Vrijdag 10 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Uit de Pers. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH e. a. BANKPAPIER Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. iegen yoordeelige koersen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. a~r— Werkloosheid op het platteland. In „Het Handelsblad" wordt er op ge wezen. dat ook in Oost-Groningen, waar nog altijd de staking voortduurt, vele boe ren in den slappen tijd de arbeiders aan den gang houden, werk. zoeken, ofschoon de uitkomsten van 'bet bedrijf verre van schitterend zijn. Wel is waar zijn vele boeren kapitaalkrachtig, maar de loon- hoogte wordt toch uiteraard sterk beïn vloed door de bedrijfsuitkomsten en niet door het particuliere vermogen van de ondernemers. Intusscben dwingen de verhoudingen thans, volgens den schrijver in „Het Hbl." al meer tot „rationalisatie" van het bei- diijf, tot de aanschaffing van doelmatige machines, enz. Ook zal men, naar hij ver wacht, breken met de gewoonte, om in tijden van slapte werk te zoeken. „De gevolgen zullen zonder twijfel wor den, dat den arbeiders, aan wie werk kan worden verschaft, en dat» zullen de besten zijn een hooger loon kan worden .gewaarborgd dan voorheen het geval was, maar daarnaast _zal het vraag stuk van periodieke of .permanente werk loosheid nog veel sterker dan tot nu toe de aandacht vragen. Het zal de overheid heel wat hoofd brekens kosten om een oplossing te vin den voor dat vraagstuk, dat zich, ais straks in O.-Groningen de nieuwe wegen met succes blijken te worden bewan deld ^zonder twijfel in meer streken, waar het middelgrootbedrijf overheerschend is, zal aankondigen. De landarbeider toch, bijna-zonder uit zondering op het platteland geboren en getogen, van jongsaf gewend aan bezig heid in de vrije natuur, heeft een na tuurlijken afkeer van de stad en het stadsleven, gesteld a.l dat daar op ge schikte wjjze emplooi voor hem zou zijn te yinden. De oplossing van het werk loosheidsvraagstuk, dat met betrekking tot hem steeds urgenter zal worden, moet dus bij voorkeur gevonden worden op het platteland zelve, nu ook emigratie niet met zoodanige intensiviteit kan plaats vinden, dat door middel daarvan een noemenswaardige opluchting zou ont staan. Maar op welke wijze kan het ieder jaar grooter wordende surplus door het platteland worden opgenomen? Zeker, de kippenhouderij kan nog belangrijk wor den uitgebreid, evenals het tuinbouwbe drijf. maar die uitbreiding zal toch, wil len deze ondernemingen loonend blijven, nooit op zoodanige schaal kunnen plaats vinden, dat daarbij het in de eerstvolgen de jaren te wachten zeer groote over schot te werk zal kunnen worden gesteld. Het vestigen ten plattelande van een voudige industrieën als mandenmakenj'en of kistenfabrieken, waar unskilled labou rers zonder bezwaar te werk gesteld kun nen worden, ware misschien ook te over wegen: dergelijke bedrijven kunnen zon der veel bezwaaT tijdelijk geheel of ge deeltelijk worden stop gezet, wat steeds noodig zal blijven, omdat in enkele tij den van het jaar gedurende korte perio den alle beschikbare krachten door den landbouw kunnen worden opgenomen. Ook andere wegen zouden nog te be wandelen zijn, maar het heeft geen zin op dit oogenblik dieper op de quaestie in te gaan. Hoofdzaak is dat de thans nog onuitgevochten landarbeidersstaking zonder twijfel na korteren of langeren tijd in vele streken nieuwe problemen ter oplossing zal geven. Onze landhuis houdkundigen en economen zullen ver standig doen, daaraan reeds thans hun aandacht te schenken." „Patrimonium" merkt hierbij op: Men zou o.i. eerlang toch wel voor dit moeilijke vraagstuk zijn geplaatst. De