No. 248 Woensdag 24 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Vergoeding voor verbeteringen Hendrikse Co's Bank H.V. 60e? LANGS EEN DIEPEN WEG Buitenland. Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DÜITSCH - ENGELSCH e. 2. BANKPAPIER Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle FEUILLETON tegen voordeeiige koersen. D irecteur- H oofd redacteur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrékening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 1ïeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers fG.üS Prijs der Adverten'iiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. Evenals hetz.g. Continuatierecht, be hoort ook het onderwerp „vergoeding voor verbeteringen" tot de veel bespro ken oinderdealen van het panhtvraagstuk. Een uitdrukkelijke bepaling die den huurder recht op vergoeding toekent, ont breekt in het geldende recht. G-een der bepalingen, waarmede de afgaande pach ter te maken beeft, geeft dezen ten aan zien van vergoeding voor verbeteringen eenig recht. Meeningen, volgens welke zoodanig recht zou bestaan op grond van zaak waarneming of op grond van billijkheid, vonden in die jurisprudentie geen steun. De voordeelen van bet vergoedings beginsel, zegt de Memorie van Toelich ting, op het wetsontwerp, waarbij' wat dit punt betreft in hoofdzaak het voorstel der Staatscommissie .is gevolgd, zijn van ge noegzame b.eteekenis om èn door de wer king van het vrije contractueele verkeer èn, indien noodig, door wettelijke maat regelen de uitbreiding te bevorderen. Vóór {jet vergoedingsrecht pleit: 1. Het rechtsbewustzijn wraakt het, dat de pachter wel bij benadeeling van den grond schadevergoeding verschuldigd is, maar daarentegen bij verbetering, waar toe hij niet contractueel verbonden is, geenerlei recht op vergoeding heeft. 2. Het algemeen belang: vermeerdering van de productiviteit van den bodem, wordt door den prikkel tot intensieve bebouwing ten zeerste gebaat. 3. De vastheid van het gebruiksrecht wordt bevorderd, doordien conflicten, door pachtverhooging geboren, minder zullen voorkomen. De ontwikkeling der laatste jaren accen tueert nog sterker de wenschelijkheid van invoering van. dit instituut: 1. Er is een afslijten der confidentieel© betrekkingen in de packtverhoudingen te constateeren. 2. De intensieve cultuur breidt zich uit. 3. De strooming wint veld, die aan den pachter meer zekerheid zijner po sitie wensoht te geven. De ia het ontwerp voorgestelde regeling berust op het navolgende: De wet, erkent het beginsel, dat de pachter bij het einde der pachtovereen komst tegenover den verpachter een recht heeft op een billijke vergoeding voor de door hpm aangebrachte verbeterin gen, tenzij de verpachter zich duidelijk tegen voorgenomen verbeteringen heeft verzet. Dit recht geldt uit den aard der zaak niet voor verbeteringen, waartoe de pach ter krachtens overeenkomst gehouden is. Ten aanzien van verbeteringen, die de gedaante of inrichting van bet goed ver anderen, is de verpachter slechts dan tot schadevergoeding gehouden, wanneer daaromtrent tusscihen partijen is over eengekomen. Weliswaar zullen deze ver- Door H. ZEEBERG. 27.) Daarom, was heit maar gelukkig, vond hij, dat er geen dienstbode was. 