No. 254 Woensdag 31 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 1 1 STER-TABAK Hsndrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD- ALS HET MISLOOPT. Buitenland. ill|lr Beiangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De wet re r co her eischt ALLE per 1 Augustus vervallende worden verzilverd door I Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs- Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf O.Oü Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 f Bij abonnemeni belangrijke korting. Het O ent rum' (R.R.) ■wijidt een be schouwing aan de vraag wat er gebeuren moet als 't eens misloopt met de forma tie van een Kabinet, steunende oip de Rechterzijde. „Vooreerst is er dan de mogelijkheid van een minderheidskabinet, enkel steu nende oip de Anti-revolutionaire en Ka tholieke Kamerfracties. Een mogelijkheid in theorie. Maar geen waarschijnlijkheid. De Katholieken 'zouden het wel kunnen aandurven. Maar van de Anti-Revolutio nairen valt, het moeilijk te vergen. An dermaal zouden ziji er hun partij aan wa gen. En dat alleen, o,m een uiteraard zwak Parlementair Kabinet te kunnen verkrijgen." Dan is er het fameuze Roomsch-Rood'e ministerie, steunend op R.-Katholieken, Sociaal-Democraten en Vrijzinnig-Demo craten, waaraan echter alleen gedacht kan worden in een geval van uiterste noodzaak, wanneer dus een groot, al gemeen landsbelang een dergelijke samen werking om nog erger te voorkomen, noodzakelijk 'zou maken. Maar als de zaken zoo staan, kan dan, ■vraagt 'het blad, geen Kabinet worden gevormd steunende op de Katholieken, Anti-Revolutionairen en Vrijzinnig-Demo^ cxaten? „In de .Groene Amsterdammer van Zaterdag 1.1. komt een opmerkelijk artikel voor van den hoofdredacteur, mr A. C JosephuS Jitta. Hij betoogt daarin de mogelijkheid en zelfs de wenschelijk- heid van een dergelijke Kabinetsforma tie, al geeft hijl tevens, met prijzens waardige openhartigheid, de moeilijkhe den aan, welke daarbij te overwinnen zou den zijn. Men weet, hoe wijl hierover denken. Meermalen, met name in 1926, hebben wij betoogd, dat er door ons, als herstel der Rechtsche samenwerking onmogelijk blijkt, in die richting zou kunnen wor den gedacht. Zou het echter thans mogelijk zijn? Mr Josephns Jitta wijst op de kolo niale paragraaf van het olp te stellen Regeeringsprogram. Wijl zien daarin niet de grootste moeilijkheid. Ware deze hierin wèl gelegen, dan zou zij! evenzeer een sa mengaan tusschen katholieken en anti revolutionairen beletten. Er valt hier, zon der beginselverzaking, een middenweg te bewandelen, waarop deze drie fracties elkaar kunnen ontmoeten. Veel meer bezwaar .zien wij in de Vrijzinnig-democratische leuzen,: voor Staatspensioen en vóór eenzijdige natio nale ontwapening. Alleen wanneer de VrijL zinnig-democraten ertoe zouden kunnen besluiten, deze beide leuzen voor vier jaren op te bergen, zou er aan samen werking kunnen worden gedacht. Het is opmerkelijk, dat juist deze twee punten door mr. Josephus Jitta niet wor den genoemd. Toch vormen zij op1 den weg, dien hijl voorstelt in te slaan, de meest ernstige struikelblokken. Maar hij is wed in de gelegenheid, om' bij zijn partijgenoot Marchant eens te jnfor- meeren, of hij altemet bereid' is, deze beide blokken tijdelijk naar den wegkant te schuiven f Blijkt ook deze combinatie onmogelijk en, wij vreezen, dat ze thans nog on mogelijk zal blijken dan schiet alleen over: een vooruitstrevend extra-parlemen- iair Kabinet, dat naar Rechts georiën teerd is. En daar zou dan misschien op den duur het perspectief in kunnen ontwaard worden voor een parlementair Rechts Kabinet' Het „Gentrum" wjjst dus een samen werking van Antirevolutionairen, R.