DE ZEEOW TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. LANGS EEN DIEPEN WEG FEUILLETON. De P.Z.E.M. In 1928. „Wat hebben jullie toch een macht Kennissen. Hoeveel «ouden ar vandaag (Wordt vervolgd.) lig saldo der verlies- en winstrekening aan de reserve voor afschrijvingen toe te voegen, -waardoor dan in totaal voor dit doel f 46.175.57 zal zijn gereserveerd. Ter motiveering wordt gemeld, dat over de ja ren 1823 tot en met 1927, behalve op de in het verslag van den Directeur met name genoemde posten, niets is afge schreven, terwijl de afschrijving over het verslagjaar is berekend naar het quotum van het eerste jaar. Was van 1923 ai begonnen met het af schrijven, zoo zou op 31 Deo. 1928 afge schreven zijn f 208.736.241/2, terwijl slechts f 38.698.76 of f 170.037.49i/3 minder is ai- geschreven en dus een reserve van f46.175.57 alleszins gewettigd is. Het verslagjaar wordt vooir de vennoot schap van meer dan gewone beteekenis genoemd. Ten eerste door het verleenen van de noodige credieten voor den aan leg van 'tnet in de Noordgroep. Hoewel zooveel was gearbeid aan de voorberei ding, was het toch niet mogelijk het hoog spanningsnet verder dan tot Zierikzee te voltooien, terwijl met den netbouw op Tholen nog niet kon worden begonnen. Niet alleen de voorziening van de Noord- groep1, ook die van de Middengroep werd nog in den loop van het verslagjaar ver zekerd. Daardoor was de electrificatie van nagenoeg de geheele Provincie door de PZEM van het terrein der studie tot dat van de werkelijkheid overgegaan. De over tuiging, dat daarmede de belangen der electriciteitaverbruikers het best gediend zullen zijn, doet het bestuur met groote voldoening van deze besluiten melding maken. De z.g. Mabegkwestie vond haar oplos sing, zij het buiten het verder toedoen der N.V. en op andere wijze dan de raad van bestuur zich gedacht had. Het in het vorige verslag vermelde overleg met den Minister van Waterstaat over het aanvaarden eener Rijifeooncessie en het verkrijgen van rentelooze voorschotten bleef hangende, daar een aan den Minister gestelde vraag tot dusver onbeantwoord bleef. Het inmiddels ingediende wetsont werp tot regeling der electriciteitsvoo.rzie- ning doet het bestuur verwachten, dat het antwoord votorhands wel zal uitblijven. De onderhandeling met Neuzen en met de Industrieels Maatschappij over de over neming der centrale te Neuzen, leidde ook dit jaar nog niet tot overeenstemming. Be sloten werd tot stroomlevering te Eede. De daartoe noodige werken kwamen nog niet tot uitvoering. Door het Rijfel werd aan de vlaabewerkingsbedrijven in Z. Vlaanderen voorloopig voor een jaar een toeslag van 5 teemt per verbruikt KWU toe gekend ter ondersteuning dezer industrie, de N.V. verleende hare medewerking aan de uitbetaling. Aan het verslag van den directeur is ontleend, dat de Noordgroep op 19 No vember onder spanning is gegaan, waar door in November en December successie velijk in de volgende gemeenten en buurt schappen met stroomlevering is begon nen: Anna Jacobapolder, Bruintjeskreek (gem. St. Philipsland), Bruinisse, Oes ter land en Sir Jansland, Nieuwerkerk, Capelle en Vierbannen, Dreischor en Ouwarkerk. In de Zuidgroep is in de buurtschap „Het Jagertje" (gem. Honte- nisse en Graauw en Langendam) in No vember met stroomlevering begonnen. Bo vendien was dit het geval met enkele grootverbruikers, terwijl met meerdere an dere werd onderhandeld en met de ge meenten Zuiddorpe, Westdorpe, St Jan steen, Hengstdijk, Biervliet, en Graauw en Langendam over de plaatselijke