Afloop Verkopingen, Aanbestedingen enz Onderwijs. Wetenschap en Kunst Gemengd Nieuws. Telegrammen. Berichten over onze Adverteerders. Burgerlijke Stand Marktberichten. ten, waarvan 14 in volle zee en 61 in de haven van Lerwiok behandeld. 4 Pa tiënten zijn aan boord opgenomen en te IJmuiden binnen gebracht, waarvan twee Nederlanders en 2 Duitschers met teza men 35 verpleegdagen. Ds Luteyn uit Vlaardingen heeft voor de geestelijke belangen der visscbers ge zorgd. Synode Ned. Herv. Kerk. Na dat de president gisteren de zitting had geopend met de voorlezing van den zes tienden Psalm, kwam de vraag in be handeling, of het ontwerp van een nieuw Algemeen Reglement, zooals dit door de z.g. ReorganisatieCommissie is ingediend, nog tijdens deze Synode in behandeling zal worden genomen. Volgens Dr Niemey- er zou de behandeling althans van de hoofdlijnen zeer zeker nu wel aanstonds kunnen plaats hebben, waartegen door den president wordt opgemerkt, dat het al dadelijk moeilijk zal wezen vast te stellen, wat onder hoofdlijnen moet wor den verstaan. Prof. Haitjema herhaalt nu zijn voorstel, om het ontwerp door een in Januari 1930 bijeen te roepen vergadering van de synode te doen be handelen, en bÜ licht dat voorstel nog nader toe. Men zal zich in de Kerk alvast officieus over deze belangrijke aan gelegenheid kunnen uitspreken en ieder synodelid zal haar ernstig kunnen over- wegeh. De prae-adviseur uit Leiden .ver- eenigt zich, hoewel hij de argumenten van zijn ambtgenoot uit Groningen tot zekere hoogte deelt, met het voorstel Niemeyer, hetwelk daarna wordt verworpen met 12 tegen 7 stemmen (de hoeren Dr Niemey er, Eilerts de Haan, Tammens, Cremer, Franck, Brandligt en Mr Tyssens). Het voorstel-Haitjema wordt nu zon der hoofdelijke stemming aan genomen „en besloten wordt aan de Syn. Commissie te verzoeken de buiten gewone vergadering uit te schrijven op 7 Januari 1930; terwijl op de bevoegdheid der commissie zal worden gewezen, om over het ontwerp haar advies te geven. In de namiddagzitting worden de aan gelegenheden ,van het hooger onderwijs behandeld. De president dankt de hooglee raren voor de groote toewijding, waarme de zij hun arbeid, waarvan het verslag getuigt, hebben verricht. Hij wijst er op, hoe thans ook menig gebied wordt betre den, waarop de theologische student in vroeger jaren geen voet zette. Het aantal studenten is grooter gewor den. Te Leiden werden voor den cursus 1928'29 ingeschreven 61 studenten, van vtie 18 voor de eerste maal. Te Utrecht bedroegen deze cijfers 150 en 36; te Gro ningen 44 en 15. Vervolgens geeft de heer Cremer het verslag over de afgelegde proponents-esa- mens, ten getale van 50, waarbij 43 oan- didaten tot de Evangeliebediening zgn toegelaten. Besloten wordt voor de uitgave van een geschrift van Dr F. J. Los, dat getiteld zal zijn: „Tekst en toelichting van de Geloofsbelijdenis der Ned. Herv. Kerk", een bedrag van f 500 beschikbaar te stel len. Vacatures in de Ned. Herv, Kerk. In het „Doetinehems Weekblad", het orgaan der Chr. Philantropische In richtingen, schrijft de directeur, da J. Groemeweg over het groote aantal vaca tures in de Ned. Herv. Kerk en zegt daar omtrent o.m.: „De salarissen zijn nog te laag, zoodat reeds daarom vele jonge menschen niet voor predikant willen gaan studeeren en doordat er te weinig predikanten zjfn, verslapt de veerkracht in vele gemeentetn, en kunnen dus de traktementen niet om hoog gaan. Want waar geen geestelijk leven is, ontbreekt immers doorgaans ook de .offervaardigheid voor kerkelijke be