Dinsdag 30 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. OP VAST ACC00RD? Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen, ALLE per 1 Augustus vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.0'j Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 e Bij abonnement belangrijke korting. De groote moeilijkheid bij de Kabinets formatie schijnt te zijn de onwil van de Chr. Historischen ,om samen te wer ken op een vast aceoord. Door De Nederlander werd in dit verband betoogd, dat voor het vor men van een Parlementair Kabinet al leen noodig is, dat het bekwaam is en politiek gezag heeft, dat zijn leden ver staan de dingen, die in hun eigen kring leven, en dat zij vertrouwen in dezen kring genieten. Dan kan het kabinet steu nen op de politieke groepen, die de meerderheid vormen. De verhoudingen blijven dan zuiver, evenzoo de bevoegd heden. De Regeering regeert, en de Ka merleden uit de parlementaire meerder heid behouden hun onmisbare vrijheid. Tegen dit betoog werd door De Maas bode aangevoerd: le. dat er op deze wijze geen „meer derheid" ontstaat. Een meerderheid in parlementairen zin is niet enkel de rer sultante van een optelsom. In die meer derheid moet zijn een band van een heid. 1 2e. dat in 1932 en 1925 evenzeer over het concept-Regeeringsprogram met de drie fracties der Rechterzijde overleg was gepleegd. 3e. dat, wanneer niet vooraf door den formateur met de fracties overleg ge pleegd wordt, over het Regeeringspro- gram, hij1 ook niet weten kan, of het kabinet, dat hij formeeren gaat, een meer derheid heeft, waarop het steunen kan. Immers geen fractie zal bereid zijn steun toe te zeggen, althans steun waaraan eenige waarde valt toe te kennen, aan een kabinet, waarvan het de samenstel ling niet kent, noch het Regeerïngspro- gram. de. dat het „parlementair" kabinet, dat De Nederlander op het oog schijnt te hebben, wonderveel gelijkt op e©n rechtsch extra-parlementair kabinet. 5e. dat, indien niet meer verkregen kan worden dan eenige vage, zeer alge- meene toezegging van steun, met voor behoud van volledige vrijheid, de po sitie van. het te vormen kabinet bij voor baat zoo zwak zal zijn, dat die van een minderheidskabinet er nog sterk bij zou kunnen schijnen. De Nederlander betoogde nader op historische en psychologische gronden, dat de redeaeering van de Maasbode voor al wat het laatste punt betreft, niet juist is, daar het Kabinet 1918, toen er geen vast accoord was, sterker bleek te zijn dan de Kabinetten van 1922 en 1925. Ver der werd als voorbeeld genomen, de ver houding in het Christelijk gezin. „Zou het waar kunnen zijn, dat het geluk van het huwelijksleven en' de o<]> voeding der kinderen te beter gewaar borgd waren, naarmate de huwelijksche voorwaarden1 en de paedagogische over eenkomsten te voren uitvoeriger waren vastgesteld? Wij gelooven dit niet; en „De Maas bode" gelooft het ook niet. Geen ernstige man en vrouw beginnen hun huwelijksleven, zonder dat eenstem migheid bestaat, omtrent de groote lijnen, langs welke men "hoopt te kunnen samen gaan, en omtrent de beginselen, die do echtgenooten hopen te handhaven bij de moeilijkheden, welke elk mensch weet op zijnen weg te zullen ontmoeten. Maar voorts moet de eenheid en de kracht gevonden worden in de onderlinge trouiw en in den ernst, waarmede elk der echt genooten het gemeenschappelijk levens doel inj het oog houdt en nader tracht te komen. Zoo 'ongeveer staan ook de zaken bij de vorming van een parlementair Ka binet, en hij de toekomstige samenwerking van dit Kabinet met de partijen, waarop het steunt; al is, uiteraard, elk beeld gebrekkig. Niet de uitvoerigheid der afspraken; maar de overtuiging, dat er, bij veel