No. 255 Donderdag i Augustus 1920 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BOLS Hendiikse Go's Bank N.V. Gbie LANGS EEN DIEPEN WEG Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle FEUILLETON Buitenland. Eiken dag één Glaasje" NU F 4PER KRUIK Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Augustus vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door een zaak betreft •omtrent uiting der renscht is, onderwijl uk onder de oog en hot zilvergeld krach- 1919 aanmerkelijk invloed eemer be- ugelijking van hier- |de naar de politiek de Kamer in een :en rijzing die onze iaribracht, aanlei- verlagen van 945 de „winst" gaat •aaruit staatsschuld komt het veel ver dat. de commissie Alle zilver moet lager prijspeil terug- uis. en guldens- in- jeveer veertig: per- Ie waarde waard; ude van pasmunt Let krediet van den ;an men het even- leen technisch ver inder meer wegens Laak veel moeilij- Nederland heeft, omloop ongeveer rijksdaalders, 188 len omtrent 72 mil ls, kwartjes en dub- ioien gulden. In het niet minder dan rer in onze munt- ;enbij een jaar we- |ilver vertegenwoor- 'de van circa Gijn in de Kamer jting in nikkel dus lioen gulden afvoe- j.ds, dat zooals ge- sede komt aan de'l- |Twee honderd mil- men haast makel |e is voor de zilver- anneer wij ons on- zins redelijken prijs niet wachten tot en vaak grootere kaar moet, integen- jn, een der eerste lis het motief voor je hierboven aange - en daar rond voor [politiek van haast inderdaad verder irlijk nutteloos -ge- koordeelig mogelijk gen. Maar aan de len vast, en die din- lter belang dan een jlige „winst" van Mochten de plan- |l1 ons volk geheel zijn steeds liquide lijk wel' op de hoog- pieën omtrent geld, pmmigen in theorie jwijze een metallie- sis behoeft te heb- Ijk is geld, behalve leter, toch ook nog pij paaltje komt is, alleen de gouden lid met intrinsieke, fcl getrokken, dade- karde. In normale gen met de symbo ls in de hand wor- Irgeld en pasmunt. crisistijd doen wij fcen chimère, en zil- pl, zij zijn de eenige i, waarvoor iets te' Ider weinige welke jeerd door overtui- kaan er «enigszins [>use mannen uber- stig in overweging ag worden ontbloot kleine, reöele re- tijden van zware nen 'beschikken, de bzit in het zilver in bngeveer slechts 25 jevolking. Men roe den geest wat er |n oorlog uitbreekt, enkel tientje losla- tiillioenen goud die ken. Eigenlijk doet llleen bij wijze van Irlandsche Bank u Tununt goud. Biedt letaalbaar op aan- Ibij haar aan, dan Iromessen van ge- [tdrukkelijk om zil- zij u in haar ge nu willen zekere leiden dat men u seven voortaan zal ft nikkel, dat geen villen nemen wan en van beproeving br van dat de cöm- In'iet voor ons volk jzij nikkelen kwart- |tbaar acht is mis- zij zal ons nooit leeds schamele na- In onze guldens en pben als het water lopen. Slechts een |h er niet aan sto- stenrijk, Italië en ie ervaring allen langemunt of gaan jtserland hier dus i zijn, als het daar Ierland zij in deze, kat in den boom Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ËLKEN WERKDAG. Abonnementsprijs-' Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 V Bij abonnement belangrijke korting. G emee nte-fi n-anci n. Van de Centrale Commissie voor Be zuiniging, ingesteld door de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel ontvingen wij een exemplaar van de door haar uitgegeven brochure „Waar schuwende cijfers uit de Gemeenje-fi- nanciën 1929". De bedoeling met deze pbblicatie is niet critiek te oef epen op het financieel© beleid der 37 behandelde gemeenten, maar wel om eenig materiaal te geven aangaande den huidigen toestand der gemeente-financiën' in wat meler over zichtelijken vorm dan de begrootingen dat bieden, ten dienste van hen, wietn de zorg van een goed 'financieel beleid in hunpe gemeente ter harte. gaat. lm de inleiding wordt terecht opge,- merkt, dat een verstandige, bezuinigings actie ook ,voor de gem-ëepten nog steeds noodig is. Het peil der-uitgaven in de gemeenten is over het algemeen hoog. De belastingdruk is zwaar in enkele gemeenten zelfs zeer zwaar en