No. 260 Woensdag 7 Augustus 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Hendriksa Go's Bank N.tfGoes rs. tand B| Buitenland. BinnenSand Belangrijkste Nieuws, COUPONS EN ■ItgSi Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröie FEUILLETON7 LANGS EEN DIEPEN WEG ALLE per i Augustus vervallende worden verzilverd door isdag 7 Aug. 10.15 Morgen- 2.00—2.30 .30 Kurhaua >e. 3.30— 107.15 Con- intet, 8.01 8.15 Kur |Residentie-Or- Daarna: Gon- .nnia to Vlis- 6 uur 1071 -11.30 Korte Concert. Vo- 2.00—2.30 |04.30 Con- Jtale solisten. 5.00—6.00 Gramofoon- lezing: fnter- -8.00 Evaatje )0 Gramofoon- |35 Morgenwi)- ik. 12.20 Bal- lofpoomuziefc. >.05 Orgeloon- ing. 8.05 Zang [tog van York Symp'honier 1725 M. 12.50 leert. 6.55 Gra- Orkest en 1.20—7.50 Gra- löO Orkestcon- Viofoonmuziek. Istconcert. 5.55 1-9.15 Declama.- programma. Trio-concert. 35 Orkestoon- |l929. pren, 13, Mar- ord en Geer- z. v. Mari- leeiie. liaan Linden- Jacob Polder- Lena Johanna |Pieternella v. loba, d.v. Jan In Boven; 19, JAnthonise en Ja, d. v. Adri- stha Maria v. v. Cornelis de Punder. 1 kind van het vr. ge en Magdalena Josman 61 jr rina Hunders- lert de Vries [Zwarte 27 jr la. en I.euntie 10, Cornelis |ra Pieternella nelis van Es lij ze 25 jr j.d.; T27 jr j.m. en taurice Lauret Inna Klaassen lia-n 25 jr jm. [xter 23 jT jd.; en Adriana jsa Emma Ma lie Cortvriendt ran Wijck 76 Die'eman, 94 Ie Regt. Kind vain het IJsebaart en |8 Maria d. v. Coppoolse. i,g een auto- Directeur-Hoofd redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs-- Per 3 maanden, franco per pos!, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie* n; 14 regels f1.20, elke regel meer 30 I Bij abonnement belangrijke korting. Nog een kort woord. Er valt met de redactie van „de Banier" moeilijk te praten. In ons nummer van Zaterdag protes teerden wij tegen de verdachtmafcen.de wijze, waaro-p dit blad over de Anti- Revolutionairen, in verband met de kabi netsformatie, schreef. „De Banier" fcan nu maax niet begrij pen, waarom wij' zoo schreven, want zij- had toch niet gezegd, dat de A.R. leiders met de beschouwing van „het Centrum" (welk blad een combinatie A.R., R.K. en V.D. Wilde) accoord gingen. Dat „de Banier" dit niet heeft gezegd, weten wijl zeer w-el. Maar ons bezwaar is, kfort geformur leerd, juist dit: ómdat hier niets- te zeg gen en ten laste te leggen viel, ómdat de A.R. partij aan heel dat ideetje van „het Centrum" dood-onschuldig is en er geen woord goeds eer het tegendeel van gezegd heeft, was hier voor geen enkele hypothese of verdachtmaking eenige re- den. Met iemand, die dat niet inziet, valt moeilijk te praten. Ernstige stakingsonlusten In Roemenië. In de mijnstreek van Lupeny in Roe menië hebben ernstige botsingen plaats gehad tusschen stakende mijnwerkers, die de electrische centrale der stad hadden bezet en troepen. Vijftien arbeiders wer den .gedood, een paar honderd gewond. Toen de troepen de centrale wilden ont ruimen, werden zij onthaald op een hagel van steenen. De soldaten kregen daarop bevel op de stakers te schieten. De stakers waren naar de electrische centrale getrokken en verlangden van de directie dat zij het bedrijf zou stopzetten. De directeur weigerde zulks en werd daarop mishandeld door de stakers en met messteken zoo zwaar gewond, dat hij naar een ziekenhuis moest worden gebracht. De stakers bezetten daarop de electrisch.e centrale en dwongen de aam) wezige arbeiders het werk neer te leig- gen. De geheele stad is thans zonder stroom. AÜe lokalen en winkels zijn ge sloten.. De regeering heeft de noodige maat regelen getroffen en een compagnie grens soldaten naar Lupeny gestuurd. Daar is tevens een regiment infanterie aange komen. Men heeft tot de stakers het ultimatum gericht de electrische centrale te ontruimen. De Zeppelin weer reis. voor de De bijvulling met gas van de Graf Zeppelin zal vanmorgen gereed zijn. Het vertrek kan tegen middernacht worden tegemoet gezien. Dr Eckeaer en de of ficieren van het luchtschip vertoefden gis teren voor het eerst te New-York, waar hun een lunch werd aangeboden. Door H. ZEEBERG. 