Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Zaterdag werd te Goes de „Nijtengo IV' geopend. Zittend: Burgemeester Hajenius en Mevrouw. Achter den Burgemeester de voorzitter van. het tentoonstellingsbestuur, de heer Geysen. - Te Tilburg zijn folkloristische feesten gehouden. Oud-Brabantsche boerendansen en andere oude volksgebruiken werden gedemonstreerd. Als we verder nog even een kijkje genomen hebben bij L. van Spar- r e n t a k te Middelburg (stand no. 62) met een verzameling schrijfmachines be kruipt de lust om het terrein te ontvluch ten. En zoo komen we als yanzelf bij de Fa. P. Louisse te Goes met haar prachtige Chevrolet-automobielen en Sa- rolea-motoren. Over gebrek aan belang stelling heeft de Chevrolet niet te klagen en dat is ook geen wonder wanneer men deze sierlijke van alle mogelijke comfort voorziene wagens ziet en aandacht schenkt aan de prijzen, die berekend worden. Aan de Chevrolet komt de eer toe, den zes-cylinder gebracht te hebben binnen ieders bereik. Wij kunnen hier niet in bijzonderheden treden, maar wanneer men ziet welke belangrijke verbeteringen nu weer zijn aangebracht, dan verwon dert het niet, dat de productie met spron gen omhoog gaat. Wij denken hierbij aan de hydraulische schokbrekers, die onder alle omstandigheden een vaste ligging waarborgen, de verstelbare bestuurders zitplaatsen en de uiterst practische voet schakelaar voor de regeling van de licht bundels der koplampen. Maar men over- tuige zichzelf en vergete niet dezen stand te bezoeken. En eindelijk en dat schijnt ons een waardig slot noemen we dan nog den stand van de Vereen, tot bevorde ring van het Vreemdelingenver keer in N.- en Z.-Beveland en Goes, dia door het uitgeven van geschikte lec tuur den roem van het Bevelandsche landschap tracht te verbreiden en het bezoek van vreemdelingen zoekt aan te moedigen. Dit slot moet echter nog door een laatste slot worden gevolgd. We moeten nl. nog even wijzen op wat we zouden kunnen noemen de ziel van deze ten toonstelling, de stand van d e P. Z. E. M. op het balcon 'in de tooneelzaal, waar heel wat omtrent de electriciteit te zien en te leeren valt. Zonder de P.Z.E.M. zou deze Nijtengo er niet zijn en daarom spreekt het vanzelf, dat niemand ver zuimt van dezen stand kennis te nemen. Het veer Wolphaartsdijk—Kortgene. Aan 4e Leden der Prov. Staten is naar wij vernemen, het volgende adres gericht: Ondergeteekenden, leden van de ver- keerscommissie der beide Middenstands bonden „Handelsbelangen" en „de Hanze" te Goes, maakten van de geboden ge legenheid .gebruik op de j.l. 18 Maart gehouden verkeersconferentie te Middel burg, om verschillende bezwaren, klach ten en grieven, betreffende het veer:"Wol- pbaartsdijk—Kortgene, onder de aandacht der Gedeputeerden te brengen. Waar thans door dit college hierop betrekking 'hebbende voorstellen worden gedaan, die ook aan U ter goedkeuring zijn of worden voorgelegd, stellen onder geteekenden er prijs op, hun mee ning over deze voorstellen ter Uwer ken nis te brengen. Hoewel erkentelijk voor de tegemoet komende houding van Gedeputeerden, blij kende uit de thans op dit veer voorge stelde verlaging van tarieven, zijn on dergeteekenden van meening, dat met deze verlaging aan rechtmatige verlan gens nog geenszins is voldaan. Hoewel een verlaging van 30 pCt. op zichzelf zeer aanmerkelijk lijkt, is deze in het onderhavige geval ten eenenmale onvoldoende, en wel uit dien hoofde, dat zelfs bij het nieuwe tarief, het boven genoemde veer ten opzichte van het goe derenvervoer ongeveer 300 pCt., en ten opzichte van het autovervoer nog maar 400 pCt. hooger zal zijn, dan de tarie ven, welke op de andere onzer Provin ciale veren worden aangelegd. Ten einde een goed begrip te hebben, aangaande de werkelijk exhorbitante ta rieven, op 'tveer WolphaartsdijkKort gene, treffe men eens een vergelijking met de tarieven, welke thans gelden op het veer HoedekenskerkeNeuzen. Een eenvoudig rekensommetje stelt U hiertoe gemakkelijk in staat. 