No. 247 Dinsdag 23 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland lendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Slapeloosheid HET PACHTVRAAGSTUK Buitenland. Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH e. a. BANKPAPIER Mijnhardt'sZenuwtabletten Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Die Kabinetscrisis. De origineele pepermunt tegen voordeelige koersen. r Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 BIJ abonnement belangrijke korting. ni. Kwam de Staatscommissie zooals wij gisteren zagen tot de conclusie dat een wettelijk continuatierecht niet gewenscbt moet worden geacht, de Regeering blijkt daarover anders te denken. In de Memorie van Toelichting heet het toch: De ondergeteekenden zouden niet gaar ne beweren, dat een der argumenten, hier boven vóór of tegen continuatie aange voerd, van redelijken 'grond ontbloot is. Toch maken zij de slotsom der Commissie niet tot de hunne. De Commissie heeft blijkbaar een vér gaand continuatierecht op bet oog gehad en bij1 afweging van de voor- en nadeelen van zoodanig continuatierecht doet de meerderheid der Commissie de nadeelen bet zwaarste wegen. Echter is mogelijk een tusschenstelsel, waardoor de verschil len minder groot worden. Als tusschen stelsel biedt zich aan een beperkt con tinuatierecht. Aldus bet stelsel van het ontwerp (art. 1636), dat ook daarom bo ven een voorstel tot verder gaand conti nuatierecht de voorkeur verdient, omdat het hier betreft een nieuw beginsel in de normale niet crisis wetgeving, waar bij1 voorzichtigheid is geboden. Het recht vindt toepassing bij hoeven en bij los land slechts, wanneer dit van dien aard is, dat 's pachters bedrijf in belang rijke mate of zelfs geheel en al met het al of niet voortduren der pachtovereenkomst gemoeid is. Tevens is het recht voorbehou den, om bij algemeenen maatregel van be stuur voor streken, waar het 'bestaan des pachters afhangt van verpachtingen van gronden van geringer oppervlakte of tegen lager prijs dan in artikel 1630, eerste lid, aangegeven, het recht op continuatie te doen gelden. Voorts komen alleen die opzeggingen, welke onredelijk zijn, voor opheffing door den rechter in aanmerking. Het vrije ver keer in onroerende goederen, dat op ratio- neelen grondslag berust, wordt dus niet belemmerd. De beperking in tijdsduur komt uit o.a. doordien dezelfde overeen komst nooit meer,-dan tweemaal door den rechter mag worden verlengd en in het ge heel nimmer voor langer dan tien jaar. Ook deze beperking draagt er toe bij om de dikwijls ook door de Staatscommis sie gevreesde verstarring van het eco nomisch leven ten plattelande te voorko men. Den zittenden pachter wordt inderdaad een zekere voorrang gegeven, doch in geen geval een blijvende. Aldus zal het ook an deren mogelijk blijven, tot den rang van pachter op te klimmen of van pachtobject te veranderen, wordt dus deze loffelijke eerzucht of dit verlangen naar verande ring niet de weg versperd, gelijk de Staatscommissie van een onbeperkt conti nuatierecht vreest. Dat de ontduiking in ernstige mate om zich heen zal grijpen, is niet te duchten, aangezien, gelijk gezegd, tegen een rede lijke opzegging niet kan worden opgeko men. Van dit continuatierecht, beperkt als het is, vreezen de ondergeteekenden even min een waardevermindering van ver pacht land. Dat de verhouding tusschen pachter en verpachter bij verlenging te gen 's verpachters zin wel eens minder goed 'kan worden, zij toegegeven. Dit ver schijnsel is echter algemeen en doet zich voor bij bijna elk gebruik van een recht door de ééne partij tegen de andere. Dat deze minder goede verhouding van invloed zou kunnen zijn op de productie, is, gezien de waarborgen, waarmede de toepassing van het recht op continuatie omkleed is, en, als gevolg daarvan, de beperkte mate, waarin het toepassing zal vinden, niet te verwachten." Op grond van deze overwegingen wor den hieromtrent de volgende bepalingen voorgesteld: Ingeval van opzegging van een pacht overeenkomst, aangegaan voor bepaalden tijdlanger dan een jaar of voor onbepaal- den tijd, betreffende los land van meer dan eené Hectare oppervlakte, waarvan de pachtprijs hooger is dan 'drie honderd gulden per jaar, of eene hoeve, kan de pachter zich binnen eenne maand na die opzegging wenden tot den rechter van 