net ten. Op 31 Dec. bedroeg het aantal détail verbruikers in de Zuidgroep 2144 (v.j. 2021), in de Noordgroep 480. Het verbruik beert in de Zuidgroep als volgt plaats gehad: gemeenten 655.684 KWU (v.j. 670.470); grootverbruikers 647.476 (v. 688.709); détailverbruik'era 288.886 (v.j. 142.192) en eigen verbruik' 107.440 (v.j. 118.830). Het aont»l opge wekte KWU bedroeg ongeveer 2.000.950. De maximum-belasting trad in op 8, 5 en 12 Deo. en bedroeg 740 K.W. (v.j. 680). De storingen, dievoorkwamen, in het hoogspanningsnet waren te wijten aan atmosferische invloeden en hoornen rooi en. Op 8 Febr. van 4.86 tot 6.26 u. v.m. is de stroomlevering onderbroken geweest door.een lek in de pakking van den hoofd-stroomafsluiter, op 15 Juli is do stroomlevering ongeveer 6 minuten onder broken geweest wegens het uitvallen van den machine-schakelaar, waarvan de oor zaak onbekend is gebleven. Werd in het vorige jaarverslag de ver wachting uitgesproken, dat het jaar 1928 het geheele voor de eerste afschrijving op de z.g.n. bedrijfsactiva benoodigde be drag gemakkelijk zou opbrengen, gecon stateerd kan thans worden, dat deze ver wachting verre is overtroffen. Na rente betaling. na ruime afschrijving op „Ver voermiddelen" en na afschrijving op de Kolenlransportinrichting der Centrale te Westdorpe, op den Dienst der Prov. lee ning en op de turbine-schade, geleden in Augustus 1924, welke afschrijvingen, voor zoover daarvoor in aanmerking ko mend, reeds van het begin der exploi tatie af plaats hadden, liet namelijk de exploitatierekening een voordeelig saldo van f 101.615.63 (v.j. f 61.661.51Va), dat kon worden overgeboekt naar de Ver lies- en Winstrekening, zoodat deze laat ste, nadat te haren laste het bedrag der Algemeene Onkosten, de gebruikelijke af schrijvingen op Kantoorinrichting ;en -meu bilair en op Oprichtingskosten, benevens de gebruikelijke storting van f500 in het „Fonds voor Diverse Belangen" waren geboekt, een yoordeelig saldo liet van f62.769.036 (v.j. f22.105.24). De eerste afschrijving op de z.g.n. be drijfsactiva, overeenkomstig een vroeger genomen besluit berekend volgens de annuïteitsmethode, bedraagt f 38.698.75. Na boeking dezer afschrijving laat dus de Verlies- en Winstrekening een voor deelig saldo van f24.070.33, dat beschik baar is om te worden gereserveerd, en, daar de aard van een bedrijf als de PZEM een Reservefonds dringend nood zakelijk maakt, stelt de directeur voor dit overschot met het saldo van de ven- lies- en winstrekening per 31 Dec. 1927 aan te wenden als boeking ten bate van zulk een fonds. Zonder voor bet jaar 1929 voorspellingen te willen maken, meent de directeur niet onvermeld te mogen laten, dat de stroomverkoop ge durende het eerste kwartaal 1929 in de Zuidgroep ruim f 11.000 meer hoeft be dragen dan gedurende het eerste kwar taal 1928. Aan de exploitatierekening ontleenen wij, dat aan stroom verkocht werd voor. f 260.573.39 en aan diversen werd ont vangen f 1449.25, wat een totaal ont vangst geeft van f262.022.64, zooals bo ven reeds gezegd, werd .daarop een voor deelig saldo verkregen van f 101.616.63. Aan salarissen en loonen werd f 14.500.09 uitgegeven en aan brandstoffen f30.095.03. Eiectrlffcatle Middengroep. „Nlfteinoo IV". Donderdagavond is de eerste aanslui ting op het P.Z.E.M. het in de „Midden groep voltooid. Het Comité van do Elec- triciteits- en Njjverheidste.itoonstelling „Nijtengo IV" mocht het genoegen sma ken gebouwen en tuin van het Schutters hof te Goes, als eerste complex met P.Z. E.M. stroom verlicht te zien. Op een