-Ka- tholieken en Vrijz. Democraten niet zon der meer af. Dit verbaast, ons eenigszins, daar het toch duidelijk is, dat de A.-R. partij zich m zulk een combinatie nooit zou kunnen vinden, tenzij dan dat samenwerking voor een bepaald, scherp omschreven doel noo- dig zou zijn. Maar dat is thans niet het geval. Er is naar het ons voorkomt letterlijk pleiten V°°r ZU^ 6611 op*ossinS 'kan In bijna elk opzicht staan Antirevolutio nairen en Vrijz. Democraten lijnrecht te genover elkaar. Het „Gentrum" zelf wijst reeds op de leuzen: staatspensioen en eenzijdige natio nale ontwapening, die de Vrijz. Democra ten zonder hun politiek fatsoen te grabbel te gooien niet kunnen verloochenen. Dan is er het verschillend inzicht in de financieele politiek. Verder de huwelijkswetgeving, de Zon dagsrust, enfin, alle vraagstukken die ook maar eenigszins een principieelen kant hebben. De Antirevolutionaire partij wenscht de Christelijke grondslagen van ons volks leven te beschermen niet alleen, maar ook te versterken, terwijl de Vrijz.Democraten weigeren de Christelijke normen te erken nen. Het zou diep te betreuren zijn als het misliep met de vorming van een Kabinet, steunende op de Rechtsche partijen en als de vorming van een parlementair Kabinet niet mogelijk bleek. Maar beter geen parlementair Kabinet, dan een Ministerie als hier'ldoor het „Cen trum" mogelijk geacht. Als het misloopt, dan rust er op dege nen die daarvoor de verantwoordelijkheid dragen, een ontzaglijke verantwoordelijk heid, en wij blijven dan ook hopen, dat zij die hierin te beslissen hebben die verant woordelijkheid zoo diep zullen gevoelen, dat alles wat mogelijk is gedaan wordt om ons land weer te geven een Kabinet, steu nend op de Rechterzijde. - StemtoV'scïjf ers. „Nederland en Oranje" van Juli 1929 teekent in enkele statistische overzichten de positie van de A.-R. partij door verge lijking met haar stemmental bij vorige verkiezingen behaald en door vergelijking der stemmencijfers met die van andere partijen. Allereerst wordt een vergelijking ge maakt van het A.-R. stemmental van 1925 en 1929, rekening houdend met den groei van het getal kiezers. Daarbij blijkt dat in 13 van de 18 kies kringen verlies te boeken viel. Assen had het kleinste verlies, n.l. 34 stemmen, ter wijl Zeeland het grootste tekort bad, n.l. 3755 stemmen. E'en vergelijking van het A.-R. stem mental van 1925 en 1929, rekening hou dend. met de vermeerdering van het aantal uitgebrachte geldige stemmen, geeft voor Zeeland iets gunstiger resultaat. Volgens deze vergelijking heeft Assen -een verlies van 94 stemmen, terwijl het tekort voor Zeeland bedraagt 3490 stemmen. Volgt een vergelijking van het percen tage der geldige stemmen, uitgebracht op de A.-R. lijsten bij de Kamer- en Staten verkiezingen sedert de invoering der 'Even- redigp Vertegenwoordiging. Deze vergelijking valt voor Zeeland gun stiger uit, of beter 'gezegd, zij is ongunsti ger voor andere kieskringen. Hieruit hlij'kt toch, dat het percentage der A.