Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. I de te haren aanzien getroffen regeling. Vanwege de K.L.M, wordt er op ge wezen, dat het van bolang is voor ons land, dat wanneer do herstel-confe rentie te 's-Gravonhage vergadert er uitstekende vliegdienston met het buiten land bestaan, waarmede persoofen, post en goederen kunnen worden vervoerd. Zoo zijn er per dag 4 vlicgdienston in elke richting tusschen Nederland en Lon den, 3 in elke richting tusschen ons land, Brussel en Parijs, 2 van en naar Berlijn, en 1 naar en van Bazel en Ztirich. On getwijfeld zullen de diplomatieke koeriers hun voordeel met dozo snelle verbindin gen doen. Na den overval op Curapao. Aan een uitvoerige correspondentie in het blad „Suriname" over den Venezu- laanschen overval, is het volgende ont leend: „De kapitein Borren, do man, die al gemeen aansprakelijk wordt gehouden voor dezen gang van zaken, was in bur- ger-costuum, toen hij „hands up" (han den omhoog) maken moest. Hem werd bevolen, zijn militaire plunje te gaan aan doen, waarna alle uiterlijke sier daarvan werd afgerukt. Toon werd hij gedwongen inlichtingen aan de veroveraars te geven. Men zegt, dat hij die allemaal verstrekt heeft. Of dit waar is, staat nog niet vast, wel, dat die kerels zoowat alles, wat ze weten wilden, zijn te w eten gekomen (om trent berging van ammunitie, de positie van de buiten zijnde militairen, enz.), in elk geval is deze man, die steeds een groote mond heeft gehad en als een Turk te keer ging, een groote bloodaard. Op het oogenblik is zijn naam dan ook niet anders dan een spotklank, op ieder uur van den dag te hooren". Over bet vertrek der Venezulanen per Amerikaansch stoomschip „Maracaibo" meld de correspondent: „D o kerels hebben natuurlijk uitgere kend dat aftocht per schoener na een dergelijke overrompeling riskant zijn zou. Als ze eenmaal vertrokken waren, zouden zo door het eerste hel lx»te stoomschip bier achterhaald kunnen worden. Dus inaar per stoot, chip en gouverneur on anderen mee, om zeker te rijn, dat het schip niet op een of andere manier, door de bemanning b.v., naar de haaien geholpen werd. üf het waar is, weet ik natuurlijk niet, maar verleid wordt, dat do Amerikuansche kapitein aan zijn me degevangenen voorgesteld heeft, 't schip op een rif 'te doen vastloopen, in welk geval het schip met man en muis naar den kolder gaan zou, maar dat do gou verneur o.a. zich daartegen verzet heb ben. ik kan zulks niet gelooven". De Haagsche Conferentie. De Eiigclseke regeering heeft den Engel- scbon gezant to 's-Gravenhage opdracht gegeven, do noodigo stappen voor het on derbrengen dor Engelsche delegatie te doen. Alle voorhereidiugon zijn getroffen voor oen begin van _do conferentie op 6 Augustus, daar men te Londen geen grond voor uitstel meer voorhanden acht, nu de crisis te Parijs is opgelost. Daarentegen wordt te Brussel en Parijs een kort uitstel waarschijnlijk geacht. De Engelsche delegatie zal zeer omvang rijk zijn. Mac Donald zal hij de opening der conferentie waarschijnlijk rdet tegen woordig zijn, daar hij dringend vacan'tie noodig heeft en bovendien ook zijn bezoek aan Genève en Washington heeft voor 'te bereiden. De kwestie van bet voorzitterschap zal waarschijnlijk nog moeilijkheden haren meent men te Londen. Nu de Duitsohe rijkskanselier en Mac Donald verhinderd zijn, zou de Belgische minister-president voor het voorzitterschap in aanmerking komen, doch vermoedelijk zal hij Briand als zoodanig voorstellen. Geen Communistische actie te Eindhoven. Het