No, 258 Maandag 5 Augustus 1929 43e Jaargang I en Goederen. ERS-INSPAN, Dagblad voor de Provincie Zeeland BESTEVAER Hendrikse Go's Bank N.V; Soes Star, Bravo, Jt tijdig. PAARDEN, RTIG STUKS NVEE, EERSTE BLAD! VOLRIÜPE KWALITEIT Transpireerende Voeten Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN euwsche g-Maatschappij 1824, &Hordijk's Bank ssurantie Augustus 1929, LLEDIGEN STVEULENS Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. de PERS OVER DE MISLUKTE poging tot Kabinetsformatie. Fabrikanten van kanten gordijnen te Doe dan zooals ik.stop nu en dan een pijp van die geurige.™ ALLE per 1 Augustus vervallende worden verzilverd door «re planten wordt een kas of raam, ükken daar in, aan gesloten ruimte be- elen. Schermen te- .zakelijk. Ontbreken in plaatsen we de kamer, bij' al te half beschaduwd itekplantjes bewor- argebracht in een ;lfde grondmengsel. ►edzamen grond ein hebben,,.zoodat ze vlak voor het ra,am le raimen op het m hiervan worden ïgeveer een hoogte 10 c.M., dan pas- jlpen toe, aldus de 3 vertakken en zich >n te ontwikkelen, 'n plantje nog het- :h in de meeste ge- sdzaam, daar hier- verzwalkt. :eft, het volgende: teutje water is vol- n over de bladeren HL' aangezien deze door een zwam- it. Hierdoor krijgen bladeren vallen af ïstige belemmering oei. Geven we de het uitlekken alle je verwijderen, ariëte-it is er nog ;e is minder sterk 200 veel aangetrof- te Zierikzee, llijke voorwaar- derling als tegen mie, ïgen worden gaarne SOES, r voor Z.-Beveland. W. HIOOLEN te >ornemens in het e verkoopen ten verzoeke van VISSE, op de door iofstede in den Rip- erland, e o.m. uit: smerrie, 15 jaar, Stb. vosmerrie, 6 jaar; le, 6 jaar; BARO- :rie, 12 jaar, Stb. B vosmerrie, 7 jaar, HARMANTE DE e, 8 jaar; GUSTA, aar, Stb. A 6850 ïmelmerrie, 4 jaar meimerrie, 6 jaar dmerrie, 3 jaar, Veu- 3SALIE, schimmel- :ulenb. 49943; IDA, jaar; GRETA, 2 jaar, Veulenboek i, vosmerrie, 2 jaar, PRINS, liere ruin, liere merrie, 18jaat; en, 2 vare Koeien, tweejarige Vaarzen, ien en Ossen, 1 Stier, nevens 8 Varkens Eenden. mwagens op ijzeren Tentwagen, Tilbury, ktuigen en Gereed- geen verder tot een uwersinspan behoort van de paarden zal jd) aanvangen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs' Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 l Bij abonnement belangrijke korting. De A.-R. „Rotterdammer" schrijft: Indien de gang van zaken geweest is zooals we vernamen, dan ligt het niet-slagen aan deho-uding der .Christelijk-Historische Ka merfractie. En wanneer onze infor- -maties juist zijn, dan is wel zeer zwaar de verantwoordelijkheid, welke deze frac tie hiermee op zich geladen] heeft. Te zwaarder wordt haar verantwoor delijkheid, als men terugdenkt aan 11 November 1925, toen het deze fractie was, die hij een anti-papistische stem ming tegen het Kabinet-Colijn party; koos. Ondanks dat, was de Anti-rev. partij onmiddellijk bereid weer met de Chr.- Hist. fractie in zee te gaan; en ook do Roo.msoh-Katholieken, hoezeer geprik keld, stapten over alle bezwaren heen. Slechts één voorwaardé, doch die ge heel voor zich zelf spreekt, ook al was er in 1925 niets gebeurd, werd gesteld: Het Kabinet, dat zou steunen op de drie rechtsche groepen, moest althans in hoofdzaak zich van dien steun ver zekerd weten. Met het oog daarop had de Kabinets formateur een concept-regeeringsprogram opgesteld en hierover het oordeel der drie rechtsche fracties gevraagd. Ietwat gewijzigd 'en aangevuld droeg het de volkomen instemming van de R.-K. en Anti-rev. fractie weg. We meenen te mogen zeggen, dat ook de Chr.