No. 240 Maandag 22 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BESTEVAER Interessante Demonstraties 8 Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. J.M. POLDERMAN HET PACHTVRAAGSTUK Buitenland. VOLRIJPE KWALITEIT Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSGH - ENGELSCH e. a, BANKPAPIER Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. op de Tentoonstelling N. S. F. 4 Wisselstroomtoestellen, Electrische Gramafoons, Stofzuigers, Easy Wasch- en Droogmachines, Electrische Fornuizen, 17 tegen voordeelige koersen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44450. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. II. Breedvoerige beschouwingen worden in de Meanorie van Toelichting gewijd aan een zaak! die de meeningen het meest verdeeld houdt, n.l. de regeling van het recht op continuatie. Allereerst wordt de gedachtengang van de Staatscommissie weergegeven, d.e .o.m. schreef Het is zeer begrijpelijk, dat men den zittenden pachter aldus tracht te bescher men, dat het gebruiksrecht van den door hem bebouwden grond versterkt wordt; dat hem onder zekere voorwaarden een recht gewaarborgd wordt op conti nuatie van de pacht bij het eindigen van den pachttermijn. Inderdaad pleit veel voor een dergelijk recht, zijn er veel schaduwzijden aan de thans bestaande rechtspositie van den pachter verbonden. Aan iederen pachter fean thans tegen het eindigen van den pachttermijn wor den opgezegd. Hij bezit geen enkel middel om die op zegging te voorkomen, zelfs niet, al heeft hij heel den pachttijd door met toewijding gearbeid en de goederen van zijn pacht heer verzorgd, als waren deze zijn eigen. Iedere pachter staat er aan bloot, dat op het einde van den .pachttermijn de boerderij opnieuw verpacht wordt. De heengaande pachter is 'dan verplicht, een bod te doen pp root ran volkomen ge lijkheid met ieder ander. Zoowel het een als het ander is voor den pachter nadeelig. Zelfs vergoeding voor verbeteringen, door den pachter aangebracht, kan dit euvel niet geheel wegnemen, want deze vergoeding geeft hem niet de zekerheid, dat hij zijn bedrijf zal kunnen voortzet ten. Te vèel wordt uit het oog verloren, dat dit voor den pachter beteekenen kan: gedwongen werkloosheid, verval tot .ar moede. De pachter, die gedwongen wordt de boerderij te verlaten, verkeert daardoor in veel moeilijker omstandigheden 'dan iemand, dien men dwingt zjjn huis fo verlaten." T „Is de toestand van bedrijfSonzeker- heid, waarin de pachter verkeert, voor hem zelf nadeelig, hij kan ook tot nadeel aan den landbouw strekken, waar do bestaansonzekerheid, die de beroep 3- vreugde verminderen moet, allicht van nadeeligen invloed is op energie en ar- beids lust, factoren, die vrijwel onmis baar zjjn om den bodem ituurzaam te brengen tot een zoo groot mogelijke op brengst. Ook blijft het bezwaar, dat de pachter, door het gepachte in een uitstekenden staat te brengen en te houden, de mede dinging en daarmee de kans om een hoo- geren pachtprijs te moeten betalen bij het einde van Ben pachttermijn, ver groot. Komende tot de bedenkingen, welke rijzen tegen een wettelijk continuatie- recht, merkt de Commissie op: „Zeer zeker kan worden toegegeven aan de voorstanders van een continua- tierechl, dat het in het algemeen wen- schelrjk is, zoowel voor den pachter als voor den verpachter er. voor het bedrijf, om de pacht te continueeren. Inzonden beid geldt dit bij de verpachting van boer derijen. Aldus toch nadert de pacht het meest den eigendom, en de exploitatie door den economisch onafhankelijken, onbezwaar- den eigenaar verdient in het algemeen de voorkeur. Doch er is aanmerkelijk verschil, of de continuatie van de pacht door de wet gebiedend wordt voorgeschreven, zij het ook gebonden aan zekere voorwaar den, dan wel of de continuatie afhankelijk is van de toestemming van de beide han delende partijen, verpachter en pachter. Als de pachter een recht op continuatie erlangt, ontstaat er voor den zittenden pachter een voorrang niet alleen tegen over anderen, die als gegadigden voor de te verpachten landen zouden wenschen °P te treden, 'doch ook tegenover den oigenaar-gebruiker. Deze laatste toch loopt het risico, dat