alarmecrondo bericht uit ,,De Maas bode" volgens hetwelk aan de fabrieken van Philips een groot aantal communis tische arbeiders zon zijn ontslagen, is ook volgens de „N. R. Crt." ton cenon male onjuist. Er heeft niets andere plaats gehad, dan dat de Hollandsche beton-mjj., welke enkel® bouwwerken voor Philips in. uit voering heeft, aan eonige buitenlandsche timmerlieden, die in staking waren ge gaan, ontslag heeft gegeven. Gistermorgen passeerden te Eindhoven een aantal militaire motorrijders met mi trailleurs en een detachement militaire wielrijders. .Deze zijn bestemd voor de grensbewaking, welke belangrijk wordt versterkt. Zij hebben niets uit te staan met de gebeurtenissen te Eindhoven. Alle hieromtrent verspreide geruchten zijn sterk overdreven en onjuist. Bij informatie te Eindhoven bleek aan het „Hbld.", dat inderdaad, in verband met mogelijke communistische agitatie op 1 Aug. a.s., de politie met rijkspolitie is versterkt. Maar dat is dan ook alles. Van de firma Philips vernamen wij, dat geen enkele werknemer om zijn politieke overtuiging is ontslagen; dat de directie geen politie-bewaking hoeft aangevraagd en dat axtra-bewakingsmaatregelen door eigen personeel worden uitgevoerd. Uit het metaalbo drijf. Naar de „Voorwaarts" verneemt is gis teren aan de directies van Wilton en Feijenoord te Rotterdam een ultimatum gestuurd, waarin vóór den 5on Augustus de toezegging wordt geëischt, da.t de vier dagen vacanlie van het personeel volledig zullen worden uitbetaald. Wordt aan dit ultimatum geen gevolg gegeven, ,dan zullen de personeclen het parool ontvangen, om in de week van tot 10 Augustus uit de werkplaatsen weg te blijven. Het Kamerlid Moller. Naar gemeld wordt is het Kamerlid Dr H. Moller, sedert een tweetal weken, opgenomen in het Ziekenhuis te Tilburg, waar hij zich onder behandeling heeft gestold van D:r von Biicham, genoesheer- directeur van het nieuwe Gasthuis. De land arbei dersstaking. Uit Winschoten wordt gemeld, dat gis teren voor den Stadspolder een accoord is getroffen op de basis van het be middelingsvoorstel van den heer Buis kool, burgemeester van Delfzijl, welk voor stel wij in ons blad van Vrijdag j.l. pu bliceerden. Een kleine wijziging ten gunste van do arbeiders werd in het voorstel-Buiskool aangebracht. Het werk wordt heden hervat. Dreigende .staking. Donderdag a.s. wordt door het perso neel van de firma Geers en Zonen, ka chel- en haardenfabrikanten te Bergen op Zoom, een vergadering belegd, om de vraag te beantwoorden, of al dan niet gestaakt zal worden. Het betreft hier een loonconflict, dat reeds lang hangende is. Het personeel bestaat uit ongeveer 140 personen; de helft daarvan is in den JR. K. Metaalbewerkersbond georganiseerd. De staking te Zaandam. Men meldt uit Zaandam aan do „N. R. Crt.":_ Begin Mei is, nadat de bootwerkers ge weigerd hadden om houtbonten, bestemd voor 'de niet in het conflict betrokken («drijven der firma Bruynzeel, te lossen, het voor de N.V. Hollandsche Deuren- fabriek G. Bruynzeel en Zoon bestemde hout door Elburgers uit het stoomschip Gustavberg gelost en op dekschuiten ge laden. Daar dit hout door de stakingsleiding besmet werd verklaard besloot de firma Bruynzeel, ter voorkoming van stagnatie in haar bedrijf, het hout niet te verwer ken, doch achter de fabrieken op schui ten, te bewaren. Een tiental dagen gele den ontvingen de hoofdbestuurders van den Mouhetmnkei sbondwaarin het per soneel van do deureafabrick is georgani seerd, modeueeling, dat de firma Bruyn zeel bezig is dit