-Hist. fractie geen zakelijke be zwaren had; doch zij weigerde formeele instemming te betuigen. De Kabinetsfor mateur moest tevreden zijn met de betui ging van haar gouvernementeele gezindheid.' Met de herinnering aan den ongeluks dag van 11 Nov. 1925, verneemt men zoo iets met eenige bitterheid en is men geneigd daarop een weinig-vriendelyk commentaar te geven. Gouvernementeele gezindheidvoor zoover men dit wenschelijk acht. Steun aan een rechtsch kabinet, doch met de vrijheid, om zich elk oogenblik naast de meest redelooze oppositie te scharen en het leven van het Kabinet af te snijden. Het is duidelijk, dat Mr Ruys met zoo'n Damocleszwaard boven het hoofd, vastgebonden aan een van het vuur verzengd draadje, zijn pogen moest sta ken; terwijl er ook van een minder heidskabinet dat bij de gratie der Chr.- Hist. fractie zou leven, geen sprake kon zijn. Op een platonische sympathieverkla ring bouwt men geen huis, dat een po litieke storm verduren -kan. Wanneer de Chr.-Historische Kamer fractie (we spreken met opzet niet van da partijl) samenwerking der rechter zijde aldus verstaat, dat onderen de ver antwoordelijkheid. mogen dragen en zij een vrybuiterspolitiek kan voerendèn is elke kans op een Christelijk, doch ook op een parlementair kabinet verkeken I Maar dan draagt ook de Chr.-Hist. frac tie en zij alleen daarvoor da zware verantwoordelijkheid. Hat doet ons leed, dat we het niet anders kunnen zien en zeggen; het doet ons meer leed in 't welbegrepen belang van ons land en volk, dat zich zoo den zegen van een Christelijk kabinet ziet ontgaan. De Maasbode (R.K.) schrijft: Jhr Ruys is er niet in mogen' sla gen te vormen een rechtsch parlemen tair Kabinet. Dit bericht is zonder eenigen twijfel buitengewoon teleurstellend, ofschoon het voor ingewijden volstrekt niet onverwacht komt. Wat te vreezen! was schijnt gebeurd te zijn: de Chxistelijk-Historischen heb ben volhard in hun weigering -om met de Anti-revolutionairen en de Katholie ken in zee te gaan op een vast pro gram. Zij moeten hiervoor wel buitengewoon zwaarwichtige redenen hebben, want de verantwoordelijkheid, die zij hiermede op zich laden, is groot. Misschien heeft de crisis in eigen partij het ook moeilijker gemaakt da parlemen taire» crisis' met de noodige rust en ob jectiviteit te behandelen. De Tijd (R.K.) schrijft o.a.: „Uit de anti-revolutionaire pers is de bereidheid tot samenwerking dier partij op een vast program-aoooord voldoende gebleken, en de R.K. Staatspartij heeft dezelfde gezindheid duidelijk uitgespro ken." „Het odium drukt derhalve ditmaal te sterker op de Chr.-Historische Partij, daar zjj zich ditmaal op de gezantschapskwes tie niet beroepen kan voor het doen mis lukken der christelijke samenwerking, op welke de andere partijen bij: haar hadden aangedrongen. Hebben ondergronds che stroomingen haar van die samenwerking afgestuwd? Is aan haar houding eenigs speculatie op het behoud en de winst van de anti-papistische stemmen in den lande niet vreemd? Lokt het marchandee- ren met de liberale vriendschappen haar meer dan een christelijke regeering aan? Welk ook het antwoord op deze vra gen moge wezen, het wordt een feit, dat de Chr.-Historisohen zich thans te eenenmale gaan vervreemden van. hun voormalige co'alitiegenooten." De Residentiebode (R..K.) iisvan meening, dat men over de nieuwe op dracht van H. M. de Koningin niet an ders dan tevreden kan zijn. Ook H. M. de Koningin was blijkbaar overtuigd, dat na deze mislukking elke poging om een ander parlementair kabinet tot stand te brengen, een verspilling van tijd en arbeid is. Een poging om een minderheidskabinet te vormen was ook o.i. te voren tot een mislukking gedoemd. Een dergelijk kabi net van katholieken en anti-revolutionai ren, .zou alleen kunnen regeeren, bij de welwillendheid van de christeJyk-histori- sche party, en het politiek inzicht van die party is na. den dood van een Lohman en een vertrek van dr de Visser niet van dien aard, om daar een dergelijk min derheidskabinet aan te wagen. Overwe gingen van kleine partijpolitiek spelen daarvoor by de huidige Chr.