met op de Stands van den Hoofdagent: GROOTE MARKT GOES. tengevolge van de ongunstige resultaten van het bedrijf hypothecair crediet door hem moet worden opgenomen, ja zelfs, dat hij om dezelfde reden zijn bedrijf moet verkoopen. Dergelijk risico draagt de pachter met een gegarandeerd recht op continuatie niet. Hoe ongunstig de resultaten van het bedrijf ook zijn, die niet alleen van de conjunctuur, maar .eveneens van de energie, van de geheele persoonlijkheid van den betrokkene afhangen, den zit tenden pachter is vrijwel voor altijd een bedrijf gewaarborgd." Verdere bedenkingen der Commissie „Een niet minder te duchten gevolg is volgens de Commissie een verstarring van de sociale samenstelling ten plat- telande. Gelijk in de streken met over- heerschemd groot- grondbezit, zal bij een op dergelijke wijze beschermden pach tersstand het voor den landarbeider vrij wel onmogelijk zijn op te klimmen, terwijl ook den keuterboer de gelegenheid ont nomen wordt, zijn bedrijf uit te breiden. Dit 'deel der plattelandsbevolking zal ge drukt worden door het gemis aan gun stige vooruitzichten en aan het land den rug toekeeren. De soepele maatschappelijke Samenstel ling, gelijk deze te onzent veelal op het platteland wordt aangetroffen, en die de kracht er van uitmaakt, gaat te loor, mede in het nadeel van den zoogenaamd be schermden pachtersstand. Na er dan verder op gewezen ia heb ben, dat een dergelijke maatregel aanlei ding zal geven tot velerlei ontduiking, dat in de plaats van pachters zullen ko men bezwaarde eigenaars-gebruikers, dat het grondbezit voor zekere legen der bevolking die zich anders niet voor het landbouwbedrijf zouden interesseeren, geen aantrekkingskracht meer zal heb ben vervolgt de Commissie: Een andere schaduwzijde, aan het wet telijk continuatierecht verbonden, is nog dat het verpachte land een aanmerke lijke waardevermindering zal ondergaan, tegenover het land, vrij van pacht. Wat echter vooral te duchten is bij een dergelijk continuatie-recht, is, dat er een gespannen verhouding ontstaat tus- schen den eigenaar en den pachter. De verpachter, beperkt in een van zijn voornaamste rechten, n.l. aan te wijzen den persoon, aan wien hg zijn eigendom wenscht over te laten, zal moeten dul den, 'dat dit eigendom gebruikt wordt door een .persoon, wien hg het niet wenscht toe te vertrouwen. Hij zal gaan zoeken naar overtredingen van den pachter, die aanleiding kunnen geven tot een ontbinding van de pacht overeenkomst door den rechter. Wordt echter de verhouding van pach ter tot verpachter aldus, dat de verpach ter rich angstvallig gaat afvragen, of er geen middelen zijn om den pachter den voet dwars te zetten, dan wel de pachter zich erop moet spitsen om zich te dekken tegenover allerlei willekeurige toepassing der pachtvoorwaarden, dan is de juiste verhouding verbroken en is het zoowel voor pachter als verpachter verreweg te verkiezen da overeenkomst te beëindi gen. Dan baat ook een recht op continuatie den pachter niet: immers als laatste mid del rest ten slotte den verpachter zijn landerijen te verkoopen. En de verpach- ter heeft het in de hand om deze lande rijen te doen koopen door den landbou wer, wien hij voor de exploitatie wenscht, doordat hg dezen hypothecair crediet ver schaft of met hem een schijncontract aangaat om de goederen binnen zekeren tijd weer aan den oorspronkeljjken eige naar terug te brengen. Ook in dit geval zou het middel, be doelende bescherming van den zitten den pachter, het tegenovergesteld gevolg hebben." De conclusie der Commissie luidt dan ook: „De bezwaren, aan een wettelijk conti nuatierecht verbonden, hebben de Com missie in haar meerderheid weerhouden een dergelijk recht in het ontwerp op te nemen." HET CHINEESCH-RUSSiSCH CONFLICT, Tegenstrijdige berichten. Bemiddelings- goglmjgeii. Buiten de berichten omtrent een scher mutseling aan. de grens en heit bericht, dat de Ver. Staten en Frankrijk Rusland en China hebben herinnerd aan hun ver plichtingen ten opzichte van het Kellogg- pact, is ex heden niets nieuws te ven melden over den toestand in Manasjoerije. De Britsche regeering heeft aan de Amexikaansche en Fransche regeeringen medegedeeld, dat