liout te verwerken en er reods eenige dekschuiten waren ver dwenen. Do hoofdbestuurderen stelden zich on middellijk met de directie der firma Bruyn zeel in verbinding, met het gevolg, dat conig® malen over deze kwestie werd geconfereerd, zonder evenwel tot een be sluit, te komen. Ook het personeel heeft deze aange legenheid in een daartoe gehouden ver gadering besproken. Maandagmorgen is wederom een be spreking met do firma Bruynzeel gehou den; hierbij bleken de hoofdbestuurders van den Meubelmakersbond, in verband met den langen duui van de staking, wel bereid toestemming te geven het door de stakingslciding besmet verklaard hout te verwerken. Hieromtrent heeft gister morgen een bespreking met de s takings lei ding plaats gehad, waarbij zich echter de moeilijkheid voordoet, dat twee hoofd bestuurders van den Meubelmakershond, de hooren Van der Heiden en Do Groot, tevens deel uitmaken va.n de stakingslei ding. Tot welk besluit deze conferentie heeft geleid kon ons nog niet worden mede gedeeld. Het personeel van de deuren- fabriek zal eveneens weder een vergade ring over deze aangelegenheid beleggen. Het aantal werkwilligen, werkzaam aan de verschillende houtwervon, is weder om met een aantal uitgebreid, dezen wor den to werk gesteld aan houtzagerijen, waar tot dusverre nog geen andere ar beidskrachten de plaats van de stakende hout werkers hebbon ingenomen. Ook hot aantal rijksveldwachters is met 10 man uitgebreid. Een droge zomer. Nu we een zoo bizonder drogen zo mer beloven, zegt het „Vaderl." en som migen na,ar een verklaring van deze uit zonderlijke weersgesteldheid zoeken in de radio en andere moderne zaken, moge hier een uittreksel volgen uit de in 't jaar 11543 „Tantwerpon" gedrukte vertaling der, tot dat jaar bijgewerkte, kroniek .van Joan Carion: „Int solve jaer so wast also heeten drogen sorner^ dat in menighe jaren daer te vo'oren desgelijcx niet gheweest en haddo, dat veel wal eren verdroeghden, prinocpalijck den hijn die van Cuelen nedercocmtdese was also droeghe datmen daer döer hoeft moghen gaen, ende oock so heeft een lantman van nieuwicheyt daer doer ende weder gaen ploegen, ick meen dat dit in duysent jaer te voren noyt ghebuert en is In dit solve jaer so was die Seyne te Parijs also droeghe datmen daer doer mocht gaen met droghe voeten." Hoe "Prof Kranenburg gekozen werd. Naar aanleiding van het in ons blad van 29 Juli uit de „Maasbode" overge nomen bericht, dat volgens zijn bereke ning een van de twee Statenleden der R. K. Volkspartij in Brabant op de vrij zinnig-democratische lijst gestemd moet hebben, kan „Het Volk" nog het volgende mededeelen. Tijdens de zitting van de Utrechtsche Staten kwam, onder het stemmen, in een gesprek tusschen Statenleden de vraag aan de orde, of vrijzinnig-democra ten en sociaal-demopraten elkaar weer over en weer zouden steunen. Van so ciaal-democratische zijde werd deze vraag ontkennend beantwoord, waarop een der anderen mededeelde, dat er ditmaal een afspraak was tusschen de vxijzinnig-de- mocraten en de R.K. Volkspartij met dien verstande, dat de Statenleden der R.K. Volkspartij hun stem op do vrijzinnig- democratische lijst zouden uitbrengen om de verkiezing van prof. Kranenburg naast die van prof. v. Emden te verzekeren. Een zeer betrouwbare zegsman, van wien dit bericht afkomstig zou zijn, werd eveneens genoemd. Het resultaat van de verkiezingen toont aan, dat deze mede deeling op waarheid berustte. DENKT OM HET NIEUWE RIJWIEL PLAATJE! Wij herinnoren er aan, dat morgen, 1 Augustus, de