Gemengd Nieuws. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Rechtzaken Land- en Tuinbouw. Het wereldcomité voor meisjes-padvinders, dat van 17 tot 24 Juli te Den Haag een confe rentie houdt in het ge bouw van het Roode Kruis. auto's voor bezoek aan Se Middelburg- sche Markt overgezet. Provinciale bibliotheek. In het verslag der Prov. Bibliotheek over 1928 wordt met erkentelijkheid vermeld^ dat Ged. Staten wederom een extra-crediet gaven voor het aanschaffen van 100.000 cataloguskaarten, zoadat deze niet ten laste kwamen van de som, welke voor aanschaf van boeken en administratie is uitgetrokken. Ook in 1928 werden o.a. van den heer J. H. Dcibal boeken ten geschenke ont vangen. Voor zoover mogelijk, werden in complete boeken en seriewerken gecom pleteerd, terwijl, wat de collectie Zeelan- dica verrijken kan, steeds werd aange schaft. In 1928 bezochten 6442 personen de bibliotheek. Er werden 5375 boeken uit geleend, 411 werden naar buiten Middel burg gezonden, van andere bibliotheken werden er 296 op aanvrage verstrekt. De arbeid aan den trefwoordencataloguis ging geregeld voort. Van den systemati- scben catalogus kwamen in den loop van het jaar gereed de afdeelingen Opvoe ding en Onderwijs, Land- en Volken kunde, Kunst en Technische Wetenschap pen. Middelburg. De Industrie- en Huishoudschool. Gisterenmiddag hebben wij ons gaarne aangesloten bij de velen, die een bezoek brachten aan de tentoonstelling, die gehouden werd, even als vorige jaren in de verschillende lo kalen van de Industrie- en Huishoud school. Het wordt wel lastig om ieder jaar van cleze tentoonstelling een be schrijving te geven, want natuurlijk lijkt iedere tentoonstelling weer zeer op baar voorgangster, althans zeker voor ons, die er ons wel van zuEen onthouden een deskundige beoordeeling in onderdeelen te geven. Maar toch willen wij1 met deze feite lijk negatieve opmerkingen niet volstaan, temeer waar wij de opmerking hoorden, dat wij1 een der vakken in vorige versla gen wel wat stiefmoederlijk hebben be deeld. Wy herinneren ons zulks niet, maar willen trachten, wat wij in de oogen van de naastbetrokkenen hebben mis daan bjj deze weer te herstellen en dan deelen wij het eerst mede, wat wij aan troffen op de afdeeling fraaie handwer ken. Dat was dan in de eerste plaats een keurig soliede weefgetouw, waarop keu rige kleedjes, kussens en wat dies meer zij worden vervaardigd en dit met o.i. uitstekende resultaten. Maar natuur lijk zou het verkeerd zijn de leerlingen alleen de vaardigheid in weven bij1 te brengen, en daarom was er ook geëta leerd mooi haak-, borduurwerk enhoe de andere producten van vrouwe lijken ijver ook mogen heeten, als evenveel bewijzen van het goede onderwijs ook in dit vak. Evenals trouwens ook op andere afdeelingen, waren hier geschei den de voorwerpen vervaardigd door de leerlingen der school zelve en door die van 'de verschillende cursussen. Speciaal werd onze aandacht getrokken door werk wat reeds voor jaren bekend stond als wafeltjes-goed, maar in afwijking van vroeger wordt dit nu met vierkante figu ren bewerkt. Daarop is tegenwoordig ook het teeken- onderwijs gebaseerd, waarbij op den voor grond wordt geplaatst het leeren begrij pen van vakken en kleuren en waarbij afgestapt is van de gedachte, dat die teekeningen bepaald als voorbeeld voor de fraaie handwerken moeten dienen; dit is alleen het geval, als de onderwijzeres in laatstgenoemd vak meent, dat de tee- kening er voor geschikt is. Wij verlaten nu in gedachte deze zaal om to gaan zien bij de afdeeling nuttige handwer ken, verdeeld