onverantwoordelijke staking, waaraan de Christ. Bond terecht geen steun verleent, ook al zijn de loonen op zichzelf laag be vordert en versnelt dit proces. Maar hoe zal men dit vraagstuk op lossen? De ontwikkeling van onze nijverheid, oók in de kleinere plaatsen, biedt onge twijfeld eenige uitkomst. Maar ook aan de ^oigratie, bijv. naar Frankrijk, zal aandacht zijn te schenken, hoeveel bezwaren daarbij ook zijn te overwinnen. HET CHINEESCH— RUSSISCH CONFLICT. De betrekkingen verbroken. Een oorlog mogelijk? Uit Moskou wordt gemeld, dat de Ghi neesche zaakwaarnemer te Moskou giste ren vóór het afbreken der diplomatieke be trekkingen den waarnemenden Volkscom missaris voor buitenlandsc'he zaken Kara- chan het antwoord der regeering te Nan king op de Russische nota overhandigde In deze antwoord-nota wordt er op ge wezen, dat de betrekkingen tusschen Rus land en China na het tot stand komen van do Russisch-Chineesche overeenkomst in 1924 zeer veel verbeterd zijn. In den laat- sten tijd kon de Chineesche regeering ech ter een georganiseerde propaganda tot vernietiging van de eenheid van het Chi neesche volk waarnemen. Dit was de re den, waarom het Russische consulaat te Charbin 'gesloten werd. De Chineesche regeering heeft meerma len mededeelingen ontvangen, dat de Rus sische leider van den Oosterspoorweg en zijn medewerkers de overeenkomst betref fende het gemeenschappelijk beheer van den spoorweg niet hebben nageleefd. Dit is de aanleiding van de Ghineesche maatre gelen. De verantwoordelijkheid voor het niet nakomen van de overeenkomst ligt aan de zijde van Sovjet-Rusland. Bovendien zijn niet minder dan duizend Chineezen door de G.P.OE. gearresteerd zonder eenige aanleiding, terwijl de Rus sische kooplieden in China de grootste te gemoetkoming ondervinden. De Chinee- sche regeering verlangt de invrijheidstel ling der gearresteerde Ghineesche onder danen en zal dezelfde maatregelen toepas sen op de employe's bij den Oosterspoor weg wanneer haar eischen niet worden in gewilligd. De volledige tekst van de nota der Rus sische regeering, waarin het verbreken der betrekkingen wordt medegedeeld, is gisteravond te Nanking ontvangen. Tsjang Kal sjek heeft de kopstukken der regeering 'bijeengeroepen. Hoe Han-min, de voorzitter van den wetgevenden raad, heeft verklaard, dat de regeering door de nota niet verontrust is. Zij had haar verwacht en men is van mee ning, dat er verder nietë ernstigs uit zal voortvloeien. Hij deelde verder mede, dat een oorlog tusschen China en Rusland hoogst on waarschijnlijk is, maar na de conferen ties, die Tsjang Kai-sjek en Tsang Esoe- liang te Peking gehouden hebben, is de nationalistische regeering volkomen op alle mogelijkheden voorbereid. De gouverneur van Mandsjoerije heeft getelegrafeerd, dat de Russen langs de ge- heele Mandsjoerijsche 'grens troepen con- centreeren en dat de toestand „buitenge woon ernstig" is. Uit Londen wordt gemeld: De staven van de Russische consulaten te Peking en Tientsin en in Mandsjoerije is aangezegd om te vertrekken, en zij ma ken zich voor een onmiddellijk vertrek ge reed. Honderdduizenden Russen in China moeten in paniek verkeeren, en honderden zijn op weg naar Rusland. Een bericht uit Mandsjoerije, dat echter niet bevestigd is, meldt, dat Russische vliegtuigen een de monstratie hebben uitgevoerd boven Po- granitsjnava aan den Ghineeschen kant van de grens van Mandsjoerije. De houding van Japan. Naar uit Peking 'wordt gemeld, heeft de Japansche regeering den Ghineeschen ge zant medegedeeld, dat zij een Chineesch- Japansch vriendschapsverdrag zal onder teekenen, mits de regeering van Nanking den status quo voor den Zuid-Mandsjoe- rijschen