StÖ?n k?ip|PüROi Bezoekt Stand 6 Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. NSJTENGO IV - GOES. Afdeellng K SlltOO F 111 R Cll 1116 ll 0 El BS. Binnenland MacDonald heeft gisteren medege deeld dat hij vandaag zijn verwachte ver klaring over het vlootbouwprogram der regeering zou afleggen. De Australische vliegers Kingsford Smith, UIm en MacWilliams zijn gister middag op het Tempelhofer vliegveld bij Berlijn geland en officieel verwelkomd. De partitaire oommissie voor de kolenmijn-industrie in België heeft toe gestemd in een nieuwe loonsverhooging van 6 pCt. met ingang van Augustus. De Kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft gisteren ten ■paleize Huis ten Bosch jhr mr Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck ter conferentie ont vangen. Eerste Kamer. De heer J. P. J. Asselbergs te Ber gen op Zoem, benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer, heeft deze be noeming niet aangenomen. Dr i. Th. de Visser. Bij Kon. besluit van 9 Juli is aan Dr J. Th. de Visser, oud-minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen de gouden eerepenning toegekend als blijk van waardeering van zijne belangstelling voor de openbare verzamelingen van ge schiedenis en kunst. Gisteren heeft de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen mr Was zink, dit eere-teeken aan dr de Visser ten diens huize overhandigd. Het landarbeiders-conflict in Groningen. In een te Beerta gehouden vergadering van stakende landarbeiders werd do wen- schelijkheid uitgesproken, dat ook de dienstmeisjes der landbouwers doch ters van stakers den arbeid zullen neerleggen, nu het aantal inwonenden bij velei landbouwers niet weinig is toe genomen, door het aannemen van boeren zoons en werklieden van elders. Straks in den oogsttijd zal het aantal inwonen den. ongetwijfeld nog meer toenemen, wat voor de dienstmeisjes steeds meer ar beid meebrengt. Gisteren trachtte bet bestuur van den landarbeidersbond in Oost-Friesland (Prui sen) om de Duitscliers, die bier werken in het landbouwbedrijf over to halen weder te vertrekken. Gedeeltelijk gelukte dit. Nu de karwij: is gesneden zijn de zicht- bindmachines gebracht naar de spinazie- velden, doch ook bier vlot het werk minder goed. De gewassen rijpen sterk aan en binnenkort kunnen ook de rogge, wintergerst en erwten worden gesneden,. In Friesland worden pogingen aange wend om arbeiders naar Groningen over te brengen. Een loon van 4 weken wordt in eik geval gegarandeerd. Auto matische j&einen bij d e spoo rwegen. Naar het Hbld. verneemt, zijn de Ne- derlandsche Spoorwegen thans aangevan gen met de vervanging van de seinen door personeel bediend, door automat tis'che blokseinen, op het baanvak Utrecbt- Vleuten. De .proeven,, genomen op de baanvak ken GoudaOudewater en ZwolleDe- demsvaart, hebben zóó goed voldaan, dat de Nederlandsche Spoorwegen hebben be sloten bet automatische bloksfelsel gelei delijk ook op andere baanvakken, waar de bediening der seinen door personeel gemist kan worden, toe te passen. Hoewel de inrichting van deze automa tische iseinen hooge kosten vorderen, wor den deze ruimschoots goedgemaakt door bezuiniging op de persoaeel-uitgaven ais gevolg van dei opheffing der klokposteu", die door personeel bediend worden. College voor de visscherrjen. Bij Kon. besluit van 18 dezer zijn, te rekenen van 1 dezer, opnieuw benoemd tot lid van het college voor de visscherijen I. J. Hoogendijk Azn. te Vlaardingen, P. A. de Jong te' Tholen en J. B. Wester- djjk te Uithuizermeeden. Contróle Wegenbelasting. Het bestuur der Koninklijke Nederland sche Automobielclub heeft op zijn verzoek