No. 250 Vrijdag 26 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeiand Hendrikse Go's Bank NJ. Goee EERSTE BLAD. HET REMISSIERECHT. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUBTSCH - ENGELSCH e. a. BANKPAPIER Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. tegen voordeelige koersen. VERSCHiJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pest, Losse nummers Prijs der Adverientiën: 14 repels f1.20, elke regel meer 30 n Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Een ander punt dat !bij de regeling van liet pachtvraagstuk de aandacht vraagt, is het remissierecht en het recht op verhoo ging van den pachtprijs. Reeds in 1922 werd een ontwerp, deze materie 'betreffende ingediend. Regeering en 'Staatscommissie waren toen van oor deel, dat de door den wereldoorlog ver oorzaakte bijzondere omstandigheden een spoedige voorziening op dit punt noodza kelijk maakten. Dit voorstel ontmoette echter in de af- deelingen der Tweede Kamer zooveel be zwaar, dat besloten werd van een afzon derlijke regeling af te zien. In het thans ingediende wetsontwerp wordt o.a. bepaald, dat de verpachter een vermindering van den pachtprijs moet ge- doogen, wanneer gedurende een paöhtjaar of een pachtseizoen tengev olge van buiten gewone omstandigheden de opbrengst van het bedrijf aanzienlijk minder is geweest dan bij het aangaan der overeenkomst te verwachten was. Omgekeerd moet de pachter een verhoo ging van den pachtprijs gedoogen, wan neer gedurende een pachtjaar of een pachtseizoen de lasten die den verpachter door publiekrechtelijke lichamen zijn op gelegd wegens buitengewone werken, waardoor des pachters bedrijf gebaat wordt, aanzienlijk 'hooger zijn geweest dan bij het aangaan der overeenkomst te verwachten was. In de Memorie van Toelichting wordt hieromtrent opgemerkt, dat van de moge lijkheid in het B. W. geopend om het re missierecht bij overeenkomst uit te sluiten zoo veelvuldig gebruik wordt gemaakt, dat van eenige werking van dat recht in de practijk nauwelijks kan worden gespro ken. Zal aan het billijke beginsel in de prac tijk toepassing ten deel vallen, dan be hoort de regeling tot een van dwingend recht te worden gemaakt. „De bezwaren, zoo heet het verder, te gen het ontwerp-1922 in het Voorloöpig Verslag der Tweede Kamer aangevoerd, welke in hoofdzaak inhielden, dat rechts onzekerheid zou ontstaan, talrijke en in gewikkelde geschillen in 'het leven zouden worden geroepen, welke den rechter voor schier onoplosbare moeilijkheden zouden plaatsen, voorts dat het ingrijpen van den wetgever op dit gebied niet noodig werd geacht en dat de verhoudingen tusschen verpachter en pachter door het dreigen met processen of het uitoefenen van con trole vertroebeld zouden worden, verliezen naar de meening van de ondergeteekenden door verschillende omstandigheden veel van hun kracht. Zonder te willen zeggen, dat de onder havige regeling voor rechter en partijen in alle voorkomende gevallen zonder meer een oplossing brengt, meenen zij niettemin, dat de grondslagen, welke de ontworpen regeling geeft, hecht genoeg zijn om er een toepassing van remissie- en verhoo- gingsrecht in de practijk op te bouwen, welke geheel aan de eisehen van billijkheid voldoet. 