-R. stemmen in 1918 in Zeeland 20 was, terwijl het thans 16,1 'bedraagt. Daarentegen was er in Arnhem een te ruggang van 18,9 op 13,8; in Leiden van 22,1 op 14,9, in Dordrecht van 28,5 op 21,9 en in Leeuwarden van 28,2 op 22,6 Wij wijzen hierop niet om daarmee te zoggen dat het dus in Zeeland nogal mee valt. Een achteruitgang als hier geschetst is waarlijk erg genoeg. Het zijn sprekende cijfers die „Neder land en Oranje" hier geeft. Worde deze sprake verstaan en behartigd. De uitsluiting in Engeland. Uit een onderzoek in de kringen der vakvereenigingen in Lancashire blijkt, dat het gemiddelde loon van volwassen man nelijke arbeiders in de katoenindustrie tot dusver 47 shilling per week bedroeg. De patroons eischen een vermindering van ongeveer 6 shilling, zoodat 41 shilling zou overblijven, waarvan dan nog de aftrek voor de verzekering afgaat. De vrouwelijke wevers hebben een ge middeld loon van 30 shilling 3 stuivers, waarvan 3 shilling 9 stuivers zou afgaan, als de nieuwe loonschaal werd aanvaard. De vakbonden hebben genoeg geld om de uitsluiting verscheidene weken te dekken. Gisteren werkten naar schatting onge veer 100 fabrieken tegen het oude loon. üchteQeurkse ROOKTABAK ROOKSTER theodorus niemeij er groningen Alles was rustig in Lancashire, behalve te Preston, waar enkele wanordelijkheden voorkwamen. De eigenaars der fabrieken zien voor zich de toekomst niet zoo somher in. Som migen werkten toch al met verlies en slo ten hun fabrieken liever, dan verder te werken. Andere zitten nog met groote voorraden, die zij nu van de hand hopen te doen tegen n'iet al te onvoordeelige prij zen. De arbeiders zijn ook vol vertrouwen. De kassen zijn goed gevuld en de geest schijnt weinig te wenschen over te laten. De mijnramp in Silezië. Eén van de twaalf gekwetste mijnwer kers van de Friedens-Hoffnung-mijn te Waldenberg is aan zijn verwondingen overleden. Het aantal slachtoffers be draagt thans 24: De gansche streek rondom Waldenberg is in rouw gehuld om het tragische lot van de mijnwerkers, die op zoo vreeselijke wijze om het leven zijn gekomen. Toen het bericht van jle ramp bekend werd, verza melden zich honderden familieleden van de in de mijn werkzame arbeiders en an deren voor de hebben om het resultaat van het bergingswerk af te wachten. Toen de namen der gedoode en gewonde mijnwer kers bekend werden gemaakt, speelden zich vreeselijke tooneelen af. Bijna alle om het leven gekomen mijnwerkers zijn vaders van gezinnen. Naar uit Waldenhurg wordt gemeld, heeft het grootste gedeelte der' mijnwer kers, die zich in de nabijheid van de plaats der explosie bevonden, vreeselijke brandwonden opgeloopen, welke in de meeste gevallen onmiddellijk den do-od ten gevolge hadden. Verscheidene ande ren, die zich ijlings naar buiten tracht ten te begeven, .werden door de gifgassen achterhaald en stierven den verstikkings dood. Van alle 35 arbeiders, die zich in die buurt van 'de noodlottige plek ophielden, kon geen enkele zich met eigen kracht in veiligheid stellen. De catastrofe vond .plaats op 405 M. diepte en werd door opzichters waar genomen, doordat de lucht in heftige beweging kwam. Merkwaardigerwijze is bij' deze ontploffing de mijn zelf niet ingestort, hetgeen anders gewoonlijk ge beurt. Een nieuw {Ongeluk in het petroleumgebied van Moreni. Twee maanden geleden is brand uitge broken in een van de putten van het pe troleumgebied van Moreni. Tot dusver is men er nog niet in geslaagd om bet vuur te dooven. Om hiertoe te geraken was men bezig rond den brandenden pu't een gracht te graven. Eergisteren was men zoover gekomen, dat men kon beginnen het uit- stroomende gas af te leiden. Toen men dat wilde doen stortten de wanden van de gracht echter in tengevolge van een gas ontploffing, die met een donderend 'ge weld gepaard ging. Vijf van de arbeiders ter plaatse werden onder de aardmassa bedolven en verscheidene anderen zwaar gewond. Een van de