zij zich volkomen aan sluit bij haar pogingen om de spanning tusschen "China en Rusland te vermin deren. Verder wordt beweerd, dat China aan Japan gevraagd heeft tusschenbeide te komen. Toshi Go, de vertegenwoordiger van de Ver. Staten bij den Zuid-Mandsjoe- xrjschen spoorweg, geeft als zijn meening dat Rusland noch China voornemens zijn tot vijandelijkheden over te gaan, en dat zij op het laatste oogenblik tot een vrede lievende Qplossing zullen komen van het geschil over den Chineeschen spoorweg. Bericht .wordt verder, dat troepen der Sovjets Mantsjoeli zijn binnengetrokken en dat de verbindingen met Mantsjoeli rijn verbroken. Uit Peking wordt gemeld: s De regeering te "Nanking heeft haar beraadslagingen omtrent de bemiddeling der Ver. Staten in het conflict met Rus land nog niet beëindigd. In gezagheb bende Chineesche kringen wordt echter verklaard, dat de regeering bereid is, het Amerifcaansche bemiddelingsvoorstel onder de volgende voorwaarden te aan vaarden: 1. De Sovjet-regeering moet de in be slagname van den Chineeschen Ooster spoorweg door Nanking goedkeuren. De regeering te Nanking is bereid, hiervoor aan Rusland een zekere schadevergoeding toe te kennen. 2. De Sövjetregeering moet zich ver binden, de communistische propaganda in China te staken. 3. De regeeringea van China en Rus land moeten na verzoening alle oorlogs maatregelen aan de Russisch-Chineesche grenzen ongedaan maken. 4. Ter regeling van de verschillende quaesties moet tusschen. de beide mogend heden te Peking een Chineesch-Russische conferentie worden bijeen geroepen. Nog geen vïjanldieMjkihleiden,? Een telegram, dat op 19 Juli 's mid dags Iaat uit Mantsjoeli verzonden is, meldt, dat het bericht der bezetting van Mantsjoeli onjuist was. Het telegram zegt, dat er .geen paniek heerscht De Russen en de Chineezen vertrekken, maar de Japanners blijven. De Japansche cor respondent van de Asaki spreekt nu de bezetting van Pograinitsnaja en Mantsjoe li tegen. L 'BernlddeTinigsp oglngen. De Britsche regeering deelde aan de regeeringen van de Vereenigde Staten en Frankrijk mede, dat zij zich volko men vereenigt met de pogingen die deze regeeringen doen om door vriendschap- pelijken raad aan beide partijen een ver mindering van "de spanning, die tusschen China en do Sovjets is ontstaan, teweeg te brengen. In gezaghebbende kringen te Ronden is men niet overmatig pes simistisch wat betreft den toestand. Uit Washington werd gisteren gemeld: Staatssecretaris Stimsom heeft op grond van de voorloopige, hoewel nog niet officiééls antwoorden, welke hij' van China en Rusland op den gedanen stap heeft ontvangen, aan president Hoover verklaard, dat beide mogendheden het Kellogg-pact als basis voor de onderhan delingen panvaarden. Wees voorzichtig in uw keuze van tabak. Rook nooit nu eens dit,dan weer dat merk. Een zachte geurige melange,aie uw gezondheid A vd BIGGELAAR/ÖO^X ROOSENDAAL per pond Die Russen In China geanreateeTcf. De Chineesche autoriteiten hebben voorloopig den Russischen consul te Char- bin o.pg&sloten en zijn terugkeer naar Rusland onmogelijk gemaakt. Voorts wordt beweerd, dat alle Russen boven' de zestien jaar, die zich pp Chineesch grondgebied bevinden, zijn .gearresteerd en jeeds als krijgsgevangenen worden behandeld. Engeïantf en Rusland. De eerste ronde in de onderhandelin gen over de hervatting van de diploma tieke betrekkingen met Rusland is, naar de „Morning Post" verneemt, geëindigd met een afwijzing voor de Britsche re geering. De wensch van mr Arthur Henderson, dat een vertegenwoordiger der sovjet-re geering, die naar Londen zou gezonden worden voor 't maken van voorafgaande schikkingen, volmacht zou hebben" om te spreken over vraagstukken zooals die be treffende anti-Britsche propaganda in 't Britsche rijk, en de regeling der Rus sische schulden, is ongunstig ontvangen. Moskou is niet geneigd deze kwestie vast te knoopen aan de kwestie van het her stel van diplomatieke betrekkingen. Rusland dringt er op aan, dat de on derhandelingen over deze punten gevoerd zullen worden langs den gebruikelijken diplomaticken weg na de hervatting der normale betrekkingen tusschen de beide regeeringen. Het antwoord der