Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen» Marktberichten. Uit de Statenzaal. CHnge. De Eerste Zeemwsch© Klompen- beurs, die op 31 dezer bier geopend wordt, belooft veel succes te zullen heb ben. Het aantal inzendingen, uit geheel het land, overtreft verre de verwachtin gen. De opening geschiedt door den heer Fleskens, lid der Tweede Kamer; enzal door tal vait autoriteiten worden bijge woond onder wie de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. Vee re. Vrijdag vergaderde de Gemeente raad voltallig. De voorzitter opent de ver gadering en vraagt, of er op iof aanmer kingen op de notulen zijn. Dhr Jac. vani Beveren merkte op, dat een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wel zelf schoolgaande kinderen mag heb ben om voor een benoeming in aanmer king te komen, hetgeen in de vorige vergadering als ongeldig werd_ voorge steld. Ingekomen was een bericht van het bestuur der bijzonder lagere school dat het gemiddeld aantal kinderen vorig jaar op school was 621/2. Een schrijven van Ged. Staten om het aansprakelijk stellen van B. en W. in den Baad van 26 April in le trekken. Dhr Simonse vraagt, om dit uit te stellen tot een volgende vergadering. Aldus besloten. Ook heeft er kasopname plaats gehad bij den gemeente-ontvanger. Alles is in orde bevonden. Een verzoek van het B. Armbestuur om de subsidie met f 200 te verhoogen wordt met algemeen© st. aangenomen. Ook was de goedkeuring ingekomen van Ged. Staten aangaande de huur der woning van het hoofd der school. Ingekomen was een schrijven van den minister van onderwijs dat de ge meente de gevraagde leermiddelen aan de Bijzondere school waar afwijzend op was beschikt, moet geven, daar de Kroon het Bestuur van voorn, schooi in het recht heeft gesteld. Een verzoek van "den gemeente-werk man om een stukje van het te verpach ten land gratis te mogen ontvangen, wordt toegestaan. Nu kwam in bespreking de ïooilijn van de Kerkstraat. B. jen W. stellen Jloor die vast te stellen op drie meter. Een bezwaarschrift hierover was Ingekomen van dien heer Jac. van Beveren. Hij stelde voor lVa M., anders was het perceel van den betrokkene waardeloos yo-or bouw grond. Na breeds discussies werd aan genomen om de rooilijn te stellen op 2 Meter. ingekomen was een schrijven van M. Brouwer om ontheffing van schoolgeld van zijn kinderen die door ziekte voor een tijd niet ter school kunqv.r. komen. Wordt toegestaan. De vergoeding van dhr Kodde voor staangeld van een klamp steen in de Kerkstraat wordt op zijn verzoek op de helft teruggebracht (tegen dhr Jac. van Beveren). B. en W. komen met een voorstel om het huis Markt no. 212 publiek te vetr- koopen. Niemand heeft een biljet inge leverd om dit te koopen bij inschrijving. Hierover zal in besloten zitting verder gesproken worden. In de vacature commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd het hoofd der school de heer Therie, in de Commissie van onderwijstoezicht dhr Therie. Ook werd behandeld het in orde bren gen voorbereidingsschool. Mot alle stem men daartoe besloten. Bij de rondvraag vraagt dhr van Beveren de hoornen die dood zijn op de kade weg te nemen. Hiema sluiting. (Slot.) Was ©r Donderdagmorgen al spoedig na do opening der zitting eenige span ning, toon de bewuste uitbreiding van don Zondagsdienst op het veerBreskens Vlissingen ter spVake kwam, het eerste gedeelte der middagvergadering was zóó taai, dat we zelfs twee heeren (een lid en een niet-lid der Staten) een dutje zagen doen. De discussies liepen over het Han delsonderwijs en de heeren v. d. Wart, Onderdijk en Dieleman, die daarover met elkaar aan het redekavelen waren, slaag den er niet in, voor dit onderwerp gro-o-te belangstelling onder hun mede-leden te wekken. Uit de debatten bleek wel, dat er on der het H.B.S.