spoorweg garandeert. De Japansche pers publiceert mededee lingen van het ministerie van buitenland- sóhe zaken, waarin gezegd wordt dat Ja pan in het Russisch-Japansche conflict de strengste neutraliteit in acht zal nemen. De indruk fe Washington. De mogelijkheid van een conflict tus schen sovjet-Rusland en China geeft te Washington aanleiding tot groote 'bezorgd heid, wijl het hier de eerste proef is, die het Kellogg-paet, dat door beide mogend heden onderteekend is, zal ondergaan. Hoover weigerde zich over den toestand uit te laten. Borah gaf uiting aan de hoop, dat het niet tot een oorlog zal komen. EEN EXPRESSTREIN IN EEN RiVIER. Meer dan twintig dooden en vele gewonden. Uit Denver in den staat Colorado wordt gemeld, dat de uit Chicago komende ex- presstrein van den Roekisland-spoorweg Donderdagochtend bij Stratton in de ri vier is gestort. Tot dusver wordt melding gemaakt van twintig dooden. Het ongeluk bij Stratton werd veroor zaakt doordat een anders doorwaadbare beek door de zware regen aatste da gen in een grooten stroon veranderd, met het gevolg dat de spigbruggen werden ondermijnd. De locomotief en de kolenwagen van den uit twaalf stalen en acht Pullmanwagens bestaanden trein ontspoorden op de brug. De negen volgen de wagens liepen op elkaar. De drie laat ste wagens bleven op de rails staan. De locomotief, de goederenwagen en vier per sonenwagens stortten van de brug omlaag. Een personenwagen verdween geheel in het water, dat den autoverkeersweg langs het spoor en de geheele omgeving waar het ongeluk plaats had tot een diepte van ongeveer twee meter onder water had ge zet. De hooge stand van het water belem merde het reddingswerk aanzienlijk. De berging van de omgekomenen zal verscheidene uren duren, daar men moet wachten tot het water zakt. Op het eerste bericht van de ramp snelden de dokters uit de vele omringende plaatsen naar de plaats des onheils. De vijfhonderd passa giers van den verongelukten trein werden bijna allen dn den slaap verrast. In den trein bevond zich ook de New Yorker schouwburgdirecteur Morri Gest. In de laatste berichten uit Stratton wordt het aantal der bij het spoorwegonge luk gevallen dooden met 25 aangegeven. Hierbij komen dan nog de tallooze gewon den. Brand in de haven van Emden. Aan de buitenhaven te Emden is een groote brand uitgebroken in de loodsen van de Westfaelische Transport A. G., waarin haver, gerst en machinedeelen la gen opgeslagen en waarin zich ook de mo torkamer bevond voor het bedrijf van de elevatoren, die door den brand veel hebben ■geleden. Men schrijft den brand toe aau broei ten gevolge van de buitengewone hit te van de laatste dagen. Men schat de schade op een half millioen mark. De 'heele Emdensche brandweer en vijf drijvende spuiten namen aan de blussching deel. Op een mijn geioopen. Scbepen, die te Constanza aangekomen zijn melden, dat zij noodseinen 'hebben op gevangen van bet Russische stoomschip Wolga, een boot van 2000 ton, die 16 Juli met passagiers en lading te Noworossysk zee gekozen had en op een drijvende mijn is geioopen. 's Nachts om een uur meldde de Wol-ga, dat het schip in zinkenden staat verkeerde en dat 17 man van de beman ning en 14 passagiers reeds waren ver dronken. Korte beridhfen. Naar uit Boekarest aan de Nemzeti Ujsag geseind wordt, heeft bet in Busten! in oud-Roemenië gesneeuwd en is de berg streek van Boetsjetsj met sneeuw bedekt. Be Roemeensche minister voor volks welvaart heeft bij den senaat een wetsont werp ingediend, waarbij het oprichten van speelbanken in enkele steden ter bevorde ring van het vreemdelingenverkeer wordt veroorloofd. Een enorme brand heeft de bekende textielgoederenfabriek