ver mindering daarvan is zeker in het be lang van tien economischem opbloei. De uitgaven vertoonen over bet al gemeen een neiging tot stijgep, moeten trouwens wel toenemen in verband met den groei der bevolking enz., terwijl daar entegen een stijging van de opbrengst der belastingen zonder verhooging der heffingstarieven voor de eerstvolgende jaren niet te verwachten is. Terwijl in de periode van 1 Mei 1923 tot 1 Mei 1926 de bevolking toenam met 4.42 pCt. is in datzelfde tijdperk' het belastbaar inkomen slechts geste gen met 1.42 pCt. Er is dan ook voor de gemeenten alle aanleiding om te trachten tot doelmatige bezuiniging te geraken, tot zoo groot mogelijke „effi ciency" in den overheidsdienst, waardoor bet mogelijk wordt met minder of al thans niet stijgende uitgaven meer resul taat te "bereiken. Dë hier verwerkte cijfers 'zijn ontleend aan de ontwerp- n egro o tingen voor 1929, zoodat ze uit den aard der zaak niet geheel zuiver zijn, al kan na tuurlijk ook niet worden gezegd, dat ze daardoor-alle beteekenis zouden missen. Voor Zeeland hebben deze waar schuwende cijfers" slechts betrekkelijke waarde, daar slechts 2 gemeenten (Vlis- singen en Middelburg) zijn behandeld, terwijl de andere gemeenten welker be grooting scijfers hier verwerkt zijn, mees tal een .veel grooter aantal inwoners hebben. Dit neemt echter niet weg, dat hier voor hen, die in het vraagstuk der ge- meentefinanciën belangstellen, nog wel een en ander te leeren valt. Wanneer we den staat, aangevende het totaal bedrag der door de gemeen ten te heffen belastingen nagaan, dan blijkt dat de bier genoemde Zeeuwsche gemeenten in vergelijking met meerdere grootere gemeenten nog niet zoo'n slecht figuur maken. Per inwoner wordt toch blijkens de hier verwerkte cijfers gemiddeld gehe- 34.) i i door H. ZEEBERG. V. De opmerking van den Bankdirecteur was een leelijlke streep door de reke ning van Meerendonk. Toen de commissieleden vertrokken wa ren, zat hiji over de zaak te piekeran. Zeker, de kas was in orde geweest. Maar de hleeren wisten niet, dat hij pas eergisteren de ontbrekende zeshonderd gulden er bijgevoegd had, wat juist kon, omdat hij wat geld bad ontvangen. Maar Maandag moest bij het bedrag er weer afnemen, omdat hij bet noodig bad. En hard noodig ook. Hoe kon 'hij dan een groot bedrag op de Bank geven! Er bleef maar ruim vijf honderd gulden over. En heelemaal zon der geld kon hij niet zijn. Gelukkig dat „BosChzicht" niet was ge ïnteresseerd bij de Bank. waarvan San- derse directeur was, maar bij een andere Bank. Anders bad hij er moeilijk buiten ven: te Middelburg f37.49 en te Vlis- singen f37.03. Er zijn gemeenten waar dit bedrag lager is, maar daarnaast staan andere waar gen veel hoog er bedrag gevraagd wordt: Amsterdam 63.08, 's-Gravenhage 67.91, Rotterdam 43.16, Arnhem 66.66, Alkmaar 46.26 enz. De netto-uitgaven voor onderwijs, kun sten en wetenschappen zijn in Vlissingen laag (slechts 6.18 per inwoner), terwijl dit cijfer voor Middelburg, waar bet blij kens bet laatste raadsverslag eenigszins naar beneden gaat, 11.23 per inwoner bedraagt. Met de uitgaven voor ondersteuningen van behoeftigen, armenzorg enz. staat Amsterdam aan de spits mot een bedrag van 24.02 per inwoner. Daarop volgt Rot terdam met 16.62, Haarlem met 15.33 en 's-Gravenhage met 14.75. "Voor Mid delburg en Vlissingien zijn deze cijfers resp. 10.17 en 8.69 tegen 7.73 en 6.60 in 1925. Voor openbare werken daarentegen is Vlissingen aan den hoiogen kant. Hier staat Hilversum op de eerste plaats met eeu gemiddelde uitgaaf van 17.50 per inwoner. Voor Amsterdam bedraagt dit cijfer 12.89, voor 's-Gravenhage 16.32, voor Vlaardingien 16.74 en voor Vlissingen en Middelburg resp. 11.95 en 8.20. Een andere staat vermeldt de totale schulden per inwoner. Hier staat Rot terdam aan de spits met 484.48. Voor Amsterdam is dit cijfer 456.68 en voor Den Haag 433.77. In de kleinere gemeen ten is de schuld over het algemeen klei ner, Ede en Lonneker hebben van de hier genoemde gemeenten de kleinste schuldenlast n.l. 63.09 en 61.97 per in woner. Vlissingen en Middelburg para deeren op dezen staat met een cijfer van 119.88 en 123.02. Verder bevat dit boekje uitvoerige ge gevens omtrent de winsten uit electrici- teits- eni gasbedrijven. Hier loont het de moeite aandacht te schenken aan de ge meenten waar de Soo.