langen! Men ziet, zoo zijn wig in demi vicieuzen cirkel gekomen!" Scihr. hoeft een brief ontvangen van iemand, die beweert dat ex een merkbare verandering en verbetering zou komen, als verschillende gemeenten van buiten af eens 'flink bewerkt werden.. Men is vaak_ moedoloois, meenende dat men £i- manciëel toch nooit aan de gestelde eischen ban voldoen, maar als door den een of anderen outsider eens eeto krachtige actie wordt begonnen, kunnen er wonderen gebeuren. Hij stelt zijn eigen gemeente ten voorbeeld, waar het jaren lang niet ging en nu een bloeiend kerke lijk leven wordt gevonden. De schrijver van^ den brief meent dat behalve de op leiding in den vervolge ook Se plaatsing de aandacht en den arbeid van de Doe- tinchemache Inr. eischien. Ds G. doet, zoo schrijft hij, particulier daarvoor wat hij kan, en 'heeft met het gewone werk 'der stichting de handen al vol'. D© „Waarheidsvriend" wijst mede op het groot aantal vacatures (337) in de Ned. Herv. Kerk en zegt dat vooral het aantal candidaten van Gereformeerde richting buitengewoon gering is. „Wij hebben, aldus genoemd orgaan, in pnzen kring groot gebrek aan theologische studenten. En om studenten te krijgen moeten we gymnasiasten hebben. Laat ons daarom 'beginnen bij het begin en laat men ons overal helpen, zoo mogelijk, aan jonge menschen, die kunnen en willen studeeren en die lust en begeerte hebben om straks als bedienaar van het Evangelie van Je zus Christus onze Kerk en ons volk te die nen naar den Woorde Gods. De velden zijn wit om te oogsten, manT de arbeiders zijn weinig in getal. Heel weinig in getal." Een inzender betoogt in „Kerk en Volk" dat de vrijzinnigen niet te klagen hebben. „Weliswaar zijn er op het oogenblik (6 Juli 1929) in de Ned. Hervormde Kerk 101 vrijzinnige vacatures, maar daarvan eijn 87 gemeenten óf niet In staat óf on willig om te beroepen, terwijl dus slechts 34 vacante gemeenten een beroep kunnen en mogen uitbrengen. En met deze laatste 34 vacatures kan natuurlijk alleen gere kend worden; want al zouden er voor die 67 vacatures 67 candidaten zijn, dan zou den die gemeenten toch nog geen beroep kunnen doen of mogen uitbrengen. 'Inzender betoogt verder dat vacatures wel goed zijn; de dominé's kunnen dan nog eens verwisselen en er blijft ook „vraag" naar candidaten. En over dat laatste schrijft hij dan ver der: „Ook over bet ontstellend weinig aan tal candidaten wordt men in dit blad („Kerk en Volk") verkeerd ingelicht. Weet men wel, dat vanaf 4 Maart '28 tot heden, dus binnen anderhalf jaar, 15, zegge vijf tien Vrijzinnige candidaten een beroep hebben aangenomen en intree hebben ge daan of nog zullen doen? Dat wij: dus gee candidaten zouden heb ben is óf onwetendheid óf een misverstand en dat de Vrijzinnigen wel dood zullen bloeden door gebrek aan jonge krachten, is eenvoudig een orthodox verzinsel". Een ongewone huwelijks.be- vestiging. In bet confessioneel week blad „De Geref. Kerk" wordt door een lezer medegedeeld, dat te zijnent binnen kort een huwelijksinzegening zal plaats vinden. „Hij" is lidmaat van de Kerk van Ds Kersten, „zij" lidmate van de Ned. Herv. Kerk. De huwelijksinzegening zal plaats vinden in de Ned. -Herv. Kerk door Ds Kersten. De Herv. Gemeente is vacant. Kerkeraad en Kerkvoogdij1 geven biervoor toestemming. Ds C. A. Lingbeek wijst er op, dat, in dien niet alleen de kerkvoogden bet, kerk gebouw voor de inzegening hebben af gestaan, maar ook de Kerkeraad den dienst belegd heeft, hier een onreglemen taire daad zal plaats hebben. In de Ned. Herv. Kerk mag, wanneer