DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. VAN n. Ito bedragen, waarvoor hij zich had borg Shield en waarvoor men hem de Intuseohen was het elf uur geworden, toen hij nog niet gezeed mui met dit werk. (Wordt vervolgd.) DINSDAG 23 JULI 1929. No. 247. EEN REDE VAN DR J. TH. DE VISSER. Staatkundige partijen en parlementaire herinneringen. Zaterdag 1.1. heeft Dr J. Th. de Visser op uitnoodiging van den Ned. Journalis tenkring een rede gehouden over Staat kundige partijen en parlementaire herin neringen. Na gewezen te hebben op de verschil lende factoren die een gezond .partijwezen bedreigen, vervolgde de spreker: Een oogenbli'k' heeft het als ik goed zie geschenen alsof het partglwezem in ons land weder een betere ontwikkeling tegemoet zou gaan, en de groote partijen weder principieel, vrijwel als met een eenheidsfront, tegenover elkander zouden komen te staan. Het was toen het ka- binet-Pierson in 1897 optrad en de boog scheen gespannen van Kerdijfc tot v. Kar- nebeefc toe. In menig opzicht was dit een parlementaire glorietijd en voor het kabinet èn voor de liberalen. Dit kan niet worden ontkend, welke principieele bezwaren men ook tegen de gestie van van het kabinet hebben mocht: Groot werk kwam tot stand. De eerste sociale verzekering, de eerste kinderwetgeving, de eerste leerplichtwetgeving, de eerste woningwet, de eerste wet op den per soonlijken dienstplicht. Maar tevens zie ik in deze periode het glanspunt der par lementaire welsprekendheid in onze staat kundige geschiedenis. Nog zie ik de mas- sieve Kuyper-figuur en hoor ik zijn ma gistraten aanval op het kabinet-Pierson als zijnde geen homlogeniteits-kabinet in den geest van Groen; nog boeit rnjf de le vendige Lohman-gestalte en beluister ik zip met ongemeene klaarheid en scherpte uitgebrachte kritiek op Lely's ontwerp- Ongovallenvorzékering wegens het gemis aan voldoenden rechtsgrond. Nog aan schouw ik de breede gedaante van Schaepman en gevoel ik mi) onder den indruk van zijn schitterende welsprekend heid, als hij Troelstra te lijf ging of Lobman „zp vriend en vijand tevens" bestreed, en verkneuter ik mijl in Kolk- man's mengeling van humor en sarcasme, toen hij de Kamer in verrukking bracht met zijln speech over de verkiezingskaros met Troelstra en van Raalte in vol or naat op den bok en Borgesius in het Kattebaikje. Nog aanschouw ik den machtigen leider der sociaal-democratische arbeiderspartij en geniet ik van zijn vlammende oratorie als hij achtereenvolgens de zonden geesel- de van links en rechts om ons daarna de engelenfiguur der sociaal-democratie te toonen. Nog hoor ik de boeiende rake ma nier, waarop Borgesius, onderwijl steeds papiertjes-frommelend in zijn handen, zijn tegenstanders wist te weerstaan; nog zie ik den bescheiden doch massief geleer den Drucker gebogen over zijn tot in de ■kleinste kleinigheden uitgewerkte en altijd inhoudrijke redevoering; nog staan voor mijn geest die rustige, door de geheele Ka mer steeds met de grootste aandacht ge volgde afgevaardigden Van Karnebeek en Tydeman, en dat zij altijd iets te zeggen hadden, dat. van de grootste beteekenis was. Men roemt met recht de toernooien tusschen Thorbecke en Groen, maar niet minder schitterde in de periode-Pier- son-Kuyper in ons parlement de macht der^ welsprekendheid. Maar van die beide perioden 18971905 af is duidelijk ach teruitgang te constateeren. De regeerings- kracbt vermindert, het parlementaire peil daalt. Het kabinet-De MeesterStaal, door Elout typisch „de Staal-meesters" ge noemd, vertoonde helaas niet de kracht dier Rembrandtsfiguren uit de 17e eeuw. Onder Heemskerk deed de obstructie haar intocht in de Tweede Kamer en werd daar zelfs taal gehoord, die een fatsoenlijk mensch niet op de lippen neemt. Tegen Talma ontketende zich een openbare en stille Hetze, die voor hem soms op een marteling geleek. Het bevreemdt dan ook niet, dat met hoeveel talent minister-president Heems- feuilleton LANGS EEN DIEPEN WEG door