schrift aan den minister van financiën vernomen, dat de weging op den weg van automobielen in verband met de wegenbelasting tot 15 Augustus a.s. wordt opgeschort. Tot dien datum worden de automobilisten dus in de gelegenheid ge steld hun automobielen vrijwillig onder ambtelijk toezicht te doen wegen en ver mijden dus zoodoende de latere ver plichte weging op den weg, die uit den aard der zaak veel oponthoud voor de automobilisten zou medebrengen. Een aanlegponton voor de booten van „De Zeeland". Gisterochtend werd van de werf der Internationale Scheepsbouwmaatschappij de Maas, te Rotterdam, verscheept een aanlegponton in opdracht en volgens be stek van den rijkswaterstaat vervaardigd. Deze ponton zal in de verruimde buiten haven te Vlissingen gelegd worden, en en zal voornamelijk dienst doen voor aanlegsteiger van de booten van de Zee- l»nd. De ponton heeft een dekoppervlakte van 79i/a M. lengte bij 15 M. breedte, rustend op een zware ijzerconstructie, bestaande uit langs- en dwarsleggers, welke gedragen wordt door achttien drijf kisten, waarvan de afmetingen de groot ste zijn: lengte 15 M., breedte 3 M., holte I1/2 M. De constructie is zoodanig, dat tijdens het bedrijf elke willekeurige drijfkist kan uitvallen, teneinde deze de noodige her stellingen of voorzieningen te doen onder gaan, terwijl de ponton in bedrijf blijft, wat een groot voordeel is van deze bouw wijze. Tevens vervalt hiermede de behoef te aan een groot dok, dat de ponton anders in zijn geheel zou moeten op nemen. Het dek van de ponton bestaat uit een onderdek van Jarrali bout en een hi asphalt gelegd blokjesdek van gecreo- soteerd Amerikaansch grenenhout. Op het dek zijn de noodige bolders en lantaarns aanwezig. Rond de ponton zijn zware Amerikaansch grenen wrijfhouten aange bracht. De ponton, welke onder een scher pen hoek voor den kaaimuur komt te liggen, wordt met deze door een beweeg bare brug verbonden. Het einde der brug rust op een afzonderlijke lage drijfkist, welke achter de ponton gebouwd is en welke voorzien is van twee rolbanen, waarop de wielen van de brug rusten. De ponton wordt in haar juiste ligging gehouden door een langen scharnierron- den geconstrueerd ijzeren uithouder aan de walzijde, terwijl hei andere einde een daartoe gebouwde gewapend betonpijler van tweemaal 2V2 M. insluit. Deze pijler valt geheel in een uit sparing van de ponton. De ponton is hier ter "plaatse voorzien van groenhard bouten aanslagen, terwijl ze aan de zijde van welke de stooten bij het aanleggen der zeebooten verwacht worden, uitge rust is met een kast met bufferveeren, welke een druk van 80.000 K.G. kunnen opnemen. Binnenkort zal deze ponton in gebruik genomen worden, waarbij dan tevens een splitsing verkregen zal zijn van bet inter nationale en provinciale verkeer, daar de provinciale booten en de booten van de Zeeland dan elk een eigen aanleg steiger zullen hebben. Verlenging van de ansjo visvangst na de elig voor d e vis scherrj. Door eenige visschers uit Ber gen Op Zoom is het vólgende request gezonden aan Zijne Excellentie den mi nister van Handel en Nijverheid te 's Gra- venhage. „Door Uwe Excellentie is verlenging verleend, om 14 dagen na de- gesloten ansjovisvangst nog te mogen vïsschen op de Oosterschelde. De gesloten tijd 'dient tot bevordering der ansjovisteelt. Is het Uwe Excellentie bekend, dat de vischvangst op de O OiSfter schelde op een geheel andere wijze plaats heeft dan op de Zuiderzee en op de Oesterscheid© de jonge teelt ook gevangen moet wor den om de groote ansjovis te kunnen vangen, waardoor een massamoord plaats heeft. Vindt Uwe "Excellentie 'het dan ook