de Kerkeraad ambtelijk vertegenwoordigd is, alleen een Hervormd predikant de handeling der be vestiging verrichten. Op grond van Art. 20, eerste en tweede lid, van het Alg. Reglement en Art. 21 van het 'Regl. voor de Kerkeradén, kan men bij' het betrok ken Class, bestuur over deze huwelijks bevestiging bezwaren indienen. Tot de hoogste pianoklas der Mu ziekschool te B'ergen op Zoom is toegela ten mej. Bep de Mul te Wemeldinge. Zij kreeg haar opleiding van den heer W. L. Harthoorn Joihz. te 'sHeer Ar ends- kerke. Orgel-misère. Eenigen tijd ge leden is in de Fransche kerk te Voor burg een fraai nieuw orgel geplaatst. Al spoedig evenwel bleek, dat het orgel niet aan alle eischen voldeed, met nam© scheen de luchttoevoer niet in orde te zijn. Het kerkbestuur heeft thans door de firma Dekker te Goes een onderzoek laten instellen, waarbij is vastgesteld, dat een belangrijke verandering noodig is. Dit werk, dat eenige duizenden zal kosten, is nu aan genoemde firma op gedragen. Kerkbouw. Te Andijk heeft Ds H. Steen, na een korte toespraak tot een schare van belangstellenden den eersten steen gelegd voor een nieuw kerkgebouw dor Geref. Kerk. Ds Steen deelde in een slotwoord mede, 'dat van het noodige bonwkapitaal f 115.000 reeds ©en bedrag van f82.000 aan vrijwillig© giften werd bijeengebracht. Ds A. Merkelijn. Vrüdag j.l. is ds A. Merkelijn; Missio nair Dienaar des Woords der Geref. Ker ken in Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg, te Magelang op Java, in Genual weer aan boord van da „Jahan de Wit" gegaan, teneinde zich na zijn verloftijd weer naar zg'w arbeidsveld te begeven. Ds W. Breukelaar schrijft over hem ini 'het Zendingsblad der Geref. Kerken: Ds A. Merfrelijn is met hart en ziel zendeling. Hij is geboren te Dordrecht op 27 September 1878. De eerste zendings liefde werd in zijln hart gewelkt op de lagere school in Dordt, waar een der onderwijzers (de heer van Alkemade) door zijn vertellingen de begeerte deed ontstaan zendeling te mogen worden. Toen bijl de lagere school verlaten had, heeft hij meerdere malen ©en bezoek gebïacht aan Ds Lion Cachet te Rot terdam, met de vraag of hrjl hem een weg wist te wijzen om zijn begeerte vervuld, te zien. Dat aanwezen was echter in de eerste jaren na de Doleantie in de toenmaals Nederd. Geref. Kerken niet ge makkelijk. Toen het duidelijk werd, dat de opleiding tot predikant misschien wel de weg zou zijn, waarop hij zijn doel zou kunnen bereiken, begon hij' te probee- ren om tot een gymnasium toegelaten te worden. In Dordt was echter geen Christel. Gymn. en voor studie in een andere stad ontbraken de financiën. In- tusschen was hij 18 jaar geworden, en was daarmee het jaar aangebroken, waar in hij loten moest voor de nationale militie. Het nummer, dat hij trok ver plichtte hem tot dienen en het scheen alsof daarmee de weg voor hem afge sneden was om te gaan studeeren. De 'Heere gaf echter een heerlijke uit komst. Een vriend van hem uit de school jaren herinnerde zich op dien lotings dag, dat hij toen zij nog samen op de lagere school waren tot hem gezegd had: „als (jij gaat leeren voor zendeling en je zou dan moeten dienen, dan ga ik voor jou in dienst." Die vriend vroeg hem of Jiij zich die belofte nog herinnerde. De jonge Merkelijn herinnerde het zich wel, maar durfde die belofte nu niet aan te nemen. Maar zijn schoolvriend vol hardde in zijfu aandringen cam dit aanbod' ta aanvaarden en toen. ook zijn ouders tosde erop aandrongen dal nun soon zonder vergoeding plaatsvervanger zou zijn, heeft hij dat aanbod gaarne aange nomen en was hij zeer blij over- dit ba nen der wegen. Het was in het laatste jaar dat zoo'n plaatsvervanging moge lijk was. 