100 K.G. goederen, vervoerd op het veer HoedekenskerkeNeuzen, kosten 60 cis. De vaartijd op dit traject is min stens 40 minuten. Die 100 K.G. kosten dus per minuut varens: IV2 ets. Leggen we nu ditzelfde tarief eens aan op 'tveer KortgeneWolphaartsdijk. Da afstand, groot 280 Meter, vergt ten hoogste 7 minuten tijd. Aan de hand van het voorgenoemde grondtarief moest dus hier per 100 K.G. 101/2 ets. berekend worden. Het nu voorgestelde tarief, dus inbegrepen die geweldige verlaging van 30 pCt. ..zal dit brengen op 42 ets per 100 K.G. U ziet het, precies 300 pCt. meer. Een afstand van 10 zeemijlen, dat is 15 K.M. kosten 60 ets. Een afstand van 280 gewone meters kost 42 ets per 100 K.G. vracht. Met welk recht, en om welke reden, zoo vragen de Goessche Middenstands bonden zich af, moeten wij op een der- gei.j .vijze extra belast worden? Waar de exploitatie van alle veren in deze provincie jaarlijks een nadeelig slot van beteekenis doet zien, waar deze nadeelige saldi door de geheele provincie gedragen worden waarbij ook het Rijk zijn deel draagt, althans voor zoover het de veren op de Westerschelde betreft, daar ontgaat ons de reden waar om wij, gebruikers van dit veer, een tarief moeten betalen, belangrijk hooger dan op de andere veren aangelegd wordt, terwijl wij bovendien, door onze belas tingen „in het tekort der andere veren moetpn 'bijdragen. n spreekt het voorstel van Ge deputeerden niet over verlaging der auto- vervoer-tarieven. Zijn die misschien on der het hoofd goederenvervoer begrepen, ofzal men de huidige 'tarieven hand haven? Is het U bekend, dat men momenteel voor een Ford-auto van Wolphaartsdijk naar Kortgene fl.50 betaalt, en dat die zelfde wagen op het veer naar Neuzen 20 ets. minder, dus f 1.30 kost, terwijl de afstand meer dan 50 maal grooter is? Ondergeteekenden kunnen zich. voorstel len, dat uiteraard een veer over grooteren afstand iets voordeeliger in exploitatie zal kunnen zijn, dan een veer over klei neren afstand. Maar hier is toch elke ..billijke verhouding ver te zoeken. Het komt ondergeteekenden dan ook voor, dat uit een en ander duidelijk ..blijkt, dat zij in 'hunne Verzoeken, ge daan in de verkeersconferentie, de gren zen der billijkheid geenszins hebben over schreden. Zij verzochten bij die gelegen heid, den Gedeputeerden, het tarief voor goederenvervoer vast te stellen op ten hoogste 25 ets. per 100 K.G. Dat is dus een prijs, die het tarief der andere veren, altijd nog met ruim 150 pet. overtreft. Hetzelfde geldt voor hun verzoek be treffende tarieven voor autovervoer. Ze vorzoichten deze vast te stellen op 5 ets. per 100 K.G. Volgens dit zeer bescheiden verzoek, zou het automobielenvervoer- tarief, dat der andere veren, ook even eens nog met een 100 pet. overtreffen. Al deze redenen in aanmerking geno men, richten de Goessche middenstands bonden zich tot U met het beleefd ver zoek, mede te willen werken om aan de verbinding met Noord-Beveland metter daad de verbeteringen te schenken, welke er zoo dringend noodig zijn. 's Gravenpolder. Maandag 22 Juli des avonds 8 uur kwam de gemeenteraad vol tallig bijeen. Medegedeeld werd dat 28 Juni kasopname had plaats gehad en dat in kas was en moest zijn f5036.38. Als punt op de agenda kwam voor de aanvrage van de schoolvereeniging op Geref. Grondslag om een derde lokaal. B. en W. hebben alles voorbereid. Er is een onderlinge regeling getroffen met het be stuur der Geref. Gemeente, de grond tegen de school kan voor een behoorlijken prijs verkregen worden. B. en W. stellen dan ook voor tot verbouwing over te gaan. Dhr'Verhulst vraagt of het niet mogelijk is, dat zij dit grootere lokaal krjjgen, want hij vindt het erg om voor 2'kinde ren een lokaal bij te moeten bouwen. B. en W. merken op, dat de verandering van lokalen, die toch moet plaats hebben niet zo.oveel uithaalt, en dat aan de wet is voldaan; er is eenvoudig niets aan te doen. Daarna worden B. en W. met algemeen© stemmen gemachtigd verdere regelingen te treffen. Een besluit wordt genomen de 2 lokalen van de Bijzon dere school te bestemmen yoor de open bare en de tegenwoordige Openbare in bruikleen af te st^an aan de Geref. sch oolvere