-Democraten veel invloed .hebben, b.y. Amsterdam en Rot terdam. De Sociaal-Democraten zijn immers te gen indirecte belastingen? Welnu voor Amsterdam was de over winst uit de bedrijven geraamd op f 10.5 millioen en voor Rotterdam op f 10.7 millioen of per inwoner resp. op pl.m. f 14 en f 18. Wij moeten het hierbij! laten. Met de Centrale Commissie voor Be zuiniging die een woord van dank ver dient voor het verstrekken van deze gegevens, zijn wij, van oordeel dat de toestand der gemeentelijke geldmiddelen over het geheel nog niet gunstig is. De belastingdruk is in tal van gevallen te hoog. Moge deze publicatie er toe bijdragen dat aan dit vraagstuk meer aandacht wordt geschonken en dat overal getracht wordt ooik de gemeentelijke belastingdruk zoo mogelijk te verlichten. 'kunnen blijven. Nu besloot hij, na wikken en wegen, een bedrag van vierhonderd gulden te de- poneeren. Hij had dan een honderd en vijftig in kas; 'twas wat krap voor de loopende uitgaven, maar het kon. Trou wens: volgende maand was het tractement betalen, dan moest hij toch geld opnemen, om dat den directeur der instelling ter hand te stellen. En wat die zeshonderd gulden betrof, ja, bij gelegenheid moesten die weer te rugkomen, het liefst zoo spoedig moge lijk. Hij gebruikte het maar. Doch dat mocht niet lang duren. Hij moest opp assen voor ontdekking. Hoe hij evenwel het bedrag moest te rugkrijgen, bij wist het niet. De moeilijk heden stapelden zich al maar op. Volgen de week had hij verschillende wissels te betalen. Het moest. Hij was al gemaand. Het had hem het bloed naar de wangen gejaagd, toen de brief van den schuld- eiscber kwam. 'tWas hem nog nooit over komen. Maar reden tot aanmerking had- hij niet: hij was al drie maanden over tijd. Geen wonder, dat de brief kwam. Hij zette zijn klanten toch ook de duim schroef aan?! Alleen baatte het bitter weinig. Al zijn vertoogen brachten geen geld in het land je. Het angstzweet brak hem uit als Vijftig duizend padvinders te Birkenhead. Vijftig duizend padvinders hieven een luiden welkomst-kreet aan toen de her tog van Connanght gisteren te Birken head aankwam om de internationale jam boree, welke gistermiddag werd geopend bij te wonen. J j De dag brak koud en guur aan en de regen viel in stroomen. Geweldige regenbuien hebben de ope ning van de jamboree ten zeerste gehin derd. De tentoonstellingstent werd door den wind opgenomen maar gelukkig is er niemand gewond. Van den vroegen morgen af kwamen drommen menschen met veerbooten, autobussen en particuliere auto's, som migen zelfs per vliegtuig aan. Vandaag komt de Prins van Wales in het kamp aan. De Communistische eerste Augustus. De in verscheidene Zwitsersch© steden tegen beden bijeengeroepen communisti sche demonstraties zijn verboden. Te Athene zijn opnieuw 19 leiders van de communisten in hechtenis geno men, waaronder ook de communistische candidaat voor het burgemeesterschap met den secretaris van de organisatie der journalisten. Negen andere .communisten zijn naar een eiland gedeporteerd. Het totaal der gearresteerden bedraagt meer dan 200. Zij blijven tot 2 Augustus in voorloopige hechtenis. Te Boekarest zijn eveneens een aantal communistische leiders in hechtenis ge nomen. Te Kofno heeft de politie een overval gedaan in een geheime communistische vergadering, waaraan 26 personen deel namen. Een aantal hunner werd gear resteerd. Te Londen had zich een aantal com munistische mannen en vrouwen vast gebonden op die zitplaatsen van een om nibus. Zij weigerden den omnibus te verlaten; deze werd naar bet politie bureau gereden en daar werden de com munisten met niet geringe moeite door de politiebevrijd. Met het oog op de communistische be tooging van 1 Augustus beeft de Ant- werpsche rechterlijke politie een inval ge daan bij een achttal communistische lei ders. Er werd een groote hoeveelheid strooibiljetten en eén bundel instructies voor de betooging in beslag genomen- Die ibonigeipsraooldl In China. De leider van het internationaal co mité tot hulpverleening bij den honger- hij er aan dacht, dat hij groote bedra gen had te betalen, volgende week. Daar was die geshonderd gulden maar een peulschilletje bij! VI. 