'Daarop is hij naar Kampen gegaan en van Kampen naar de Vrije Universiteit. Toen hij bijna Klaar was met'de studie, werd hij aangezocht om na volbrachte studie naar Soemba te gaan. Hij nam die uitnoodiging aan, maar toen het, se* dert die beslissing, al donkerder werd in zijn leven, heeft hij ten slotte moeten schrijven, dat hij niet naar Soemba zou gaan, daar hij voor den arbeid aldaar geen roeping gevoelde. Na voorspoedig volbrachte studie werd hiji in 1908 candidaat in de Theologie. Het beroep van de Kerk te Schoondijke nam hij aan, waar hij' 31 Mei 1908 werd bev estigd. Intussc'hen was hij! gehuwd met Mej. Adriana Oerlemaas. Te Schoondijke heeft hij met heel veel genoegen mogen arbeiden. Van die ééne gemeente, die hij1 in Nederland mocht dienen, zijln hem en Mevrouw de aangenaamste herinneringen bijgebleven. De arbeid werd daar rijk ge zegend -en het kostte daarom wed ©enige moeite om de roeping op te volgèn, die dopr Middelburg op hem werd uitge bracht voor het werk der Zending. En Schoondijke viel hef zwaar zijn begaafden dienaar reeds in 1911 te moeten mis sen. Nadat hij Schoondijke had verlaten, braken er voor Ds en Mevr. Meakelijn moeilijke tijden aan. Eén van de twee kinderen moesten zij missen. En nauwe lijks waren zij op Java aangekomen, toen het andere kind, een meisje, zeer hevig begon te lijden aan epileptische aanval len. Toen zij in Djokja een poos moesten blijven voor de observatie van hun meisje hadden zij weieens het gevoel, alsof zij tegengehouden werden om naar het aangewezen Zendingsveld te gaan. Het lezen van een medidatie over Pau- lus' doorn in het vleesch bracht hen echter tot het besluit om niet langer in Djokja te blijven, maar den arbeid in Magelang jian te vangen. En zij hebben van dit besluit geen oogenblik spijt gehad; wel bleef de ern stige ziekte van hun meisje voor hen een doom in het vleesch; de ziekte werd erger; een behandeling in Nederland mocht evenmin baten en toen ze 8 jaar geworden was, heeft de Heere ze tot zich willen nemen. Het was voor Ds en Mevr. Merkelijn een zware beproeving. Maar hun Zendingsarbeid werd gezegend en met blijdschap waren zij beiden daarin bezig. Later werden ,hun nog drie kinderen geboren, die allen in leven zijn en ©enj goede gezondheid genieten. Do twee oud sten, Goba en 'Henk, blijven voor de stu die in Nederland; de jongste, Pieter, gaat D. V. weer met hen terug naar Java, waar hij nog enkele jaren de scholen in Magelang kan bezoeken. Coba is 16 jaar en bezoekt de Juliana van Stolbergschool en Henk is 14 jaar en zit in de le klas van het Christelijk Gymnasium 'te Den Haag. Het spreekt vanzelf dat het teruggaan naar Java thans heel wat anders voor hen is, dan toen jsij acht jaar geleden, na hun eerste verlof weer naar hun ar beidsveld terugkeerden. Van hunne drie kinderen moeten zij er twee in Holland achterlaten. Metterdaad een zwaar offer. Toch verlangen zij beiden zeer naar 'Ma gelang. Onder de gemengde gevoelens, die leven in beider hart, heeft door Gods goedheid de toon lier dankbaarheid die overhand, dat de Heere hen gebruiken wil in het heerlik Zendingswerk op Mid den Java. En de kerken in,Nederland, inzonder heid de Kerken van de drie Zuidelijke Provinciën, in, wier dienst Ds Merkelijn staat, danken God, dat Hij haar dezen dienaar gaf, die, gesteund door zijn vrouw, met zoo trouwe toewijding deze Kerken in het werk der Zending dient