in de lingerie-afdeeling, waar de vele aanwezige kleeding stukken, zakdoekjes enz. lieten zien, dat iedere leerlinge, die de school verlaat, als zij wil in staat is voor haar toekomstig jong huishouden heel wat gereed te ma ken. Dit is niet minder het geval bij de van de eerste verdieping nog niet ge noemde afdeeling, n.l. het costuumnaaien. Het moge wellicht wat ouderwets klin ken, maar wij1 hebben allen eerbied voor de vrouw, die ook de costuums voor haarzelf en haar grootere of kleinere dochters weet te maken, hetzij van nieuw hetzij1 van oud, en juichen het daarom ten zeerste toe, dat op deze school van het eenvoudigste tot de meest gekleede japonnen en jurkjes liggen, gemaakt door de leerlingen onder deskundige leiding, die haar opvoedt tot practische huisvrou wen. Dit doen ook de verschillende af deelingen, die beneden gevestigd zijin. Ten eerste is dit het geval met de afdeeling koken. Hier in de keuken stonden weer de heerlijkst gereed gemaakte spijzen en dit met de minst mogelijke kosten, maar men doet hier ook veel aan den inmaak en dat het toebereide een goeden naam heeft, blijkt wel uit het feit, dat er gis termiddag van het groote aantal potjes jam bijna geen meer over waren, zooveel kooplustigen waren er geweest. De tweede afdeeling is hier beneden die voor waschbehandeling, alles zag er hier even keurig verzorgd uit en in deze zelfde zaal troffen wij verschillende voor werpen voor de lessen in warenkennis aan, die ieder voor zich van groote be- teekenis 'bij' de lessen zijn en ten slotte nog pakkende voorbeelden in zindelijk heid, behoorlijk opdienen van spijs en drank, enz. De derde en zeker niet de minste af deeling is die van het algemeen vormend onderwijs, waarbij de leerlingen tal van wenken worden gegeven, die voor ieders verder leven van groote beteekenis zijn. Zoo leert men behoorlijk brieven stellen, adressen schrijven, invulling van post en andere formulieren, en wat al meer in het dagelijksch leven voorkomt. In deze zaal was ook een „stand" in gericht voor de zuigelingenverzorging, waarbij duidelijk gedemonstreerd werd, wat wel en wat niet goed is voor de kleine wereldburgers. Als wij nu nog melden, dat in de be stuurskamer een verkoopplaats was inge richt van op de school vervaardigde klee- ren enz. dan me enen wij weder een beeiu hebben gegeven van wat op deze inrichting van onderwijs zooal wordt ge doceerd. Kapelle. Bij een bloemenkweeker alhier werden uit zijn warenhuis in de laatste weken herhaaldelijk Chrysanthenums ont vreemd. Gisterenavond ontdekte men zulks weer. Het mocht de Rijkspolitie gelukken, om den dader met de bloe men te Bergen op Zoom aan te houden. Nisse. In de Woensdagavond gehouden raadsvergadering waren alle leden aan wezig ,en werd het Volgende behandeld. De rekening van Tiet Burgerlijk Arm- 1 over 1928 werd goedgekeurd iu ontvang op f7248.57 en in uitgaaf op f 4249.54, batig slot f 2999.03. De ge meenterekening over 1928 werd den Raad aangeboden. In de commissie tot nazien der rekening werden benoemd de heeren C. J. Bos en F. Daalman. Aan de muziekvereeniging „Ons Ge noegen" werd voor 1929 een subsidie toegestaan groot f50. Aan den wegwerker J. Bos werd eer vol ontslag verleend. Besloten werd een oproeping te doen van gegadigden voor deze betrekking. Kruiningen. Door lekkage der hoofdbuis van de waterleiding onder Schore wordt deze Zaterdagnacht afgesloten en gerepa reerd, waarvoor alhier aan den Zandijk een reserve watertorentje is 'gebouwd om den druk te regelen. Kloetinge. Donderdag kwam de Raad dezer gemeente in een openbare ver