H. ZEEBERG. .0 26.) ..'fis tegenwoordig een moeilijke tijd voor den handel," zei hij, op luchtigen toon. „Maar het komt wel weer in orde. Wat harder dan gewoonlijk werken. En wat voorzichtig zijn. Dan is de, zaak weer op dreef. Voor ongerustheid is geen reden. Het valt alleen niet mee, om in dezen tijd de zaak op peil te houden, al zal het wol gaan. Maar vanavond moet ik bepaald werken, het spijt mij wel, meisjes. Je zult het alleen met moe moeten stellen. Want moe gaat natuurlijk mee. Stel je voor, Ber tha, dat je om mij thuis bleef 1" Het werk van Meerendonk dien avond bestond dn het nazien van zijn boeken. Hij deed het schier iederen dag. En al tijd kwam hetzelfde resultaat: het ging niet goed. kerk ook zijn kabinet leidde en welke verdiensten Colijn ook om zijn oplossing van het legervraagstuk hebben mocht, niet verhoed kon worden, dat de ver warde toestand, waarin zijn politiek van lieverlede was gekomen, zich voortplant te op het kiezersvolk en straks zelfs de vorming van een parlementair kabinet onmogelijk zou blijken. Zooals het echter bi) den stembusstrijd van 1913 ging had niemand kunnen ver wachten. Wie toch had in 1909, toen' rechts 60 zetels in de Tweede Kamer innam; kunnen vermoeden, dat reeds vier jaar later, in 1913, de sociaal-democraten zou den worden uitgenoodigd in een ministe rie zitting te nemen En toch was het be grijpelijk, dat de liberale concentratie, die toen 37 zetels had veroverd, niet zonder hen, die nu 18 plaatsen in de Tweede Kamer hadden veroverd, in zee wilde gaan. Wèl was de sociaal-democratische stroom in de laatste jaren sterk gewas sen en haar invloed gestegen. Echter achtte zooals wij weten de partij toen haar tijd om deel uit te maken eener burgerlijke regeering, nog niet ge komen. Zoo mislukte de poging van den ka^ binetsformateur Bos en deed voor het eerst een extra-parlementair kabinet zijn intrede in onze staatkunde. Lohman noemde het kabinet-Cort v. d. Linden een Koninklijk kabinet; v. d. Linden wilde echter van dien naam niet weten, maar legde te vens op dien naam „extra-parleimentair" een eigenaardig accent, door de verkla ring, dat het kabinet in hoofdzaak door vrijzinnige beginselen werd beheersoht in overeenstemming met den uitslag der ver kiezingen. In onze historie zal dit kabinet echter eer kunnen genoemd worden als nationaal-pacifistisch kabinet. Ik denk daarbij aan zijn verdienste tijdens den wereldoorlog en aan de Grondwetsher ziening en aan de onderwijs-pacificatie. Ln dit verband moet ik opmerken, dat wjj langzamerhand gewoon waren geraakt in Engelschen trant te spreken van par lementaire kabinetten en nu stelde zich daartegenover een extra-parlementair ka binet. Noch Thorbecke noch, Groen 'had den echter in hun tijd daarvan willen weten. Groen kwam met de uitdrukkelijke verklaring: Geen ministerieele verant woordelijkheid naar Engelschen trant, geen parlementair gouvernement. Wij schuiven steeds meer naar Ko ninklijke kabinetten toe, hetwelk juist bij de toeneming van den volksinvloed te be treuren valt, maar feitelijk den ongelukki- gen parlementairen toestand bewijst. Ik voor mij zie te dezen opzichte weinig of geen teekenen van verandering ten goede. Meesterlijk is het minister Ruys in het verleden gelukt verscheidene jaren eerst een z.g. parlementair Kabinet, met behulp der rechterzijde te handhaven. Doch of het weer gelukken zal? Er is reden tot twijfel. En wanneer deze twij fel mocht worden bevestigd, zoo rijst de vraag: wat dan? Voor het consequent doortrekken van de scheidslijn tusschen democratisch en conservatief is ook thans veel minder kans dan ooit, omdat al wat "Roomsch lis zich tegen TJe groote leuze 'der vrijzinnig-democraten en so ciaal-democraten bij de jongste verkie zingen: „staatspensioen en nationale ont wapening" heeft verzet en deze laatsten zonder deelname der Katholieken .geen Kabinet kunnen vormen. Ook is het een veeg teeken voor het vormen van een vaste meerderheid tegenover een minder