't Was toch kranig van de meisjes, dat zij, be halve, dat er een werkvrouw kwam, zoo nu en dan, al het werk zelf verrichten. Zij hadden geleerd, de banden uit de mouwen te steken, dat was wat waard Als Trade wegging, zou er mogelijk wel verandering moeien komen. Maar zoover was hef nog niet. Een maand van trou wen was nog niet eens bepaald. Het zou wel zomer worden. Eu dan ''was bij er, naar hij stellig verwachtte, weer bovenop, althans dan zou het weer beter zijn. Dan was er heel wat geld binnengekomen, Waardoor hij wat gemakkelijker kwam te zitten. Met het oog op Trade's trouwen was dat maar goed ook. III. „Trade!" „Ja?" „Hoor eens." beteringen verreweg het gemakkelijkst vast te stellen zijn, doch zij zijn ook meestal het meest ingrijpend en het gaat niet aan om den pachter vrijelijk over de beurs van den verpachter zonder diens toestemming te doen beschikken. Voorts is het recht op vergoeding be perkt tot verbeteringen, die in de laatst verloopen tien jaren zijn aangebracht. Ten eerste heeft de pachter van verbeter ringen, vóór dien termijn aangebracht, reeds gedurende een betrekkelijk langen tijd zelf de voordeelen genoten en in de tweede plaats worden hierdoor moeilijke berekeningen en bezwaarlijk te contro leeren kostenramingen voorkomen. Rationeel is het voorts, vergoeding voor verbetering bij één jaarlijksche en sei zoenverpachtingen uit te sluiten. Moch ten daarbij inderdaad verbeteringen aan gebracht worden, dan zal de pachter wel zoo scherp rekenen, alvorens deze aan te brengen, dat hij inderdaad eruit komt. De pachter kan zijn recht uitoefenen, op gelijke wijze als bij elk ander recht op schadeloosstelling. De bewijslast rust op hem, gelijk mede de taak om de middelen in het leven te roepen, welke die bewijsvoering kun nen doen slagen: o.a. taxatie van den bodem naar een bepaald type bij- den aanvang der pacht, geregelde boekhou ding van bemesting gedurende de pacht en meer dergelijke middelen zullen niet kunnen worden gemist. Met Vertrouwen mag .worden verwacht, dat de practijk hierin spoedig den weg zal wijzen. Gereedelijk kan worden toegegeven, dat verwezenlijking van het vergoedingsrecht somtijds op processueele bezwaren zal afstuiten. Evenwel behoudt de formulee ring van dit recht in de wet steeds dit tweeledig voordeel: lo. voor een geregelde boekhouding in het boerenbedrijf wordt een krachtige prikkel gegeven; 1 2o. het beginsel van het recht op ver goeding een beginsel, billijk en met het rechtsgevoel strookend, wordt ver der uitgedragen en zal in het vrije con tractueele verkeer moer invloed erlangen. Het conflict tusscihen China en Rusland. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in de houding der regeering te Nanking 'een merkwaardige wijziging is gekomen. In aansluiting op een conferentie van de leiders der nationale regeering onder voorzitterschap van maarschalk Tsjiang Kai Sjek werd epn verklaring gepubli ceerd, dat de nationale regeering haar politiek om door vreedzame on derhandelingen met de Sowjet- regeering een vriendschappelijke op lossing van het conflict om den Oos terspoorweg zal trachten te bereiken. Voorts wordt door de regeering te Nan king medegedeeld, dat de gezanten van China in het buiteuland opdracht hebben ge-kregen de regeeringen hiervan op de Met een ruk wierp Trude zich om. „Ik sliep haast al", zei ze. „Wat is er?" „Ik kan maar niet in slaap komen:. Wat zou vader toch hebben?" ,,'kWeet 'took niet, kind. Tegenslag in de zaak. Maar dat blijft toch niet duren! Vader is al maanden zoo onge durig en verstrooid, 'k Beu wel eens onge rust, maar houd me goed voor jou en moe." „Moe lijdt er pok onder, 'kweet het zeker." „Ja, dat zie ik ook wel. Maar wat kunnen, we er aan. doen? Als we er naar vragen, dan antwoordt vader altijd op gewekt en zegt hij, dat het wel in orde zal komen. Nu, dan zijn we toch uit gepraat." Ik bein zoo bang, dat er een ongeluk gaat gebeuren", snikte Wies bijna. „Kom, kom", suste Trude. „Je moet niet direct het ergste denken. De zaak kan wel wat lijden. Maar