eniging. De gemeente-rekening 1298 wordt aan geboden in ontvangst op f 29.151.78%' uitgaaf f 28.132.75%. Batig slot f 1019.03- Dhr Joziasse informeert hoe het komt dat nu de inkomsten ongeveer f530 min der zijn dan bij de kasopname. Niemand weet de oorzaak hiervan. Daarna wordt de rekening van het B. Armbestuur aangeboden in ontvangst f 12.950.46, uitgaaf f 281 „72, batig saldo f 3668.74. Nadat een Commissie ia aangewezen om beide rekeningen te onderzoeken, sluit de voorzitter de vergadering. Kruiningen. Vergadering van den ge meenteraad op Maandag 22 Juli, n.m. 6 uur. Afwezig dhr Minnaar en dhr Burkink, de laatste wegens ziekte. Dhr Visscher merkt op, dat in de notu len niet voorkomt de opmerking van dhr Fran?oys over de roode potlooden. Hij dacht, dat dit een onschuldige opmer king was, doch in de bladen wordt dit spottend gemeld. De voorz. zal deze op merking alsnog in de potuien opnemen, terwijl dhr Fran<;oys verklaart het al lerminst spottend bedoeld te hebben. Het in de vorige vergadering behandelde ta rief waarover toen de stemmen staak ten, 5 tegen 5, wordt thans aangenomen met 5 tegen '4 stemmen. Aangeboden wordt de gemeentereke ning over 1928 met inbegrip van het gasbedrijf 2e halfjaar met een batig sal do van f 8972.44% gewone dienst; de kapitaaldienst sluit met een nadeelig sal do van f 1305.09%. Na 4 stemmingen worden gekozen tot het nazien van de aangeboden rekening de heeren Sinke en van der Borght. Hierna komt aan de orde een voorstel voor het aanleggen van een voetpad van klinkers aan den Kanaaldijk, en de riool- putten afdoende te dekken en van roos ters met inlaatstukken te voorzien. Dhr v. d. Berg vraagt of de weg zelve door het Rijk wordt onderhouden en of daarin ook verbetering kan komen. De voorz. meent, dat belanghebbenden dit misschien door zulks te verzoeken wel gedaan kunnen krijgen. Met algemeene stemmen wordt besloten een crediet van f 1146.75 voor dit werk toe te staan. Eveneens wordt met algemeene stem men goedgevonden de verbreeding van het Eindje In de Ronde en het plaatsen van een ijzeren afheining, nadat dhr Vis scher de wenscheljjkheid "heeft bepleit van meerdere verbreeding door demping van de andere sloot. Voor het aanleggen van een voetpad langs de Markt waren 3 voorstellen ter tafel, n.l. 2 met trottoir goedkoop en duurder, en één zonder trottoir doch nieuwe straatklinkers. Melt 8 tegen, 1 stem (dhr Visscher) wordt crediet gegeven voor het degelijke trottoirplan tot een bedrag van f 1750. Voor een verbreeding van den Ruiker op den Meidam met verplaatsing en wijzi ging van het bestaande hek, wordt met algemeene stemmen een Qrediet toege staan van f 250. Voorgesteld wordt een crediet te ver leunen van f 570 voor gasverwarming van do Raadzaal. De voorzitter zegt, dat de. bestaande kachel versleten is, en een nieuwe ook duur is, terwijl-hij meent, dat met den gasprijs van '5 cent voor verwarming dit niet duurder uitkomt; wordt met algemeene stemmen goed gevonden. Volgens art. 101 en 103 der Lager Onderwijswet worden de kosten van het O. L. onderwijs per leerling vastgesteld op f9.17 en f8.14 voor de .Ger. school te Oostdijk en de vergoeding dier school op f 398.86, die der R. K. school op f 983.48 en die der Bijz. school te Krui ningen op f 808.08. Een voorstel om 3 woningen te Hans- weert onbewoonbaar te verklaren kan niet in behandeling komen daar het ad vies der Gezondheidscommissie nog niet is ingekomen. Nog wordt met algemeene stemmen goedgevonden 3 weggedeelten te verkoo- pen aan het Rijk voor f 1 ten behoeve van den nieuw aan te leggen weg, zulks onder de voorwaarden in een vorige ver gadering vastgesteld. Dhr Franpoys vraagt of aan de wijzers van den toren geen andere kleur kan gegeven worden, daar deze zeer slecht zichtbaar zijn, b.v. geel. De voorzitter zegt overweging toe. Rilland-Bath Maandagmiddag ongeveer 7 uur geraakte een Belgische auto, be stuurd door dhr E. J. uit Antwerpen, aan den hoek Jrij den derden weg al hier in de sloot. Een der inzittenden, een dame, bezeerde zich licht. Met ver eende krachten werd de auto door ver schillende personen op het droge ge1 bracht. Uit dankbaarheid yoor de ver leende hulp schonk dhr J. een gift voor het Burgerlijk Armbestuur. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Onder de ingekomen stukken voor de vergadering van den gemeenteraad op Woensdag a.s. komt voor een uittreksel uit een rapport van den Commissaris van politie naar aanleiding van in de vorige raadsvergadering geuite wenschen over vaste verkeersposten. De Commissaris deelt daarin mede, dat op den hoek LangedelftLange Burg Markt een verkeerspost is uitgetrokken en wel Donderdags van 10 tot 6 uur, Zaterdags 126 en op alle andere werk dagen van 12 tot 2 uur en bovendien op feestdagen als Pasehen, Pinksteren en kermis van 10 tot 6 of 7 uur. Dit is het meest bedreigde gedeelte der stad uit verkeersoogpunt, vooral de spitsuren 12 tot 2 kenmerken zich door bijzondere drukte. Hierin is dan ook door het plaatsen van een verkeerspost voor zien. Buiten deze uren is het verkeer niet zoo overweldigend, dat daarin door een verkeerspost leiding behoeft te wor den gegeven. Zeer zeker valt niet te ont kennen, dat ook andere kruispunten en meer speciaal die welke door de Lange»- delft en daarop uitkomende zijstraten wor den gevormd het verkeer, vooral met rij wielen zoodanig is, dat door bestuur ders van rij- en voertuigen en rijwielen voorzichtigheid moet worden betracht. De Commissaris ziet zich evenwel voor de onmogelijkheid geplaatst om op die pun ten, ^elfs op de drukste uren, vaste ver keersposten te plaatsen, daarbij rekening houdende met de sterkte van het per soneel. Wanneer het bureau is bezet, alsmede de vaste posten Langedelft, Markt en Spoor zijn geplaatst, dan zal zonder com mentaar daar wel uit blijken, dat in an dere vaste posten niet meer kan worden voorzien. Te meer blijkt dit wel hier uit, dat de drukste uren van het verkeer ook de vrije uren voor de schooljeugd zijn, over welker baldadigheid in die uren nog steeds wordt geklaagd; zou de Com missaris dan ook het beschikbare per soneel op verkeersposten plaatsen, .„dan zou de overige surveillance daaronder lijden en speciaal de buitenwijken van toezicht verstoken zijn. De Commissaris heeft dan ook met vo renstaande gelijktijdig aangetoond do on mogelijkheid om op den hoek Korte- DelftSt. Pieterstraat een verkeersagent „te doen optreden". Een en ander neemt evenwel niet weg, dat de agent-Langedelft in de drukste urea zooveel mogelijk op de hoeken van straten verkeersregelend optreedt. Van de zijde der politie wordt het mogelijke betracht om de verkeersgevaren tot een minimum te reduoeeren. Verder een verzoek van notaris W. Hioolen namens den heer P. W. M. Hoe gen van 'Hoogelande om het jaohtrecht op vliegend wild in de duinen bij de Oranjezon te mogen pachten voor f 1000 per jaar en dit van jaar tot jaar. B. en W. stellen voor niet tot ver pachten over te gaan, maar willen aan den heer Hoegen vergunning verleenen van één jaar voor f 1000. Overgelegd worden ten slotte een pro ces-verbaal van kasopneming, het jaar verslag van het Reizend Drankweercomité en hot reglement van de openbare zwem plaats. Muiter ij in een gevangenis. In de Clintongevangenis te Dannemora (Amerika) zijn ruim 1500 gedetineerden aan het muiten geslagen. Zij wondden twee bewaarders, staken een werkplaats in brand en trachtten te ontsnappen, waarin zij echter niet slaagden, daar 124 gewapende bewaarders de muiters zoo lang in bedwang hielden, tot de geheele ter beschikking staande staatsgendarmerie op vrachtauto's te hulp kwam. Er werden twee gevangenen, die op de muren waren geklommen, gedood, en om streeks twintig gewond. Na vijf uur was men den toestand meester en waren de gevangenen weer in hun cellen opge sloten. Het ministerie van oorlog had een ver zoek om troepen te zenden van de hand gewezen. De oorzaak van de muiterij is waar schijnlijk ontevredenheid omdat de in richting te vol was. Een gevaarlijk chauffeur. Een dronken chauffeur reed gisterennacht te 's Hertogenbosch als een bezetene door de straten. Eerst reed hij in de Hinthamer straat een motorrijwiel omver, jaarna