en zoo rijken zegen pp zgn werk mag aanschouwen. Geslaagd te Rotterdam vwr examen nuttige handwerken mej. J. E. P. Dekker ta Middelburg. Gieslaagd voor examen Engelsch L.O. dhr J. Jonkheer te Fijnaart. Uitslag na het baden. Het is bekend, dat sommige personen na het baden een huid-uitslag krijgen, dat weliswaar altijd spoedig verdwijnt, maar toch tot veel jeuk en bezwaren aanleiding kan.' geven,. Heeft men in zee gebaad, dan wordt de uitslag meestal toegeschreven aan be paalde zeedieren' (b.v. kwallen), die een giftig vocht kunnen afzonderen, dat prik kelend op de huid werkt. Soms komt zulk een uitslag) ook voor bij personen, 'olie in een rivier hebben gebaad en dan was de oorzölak tot nu: toe niet bekend. Prof. Gans in Heidelberg heeft blij kens de „D. Med. Woch." zulke gevallen waargenomen en1 van enkel© de oorzaak gevonden. In da eerste, plaats kon hg" vaststellen; dat een uitslag alleen optóaid, als de bader na het baden in het grais naakt had gelegen. Daardoor lag het voor de hand om sy stematisch van alle planten, die daar ter plaatse groeiden, na te gaan of htm aan raking uitslag (natelrooa enz.) te weeg ka out. 'In «Jja geval bloei ahchts plant hiertoe duidelijk in staat en wel hel zgn. Duizendblad of Achillea iMillefolium, een bekende composiet. Daar deze plant ook bij ons voorkomt, is deze mededeeling voor baders in onze stre ken van belang: men wacbte zich naa'kt op plekken te gaan rusten, waar bet duizend blad groeit. Niet- alle personen zijn ervoor gevoelig: bij gevoelige personen kon prof. Gans dui delijke huiduitslag teweeg brengen, als hij plantendeelen eenigen tijd op de huid bracht door middel van een stukje leu- coplast. Het duizendblad was vroeger medici naal: de bloemen werden als een opwek kend en prikkelend middel gebruikt bij lichte koortsen. De ramp te Veendam. Het bericht, dat O. Koetje, een der slacht offers van de ontploffingsramp te Veen- dam, zou zijn overleden, blijkt gelukkig onjuist. Wel blijft zijn toestand, evenals die van Timmer, zeer ernstig. Lemain, Haarlemmer en Kostwinner, die even eens in het ziekenhuis te Winschoten worden verpleegd, gaan iets vooruit- Bij. de vier gewonden, die in het Aca demisch Ziekenhuis te "Groningen ziijm opgenomen, kan het levensgevaar als geweken worden beschouwd. Zondag kwam uit alle 'doelen van het land .te voet, per rijwiel of per auto dui zenden bezoekers naar Veendam, om de plaats van de ramp in oogenschouw to nemen. Een vijftal dames had zich be schikbaar gesteld om te collecteeren voor het Comité ter leniging van den nood der slachtoffers en hunne betrekkingen. Een zeer groot bedrag is ingezameld. DEN HAAG. Naar wij vernemen zou de Chr. Hist. Tweede Kamerfractie hedenmid dag in het gebouw van de „Nederlander" vergaderen ter bespreking van den po* lilleken toestand. Deze vergadering houdt natuurlijk verband met de conferentie die morgen door den Kabinetsformateur met de leiders der verschillende fracties zal worden gehouden. ENSCHEDE, Hedennacht is in hot R.K. Ziekenhuis alhier de 63-jarige patiënt R. uit het raam gevallen. Eerst vanmorgen word het rjjfc gevonden. Het ledikant van B. wtas door een tochtscherm van het raam gescheiden. Daar de patiënt uit,eist zwak was, verwondert men zich! dat hjjl het r,aam heeft kunnen bereiken. NIJMEGEN. De burgemeester van Nij megen de heer F. M. A. van Schaeck Mathon heeft met ingang van 1 Septem ber a.s. eervol ontslag uit dezo betrekking gevraagd. EINDHOVEN. Naar wij vernemen is het den laatsten tijld voorgelflomen, dat fa brieksgeheimen, toebehoorende aan de N. V. Philipsgloeilampen-fabrieken en de N.