je moet niet ver geten, dat vader altijd voorspoed had. Daar wordt 'n mensch gauw aan gewoon. Zóó gewoon, dat hjj geen tegenspoed dra- gén kan. Weet je, wat we'' doerj^moeten, Wies? We moeten altijd maar lief voo-r vader zijn. Tegenwoordig snauwt vader wel eens. Het doet erg pijn. We zijn dat niet gewoon. Maar laat ons niet ver- geten, dat het onze vader is. Hij zit wat in mo-ilijkbeden. Wat weten we niet. Maar dit weten we wel. Laat ons hesn hoogte te stellen en tegelijkertijd nadruk kelijk te wijzen op de bereidwilligheid van China om het conflict voor te leg gen aan den Volkenbond en aan de mo gendheden, die het pact van Kellogg heb ben onderteekend. Het is waarschijnlijk dat de critiek, die het bezetten van den Oosterspoorweg heeft uitgelokt, tot deze beslissing heeft bijgedragen. Vele politici van de Chineesche regee- ring hadden er niet aan getwijfeld of Japan zou China in het gelijk stellen. Het feit, dat dit niet het geval was, hepft de beslissing der regeering waar schijnlijk wel verhaast. De houding van Japan. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat de commandant van de Ja- pansche troepen in Mantsjoerij'e het per soneel van den Zuid-Mantsjoerschen spoorweg heeft gelast, te weigeren om Chineesche troepen en Chineesch wapen tuig te vervoeren. Ook mogen geen Chineesche bewapen de troepen door de Japansche spoor- wegstrook in Mantsjoerrje worden gelaten, tenzij zij daartoe verlof hebben gekre gen van de Japansche plaatselijke bevel hebbers. De Japansche regeering heeft de regee ring in Nanking medegedeeld, het heter te vinden het afsluiten van het vriend schapsverdrag voorloopig uit te stellen, tot het conflict met Rusland is bijgelegd. China wil onderhandelen. De Daily Telegraph bericht, dat de Chineesche gezant in Finland opdracht heeft ontvangen, zich naar Moskou te begeven, om daar onderhandelingen, te openen. D© betrekkingen tusschen Erigel'antf er» Rusland. Die Sovjetregeering heeft naar uit Mos kou gemeld wordt aan. Dovqualevski, den Sovjet-gezant te Parijs opdracht gegeven zich naar Londen te begeven om met de Britsche regeering in onderhandelingen te treden. Graham, de minister van handel, zei- de in het Lagerhuis, ten antwoord op een vraag naar het bedrag, dat de Sovjet regeering als opvolgster van de voorma lige keizerlijke regeering den Britschen beleggers schuldig is, dat het bedrag aan obligaties in ponden sterling en roebels van de Russische staatsleeningen, de ge garandeerde spoorwegleeningen en de lee ningen van gemeenten en andere instellin gen ten opzichte waarvan men aanspra ken pij Rusland heeft doen gelden, resp. ongeveer 41 millioeu pd. st. eu 242 mil- lioen roebel beloopt. Daarbij komt een niet vastgesteld bedrag van gekweekte interest op obligaties, D© minister twijfelde er niet aan, dat bij event, onderhandelingen, over de her vatting der betrekkingen met Rusland de quaestie van het in betaling 'krijgen der verschuldigde bedragen of op zijn minst de erkenning der schulden door zijn col lega's in het kabinet te berde zal wor den gebracht. die helpen dragen, door steeds te blij ven, zooals we altijd zijn geweest." „O, ja. Wij zullen niet veranderen. Maar ik wou wel precies weten, wat vader heeft", zei Wies. „Och, we hebben van de zaak nooit wat geweten. Vader heeft, geloof ik, lie ver. niet, dat wij er ons mee bemoeien. Daaraan valt nu eenmaal niets te ver anderen." Trade sprak zoo luchtig mogelijk. Maar zélf was .zij, evenals haar moeder, dat wist -zij, ook in groote ongerustheid. Van haar moeder hoorde zij, dat vader heel weinig sliep. En overdag zagen zij allen, hoe onrustig hij was; wat