-Iiist. partij een te groote rol. Voor het kabinet der uiterste noodzaak is de tijd nog niet aangebroken. Er bleef thans dan ook weinig anders over dan de vorming van een extra parlementair^'kabinet, eenigszins recihts ge oriënteerd. Dit voorop stellende kunnen wij katho- ken thans met deze nieuwe opdracht van H. M. de Koningin aan jhr Ruys tevre den zijn. Gezien de samenstelling van de Tweede Kamer lijkt het ons billijk, dat ook dit kabinet staat onder katholieke leiding al behoefde dit niet direct een conditio sine qua'non te zyn, voor onze medewerking. Al zou natuurlijk een herhaling van het extra-parlementaire kabinet-de Geer, waar bij de katholieken 't slechtst bedeeld wa ren, onmogelijk zijn geweest. De Nieuwe Rotterd. Courant (lib.) schrijft o.a.: „Wie naai- een wezenlyk parlementair kabinet terugverlangt, wiens liberalisme nog niet zoover is „ontaard", als dat van mr Marchant blijkbaar is, moet dus vóór alles er op bedacht zyn, het schijn- parlementaire kabinet, gelijk een kabinet „steunende op de rechterzijde" er weer een geweest zou zijn, voor goed van de lijst der politieke desiderata te zien schrappen. Wanneer dit gebeurd zal zijn, wordt op den duur wy leggen nadruk op deze woorden, want er zal zonder twyfel nog een lange overgangs tijd noodig zyn de weg voor het we zenlijke parlementaire kabinet weer ge- effend. De mislukking van de opdracht aan jhr Ruys heeft de kans, dat het nog wel ooit zoover komen zal, alweer iets ver groot. Daarom begroeten wij haar met vreugde." En verder nog: „De mislukking van de opdracht aan jhr Ruys heeft doen blijken, dat wij-ons in de gezindheid der rechter partijen bij hetgeen wij vóór en na de verkiezing hebben geschrevën, niet hebben vergist, en dat ook zij op het stuk van eerlijk heid en oprechtheid in de politiek ten slotte nog het oude liberale beginsel blij ven verkiezen. Wy zijn voorshands door de misluk king van de opdracht voldaan." Na geconstateerd te hebben, dat noch da katholieken, noch da Anti-revolutio nairen de spelbrekers der coalitie geweest zijn schrijft het Utrechtsch Dag blad (lib.) o.m. De parlementaire mogelijkheden zijn niet uitgeput. De Kamer is nog niet ge heel tot een chaos van onsamenhangende groepen ineen gezonken. Voor een po ging tot formatie van een minderheids- regeering op de basis eener katholiek anti-revolutionaire samenwerking staat de poort nog open. Ons ontgaat de betee- kenis der politieke constructie van een rechtsch extra-parlementair kabinet. Dat zou dan een meerderheidskabinet worden zonder meerderheidsprogram. (Iet zou zijn bestaan afhankelijk stellen van het goed dunken der christclyk-historischen. Het zou on-afhankelijk zijn .m toch weer af hankelijk. Neen. Er is maar één keuze. Men volge den logischen gang der eenmaal aan vaarde gedachte, en home tot een rechtsch minderheidskabinet. Faalt die poging wederom, dan is de ure geslagen voor een extra-parlemen taire regeering. Maar dan een volkomen zakenregeering, die uit alle partijen is samengesteld of een partij-loos karakter heeft en 'die niet in gijzeling vertoeft van parlementaire groepen, maar steune op eigen kracht. In het Vaderland (lib.) lezen we: Het is duidelijk, dat de Christelijk- Historischen de kans om tot het parle mentaire Kabinet terug te keeren op hun toch reeds zoo zwaar belast politiek de- het moeten schrijven. Niet, dat wij van hen iets anders vervracht hadden. Toen de heer Snoeck Henkemans zich in „De Nederlander" vroolijk maakte over dien Ruys de Reerenbrouck, die waarborgen wilde hebben, dat hy een Kabinet-Ruys de Beerenbrouck niet vandaag of mor gen op dezelfde wijze onverwacht den doodsteek zou geven als hij dit het Kabi- net-Colijn had gedaan, was de zaak fei telijk al beslist. Er was misschien nog één kansje, n.l. dat de heer Snoeck Hen kemans zich zou herinneren, dat hij re dacteur is van .