rijwielen voorzien moe ten zijn van het nieuwe belastingplaatje. Dienzelfden dag reeds zullen de betref fende ambtenaren bevoegd zijn controle uit te oefenen. Men zorge er dus voor, Donderdag het belastingmerk aan zijn rijwiel te hebben. Zooals men weet, zijn de plaatjes op alle postkantoren verkrijg baar. Middelburg. Heden heeft de heer P. C. de Does, hoofdopzichter bij de gemeente werken, den dienst met pensioen verlaten. Sedert 1801, dus 38 jaar, was de heer de Dops in dienst der gemeente werkzaam. Het is de wensch van den scheidende, dal over zijn werk niet wordt uitgeweid, maar wij willen toch met een enkel woord vast leggen, dat de heer de Does zich in die 38 jaar den dank van velen heeft verworven. De directeur, zoowel als het personeel, hebben den heer de Does een blijvend aan denken geschonken. Ieder, die de laatste maanden den Nieuwen Vlissingschen weg of wel het jaagpad passeert, ziet, dat er aan de wer den voor het electrisch gemaal van den Polder Walcheren met kracht wordt voortgearheid. Zij, die gisterenmiddag in de omgeving waren, zullen zich hebben af gevraagd, waarom do vlag van het werk wapperde. Het gold hier de eerste oleeniegging van het gemaalgebouw. Voor deze plechtigheid waren aanwezig alle leden van hot dage- lijksch bestuur van den Polder met den ingenieur en enkele andere belangstellen den, die van do plechtigheid kennis droe gen. Nadat allen zich bij het gebouw in wor ding vereenigd hadden, heeft de jongeheer Joan Lantsheer, zoon van den voorzitter van den Polder, den eersten steen ingemet seld en zal dus zijn naam steeds aan het gebouw verbonden blijven. Vervolgens hebben de heeren Jhr. J. L. Boreel, ingenieur, en P. Dumon Tak, vice- voorzitter van den Polder, gewezen op het groote belang van het werk, terwijl de voorzitter, de heer mr H. F. Lantsheer voor de gesproken woorden en voor de uitnoodiging aan zijn zoontje om de plech tigheid te verrichten dank bracht. Goes. Met dank ontvingen Zuster Vis ser en Zuster van Gorp voor verleende hulp voor het Wijkwerk: een gift van f 35, een van f 10, twee van f 5, een van f 3, een van f 2.50, een van f 1.50 en een van f 1. Zoutelanife. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad voltallig. Fr was inge komen een verzoekschrift van een aan tal ingezetenen om tot bestrating van den Duinweg over te gaan. Aangezien het dienzelfden morgen pas was ingekomen, stelt de voorzitter voor, dit adres te stellen in handen van B. en W. om advies. Dhr Koppejan zegt, dat deze kwestie niet nieuw is en direct besproken kan wor den. Dhr Adriaanse wil eerst het advies van B. en W. afwachten. Dhr Verhage wil het ook direct behandelen. Hot voor- stol van don Voorzitter wordt met 5 te gen 2 stemmen aangenomen. Tegen do heeren Verhage en Koppejan. Van de Jachtcommissie is bericht in gekomen, dat hot bedrag der schadeloos stelling thans definitief geschat is op f 1125, waar dan nog bij komt de rente over het tijdvak van inwerkingtreden der jachtwet tot de uitbetaling. Op voorstel van B. en W. gaat de Raad hiermee accoord. Vervolgens komt aan de orde de ver koop van gemeentegrond, noodig voor de verbetering van den weg Westkapelle —Middelburg. Voor de verbetering is noodig: van het vroon 0,08.95 H.A. en van de begraafplaats 10 vierk. M. De grond is geschat op f 0,25 per vierk. M. B. en W. stellen voor den grond voor dien .prijs te verkoopen. Dhr. Verhage zou willen, dat de weg hij de hegraaf- plaats iets werd omgelegd naar de dui nen, opdat de begraafplaats ongeschonden zou kunnen