een plooi er vaak tusschen zijn oogen kwam. Van vroolijkbeid was geen sprake meer. Somber was vader gestemd. Meestal, veel vaker dan vroeger, ook 's avonds, za.t hij op het kantoor te werken. Maar als zij vroegen, wa.t er toch was, dan luidde het antwoord altijd geruststellend. Met Wies had zij de kwestie nog nooit besproken. Wies was zoo teergevoelig. Die zag zoo gauw beren op den weg. Maar nu begon zij er zelf over, zoodat iwel een gesprek volgen moest. „Zeg, Trade, hoor 'es". „Ja?" „Zou je denken, dat vader geld verloren heelt „Hoe kom je daarbij? Ik geloof alleen, dat het in de zaak niet naar wensch De Britsche troepenmacht. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de Engelsohe minister van oorlog, Tom Shaw, in antwoord op een vraag van den Arbeiders- afgevaardigde Harris, in het Lagerhuis ver klaard, dat de regeering niet voornemens is de Britsche troepenmacht in China te .vergrooten. Die Koning van Engeland. Gisteravond is ©en door vier dokters geteekend bulletin verschenen. Daarin staat dat de Koning in den loop van de afgel'oiopen week, geregeld vooruitgegaan is. De etter-afscheiding uit de holte van het weggenomen abces heeft nu opge houden.' D© Britstóhe steenkoblnljVerheW. In het Lagerhuis heeft MacDonald gis termiddag meegedeeld, dat de regeering een ontwerp- tot regeling van den werktijd in de mijnindustrie in bewerking had d.at in het begin der 'herfstzitting zou inge diend worden. Een geleidelijke verkorting van den werktijd zou. er in voorgesteld worden, alsmede de indeeling der minge bieden in districten welker prijzen zich zouden richten naar de hoofdmarkt voor het district 'in kwestie. Onwillige eige naars zouden desnoods bijl de wet ge dwongen worden zich bij' dit stelsel aan te sluiten, maar de premier verwachtte 'hiervan het begin van de hoognoodige reorganisatie waarbij zoowel eigenaars: als arbeiders gebaat zouden w'orden. De minister van Koophandel, Grahaim, verklaarde nog 'dat de regeering met .alle lichamen die bij de mijnindustrie betrok ken zijn, voeling houdt. Aan de deputatie van mijneigenaars had zij medegedeeld, dat zijl wenschte dat deze schikkingen zonden treffen voor het districtS'geiwijlze aan de markt bren gen van hunne steenkool, waarbij een centraal lichaam de verschillende districtsoveremteonisten in onderling ver band zou mioeten brengen. Tot de wets- Ontwerp-en, die de regeering zou indienen, behoorde er pok een, waarbij' de regeering macht Kreeg, om desnoods de eigenaars te dwingen, zich te houden aan de rege lingen der districteorganisaties, waiarinde mïjlnen, die het meeste produceerden, de grootste zeggingskracht zouden hebben. Mardy Jones Labor: „Is het niet een feit, dat de arbeiderspartij de stellige belofte heeft afgelegd, dat de 8-uren-dag zou worden verkort, en is het geen tijd, dat wij op die vraalg een beslissend ant woord krijgen?" (Smadelijk gelaoh van de oppositie.) Lloyd George vroeg daarna of die voor stellen beduiden dat de regeering een subsidie zou geven of door verlichte hef fing van de mijnen deze zeiven in staat zal stellen hooger laan en korter arbeids uren aan de werklieden toe te staan. De minister: „Ex is geen kwestie van een algemeen subsidie; wat de plannen voor den verkoop van steenkool betreft, die moeten aan de eigenaars zelf worden gaat. Tenminste, dat zegt moe. En moe zal er toch wel meer van weten, dan wij." „Ja, 'k weet het niet. Maar vrouw Jan sen vertelde vandaag van Hermans, je woet wel?" „Ja, wat zou dat?" „Nou, daar zat mijnheer Van Hal met geld in. En dat is hij allemaal kwijt. En vrouw Jansen vertelde, dat vader er ook met geld in zat, tenminste, dat