niet wenschelijk die groote massamoord tegen te gaan door nooit vergunning meer te verleenen na den gesloten tijd te visschen, in het belang van alle vis schers. Het verleenen van vergunning werpt hoogstens voor 3 visschers voor deel af, waarbij deze zich niet moeten ontzien een groote massamoord te doen. Hopende dat Uwe Excellentie in "dit verzoek gedaan door visschers. oud-vis- schers en ooggetuigen, aanleiding mag vinden nooit geen verlenging meer te verleenen in het algemeen belang- Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg werd bericht ontvangen, dat Hr. Ms. Gezant te Tokio, de heer J. G. Pabst, thans met verlof hier te lande ver toeft. Aan belanghebbenden uit de kringen van Handel en .Nijverheid, die schriftelijk of mondeling met dhr Pabst in overleg wenschen te treden, wordt in overweging gegeven zich te wenden tot het Departe ment van Buitenlandsche Zaken. Middelburg. Het Middelburgsch Muziek korps geeft Vrijdagavond een uitvoering op het Molenwater van 8 tot 10 jjur. Schore. Do werkman S. geraakte tijdens zijn werkzaamheden in de betonfabriek al hier met zijn linkerhand beklemd. De ver wondingen waren van dien aard, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Bij onderzoek bleek, dat de nagels van twee vingers geheel waren afgeklemd. Borsselen. Bij Kon. Besluit van 18 dezer is de heer J. L. Richel opnieuw benoemd tot burgemeester vjtn deze ge meente. lerseke. De kreeftenvangst in bet twee de deel van bet seizoen is heel wat beter dan in bet eerste deel. De vangst is zeker 4 maal béter. De prijs is ook, dank zij het warme weder, waardoor import van Noorwegen onmogelijk is, niet slecht te noemen en bedraagt ongeveer f 2 per K.G. De temperatuur .van 't water is ook heel mooi en was b.v. Zaterdag ongeveer 23, gisteren 22 graden, wat tegenover begin Juli toen het slechts 16 graden was, veel gunstiger is. Nu zijn die tempera turen niet alleen voor de kreeftenvangst, maar ook voor de broedsels der jonge oesters onmisbaar. Het zaad valt toch wel, maar 't blijft bij koud weer niet leven. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Scheveningen (5e pred.pl.), W. G. G. Beerefcamp te Nunspeet, P. de Bruijh te Driebergen, Henri J. Hak te Alkmaar, J. G. H. Romij'n te Charlois (Rotterdam), Joh. Stehouwer te Alpben a. d. Rijn en G. de Vries te Heerde. Drietal te Scheveningen (5e pred.pl.), W. G. G. Reerekamp 'te Nunspeet, J. Ste houwer te Alphen a. d. Rijn en G. de Vries te Heerde. Bedankt voor Gouda, Mr Dr N. G. Veld hoen te Voorburg. Geref. Kerken. Beroepen te Lutjegast, J. W. Eggink te Willemstad. Bedankt voor Groote Lindt, H. v. d. Zanden te Wapenveld. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Groningen, J. Jongeleen te Hilversum en W. Kremer te Komkom. Geref. Kerken (II.V.) Beroepen te Harkemia-Op einde, J. ter Scheggel, cand. te Stompwijk. Mej. K. Kamsteeg te 'sH. Hendriks- kinderen slaagde te Amsterdam voor de akte nijverheidsonderwijs. Mej. J. Kam steeg werd het diploma huishoudkunde toegekend. Beiden genoten hun opleiding to Zutpken, directrice mej. Simmarmans. Synode Ned. Herv. Kerk. Aan de orde komt een voorstel van Dr Nie- meijer om het volgend jaar geen wijdings samenkomst te houden op den eersten dag van de vergadering der Synode. Hij doet dit voorstel op grond van de erva ringen die hij heeft opgedaan. De tijd is ongeschikt voor een dergelijke samen komst in het midden van den zomer. De opkomst der gemeente is gering; van buiten komt men niet op. Daartegen wordt opgemerkt, dat de Synode .ver afstaat van de gemeente en dat dit een der middelen is om meer contact te brengen tusschen gemeente en Synode, dat