- V. Philips radiofabriefcen te Eindhoven, door personen, die deze geheimen uit den aard van hunne betrekking kenden, aan derden, belanghebbenden, zijln medege deeld; oofc teekeningen van machines zou den aan derden zijln overgelegd. In ver band daarmede is een aanklacht tegen bepaalde personen 'ingediend. Naar aan leiding daarvan heeft de justitie te Arn hem bij verschillende .personen een on derzoek ingesteld en werd bij de Splend'it- gloeilampenfabrieken te Nijmegen een der machines in beslag genomen in afwach ting van een nader in te stellen onder zoek. Dit onderzoek strekt zich! ook uit tot fabrieken in het buitenland. •sHERTOG-ENROSGH. Het Gerechtehof alhier veroordeelde met bevestiging van het vonnis van de Rechtbank, H. M. B., 25 jaar, arbeider te Oss, die met een schop een zekere J. v. L. doodsloeg, tot 5 jaar gevangenisstraf. 's-HERTOGENBOSCH. Het Gerechtehof veroordeelde in honger beroep J. K., A. W. M. en T. H„ .allen uit Helmonld. tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en den medeplichtige J. da S. te Helmond tot 2 jaar en 6 maanden^ wegens diefstal met geweldpleging an be* dreiging te Nierop in den nacht gepleegd. t Een mijnramp. WALDENBURG. Gemeld wiordt dat in de mijln Friedens Hoffnung te Nieder Hermsdorff een ernstig mij'nongeval heeft plaats gehad. Bij! een ontploffing van mijh- gaa Werden 23 arbeiders gedood. Van 12 overlevenden zijln 5 licht en 7 ernstig geiwond. De foorzaak' van de ontploffing is nog niet bekend. WALDENBURG. Omtrent de mijhgas- ploffing wordt nog gemeld: Op bef ge rucht van de ramp verzamelden zich vele familieleden en kennissen van dè mijbr werkers op het terras van de mijnen. Vreesslijke topneele» speelden zich hier af, toen bekend werd hoe groot het aan tal slachtoffers wias. Onder de omgekomen mijnwerkers bevonden zich meerdere va ders van groote gezinnen. Reeds meer malen hebben zich hier ernstige mijlnon- gel ukken voorgedaan. De bevolking is Zeer onder den indruk van dit diroeve ongeval. PARIJS. Krachtige maatregelen: zijn ge* nomen om in verband met da van com munistische zijde aangekondigde ongere geldheden, op 1 Augustus de orde te hand haven. Van Woensdag af zullen 22.000 politie-beambten en leden van de Repulbh Garde, de voornaamste punten, Speciaal da stations beziet houden. Het Parijsche garnizoen is met een .belangrijke troepen macht versterkt. LONDEN, lui .hot gebied der katoen* «fototri* ta Lvtoftsto* 3.800 fekivfcm stopgezet. Op oen spoedige oplossing van het conflict schijnt nog geen uitzicht te bestaan. Naar verluidt zouden de werkge vers bereid zijn voorioopig de aangekon digde loonsverlaging, tot de helft terug te brengen. NEW-YORK. Da Amerikaansohe vlie gers Jackson en O'Brien bevonden zich hedenmorgen '400 uur onafgebroken in de lucht. De Hevea King Cotton Rijwielbuitenband. Het Officieel Orgaan voor het Rijwiel en Automobielbedrijf van 19 Juli 1929 schrijft o. m. De Hevea-fabrieken, die in den laatsten tijd met prijzenswaardige energie bezig zijn, hun toch al goede rijwielbanden te verbeteren en aan te passen aan de steeds veranderende behoeften en omstandighe den, laten weer eens van zich spreken, door toevoeging van een bijzonder soort rijwiel band aan de betere soorten, die we reeds het genoegen hadden nader te beschouwen. Was de toestand nog voor korten tijd zoo, dat men kon spreken van een met den tijd meegaan en gelijken tred houden met de buitenlandsche concurrentie, met het aan de markt brengen van den Hevea King Cotton band, is o. i. onze nationale bandenindustrie toonaangevend geworden en laat zij de buitenlandsche concurren tie ver achter zich. Afgezien van het zeer mooi bewerkte l'oopvlak, dat weliswaar niets zegt van de kwaliteit, omdat een bandenvorm nu een maal geduldig is en verdraagzaam, wijl ze even .goed an'deren soorten haar diensten biedt, is de kwaliteit der Hevea-rubber, die het loopvlak van dezen band vormt, pri ma. Naast groote taaiheid en rekbaarheid is ze uiterst, soepel eu van de gewilde, bruin gevlekte kleur. 