'Zij wijzen er in dit verband allereerst op, dat de landbouwpractijk een andere regeling van het Temissierecht dan de thans geldende vraagt en voorts, dat de thans ontworpen regeling in verschillende opzichten minder ingrijpend en soepeler is dan de destijds voorgestelde. Een in cijfers uitgedrukte verhouding is vervan gen door een meer gangbare waardeering („aanzienlijk")prijsfluctuaties gelden niet meer als grondslag voor een recht op remissie of verhooging van pacht; het ver band tusschen verbeteringen en baten, die het bedrijf des pachters daarvan onder vindt, is uitdrukkelijk vastgelegd. Ver der wordt er op gewezen, dat de rechter in pachtzaken, in verband met het in het ont werp op de pachtscommissies voorgestel de, steeds bij uitstek ter zake deskundige voorlichting zal verkrijgen of kunnen ver krijgen en ten slotte, dat de regeling thans niet meer afzonderlijk, doch als onderdeel van een de geheele pacht omvattende rege ling wordt voorgesteld." Dit zijn al zoo ongeveer de voornaamste bepalingen van het ingediende wetsont werp. Het heeft Veinig zin in allerlei onder- deelen af te dalen. Immers het is nog de vraag of de ko mende ministers dit ontwerp ongewijzigd voor hun rekening zullen nemen. Mocht dit wel het geval zijn, dan zal er later bij de verschijning van het Voorl. Verslag en de Memorie van Antwoord nog gelegen heid zijn op meerdere bijzonderheden de aandacht te vestigen. In een volgend artikel nog enkele opmer kingen over het ontwerp tot instelling en regeling der werkzaamheden van pacht- commissies. Het conflict tusschen China en Rusland. Volgens een telegram uit Mantsjoeli hebben CMneescbe troepen .geschoten op vijf sowjet-vliegtuigen, die in den loop van den ochtend boven die plaats vip gen. Later hoorde men nog op verren afstand schoten, vermoedelijk door Chi neesche soldaten in hun opwinding ge lost. Een ander telegram uit Mantsjoeli, gepubliceerd door het blad Nitsji Nitsji, behelst, dat Chineesche en Russische troepen schoten hebben gewisseld toen 16 vliegtuigen boven de stad versche nen en de inwoners in een paniek brach ten. Geen reclhtstreeksohe onderhandelingen? Naar de persafdeeling van het sovjet- gezantschap te Berjijn mededeelt, is het Reuter-bericbt uit Shanghai, dat de sov jet-gezant te Berlijn tegenover den Chi- neeschen gezant een verklaring zou heb ben afgelegd (volgens welke de sovjets bereid zouden zijn tot rechtstreeksche onderhandelingen) niet overeenkomstig de feiten. Sinds de verbreking der diplomatieke betrekkingen Tusschen China en Sovjet- Rusland heeft tusschen de sovjet-ambas sade en het Chineesche gezantschap geen contact plaats had. Japan vervoert Chineesche troepen. Gisteren is te Moekden een overeen komst tot stand gekomen tusschen den Japianschen generalen staf en generaal Tsjang Sjoe-lianig inzake het vervoer van Chineesche troepen op den door Japan beheersehten Zuid-Mantsjoersdhen spoor weg naar Noord Mantsjoerije. De Japan- Sche regeering heeft het vervoer van honderdduizend man Chineesche troepen toegestaan op voorwaarde, dat deze troe pen niet gewapend en ook niet in het bezit van geschut zullen zijn. De wapens zullen dientengevolge met vrachtauto's van het arsenaal te Moekden naar Char- bin worden vervoerd. De Japansche di rectie van den Zuid-Mantsjoerschen spoorweg heeft zich bereid verklaard dit troepentransport kosteloos je doen ge schieden. 1 De ontploffing te Berlijn. De ontploffing in de znnrstoffabriek te BerlijnBorsigwalde heeft, naar schat ting een schade aangericht van een half miilioen mark. Daarbij komt 'dan nog de schade aan naburige gebouwen berok kend. Volgens nadere berichten zijn geen menschenlevens te betreuren, zoodat de ontploffing heel wat minder ernstig is dan de eerste berichten deden vermoeden. Groote hitte te Rome. De groote hitte, die nu aT drie dagen lang te Rome heerscht, bereikte gisteren wei een hoogtepunt, toen de thermometer 104 .graden in de schaduw aanwees, ter wijl de temperatuur in de zon bepaald tropisch was. Verschillende sterfgevallen tengevolge van de warmte worden