had z© gehoord. „Voor je vader is het niet zoo erg", zei ze nog, „maar mijnheer Van Hal kan het verlies slecht dragen"." Trade schrok er toch even van. Zij herinnerde zich, dat Hermans vroe ger vaak kwam op het kantoor van vader. En dien avond toen de brief van Henks moeder was gekomen met de vraag, te mogen logeeree, was Hermans er ook. En toen had vader nog gezegd, dat hij met hem was komen, praten, om zijn zaak uit te breiden. Zou vader toen geld hebben gegeven? En was hij dat nu kwijtAls zij goed nadacht, ja, dan was vader gaan veranderen sinds dat geval met Hermans, die zijn koele zaak zag verdwijnen, en weer opnieuw kon beginnen! Zou dat het met vader zijn? „Waarom zeg je niets?" hoorde zij Wies vragen. „Weet je iets, Trade?" „Neen, kind. 'kWeet niets. 'kDaohteven na. Maar je moet niet direct geloof slaan aan de praatjes van vrouw Jansen. Kom, laat ons maar gaan slapen. Zoolang wij Binnenland. De Kabinetscrisis. (Telegr.). De staking in Groningen. Buiienland. Het conflict tusschen China en Rusland. De betrekkingen tusschen Engeland en Rusland. Aardbeving in IJsland. overgelaten, hoewel de regeering ze ten slotte zal moeten goedkeuren. Lambert (Jib.): „B-efeékent dit, dat de prijs van steenkool voor den verbruiker zal stijgen?" De minister: „Dat is een van de belang rijkste kwesties welke niet uit het oog mag worden verloren, en dit zal ook! niet gebeuren. Militaire uitgavee I» Amerika. Ten gevolge van de toeneming der mi litaire uitgaven heeft Hoover besloten een militaire commissie te benoemen, ten ein de de mogelijkheid te bestudeeren om deze uitgaven, te verminderen. De com missie zal ©en grondig onderzoek instel len; ten eind© te bepalen, wat verordend is door vden vooruitgang van de weten schap ie®, yrelfce militaire programma's over een langer tijdsverloop, dan. voorzien zouden kunnen worden uitgebreid. Hoo ver meent, dat de internationale toestand gewijzigd is door het verdrag van Kel logg tegen den oorlog' en hoopt, dat be zuinigingen mogelijk zullen worden ge maakt door de toekomstige ontwapening ter _zee. Hittegolf te Warschau, Gisteren heersoMe in Warschau een tropische hitte. Vijf sterfgevallen wegens zonnesteek worden gemeld. 's Avonds barstte een hevig onweer bo ven de stad los. Een persoon werd door den bliksem gedood, drie werden ge wond. De bliksem sloeg ook in een tram. In een deel der stad raakte de elek triciteitsvoorziening defeat, waardoor dit. stadsdeel totaal ia duisternis werd ge huld. Een plasregen zette ten slotte ©enige stadsdeelea onder water. Korte berichten. Op het Michigan-meer zijn twee schepen tegen elkaar geloopen. Beiden stoomden met volle vaart. Negentien menschen verdronken. niets weten, zal het wel losloopen. Vader zegt toch ook altijd, dat het in orde komt?" „Ja maar, dat kon wel eens zijn, oiri ons niet ongerust te maken", meende Wies. „Kom, kom, zus, niet direct het erg ste denken", zei Trade. „Zeg, Trude?" „Ja?" Geduldig was Trude. Zij bemerkte, dat Wies er mee kampte, even goed als zij, al bad zij er dan nooit iets van laten blijken. „Zeg, Trade. Als het werkelijk eens verkeerd ging eu wij moesten ons eens gaan bekrimpen, zou je het kunnen dra gen „Het zou niet meevallen, Wies, maar ik geloof vast, dat God ons kracht zou geven. Jij niet?" ,,'kGeloof bet ook. Maar 'kweet het nog niet zoo zeker. Bidt jij wel eens voor vader?" „Kind, ik sla geen avond over." „Ik ook niet. Meer kunnen we ook niet doen, hé?" „Neen, maar dat is ook voldoende, Wies. Zullen we nu gaan slapen?" „Ja, nacht Trade." „Nacht, Wies." Zij kusten elkaar, de twee zusters. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1