-personeel een zekere ani- mositeit bestaat tegen de Handelsscho len, waarvan er zelfs een n.l. de Hoogere Handelsschool te Middelburg zich H.B.S., afd. A mag noemen. Er werd gezegd, dat men met de ge slaagden der Handelsscholen loopt te ven ten en dat verschillenden hunner beter hadden gedaan een goede vakopleiding te kiezen. Dit moge waar zijn, maar geldt dit ook niet in nog sterkere mate van de H.B.S.'sers Daarover zou ook nog wel het een en ander te zeggen zijn. Mr Dieleman verdedigde krachtig het subsidie der provincie aan het handels onderwijs. De heer Van der Wart kwam dan ook niet met een ander voorstel omdat hij, naar hij, zelf zei, de moeilijk heid daarvan zeer goed gevoelde, stemde toch met eenige zijner partijigenoo- ten, de Stk. Gereformeerden en. twee Vrij- heidsb ouders tegen het subsidie aan de school te Hulst. De argumenten, om alleen de subsidie aan deze school te onthouden, leken ons niet zeer klemmend. We hebben een sterk vermoeden, dat het feit, dat deze school een Boomsch-Katboliake is, veel gewicht in de schaal legde. Want anti-papisme vindt men ook in Zeelands Statenzaal I Wij taekenen ook nog aan, dat de heer Van1 der Wart bijzonder bevreesd scheen te zijn voor het oprichten van bijzondere Hoogere Burgerscholen (speciaal afdeelin- gen A). Over het veer KortgeneWolf aartsdijk is ook in deze zitting weer veel gezegd. Er lag (en ligt) nog altijd de motie- Overhoff, om dit veer geheel door de pro vincie te exploiteeren, Daarvoor zijn zeker meerdere argumenten bij te brengen, want de wijze, waarop het nu gaat, is wel heel zonderling. Dhr Overhoff heeft daar niet ten onrechte lichtelijk den spot mee 'gedreven. Vroeger werden vaak klachten over de bediening vernomen. Die hoorden we nu niet. Het schijnt, dat er in dit opzicht verbetering gekomen is. Maar als geheel juist is, wat dhr Van der Wart kwam meedeelen, dat er n.l. bij dit veer door het personeel aan. sommige firma's nooit kwitanties worden gegeven, dan is wel duidelijk, dat de controle waarover het lid van Ged. Staten, mr Dusseldorp, sprak zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is. Een ernstig onderzoek is dan ook drin gend noodig. Ook verdient het scherpe afkeuring!, dat het personeel van elke verbetering; de dupe wordt en langere arbeidstijden krijgt, terwijl zijn positie toch reeds niet schit terend is. Het gevolg is onder meer ook, dit, dat het fooienstelsel al verbiedt men het officieel welig tiert. De Staten hebben echter nog geen be slissing genomen inzake de moti-e-Over- hoff, maar besloten tot aanvaarding voor één jaar van de regeling, die door Ged. Staten is voorgesteld. De heer Vogelaar mocht nog een suc cesje boeken. Hij wist, tegen het advies van Ged. Staten in, voor een lager tarief voor autovervoer een meerderheid te vin den. Over de electrificatie is ditmaal in de openbare zitting weinig gezegd. De heer Wellema® deed nog een poging, om het verschil in kosten tusschen een kabel net en een bovengrondsnet door P.Z.E.M. en gemeente Ieder voor de helft te doen betalen, maar ze leed schipbreuk. Hef. voorstel van Ged. Staten (75 pCt. voor de gemeente en 25 pCt. voor de P.Z.E.M.) werd aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Marrum, J. H. C. Kam steeg te 's Heer Hendrikslrinderen. Te L-o- chem J. F. Ossewaarde te Grijpskerke. Aangenomen naar Hempens'c.a. J. B. F. van Kleffens te Kielwindeweer. Bedankt voor