij biljetten. des namiddags te 2 uur (N.T.) te Wolphaartsdijk, in het koffiehuis van J, Poley, ten overstaan van Notaris PILAAR te Goes, van: te Wolphaartsdijk, aan den Moolweg, groot 3 Aren 32 c.A. Eigendom van S. Berrevoet. Krabben en wrijven maakt't jeuken erger. Ge beschadigt de huid en kunt 's nachts niet slapen. Koop een flacon d.d.d- De eerste druppels doen de jeuk reeds be daren en bezorgen U een rustigen slaap. D.D.D. brengt altijd verlichting, omdat bet diep tn de poriën dringt en daar de ziektekiemen doodt Het Is geen vet tige zalf, maar een heldere vloeistof. Ekzeem, uitslag en andere huidaan doeningen wijken spoedig voor D.DJD. Koop nog heden een flacon van f 0.75 of f 250 b|j Uw Apotheker of Drogist D.D.D.. ondersteunt de heilzame werking der D.D.D.-Vloel- ■EP stof en houdt de huid genood. tL— per stuk. - B1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 3