No. 245 Zaterdag 20 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland - BEHHÏIH Hindrikse Cos Bank N.V. Goes 'burggraaf" EERSTE BLAD. HET ADRES A. WiLKING llET PACHTVRAAGSTUK^ Buitenland. BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH e. a. BANKPAPIER Belangrijkste Nieuws. Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. i i L tegen voordeelige koersen. SAFE-LOKETTEN VANAF f3.50 PER JAAR BANK-ASSOCIATIE N.V. GOES. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. bureau: Lange Vorststraat 70, Gods. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiên: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 e' Bij abonnement belangrijke korting. Een paar dagen voor het Kabinet de Geer aan H. M. de Koningin zijn ontslag aanbood zijn door die Ministers Dunner tem Kan een tweetal wetsontwerpen inge diend, die met name voor onze land bouwend® bevolking van v.e©l belang moe ten) worden geacht. Het eerste heeft betrekking op de regei- ling van de pocht en het tweede beoogt de instelling van officieeile pachtooimmisi- sies. Van de hier aan de orde gestelde vraag stukken kan niet worden gezegd, dat ze nieuw zijn. Talloioze malen is reeds in het parle ment over het pachtvraagstuk gehandeld. Aan de ©ene zijde bleken er telkens weer zijn die van een wettelijke regeling van het pachtcontraot weinig heil ver wachtten, terwijl daarnaast anderen de opvatting verkondigden dat alleen door zulk een regeling een, hetere toestand voor een groot deel der landbouwende bevolking kan worden verkregen. Dat or op hot gebied van de pacht misstanden zijn wordt vrij algemeen toege geven. Als altijd is het echter ook hier de grootte vraag op welke wijze aan deze misstanden ©en einde kan worden ge maakt. Vandaar, dat reeds in Maart 1919, dus1 ruim 10 jaar geleden een Staatscomimis- sic werd ingesteld waarvan Prof. Diepen horst voorzitter en Mr J. W. Goedbloed secretaris was, teneinde de Regeering in deze zaak van advies te dienen. Dez© commissie heeft als resultaat van haar onderzoek een tweetal rapporten in gediend waarvan het eerste in het voor jaar van 1920 en het tweede in November 1923 kon worden aangeboden. Met waardeering wordt in de Memo rie van Toelichting op het thans ingedien de ontwerp, van den arbeid van deze commissie, nader aangeduid als „een doorwrocht werk dat getuigt van diepgaande studie van de moeilijke stof' gewag, gemaakt, al is het dan ook dat in verschillende opzichten van hare voor stellen wordt afgeweken. Alvorens op enkele bijzonderheden na der in te gaan, willen wiji hier eerst laten volgen, wat ter inleiding in da Memorie van 'Toelichting wordt opgemerkt. „Geen agrarisch vraagstuk zoo heet het daar 1 heeft in den loop der tijden zooveel de aandacht getrokken, zoozeer de landbouwliteratuur verrijkt met tallooze geschriften en artikelen in vakbladen, als het pachtvraagstuk. Het pachtvraagstuk is een economische quaestie van algemeen belang en van nagenoeg algemeen© be kendheid. Op -dezen grond me enen de ondergetee kenden zich te mogen ontslaan van de ver plichting, om, bij wijze van inleiding, een uitvoerige beschouwing over den stand van het vraagstuk te geven. Voor het oogenblik is van meer belang de beantwoording van de vraag, of de ont- wikkeling van het pachtwezen thans zoo danig is, dat een ingrijpen van overheids wege noodzakelijk; is en, zoo ja, in welk opzicht. Wederom verwijzen de ondergeteeken- den naar de uitgebreide literatuur. Behou dens sommigen, die in geen enkel opzicht inmenging door anderen dan de betrokke nen in de pachtverboudingen wenechen, en behoudens hen, die van 'zoodanige in menging weinig of niets verwachten, is er een duidelijke meerderheid aan te wijzen van hen, 'die zij het in verschillende lichting van hoogerband een ingrijpen in de bestaande pachttoestanden beplei ten. Bij de meerderheid heeft de stellige overtuiging post gevat, dat er in het pacht wezen misstanden zijn, welke door het eigen initiatief van de betrokkenen niet kunnen worden weggeruimd, zoodat de overheid de helpende hand moet bieden. Deze misstanden vallen in het nadeel van den