gadering bijeen. Voorzitter de Burge meester; afwezig met kennisgeving R. Buitenhuis, zonder kennisgeving J. Straub. De notulen der vergadering van 13 Juni j.l. worden goedgekeurd. Ingekomen zijn: a. goedkeuring wijzi ging begrooting 1928;(b. goedkeuring over name grond Vogelzangsche pad; c. Ven slag over 1928 van de Gezondheidscom missie gezeteld te Goes; d. schrijven van Ged. Straten betreffende het heffingsper centage plaatselijke .inkomstenbelasting. Bovengenoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. e. Verzoek der vereeniging tot bevor dering yan den arbeid voor onvolwaar dige arbeidskrachten om toe te treden als lid. Wordt aangehouden tot de vol gende vergadering. f. Verzoeken .van J. de Laat en H. Slabbekoorn om ontheffing van honden belasting. Wordt besloten een i/2 jaar ontheffing te verleenen. Eenzelfde verzoek van C. Schrijver om ontheffing over 1928 wordt tot de vol gende vergadering aangehouden. Voorstel van B. en W. tot aanvaar ding van het door Mevrouw Clotterbooke Patijn van Kloetinge geb. Huijdecoper ge schonken ameublement voor de raadszaal. De voorzitter leest een brief voor van Mevr. Clotterbooke Patijn van Kloetinge, waarbij zij dit ameublement aanbiedt. Met algemeene stemmen wordt het ameublement aanvaard. De voorzitter geeft hierop een resumé over de ambachtsheerlijkheid van Kloe tinge, en eindigt deze met het volgende: „Na bet overlijden van J. C. Clotter booke Patijn is de Ambachtsheerlijkheid geworden aan Johan Jacob Clotterbooke Patijn, welke is gehuwd geweest met Mej. M. I. A. J. C. Huijdecoper. Beide hebben zich het vertrouwen der inwoners dezer plaats weten waardig te maken, zoodat een ieder steeds op vriend schap en hulp bij hen kon rekenen. Zij leefden met de bevolking mede en droe gen de behoeften en belangen derzelve na aan het hart. Het was dan ook een droeve dag op 2 Maart 1922 toen ons de mare bereikte dat de Ambachtsheer was overleden. On getwijfeld zal zijn nagedachtenis in deze plaats nog vele jaren in dankbare her innering voortleven. De schenking door Mevr. Clotterbooke PatijnHuijdecoper zal ongetwijfeld de banden van vriendschap met Kloetinge vorsterken daar het aandenken tot in vele geslachten zal kunnen getuigen van de verknochtheid van deze gemeente aan genoemde familie. Na den dood harer vader is de am bachtsheerlijkheid overgegaan aan I. M. Clotterbooke Patjjn, thans gehuwd met Jhr H. Radermacher Schorer. Moge het haar gegeven worden een lange reeks van jaren de voetsporen harer ouders te volgen, zoodat zij met haar man de achting en liefde der bevolking moge verwerven ter hunner voldoening en tot heil van deze plaats." (Applaus). Op voorstel van den heer de Rijk wordt hierop besloten staande de vergadering, een telegram van dankbaarheid te ver zenden. Het voorstel van B. en W. tot ruiling van grond met J. Beenhakker wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel van B. en W. om met in gang van 1 Sept. a.s. een mannelijke leer- -kracht te benoemen aan de 0. L. school voor rekening der gemeente. De voorzitter leest een schrijven voor van het hoofd der school, waarin deze op de wenschelijkbeid wijst om een leer kracht 1e benoemen. B. en W. komen met dit voorstel omdat zulks is in het belang van het onderwijs en omdat samenvoeging van klassen niet goed mogeljjk is. De heer de Rijk zwaait B. en W. lof toe voor de loyale houding en wijst er op; dat "Tiet aanstellen van een leerkracht in het belang is van het toekomend geslacht. Het voorstel wordt hierna met alge meene stemmen aangenomen. Aangesteld zal worden zoo mogelijk een jonge kracht. Vastgesteld wordt hierna een verorde ning op het schoolgeld voor het vervolg onderwijs. De heer Zweedijk maakt hierbij de opmerking dat het tarief begint bij te lage inkomens. De voorzitter antwoordt hem daarop dat bedoeld bet zuiver in komen. Voorstel van B. en W. om op het Markt veld een muziektent te bouwen onder de volgende voorwaarden: le. Hot indertijd hiervooT belegde be drag van ruim f 300 wordt ter beschik king gesteld der gemeente. 