's Maandags daarop was nog een dag van wikken en wegen. Maar des Dins dags was bet besluit genomen- In het privé-kantoor van den heer San- derse vertelde Meerendonk, het viel hem niet gemakkelijk, maar de nood was hem opgelegd, dat hij tijdelijk in moeilijkheden verkeerde, waarom hij wat ,geld noodig had. 'tZou, naar bij hoopte, maar van korten duur zijn. De Bankdirecteur trok een bedenke lijk gezicht. ,,'tZijn geen gemakkelijke tijden, Mee rendonk, dat weet je. 't Geld is duur. Ik durf je crediet niet verhoogen. Com missarissen kijken mij ook op de vingers tegenwoordig. 'kZou het gaarne willen, maar 'k durf niet. Het gaat niet, man." Meerendonk praatte nog wat, maar kon onverrichterzake terugkeeren: de direc teur der Bank was onverzettelijk, bij had de opmerkingen van notaris Struman goed in zijn ooren geknoopt. Als van den donder getroffen, keerde Meerendonk naar huis. Hij had er zoo vast, op gerekend, dat het hem scheen, alsof hij een klap in het gelaat had gehad. snood in China meldt, dat door de ge nomen maatregelen sedert het voorjaar het hongersnood-gebied aanzienlijk be perkt kon worden, doch, dat nog steeds ongeveer 35 millioen monschen van den hongersnood te lijden hebben. In een stad is de bevolking van 60.000 zielen gedaald tot 3000 inwoners. De typhus beeft onder de leden van het comité vele slachtoffers gemaakt. Van de 20 personen, die door deze ziekt© aange tast werden, zijn slechts 11 ar levend afgekomen. Het aantal motorrijtuigen in Engeland'. Volgens de zoo juist verschenen sta tistiek van het Britsche ministerie van verkeerswezen bedraagt bet aantal mo torrijtuigen, waarvoor een vergunning is afgegeven, in Engeland 2.027.000. Dit cij fer toont een enormen vooruitgang ver geleken bij November 1928, toen bet aan tal geregistreerde motorrijtuigen 1.758.000 bedroeg. In het afgeloopen half jaar was het bedrag, betaald voor vergunningen en rijbewijzen, meer dan 20 millioen pond sterling. De schending vian het graf van de1 A Onbekenden Soldaat te Brussel. Uit Brussel wordt gemeld, dat Jhr Huyssen van Kattendijke, de Neder- landsobe zaakgelastigde, een bezoek bracht bij den minister van Buitonland- sche Zaken, met <Je opdracht van zijn regeering zich op de hoogte te stellen van' de nationaliteit en identiteit van bet individu, dat het graf van den on bekenden Soldaat beeft geschonden. Na, de gevraagde inlichtingen ontvangen te hebben verklaard© hij dat niet alleen de Jyederlandsche regeering maar de ge heel© Nederlandsche natie eenstemmig is in bet brandmerken van een dergelijke daad. De dader schijnt te zijn een zekere student Provo Kluyt uit Wassenaar. Gevolgen der uitsluiting in Engeland. De eerste gevolgen- van het reusach tige conflict in de Britsche katoenindu strie doen zich reeds voelen. Gisteravond werd aangekondigd, dat waarschijnlijk ook de kunstzijdefabrieken van Cour- taulds in verband met bot conflict stop gezet zullen worden. Inmiddels plukt bet textielgebied in Noord-Frankrijk de vruch ten van den strijd in Engeland. Reeds thans zijn tal van orders, die oorspron- kejijk voor Engeland bestemd waren, ter uitvoering gegeven aan de textiel fabrieken te Rijssel en te Roodebeke, waar op volle kracht gewerkt wordt met ongeveer 85.000 arbeiders, terwijl in Bel gië meer werkkrachten worden gezocht. Korte berichten. De Fransche Kamer heeft met 325 stemmen tegen 136 een motie van ver trouwen in de nieuwe regeering aan genomen. De politie te Parijls heeft een zekere bankier Pottier 'in hechtenis genomen, die op groote schaal oplichtingen heeft gepleegd, door van fictieve ondernemin gen .aandealen aian den mian te brengen. Doelloos en gedacbtenloos vervolgde hij zijn weg, zonder op te zien. „Hé, boe heb ik het nu? Van een professor kan ik bet verwachten, naar men zegt tenminste, dat hij verstrooid over straat loopt, maar van een pienter zakenman niet, is bet wel?" zei een stem op vroolijken, gekscherenden toon. Meerendonk schrok op en lichtte dan fluks den hoed af. „Neem me niet kwalijk, dat ik u niet zag, dominé", zei hij dan haastig. ,,'kWas zoo diep in gedachten." „Ja, dat bemerk ik", lachte dominé Minnaar. „Wanneer komt ge weer eens aanloopen? 