Franchi Prato te Triest geheel in de asch gelegd. De schade bedraagt 400.000 lire. België e:n Nederland. Blijkens een bericht uit Brussel heeft de militaire .grenscommissie thans hare goedkeuring gehecht aan het verloop van „het groote kanaal" van Luik naar Ant werpen, in het bijzonder van het ge deelte van Klein-Lanaai tot Lanaeken, dat is het gedeelte dat zich rondom1 het z.g. Maastrichtscho enclave slingert. Daarmee zijn de kansen, dat dit kanaal tot stand komt, in groote mate gestegen. Het schijnt zoo te worden aangelegd, dat da oever naar het Nederlandsch gebied gekeerd, veel lager komt te liggen dan de andere en aldus wordt op Belgisch ge bied een verdedigingslinie geschapen te gen een eveiitueelen aanval door Neder landsch Limburg. Voor onze verhouding met "België be hoefde daarom "dit kanaal nog niet een factor te zijn, waarvan een minder gun stige invloed moet worden verwacht. Maar naar een mededeeling, die ons van waL terstaa.tlkundige zijde gewerd, zegt het Hdbl., is dit kanaal alleen denkbaar, wan neer de klosten ten deele worden goedge maakt door het tevens te gebruiken voor het opwekken van electricit.eit, door mid del van waterkracht. Dat onderstelt ont trekking van vrij' belangrijke hoeveelhe den water aaln da Maas, en het is volstrekt niet denkbeeldig, dat de enor me waterstaatswerken, in ons Limburg ondernomen, daardoor een deel van hun beteekenis zullen verliezen. Natuurlijk zal België daarbij niet mogen gaan huiten de grenzen van hetgeen voor internationale vaarwateren geoorloofd is. Maar een onwelwillende Belgische regee ring kan hierin een nieuw middel tot pres sie vinden opi de onze. De vleeschaccijnzen. In de vergadering van den Nederland sch en Bond van Veehandelaren, te Utrecht gehouden, werd besloten het volgend tele gram aan den minister van Financiën te zenden: „De Nederlandsche Bond van Veehan delaren, bijeen in zijn vergadering te Dtrecht, dringt er bij. Uwe Excellentie ern stig op aan: le. gezien de moeilijkheden in het be staan der veehouders sn veehandelaren den accijns op vleesch af te schaffen; 2e. daarbij nog een algemeen gebruik van iniandsch vleesch door de militaire en andere rijksinstellingen te bevorderen." De staking te Zaandam. Gisteren had te Zaandam een confe rentie plaats tusschen den Rijksbemidde laar, den heer H. A. van IJsselsteijn en de betrokken partijen in bet houtconflict. Nadat de Rijksbemiddelaar door den burgemeester en den heer A. H. Verkade was voorgelicht omtrent den stand der staking, volgde een conferentie met een zevental vertegenwoordigers der werk gevers en den secretaris van den Werk- geversbond mr F. de Graaf. Daarna volgde een conferentie met af gevaardigden der 4 samenwerkende or ganisaties der werknemers. Na dit onderhond vond te half drie een gecombineerde bespreking met de beide in het boutconflict betrokken par tijen plaats. Te ongeveer vier uur maakte de heer vam IJsselsteijn onverwacht een einde aan deze conferentie, door partijen in overweging te geven de loonen van de losse arbeiders met 50 cent per week te verhoogen en de tarieven dienovereen komstig op te voeren. Zonder de gelegenheid te laten hier over van gedachten te wisselen verzocht de rijksbemiddelaar hem uiterlijk Maan dag 22 Juli aanstaande mededeeling ,te doen of dit voorstel door partijen wordt aangenomen. Zoodra het voorstel van den Rijks bemiddelaar in de stad bekend werd gaf dit aanleiding tot veel commentaar. Unaniem is men hier van oordeel, dat met dit voorstel de staking, welke nu reeds langer dan drie maanden duurt, niet tot oplossing is te breqgen. Calvinistische Juristenvereeniging. Het Bestuur van de Calvinistische Ju ristenvereniging heeft als onderwerp ter behandeling op de algemeene ledenver gadering in 1930 te Amersfoort vastge steld het bekende rapport van de Com missie Ridderbos over de Overheid en bef. Vloekverbod. Mr J. W. Noteboom, in Den Haag, adjunct-directeur van het Kuvperhuïs, heeft zich bereid verklaard hierop een inleiding te schrijven, behandelende zoo wel de algemeene kwestie van de ver houding van de overheid tot de wet Gods als de meer concrete vraag in het rapport van den heer Ridderbos besproken. Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst. Woensdag werd de jaarvergadering van Binnenland. De economische toestand van ZeeuwBch- Vlaanderen. De staking te Zaandam. Verpachting vissc'herijen Zeeuwsche stroo men. Buitenland. Een expresstrein verongelukt. Het GhineeschRussisch conflict. den Ned. Ghr. Bond van personeel in pu blieken dienst te Nijmegen gehouden. Medegedeeld werd, dat het ledental tot 4057 is geklommen. De jaarverslagen over 1927 en 1928 van den bondssecretaris, den beer W. van der Have, werden zonder eenige bespreking goedgekeurd. De voorzitter dankte hem en zijn medewerker, den 'heer P. J. v. Mul- lem, voor den verrichten arbeid. De financieels verslagen over dezelfde jaren van den penningmeester, den heer P. L. van der Voorde, lokten evenmin eenige critiek uit. De redactie van het bondsorgaan, bet weekblad „Onze Banier", gevoerd door den heer W. van der Have, werd na enkele op merkingen goedgekeurd, ook wat de gere gelde medewerking van den 'heer P. J. van Mullem betreft. Het beleid van het Dag. Bestuur, be staande uit de drie bezoldigde bestuurders, de beeren D. de Ridder, W. van der Have en P. L. van der Voorde, bad aller instem ming. Vervolgens was aan de orde verkiezing van twee leden van het Centraal Bestuur. Aftredend en herkiesbaar waren de beeren J'. v. d. Lecq te Rotterdam en J. v. Zwijn- dregt te Den Helder. Het Dag. Bestuur wenschte bepaald te zien, dat de vrijgestelden als regel niet meer tot ieder jaarfeest worden uitgenoo- digd, doch alleen als een lustrum wordt gevierd. Voor afdeelingen met welke een bepaald jaar weinig contact was, kan een uitzondering worden gemaakt. Na eenige discussie werd 'het voorstel aangenomen. Een voorstel-Leiden wenschte vastge legd te zien dat het niet mogelijk is om lid van den Bond te zijp zonder contributie- betaling. Daartoe werd besloten. De uitbreiding van bet aantal bezoldigde bestuurders, waarover voorstellen waren ingediend door Den Haag, Utrecht en Sneek, werd overeenkomstig het prae- advies van het Algemeen Bestuur in ban den gesteld van dat bestuur. Uitgestelde opkomst van dienstplichtigen. Op de vraag van het Tweede Kamerlid den beer K. ter Laan betreffende den datum van het vertrek met .groot verlof van dienstplichtigen, wier opkomst is uit gesteld in verband met de in 'het af- geloopen voorjaar heerschende ..griep heeft de minister van Defensie geant woord dat er overwegend bezwaar tegen bestaat, aan den in de vraag opgesloten wensch (om de dienstplichtigen toch met groot verlof te laten gaan op de aanvan kelijk daarvoor vastgestelde dagen) ge volg te geven, omdat daardoor de ge oefendheid dier dienstplichtigen beneden het vereischt minimum zou blijven. J. H. Bosch, f Gisteren is te Amersfoort in den ouder dom van 69 jaar overleden de heer J. H. Bosch, oud-inspecteur van bet vervoer der Ned. Spoorwegen en oud-stationschef van het 'oude station te Amersfoort. Uit de Metaalindustrie. Na bespreking tusschen de directie van de N.V. Metaaldraadvlechterij „Twente", te Hengelo en de besturen van de Alg. Ned. en R.-K. Metaaltonden is aan de werk lieden boven 20 jaar een loonsverhcogiag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1