reed hij een andereii auto overhoop, ging toen het trottoir op en beschadigde de pui van de winkels der heeren Poort en Houtman. Vervolgens werd nog de typo graaf J. v. d. S. aangereden, .die ernstig aan hoofd en knie gewond werd. De politie wist den woesteling tot stAan te brengen. De auto, die zelf heel wat be schadigd was, werd in beslag genomen. Toen de chauffeur gisterenmorgen zijn roes uitgeslapen had, wist hij nergens vanl Van een ladder gevallen. De 57-jarige schilder O. 0., te Soestdijk, is Zaterdag bij het verrichten van werk zaamheden aan het kantoorgebouw op het domein van II. M. de Koningin-Moe der van een ladder gevallen.' Het slachtoffer kwam met zijn hoofd op de straatsteenen terecht. In zorgwek- kenden toestand werd de man opgeno men en per brancard naar het Ziekenhuis te Baarn vervoerd. Hevige boschbrand. Zondag middag is in de bosschen van de ge meente Nijmegen op Heumensoord, ten westen van de spoorlijn, een brand uit gebroken. De boschbrandwagen, kortge leden door de gemeente aangeschaft, was spoedig ter plaatse, maar aangewakkerd door den feilen wind, greep het vuur snel om zich heen, zoodat ook de hulp van het garnizoen ingeroepen werd. Toen de militairen echter ter plaatse kwamen, was men er, dank zij het door tastend optreden va.n het personeel van de gemeente-kweekerij, reeds in geslaagd het vuur te localiseeren en was het spoe dig geheel bedwongen. Ruim acht H.A. bosch werd een prooi der vlammen. Hagel. In Vlagtwedde en omge ving zijn Zondag na een hevig onweder groote hagelsteenen gevallen waarvan 't gewas groote schade heeft ondervonden. Brandstichter gearres teerd. De Rotterdamsche politie heeft een 27-jarigen man gearresteerd, ver dacht van het stichten van een aantal branden. Het onderzoek heeft de politie de overtuiging geschonken, dat de ge arresteerde gedurende het laatste half jaar ongeveer 50 branden te Rot'er-'am heeft gesticht. De man blijft hardnekkig ontkennen, maar een groot -aantal gelui- gen herkennen in hem met groote beslist heid den man, dien zij! bij vele branden hebben gezien en die zich steeds dadelijk aanbood, om te helpen blusschen, zelfs als van buiten af nog niets te zien was. dat er binnen brand was. De recher cheurs hebben o.a. gezien, dat hij' een pand aan de kruiskade is binnengegaan, waar hij n ets te maken had en dat er een kwartier na dien brand bleek te zijb in het pand. Deskundigen hebben nu verklaard, dat volgens hun oordeel de brand reeds bijna een kwartier moet heb ben gewoed, voordat hij werd ontdekt. De aangehoudene geeft toe inderdaad in het pand te zijn geweest; hij zou daar a's boekdrukker offertes hebban willen ma ken, maar binnen heeft hij met niemand gesproken. Te Vlijmen is de stationswerkman J.van S. bij het verplaatsen van kolen wagens tusschen de buffers bekneld ge raakt. Geestelijke en geneeskundige hnlri werd spoedig verleend. Men hoopt hem in het leven te houden. Op het tentoonstellingsterrein te Vaals is gistermiddag een bureaulist door den bliksem getroffen en gedood en een persoon verlamd. Te Enkbuizen is gisternamiddag de 70-jarige P. B.. verpleegde in het diaco niehuis te Alkmaar, op straat door de groote warmte bevangen en overleden. In de Zijdewindestraat te Rotter dam is de één-jarige IV. de Jong uit de tweede verdieping gevallen op de straat. Het kind was onmiddellijk dood. De Aardappelteelt in De Streek. Men meldt uit Bovenkarspel De uitkomsten van de vroege aard appelteelt zijn in De Streek zoo ongun stig als deze in geen jaren geweest zijn. Behalve dat het beschot niet groot is, zijn de prijzen zoo slecht, dat deze voor een bevredigend resultaat ongeveer 3 maal zoo hoog moesten zijnmen be steedt nu van f2.10 tot f2.80 per 100 Kilogram. Radio voor den landbouw. De radiodienst voor den landbouw in de V. S. wordt uitgebreid. Dat deze da- gelijksche uitzending zeer gewaardeerd wordt, blijkt wel uit het aantal inkomende brieven bij het departement van Land bouw, dat per maand ca. 15.000 bedraagt, en waarin geregeld om adviezen wordt gevraagd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6