Hoderwolde, M. Hefting te Eist. Voor Oldebroek, A. Luteijn te Genemuiden. Geref. Kerken. Tweetal te Assen, Mr W. S. de Vries te Voorburg en Dr G. B. Wurth te Oost en West-Souburg. Cihr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Zierikzee H. Hoogen- doorn te Bunschoten. Synode Ned. Herv. Kerk. In de zitting van. Zaterdag word een voorstel van de Alg. Synodale Commis sie tot verduidelijking va.n de artt. 2 en 3 van het Syn. Reglement op de benoe ming, zoódat .het woord „kunnen" dat hier aanleiding geeft tot misverstand, wordt veranderd in „mogen", met eenige wijziging in de redactie van die art'kelen, voorloo.pig aangenomen. De heer Eilerts de Haan behandelt een voorstel van de Classikaie vergadering van Leiden tot wijziging van art. 9 Alg. Reglement, zoodat in al, 1 in plaats van „twee derden" worde gelezen „de helft", en een derde alinea worde toegevoegd van dezen inhoud: „De aanwezigheid van het in de eerste alinea genoemde aantal leden is niet vereischt voor verga deringen die op eenen biji algemeen sy nodaal of plaatselijk reglement vastgestel- den tijd gehouden worden, wanneer de behandeling der betreffende zaak tegelijk met de oproeping tot de vergadering bet- hoorlijk is aangekondigd." De rapporteur wijst er op', dat de grond der bepaling vooral moet worden ge zocht 'in de overweging, dat het voor de groote belangen die aan de besturen en kiescolleges zijta toevertrouwd, hoogst ge- wenscht is, dat het aantal leden zoo groot mogelijk moge zijn. Laat men Sen eisch van „twee derden der leden" vallen, dan zal het bezoek der vergaderingen nog af nemen en het gevaar dreigen, dat de behartiging van groote belangen zal wor den overgelaten aan kleine groepen. Overeenkomstig de conclusie wordt het voorstel afgewezen. Dezelfde rapporteur behandelt een voor stel van 40 leden van het classikaal bestuur van Haarlem en van de classikaie vergadering van Meppol tot wijziging van art. 6 regl. weduwen en weezenbeurs. Hier j.s de bedoeling, dat in tjj'd van va cature 10 pet. van de vacature-gelden niet alleen door den ring, maar ook door de gemeente zullen worden betaald, t.w. van het bedrag van bet traktement dat de ge meente zelve behoudt. De rapporteerende commissie markt opi, dat bij aanneming van een dezer voorstel len een principieel© verandering zou wor den gemaakt met betrekking tot de beurs. Dit nu moet zaji ontraden, en de synode veree-nigt zich met haar gevoelen. Nu is bet woord aan dr Niemeyer over gelijikluidende voorstellen van de classi kaie vergaderingen v,an Haarlem!, Alk maar, Emmen, Heerenveen an Maastricht, strekkende om op art. 54 alg. reglement een artikel 54* te doen volgen, waar door de bestaande commissie voor dia conale armenzorg weftigljjfc een plaats krijgt in biet kader der kerk, en een kerkelijk aanzijn ontvangt. Het rapport, Welks conclusie gunstig is voor dit voorstel, zal later worden be handeld. Dezelfde rapporteur bespreekt een voor stel van bet classikaal bestuur van Mep pol om art. 2 al. 2 regl. predifcantstrakte- menten zoodanig te wijzigen," dat niet de raad van beheer, maar de synodale com missie het recht der dispensatie-verlee ning zal hebben. Het rapport concludeert tot afwijzing. De conclusie werd aangenomen. Emeritaat. Ds Germs, Herv. pre dikant te Akkerwoude en Murmerwoude beeft met 1 September emeritaat aange vraagd. Het prov. 