meeningsverschil, niettemin een gemeen schappelijk beginsel is, dat_ het Kabinet en de partijen die het Kabinet steunen^ draagt en de ernstige wil, om ge zamenlijk, op grond van dat beginsel, voor het Nederlandsch© volk het beste te bereiken, wat te bereiken ia dia overtuiging en die wil hebben voor de kracht van een Kabinet meer beteeke- nis dan de vaststelling van 50 punten van een Regeerings-program." Hiertegenover werd er door De Maas bode" op gewezen, dat het beroep op de historie niet opgaat, daar er in 1918 juist wel een zeer uitvoerig tot in onder- deelen afdalend Regeeringsprogram aan de fracties werd 'voorgelegd, met welk program alle drie de fracties, ook de Chr. Historischen hun instemming be tuigden. „Waarom wordt dan thans een ge heel andere houding aangenomen waarom weigert men thans zich over een concept-Regeeringsprogram uit t e laten, waarom wil men thans volstaan met een vage toezegging van steun, met uitdrukkelijke verklaring, dat men vrij wenscht te bijven? Het gegeven antwoord: zoo is nu een maal onze opvatting van een Parlemen tair Kabinet, gaat niet op, want het wordt weerlegd door de houding, in 1918, 1922 en 1925 door de Chr. Historische Kamer fractie aangenomen. Het eenige, wat De Nederlander tegen ons aanvoert is, dat zulk een quasi-parlementair kabinet, dat op de bonne foi vdtzeilt, best een voorspoedige reis kan hebben. Ongetwjfeld, alles is mogelijk, ook dat. Maar men zal toch niet kunnen ont kennen, dat een kabinet sterker staat, wanneer het weet, dat de meerderheid, waarop het steunt, vooraf zjn program heeft gekend, en daarmede instemming heeft betuigd dan wanneer het op treedt alleen maar in de verwachting, enkel op een vage, zeer algemeene toe zegging berustende, dat een meerderheid wel „steunen" zal. Dat is volkomen de in zich zwakke positie van een extra-parlementair kabinet. Ook dat verwacht wel, dat het voor zjn voorstellen sfeun zal vinden. Anders trad het niet op! Maar het heeft geenerlei recht om op bepaalden steun te rekenen. Ziedaar het verschil." Dat het hier een belangrjfc verschil betreft bljkt wel uit een opmerking van de .Maasbode dat wanneer de Ne- de rl ander de meening van de Chr.- Hist. Kamerfractie vertolkt en deze op dit standpunt blijft staan, zonder eeni- gen twjfel de kans verkeken is dat er thans een rechtsch parlementair Minister ie t.ot, stand komt. Hieruit bljkt dat de R.K. Staatsparty in geen geval de reis op goed geldk wenscht te aanvaarden. Wat gezien de historie van do laatste jaren ook zeer bogrjpeljfc is. Aan Antirevolutionaire zjde zal men er wel niet anders over denkan. Wanneer men niet weet dat men op elkaar kan rekenen en dat party en waarop het Kabinet steunt niet mee zul len helpen een spaak te steken in het parlementaire wiel, dan is het beteir niet te beginnen1. Hoezeer te betreuren dit ook zou zjn. V Mr Die Veer, Onder de opnieuw gekozen leden van de Eerste Kamer behoort ook Mr A. A. de Veer te Middelburg. Deze herkiezing stemt tot voldoening, mede omdat de heer de Veer in dit hooge college het Zeeuwsche element vertegen woordigt. Natuurlijk zit hij daar niet om uitslui tend of in de eerste plaats de belangen van Zeeland te behartigen. Mr de Veer ijvert daar allereerst voor het algemeen belang op grond van de door hem heieden Antirevolutionaire beginse len. En hij doet dat op zulk een wijze, dat naar zijn adviezen met belangstelling wordt geluisterd. Wanneer de beer de Veer bij de behandeling van belangrijke wettsenwerpen aan het debat deelneemt, dan is hij zeker van een aandachtig ge hoor. Hieruit volgt echter niet dat de Zeeuw sche belangen door hem uit het oog wor den verloren. Dat is wel gebleken hij de behandeling van de Rijksbegrootlng voor 1929, toen door hem met name op de be langen van Zeeuwsch-Vlaanderen de aan dacht werd gevestigd. Wij spreken de hoop uit dat de heer de Veer in staat mag worden gesteld nog vele jaren in de Eerste Kamer de algemeene landsbelangen overeenkomstig de A.