toch het gemeenschappelijk gebed ook groote waarde heeft en stich tend is, dat het een verkeerden indruk zou maken, reeds nu die wijdingssamen komst op te heffen. Wel kan er misschien een verandering worden gebracht in de wijze, waarop die samenkomst is ingericht om zoo meer de belangstelling te- trekken, dat het aan tal .sprekers kan worden verminderd en zoo de samenkomst niet zoo- lang te- doen duren. Het voorstel van dr Niemeijler wordt verworpen met tegen 6 st. Besloten wordt de toespraken in de kerk in druk te doen verschijnen. Tot lid van het algemeen college van toezicht o-p het beheer der kerkelijke goe deren enz., wordt benoemd: dr G. J. Weijt- land en tot zijn secundus ds C. J. van Paassen. Tot lid in den raad van beheer voor de predikantstraktementen wordt benoemd de heer D. Bloomers; tot lid in den raad van beroep dr J. Th. de Visser en tot plaats vervangend lid in dien raad G. H. E. Bergsma. Tot lid van de commissie van toezicht op den druk en de uitgave der Evangelische Gezangen wordt benoemd in en de vacature Ds Wagter, ds C. J. van Paassen. Tot lieden in het bestuur van „Valken- heide" worden benoemd ds J. Barbas en dr H. G. E. van de Meene. Ter vergadering fcornt de heer A. F. Mar bon om over te brengen de groeten van de Dutch Reformed Church in Amerika en 'den president der Synode het gedenk boek aan te bieden van het 300-jarig bestaan van de Dutch Reformed Church. Internationaal Congres voor Middelbaar Onderwijle. De ruim 150 deelnemers aan het Xle Internationale Congres voor Middelbaar Onderwijs, kwamen gisteren te Vlissingen aan, waar zij heden Woensdagmorgen te 9 nur 'door het gemeentebestuur wer den ontvangen, hij monde van den bur gemeester, den heer C. A. van Woelde- ren, die de dames en beeren in de Fran- sche taal toesprak en allen bij hun be zoek aan Walcheren aan het einde van het welgeslaagd congres hartelijk te Vlis singen welkom heette. De deelnemers zullen zeker wel den indruk gekregen hebben, dat men zich over hun bezoek aan ons land verheugt, en dat hier voor den gr beid van het congres groote belangstelling bestaat. Het is hen natuurlijk bekend, dat de overheid in Nederland steeds veel zorg aan goed onderwijs heeft besteed en dat het on derwijs op hoog peil staat. Dat daarbij ook de phiMogen bij ons zeer gewaardeerd worden, blijkt o.a. uit bet feit, dat 1/s van de leden der Tweede Kamer stammen uit de onderwijswereld. Men heeft spr. verzekerd, dat men te vreden is over den arbeid ten congress© en bij hoopt, dat voor de congressisten zal gelden bet spreekwoord: „na geda- nen arbeid is het goed rusten en dat zij aangename herinneringen zullen be waren aan het mooie vruchtbare eiland Walcheren, dat thans getooid is in zomer- pracht. Naast de eeuwenoude lyeées classiques f gymnasia) zullen de gasten gezien heb ben, dat in ons land bet „ly-cée moderne" (de H. B. S.) zich reeds jaren lang een eerste plaats heeft weten te veroveren en hier en daar in ware onderwijspalei- zen is ondergebracht, uiterlijke bewijzen van de belangstelling, die hier het on derwijs geniet. Bij 60 en 70-jarige be- staansherdenkingen wordt tegenwoordig aan deze onderwijsinrichtingen groote lof toegezwaaid. Vast staat, dat zij rijpe vruchten voor de studeerende Nederland- landsche jeugd hebben opgeleverd. Het komt spr. voor, dat men voor het con gres een .goede atmosfeer heeft uitge zocht, een atmosfeer van waardeering en van internationale samenwerking. Het schijnt daarom geen toeval, dat juist in Nederland, dat steeds een belangrijke rol in de internationale vredesbeweging beeft gespeeld, het eerste congres is gehouden met vertegenwoordigers