'kerkbestuur der Ned. Herv. kerken van Noord-Brabant en Limburg 'heeft aan ds P. S. Pots, predikant te Doeveren om' geaondheidsredenen eervol emeritaat verleend met ingang van 1 October. Aanslag verminderd. De ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente te IJ muiden-Oost heeft, om aan veler bezwaar tegemoet te komen, besloten voor dit jaar een vierde gedeelte van den aanslag in den verplichten hoofdei, omslag te laten val len. Beroepbaar. De classis Zutphen der Gerof. Kerken heeft beroepbaar ver klaard de hear Joh. G. Lensink te Aal ten. Arnemulden. Ter vervulling van twee vacatures in het college van diakenen in de Geref. Kerk zijn gekozen L. Joosse te Nieuwland en C. Dekker te Klevers- kerke. Arnerhul!d«n. De heer G. v. d. Louw Sr slaagde dezer dagen te Zwolle voor het examen voor Hoofdonderwijzer. Aan de Kon. Mil. Academie te Breda is geslaagd voor het .overgangs examen naar het tweede studiejaar dhr J. B.othuizen. De moordzaak-1"/an s. Het on derzoek in de zaak van den moord op den heer Lans in zijn kantoor op den Oostzeedijk te Rotterdam wordt onver moeid voortgezet. Deze zaak 'heeft in dertijd, naar men zich herinneren zal, zoo'n eigenaardige wending genomen, ten gevolge der verklaring van den agent Brons. De later gevonden vijl, welke met bloed bevlekt bleek te zijn, is, toen de ver dachte opnieuw werd gehoord, aan hem getoond. De procuratiehouder ontkende ten stelligste deze vijl ooit eerder ge zien te hebben. Men zal nu onderzoeken, of dit voor werp, dat meer dan een half jaar na den moord is gevonden, ook gebruikt kan zijn bij het verwijderen van bloed vlekken op deur en grond van het kan toor, waar de moord geschiedde. Niet alleen de rechtbank heeft 't onder zoek mei kracht voortgezet, ook de des kundigen, die benoemd werden na de terugwijzing naar den rechter-commissaris voor een nieuwe- instructie, de doktoren Hulst en Van Ryssel, hebbe-n met spoed hun werk gedaan. Zij zullen de recht bank ©en rapport overleggen, waarin de overtuiging wordt uitgesproken, dat de wandelstokkenthe-orie niet houdbaar is. De psychiaters, dr Schouten en dr Van Woerkom hebben wekenlang den verdach te geobserveerd en zullen ook met hun rapport binnenkort gereed komen. Dr Hesselink ten slotte heeft den toe stand ter plaatse opgenomen, metingen verricht en proeven gedaan, en zijn rap port zal nieuwe gezichtspunten openen, die voor den procuratiehouder bezwarend moeten zijn. Maar niet het minst z,al de quaestie met den agent van politie Brons de belang stelling hebben. Deze agent is enkele ma len opnieuw door den rechter-commissaris gehoord en is hijl biji zijn eens afgelegde verklaringen gebleven. Hij heeft die- zelfs nog ^gepreciseerd en toegelicht. Begin Augustus zal de instructie in deize zaak gesloten worden en zoo het zich laat .aanzien zal da zaak begin Sep tember opnieuw in openbare behandeling kunnen komen. Tragisch. Te Nispen is zekere 0. 0„ reeds lang in de omgeving be kend als een zonderling, en die met zijn moeder alleen samenwoonde, plotseling volslagen krankzinnig geworden. Zonder eenige aanleiding ging hij gisteren in een vlaag van waanzin zijn moeder te lijf, die bij' wilde mishandelen. Op baar hulp kreten kwamen buren o.w. een andere zoon van de weduwe 0., te hulp snellen, die trachtten de moeder te ontzetten. Bij' deze worsteling beet de waanzinnige zjjn broer den rechterduim bijna geheel af, .zoodat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen, en wist C. O., te ont vluchten. Op straat was niets voor *hem veilig. Bij J. S„ sloeg de man met de vuist een vensterruit in, waardoor hij ernstig aan den pols werd verwond; bij anderen in de omgeving sloeg hij' met geweld op de deur; dan weer liep hij als een bezetene ,rond en stormde kin deren of vrouwen op den weg achten na; een kat, die hij op zijn weg ont moette greep hij