2e. De tent blijft het eigendom der gemeente. De voorzitter licht het voorstel toe en zegt, dat nu het muziekgezelschap siteeds vooruit gaat, R. en W. het ook wen- schelijk achten een tent te plaatsen. In dor tijd is bij een festiviteit door een eerecomité een bedrag bij elkaar gebracht wat nu uitstaat bij een bauk. Dit bedrag zal bij bouwen van een tent aan de gemeente moeten komen. De heer Hoogstraate zet in den breede uiteen hoe indertijd aan dit bedrag is gekomen en zegt, dat. bij hot comité nog geen verzoek is ingekomen om de uit staande gelden ter beschikking der ge meente te stellen zoo tot den bouw eener tent door de gemeente mocht worden overgegaan. Spreker geeft de verzekering, dat zij dit bedrag gaarne zal afstaan. De heer de Rijk is verheugd over liet voorstel en wijst op de opvoedende kracht die van muziek uitgaat, De heer Zweedijk zegt naar aanleiding van het gezegde van den heer de Rijk, dat hij in deze gemeente nog weinig van die opvoedende kracht heeft waar genomen. Hot voorstel wordt hierna met 4 tegen 1 stem (dhr Zweedijk) aangenomen. Aangeboden wordt de gemeenterekening over '1928. De inkomsten van den gewonen dienst hebben bedragen f 54489.19, de uitgaven f 50935.921/2, alzoo een batig slot van f 3553.261/2. De inkomsten van den kapitaaldienst f 7681.71, de uitgaven f 7572.01, alzoo een batig slot van f 109.70. Tot leden van de commissie tot na zien dier rekening worden benoemd de heeren Hoogstraate, Straub en Zweedijk. Eveneens wordt aangeboden de reke ning over 1928 van het burgerlijk arm bestuur, sluitende in ontvangsten met f 22792.001/2, in uitgaaf met f 20136.26, alzoo een batig slot van f 2655.741/2. Ook wordt aangeboden de begrooting voor 1930 van genoemde instelling met eindcijfer f 16322.601/2. Tot leden der oommissie tot het na zien dier bescheiden worden benoemd de heeren Buitenhuis, van Liere en 'de Rijk. Vervolgens wordt de gemeentebegroo- ting 1929 gewijzigd. Bij de rondvraag wijst de heer Zwee dijk op de zijkanten van het Noordeinde en op den slechten toestand waarin het Marktveld verkeert. Spreker zou daar gaarne verandering zien, hetgeen meer dere leden wenschen. Hierna sluiting. Naar de maanUit Worcester in den staat Massachussets (V.S.) wordt gemeld, dat prof. Goddard, hoogleeraar aan de Universiteit aldaar, gisteren een poging zou doen om uit een speciaal voor dit doel gebouwden toren een raket af te schieten naar de maan. Het raket vloog ongeveer een duizend voet hoog en ontplofte toen met een knal, die mij lenver in den omtrek' hoorbaar was en tengevolge waarvan alle ruiten van de Universiteitsgebouwen sprongen. De res ten van de raket vielen brandend naar beneden, zonder echter op plaatsen neer te komen, waar zij schade konden aan richten. De stad geraakte in groote op winding en politie en brandweer spoedden zich naar de plaats, van waar het projec tiel was afgeschoten. Zijl vonden echter slechts den professor en zijn assistenten. Het raket was 9 voet lang en had een doorsnede van 28 inch. Het bevatte een gas, dat de explosies moest veroor zaken, welke het projectiel de vereischte snelheid