pachter uit. Het overvloedig aantal gegadigden en het gebrek aan cultuur grond werken samen om de pachtprijzen hoog op te drijven. Het opbieden bij open bare verpachtingen ontketent bovendien oogenblikkelijke hartstochten, waarvan de pachter later de nadeelige gevolgen moet ondervinden. Het commercieele element in de pachtverboudingen heeft in vele geval len de overhand gekregen, waarbij de per soonlijke band tusschen pachter en ver pachter verslapt is. Het risico van het be drijf 'drukt op den pachter, terwijl hem be- drijfs- en bestaansonzekerheid steeds be dreigen. Wanneer in elke concrete pachtverhou- ding al deze nadeelen ten volle op des pachters schouders 'drukten, zoude men zich er terecht over mogen verwonderen, dat er nog pachters zijn. Toch mag aange nomen worden, dat bovengenoemde be zwaren de opsomming maakt op vol ledigheid geen aanspraak op den pach tersstand, als geheel bezien, drukken en er mede de oorzaak van zijn, dat de toe stand van deze bevolkingsgroep, over het geheel genomen, niet rooskleurig is. De ondergeteekenden zijn dan ook van meening, dat de wetgever in dezen niet stil mag zitten. Dat de wetgever in staat zou zijn, de misstanden in het front aan te vallen, 'Stelle men zich niet voor. Zoodani ge aanval is slechts in te leiden door ver meerdering van cultuurgrond door inpol dering, ontwatering en ontginning, voorts voorlichting door consulenten en het land bouwonderwijs alsmede onderlinge orga nisatie. Daarnaast blijft er echter voor den burgerlijken wetgever een taak om be tere verhoudingen te bevorderen. Bij' het ontwerpen van het onderhavige wetsvoorstel is hetgeen volgens de theorie te verbeteren ware, getoetst aan wat in de practijk uitvoerbaar en met onze opvat tingen, afkeerig 'als zij zijn van al te veel ambtelijke inmenging, overeen te bren gen is. De ondergeteekenden meenen, dat de ontworpen regeling, zonder meer dan sirikt noodzakelijk is in te grijpen in de vrijheid van partijen, de ontwikkeling van het pachtwezen zóó zal kunnen leiden, dat de bezwaren, die daaraan thans kleven, zooveel doenlijk weggenomen kunnen wor den." voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST HET CONFLICT TUSSCHEN CHINA EN RUSLAND. De vijandelijkheden reeds begonnen. Uit Peking wordt gemeld, dat gister middag te half vier de telegrafische ver binding tusschen Moskou en Peking ver broken werd. Pogingen van het Chinee sche Tölegraafagentschap om verbinding met Moskou te krijgen werden door Mos kou onbeantwoord gelaten. Bovendien hebben Sovjet-autoriteiten gisteren geweigerd de post van een Ghi- neesch stoomschip, bestemd voor Europa, in ontvangst te nemen. Het Chineesche stoomschip zal naa,r China terugkeeren en de post zal over Amerika naar Europa ge zonden worden. Gemeld wordt, dat de Russen het offen sief hebben ingezet en de grensplaatsen Progranitsnaja en Mantspoeli hebben be zet. De „British United Press" meldt, dat zwaar kanonvuur is gehoord nabij Po- granitsjnaja, hetgeen het gerucht, dat de Russen die stad hebben aangevallen, zou bevestigen. De Ghineezen hebben den spoorwegtunnel vernield en op het be richt, dat er Russische oorlogsschepen in aantocht waren, zijn tot de zeegeul bij San Fen Ho mijnen gelegd. Aan de Russisch-Ghineesche grens is de brug over d® Amoer, die de verbinding vormt tusschen de steden Sachaljang en Bogowjeisj, door de Chineezen opgebla zen. Een démarche van de Vereenigde Staten. De Amerikaansche regeering, heeft de aandacht van de regeering en van Sovjet- Rusland en China gevestigd op het feit, dat beide onderteekenaren zijn van het Kelloiggpact tegen den oorlog. De regeei- ring is tot deze démarche overgegaan naar aanleiding van het gevaar van een oorlog tusschen Rusland en China. HONGERONLUSTEN IN RUSLAND. Het verzet der boeren i Sovjets. Aan een overricht in L tsche blad „Le Populaire" over de t nde onte vredenheid onder de RussisoUe boerenbe volking, is het volgende ontleend: In een maand tijd werden in één district 270 communistische ambtenaren door de revolutionaire boeren vermoord. In Paskou vooral nemen de onlusten hand over hand