plotseling beet, waarna hij bet dier den nek omdraaide en het kadaver wegwierp. Intusschen was de politie gewaarschuwd, die, bijgestaan door inmiddels gerequireerde politie-assisten- tie ,uit Roosendaal, den armen man wist te overmeesteren en hem per auto weg voerde. Ernstige vergiftiging. Tij dens het verbluf van de familie Zwart uit Leiden op de Kager Plassen ztfn plotse*- ling drie kinderen onwel geworden. De behandelende geneesheer dacht aanvanke lijk aan een lichte darmstoornis, doch toen de toestand der kinderen steeds erger werd, werden zjj, mede op advies van een inmiddels ontboden anderen ge neesheer naar het Diaconessenhuis te Leiden vervoerd. Daar zijn het tweejarig zoontje en het negenjarig dochtertje overleden, teiwijl het derde kind in levensgevaar verkeert. Uit het onderzoek is -gebleken, dat de oorzaak moet gezocht worden in bet eten van vergiftige bessen, zoogenaamde Nachtschade, welke de kinderen op een weiland, waar zij eenigen tijd hadden vertoefd, hadden geplukt. De toestand van bet jongste meisje was Zondag eenigszins vooruitgaande, zoodat men alle hoop beeft haar in bet leven te behouden. De onbewaakte overwegen. Zaterdagmorgen is de met melkbussen beladen vrachtauto van den melkrijder Jonkman uit Bedum op den onbewaak- ten overweg te Westerwijtwerd in bot sing geweest met den personentrein uit Groningen. De schok was hevig. De auto werd een eind meegesleurd en totaal vernield. Van de melk is ook niet veel overgebleven. Jonkman kwam er goed af; slechts eenige ontvellingen liep hij op. De lo comotief geraakte gedeeltelijk uit de rails zoodat hulp moest worden ontboden. Andere gevolgen had bet déraillement gelukkig niet. Wel was er vertraging in den treinenloop. Sic transitDe ontginningen welke toebehoord hebben aan de vroeger© communistische arbeidersgemeenschap „De Ploeg" te Best zijn voor f95.000 verkocht aan een consortium van bouw- speculanten. Bosch- en heidebrand. Groo te uitgestrektheden bosch en heideveld, gelegen tusschen Havelte en Wapserveen, nabij de Hunnebedden, behoorende aan verschillende eigenaren, zijn Vrijdag door brand vernield. Den geheelen dag woed den de vlammen, bij sterken wind, met kracht voort. Tot uit verren omtrek kwam hulp opdagen. Hoewel het blus- schingswerk met kracht werd aangepakt, mocht liet niet gelukken voor den avond de vlammen in hevigheid te doen af nemen. Van den regen in den drup. De melkhandelaar B. te Schiedam, was wegens een overtreding door den kan tonrechter aldaar veroordeeld tot f 100 boete, subsidiair 50 dagen hechtenis. Hij wenschte in dit vonnis niet te -berusten en riep de hulp in van den zaakwaar nemer J. de W. uit de Noordmolenstr. te R'dam. Deze vroeg hem f 30 vooruit als honorarium te betalen. R. had echter niet meer dan f20 bij zich en De W. wou daar wel genoegen mee nemen. Hij zou in ieder geval beginnen met voor R. hooger beroep aan te teekenen. R. was evenwel zeer verbaasd, toen hij dezer dagen thuis werd opgehaald door een rijksveldwachter, die hem meedeelde, dat hij 50 dagen hechtenisstraf moest onder gaan, omdat de boete niet op tijd be taald was. Bij onderzoek is gebleken, dat De W. geen appèl had aangeteekend, en dat zijn bemiddeling in deze zaak zich slechts had beperkt tot het aanvragen van uitstel van betaling, hetgeen evenwel was geweigerd. R. zal de straf moeten uitzitten; de termijn voor hooger beroep is al lang verstreken. Het honorarium voor den zaakwaarnemer is hij kwijt. Van zijn ondervinding heeft hij aangifte ge daan bij de politie die een onderzoek instelt. R ij w i 01 d i e f gearresteerd. De marechaussee te