39) Doch vaak kwam de somberheid terug, als hij dacht aan zijn daad met de effecten die hij' voor zijn geweten maar niet ver antwoorden kon. Zeer dikwijls klaagde dat hem aan, vooral des nachts, zoodat hij den slaap niet vatten kon- Als Henk en Trude nu maar niet trou wen gingen, dan kon hij bijna twee «ef fecten terug koopen. Maar dat was uitgesloten. Dat huwelijk ging door. Zij wisten van niets, te meer al niet, omdat jhij Trude indertijd volkomen haid gerust gesteld. Daar was dus niets aan te doen. Hij moest nu maar zorgen, dat het [net die effecten ten spoedigste in orde kwam, al zouden er wel een paar jaren °ver heen gaan. De mededeeling van Henk, dat in twee jaar het 'bedrag kon afbetaald zijn, had hem dan ook blij Tej~j"ast- 'tWas een meevaller geweest. Meerendonk zuchtte. He effecten zaten hem dwars. En dan hij nog met de zeshonderd gulden van „Boschacht", die er toch in Januari Roode revolutie In Columbia. Er is een roode opstand uitgebroken in Columbia. Er zijn 10 personen gedood en vele gewond bij botsingen tusschen de communisten en de politie. Een groot aantal communistische agitators zijn aan gehouden evenals honderden stakende spoorwegarbeiders. In het departement Follma zouden de communisten begon nen zijn de eigendommen te verwoesten en degenen te vermoorden, die weerstand bieden. De scheepsramp te Ostende. Men is er gistermiddag in geslaagd het wrak van de verongelukte plezier boot Ostende weer vlot te brengen en naar het marinedok te sleepen, waar het door deskundigen zal worden onderzocht. In de boot bevond zich geen enkel lijk meer. Uit het onderzoek is gebleken, dat de Joseph 2 overladen was en 62 passa giers aan boord had, terwijl ze slechts plaats had voor 50. In het lijkenhuis spelen zich nog steeds de hartverscheurendste tooneelen af bij de identificatie der lijken. Gisteren kwam een arbeider uit Halle er het lijk van zijn verdronken vrouw herkennen. In zijn wanhoop riep hij uit: „Mijn lieve arme vrouw, het is mijn schuld, dat gij dood zijl Ik was het, die om u en ons kind genoegen te doen, deze reis naar Ostende en de excursie in zee had ontworpen. Gij weet wel, dat wij er wekenlang voor gespaard heb ben. Lieve vrouw, nu blijf ik met onze kleine alleen achter." Het voorloopig onderzoek heeft ook uitgemaakt, dat de kapitein van de ge zonken boot „Knocke" geen enkel schip- persdiploma bezit en nooit een examen voor het besturen van een schip heeft afgelegd. By de geredde drenkelingen figureeren een Mw. Tr. Knoorea en een Mw. Jeanne Kno-orea. Volgens de eerste lijsten waren deze personen afkomstig uit Luik. Thans vermelden de bulletins, dat ziji van Maas tricht zijn. Beide deze dames worden in het hospitaal verpleegd. Er worden nog meerdere personen ver mist, o.a. 4 leden van eenzelfde gezin. Verondersteld wordt, dat met het ebben de lijken zijn weggedreven. Hittegolf en koude in de Ver. Staten. Volgens een bericht uit New-York hieerscht sedert enkele dagen in het cen trale gedeelte van het Zuiden van de Vereeni-gde Staten een buitengewone hitte. Er zijn temperaturen van tot 44 graden Celsius voorgekomen. Daarentegen is de temperatuur teNew- York belangrijk gedaald, zoodat de ther mometer tot 13 graden Celsius zonk. Ee;n transatlantische dienst met lucht- De vertegenwoordiger van de Zeppélin- luchtschipwerf in de Vereenigde Staten, Von Meister, heeft meegedeeld, dat de Zeppelinluchtschipwerf te Friedrichsha- fen