'het kanton, waarin het gepachte of het groot ste gedeelte daarvan is gelegen, met ver zoek de overeenkomst te verlengen. De rechter willigt het verzoek niet in, indien de pachter zijne verplichtingen niet behoorlijk is nagekomen of indien blijkt van eenige andere omstandigheid, welke ten gevolge heeft, dat van den verpachter redelijkerwijze niet kan worden gevergd de pachtovereenkomst te doen voortduren. De termijn, waarmede de overeenkomst door den rechter wordt verlengd, kan nim mer te boven gaan den tijd, dien de over eenkomst zonder verlenging zoude hebben geduurd. Dezelfde overeenkomst mag op deze wijze niet meer dan tweemaal en in het geheel niet langer dan tien jaren wor den verlengd. De rechter beschikt niet dan na verhoor of behoorlijke oproeping der partijen en na het gevoelen te hebben ingewonnen van de pacbtcommissie, in welker gebied het ge pachte of bet grootste gedeelte daarvan is 'gelegen. De laatste twee leden van artikel 1634 vinden overeenkomstige toepassing. Bij algemeenen maatregel van bestuur kunnen ton aanzien van daartoe aange wezen streken de in het eerste lid van dit artikel met betrekking tot de oppervlakte van het gepachte en den pachtprijs vast gestelde grenzen worden verlaagd. ml- Weinig moedgevend voor het welslagen van de pogingen van den heer Ruys de Beerenbrouck schijnt ons, wat de „Ne derlander" gisteren schreef: „Sommigen schijnen te mèenen, dat bet verschil tusschen een parlementair en een extra-parlementair kabinet is, dat bij het eerste het regeeringsprogram door bepaalde Kamerfracties goedgekeurd is en zij1 zich tot het verleenen van steun aan dat program hebben verbonden, ter wijl bg het extra-parlementair kabinet deze vooraf gelegde band ontbreekt. Deze opvatting is onjuist. Het verschil tusschen een parlementair en een extra-parlementair kabinet is, dat het eerste zijn steun zoekt bij een vaste meerderheid in de Kamer, terwijl het laat ste geen bezwaar heeft voor de verschil lende onderwerpen, die het ter band neemt, telkens wisselende meerderheden te Vinden. Wat de Engelschen noemen een „wor king majority", ontbreekt bij' het extra parlementair Kabinet; haar aanwezigheid is het kenmerk van een narlementair kabinet. Wie dan ook voor een vooraf-geleg- den band tusschen het Kabinet en de fracties pleit, komt slechts op voor een bepaalde soort van een parlementair Kabinet. Hij heeft daartoe natuurlijk het recht, maar hij' heeft niet het recht, den naam van parlementair Kabinet aals een andere soort te ontzeggen. In het verleden zijn er vele parlemen taire kabinetten geweest waaronder zoowel rechtsche als linksche waarbij de eisch van. voorafgaande goedkeuring van het Regeeringsprogram door de frac ties, waarop het kabinet Bteunde, niet werd gesteld. Bij de opstelling van het Regeeringsprogram werd dan door den formateur natuurlijk rekening gehouden met de -programs of desiderata van de meerderheidspartijen, maar een bindende adhaesie aan voorstellen, waarover het publieke licht nog niet geschenen had, werd niet gevraagd. In de meeste andere landen gaat het trouwens niet anders. Men zal dan ook goed doen, het be grip „parlementair Kabinet" niet enger te trekken dan historisch te,rechtvaardi gen Is. Te meer, daar bij' een tegenover gestelde gedragslijn terugkeer tot een par lementair Kabinet wel eens geheel onmo gelijk zou kunnen blijken." Met name de laatste zin zohfnt niet bepaald moedgevend. Althans wanneer het in dé bedoeling mocht liggen en het tegenovergestelde schijnt ons na het gebeurde van de laat ste jaren niet waarschijnlijk vooraf tot een zeker occoord met de rechtsche par tijen te geraken. In elk geval blijkt uit dit artikeltje wel, dat de moeilijkheden nog volstrekt niet zijn opgelost. HET CONFLICT TUSSCHEN RUSLAND EN CHINA. Uit Nanking wordt gemeld, dat het Chi neesche ministerie van buitenlandsche za ken een nieuwe nota aan de Sovjetregee- ring heeft gezonden, waarin opnieuw de wensch der Chineesche regeering wordt geuit, dat de quaes tie van den Ooster spoorweg op vredelievende wijze zal wor den opgelost. Het ministerie heeft voorts afzonder lijke nota's aan de onderteekenaars van het Kellbgpact gezonden, waarin wordt uiteengezet dat. China weliswaar zijn rech ten wil verdedigen, doch niet de bedoeling heeft een oorlog met Rusland te beginnen. In het