heid, dat de groote principieele vraag stukken, die jarenlang de geesten bezig hielden, van de baan zijp. Aan allerlei verrassingen staan wij bloot. Ook is de zoogenaamde coalitie niet meer in den voordeeligen toestand van aanvallen, hoogstens in dien van verdediging tegen mogelijke aanslagen op in de wetgeving neergelegde christelijke beginselen. En moge er al een kern van waarheid zijn in een woord van Kuyper, die niet vrees de tor een duurzaam uiteenvallen der coalitie, toch' richt zich heden ongetwij feld de tegenwoordige christelijke politiek meer op de zelfstandigheid van de eigen groep 'dan op de coalitie, en treden de eigen wenschen sterker 'op den voor grond, nu de gemeenschappelijke groote strijdvragen niet meer bestaan, zoodat uit dien hoofde een samen optrekken steeds bezwaarlijker wordt. En datzelfde geldt het samengaan van laatste twee jaren had aangesproken, grijnsden hem aan. En als 'hij zijn hoeken doorbladerde en rekende en telde, dan schrok hij er van, hoe groot bedrag er aan het adres van zij"? klanten nog openstond! Waarom was hij toch zoo goed van vertrouwen? Waarom had hij die bedragen zoo laten oploopen? Hier was er notabene één, die drie jaar ten acbter wasl Hij' telde de bedragen op en kwam tot negenhonderd en veertig gul den. Dat was al te krasl En haa'stig greep hij papier, bedrukt met firmanaam en schreef, na 't adres bo ven aan den brief te hebben neergepend; „Mijnheer! Bij het nazien van mijn boeken kom ik tot de ontdekking, dat de laatste drie jaren uw rekening niet is gequiteerd. Het bedrag, dat op uw naam openstaat, be draagt tot en met eind December van bet vorige jaar f 940. U zult het mij dan ook niet euvel dui den, dat ik op betaling aandring, het liefst op algeheele betaling" (even hield Meeren donk op met schrijven, neen, dat laatste moest maar niet; het mocht eens vorkeerd worden opgevat; en een klant kon hij niet missen; dus schrapte hij die woorden door) „op betaling aandring, te meer, waar dit jaar ten einde sppedt en er weer Ma jaarrekening ten uwen name ver- andere parijen. Men heeft het algemeen kiesrecht, door het initiatief-voorstel-Mar- chant, ook voor vrouwen. Men heeft den 8-urigem werkdag; men heeft de sociale verzekeringswetten en men heeft zooveel meer. Hoeveel eenvoudiger zou ïhans de oplossing van een crisis zijn en hoeveel natuurlijker zou de politieke ontwikkeling zijn, wanneer wjj hadden of hadden ver kregen vjer groote partijen: de eene Pro- testantsch-Christelijke; de eene Vrijzin nige, de eene Katholieke en de eene So ciaal-Democratische Partij, die ieder in zich de schakeeringen van behoudend en vooruitstrevend borgden I Maar ge dane zaken nemen geen keer. Dit te ver wachten is een utopie! Maar niettegenstaande derhalve tenge volge van allerlei omstandigheden op dit oogenblik het partijwezen, inhaerent aaü den constitutioneelen staat, in een on- gelukkigen toestand verkeert en dien ten gevolge zoowel de verhouding tusschen regeering - en volksvertegenwoordiging schade lijdt als de waardeering van het parlement daalt, mag dit er ons niet toe brengen de waarde van het parlementaire stelsel te miskennen en nog verder gaan de de politiek als zoodanig te minach ten. DE NIJTENGO IV TE GOES. Naarmate wij meer aandacht hebben geschonken aan de verschillende inzen dingen op de „Nijtengo" komen we ook steeds meer tot de overtuiging, dat we hier met een belangrijkè tentoonstelling te doen hebben. Jammer slechts, dat de cotmmïssïe ge meend heeft avond aan avond danspar tijen te moeten organiseeren die met een tentoonstelling als deze niets te maken hebben, die in geen enkel opzicht tot het welslagen kunnen meewerken en waar door voor velen de „Nijtengo" een on sympathiek karakter krijgt. ALs wij onze wandeling langs de stands vervolgen), dan beginnen we bij die van Bus3in k's Koekfabriek te Deven ter. Deze fa. is voor velen een goede bekende. Men denkt daarbij dadelijk aan de beroemde Daventerkoek, die hier dan ook in