arbeiders krseg een zenuwtoeval. Te -Moreni brak een paniek uit, die tot het aanbreken van den dag voortduurde. Het folusschingswerk is voorïoopig ge staakt, De Zeppelintocht om de wereld. Alhoewel het weer uiterst ongunstig is geworden hoopt dr Eckener toëh Donder- dagmcrgen het sein tot het vertrek van de Graf Zeppelin te kunnen geven. Het mee- rendeel der passagiers aan boord van het luöhtschip zal weer uit Amerikanen be staan. Op den tocht om de wereld zullen onge- veer 42.000 kilometer worden afgelegd. Het luchtschip begeeft zich eerst naar La- kehurst. daarna achtereenvolgens naar Los Angeles en Tokio, om tegen 29 Augus tus weer naar Lakehurst terug te keere.n en dan de terugreis naar Friedrichshafen te aanvaarden. De ramp van de Devonshire. Uit het eerste onderzoek naar de ramp op den Engelschen kruiser de Devonshire is 'gebleken, dat het gesprongen kanon te gelijk met een aantal andere kanonnen schietoefeningen deed. Terwijl alle andere kanonnen hun lading afschoten is deze door een technische fout in het betrokken kanon blijven zitten en toen het teeken voor het volgende schot gegeven werd, deed de nu dubbel zoo groote lading den mond en loop van het kanon volkomen uit elkaar springen. Er wordt nu nog nage gaan hoe de sergeant, -die het kanon be diende, noch een der manschappen, niet hebben kunnen 'zien dat het eerste schot niet was afgevuurd. De manschappen, die het kanon bedienden, zijn allen gedood Gespannen toestand op den Balkan. Naar de correspondent van de Times te Belgrado aan zijn blad meld, heeft de Servische regeering .aan Nestjitsj, haar gezant te Sofia, opdracht gegeven, de Bulgaarsche regeering mede te deelen, dat Servië het nog steeds niet geratifi ceerde verdrag van Pirot opzegt. Zooals men weet, diende de overeen komst tot het treffen van maatregelen, die de veelvuldige pers-incidenten, welke telkens den vrede in gevaar dreigen te brengen, voortaan zouden voorkomen. Van den beginne af hebben de Serviërs meer willen hebben, dan zij te Pirot konden verkrijgen. Thans heeft de Servische regeering klaarblijkelijk de amnestie' aan de- politie ke veroordeelden uit den oorlogstijd aan gegrepen als motief, om. de overeenkomst voorgoed te wraken. Waarschijnlijk heeft dit land thans hoop, dat het steun bij de groote mogendheden zal vinden om zijn eischen, die- het te Pirot verworpen zag, alsnog vervuld te krijgen. Intusschen is de toestand aan de Bul- gaarsch-Servische grens ten zeerste ver scherpt. Korte berichten. Om het verkeer van de haven van Antwerpen met het Rijngebied te bevorde ren, heeft de Belgische regeering besloten alle schepen, die met een lading de haven van Antwerpen uitvaren, vanaf den len September een premie uit te betalen van 2Y> frank per betaalde ton en lYa frank voor iedere andere ton waren. Volgens een bericht van den Engel schen consul op het eiland Tongataboe, is door een uitbarsting van een vulkaan op het tot de Tonga-eilanden behoorende eiland Nduefou, het dorp Tutu verwoest. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Blijkens een Bericht aan de „Voss. Z-eitung" uit Zurich hebben eenige hon derden Duitsche communisten geprobeerd over de Rijnbrug bij Rheinfelden Zwitser land binnen te dringen. "Met gummistok ken en sabels bereidde de Zwitsersche grenspolitie den indringers .een warme ontvangst. Er werden '25 personen ge wond, o.w. de communistische landdag afgevaardigde Bock. Te Graz, de hoofdstad van Stiermar ken, zijn de aangekondigde 'betoogingen van de communistische Stalin-groep op 1 Augustus