bijzonder wordt er leedwezen over uitgesproken dat het de iSovjetregeering is, welke het offensief aan de Chineesche grens is begonnen en ..daardoor den geest van het Kelloggpact heeft geschonden. Naar het Chineesche ministerie van Oorlog mededeelt, zijn Zondag zes1 divisies naar Mandsjoerije vertrokken om den Chi- neeschen Oosterspoorweg tegen een Rus- sischen aanval te beschermen. Bovendien zullen Woensdag twee divisies cavallerie van Peking naar den Oosterspoorweg ge zonden worden. Volgens de laatste berichten 'bevinden zich op het oogenblik ongeveer 210.000 man soldaten in Noord-Mandsjoerije. De Oorlogs- en Revolutionaire Raad der Sowjet-Unie heeft Koejbisjef, den vro©ge ren opperbevelhebber van 'het militaire district Moskou, tot opperbevelhebber van alle Russische strijdkrachten benoemd. Koejbisjef is te Blagowesjtsjensk aange komen en heeft het opperbevel op zich ge nomen. De nieuwe opperbevelhebber is of ficier in het Russische keizerlijke leger ge weest en in 1917 naar de bolsjewiki over- geloopen. Een Japansche waarschuwing. De Japansche bladen bevatten een offi- cieele mededeeling van den Japansehen minister-president over het Russisdh-Chi- neesche conflict. Volgens deze mededeeling za'l de Japansche regeering alle maatrege len nemen om een militaire botsing tus schen China en Sovjet-Rusland te voor komen. De regeering zal zich niet in den strijd om den Chineeschen Oosterspoorweg mengen. Voor het geval China ten opzichte van den spoorweg in Zuid-Mandsjoerije dezelfde maatregelen wil nemen als tegen den spoorweg in Noord-Mandsjoerije zal Japan maatregelen nemen om den spoor weg te beschermen. Deze verklaring wordt in buitenland sche diplomatieke kringen beschouwd als een waarschuwing aan de Chineesche re geering. De Russische employés van den Ooster spoorweg in 'China en de 'directeur Encha- nof- zijn te (Moskou aangekomen. Zij wer den op het station vriendschappelijk be groet door vertegenwoordigers van het Commissariaat voor Spoorwegen en van een aantal organisaties. Spoorwegtunnel ingestort. Uit Cassel wordt dd. 22 Juli gemeld: Gisteren bemerkte een beambte van de rijksspoorwegen, dat het metselwerk van den tunnel bij Schwebda losliet. Hij liet onmiddellijk de seinen op het betrokken blok onveilig stellen en waarschuwde tele fonisch het districtsbureau. Nog vóór men ter plaatse arriveerde, stortte de tunnel over een lengte van 15 meter in. Men vermoedt, dat de instorting veroor zaakt is door den hevigen regenval van den laatsten tijd. Het goederenverkeer is voorloopig omgelegd, terwijl het personen verkeer door autobussen wordt onder houden. Hitte in Rusland. Naar 'gemeld wordt its een aantal per sonen gisteren te Moskou tengevolge van de hitte overleden. Volgens een officieele mededeeling, zijn te Moskou bij het baden in de rivier zeven tien personen omgekomen. Ook uit andere plaatsen worden ongelukken vermeld. In totaal 'zijn Zondag veertig personen bij het 'baden verdronken. Ernstig mijnongeluk op Malakka. Een mijnongeluk, zoo ernstig als in geen jaren op Malakka is voorgevallen, heeft gisteren Papau Perak getroffen, waar een wand van een tinmijn is ingestort. Drie en twintig Chineesche koelies zijn door de aardinstorting bedolver. Alle pogingen om de ongeluk'kigen te redden bleven vruchte loos. Stoomschepen aangevaren. Naar Lloyds meldt zijn de Japansche stoomschepen Tatsoema Maroe en Hsin- kong (onderscheidenlijk van 7000 en 2000 ton) gistermiddag op drie xnijl van het voorgebergte van Sjantoeng bij mist in aanvaring gekomen. De Hsdnkong is gezonken en zestig op varenden zijn verdronken. De Tatsoema Maroe is aan het voor schip beschadigd en heeft koers gezet naar Kobe, daar de voorpiek water maakt. Binnen vijf dagen over den Oceaan. Reeds op haar eersten tocht over den Oceaan heeft de nieuwe Duitsche Oceaan- stoomer de „Bremen" het 18 jaar oude snelheidsrecord van de Mauretania gesla gen. De „Bremen" passeerde gistermiddag 3 uur 2 min. den Amhrosa-vuurtoren aan den ingang van de haven van New-York en was toen precies 4 dagen en 18 uur on derweg geweest van Southampton af. Het record van de „Mauretania" was 5 dagen en 2% uur. Een kerk afgebrand. In het dorp Bernloch in het district Muensingen is in den afgeloopen nacht de 'kerk geheel afgebrand. Het vuur is nabij het orgel uitgebroken en de brandweer