plannen uitwerkt voor de oprich- moesten zijn, als weer verantwoording moest worden gedaan. Voor een berg van moeilijkheden zat hij nog. Daarbij kwam tenslotte, en het ver ontrustte hem zeer, dat hij er achter gekomen was, hoe in het stadje over hem gemompeld werd. Hoe het praatje in de wereld gekomen was, kon hij niet vatten, maar een feit was het, dat men over hem praatte en men hem niet meer zoo safe achtte. Voor het laatste had hij een kennelijk bewijs in de handelingen van Zwartman, waar zijn vrouw en Trade inkoopen had den gedaan. Anders kwam een paar maanden na dato de rekening, nu was die onmiddellijk big de aflevering, ter wijl een week later de kwitantie werd gepresenteerd. Gelukkig was hij juist in de huiskamer, want zijn vrouw bad den looper willen terugsturen, omdat zooiets nog nooit was voorgekomen. Maar snel doorzag Meerendonk de bedoeling. En hij betaalde. Hat alles verontrustte hem. Nu was zijn toestand toch naar buiten openbaar geworden. Men praatte er blijk baar druk over in het kletsstadje, en de vraag was, of zij, die hij geholpen had, toen zij in moeilijkheden waren, niet het hoogste woord er over hadden. Enfin, het zou wel losloopen. Voorloo pig was hij uit de moeilijkheden. Als, ting van een luchtschip station iln Rich mond (Virginia). Het ligt in de bedoeling, dat dit station de kern zal vormen van een geregelden transatlantischen dienst, waarvoor vier bestuurbare luchtschepen, die tweemaal zoo groot zullen zijn als de „Graf Zeppelin" en wier snelheid een derde van de maximumsnelheid van laatstgenoemd luchtschip méér zal be dragen, zullen worden gebouwd. Ook zul len deze luchtschepen drie maal zooveel vrachtgoed kunnen meenemen. Meister zeide voorts, dat hij hoopte, dat in het voorjaar van 1931 een dienst van 70 uur over den Oceaan zal kunnen wor den ingesteld. Het plan is, zes maal per maand een vlucht te ondernemen. Uitwisseling van Duitsche en Fransche kinderen. Gistermiddag zijn ongeveer 200 Duit sche en Fransche schoolkinderen, die het Duits ch-Fmnsche comité voor uit wisseling van schoolkinderen met elkaar in voeling heeft gebracht in een zaal van 't Fransche ministerie van buitenl. za ken ontvangen en door een der hooge ambtenaren, die Briand verving, toege sproken. Ook van Duitsche zijde werd het woord gevoerd en beide sprekers legden nadruk op de wenschelijkheid om, tot beter we- derzijdsch "begrip, kinderen van verschil lende volken met elkaar in contact te brengen. Nadat de toespraken waren gehouden, brak er gelukkig voor de kinderen iets; prettigere aan: ze mochten spelen ip den mooiien tuin van het departement en werden ér onthaald. Korte berichten. Zondag heeft zich op den Dionau een verschrikkelijk tafereel afgespeeld-, Een motorboot, die nit Greifenstein naar Weenen voer, raakte in brand. De op varenden werden door een pamschen schrik bezeten. Velen van hen kregen zenuwtoevallen en zeer vplen vielen in onmacht. Alle passagiers konden echter gered worden. De motorboot werd aan land gezet en de passagiers weiden door toegesnelde motorbooten aan land ge bracht. De politie te Turijn heeft beslag ge legd op een bedrag van 75.000 gulden aan valsche bankbiljetten. Tevens nam zij een hoeveelheid materiaal voor het maken van deze biljetten in beslag. Ze ven personen werdén wegens het in cir culatie "brengen van de valsche bank biljetten gearresteerd. De laatste nachten zijn er te Kowno voortdurend uitspattingen tegen de Jood- sche bevolking geweest. Er zijn 65 Joden ernstig mishandeld. Te Siena is het tusschen twee ge zinnen, die reeds langen tijd ruzie met elkaar hadden tot een formeele vecht partij gekomen. Z,es familieleden moesten naar een ziekenhuis vervoerd worden; één vrouw is reeds aan de verwondingen overleden. door