'k Heb u in lang niet ge sproken." „Ja, 'tmoet eens gauw wezen", vond Meerendonk. Hij wilde opgewekt zijn, maar 'tging hem slecht af. „Erg druk ge had, den laatsten tijd, dominé, maar het wordt nu wat makkelijker." „Mooi. Je komt maar eens met je vrouw. Altijd welkom, dat is bekend." „Ja, ja, dat weet ik, dominé", lachte Meerendonk. groetend. „Wat ziet bij er toch slecht uit", mom pelde dominé Minnaar, zijn weg vervol gend. ,,'t Is, of hij met iets zit. Zou dat gemompel dan toch waar zijn? 'tls te hopen van niet. 't Zou me spijten voor den braven man en zijn gezin." Binnenland. Vrijdag voortzetting van de vergadering der drie .yechtsche Kamerfracties. De communistische bedreigingen, te Eind hoven. Middelburg in 1928. Verbod van samenscholing in het Gro ningsche stakingsgehied. De besmottelijke ziekte in Rotterdam. Buitenland. De gevolgen van de uitsluiting in En geland. De communistische bedoelingen tegen heden. De Zeppelin vertrokken. Weer -een mijnongeluk in Frankrijk. Het bedrag dezer oplichtingen moet niet minder dan 60 mlll'ioen. francs bedragen. Vooral onder de Parijische winkeliers en kooplieden moet -hij ,veei slachtoffers heb ben gemaakt. In Centraal Canada hebben hevige onweders en slagregens gewoed. De blik sem heeft op talrijke plaatsen brand doen ontstaan. In Ontario zijn 20 personen tengevolge van de overstxoomingen, door slagregens veroorzaakt, verdronken of bijl auto-ongelukken, eveneens heit gevolg van de overstroomingen, om bet leven geko men. Volgens een bericht uit New Y-orlc worden de Vereenigde Staten miet uit zondering van het gebied aan de kust van 'de Stille Zuidzee door een nieuwe hittegolf geteisterd, die gisteren op ver schillende plaatsen reeds slachtoffers beeft gemaakt. In Baltimore en Oklahoma steeg do temperatuur tot 40 graden Cel sius in de schaduw. De Grieksche minister-president. Ve- nizelos is gistermorgen te Rome aangeko men en zou een conferentie imet Musso lini hebben. Gistermiddag reisde hij ver der naar Parijs. Volgens berichten uit Moskou heeft een dok'ter van het bacteriologische in stituut in Char'kof 30 ampullen met Si berische bacillen verloren; slechts oen der buisjes kon worden teruggevonden. Tegen den dokter is rechtsingang verleend wegens grove nalatigheid. Tijdens manoeuvres in het kamp van Maillay zijn twee jachtvliegtuigen in botsing gekomen. Het eene vliegtuig kon zonder veed schade dalen, maar het andere, dat ernstiger beschadigd was, maakte een verschrikkelijk en val- De be- TWAALFDE HOOFDSTUK. I. De klok van den Stadsbuistoren op de Markt had tien uur geslagen, toen Meerendonk. aanstalten maakte, om naar de huiskamer te gaan. Het was den laatsten tijd zóó gewoonte, dat hij tot des avonds laat op het kan toor zat, dat de huisgenooten er geen opmerkingen meer over maakten. Hqt baatte toch niet. Langzaam, maar zeker bad zich van alle drie vrouwen een neerdrukkend ge voel meester gemaakt. Zij hadden het ge voel, alsof het zwaard van Damocles baar boven het hoofd hing. Toch kon den zij er niet één verklaring voor vin den, dat er werkelijk iets verschrikkelijks op til was. Alleen de toestand van den man en vader; diens somberheid;diens „ijsberen" door het huis; diens afwezigheid tot 's avonds laat, als hij altijd maar op bet kantoor zat te werken wat vroeger toch nooit gebeurde; diens weinige eetlust; diens slapeloosheid; dat- alles drukte zwaar op het gezin,' dat maar niet be gréép, omdat vader maar niet sprak. Maar Meerendonk wist niet, zag niet in, dat hij het, door niet te spreken, veel erger maakte. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1