was niet in staat het te blusschen. Om streeks Eoiddernacht stortte de toren in. Als oorzaak van den brand wordt kortslui ting of inslag van den bliksem veronder steld, daar kort te voren een hevig onweer had gewoed. Worth a crown. HftJSI assm IO ets. per rol 20cts.perons Hongeronlusten in Rusland. Aan een overzicht in het Fransche 'blad „Le Populaire" over de toenemende onte vredenheid onder de Russische boeren bevolking, is het volgende ontleend: In een maand tijd werden in één district 270 communistische ambtenaren door de revolutionnaire boeren vermoord. In Paskou vooral nemen de onlusten hand over hand toe. Het huis, waarin de bureaux der sovjets gevestigd zijn, werd belegerd. In het district Georgia duurde de op stand twee volle weken. Stalin Meld ech ter alles zooveel mogelijk geheim, totdat de opstand onderdrukt was. De Gepoe zelf schijnt den toestand als zeer ernstig te beschouwen. Men beweert, dat zij' door een deputatie aan Stalin liet verklaren, dat zaj niet meer kon instaan voor de handhaving der orde. Op verschillende plaatsen hebben da stakingen een politiek karakter aangeno men; in Sarmoes en Orecowo 'klonk uit de oproerige menigte de kreet: „Weg met de communisten 1" De levensmddelenvoorriening wordt Binnenland. Onderzoek naar de positie van bedrijfs- Snvaliden. De verbinding met de Zeeuwsche Eilanden De „Nijtsngo IV" te Goes. Dr De Visser over staatkundige partgen. Een adres aan de Prov. Staten over bet veer WolphaartsdijkKortgene. Buitenland. Het conflict tusschen Rusland en China. Hongeronlusten in Rusland. Hitte en noodweer 'in het buitenland. met den dag moeilijker. In Moskou zijn brood, suiker, thee, meel en eieren gerant soeneerd, deze artikelen worden alleen op kaarten verstrekt. In andere streken is het nog veel erger. Het volk mag geen levensmiddelen in voorraad hebben. Alle straten worden streng bewaakt. Ieder particulier transport van granen la verboden. In de Toela moest de markt, waar de levensmiddelen verkocht werden, door de politie bewaakt worden, om te verhinde ren, dat de tenten met verbruiksartikelen door het hongerige volk bestormd werden. Öm een dreigenden hongersnood af te wenden, was het noodig, direct treinen met levensmiddelen te zenden uit de stre ken, waar betrekkelijk overvloed is aan voedingsmiddelen. Van een werkelij'ken overvloed is echter nergens sprake. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Het stoffelijk overschot van Comenius gevonden. De langdurige pogingen van de Tsjeoho- Slowaaksche regeering, door verschillen de vooraanstaande personen op weten schappelijk gebied gesteund, zijn gisteren eindelijk bekroond. Men heeft thans in het wachtlokaal van de Weeshuis-kazerne te Naarden een skelet blootgelegd, dat bijna zeker het overschot van den grooten Tsjechischen wijsgeer. Omtrent de waarde van de vondst en de authenticiteit ervan, werd door de aanwezige professoren aan „Het Volk" het volgende medegedeeld: Volgens het kerkregister is het graf, waarin Comenius ligt, genummerd No. 8. Het lag in het koor naast den muur. Tusschen dit graf en den muur lag nog het graf van een kind van drie jaar, terwijl bovendien Nr 8 het eenige graf was, waarin drie man nen justten. Dit was een scherpe aan wijzing voor het graf van Comenius. In overeenstemming hiermede is inderdaad op de tweede rij van graven een graf gevonden, waarin 3 skeletten aangetroffen zijn, waardoor het zeer waarschijnlijk is, dat hier inderdaad het graf van Comenius gevonden is. Het skelet van het 3-jarig kind werd niet gevonden. Waarschijnlijk is dit, evenals op andere plaatsen in de kerk, bij latere werkzaamheden verdwe nen. Van de drie boven elkaar gelegen skeletten was Tiet bovenste dat van een jongen man van 18 k 20 jaar, bet tweede dat van een man van middelbaren leef tijd. Het derde moest dat van Comenius zijn. De schedel,brachycophaal, vertoonde nog de meeste schedelnaden, met name ook de frontaalnaad. Het gebit was nog goed. Hoewel de toestand der naden niet onmiddellijk pleit voor een schedel van een man van 78 jaar, zoo'is dit niettemin mogelijk. In' de komende dagen zullen de onderzoekingen van de overige skelet stukken worden voortgezet 'door prof. Maticgka, prof. van den Broek en prof. Kleinweg de Zwaan. Naar werd mede-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1