-R. beginselen te behartigen en dat de belan gen van ons gewest daar ook bij den voortduur in hem een warm pleitbezorger zullen vinden. Ontzettende vliegramp in Engeland. Gisteren is boven Edgwaxe een ontzeit- tend vliegongeluk gebeurd. Twee lichte vliegtuigen van het Stag lane-vliegveld, heit eerste bemand met een, het tweede door twee personen, vlogen op een hoogte van 300 meter boven1 Kingsbury, toen een vreeseljk gekraak de aeüsakja uit de huizen haalde en men tot zijn ontzetting zag, dat de twee machines met elkander in botsing waren gekomen. Eerst vielen er stukken naar heneden en later storten beide toestellen als steenen ter aarde. Men snelde naar de plaatst, waar de toestellen waren neergekomen. Een machina stond in] brand; helaas kon men er niet in sla gen den bewusteloozen piloot uit de vlam men te redden. Hij verbrandde levend. Het andere 'toestel was volkomen ver nield; geen stuk was meer heel en' de beide vliegers waren onkenbaar verminkt. Men! weet niets over de identiteit van toestellen en vliegers. In ieder geval zjn het burgerlijke vliegeniers. De Zeppelin-reis om de wereld. Te Eriedrichshafen worden thans d9 laatste toebereidselen getroffen voor den tocht om de wereld, die de Graf Zeppelin reeds Woensdag om vijf uur 's morgens zal ondernemen. Zooals bekend, gaat het luchtschip eerst naar Lakehurst. Het is echter niet uitgesloten, dat het sein tot vertrek eerst Donderdagochtend zal wor den gegeven. Dit hangt natuurlijk in ruime mate af van het weer. Het plan bestaat om opnieuw over de Azoren te vliegen. De hongersnood in China. De internationale commissie tot hulp verleening aan het in hongersnood verkee- rende gebied in 'China bericht dat, of schoon de toestand verbeterd is, er nog vele millioenen menschen honger lijden. In Cent ral-K wans o e heeft het in geen vier jaar geregend; de bouwlanden zijn in een woestijn herschapen; in de steden is de bevolking aanzienlijk verminderd. De commissie-leden verklaren dat er buiten twijfel kannibalisme heerscht. Een der bestuurders zou hebben getracht straf fen te stellen op het eten der doode licha men van de slachtoffers van den hongers nood, doch hem zou ten antwoord zijn ge geven, dat de menschen slechts .hetzelfde als de honden eten. Het conflict China-Rusland. Uit officieuze bron verneemt men, dat de nationale regeering van 'China besloot, het conflict met Rusland op vredelievende wijze te regelen. Indien de regeering der Sovjets de vertoogen der Chineesche re geering ignoreert, zal China het conflict aan den Volkenbond ter regeling voorleg gen. Een telegram voor het secretariaat van den Volkenhond wordt thans opge steld. Intusschen is met wederzijdsche toe stemming een neutrale zone van twintig mijl in de gevaarlijke zone ingesteld. De uitsluiting In Engeland. De uitsluiting in de katoenspinnerijen van Lancashire (Eng.) is bijna volledig doorgevoerd, zoodat thans 1800 spinnerij en stilliggen. Het ministerie van arbeid, dat zich in de afgeloopen week veel moeite heeft gegeven om een vergelijk tot stand te brengen, houdt zich thans zeer gereserveerd en be paalde zich nu tot het uitgeven van een of ficieel communiqué, waarin gezegd wordt, dat de minister van arbeid een rapport over de onderhandelingen heeft ontvan gen, die in de afgeloopen week gevoerd zijn om een vergelijk tot stand te brengen en dat de minister den tegenwoordigen toe stand zorgvuldig bestudeert. De ontwikkeling van het