al dat geklets zijn vrouw en dochters er maar niet achter kwamen. Maar die zou men, hoopte hij, wel ontzien. Meerendonk stond op en liep naar de huiskamer, waar den ganschen avond druk over het op handen zijnde huwe lijk gesproken werd, een gesprek, waarin hij een levendig aandeel nam. III. „Ga maar alleen", zei Veenman tot zijn vrouw, toen zij bij de weduwe Mieras zaten. „Als we allebei gaan, blijven wij maar plakken. Ik wacht dan hier wel bij Lies." „Welja", zei juffrouw Mieras, „zoo vaak zie ik jullie niet." ,„Goed, ik ben. zoo terug", zei haar zuster. v De weduwe en haar zwager bleven alleen. „Zeg Lies", zei hij plotseling, „Tr mo<et je eens wat vertellen." „Iets ernstigs? Je zet zoo'n ernstig gezicht." „Och ik ben het eigenlijk met mezelf niet eens. Ik kan het moeilijk gelooven, maar ik moet het je zeggen. Een gewaar schuwd man geldt in allen gevalle voor twee". '„Maar zeg het dan toch", drong zij aan. ongerust geworden. „Heb je soms ook gehoord, dat Mee- In het Californische staatszieken- huis te Los Angeles rijn de zieken in verzet gekomen. Zij stootten met ge- improviseerde rammen deuren 'en ramen in. De autoriteiten lieten de muiterij on derdrukken, met de bedreiging, dat als er geen eind kwam aan het schandaal, er met hagel op de patiënten zou wor den geschoten. Een staatsambtenaar van de dien sten der opriogsschadeveirgoiedingen te Brussel zou zich gedurende verschillen de jaren hebben schuldig gelmaakt aan malversaties bij! het afbetalen van oor logsschade aan geteisterden uit destreek van Yperen. Hijl schijnt medeplichtigen te Brussel te hébben. E)o Kapitein van dé Mauritania hoopt het record van de „Breimen" met vijif uur te kunnen verbeteren. Zooals be kend heeft de „Bremen" de reis over den Oceaan in den tijd van 4 dagen, 18 uur en 17 minuten volbracht. Koninklijk Bezoek. Gistermorgen om kwart over tien ar riveerden H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana per stoomschip „Zilver meeuw" te Medemblik. Van hier werd gereden naar den proef- polder te Andijk, waar Hare Majesteit begroet werd door den burgemeester. Hier werden verschillende gewassen bezichtigd, waarvoor. H.M. veel belang- istelling toonde. Omstreeks 12 uur verliet H.M. den proefpolder om zich weer naar Medem blik te begeven. Hier werd een bezoek gebracht aan het nog in aanbouw zijnd eleetrisch gemaal. Om 13.04 verliet H.M. per Koninklij ken trein Medemblik met bestemming naar Soestdijk. De gevallen jan Alastrim. Mevronw De VriesBruins heeft tot den minister van Arbeid, Handel en N. de volgende vragen gericht: le. Heeft de minister kennis genomen! van het voorkomen en de frequentie van alastrim te Rotterdam ,en tevens van het communiqué van den directeur van den G. G. Dienst aldaar, waarvan de slotzin luidt: „Hierbij wordt nog eens nadrukkelijk de aandacht er op gevestigd, dat vaccinatie en revaeeïnatie noodig blij ken"? '2e. Is de minister bereid te laten on derzoeken, hoeveel' van de patiënten vóór hun ziekte waren gevaccineerd en wan neer dit was gebeurd? 3o. Wil de minister mededeeling doen van het resultaat van dit onderzoek? 4e. Welke maatregelen denkt de minis ter te nemen, of heeft hij eventueel reeds genomen, om uitbreiding der ziekte, zoo wel te Rotterdam als elders, zooveel als mogelijk is te voorkomen? rendonk in financiëele moeilijkheden zit?" „Neen", antwoordde zij, verwonderd. ,,'t Zal wel een loos praatje zijn. Over Meerendonk behoeven we ons niet on gerust te maken." Het kwam geen oogenblik in haar op, over haar effecten te denken. „Ja, ik zei ook al, dat het moeilijk te gelooven is. Maar het moet pertinent waar zijn. Hét is wel niet zijn eigen schuld. Maar dat doet aan het feit niets af, Lies." „Hoe zou dat gekomen zijn?" „Men zegt, dat hij stroppen heeft ge had met borgstellingen. Bij Hermans en Zonruiter heeft hij geld laten zitten. En ook nog bij anderen." ,,'t Zou vreeselijk zijn: goed voor de menschen wezen en dan zoo slecht weg komen. Maar is het waar? Wie zegt dat? Er wordt soms zooveel gepraat." „Nu, ik weet "het, dat wil ik je wel zeggen, van Staverman, den procuratie houder bij de bank van Sanderse, je weet wel. Hij' zal zijn inlichtingen wel van den directeur hebben. En notaris Struman moet er ook meer van weten." „O, als je zulke namen noemt, dan wordt het er anders van. 