gemeld. Engeland en de Sovjet-Unie. De Eng. regeering heeft thans door bemiddeling van de Noorsche regeering het antwoord van de sowjetunie ontvan gen op haar uitnoodiging om een verte genwoordiger naar Londen te zenden om met den minister van buitenlandsche za ken de beste methode te bespreken om te komen tot een vergelijk over 'de han gende vraagstukken en liet herstel van normale d:plomatieke betrekkingen. Het. antwoord begroet het voorstel mot vreugde en deelt m°e, dat de regeering Dowgalewski, haar vertogenwoo'd^er te Parijs, opdracht heeft gegeven zich naar Londen te begeven. Dowgalewski zal hier waarschijnlijk reeds binnen enkele dagen aankomen. Die strijd tegen de Communisten. Bij1 het onderzoek van de te Parijs bij de huiszoekingen bij communisten in beslag genomen papieren zijn de bewijzen gevonden, dat Moskou de Fran- sche communistische partij subsidiëerde, alsmede dat ook invloedrijke leden der partij subsidie ontvingen. De onderzoch te geschriften zijn instructies voor 1 Augustus. Er blijkt uit, dat de communis tische partijen niet tegen den oorlog zijn. en een wereldoorlog zouden wiensehen te pxovoceeren, om deze te doen over gaan in bung er-oorlogen, ten einde zich van de macht meester te maken. Ter dood gebracht. Naar uit Moskou gemeld wordt zijn 16 Wit-Russen aangehouden aan de grenzen in het Verre Oosten en ter dood veroor deeld wegens ondersteuning van Chinee sche autoriteiten. Het vonnis is reeds ten uitvoer gebracht. De ontwapening ter zee. Uit Washington wordt gemeld, dat pre sident Hoover gisteren een zeer lange con ferentie met staatssecretaris Stimson en diens voorganger Kellogg heeft gehad. 'Naar verluidt, had de conferentie be trekking op de laatste ontwikkeling in het vraagstuk der vlootontwapening. In poli tieke en diplomatieke kringen te Londen heerscht veel voldoening over het spoedige antwoord der Amerikaansohe regeering op de verklaringen, welke Mac Donald gisteren in het lagerhuis heeft gedaan. Men is overtuigd, dat de verdere onder handelingen op buitengewoon gunstige wijze den invloed zullen ondervinden van de wederzijdsche verklaringen. Een dorp verbrand. Te Weiier in het kanton Torgon, in Wal lis, is in den nacht van Woensdag op Don derdag brand ontstaan tengevolge van het inslaan van den bliksem. Het dorpje be stond uit slechts 22 woningen. Daarvan zijn er maar twee gespaard gebleven. Meer dan tachtig personen zijn dakloos. Bommen ontploft. Uit Chicago wordt gemeld, dat straat- reinigers gisterennacht bij een portaal van een 'huis in de binnenstad een in kranten papier gewik'kélde bom vonden, die zij achteloos op de vuilniskar wierpen. De bom ontplofte met een ontzaglijken knal, zoodat onder de aanwezigen een paniek ontstond. Er werd echter niemand ge deerd. Wel werden de dichtbij gelegen hui zen beschadigd. Spoedig daarop volgde een tweede ontploffing bij het gebouw van •de Equitable Trust Cy. in de Michitan Avenue, die echter ook slechts geringe schade aanrichtte. De idiiptomiallekie conferentie te 's-Gravenhage. Nog steeds wordt van gedachten gewis seld tusschen de betrokken kanselarijen over do stad, waar de a.s. diplomatieke conferentie voor het in werking stellen van het plan-Young zal plaats hebben. Het schijnt, dat Engeland, Frankrijk, Duitschland, en Ja pan het eens zijn over de Keuze van Den Haag als conferentie- stad. Men hoopt, dat ook België met dit plan zal instemmen. Uit Londen wordt gemeld, dat Lloyd George voornemens is de regeering vra gen te stellen over het plan-Young en de komende diplomatieke conferentie. Lloyd George zal ero,p wijken, dat het niet de bedoeling van het Parlement is, de re geering