conflict wordt door den minister met groote zorg gade geslagen, doch de minister gelooft, dat het op het oogenblik niet mogelijk is, dat het ministerie op eenige wijze in het conflict nuttig kan ingrijpen. ïn verband, met deze houding van den minister van arbeid is de kans, dat de ver wachtingen, die in 't getroffen gebied ge koesterd worden, van 'n bemiddeling van Mac Donald vervuld zullen worden, zeer gering. m iij.ljj De werkgevers erkennen, dat het tegen woordige loon reeds zeer laag is en daar van nauwelijks nog iets af kan, doch wij zen er aan den anderen kant op, dat aan de katoennijverheid voorloopig geen ande re mogelijkheid overblijft, wil zij niet ge heel en in betrekkelijk korten tijd geheel in den put geraken. De fang-vllegers. Het vliegtuig „Minnesota", dat reeds 154 uur in de lucht vertoefde en een poging deed om het duurrecord (met_ ra vitailleering in de lucht) te verbeteren is plotseling van 61 M. hoogte op de auto- renbaan gestort. Kapitein Orighton werd op slag ge dood en de andere pRloot zwaar ge wond. Men had juist even te voren voor bereidselen getroffen om tot nieuwe'ra- vitailleering over te gaan. Het is nog onbekend door welke oorzaak het vlieg tuig zoo plotseling neergestort is. De „Robin" het vliegtuig van Jackson en O'Brien bevindt zich thans reeds 366 uur boven St. Louis in de lucht. Ffels&oheirü wet traangas gevonden. In de Barstrasse te Berlijn zijn gaswer- kers, die op een terrein graafwerk ver richtten pp een uit den oorlog afkom- stigen voorraad ïlesschen met gifgas ge- stooten. Eenige flesschen braken toen de arbeiders er met bun spaden op stoot ten en enkele minuten later was de ge- beele straat met gas gevuld. Arbeiders en voorbijgangers vluchtten. Bij degenen, die in de buurt van het uitstroomende gas hadden gestaan, trad een hevige ongesteldheid en oogpijn met gezichtstoring op. Naar de politie vaststelde is op dezen grond tijdens de oorlogsjaren gifgas voor oorlogsdoeleinden vervaardigd en onge veer 100.000 kleine gasflesschen werden op dit terrein uitgegraven. Daar de grond op deze plek door de gaswerkers is los gemaakt, bestaat het gevaar, dat het gas nog eenige dagen lang zal wegstroomen. Het betreft het z.g. traangas, dat geen doodelijke werking heeft, wanneer het slechts korten tijd is ingeademd. Het gas werd in 1915 aan het Duitsche Wes telijk front gebruikt door het uit de loop graven te laten vloeien, wannéér de wind in de richting van den vijand woei. Het bleek evenwel spoedig dat èen dergelijk gebruik van het gas onpractisch was en men ging toen over tot het vervaar digen van gasgranaten. De flesschen, die zich in het bedrijf in de Barstrasse bevonden en welke men niet kon gébruiken, werden toen eenvou dig eenige meters diep ingegraven. De brandweer 'is hezig de aan de op pervlakte liggende flesschen onschade lijk te maken. De bevoegde autoriteiten zijn het er nog niet over eens op welke wijze de nog begraven flesschen kunnen worden vernietigd. Communistische actie. De Libre Beïgique verneemt uit Ver- viers, dat de marechaussee te Spa Zon dag door middel van luidsprekers van uit een vliegtuig, dat te Venders aan een vliegfeest deelnam, bericht kreeg, dat een communistische bende van uit DuitscJi- land in België poogde binnen te drin gen. Inderdaad bleek een Tiende van 50O communisten, die te Aken niet hadden mogen betoogen, naar de grens gekomen te zijn en bij Galamine op Belgisch grond gebied te willen overkomen. "Zij werden daar echter verdreven. De graanoogst In Italië. Volgens een officiëele mededeelmg van het centraal instituut voor de statistiek mag men dit jaar in Italië rekenen op een graanoogst, die 3 k 400.000 ton grooter zal zijn dan verleden 'jaar. Het