verboden. Het departement van openbare wer ken in België beeft de noodige kredieten bekomen ten einde tot bet uitvoeren van hoogdringende baggerwerken, langsheen de Gchelde'kaden, te Antwerpen, te kunnen overgaan. Op sommige plaatsen, o.m. tus schen de loodsen 1 en 4 aan de d'Herbou- villekade, is de verzanding zoo sterk toege nomen, dat de diepte van het vaarwater er nog slechts' 3 M. /0 bedraagt, terwijl de minimum-diepte, bij laag water, aldaar 6 M. 50 moot bereiken. De politie te M'iincjxen heeft de aa.n- Binnenland. De internationale herstel-conferentie te 's-Gravenhage. Geen communistische actie te Eindhoven? Autobusconcessie Goes-Wolfaartsdijksche veer. De staking in Groningen duurt voort. Buitenland. De mijnramp in Silezië. Vertrekt morgen de Zeppelin? Gespannen toestand op den Balkan. De Amerikaansche vliegers zijn 420 uur in de lucht geweest. gekondigde communistische betoogingen op 1 Augustus verboden. 'De Russische expeditie naar Frans Jozefsland heeft daar de sowjetvlag ge- heschen, waarmee gevolg is gegeven aan het besluit van den raad van volkscommis sarissen van 15 April 1926, dat deze eilan dengroep aan de sowjetunie behoort. Voor den oorlog liet Oostenrijk rechten op dit Poolland gelden. De krijgsraad te Schaulen in Litauen heeft de deelnemers aan de samenzwering tegen den staat ter dood veroordeeld. De veroordeelden hebben daarop den presi dent om gratie verzocht. Deze heeft daar op het vonnis van 15 hunner, allen soci aal-democraten, o. w. ook de partijleider Kalinis, veranderd in levenslange gevan genisstraf. Slechts één doodvonnis, dat van den 'grenswacht Petrauskas, is ge handhaafd. Het Vonnis is reeds voltrok ken. Gedurende het afgeloopen week-end was het aantal verkeersongevallen met doodelijken afloop, vermoedelijk tengevoL ge van het mooie weer, dat een druk ver keer uitlokte, in Engeland weer zeer groot, en 18 personen kwamen gedurende den Zaterdag en Zondag om 't leven, terwijl een groot aantal personen bij verkeerson gevallen werd gewond. De afgetreden minister-president Poincaré zal Donderdag a.s. geopereerd worden. DE INTERNATIONALE HERSTEL CONFERENTIE TE 'S-GRAVENHAGE. Van de Engelsche en Duitsche regeering is gisteren eindelijk een officieel verzoek ontvangen om de diplomatieke conferen tie in Den Haag te mogen houden. Dit is de eerste formeele kennisgeving welke in Den Haag over deze uiterst belang rijke internationale, aangelegenheid is ont vangen. De Nederlandsche rageering heeft aan de betrokken gezanten in antwoord op hun stappen doen weten, dat het haar aangenaam zial zijn de conferentie no* pens de reparaties te 's-Gravenhage te ontvangen. Zij heeft daarbij den wensch uitgespro ken, dat de korte termijn van voorberei ding, die haar wordt gelaten, haar in staat zal stellen alle maatregelen te nemen, die nuttig kunnen zijn om den gang van zaken der conferentie te bevorderen. Naar gemeld wordt, staat het vast, dat de a.s. Herstelcommissie gehouden zal worden in de vergaderzaal der Tweede Kamer, terwijl de commissievergaderin gen zullen plaats hebben in de aangren zende lO'Caliteiten. De vergaderzaal der Tweede Kamer is wel is waar niet ingericht op een bijzon der groot persbezoek (men spreekt van 400 journalisten), doch door allo beschik bare ruimte daarvoor te res ervoeren, de pers- en publieke tribune, de diplomaten loges, enz., meent men, dat des© aange legenheid goed geregeld kan worden, evenals trouwens in 1922 het geval was, toon de pers zeer tevreden ra over

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1