toe. Het huis, waarin de bureaux der sovjets gevestigd zijn, werd belegerd. In 'het district Georgia duurde de op stand twee volle weken. Stalin hield ech ter alles zooveel mogelijk geheim, totdat de opstand onderdrukt was. De Gepoe zelf schijnt den toestand als zeer ernstig te beschouwen. Men beweert, dat zij' door een deputatie aan Stalin liet verklaren, dat zij' niet meer kon instaan voor de handhaving der orde. Op verschillende plaatsen hebben de stakingen een politiek karakter aangeno men; in Sermoos en Orecowo Sanewo klonk uit de oproerige menigte de kreet: „Weg met de communis ten I" De levensmiddelenvoorziening wordt met den dag moeilijker. In Moskou zijn brood, suiker, thee, meel, en eieren ge rantsoeneerd, deze artikelen worden alleen pp kaarten verstrekt. In andere streken is het nog veel erger. Het volk mag geen levensmiddelen in voorraad hebben. Alle straten worden streng bewaakt. Ieder particulier transport van granen is verboden. In de Toela moest de markt, waar de le- Overstroomingen in Britsch-lndië. In Simd (een deel van het Br. Indische presidentschap Bombay) zijn 20 men- schenlevens tot nu toe verloren gegaan tengevolge van overstroomingen, welke op stortregens volgden. In heel Sind hebben de katoen- en de rijstoogst en de veestapel zware schade ge leden. De huizen zijn zwaar beschadigd. Aardbeving te Melilla. Uit Melilla wordt gemeld, dat gisteren onder de bevolking groote schrik ontstond door een aardbeving, die gepaard ging met een langdurig onderaardsch gerom mel. In langen tijd is een zoo sterke aard beving te Melilla niet meer waargenomen. Mac Donald riog niet naar Amerika. Door het Amerikaansche staatsdeparte- roent te Washington wordt omtrent 'het uitgestelde bezoek van Mac Donald aan de Vereenigde Staten langs particulieren weg medegedeeld, 'dat de Engelsche eerst mi nister zelf niet wenscht naar Amerika te komen, voordat de vooruitzichten op suc ces 'bij besprekingen over de vlootkwestie werkelijk aanwezig zijn. Maar in beginsel acht men het bezoek toch vaststaand, medegedeeld, dat de Engelsche eerste mi- Washington echter een zekere terughou dendheid, aangezien men het ook daar wenschelijk 'acht, dat de voor-besprekin gen inderdaad het uitzicht op een gunstige oplossing moeten openen alvorens men tot openbare onderhandelingen kan overgaan. vensmiddelen verkocht werden, door de politie bewaakt worden, om te verhinde ren, dat de tenten mef verbruiksartikelen door het hongerige volk bestormd werden. Om een 'dreigenden hongersnood af te wenden was het moedig, direct treinen met levensmiddelen te zenden uit de streken waar betrekkelijk overvloed is aan voe dingsmiddelen. Van een werkelijken over vloed is echter nergens sprake. De Margarine-Unie naar Londen? (Naar de „N. R. Grt." uit goede bron verneemt, zou de kans heel groot zijn, dat de Margarine-Unie, de 'groote combinatie JurgensVan den Bergh, haar zetel te Rotterdam gaat verlaten en dat 'haar kan toren over eenigen tijd naar Londen zul len worden 'overgebracht. De overplaatsing zou in hoofdzaak moe ten worden toegeschreven aan den wensch van de firma Lever Brothers, met welke reeds sedert geruimen tijd over een nau were samenwerking wordt onderhandeld. Dreigend arbeidsconflict in Engeland. Het dreigend conflict in de katoen industrie van Lancashire is op het dood© punt gekomen tengevolge van het besluit der werkgevers om de loonen te ver lagen. In dei gistermiddag te Manchester ge houden gemengde conferentie eischten de vertegenwoordigers der werknemers, da.t de aankondiging' nopens de loonsverlaging zou worden ingetrokken alvorens de on derhandelingen zouden beginnen. Die patroons weigerden aan dezen eisch gevolg te geven en dientengevolge werden de besprekingen afgebroken. De toestand is! thans zóó, dat indien de arbeiders of de regeering geen nieu wen stap doen, 'ten einde alsnog het conflict te bezweren, alle arbeiders bij de katoenindustrie, d.w.z. meer dan een half milltoen personen, op 27 Juli zullen wor den uitgesloten. De staat van beleg in Ciharbïn. Een telegram uit Charbin zegt, dat naar aanleiding van de breuk