Tilburg heeft een jongmensch uit Dordrecht gearresteerd, die te Tilburg em in Roosendaal eenige rijwielen had ont vreemd. Hij was gevluoht naar Antwerpen, waar hij de fietsen wist te verkoopen. Voor eenige dagen was hij' naar Tilburg terug ge keerd, alwaar hij op signalement was aangehou den. Onschuldig van vergiftiging beticht. Hendrikje van Veer te Hoogeveen die verdacht werd van poging tot vergiftiging van het gezin van Zuider, slager aldaar, is in vrijheid gesteld en ontslagen van rechtsver volging. De Hoogeveensche Crt meldt daarvan: Bij slager v. Z. hebben ze veel last van ratten, waarvoor brood, besmeerd met fosfor, wordt neergezet om de ratten te vergiftigen. Ook Zaterdagavond 15 Juni was dit geschied op de plaat onder de kachel. Zondagmorgen had Hendrikje het besmeerde brood daar weg genomen en in die kaoheloven gezet. Zonder de handen te wasschen hetgeen natuurlijk een groote fout is geweest, heeft ze het zoutvaatje enz. binnen gebracht en toen da familie v. Z. een fosforreuk op tafel waarnam, heeft men dadelijk aan vergiftiging gedacht en ia do dokter te hulp geroepen, die adviseerde, de maag leeg te laten pompen. Zondagavond 16 Juni werd het meisje ver dacht van poging tot vergiftiging, door de marechaussee in de ouderlijke woning gear resteerd, opgesloten en in verhoor genomen. Op da vraag, hoe zü, geheel onschuldig, er toe gekomen is, een bekentenis af te leggen-, verklaarde zij te meenee, na een bekentenis naar huis te mogen gaan en vader zou dan verder wel voor haar opkomen. Na haar bekentenis werd ze natuurlijk naar Assen overgebracht en in het huis van be waring opgesloten. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Hej; in beslag genomen zoutvaatje en de maag inhoud werden te Utrecht scheikundig onder zocht en daarbij is gebleken, dat in het ge heel geen fosfor in het zout en de maag aan wezig is geweest. Echter wel aan den bui tenkant van het zoutvaatje. Donderdagmiddag 18 Juli, dus bijna 5 weken na de arrestatie, werd haar medegedeeld, dat ze in vrijheid werd gesteld, en dat ze van alle rechtsvervolging was ontslagen. Lage waterstand in Gronin gen. De aanhoudende droogt® is oorzaak, dat de waterstand in .de provincie Groningen buitengewoon laag is geworden. Hierdoor zijn moeilijkheden in de scheepvaart ontstaan. Zoo kunnen de schepen-, die steenkool uit Duit-sch- land aanvoeren, de sluizen niet meer passee- ren, waardoor ernstige bedrjjfsstagnatie is ont staan. De ramp te Veendam. Het lijk van den nog steeds vermisten KI. Bos, vader van- tien -kinderen, is Zaterdagmorgen 10 uur in 'n kuip van de afgebrande fabriek gevonden. Otto Koetjes, een der zwaar gewonden bij- de ramp te Veendam, is gisteren in het R. K. ziekenhuis te Winschoten overleden. Een „verre vriend". Bij een in woner van 's Gravenzande vervoegde zich dezer dagen een persoon, die verklaarde de groeten te komen brengen van familie in Ame rika. Natuurlijk was de ontvangst allerharte lijkst, en do brenger van de groeten werd uit- genoodigd eenige oogenblikken in huis te ver toeven. Tijdens het daarbij volgend gesprek verhaalde de man van de geweldige .-koopjes die hij uit Amerika had meegebracht, in den vorm van een partijtje stofjassen, thoekleedjos etc. Hij wilde de familie wel tor wille zijn, en eenige van deze koopjes afstaan. Voor f 225 werd aan stoffen gekocht. Toen de goede ken nis, onder de belofte, dat hij vast en zeker de groeten in .Amierika zou terug do-en, was vertrokken, bleek bij nader onderzoek, dat men geducht bij den neus was genomen, en de goederen niet een.