No. 243 Donderdag 18 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Soes LANGS EEN DIEPEN WEG Buitenland. Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSGH e. a. BANKPAPIER Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contrdle FEUILLETON tegen voordeelige koersen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455, Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 b' Bij abonnement belangrijke korting. Zuid- en Noord-Beveland. Wanneer we den uitslag der verkie zingen in dit deel van de Provincie na der beschouwen dan blijkt dat de A.R. partij zich hieT heel wat beter beeft ge houden dan in Walcheren, hoewel er ook hier geen reden is om te roemen. Er is een aantal plaatsen waar een zeer geringe vooruitgang valt te ponsta- teeren, n.l. Goes met 8, Wilhelminadorp met 12, Rilland met 10, Biezelinge met 5, Kwadendamme, Ovezande en 'sHeer Hendrikskinderen met 2 stemmen en 's Heerenhoefc met 1 stem. Deze voor uitgang is wel zeer gering, maar als men, er rekening mee houdt hoe b.v. te Goes van sommige kanten gewerkt werd en hoe nog aan den vooravond van de ver kiezingen van Soc.-Dem. zijde een mis leidend strooibiljet werd verspreid, dan is •er althans eenige reden tot tevredenheid. Erkend moet trouwens worden, dat te Goes en eveneens te Kloetinge met de bescheiden kracht waarover beschikt kon worden, uitnemend gewerkt is. Hiernaast staan jammer genoeg verschil lende plaatsen waar het A.R. stemmen- cijfer sterk achteruit liep. We noemen slechts: Colijnsplaat met 152, Wemel- dinge met 136, Wissenkerke met 90, Kam perland met 46, Kortgene met 59, Woi- faartsdijk met 50 en Kapelle met 33 stem men. In hoofdzaak zijn deze stemmen aan do Chr.-Historiscben ten goede gekomen. De Staatkundig Gereformeerden waren in dit deel van de Provincie minder for tuinlijk. Tegenover een aantal plaatsen v/aar ze een kleine winst hadden te boe ken, staan elf andere plaatsen waar hun stemmencijfer een weinig achteruit liep. Merkwaardig hierbij is zeker wel, dat het zwaarste verlies werd geleden te Ierseke, de vroegere gemeente van Ds Kersten, waar een teruggang van 60 stemmen vallt te constateeren. i Hier trekt het de aandacht dat de winst van de Chr.-Historischen (52 stemmen) volstrekt niet opweegt tegen het verlies van de Antirevolutionairen en de Staatfc. Geref. (totaal 92 stemmen), terwijl de S.D.A.P. hier een winst had van 65 stem men. t 1 i i Een soortgelijk verschijnsel zien we te Kapelle waar de Antirevolutionairen, de Chr.-Historischen en de Staatk. Geref. in totaal met 43 stemmen terugliepen, ter wijl de Soc.-Democratea hier met 43 stem men vooruitgingen. D© liberalen wisten zich Slechts in en kele plaatsen te handhaven, terwijl ook de Vrijz.-Democraten weinig reden heb ben om te juichen. De Sociaal-Democraten gingen over heel de linie met uitzondering van een vijftal plaatsen vooruit, maar het is niet waarschijnlijk dat deze vooruitgang in overeenstemming is met hunne groote en grootscbe verwachtingen. Da totaal-uitslag. Met bovenstaand artikeltje zgn we aam het eind gekomen van onze beschouwin gen over den uitslag, die voor de A.R. partij niet bevredigend was. 22) door H. ZEEBERG. Bovendien was het, van zakelijk stand punt beschouwd, zeer onverstandig. 'Op duim en vingers kon hij toch wel uit rekenen, dat hij, zoo handelend, een goede klant zou verliezen! Het sprak toch yanzelf, dat de man, na zoo'n antwoord, er feestelijk voor be danken zou, ooit nóg iets van hem te "betrekken? Hij! Z:ou, al kost te het hem nog zooveel moeite, betalen -en verder alle connecties verbreken. Langzamerhand kwam Meerendonk tot de overtuiging, dat hij, hoe hij ook de zaak bekeek, bezig was, om heel dom en onchristelijk te doen. „Neen, deze brief nog niet" zei hij haastig tot het meisje, die naar huis ging en dan steeds en passant de .post meenam. Daarop, verscheurde hij langzaam het epistel. Over de oorzaken van .dezen teleur stellenden uitslag valt zeker nog wel heel wat te zeggen. Tot o-p zekere hoogte kwam deze tegen slag niet onverwacht. Hier werken fac toren waar tegenover zelfs de beste pro paganda moet falen. Maar we zouden toch al heel verkeerd doen, wanneer we ons met dit te