gegeven oogenblik waren de leiding in de gebouwen en tuin en de hoofdkabel op de laatste verbinding na gereed. Een groot deel van het tentoonstellings- bestuur was met den Ir der P. Z. E. M. de heer Ir Fuhri Snethlage en enkele van diens medewerkers aanwezig en wachtten op het aanbrengen van die laat ste Verbinding. De proef op de som zou worden ge nomen om te zien of het harde werken der P. Z. E. M. menschen om „Nijtengo IV" van stroom te voorzien met een goe den uitslag zou worden bekroond. Een oogenblik van spanning en plots baadden gebouwen en tuin in een zee van licht. De voorzitter van het Tentoonstellings- bestuur feliciteerde Ir Fuhri Snethlage met dit succes en bracht den dank van het Comité aan de P.Z.E.M. ever v;oor zgn flink doorzetten, waaraan dit succes zonder twijfel voor een groot deel is te danken. Wjj kunnen hieraan nog toevoegen dat de Tuin-flluminatie, die nog slechts ge deeltelijk gereed was iets bijzonder» Be looft te worden. Met de motorveerboot zjjh gisteren in één reis 2200 A. 2300 passagiers en 26 VAN VRIJDAG 19 JULI 1929. No. 244. DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aan bet jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z. Vlaanderen te Temeuzen ontleenen we bet volgende: De verschillende ter kennis gekomen beschouwingen over den economischen toestand van ons land nagaande, blijkt daaruit in het algemeen van een verbete ring, van een opleving te kunnen wor den gesproken. Dit is ook de indruk, die gegeven kan worden omtrent- het gebied der Kamer, al blijft bet wel toeschijnen, dat de grondslagen van het zakenleven niet meer zoo hecht zijn als vroeger, dat de stabiliteit te wenscben overlaat, en toevallige omstandigheden, vooral be schermende of andere maatregelen van't buitenland oorzaak kunnen zijn, dat een bloeiend bedrijf of branche in het ge drang komt, kwijnt of zelfs verdwijnen moet en ondanks de conventie van Ge- nève die gericht is tegen handelsbelem meringen, en waarnaar de handelspolitiek van Nederland zich blijkbaar richt, on dervindt men hier meer dan vroeger de nadeelige gevolgen van de buitenlandsche beschermende politiek, terwijl er nog wei nig vooruitzicht is- dat de ratificatie van vorengenoemde conventie door ons land, voor Nederland directe voordeelen op leveren zal. Met name is dit voor ons district niet het geval, daar Frankrijk en België ver oorloofd wordt het uitvoerverbod op ijzer- en staal-afval te handhaven en dit het vervallen van een sloopery en ver plaatsing naar het buitenland tengevolge had. i Al voorziet de Kamer voor dit oogen blik nog niet> dat de gangbare meening in de regeeringskringen zich dienaangaan de spoedig zal wijzigen acht zij het toch zeer de vraag of onze industrie en in sommige opzichten ook de handel zich op den duur geheel onbeschermd tegen de door het buitenland op verschillende manieren toegepaste bescherming van hun handel en industrie zal kunnen hand haven. i Indien er in verschillende branches binnen het gebied der Kamer grooteore bedrijvigheid viel te constateeren, moet daaraan onmiddellijk worden toegevoegd, dat uit 3e verschillende ontvangen rap porten blijkt dat de bedrjjfsuitkomsten daaraan niet evenredig zijn. Aangezien Zeeuwsch-Vlaanderen voor een voornaam deel van landbouw bestaat, was het bij uitstek gunstige jaar voor de ontwikke ling en het binnenhalen van den oogst door de landbouwers, voor de verbe tering van den algemeenen economischen toestand niet zonder beteekenis, boewei ook ten dezen de lage prijs van ver schillende landbouwvoortb.engselen