van alle landen, die tot nu toe door de oorlogsnaweeëm uiteen gehouden werden. De congressis ten, die de opvoeders eener nieuwe ge neratie zijn, hebben een belangrijke taak te vervullen bij de verbetering der inter nationale samenleving. Mogen de resul taten van dit congres een mijlpaal in de geschiedenis der Vereeniging blijven waarop steeds met voldoening zal wor den teruggezien. Vervolgens sprak de beer van Woel- deren deze vertegenwoordigers van '23 landen ook in het Engelsch en het Duitsch toe. De toespraak werd beantwoord door den heer Bruderhaus, die jook in het Fransch sprak. Na de ontvangst werd een autotocht door Walcheren gemaakt met Middelburg als doel. Hier werd gemeenschappelijk gemaal- tijd. Te Rotterdam zijn geslaagd voor bet examen hoofdakte de hoeren J. A. Koe man te Anna Jacobapolder en Th. Last te B r e s k e n a Kapelle. Benoemd met ingang van 1 Augustus a.s. als tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school alhier mej. M. Rottier te Borsselein. Het lager onderwijs in In- dië. De Hollandsch-Indische onderwijs commissie publiceert de resultaten van haar onderzoek naar het verloop van leerlingen en'naar de stemming van de abituriënten van de instellingen van het Westers-ch lager onderwijs. Uit het onderzoek blijkt, naar Aneta meldt, dat de lagere school in toenemen de mate dient voor de voeding van de instellingen van voortgezet onderwijs, in het bijzonder van de Muloscholen, ter wijl het stelsel van het onderwijs zich steeds 'meer ontwikkelt in de richting van het algemeen vormend onderwijs, ten nadeele van het vakonderwijs. De door de commissie gepubliceerde cijfers toonen aan, 'dat 'slechts 8 pet. van het aantal leerlingen, dat aangetroffen wordt in de eerste klassen van de lagere scho len, er in slaagt het diploma Mulo te verkrijgen, terwijl slechts een uiterst ge ring deel het brengt tot het éindgetuig- schrift van H.B.S. of A.M.S. Voorts is aangetoond, dat het stelsel van het on derwijs in Indië in hoofdzaak een per soon aflevert, die niet geslaagd is volgens den maatstaf van het stelsel zelf. Ongelukken. Het 5-jarig zoontje van den heer V. te Alphen a. d. Rijin is Maandagavond bij het oversteken van den weg onder een auto geraakt en op slag gedood. Te Eemster is een ongeveer 10-jarig kind van den landbouwer A. B,aas ten gevolge Van de hitte overleden. I «n Doorzitten bij Wielrljden, Zonnebrand en Smetten, verzacht en geneest men met |\W"wDo°" 3°-«0 90 a. Tubs 80 CL Dfogiaten w Autobus tegen een tram paal. Een groote autobus van Utrecht op Doom rijdende, ontmoette Dinsdag middag te ruim 2 uur op den weg tus schen Utrecht en de Bilt nabij bet Kerk- laantje een wielrijder, die plotseling den weg overstak, zonder dit te voren te hebben aangeduid. De chauffeur van. de bus poogde een botsing te voorkomen door ietwat links te houden, doch toen de wielrijder den geheelen weg over stak, moest liij geheel links af wijken, wilde hij den wielrijder niet overrijden. Daarbij vloog de auto tegen een paal van het electrisch bovennet der Zeister- tram op, zoodat de paal geheel ont wricht werd en de auto aan die zijde geheel werd opengereten. Er waren 8 passagiers, die allen wer den gewond. Vijf hunner zelfs zoo erg, dat onmiddellijke overbrenging naar de Rijksklinieken te Utrecht noodig wen! geacht. De wielrijder kwam er heelhuids af, evenals de chauffeur. De beschadiging van de auto was zeer belangrijk. Nader wordt gemeld, dat een der pas sagiers, een kind van 3 jaar, overleden is. Rare kostganger. Een ver pleegde uit een der gestichten te Veenhui- zen beeft allerhande ijzeren voorwerpen als daar zijn: spijkers, een