„Koningin en Vaderland" en "dat hij, die met zulk een titel para deert, ook iets aan de Kroon verplicht is, die van de voortzetting 'van de extra parlementaire, d.i. in waarheid Konink lijke Kabinetten, op den duur niet anders dan nadeel kan ondervinden. De „ongunstige wending" beteekent het faillissement van de Rechterzijde als po litiek verbond. Het was voor haar dezen keer: nu of nooit, en dat men in zulke omstandigheden elkaar niet weer heeft kunnen vinden, is van zoo duidelijke beteekenis, dat iedere commentaar daar op de kracht daarvan zou verzwakken. Wij zeggen dit waarlyk niet uit Scha denfreude, want de groote waarde van een parlementair Kabinet is voor ons zoo vanzelf sprekend, dat wy dit. ook uit de handen van do Rechterzijde gaarne zouden hebben geaccepteerd, en dat te eer, omdat wij nu toch een Rechtsch Kabinet zullen krijgen, .maar een, dat als belaching van onze constitutioneele instellingen geen parlementair Kabinet zal wezen. Het Handelsblad (lib.) schrijft: Men weet, dat het ons niet verwondert, dat de 'heer Ruys in zijn opdracht niet geslaagd is; het omgekeerde zou eer verbazing gewekt hebben. Dat de drie rechtsche partijen het eens zouden wor den over een gezamenlijk program was al zeer onwaarschijnlijk. Het bericht van Zaterdag, dat hem, nadat hij de opdracht tot vorming van een parlementair rechtsch kabinet heeft teruggegeven, een nieuwe is gegeven, nu tot vorming van een extra-parlementair kabinet, maakt wel duidelijk waarover de verdere onderhandelingen 'der recht sche partijen geloopen hebben. De hee- ren zullen het wel eens getvorden zijn over de vorming van een kabinet, dat niet met één gezamenlijk program der drie rechtsche partijen kon te voorschijn komen, maar dat toch in rechtschen, d.w.z. in hoofdzaak clericalen geest, zou werken Wij vermoe-den, dat hpt vormen van zulk een ministerie den heer Ruys niet zoo heel moeilijk zal vallen. Het komt au meer op personen aan. En die zullen wel gevonden worden. Dat zal dan zeker niet de oplossing zyn, die men zich zou gewonscht hefcben; wij zullen toch wei eens weer naar nor male toestanden, d.w.z. naar een zuiver Avo BIG6ELAAR/T)0"\ROOSENDAAL" per J£pond parlementair ministerie, terug moeten. Maar is een andere dan deze oplossing in de tegenwoordige omstandigheden wel te verwachten? Het Volk streeft nog altijd naar een Roomsch-rood kabinet en fungeert nu weer als de fluitende vogelaar. Het schrijft: Duidelijk is gebleken, dat de coalitie dood is en begraven. Zullen met' name de katholieken de consequentie uit dit vaststaand onomstoo- telrjk vaststaand gebleken feit trekken? Er ligt ook nog een andere consequen tie voor hen in het vet. „Zal de katholieke partij aldus vraagt het blad ten slotte thans aan de democratische roepstem van den ver kiezingsuitslag gehoor geven? Of zullen wij het paskwil te zien krij gen, dat zij thans pogen gaat een niet- parlementair rechtsch, d.w.z. een on-de- mocratisch, kabinet te stichten? Wij zullen zien." en andere 'transpireerende lichaamsdeel,en moet mem behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet-, Toilet- en Kinderpoeder iin Bussen] van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. Overstroomingen en Cholera In Britsch- Indië. Aan de „Daily Mail" wordt uit Ka- rachi gemeld, dat in de geheele provincie hevige regens zijn gevallen, die groote overstroomingen hebben veroorzaakt. Vele inlanders, die in hoornen waren geklommen, werden door het wassende water meegesleurd. Ongeveer 30 personen .zijn door het instorten van huizen ge dood. De algeimeene ellende wordt nog ver meerderd doordien een cholera-e-pidemia is