de- primeerend werkte. De seizoenswerkloo3heid die in de laat ste jaren na den oorlog begon voor te komen, was nog toegenomen. Van regeeringswege is getracht de werk loosheid in het gebied der Kamer te be strijden door bevordering van emigratie, zoowel naar het buitenland als naar de industrie-centra van ons land. Vooral te Eindhoven, bij de Philipsfabrieken vonden verschillende groote gezinnen een plaats. Ongetwijfeld spiegelen de resultaten daarvan zich af in het nog gedaalde aantal inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. In 1927 was de bevolking met 288 personen verminderd, en bedroeg deze 82.881, op 81 Dec. 1928 was zij weer verminderd en wel met 453 en dus teruggeloop«n tot 82.428. In het belang der streek is opbouw van het bestaande, het zoeken naar nieu we welvaartsbronnen dringend noodza kelijk. In den aanvang van het jaar was de economische toestand van het gebied der Door H. ZEEBERG. 23) -o- „Ja", antwoordde h§. „En dan, als God wil, nog één zoo. En dan..." Hjj voltooide den zin niet. „Dan ben ik je vrouwtje", kon zij niet nalaten, nog te zeggen. Twaalf doffe slagen klonken. Zij .kusten elkaar en gingen toen naar de achterkamer, de anderen geluk wen- schende. In een hartroerend gebed dankte Mee rendonk den Heere voor de genoten zege ningen in het afgeloopen 'jaar, onverdien de zegeningen, want de zonden en te kortkomingen waren menigvuldig als het zand aan den oever der zee. Voor de toekomst vroeg hij den zegen des Heeren, ook voor zijn zaak. „Gij komt wel eens met tegenslagen, Heere. Maar Gij hebt ons toch niet wil len vernietigen. Uw barmhartigheden wa ren vele over ons. Ze hielden niet op. Geef pns bij voorspoed dankbaarheid en by tegenspoed geduld eo lijdzaamheid, we- Kamer in verschillend opzicht zeer ongun stig. Aan de vertogen, die de Kamer deswege tot de regeering richtte, paar den zich ook die van corporaties in be paalde bedrijven, terwijl in de Tweede Kamer door het stellen van vragen, ge volgd door een interpellatie de aandacht der regeering op dien toestand werd ge vestigd. Door dén voorzitter van den minister raad zijn namens de regeering verschil lende toezeggingen gedaan. Het is de {Kamer niet onbekend, dat enkele voorzie ningen inmiddels in voorbereiding zijn, tjioch direct practisch resultaat is nog' niet verkregen. De hulp van de zijde der regeering heeft zich bepaald tot bestrijding van werkloos heid in den winter door het verleenen van subsidie in de kosten van uitvoering van werken aan wegen en slooten door gemeenten en polders. Op advies van de permanente ambtelijke vlascommissie werd voor de motoren, gebruikt in het vlasbedrijï, een toeslag van 5 cent per E.W.U. verbruikten electrischen stroom toegekend. Dat die steun niet van betee kenis is en bet bedrijf daarmede niet staat of valt, blijkt als men bedenkt dat die subsidie per bewerkte baal vlas slechts 40 tot 50 cent bedraagt en een baal vlas f80 tot f100 kost (in het jaar 1928 was de prijs over het algemeen nog hooger). Volgens verstrekte gegevens is door de gemeenten St. Jansteen, waar een 300 personen in het vlas werken circa f2500 aan bijslag op den stroomprijs uit gekeerd, alzoo nog geen f 10 per arbeids kracht per jaar. Op het laatst van het verslagjaar kwam ter kennis der Kamer dat terrein was aangekocht ter groote van 60 H.A. onder de gemeente Axel, nabij Sluiskil, voor bet stichten van een ammoniakfabriek. Voor exploitatie dezer in aanbouw zijnde fa briek is te Brussel gesticht de Compagnie Neerlandaise de 1'Azote, met een kapitaal van 167.500.000 