blijven. Spr wil het hout gewas ter plaatse behouden. Dhr Koppe jan is van dezelfde gedachte. Hij vindt den prijs, die geboden wordt goed, aan gezien het maar waardelooze grond is. Dhr Adriaanse vindt den prijs ook goed voor het vroon, maar voor de schending van de begraafplaats vindt spr het een luttele prijs. Dhr Verhage vindt den prijs te laag, gezien ook punt 5 van de agenda, waar B. en W. voorstellen voor denzelf den grond f2 per vierk. M. te vragen. De voorzitter meent, dat er geen gevaar bestaat voor het houtgewas aan de be graafplaats en dat het vastgestelde weg- plan niet licht gewijzigd zal worden. Ver der meent de voorzitter, dat deze prijs van f 0,25 niet .vergeleken moet worden met den prijs onder punt 5 gevraagd. Want al verkoopt de gemeente een strookje vroon ten behoeve der wegsver- betering, daardoor vermindert de beschik bare bouwgrond niet. Dhr Verhage stelt voor te verzoeken het wegplan zoo te wijzigen, dat de begraafplaats ongeschon den blijft. Dit voorstel wordt met .4 ter i gen 3 stemmen verworpen. Voor de heeren Verhage, Adriaanse en Koppejan. Daarna wordt het voorstel van B. en W. om den grond voor den genoemden prijs te verkoopen z.h.st. aangenomen. Dhr Vermeulen, directeur der gemeen- tereiniging te Middelburg, vraagt prijsop gave van vroongrond, hetzij in koop of in erfpacht. Ten .eerste voor .een stukje van 150 vierk. M. tegenover den heer Adr. Stroo en ten tweede voor het stuk je tusschen pension „Duinoord" en de weide van dhr Koppejan. Door B. e<n W. wobdt voorgesteld als prijs op te ge ven f 0,08 per vierk. M. in erfpacht en f 2 per vierk. M. als koopprijs. In verband hiermede is nog een mon deling verzoek ingekomen en na beraad slaging hierover achten B. en W. het beter, dit punt naar bet eind der agenda te verplaatsen en in geheime zitting to behandelen. Alzoo besloten. Dp rekening van het Burg. Armbestuur over 1928 is den Baad ter goedkeuring aangeboden. Na door enkele raadsleden te zijn gecontroleerd, wordt tot goedkeu ring besloten. Het goed slot bedraagt f 3.001,17. Dhr Koppejan spreekt als lid van het Burg. Armbestuur zijn spijt er over uit, dat, gezien het goede slot, in den afgeloopen strengen winter geen ex- tba bedeeling heeft plaats gehad. De ge- meentebegrooting 1929 wordt gewijzigd in verband met het buitengewone -dijk- geschot. B. en W. deelen den raad mede, dat de scboolverbouw is aanbesteed en dat het werk is .opgedragen aan dhr P. J. de Buck, Middelburg, voor f 5930. B. en W. stellen voor biervoor een geldlee- ning aan te gaan van f5000 tegen een rente van hoogstens 5 pCt., af te lossen in zooveel termijnen dat, na 20 jaar, het geleende bedrag is afgelost. Verder wordt meegedeeld, dat aan dhr Kleine- pier als vergoeding voor het afstaan van een gedeelte van zijn tuin, dal voor het nieuwe schoolplein noodig is, voor dit jaar f 15 is aangenoden. Voor het vol gende jaar zal dan een nieuwe huurover eenkomst worden gesloten. Dhr Ver hage vraagt hoeveel de huur van den tuin bedraagt. Dhr Koppejan neemt het B. en W. kwalijk dat ze den schoolver- bouw publiek hebben aanbesteed zonder den Raad hiermee in kennis te hebben gesteld. Bij spr.'s weten heeft de ge meente nooit iets publiek aanbesteed en ■meent daarom, dat deze verandering van gedragslijn te voren aan den Raad be hoorde te zijn medegedeeld. De voorz, deelt mee, dat dhr Kleinepier voor huis en tuin tezamen f 220 per jaar betaalt en dus niet kan gezegd worden hoeveel hij voor den tuin alleen betaalt. Verder zegt de voorz., dat B. en W. volgens