prachtige weer in het Zuiden en op Si cilië heeft daar veel toe hijgedragen, maar de vermeerdering is ook een ge volg van de betere methoden, die gaan deweg bq den landbouw ingevoerd Wor den. Wat de overige producten betreft, dreigt de droogte de aanvankelijk goede vooruitzichten te verminderen. Met name de tweede gewassen op hoog en droog- gelegen gronden hebben veel van de droogte te lijden. Vtte^iuigew fc; de haringvangst. Volgens berichten uit Reykjavik zou men rich aldaar dit jaar by de haring vangst vaa vliegtuigen hebben bediend Binnenland. De moeilijkheden bij de Kabinetsforma tie. Communistische bedreigingen te Eind hoven. 1 I Een infectie-ziekte te Rotterdam. Verduistering te Amsterdam. Buitenland. Communistische actie in verschillende landen. De Zeppelin-reis om de wereld. De uitsluiting in Engeland. Het Russisch-Chineesch conflict. en hiermee goede resultaten hebben 'be reikt. De vliegtuigen kunnen de groote scholen haring gemakkelijker ontdekken dan de visschers en dezen dan waar schuwen. Aan de Oostkust van IJsland is de vangst hierdoor tweemaal zoo groot geweest als anders. Bovendien konden de vliegers pan de visschers alle noo- dige inlichtingen verschaffen betreffen de den toestand van het ijs. Muiterij In een gevangenis. In de gevangenis van den staat New York, te Auburn, is Zaterdagmiddag an dermaal een muiterij uitgebroken, die een zeer ernstig karakter droeg. Een gevangene, die enkele voorrechten genoot, wierp twee oppassers plotseling ammoniak in hun gezicht, waarna de on geveer 1600 gevangenen het arsenaal van de gevangenis bezetten, in verschillende gebouwen brand trachtten te stichten en alles in het werk stelden, om te ontsnap pen. De electrische leiding werd onbruikbaar gemaakt, zoodat hij het invallen van de duisternis geen licht kon worden ontsto ken. Politie en soldaten kwamen te hulp en er volgde een gevecht, dat verscheidene uren duurde. Daarbij werden 4 oppassers dood geschoten. Van de gevangenen wer den er 2 doodgeschoten. Het aantal hun ner gewonden is nog niet nauwkeurig be kend. Aan 12 gevangenen gelukte het te ontkomen. Later wordt gemeld: 'Zeventien honderd gevangenen zijn in opstand gekomen. 'Zij maakten zich mees ter van het wapendepot der gevangenis, waarin een vijftigtal geweren en vier mi trailleurs waren. De opstandige gevange nen stelden zich bij de voornaamste deu ren op en openden het vuur op de bewa kers, van wie er vier gewond werden. De toestand van een dezer is ernstig. Vier ge vangenen slaagden er in te ontsnappen. De bewakers beantwoordden het vuur en doodden twee gevangenen en verwondden er een. Toen de bewakers versterking had den gekregen kon de orde worden hersteld. De strijd tegen de communisten. De Zondag te Parijs gearresteerde com munisten hebben een protestbrief gezon den aan den minister van justitie, waarin zij verklaren, dat de tegen hen gerichte beschuldiging inzake het smeden van een complot uitsluitend ten doel heeft de ar beidersorganisatie, de communistische partij en de communistische vakvereeni- gingen te vernietigen. Zij' protesteeren tegen hun arrestatie en weigeren den rechter van instructie te woord te staan. Twee vakvereenigingssecretarissen wei gerden hun cel te verlaten om voor den rechter van instructie te verschijnen. Deze heeft daarop de opening der in beslag ge" nomen en verzegelde documenten in afwe zrigheid der beschuldigden doen plaats hebben. In verband met de massa arrestaties van communisten te Praag wijzen de bla den erop, dat uit de in beslag genomen documenten nu weer eens duidelijk geble ken is, dat Moskou de revolutionnaircn in het buitenland met geld steunt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1