frs. De fabriek wordt berekend op een jaarlijksche productie van 50.000 ton. Naar hetgeen daaromtrent vernomen wordt, is de verwachting, dat deze fabriek van beduidende beteekenis zal zjjh voor de oplossing van het werk loosheidsvraagstuk in Zeeuwsch-Vlaan deren, niet ongegrond. DE „BEKTEM II". Gisteren, de laatste dag van de „Bek- tem II", heeft een drukker bezoek gebracht dan de vorige dagen, wat met den Donder dag ook wel te verwachten was en waar aan ook zeker heeft medegewerkt het op treden zoowel des avonds als des middags van het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" te Serooskerke met een 30- tal jongens en meisjes, die den Klepper- marsch uitvoerden. Reeds des middags is die marsch weder een groot succes geworden en moest wor den gebiseerd, des avonds was het een ware ovatie, die directeur en uitvoerenden werd gebracht. Voor den heer Broerse was dit een zeer verdiende hulde, want het wil wat zeggen in 'enkele weken tijd zulk een marsch weer bij de kinderen er in te bren gen. De uitvoering was onberispelijk en te vens voor ons en zeker voor velen met ons weer een hulde aan de nagedachtenis van den musicus-kindervriend, wijlen den heer Jan Morks, die behalve dezen marsch ook met zijn trommel- en zijn trompetine- niarsch alsmede met zijn cantatines zich een onuitwisbare plaats in veler harten heeft verworven. Het muziekkorps heeft zich ook bij de vele andere nummers, die op beide uitvoe ringen werden ten gehoore gebracht, den dank deelachtig doen worden voor de goe de uitvoering er van. „Aan alle goede dingen komt een einde" en zoo ook aan deze tentoonstelling. Toen de laatste tonen der muziek waren weg gestorven, vereenigdsn Comité, standhou ders en voor zoover aanwezig de juryleden zich in de Bakkerskamer. Hier nam de vice-voorzitter van het Comité, de heer J. P. Pieterse, het woord om op verzoek van den voorzitter een kort woord te spreken nu men gekomen was aan het sluitings uur. Spr. voldoet gaarne aan dat verzoek nu men aan het eind met vrijmoedigheid durft te zeggen: De tentoonstelling is ge slaagd. Wel had men vooral de laatste da gen een grooter bezoek verwacht, wat ook zeker meer aangenaam zou zijn geweest voor de exposanten, doch oorzaak is hier- tend, dat alles ons toekomt uit Uw Va derhand." n. Zjj hadden een gezelligen Nieuwjaars dag. Vele kennissen kwamen en gingen. Het huis was schier geen oogenblik zonder bezoekers. „Het is nog erger als op onze ver- lovings-receptie", zei Henk op wat mor renden toon tot Trude. ,,'kWou, dat het maar afgeloopen .was, 'kheb zoo niets aan je vandaag." ,,'kMoet toch mede de honneurs waar nemen", lachte zjj terug. „Stil maar, Henk, na een uur of vier is het wel afgeloopen. Tenminste de stroom. Dan, dat is een vaste gewoonte, gaan vader en moeder naar Ds Minnaar en als zjj dan terugkomen, gaan wjj daarheen." „Onder één voorwaarde", zei hij. „Nu?" „Dat wjj daarna niet onmiddellijk naar huis te^ugkeeren, maar een stevige wan deling maken, 't Is helder, vriezend weer". „Accoord", zei Trude. Toen gingen zjj weer naar het gezel schap in de kamer, waar Henk aan an dere kennissen werd voorgesteld. Bjj Ds Minnaar vonden zjj later ook al druk bezoek. Minstens de helft dar ge- meenteleden kwam den reeds gzjfzendea voor wel te vinden in de vele vermakelijk heden en te smaken kunstgenot in een na burige gemeente, de op hancjen zijnde ker mis en de dezer dagen te Goes te openen Nijtengo. Voor Middelburg kan spr. toch zeggen geslaagd en hij hoopt dat ook de exposanten dit kunnen getuigen. Hen brengt