de gemeentewet gehandeld hebben, die "pu blieke aanbesteding voorschrijft, wanneer de Raad omtrent de wijze van aanbeste ding mets heeft bepaald. Dhr Verhage vindt de vergoeding van 115 wel wat hoog. De voorz. stemt dit toe, maar er is voor dhr Kleinepier ook ongemak aan verbonden. De mededeeling inzake "de onderhandelingen met dhr Kleinepier wordt voor kennisgeving aangenomen. Dhr Verhage vindt 5 pCt. rente wel te hoog en zou liever besluiten tot (ten hoogste 4 pCt. De voorz. zegt, dat B. en W. natuurlijk zullen trachten zoo goedkoop mogelijk voor de gemeente te leenen. Maar omdat waarschijnlijk deze leening niet geheel bij het Burg. Arm bestuur kan worden geplaatst is de rente voet ditmaal wat hooger gesteld. Hierop wordt z.h.s. besloten tot het aangaan der leening. De rekening 1928 wordt den Raad aangeboden. Het goeH slot van den ge wonen dienst bedraagt f 1203.80 en van den kapitaaldienst f 1024.71. In de com missie tot het nazien der rekeningen werden benoemd do heeren Maas en Koppejan. Bij de rondvraag wijst dhr Koppejan weer op den slechten toestand waar in het rijwielpad verkeert. De voorz. zegt verbetering toe maar alles kan niet op eens gebeuren. Dhr Verhage dringt ook op verbetering aan, daar het anders ge vaarlijk zal worden. Op een vraag van dhr Janse zegt de voorz., dat de oude steen bij de oude begraafplaats binnen kort zal worden weggehaald. Dhr Ver hage vraagt hoe de ophaaldienst van vuü geregeld is. In hoeverre de ophaler vrij is en gebonden is door contract. De voorz. kan momenteel de gevraagde inlichtingen niet geven maar zegt die voor een volgende vérgadering toe. Dhr Koppejan .zegt, dat er tusschen het pu bliek en leden van den Baad ongeoor loofde verstandhouding bestaat en wijst den voorz. op zijn plicht om de orde te handhaven. De voorz. zegt niets be merkt te hebben. Dhr Verhage beeft ontevredenheid bemerkt bij menschen, die in gemeentedienst zijn. Zoo moet de gemeentewerkster voor f 26 per jaar de gemeentekamer schoonhouden. Ook het loon van den gemeentewerkman is vol gens spr. te laag en daardoor zal zijn pensioen straks ook te laag zijn. Spr. vraagt aan B. ep. W. in de volgend© vergadering met een voorstel tot loons- herziening te komen. De voorz. zegt, dat deze zaak ook de aandacht van B. en W. reeds heeft en zij deze zaak zul len overwegen. Hierna geheime zitting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ilpendam, W. A. van Griet huizen te Groede. Te St Michielsgestel, A. A. v. Stipriaan Luiscius te Zoelen. Te Oostwold, S. Kooistra te Welsrijp. Te Sleewijk, G. de Leeuw, cand. te Groote Lindt. Aangenomen naar Leimuiden, E. Jon gens te Giessen-Oudkerk c.a. Geref. Kerken. Tweetal to N.-Pekela, H. J. Hoek te Gaast en H. van Kapel te Koeten. P r o f. d r H. M. v a n N e s, die in het Diaconessenhuis te Leiden een ernstige operatie heeft ondergaan, zal binnen en kele dagen deze inrichting kunnen ver laten. D s H. Mulder, pred. bij do Geref. Kerk te Amsterdam, die van 1904 tot 1908 de kerk van Z a a m s 1 a g diende, her denkt vandaag zijn 25-jarige ambtsbedie ning. Het jubileum zal in verband met do va- canties eerst Woensdag 11 Sept. a.s. wor den gevierd. Des middags zal de jubilaris recipieeren en 's avonds in de Raamkerk worden gehuldigd. Emeritaat. Het Prov. Kerkbe stuur der Ned. Herv. Kerk van Noord- Brabant en Limburg heeft, naar de „Std." meldt, aan ds P. S. Pots, predikant te Doe veren, om gezondheidsredenen eervol eme ritaat verleend met ingang van 1 October. Theol. School te Kampen. Op 1 en 2 