tusschen Rus land en China de staat van beleg in de stad Is afgekondigd. Sterke Chineesche patrouilles trekken rond. De gouverneur heeft een proclamatie uitgevaardigd, waar in hij de aanstichters van ongeregeld heden met de doodstraf bedreigd. Alle bladen zijn gecensureerd; het za kenleven staat stil. Het Japansche consu laat is overvol met Sowj et-Rus Sen, die om visa vragen voor Dalni. Clhima niet op oorlog voorbereid. De correspondent te Peking van de Daily Telegraph meldt, dat nergens in China oorlogstoehereidselen worden ge troffen. Nergens in Zuid-Mandsjoerije, op welk gebied de last der defensie geheel drukt, is iets van troepenbewegingen te bespeuren. Nanking staat alleen maar in diplomatieke gedachtenwisseling. Het land is inderdaad geheel onvoorbereid voor een conflict met een buitenlandsche mo gendheid en zelfs in Mandsjoerije ont breekt elke samenhang, zoodat de Mand- sjoerijsche provincies in militair opzicht aan *de genade ©ener Westersche strijdmacht zijn overgeleverd. Zou Rus land een inval beproeven, er zou slechts geringe tegenstand worden geboden. De ovetetroomingen in Kiein-Azië. Uit Konstantinopel wiordt gemeld, dat de overstroomingen in Klein-Azië ont zettende afmetingen aannemen. Het aan tal do'oden wordt op meer dan duizend geschat. De meeste bewoners zijn naar de bergen gevlucht, aangezien het dal- gebied meer en meer door het water ontoegankelijk wordt. Binnenland. Afscheid van den heer A. van Veen te Souburg. De staking te Zaandam. Buitenland. De vijandelijkheden tusschen China en Rusland begonnen. Overstroomingen in Britsch-lndië. MacDonald nog niet naar Amerika. Hongeronlusten in Rusland. Okalkókmden. mfmwKshmckr MMm, De Koningin weer n,aar Het Loo. De Koningin is gistermiddag te 2 uur per auto van het paleis het Huis ten Bosch naar het Loo vertrokken. De commissie voor Curagao. Gistermiddag is per stoomschip Simon Bolivar juit Amsterdam vertrokken de commissie, welke is ingesteld naar aan leiding van den overval op Curaqao. De Haagsche inspecteur van politie Rie ken is daartoe gisterochtend met den trein van .9.05 uur naar Amsterdam vertrok ken, waarbij hem uitgeleide gedaan werd door zijn chef en zijn collega's van de afdeeling controle. De vestiging in de Vereenigde Staten. De directeur van de Vereen. „Landver huizing" deelt mede, dat hem gebleken is, dat het bericht dat het quotum! voor Ne derlanders die zich in de Ver. Staten wenschen te vestigen ongeveer terdub- beld is, velen in den waan heeft gebracht, dat zij bijl aanmelding al dadelijk of spoe dig aan de beurt zouden zijn voor een visum. Dit is echter volstrekt niet hef geval; de wachttijd is wel korter geworden bij een zelfde aantal aanvragen, maar ook nu zal nog rekening gehouden .moeten wor den met een wachttijd van ongeveer één zoo niet twee jaar of langer. Het is dus in het belang van hen die zich in de Vereen. Staten willen vestigen, om .tijdig bij den Amerikaanschen consu- lttiren Dienst een visum aan te vragen. Zij' zullen voorts verstandig doen den wachttijd te gebruiken om zich voor emi gratie naar de Ver. Staten voor te be reiden en daarom ook tijdig inlichtingen in te winnen bijl het bureau „Landverhui zing", Bezuiderihjoutscheweg 97, Den Haag. Een inval In Suriname? 'Onder dit opschrift bevat „De West" het navolgend bericht: Krijgen wij, na den inval op Curasao, ook een inval in Suriname? Men zou dit aflei den uit liet volgend bericht, dat wij ui.t AI- bina ontvangen gedateerd 26 Juni: Onze districtscommissaris gaat overmor gen naar de Tapaüahony. Volgens anderen houdt deze reis verband met berichten, dat een .40-tal Brazilianen over de grens gekomen zouden zijn en zich gevestigd hebben' aan de Boven Tapanahony. De commissaris zou nu een onderhoud heb ben met deze beeren, die intelleotueelen worden genoemd. De geneesheer, Dr Fa» verey gaat mede. Zijn vervanger, di' Iliemoke, is reeds hier aangekomen. De heer Colijn naar de Tweede Kamer? Haar aanleiding van de toepende en gedeeltelijk als onjuist gekwalificeerde ge- nachten merit do „Tjji" op:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1