spr. in de eerste plaats den dank van het Comité, ómdat zij het waren die de tentoonstelling mogelijk hebben ge maakt. Zijn mogelijk de resultaten er niet direct, indirect zullen, zij er zeker zijn, daar óe verschillende geëxposeerde producten nog meer naar voren zijn gebracht en de vraag zullen verhoogen. Dank brengt spr. volgaarne aan den heer v. d. Kamp te St. Cedenrode, die zoo welwillend de grooto voordeelen liet zien van zijn ovenbouw; do firma's Benier en Van Berkel, die hun machines, kasregister en snelweger in bruikleen afstonden, aan directeuren van de Nederl. Bakkerij en de Ned. Gist- en Spiritusfabriek, die hun schoone stands ter opluistering inzonden en bloem en gist ter beschikking stelden en lieten zien wat door bekwame vaklieden kan worden ge produceerd. Dank aan de firma Van Nelle, óie van haar producten de bezoekers gra tis deed genieten en al die firma's, die fijnproevers voor zich wisten te winnen en ook die welke toonden wat uit vruchten sappen is te bereiden. En ten slotte aan allen, die de tentoon stelling deden beantwoorden aan haar op zet. Ook nog afzonderlijk tot de firma de Waal met haar slapenden Bakker. Dank brengt spr. ook aan de juryleden, wier werk zal worden hecritiseerd en die mis schien wel niet zijn voldaan, doch het zij hen een voldoening te weten, dat het door hen zelf is gedaan onbevooroordeeld. De inzenders op de vakwedstrijden zullen wel begrijpen, dat niet allen prijzen kunnen behalen. Voorts brengt spr. dank aan al len, die op «enigerlei wijze hebben mede gewerkt aan het welslagen der tentoon stelling, die spr. namens 'het 'Comité ge sloten verklaart. Be heer v. d. Kamp zeide zeer getroffen te zijn door de woorden, aan zijn firma ge wijd en zegt dat gebleken is wat door sa menwerking kan worden bereikt. Spr. brengt dank aan het Comité voor zijn me dewerking en hoopt dat alle standhouders tevreden zullen zijn. De heer de Waal dankte voor de aange name woorden en bracht dank aan het Comité. Zijn firma is zeer tevreden over de resultaten. De heer de Jager, vertegenwoordiger van de firma Benier, gaf toe dat er zonder standhouders niet veel is te 'bereiken, maar dankte zijnerzijds het Comité voor hetgeen het deed en eindigde met een ,.Leve de Nederlandsche Industrie". De voorzitter, de heer Oh. J. de Wolff, dronk op H. M. de Koningin, waarop het Wilhelmus werd gezongen. De secretaris, de heer S. Caljouw, ver zekerde de aangenaamste herinneringen aan de tentoonstelling te zullen houden en meent, dat hetgeen geëxposeerd werd re den geeft voor Nederland om trots te zijn cp hetgeen werd gepresteerd. Spr. dronk op de Nederlandsche industrie en handel. De heer L. A. Stofkoper wenschte het Comité namens de Kamer van Koophan del en Handelsbelang geluk met het succes en wees op de groote propaganda, die van de tentoonstelling uitging voor het Neder- landsch fabrikaat. Spr. wees op het groote belang van allen, die bij Vreemdelingen verkeer betrokken zijn, bij zulk een ten toonstelling. Als jurylid bracht spr. dank voor de medewerking van het bestuur en voor de ontvangen vingerwijzingen. De heer Pieterse bracht den heer Stof koper dank en vroeg hem, dien dank over te brengen aan de Kamer en Handelsbe lang. Nadat nog een paar heeren bet woord hadden gevoerd, was ook deze sluitings bijeenkomst afgeloopen en keerden allen dankbaar huiswaarts. In de zaden en tuin was men reeds druk bezig sommige stands af te breken en de „Bektetmi II" behoorde weer tot het verleden. Aan het rapport van den Raad van Bestuur van de PZEM ontleenen wij', dat, al