con stateeren tevreden stelden. Wij moeten verder gaan, de hand in den boezem steken en niet aarzelen er voor uil te komen, dat hier ook schul dig verzuim in het spel is. In1 dit verband maken wiji hier melding van wat een onzer vrienden uit Mid delburg ons schrijft: Op den vóóravond van den derden Juli zei Colijn te Vlissingen: Wij geven het over in Gods hand en we zijn er gerust op, voorzoover wij gewerkt heb ben. Daar gaat het nu m.i. juist over: Laten we eerlijk zijn; daar is slecht gewerkt op enkele uitzonderingen na. In niet onvermaarde plaatsen van Zee land is niets gedaan tot voor 8 dagen vóór 3 Juli, dan gekibbeld over de vraag hoeveel brochure's er besteld moesten worden, was er nog geen enkele plaat geplakt, wist de bevolking niet of er ter plaatse nog A.-R. waren. Wij: vertrouwen op ons beginsel en halen de schouders op over onze roode burgers, die maanden In de weer waren, avond aan avond er op uit, die geld noch moeite ontzien hebben, die een grootscbe propaganda gevoerd hebben, en we hebben gezegd: daar moeten wij het niet van hebben. En daar moeten wij het wel van hebben. Als anderen van de daken schreeuwen, wij weten het en dat dag aan dag doen, dan hebben wij1 even goed de plicht om van diezelfde daken te schreeuwen, dat zij het niet weten. Ik ben vast overtuigd, dat als wij het zelfde geld en dezelfde tijd besteed hadden aan den verkiezingsstrijd als de S.D.A.P. (op andere wijze) wij den 13en "zetel ge houden hadden. De vraag moet gesteld: Is ons' werk goed geweest? Moet "het zoo bójven? Wij moeten niet vergeten, dat de kies- vereenigingen maar plm. 10 tot 20 pCt. van de A.-R. als lid hebben ingeschreven. Wat wordt voor die andere 80 pCt. ge daan? Ieder jaar komen nieuwe kiezers het korps versterken. Welken invloed gaat van ons uit op de jongeren? Onze A.-R. pers ziet er keurig uit. Is het niet mogelijk die pers-producten op- regelmatige tijden eens over heel bet land te verspreiden? Zoo is er meer. Maar het ijzer dient gesmeed, als het heet 'is. Thans is het tijd te onderzoeken in welk opzicht we iets kunnen doen om met meer kracht en klem ons beginsel uit te dragen. Niet alleen op het behou den van wat we hebben, maar evengoed En schreef een nieuw antwoord, zeg gende, dat hij wel uitstel wilde verleepen, in het volle yertrouwen, dat, als de cliënt maar eenigszins kon, deze het geen drie maanden zou laten worden, alvo rens de niet onbelangrijke rekening be taald werd. Opgelucht deed Meerendonk den brief in een couvert en sloot die. Neen, het ging niet goed, overlegde hij. Zóó moest en mocht hij niet gaan optre den. Het was het paard achter den wa gen spannen. Omdat hij zelf tegenslag had, mocht hij niet een ander daaronder laten lijden. Toch nam hij zich yoor, veranderingen te brengen in de wijze, waarop de schul denaren hem betaalden. Hij begreep niet, dat hij er niet eerder toe gekomen was. ACHTSTE HOOFDSTUK. I. Toen op den volgenden Oudejaarsdag Meerendonk zijn boeken afsloot hij had een paar dagen aan het rekenen en cijferen besteed kon hij maar lot één conclusie komen: de omzet was minder dan vorige jaren. Dat .maakte hem niet opgewekt. Maar het was niet onmogelijk, dat dit een vol gend jaar in ie halen was. Niet voor op het verkrijgen vian wat we niet heb ben moet onze actie gericht zijn." Wat hier gezegd wordt, kunnèn wij in hoofdzaak onderschrijven. Er is niet overal gedaan, wat er gedaan kon worden. Toen wij een paar dagen voor de stem ming bij1 een bestuurslid van een onzer kiesvereenigingen informeerden, wat er zooal gedaan werd, luidde het antwoord: We behoeven hier niet te weiken; wei kunnen op onze kiezers rekenen. Resul taat: een verlies van 14 stemmen. Dringend 'noodig is het daarom, dat zoo spoedig mogelijk de diverse Centrales vergaderen om het terrein te overzien en een krachtige wink r. gne voor te bereiden. Het Russisch-Chineesch conflict. De toestand gespannen. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Iswes- tia en de Prawda het laatste antwoord van den Chineeschen zaakgelastigde te Moskou inzake de incidenten tusschen Rusland en China puhliceeren met ver schillend commentaar. De Iswestit schrijft, dat de laatste mededeeling van den Ghi- neeschen zaakgelastigde in regeerings- kringen te Moskou niet als een antwoord op de laatste sowjfet-nota wordt be schouwd. De Sowjet-règeering verklaart, dat zij een onmiddellijk en bevredigend antwoord op haar nota van 13 Juli edscht en dat ze de bedreigingen, die in deze nota vervat waren, handhaaft. Zij eisebt een antwoord op alle gestelde vragen en wensebt niet het slachtoffer te worden van een uitstel-manoeuvre der Chineesche re- geerin'g. "Woensdagmorgen is te Moskou een zit ting van den raad van volks commissaris sen gehouden, waarin de volkscommissa ris voor buitenlandsche zaken, Karachan, verslag uitbracht over den stand van het conflict met China. In deze zitting werd besloten, welke maatregelen de Sowjet- regeering zal nemen indien de regeering te Nanking Woensdagmiddag vier uur het DuSsische ultimatum niet op bevredigende wijze zou hebben beantwoord. Men be schouwt de politieke situatie als zeer ge spannen. Verklaringen van minister Wang. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chi neesche minister van buitenlandsche za ken dr Wang Dinsdag den vertegenwoor digers der Ghineesche pers een onderhoud over de huidige situatie heeft toegestaan. Hij- verklaarde, dat na het verzenden der Chineesche nota aan Rusland, het Rus- Sjsch-Ohineesche incident door de Chi neesche regeering als afgedaan wordt be schouwd. De Chineesche regeering beeft de Sowjet-regeering openlijk verklaard, op welke gronden zij zich gedwongen heeft gezien om beslag te leggen op den Ooster spoorweg en waarom zij tot scherpe re presaille-maatregelen tegen de communis tische agenten in Noord-Mandsjoerije is niets stond hij bekend als een goed za kenman. Erger was het verlies yan de zesdui zend gulden, die hiji wel kon bbeken als verloren geld. Zijn bank had tot tweemaal toe de bedragen van twee en vier mille verschaft: Meerendonk was safe, niemand, die er aan twijfelde. Hij had besloten, zóó te werken, dat het geld spoedig weer terug zou zijn. Aanvankelijk had bij er nog over gedacht, een hypotheek op zijn onbezwaard pand te nemen, maar voor- loopig had bij dat plan laten varen, ook al, omdat dan mogelijk vermoedens zou den worden gewekt, wat tot eiken prijs moest voorkomen worden. Hij wilde blij ven, die hij waseen man, algemeen geacht in Midstad; iemand, die ook fi nancieel een goeden naam had. Hij was nog somber gestemd, toen bij rnet zijn gezin, ook Henk was overge komen uit Arnhem, naar de kerk ging. Maar reeds toen Ds Minnaar zijn tekst aflasj, daalde er in zijn onrustig hart een stille vrede neer. „Het zijn de 'goedertierenheden des Hee- ren, dat wij niet vernield zijn, dat Zijn barmhartigheden geen einde hebben", hoorde hij de welluidende stem van den kansel zeggen. Ja, zoo wa.s het toch eigenlijk, ruisch- te het in zjjn ziel. Als de Heere met overgegaan. De Chineesche regeering wil thans geen nieuwe verklaringen geven, doch heeft de Sowjet-regeering aanbevo len de komst van den nieuwen Chinee schen gezant te Moskou af te wachten, die met de Sowjet-reigeerinigzal onderbande len. Dr Wang legde.er den nadruk op, dat de regeering van Nanking zich tengevolge van de Russische dreigementen genood zaakt heeft gezien, troepen in Noord- Mandsjoerije samen te trekken voor het geval, dat 'de Sowjet-regeering zou pogen, den Oosterspoorweg door het Roode Leger te doen bezetten. China neemt voorzorgsmaatregelen. De regeering in Nanking heeft' maars- scbalk Tsjang Hsoe Liang opdracht ge geven alle niet-Chineesche ambtenaren en beambten door Chineesch personeel te vervangen. Gisteren is de scheepvaartaf de eling van den Oosterspoorweg door het Chineesch personeel overgenomen, terwijl de Rus sische directeur, die tot nu toe de lei ding had, door een Chineesch burger is vervangen. Op: 60 K.M. afstand van Tsjai lor kwamen Chineesche troepen in bot sing met een bende, waarbij 4 Mongolen werden neergeschoten. De Chineesche re geering laat de 'Russisch-Chineesche grens scherp bewaken. Russisch communistische propaganda in Britsch-lndië. De Daily News deelt mede, dat het ka binet ongerust is over de sterk toegenomen bolsjewieksche bedrijvigheid in Britsch- lndië. Men vertelt