uitgebroken. Het vergaan Van de H 47. i De krijgsraad der Engelsohe marine stelde vast, dat luitenant Gardner, com mandant van de duikboot H 47, die 9 Juli verging, waarbij 24 menschenlevens verloren gingen, verzuimd heeft met zyn duikboot zoodanig te manoeuvrepren, dat hij de gevolgen vermeed van de gebrek kige navigatie van de duikboot L 12, waarmede de H 47 in botsing kwam. Gardner, die werd vrijgepleit van de be schuldiging van onachtzaamheid, werd tot een reprimande veroordeeld. Het conflict in Je Engelsohe katoen- industrie. Binnenland. Geen parlementair kabinet. Opdracht tot vorming van een extra-parlementair ka binet verleend. De Haagsche Conferentie.- Weer een ongeluk by den overweg te Rilland. De berooving te Wilhelmmadorp. Moordaanslag te Heerlen. Een Nederlandsch stoomschip vergaan. De heer Colij'n naar de Tweede Kamer. Buitenland. Vreeselijt ongeval te Ostende. Een vis- schersboot met hadgasten overvaren. De Zeppelin in Amerika aangekomen. Overstrooming en cholera in Britsch- Indië. Nottingham hebben in het buitenland tal rijke bestellingen gedaan voor katoenen garens. Over het afsluiten van groote contracten met een levertijd van. twee en drie maanden wordt onderhandeld. De firma's die kanten gordijnen fabri- ceeren, verklaren, dat zij tengevolge van de staking bij de Engelsche spinnerijen hun bestellingen niet krijgen., zoodat zij, om hun fabrieken aan den gang te hou den, genoodzaakt zijn hun orders voor katoenen garens in Europa te plaatsen, hetgeen de laatste jaren niet meer is voorgekomen. De „Graf Zeppelin" boven Lake'huréf. Om 23 uur M.E.T. werd te Lakehuxst bericht ontvangen, dat de „Graf Zeppelin" boven New Jersey was gesignaleerd; vier minuten voor middernacht verscheen het luchtschip aan den horizon en was drie 'minuten later boven het vliegveld. Het gevaarte daalde zeer la]ag, vloog geruimen tijd boiven het terrein, doch steeg plot seling weer op en verdween, naar men vermoedt op New-York af. Vanmorgen om vier uur Engelschen tijd .was de „Graf Zeppelin" 600 mijl van Lakehurst verwijderd. Latfe wordt gemeld aan het „Volk": De „Graf Zeppelin" passeerde Zondag avond zeven uur M.E.T. de Amerikaan- sche kust bij; Kaap Henry ten Zuiden van Baltimore eu vloog op dat oogenblik met een snelheid van 130 tof 140 K.M. per uur. Door tegenwind gedwongen had. dr Eckener, de commandant, zijn. voor nemen om beven New-York te kruisen, moeten opgeven. Middernacht was het luchtschip boven hiet vliegveld, waar zich een menigte van tienduizenden personen bevond, om van de landing getuige te zyn. Dr Eckener kruiste eenigen tyd boven het vliegveld en wachtte klaarblijkelijk den zonsondergang af, in de hoop' op minder wind. Korte berichten. Zaterdagnacht heeft men gepoogd om een special en trein waarin studen ten van de Academie van Lich. Opvoeding zaten, tnsschen Krimitschau en Werdoen (Saksen) door het leggen van dwarsleg- gers op de rails te lateui ontsp'Oren. De toeleg mislukte doordat de trein de dwars- leggers wegschoof. Da spoorwegdirectie heeft 300 M. uitgeloofd voor het op sporen der daders. 1 Te Samara hebben zich 16 personen voor de rechtbank te verantwoorden ge had wegens het vormen eener anti-s,owjes- tische gemeenschap. Zes beklaagden wer den ter dood veroordeeld, de anderen werden voor enkele jaren verbannen. Uit de omgeving van den Etna wordt, gemeld, dat de vulcaan weer werkt. De middelste krater werpt weer lava uit, terwijl een dof gerommel hoorbaar is. In. de omgeving is een aschregen gevallen. Nadere bijzonderheden ontbreken, nog. Een troepje toeristen, da,t van Catania uLL den Etna bestegen had om den zonsopgang op den top te genieten, is door de uit barsting verraat. Twee toeristen kwamen 'om ea vier werden gefcwdtei.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1