-s de helft van het betaalde bedrag waard zijn. Men zij dus voor dezen „verren vriend" gewaarschuwd. De Kabinetscrisis. DEN HAAG. Naar wij vernemen, heeft de Kabinetsformateur Jhr Ruys de Be-erenbrouck de voorzitters van de A. R., d-e C. II. en de II. K. Tweede Kamerfractie, ieder met oen lid hunner fractie uitgonoodigd tot bijwoning eener bespreking op Woensdag 31 Juli a.s. DEN HAAG. De Hertog en da Hertogin van Brabant zijn weer van Hot Loo naar Brussel vertrokken. LEIDEN. In de-n „afgeloop-en nacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de bollenschuur van de N.V. C. -T. Huize bóa te Hillegom. De schuur brandde tot den grond af. Alle bollen gingen verloren. .GRONINGEN. In het Winschoter Diep is de 7-jarige W;. W. over boord geslagen. Dp vader sprong het -kind na, dat echter leven loos werd opgehaald. GRONINGEN. Heden heeft te M-eeden en Veen dam in drie afd-eelingen de begrafenis plaats gehad van 5 slachtoffers van de ramp- .te Veendam. Om 12 uur werd te Meeden het stoffelijk overschot van H. Kruizinga ter aar de besteld. Te Veendam werd om 2 uur F. Molog begraven en om 3 uur de drie leden van de familie Miedema. Bij al de begrafenis sen was de .Directie der fabriek en het Col lege van Bi. en W,. aanwezig. Er waren vele kransein. HEDEL. Zondagmorgen half 10, juist toen de kerk aanging, is hier een felle brand uit gebroken. Vermoedelijk door het omvallen van eetn petroleumstel brak brand uit. in de woning van G. v. 't Zandt, gelegen in „De Streek"-. H-et vuur greep snel om zich heen. Voor de brandweer ter plaatse was, stonden ook reeds twee andore .woningen in brand. Uit de hui zen kon niets worden gered. Verzekering dekt de 'schade. Persoonlijke ongelukken -kwamen niet voor. HELMOND. Zondagmiddag is de 16-jarige S. P., die in de Zuid-Willemsvaart aan het vissc-hen was, in het water gegleden en ver dronken. AUGUSTINUSGA. Hedenmorgen te 1 uur -kwam -een zekere B-osma met een vriend die te Blauwverlaat woont, van' een volksfeest te Rottevall-e. Te Surhuizen ontm-oetten zij' den 21-jarig-en J. Nauta, die naar zijn werk ging aan de zuivelfabriek te Augustinusga. Tusschen Bosma en Nauta bestond nog e-en oude veefe. Het kwam tot een woordenwisse ling, waarbij N. doo-r R. met een' m-es gesto ken werdl. Dr Birunt te Buitenpost verleende de -eerste hulp en achtte het noodig, dat N. naar het ziekenhuis werd overgebracht. Zijn toestand moet niet levensgevaarlijk zijn. PARIJS. Briand heeft heden zijn pogingen om het nieuwe Kabinet naar links uit te breiden, voortgezet. De radicaal-socialistische fractie heeft echter hare jnedeworlring gewei gerd. Briaa-d heeft daarna medegedeeld', dat het oude Kabinet in functi-e blijft, möt als eenige verandering, dat hijzelf in de plaats van Poincaré als .Minister-President zal op treden. LONDEN. Vandaag is in de textielfabrieken te Lankanshire een groote uitsluiting in wer- -king getreden. Van de 1800 bedrijven zijn 1.500 gesloten, waardoor plm. 500.000 arbei ders werkloos zijn geworden. Het bedrag aan loon ,dat gederfd wordt, bedraagt plmi. 1 mil- lioep. pd st. per week. Indien het conflict van langen duur is, zullen plmi. 100.000 arbeiders van verwante bedrijven eveneensgetroffen worden. -Ondanks h-et weinig bemoedigend ver loop van da onderhandelingen der laatste da gen, -koestert meni toch de hoop, dat spoedig overeenstemming zal worden bereikt. Deze uitsluiting het grootste arbeidscon flict sed-ert do algemeen® staking in 1926 heelt in politieke kringen groote bezorgdheid g-ewokt. ROTTERDAM. 29 Juli. Op He veemarkt weiden aangevoerd: 527, koeien en os-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 3