Juli j.l. werd te Kampen de 89ste vergadering vap de Curatoren der Theol. School van de Geref. Ker ken in Nederland gehouden, onder pre sidium van Ds R. J. v. Veen te Goes. Onder de ingekomen stukken was een missive van de studenten der Theol. School, waarin zij mededeeling doen van een verzoek, gericht tot de Hoogleeraren, tot vermindering van de eischen van het Candidaatsexamen. Een Commissie bestaande uit de heeren Dr K. Dijk, Dr W. A. van Es en Ds J. L. Schouten werd aangewezen om met de Hooglee raren samen te spreken en eventueel advies uit te brengen aan het Curatorium. Uit het door den Penningmeester, Ds A. M. Donner uitgebrachte financieel ver slag bleek, dat de gewone inkomsten en uitgaven elkaar dekten. Doordat aan legaten een bedrag van f 7800 ontvan gen werd, kon een extra-aflossing van f 5000 plaats hebben, terwijl een be drag van f2500 tijdelijk kon worden be legd. A,an contribution, giften en collec ten werd ontvangen f 70698.59V2> waar van uit Zeeland f 4258.691/2- Do opbrengst der Collegegelden bedroeg f 11850 en die der examengelden f 1500. Op voorstel van een te dezer zake benoemde commissie, werd inzake bet admissie-examen besloten: I. het admissie-examen tot de Theol. School, gel(jk het thans afgenomen wordt, af te schaffen; II. te trachten om in samenwerking met de V. U. te komen tot een gemeen schappelijk toelatingsexamen, af te ne men door daarvoor speciaal te benoe men examinatoren uit de leeraren van Christelijke Gymnasia of Lycea, welke lid zjjn van een der Gereformeerde Ker ken; III. voor dit examen in overleg met de V. U. een nadere regeling vast t© stellen; IV. voor deze nadere regeling .een Commissie te benoemen uit het College van Hoogleeraren en het College van Curatoren, die in een volgende verga dering met definitieve voorstellen zal komen; V. het onderzoek naar de beweegrede nen te handhaven; VI. over de vraag, welke waarborgen zijn te verkrijgen, dat degenen, die zich aanmelden voor de studie aan de Theol. School genoegzaam principiëel fijn ge vormd voor de theol. studie, het advies in te winnen van het College van Hoog de er aren; en VII. van de onder sub I tot IV ge noemde beslissingen tot nader overleg kennis te geven aan den Senaat der V.U. 'Geslaagd voor examen nuttige hand werken te Rotterdam, de dames J. E. Leenhouts te Oostburg en N. S. A. Maas te Koudekerke. Vereen! ging terveredelïng van het Ambacht. Voor de examens voor de technische vakken door boven genoemde Vereenjging gehouden zijn o.a. geslaagd: Gezel Timmeren: M. 't Gilde, Ter- neuzen. Gezel Huisschilderen: K. P. A. Broerse, Serooskerke; J. Passenier, Domburg; H. Poortvliet, Arnemuiden. Meester Rijwielherstellen: J. J. Houte kamer, Oost- en West-Souburg. Benoemd tot onderwijzer aan de School der Geref. Gemeente te Middelburg dhr J. van der Spek te Sommelsdijk. Een vreemde burgemees ter. Indertijd weigerde de burgemeester van Giessendam hardnekkig om een tele foon aan .te schaffen. De raad echter besloot in meerderheid om toch tot het aanleggen van een telefoon over te jgajaln en tegen den zin van den burgervader werd het toestel geplaatst. Men had echter buiten den waard, of liever buiten de hardnekkigheid van Gios- sendarrus burgervader gerekend. Want, toen de aansluiting gereed was, haalde, zoo deelt „Het Volk" mee, Zijn Edelacht bare den haak van het toestel en bond met een kettinkje het handeltje van de bol vast. Nu heeft Giessendam een telefoon, die echter niet gebruikt kan worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2