moesten geven. Treinbotsing. Op den mijn- spoorweg KerkradeSimpelveld, nabij de mijn Willem Sophia heeft Woensdagnat middag een treinbotsing plaats gehad tus- sclien een locomotief, met vier wagons, en een losse locomotief, beide toebe- hoorende aan het spoorwegbouwbedrijf te Utrecht, terwijl een kolentrein van de Domaniale mijn naar Simpelveld reed. Vier wagons werden totaal vernield. Da delijk werd met het opruimingswerk be gonnen. De matcrieele schade is groot. Er zijn geen, persoonlijke ongelukken. Ontploffing in een waren huis. Een geweldige ontploffing heeft in de wijk der buitenlanders te Hanv month (Indiana) een warenhuis van drie verdiepingen totaal vernield. Men schat de materieele schade op 300.000 dollar. Ook belendende gebouwen beliepen scha de en tal van vensterruiten werden ver nield. Gelukkig werd niemand gokwest. De politie vermoedt dat de ontploffing verband houdt met de arbeidersonlusten. Doodgevallen. In de buurtschap Harbrin'khoek, onder de| gemeente Tub- bergen, is de 53-jarige vrouw L.. terwijl zijl aan het hooi inhalen was, achterover van den hooiwagen gevallen. De onge lukkige kwam zoodanig te vallen, dat zij haar rugwervel brak. Terstond is zij naar het R.K. Ziekenhuis te Almelo vervoerd, alwaar de ongelukkige aan de bekomen kwetsuren is overleden. Mej. L. was ge huwd en laat man en 3 kinderen na. Een verdwaalde'kogel. Dins dag verbrijzelde een kogel een ruit van •het hulpp'ostkantoor te Oeffelt. Hij' sloeg ten slotte een schilderijtje van den muur stuk. De kogel werd later onder den lessenaar gevonden. Op het kantoor be vond zich het zoontje van den kantoor houder, dat gelukkig niet getroffen werd. Lijk gevonden. Gistermiddag werd in een droge sloot, onder Zuid- wolde (Friesland), een lijk gevonden van een "man, wiens identiteit onbekend ,is. Het lijk is naar de begraafplaats over gebracht. Een breukband lag naast het lijk, dat daar ten -minste drie weken moet hebben gelegen. Het tragisch geval te Cat- pel 1 e. Men deelt aan „Het Huisgezin" mede, dat bij de gerechtelijke schouwing van het lijkje van het 5-jarig meisje der familie Z. te Vrijhoeve-Capelle, dat naar men weet, door den vader gestraft werd, omdat het een ruit bad vernield en na de lichamelijke straf (een klap) zou zijn gestorven, gebleken is, dat het kind niet tengevolge van dezen klap zou zijin gestor ven, doch alleen tengevolge van verschil lende factoren van schrik, angst, enz. die een tot het uiterste opgedreven zenuw overspanning teweegbrachten, welke het bekende droevig gevolg had. De beklagenswaardige ouders zijin. ten prooi aan de grootste neerslachtigheid en radeloosheid. —SBH*— Nekkramp. In het woonwagen kamp te Deventer is bij een 8-jarigen jongen een geval van nekkramp geconsla- teerd. De patiënt is geïsoleerd en liet kamp ontsmet. Niemand mag het kamp in of uit. Auto en machines verduis terd. Een expediteur te Amsterdam had zijin knecht met eon auto die f 1500 waard was, naar Nijmegen gestuurd om daar ma chines, ter waarde van f2500 te halen. De machines zijn inderdaad afgehaald, maar de expediteur heeft vruchteloos op de aankomst gewacht, evena s op de au o en den knecht. Daarom heeft de expedi teur aangifte van verduistering gedaan. De warmte. In de buurtschap Aimhoedo te .Lorhem is de 70 jarige land bouwer N. op het land door de warmte bevangen en aan do gevolgen overleden. Een zeldzaam jubilé. Te Bree- devoort kan do brandweer eind dezer maamd het feat herdenken, dat ze in 25 jaar geen dienst heeft behoeven te doem. De 8-jarige kiezer. De vader van van een knaap van 8 jaren,, is in Engeland tot een boete van 10 shilling veroordeeld, om dat hij zijn zoontje, welks naam per abuis op de kiezerslijst stond, toch liet stemmen. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 10 Juli 1929. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: als bestuurder van een rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg hou den: K. M. te Vlissingen, f 3 to. s. 8 d. fa.; J. S. te Vlissingen, f 3 b. s. 3 d. fa.als be stuurder van een rijwiel daarmede een weg, -die ingevolge het bepaalde bij het „Motor- en Rijwielreglement" voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen is gesloten, berijden: P. M. te Vlissingen, f 3 b. s. 3 d. h.; als bestuurder van een mo torrijtuig, daarmede over een weg rijden terwijl het rijtuig niet is voorzien van twee onafhankelijk van elkaar onder het beredk van den bestuurder rich bevindende, krachtig werkende remmen: J. V. te Mid delburg, f 10 b. s. 10 d. h.; niet zorgen, dat etn door hem op den openbaren weg ge plaatst voorworp behoorlijk verlicht is, na gedaan verzet: F. G. te Serooskerke: Be krachtiging van het vonnis van 19 Juni 1929, waarbij hij werd veroordeeld tot f 10 b. s. 10 d. h.; zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openharen weg be vinden: J. M. te Middelburg, f 15 b. s. 15 d. h.; J. L. F. te Vlissingen, f 10 b. s. 10 d. h.; P. G. K. te Vlissingen, f 15 b. s. 15 d h.; idem, terwijl nog geen jaar is ver- loopen, sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige aan gelijke overtreding is onherroepelijk geworden: A. 0. te Vlis singen, f 15 b. s. 15 d. h.; in de gemeente Vlissingen een vaste stof nederwerpen op andere openbare plaatsen, dan die daartoe 'door B. en \V. bestemd en door bordjes aangewezen zijn: J. A. P. v. W. te Vlis singen f 10 b. s. 10 d, h. Bij arrest van het Gerechtshof te 's Gravenhage is P. M. J., 28 jaar, wo nende te 's lieer Arendskerke niet ont vankelijk verklaard in het door hem in gestelde hooger beroep tegen een von nis van Een Politie-rechter te "Middelburg waarbij hij wegens overtreding van de Rijwielbelastingwet, werd veroordeeld tot een geldboete van f25 of 10 d.h. Rij arrest van het Gerechtshof te 's Gravenhage is vernietigd het vonnis van de Rechtbank te Middelburg, waar bij J. P., 37 jaar, koopman te Hansweert wegens verboden nederlage werd ver oordeeld tot een geldboete van f70.30, subs- 25 d.h. Het Hof heeft verdachte thans tot dezelfde straf veroordeeld, be nevens de verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen sigarettenpapier. De aardbeien-oogst. Uit Beverwijk wordt aan. „Het Volk'" gemeld De aanvoer der aardbeien wordt met den dag kleiner en het laat zich aanzien, dat de volgende week de veilingen al niet veel meer te beteekenen zullen heb ben, zoodat de campagne dit jaar al heel spoedig is afgeloopen. Dinsdagavond bedroeg de totaal aan voer aan de gezamenlijke veilingen nog geen 100.000 K.G. v De fabrieken zijn nog lang niet voorzien en de prijzen stijgen dan ook geregeld; gisteravond was de doOrsnee-prijs f 91 per 100 K.G. l 1 1 «1 FfWj De verwachting, dat geen aardbeien in verschen toestand meer naar Engeland zouden worden verzonden en dat hier door de prijzen zouden dalen, is niet bewaarheid geworden. Mooie partijen gaan nog altijd daarheen. Het grootste kwan tum wordt echter voor de jamfabrieken opgekocht. Hoewel het voor de tuinders prachtig is, dat het product zulke hooge prij zen opbrengt, blijft het publiek van deze vrucht nu zoo goed als verstoken, daar ze nie/' te (betalen is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6