'Zoowel op loop- als zijvlakken is de ge deponeerde naam „Hevea King Cotton" aangebracht. Dat King Cotton slaat na tuurlijk op het in eigen weverij en twijnerij vervaardigde katoen, dat vrij vertaald „Koning Katoen" heet in onze taal, doch als Koningsgaren o. i. beter weergeeft waar het om gaat. „Het wikkelsysteem, dat reeds vele ja ren wordt toegepast 'bij bet verwaardigen van bet carcas van den rijwielband, heeft Jen rijwielhandel verlost van veel onaan genaamheden, omdat hij een oordeelkun dig rubbersoortgebruik, het barsten van rubber en canvas ter plaatse, waar vroe ger het omgevouwen deel van het canvas eindigde, niet meer kan plaats hebben. Het vooraf iu een rubberoplossing ge drenkte garen of koord vormt met hot rub- berdek één geheel en ook zonder vergroot glas kan men constateeren, dat elke katoe nen draad als koord lis geweven en dat dus, wat homogeniteit betreft, het beste is verkregen. Met het vervaardigen van dezen band, hebben de Hevea-fabrieken een goede greep gedaan en de steeds hooger gestelde eischen aan de rijwielbanden zullen den Hevea King Cotton spoedig doen onder kennen als één, die eraan voldoet. Wij voor ons wenschen de Hevea- fabrieken met dezen band het grootst mo gelijke sucoes, al was het, alleen maar om de geweldige kwantum© minderwaardige hoofdzakelijk buitenlandsche banden, uit de rijwielzaken te laten verdwijnen en de rijwielhandelaren, die nog niet weten wat een goede band is, eens een lesje te geven. Want goede rijwielbanden zijn o zoo zeld zaam. Dat heeft ons de praktijk geleerd. Wij zeggen het dus de fabrikanten na: „Hevea King Cotton, de band, die nog mankeerde, omdat „het allerbeste nog niet goed genoeg is." Wisselkoersen. Amsterdam, 30 Juili 1.30 o. Berlijn 59.4259.44. Brussel 34.6734.69. Parijs 9.789.79. Looiden I2.IO1/4lB.HP/s. New-York 2.491/g2.498/g. ierseke. Heden werd alhier aanbesteed het bouwen van een lokaal aan de INed. Herv. School. Inschrijvers: Van Sabfoen te Goes voor f9999; Goeïota te Ierseke voor f9090; Zuidwag en Verkenteren te Ierseke f8948; Martgn te Ierseke f8892; fa. Rruijtnzeel te Ierseke f8780. Gunning aangehouden. t GOES. Geboren: Pieter ©n Simon, z.v. Willem Frederik Steufel en Gatharina Gèfertruida Schouwenburg. GOES. 30 Juli 1929. Op, de graanmarkt geen noteering. Boter per K.G. f2. Per pond f 1. Aan part. per pond f 1.10. Fa- brieksboter verkocht A fl.10 per pónid. Eieren per 100 stuks f 5.70. Per 25 st, f I.421/2. Per stuk aan part- cent. Eend eieren f 5.30 per 100. Onderafdeeling Ziuid-Beveland V. P. N« Aanvoer 21.220 sti Prijs f6 per 100 st, GOES. Veiiingsvereen. ,jZiuid-BeveIand'*. Exportveiling van 29 Juli 1929. n.m. 3 uur. Rood© Bessen f 12.50 per 100 K.G, Kleine veiling. Roode Bessen '714, Witte Bessen 13, Vroege Oranje Pruimen 9—21, Okkelanen 17, Vleeschkersen 27, Tomaten 6--8; Uitschot idem 1', Jan Baas peren 11, Madoleinea 13, Groene booneu 10, Aardappelen 8, Mem poters 1, pel 100 Komkommers 4—6, Btownkool

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 3