bij haar te wachten staande moei lijke taak een blok aan het been fe binden, doch dat het parlement bepaalde -waarborgen wil hebben, dat groot-Brit- tanje geen zwaardere offers zal hebben te brengen dan de andere geallieerde mo gendheden. Waarschijnlijk zal uit de interpellatie van Lloyd George wel een algemeen debat over de a.s. diplomatieke conferentie voortkomen. Men hoopt, dat de regee ring nadere mededeelingen omtrent haar plannen ter conferentie zal doen. De Britsche regeering zal alles in het werk stellen om de andere regeeringen ertoe te bewegen, de conferentie te D e n Haag te houden. De Paus buiten het Vaticaan. Toegejuicht door 'honderdduizenden 'heeft de Paus gisteravond om zes uur hei Vaticaan verlaten en het Pietersplein be treden. Daarmee is gebroken met de sedert 1870 geldende traditie dat de Pausen ge vangenen zijn in bun paleis. Omgeven door een luisterrijken stoet en in zijn draagstoel, gedragen door twaalf geestelijken in vol ornaat, heeft de Paus een geheelen rondgang gedaan om het plein en is daarna tegenover de St. Pie terskerk afgestapt, waar het altaar was opgericht. Vandaar heeft de Paus zijn ze gen uitgesproken over de wachtende me nigte. Korte berichten. Uit Brussel wordt gemeld: Te Clermont Ferrant Is bij een hevig onweer de bliksem geslagen in een eik waaronder zeven menschen stonden te schuilen. Vijf werden doodgeslagen, een zesde kreeg zware brandwonden. De rechtbank tot bescherming van den staat heeft zes communisten, die in Mosar (Bosnië) strooibiljetten hadden ver spreid, veroordeeld van twee tot vijf jaar gevangenisstraf. Een der beklaagden werd vrijgesproken. Uit Honoloeloe wordt gemeld, dat de groote vulkaan Kilanea op Hawaï weer in hevige werking is. Op het station te Belgrado was een communist uit Sarajewo zekere Swetka Tsehelan, in hechtenis genomen. Op het politiebureau wist hij, bij het voorloopige verhoor een revolver te trekken. Hij schoot twee politieagenten dood, ver wondde er een levensgevaarlijk en wist zelf te ontsnappen. VERKIEZING VAN LEDEN DER EERSTE KAMER. Bij de heden gehouden verkiezing van leden der Eerste Kamer werden gekozen in Groep I, Provinciën Zeeland, Noord-Brabant, Utrecht en Lim burg: 'r 8 R. Katb., 1 Chr. Hist., 1' Anti-Rev-, 1 Vrijh. Bond, 1 Vrijz. Dem. en 1 Soc. Dem. De Soc. Democraten verliezen een zetel die aan de Vrijz. Democraten ten goede komt. De namen van de gekozenen zijn: Mr A. A. de Veer (A.R.) fe Middelburg, aftredend. Jhr Mr B. C. de Savornin Lobman (C.H.) te Utrecht, aftredend. Mr W. M. van Lanschot, aftr.; Jhr Mr A. F. O. van Sasse van IJsselt, aftr.P. W. de long, aftr.; A. C. de Bruijn, H. M. J. Blomjous, aftr.; Mr F. I. J. Jansen, aftr.; C. M. F. Hafmans, aftr. en Jhr Mr G. Michiels van Kessenich, aftr. (allen R. Kath.) Mr D. Fock, (Liheraal). Prof. R. Kranenburg (Vrijz. Dem.) P. Moltmaker (Soc.-Dem.) aftr. (De heeren de Muralt en Lindedjier wer den dus niet herkozen.) t Groep III. Provinciën Noord- Hdlland en Friesland. Gekozen 4 Soc.Dem., 3 R.Kath., 2 Chr.Hist., 1 Anti-Rev., 1 Vrijh. Rond en 1 Vrijz. Dem. Do Anti-Revolutionairen verliezen hier een zetel, de Soc.Dem. winnen er een. De namen van de gekozenen zijin: W. de Vlugt (A.R.), aftr. Mr R. Pollema en Mr H. Veakouteren (Chr. Hist.) beiden aftr. J. N. Hendrix, J. N. J. E. Heerkens Tbijlssen (aftr.) en P. J. Serrarens, allep R.K. S. v. d. Berg (Lib.) aftr. D. v. Embden (V.D.) aftr. H. Polak (aftr.), Mevr. W. C. B. Pothuis Smit (aftr.), Dr F. M. Wibaut (aftr.) en J. Oudegeest, alleu Soc. Dem. Financieels verhouding Rijk en Gemeenten. In het „Staatsblad" is, gedateerd op 22 Juni, opgenomen de wet van den löden Juli 