worden de bedrijfsresultaten over 1928, in vergelijking met die van voorgaande jaren, gunstig geacht, het heeft gemeend zich te moeten vereenigen meit het voor stel van den directeur om het voordee- pastor gelukwenschon aanbieden bij den overgang van het jaar. „Jullie moeten eens op een rustiger dag kamen, hoor", inviteerde de pre dikant. En tot Henk: „Ik zie u altijd maar zoo vluchtig." „Z$n bezoek Js altijd mlaaff vluchtig. Hij verwaarloost me geducht," lachte Trudo. „Tut, tut," zei dominee. „Dat ia maar van korten duur meer, zéker? Zullen w(j dit jaar nog bruiloft hebben?" „Neen, dominé," antwoordde Henk. „U wilt het al te vlug hebben. Eerst moet ik wat in de practijk komen," „Gelijk heb je. Zorg eerst maar voor het nestje. Het vogeltje vliegt er dan wel in. Gaat het goed' in Arnhem? „Tc Heb geen klagen, dominé. 'tGaat alles naar wensch." Gemeenteleden, die kwamen en gingen, eischten daarna de aandacht van den predikant op. Van een geregeld gesprek kwam niets meer. Henk en Trude vertrokken ook spoedig, om de voorwaarde van Henk te vervullen een stevige wandeling gaan maken. „Zou het vanavond nog zoo druk zijn?" vroeg hjj. „Neen," antwoordde zijl, „dat is nu wel over." wel geweest zijn?" „"kweet niet. Ja, vrij hebben veel ken nissen. Och, in zoó'n klein stadje hé? En vader ia nog al gezien." „Dat heb ik al lang gemerkt Je hebt ook een beste vader, Trude." „Ja," antwoordde Trude, op warmen toon,,",een beste vader. Hjj doet alles voor ons. We kunnen hem niet genoeg waardeu ren. Vader helpt ook vele menschen hier in Midstad en m de buurt. Tenminste dat boor ik wel eens." „Spreekt ie vader er dan zelf nooit over? „Neen. Van zijn zaken „weten wij niets af. Daarmee wil hij ons niet vermoeien, zegt vader altoos." „O," zei Henk. Zijn toon verwonderde Trude. „Denk jjjl er dan andera over?" vroeg zH. „Om je eerl(jk de waarheid te zeggen, ja. .Hot kan natuurlijk heel goed gaan met de zaak, zoosis dat bij je vader het geval is. Maar men kan even goed voor moeilijkheden komen te staan en me dunfcl, dat een man dam bljjl moet wezen als hg zijn vrouw van die moeilijkheden deelgenoot maken kan. Dam is zij hem tot steun. Maar jo moet dit niet opvatten als een verwijt, tot je vader gericht. Bij hem. zal het niet noodig zijn. En als het bepaald niet noodig is, ja, aan begrijp ik; dat hij je moe en jullie ook niet in de zaken mengt. Dan hebben jullie ook het hoofd er niet naar te zetten." „Dus je denkt je vrouwtje wel in je zaken te betrekken, Henk?" vroeg Trude, vaster stHn arm grijpend. „Over het algemeen, ja. Als jijf er ten minste geen bezwaar tegen hebt," ant woordde 14 „O,neem," zei zni gretige „IK wil je best tot steun z$n. Maar hoe zou ik je moeten helpen?" i „Dat moet je niet zeggen, Kind. Alleen hot feit, dat een man weet, dat zgn vrouw met hem meeleeft, steunt hem al bij zijn werk, ,,'tls goed hoor, jongen," zei Trude warm. „Je houdt mij maar op de hoogte, "k vind bet best. Maar zou je denken, dat, als vader ons geregeld met zijn za ken pp de hoogte had gehouden, er iets veranderd zou zijm?" „Natuurlijk niet. 'kZei immers, dat ik in geen enkel opzicht een verwtft bedoel de? Hoe zou ifc? En ik bedoel ook niet, dat een mam de finesses van zijn werk vóo: zijn ncuw uitpluizen moet. Zy" heeft wel iets anders aam Tiaar hoofd. Maar ifc meen, dat, als hjjl haar geheel buiten alle® loaf, er een tijd zou kunnen komen, dat hjj er naar snaikte, dat zijtn vrouw op de hoogte was. Natuurlijk behoeft die tuld niet te komen."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5