't Zou toch ver schrikkelijk wezen, 't Zijn zulke goede menschen. Wat een beproeving voor de familie." „Maar, Lies", barstte' Teenman los, „denk toch eens even door! Je effecten." Binnenland. Het nieuwe kabinet. De Haagsche Conferentie. Rede van den Engelschen minister Snow dan. De staking in Groningen. Een oplichtingszaak vo.or de Middelburg sche Rechtbank. Buitenland. Stakingsrelletjes in Roemenië. Revolutie in Columbia. Groote temperatuursverschillen in Amerika. Uitvoer van eieren naar Groo,t- B r i t a n n i Het aanbieden van eieren onder hel: nationale merk blijkt een groot succes te worden zoo schrijft de Nederlandscbe njkslanabouwconsulent te Londen. Reeds worden wekelijks ongeveer '10 millioen stuks onder het merk aangeboden; 151 pakstations zijn thans ingeschreven, en hun omzet is grooter, dan de invoer uit Denemarken bedraagt. Men hoopt het volgende jaar zoover te zijn gevorderd, dat ongeveer de helft der Britsohe eieren onder het merk wordt aangeboden. Intusschen heeft het merken van de buitenlandsche eieren tot gevolg; gehad, dat de vraag naar binnenlandsohe eieren zoozeer is toegenomen, dat de prijzen ongeveer meer dan iy2 maal die „van buitenlandsche bedragen. Het schijnt dan ook noodig, aldus de consulent, dat een reclamecampagne wordt gevoerd om het Engelsohe publiek de Nederlandscbe eieren op de juiste waarde te leeren schatten; daarbij zal vooral met. nadruk moeten worden ge wezen op den korten afstand tusschen het land van productie en de markt De landarbeidersstaking in O. Groningen. Tusschen de nieuwe werkgeversorga nisatie in het landbouwbedrijf te Win schoten en omgeving en. den Neuerland- schen Landarbeidersbond is een over eenstemming verkregen over een jaar- over eenkomst op den grondslag eener loonsverhooging van 13i/2 tot 15 pet. Bij de leden dier vereeniging (een negen tal landbouwers) wordt het werk van morgen heTvat. De besprekingen met een 30-tal land bouwers te Vrieschelo-Veelerveen zijn voorloopig niet geslaagd, 'daar het pa- Ontzet staarde juffrouw Mieras haar zwager aan. i „Wat bedoel je?" vroeg zij. Zij vatte den zin van zijn woorden en zij vatte dien niet. „Wel, hij heeft ze toch in bewaring! En als hij nu werkelijk in moeilijkheden zit. Juffrouw Mieras sprong 'bijna van haar stoel van eerlijk-gemeende verontwaardi ging. „Dat is 'gemeen,zei ze, „om zóó van Meerendonk te praten. Hij is geen dief, hoor! Hoe kom jij er bij, om zóó min over hem te denken!" „Stil," suste Veendam haar verontwaar diging, „ik zal mij wel wachten, om er één woord 'buiten deze kamer van te rep pen. Je kent mij. 'k Acht Meerendonk zéér hoog. Maar 'k meende, dat het mijn plic'ht was, je te waarschuwen. In je eigen be lang héb ik je aangeraden, je effecten bij hem in bewaring te geven. Maar nu moet ik je zeggen, wat er van hem verteld wordt. Als 'het waar is, dan moet je die ef fecten weghalen. Ze zouden een verleiding voor hem kunnen worden. Hij weet, dat jij ze veilig bij hem acht. Je informeert er nooit naar natuurlijk. En wij zijn allen zondige menschen. Hij zou er tijdelijk ge bruik van kunnen maken. Maar dat tijde lijke kon blijvend worden. En dan was jij gedupeerd." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1