verschillende formaten en verpak king voorhanden is, o.a. in zakformaat, wat bij uitstapjes enz. goede diensten kan bewijzen. Maar het is niet alleen de De- renterkoek die hier voorradig is, maar ook verschillende losse koeksoorten, even eens in prima kwaliteit. Het Technisch Bureau Ver sluis en C o. vraagt de aandacht voor motoren, motorpompen enz., een artikel in 't bijzonder van belang voor de land- houwers nu ze straks de electriciteit voor bun bedrijf kunnen aanwenden. Ditzelfde kan ook worden gezegd van N.V. Garbe Lahmeijer en Co.'s Electr. Mij. te 's-Gravenhage, met haar electromotoren, landbouwmachines enz. De;ze fa., die o.a. bij de onlangs gehou den landbouwtentoonstelling de benoodig- de stroom opwekte is in Zeeland een oude en ook goede bekende, en zal ook nu over gebrek aan belangstelling wel niet te klagen hebben. Ook de Fabr. Mij. HobartBer- kel heeft hier een voor belangheb benden interessante stand, met electrische voedselbereidingsmachines. De fa. is be kend en het artikel dat zij' verkoopt even eens en dus spreekt het vanzelf dat deze stand, niet onopgemerkt blijft. De stand van Spir itus-ka,ntoior Bergen op ZoomDelft te Delft geeft een overzicht van wat er met brandspiritus zooal te 'bereiken valt. En dat is niet zoo weinig. Men ziet hier spiritus thee lichtjes, -snelkokers, -bureaulampen, -kachels enz. Maar er is spiritus en spi ritus en daarom: men lette op het blau we merk. Een heel mooie stand is die van de Nash-automobielen, N.V. Englebert en Co.'s autohandel, 's-Gravenhage, vertegenwoordiger J. M. Kooien, Goes. Een schitterende verzameling auto's staat hier tentoongesteld. Liefhebbers kunnen, zich hier op de hoogte stellen, terwijl uitgebreide prijscouranten alle bijzonder heden geven die men maar kan wensohen. We kunnen er niet aan beginnen van de verschillende modellen enz. een nadere beschrijving te geven en moeten dus wel schijnt. Waar i'k zooveel consideratie met u gebruikt heb, zult u ongetwijfeld aan mijn verzoek voldoen. Anders zou ik ge noodzaakt zijn andere maatregelen' (neen, Meerendonk hield weer op, neen, dat moest hij maar niet schrijven; waarom direct gaan dreigen? Hij kon later nog wel zien). Vlug schreef hij den brief, minus de doorgeschrapte woorden, over en deed hem in een couvert, waarop hij het adres pende. „Dat is één," zeide hij hardop. Want onder het werken was 'de gedachte bij hem 'opgekomen, dat hij er nog wel meer aanschrijven kon. Hij ontdekte er een van twee jaar. En wat later nog zoo een. Dan waren er nog verschillende, die do rekening van het afgeloopen jaar nog niet hadden betaald. En zijn kalender wees toch al 4 October. ■Och, hij nam het den menschen niet zoo heel kwalijk. Hij had ze altijd goed behan deld. In al 'die ruim twintig jaar had hij nooit een klant gemaand. Het kwam altijd wel in orde, al was het wat laat. Men wist wel, dat hij wachten kon. Maar levendig zag hij in hoé verkeerd hij daarmede gedaan had. Allereerst al, oon hot met jaarrekeningen te doen. Maar dat zou moeilijk te verande ren djn. Hij had zich wel voorgenomen, er volstaan met naar den Stand te verwijzen. De heer A. d e J a g e rT o 1 h o e k te Kloetinge vraagt de aandacht voor Eternit- eimaille, geglazuurde eu gepolijste vlakke ebernit-platen die als wandhedekking zoo uitstekend voldoen en uiterst gemakkelijk zijn in het onderhoud. Ook voor het artikel triplex is hier een ruime plaats ingeruimd. Do fa. A. J. W. Schiefelbusch, Breda, presenteert hare electro-technische artikelen, die evenals hij de andere stands, nu de electriciteit in deze omgeving haar intrede doet onwillekeurig in het middel punt der belangstelling staan. Dit geldt ook van den stand van de fa. H. Merison en Zn., Goes, dis mede de gemakken van de electriciteit onder de aandacht brengt. Men ziet hier de meest moderne stofzuigers met patent isolatie-materiaal iets heel nieuws op dit gebied terwijl hier voorts een waschmachine voortdurend in werking wordt gehouden. Inzonderheid de