tuit van een tinnen kannetje, sleutels, spelden etc. in geslikt. De man is eerst naar het hos pitaal en vervolgens naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd om daar met Röntgenstralen te worden (onder zocht. Duiken in ondiep water. In een zwembad te Rotterdam dook de 18-jarige G. Voorbach te Schiedam in het ondiepe bad. Hij1 stootte met het. hoofd op den bodem en werd ©ogenschijnlijk niet ernstig gewond. Wel klaagde hij over pijn in den nok! en alles wees er op dat zijn zenuwstelsel gestoord was. Hij is echter tengevolge van het onge val in zijn woning overleden. Een meisje verbrand. Gister morgen vulde de vijftienjarige C. D. te Hilversum het brandende spirituslichtje onder den theepot bij. Plotseling volgde een explosie, waarbij de bodem uit de spiritus'kan werd geslagen en het meisje den brandenden inhoud over haar klee ding 'kreeg. De .toegeschoten ouders kon den slechts met moeite de vlammen doo- ven, waarbij zij zelf brandwonden oplie pen. De dochter bleek zeer ernstige brand wonden over het heele lichaam bekomen te hebben, en is in dén namiddag aan de bekomen verwondingen overleden. Noodlottige val. Gistermiddag is in de Koolemans Beynenstraat te Nij megen de 25-jarige behanger L. v. D., die werkzaam was "in een blok in aanbouw zijnde huizen, toen hij van een balcon op een ander wilde stappen, komen te vallen. Ernstig aan 'den rug gewond werd hij opgenomen. Zijn toestand is zorgwek kend. Zwaar onweer boven Fries land. Boven Noord-Friesland heeft het zwaar geonweerd, echter zonder ern stige 'gevolgen te veroorzaken. Te 'D'ofckom vielen hagelsteenen grno- ter dc.n duiveneieren. Heel wat ruiten werden vernield. Ook te Giekeik en Oud- kerk heeft het zwaar gehageld, waarbij! heel wat ruiten vernield werden. Een misdaad? Te Slijk-Ewijk (O.B.) werd .gister miet 'n Bchotwonde in de borst dood gevonden in 'n kersenboom- gaard de spreeuwenjager V. KL Het ge weer waarmee vermoedelijk bot schot ge lost werd, lag naast hetm. Men tast omtrent dit dramai in het duister. Ernstige mishandeling. In de Akerstraat te Hoensbroek werd een man aangetroffen, badend in zijn bloed. Hij werd overgebracht naar de portiers loge van Staatsmijh Emma waar bleek, dat hem drie steken in den buik waren toegebracht. De man, de 27-jarige mijnwerker A. B., werd in zorgwekkenden toestand naar bet ziekenhuis overgebracht. Hij zegt door onbekende personen te zijin aangevallen. Kaaimuur te Leiden inge stort. Gistermiddag is op de Middel ste Gracht te Leiden, vlak voor de fabrie ken der firma Tieleman en Dros een kaai muur lover een afstand van ongeveer 40 M. ingestort. Een auto, die langs den walkant stond, geraakte te water. Persoon lijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Da kaaimuur, welke erg van de vorst te lijden heeft gehad, was nadien door ge meentewerken hersteld, doch deze herstel ling blijkt niet afdoende geweest te zijn. De R otterdamsche brand stichter. Het onderzoek in de zaak betreffende den brandstichter heeft nog verscheidene aanwijzingen aan het licht gebracht. Zoo bleek bijvoorbeeld, dat de eerste aanwijzing, welke de politie in deze zaak van de burgerij! kreeg, een me- dedeeling was, waaruit kwam vast te staan, dat de vrouw van den-verdachte bijl een 'twist in een café bad gezinspeeld der N.V. BOEK-, COURANT- EN HANDELSDRUKKERIJ v/h J. J. VAN DER PEUL - YERSEKE. - TEL. 10. SCHRIJFMACHINES van f 60.tot f 275.— REKENMACHINES van f 36.— tot f 315. KASREGISTERS vanaff 195 DUPLICATORS vanf 15.— tot f 210.— Groote sorteering in CARBON, INKTLINTEN, DUPLICATORBENOODIGDHEDEN, enz. enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2