sovjet zal behan deld worden in de kabinetszitting van de volgende week. In het lagerhuis zijn Vrijdag verschei dene vragen tot den minister van bin- nenlandsche zaken, mr Clyne®, gesteld naar aanleiding van de weigering der regeering om Trotzki in Engeland toe te laten. Noch de vragen, noch de antwoor den, waren bizonder belangwekkend. Al leen onderscheidde de conservatieve com mandant Bellairs zich door het stellen van de geestige vraag: „Is het den mi nister van binnen!andsohe zaken bekend, dat de heer Trotzki verklaarde in Enge land de practijk van heit socialisme on der een socialistische regeering te wil len' bestudeeren?" In extremistische labourkringen gelooft men; dat de toelating geweigerd is, ten einde de regeering te Moskou niet on aangenaam te zijn. Engeland en de Sovjet-Unie; De Daily Chronicle meldt, dat er twee tegengestelde etroomingen in Britsche politieke kringen in de kwestie van een hervatting der diplomatieke betrekkingen Binnenland. De Goöp. Suikerfabriek „De Zeeland". OpeniDg van de „Ngtengo IV" te Goes. Een meisje van 19 jaar verbrand. Noodweer boven Zuid-Limburg. Buitenland. Het conflict tusschen Rusland en China. Gnoote hitte in het buitenland.. met Sovjet-Rusland zijtn. Die een is ervoer om de stappen tot hervatting der Rn- getlsch Russische betrekkingen uit te stel len tot in het Russisch-Chineesche con flict klaarheid gekomen is; de andere is ervoor om de toebereidselen voor de hervatting 'der betrekkingen te bespoedi gen, opdat Engeland naar weerszijden op de twee regeeringen een vredestrekken- dan invloed kan aanwenden. Do luchtpost op Indie. Het gisteren van Croydon vertrokken wekelijkschen postvliegtuig naar Karachi in Britsch-Indië, vervoerde 25000 brie ven en aangeteekende stukken, duizend kilo lichte vrachten en 10 passagiers, het grootste aantal dat tot nu door den nieuwen dienst bereikt iis. Nog steeds drijvende mijnen. Volgens een bij het radiostation te North-Foreland ingekomen rapport werd eergisteren door stoomschepen op 5 mijl afstand van het East-Goodwin vuur schip een drijvende mijn gepasseerd. Het is opmerkelijk, dat na zoovele jaren nog steeds mjjuen op de Noordzee gezien worden. Hitte in het buitenland. Na de snikheete dagen heeft de Zon dag te Parijs en te Brussel eenige ver ademing gebracht. Zaterdag werden tot nu toe de hoogste temperaturen gemeten; te Parijs steeg het kwik tot 35 en te Brussel tot 33 graden. Wat de hitte nog ondragelijker maakte, was het volkomen gemis aan wind. Zaterdagavond viel te Parijs een «weinig regen, waardoor de atmosfeer echter niet werd verfrischt, integendeel. De Zondag begon met een lichten Zuidwesten wind, waardoor er ten minste eenige koelte kwam. Het kwik steeg gelukkig niet zoo hoog als den vorigen dag. Tegen den middag heeft het boven tal van ^treken geonweerd. Te Salbris, niet ver van Orleans, zijn vier arbeiders in een tank door het hemelvuur gedood;' een vijfde werd ernstig gewond. Bg Charolles heeft de bliksem het Leven geëischt van een jongen van dertien jaar, die onder een boom stond te schuilen. Berlijn heeft Zondag den heetsten dag van het jaar beleefd. Ondanks een korte onweersregen drukte den geheelen dag een ondragelijke hitte op de stad. Om streeks twaalf uur was de temperatuur in het centrum .van de stad in de scha duw 95 graden en in de zon 104. De Berlijnscfae bevolking zocht verkoeling bij de talrijke meren "in de omgeving van de stad. Sfomni in Engeiwid. Niettegenstaande de hevige onweders en de zware regens van Saterdag blijft er hier ernstig gebrek aan water be staan. Zaterdag heeft een geweldige storm boven Londen en Zuid-Engeland gewoed. Een zeebeving joeg het water naar de kust en richtte onder de vele tiendui zenden badgasten schrik en ontsteltenis aan. Het was gelukkig laag tij en daaraan is het toe te schrijven, dat slechts vier dooden en een aantal gewonden zijn te betreuren, doch ware het hoog tij ge weest, het leed zou niet te overzien zijn. Tusschen Cromer en Southampton viel het water met bakken uit den hemel, de donder rommelde zonder onderbreking en „de bliksem wierp zijn schril licht over de wild opdringende zee.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1