huis vrouwen vinden hier iets van hunne ga ding. Van de waschmachines naar de zeep is 'een, kjeine overgang en daarom wij zen we in dit verband qp den stand van de N.V. Zeepfabrieken de Haas en van Brero te Apeldoorn, die hier de bekende Edelweisezeeppoeder, sneeuwwitgloor, enz., benevens de fijne Lavendelzeep etaleert. De „practische huisvrouw" zal hier zeker een kijkje nemen. En zij verzuimt natuurlijk ook niet een bezoek te brengen aan de stand van de N.V. Export, en Import Mij. Alberto Aders en Co., Den Haag, met haar edele gemalen specerijen, in practische sierlijke ovale busjes. Hier dient vooral aandacht geschonken aan de gemalen Gember, een artikel dat in ons land veel minder gebruikt wordt dan in andere landen. Deze stand biedt tevens gelegen heid om „wat practische warenkennis op te doen. De stand van de N.V. O. d e W i 1 j es te Dordrecht is eveneens van huishoudelij- feen aard. 0, de Wiljes, zeggen velen, en dan denken ze aan de bekende koffie en thee, waarmee deze firma zich oofc in Zeeland naam wist te maken. Bjj koffie em thee deukt men als vanzelf oofc aan da beroemde V ar kades arti kel e n, te bekend dan dat we ze hier zouden moeten noemen. Liever deelen we daarvan even mede, dat iedere honderdste bezoeker een pracht Kamerplanten-album cadeau krijgt. Zulk een album vormt een waardevol beizit en 't verwondert, dan ook niet, dat de jeugd op de bons van deze firma verzot is. Meer speciaal van belang voor winke liers is de stand van de N.V. Krupp's Kasregister-Mijl. te Amsterdam. Na den oorlog hebben de Krupp-fabrieken, vroeger békend door de oorlogswerktui gen, die ze fabriceerden, het roer omge gooid en zoo vindt men hier nu een prachtverzameling 'kasregisters, benevens dat is meer voor de landbouwers van belang allerlei landbouwwerktuigen, die het bezien meer dan waard zijn. aan te beginnen, maar dan vreesde hij weer voor zijn klanten, die dan wel eens naar Klaverman zouden kunnen gaan. En die zou dan wel voor een jaarrekening zor gen. Dien weg was hij dus maar niet op gegaan. Het verkeerde van zijn doen, hij besefte het nu heel goed, was daarin gelegen, dat hij zijn klanten geen waarschuwing gaf, dat het tijd van betalen was. Zij waren daar zoo aan gewoon geraakt, dat 'het maanden duurde eer hij geld zag. Dat moest uit zijn. Vandaar, dat hij, al moest hij de jaarrekeningen wel laten be staan, zich had voorgenomen, evenals zijn sehuldeischers deden, eenvoudig op de fac tuur te doen drukken, dat na zes weken over het bedrag zou worden gedisponeerd. Dat was de eenvoudigste oplossing. Het stond bij hem vast, dat het gebeu ren zou. De copie der rekeningen had hij voor den 'drukker reeds klaar. Maar daarmee kwam hij voor het oogen blik niet verder. - Vandaar, dat hij nog ettelijke brieven schreef, waarin hij klanten sommeerde, hun rekeningen te betalen, omdat het, „waar de maand October er reeds was," het „nu werkelijk tijd werd de nota die in Januari was gezonden, te betalen." Dat deze tentoonstelling voor elk wat wils biedt, blijkt wel hieruit dat het Staatsbedrijf der Poster fen hier aanwezig is met een collectie huis telefooninrichtingen, zoowel voor heel kleine als voor zeer groote bedrijven. Heel interessant. Er werd op de tentoonstelling nogal eens geklaagd over de warmte, maar dat neemt niet weg dat de stand van de fa H. van Nederveen en Zoon, die haar weifc maakt van centrale verwar ming, recht heeft op de belangstelling, van de bezoekers. Wie van dit artikel in de warme zomerdaden echter niet ge diend mocht zijn kan hier aandacht schen ken aa.n sanitaire installaties, warmwater voorziening, enz. Het komt zeker door de electriciteit, die op komst is, dat het alles elec triciteit is wat hier de klok slaat. Zoo vindt men hier behalve de reeds genoemde stands nog die van het Ver koopbureau der Exceisiorstofzui- g e r s te Rotterdam de naam zegt hier alles en dan niet te vergeten die van de N.V. „Heemaf" te Hengelo, met haar groote verscheidenheid van mo toren. Men vindt hier alle bijzonderheden omtrent S.K.A.