1929, houdende herziening van de financieele verhouding tusschen bet rijk en de gemeenten. De Pensioenwet 1922. Eenigen tijd geleden heeft de Pensioen raad in de dagbladen den organen en den ambtenaren gewezen op de nadeelige ge volgen, welke voor hen voortvloeien uit het niet uitreiken van een schriftelijke aan stelling. De Pensioenraad deelt thans me de, dat' het dien Raad nochtans herhaal delijk blijkt, dat niet de band is of wordt Binnenland. Vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland. Verkiezing van leden der Eerste Kamer, Een uitspraak van het H. B. der C. H. Unie. Instelling college van toezicht Ziektewet. Buitenland. De Internationale Diplomatieke Conferen tie te 's-Gravenhage. Het conflict China—Rusland. Communistische „actie te Parijs. gehouden aan het voorschrift, dat aan iederen ambtenaar en aan ieder, die be noemd is in tijdelijken (lossen) dienst of in een onbezoldigde betrekking, een schrif telijke aanstelling moet worden gegeven, (artikel 27 der Pensioenwet). In verband hiermee vestigt de Pensioenraad er nog maals met nadruk de aandacht op, dat dit voorschrift nauwlettend moet worden na geleefd, wil men zich niet gesteld zien voor het feit, dat te zijner tijd het deel van den diensttijd, waarvoor niet tijdig een aanstel ling uitgereikt is, voor het pensioen ver loren gaat, terwijl toch over dien tijd pen sioensbijdragen moeten worden betaald. Het pensioen wordt derhalve lager, kan zelfs geheel te loor gaan, terwijl toch, zonder eenig daartegenoverstaand voordeel, moet worden bijigedragen. Teer voorkoming van moeilijkheden bij latere pensionneering wende men zich, wanneer men meent een schriftelijke aan stelling te moeten hebben, terstond tot zijn chef, en, bij weigering van dien chef om een aanstelling te geven, tot den Pensioenraad te 's, Gravenbage. Hoewel wellicht ten overvloede, wordt nogmaals de aandacht van de besturen der in de Pensioenwet 1922 bedoelde organen „(artikelen 3 en 4 dier wet) ge vestigd op de bepaling van artikel 29, vierde lid. Gonsumptie-j)s onder de Wa renwet. Bij Kon. besluit van 15 Juni 1.1., afge kondigd in Stbl. 321, zijn de bepalingen vastgesteld, waaraan voortaan "con sumptie-ijls zal moeten voldoen. Wi{ stippen er het volgende uit aan: Aangeduid moet en mag uitsluitend worden met den naam „consumptie-ijs" of met een naam, samengesteld uit het woord „ijs", voorafgegaan door een of meer woorden, welke den geur, den smaak of de samenstelling nader aan geven, de zoete eetwaar, wedke beneden 0 gr. G. is afgekoeld. Consumptie-ijls moet, behalve aan eeni ge chemische eisehen, voldoen aan de volgende voorwaarden: het moet in deug- delijken toestand verkeeren; vrij, zijn van conserveermiddelen, schadelijke bestand- deelen en schadelijke micro-organismen, geen synthetisch bereide verzoetingsmid delen bevatten en bereid worden uit deugdelijke grondstoffen. De waren, aangeduid met „roomijs" of met een samengesteld woord, waar van de benaming deel uitmaakt, moeten, behalve aan de eisehen, gesteld voor con sumptie-ijs, nog voldoen aan den eisch, dat het melkvetgehalte niet lager is dan 12 pet. Voorts is bepaald, dat de voorwerpen, waarin de bovenbedoelde waren worden vervoerd of ten verkoop in voorraad wor den gehouden, aan de buitenzijde als op schrift den naam moeten dragen, waar mede die waren volgens dit besluit moe ten worden aangeduid. Het vervoer en de behandeling van de bovenbedoelde waren (met uitzonde ring van die, waarvan ten genoege der met de handhaving der Warenwet belaste ambtenaren wordt aangetoond, dat zij niet bestemd zijn voor den verkoop aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1