-motoren, Eenphase-moto- ren, draaistroom- en Motor-generatoren, Weerstanden en controllers, Automatische aanzetters, enz. enz. Dit is een van de stands, die uiteraard door belanghebbenden op dit gebied met een bezoek vereerd worden. Zij gaan het tentoonstellingsterrein niet af, voor ze hier eens hebben rondgekeken. Verder is er nog de N.V. Holland se he Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam met haar gummiaderieidingen in den uitgebreidste®: zin, voor sterk stroom, zwakstroom en radio. In dit verband moeit ook genoemd de N.V. v.h. Claessen en Co. met hare electri sche machines en installatiemateriaal. En dan is er nog de stand van de N.V. Vereen. IJ z er f abri eken "(D e V jf) te Doetinchecmi. Hier 'is een rijke voorraad eleetro-m'otoren speciaal geschikt voor het Landbouwbedrijf. Het zijn vooral de braiidvrijie gesloten motoren, die hier de aandacht moeten trékken. Verder zijn het de hand- en electrische vleeschmachines die hier worden gedemonstreerd. De fa. W. Schipper en Zn. te Goes heeft eveneens een artikel voor het platteland van belang, n.l. de tui- melfcaxn met melkontroomer. Wie belang stellen in bedrijfseconomie, inter ess eieren zich uiteraard oofc voor deze practische machines. Het zijn alweer electrische apparaten waarmee Siemens Schuckertwer- k e, fil. 's Gravenhage, hier een stand inneemt. Ook eeii stand die er zijln mag en van een fa. met een naam die er zijln mag. Ook de N. V. Handelsmaat schap p ij R. S. Stokvis enZn. heeft een klinkenden naam. De stand, die ze hier inneemt heeft hoofdzakelijk betrek king op gereedschappen enz., speciaal voor autogarages en autoherstelplaatsea. Artikelen van algemeen belang dus. Hoewel meer bescheiden van omvang, mag hier toch ook genoemd worden do stand van W. H. van den Broek te Goes met radio-artikelen en verster kingsinstallaties; die men langzamerhand in bijna ieder gezin noodig heeft. Maar het genot moet niet de eerste plaats innemen, en daarom is het goed, dat ook de Pitmanschool te Goes met hare kantoormeubelen, schrijfmachi nes enz. hier een stand heeft ingenomen. Van meer practischen aard is even eens de stand van het Techn. Bur. Broug en Krüger te Amsterdam met hare patentsleutels en die van N. V. N a- tionaal Kasregisters te Amster dam, waarvan Jos. Dols te Oosterhout de alleenvertegenwoordiging voor Zeeland heeft. Als we oven gepauzeerd hebben hij den stand van de F a.E. van Vliet Ezn te Amsterdam, ctie de goéde hoe danigheden van Knorr's-soep en Knorr's bouillon niet alleen laat zien, maar ook laat proeven, nemen we een. kijkje bij die van N. V. Ingenieurs-bu reau Bleutjes en Co., te Utrecht, die het nuttige met het aangename tracht te vereenigen. Hier vindt men radio-toe stellen en rekentoestellen, stofzuigers, maar ook kasregisters en automatische koelkasten. Maar.hij hield er mee op. Morgen kon het wel worden voortgezet. Hij had zoo ingespannen zitten werken, dat hij niet eens er aan gedacht had, een kop thee te drinken. ■Opgewekter dan in den vooravond, im mers: al kwam niet alles binnen, velen zouden op zijn schrijven' wel betalen, ver wachtte hij, liep Meerendonk naar de keu ken, waar hij, op het gascomfoor, water te 'koken zette. Vóór zijn vrouw en de meis jes thuis waren, kon hij nog best thee heb ben. Hij vond het nu maar gelukkig, dat er, in jaren al niet, geen dienstbode was, al had hij er wel eens op aangedrongen. Het kwam nu goed uit, want het zou het huishoudelijk budget nog maar meer be zwaren, terwijl verlichting eigenlijk ge- wenscht was. Maar daarvan kon geen sprake zijn, daar hij dan den minder goeden toestand vertellen moest. En dat. wilde hij niet. De huisgeuooten moesten maar niet in zorgen komen. Bovendien zou die bezuiniging op den duur ook naar buiten openbaar worden, wat voorkomen moest worden. Voor het oog der menschen wilde hij zijn on blij ven, die hij wafl.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5