daar aan de bevolking dat, als de nationalisten vastberaden voor de onafhankelijkheidsleus opkomen, de arbeidersregeering het leger niet zou ge bruiken om een opstand te fnuiken. Men gelooft dat aan den opperbevelheb ber in Engelsch-Indië de volledige steun van de regeering is toegezegd en dat Mos kou gewaarschuwd is dat een hervatting van de betrekkingen afhankelijk zal zijn van, nauwkeurig omschreven verbintenis sen om alle pogingen om de trouw van Indië te ondermijnen te staken. De Brusselsche vervalsching. Ward Hermans spreekt in „De Schelde" zijne verontwaardiging er over nit, dat de Belgische pers de uitspraak der Brus selsche Raadkamer, in welke werd ver klaard, dat er geen aanleiding bestond zijn zaak te vervolgen zoo goed als heeft doodgezwegen: „Niemand denkt er 'aan, de verklarin gen van den procureur des konings weder te geven. Ze weten wel waarom. De uitslag is voor onze dappere Bel gen een vernedering en een verplette ring, die hem den mond meteen snoert Wij hebben geweigerd te spreken in een Belgische veThoorzaal, met nadruk ver klarende, dat we spreken zouden in het publiek, het zij voor het Assisenhof, het zij elders. De onderzoeksrechter stelde dit nog maals vast tijdens de zitting der raads kamer Zaterdag laatst. Zij: bezitten of kennen geen woord uit mijn mond, dat woord wenschen ze niet te hooren voor een Assisenhof. Ons ook ons in bet gericht wil treden, wie zal dan bestaan? De Heere had bet hem nog veel moei lijker kunnen maken in bet afgeloopen jaar. En dan bad bij nog maar stil te zijn. Ruim twintig jaar was het hem voor den wind gegaan. Steeds cres cendo ging het. Iedere Oudejaarsdag kon hij constateeren, dat de omzet steeg, altijd maar meer. De hypotheek op zijn pand had hij geheel kunnen teruggeven. Hij was gekomen op de hoogte, waarop hij nu stond: algemeen geacht, een hulp en eeu vraagbaak voor velen. Moest dan dankbaarheid zijn hart niet vervullen? Zijn gedachten bielden hem zoo in be slag, dat hij de inleiding van Ds Min naar niet volgde; alleen klanken hoorde hij. Maar dan ontworstelde hij zich aan die gedachten en zette zich, om de preek te beluisteren, die in zoo toebereide aarde viel, dat hij oen uur van boog geestelijk genot smaakte. Later op den avond, toen allen in de huiskamer gezellig bijeenzaten, wachtend op het slaan van twaalf, kon hij vroolijk meedoen. Met een dankbaren blik keek zijn vrouw hem aan. Hij was de laatste weken zoo somber geweest, dat zij het hart er bij vasthield. Binnenland. De Kamerzetel van dien heer Colrjn. De uitvoering der Ziektewet. Fraude bij de Amsterdamsche Bank. Jaarvergadering stichting „Vrederust". Buitenland. Het Dussisch-Chineesch conflict. Do be trekkingen tusschen beide landen ver broken. i I 1 ('ft goed! Maar dat er eens één Belgische partijman in het parlement, ons ëém woord „tusschen de boenen werpt" over de documenten de poppen zullen dan sen. En het zullen wij' niet zijn, die met beschaamde kaken zullen staan." „De schitterendste aanhaling ïn de verklaringen van den heer procureur des konings "Hayoit de Termieourt is wel deze: „Aangezien het voornemen om het wan bedrijf (het land te verraden of zijn vei ligheid in gevaar te brengen) te plegen, door geen uitwendige daden werd ge openbaard enz. enz. „gelieve de raad kamer te verklaren dat er geen rédenen tot vervolging tegen betichte bestaan!" Steek zoo'n Belgisch diploma op zak als 'tu blieft. Het is waarlijk een brevet van vaderlandsliefde. De beer procureur des Konings zeg'de: „Waarom beeft betichte dat gedaan? Om België te verraden? „Ik geloof het niet!" „Om zijn partij te dienen?" „Ik geloof het!" „Mijn partij?" Mijnheer de procureur, ik heb maar een partij, die van Vlaanderen, mijn va derland, Vlaanderen, dat wij verlossen willen uit den greep der franeo-belgische militaire macht. Vlaanderen, dat wij wil len, groot en zich zelf in een hetere we reld waar kuipende en knoeiende gene raals en 'diplomaten geen echte of geeüi valsche documenten meer hoeven te fa- briceeren. En wat wij gisteren voor dat ideaal deden, dat zullen we morgen nog doen, wanneer het booger belang van ons volk en van de menschheid dit Van ons ver langt." De Anfwëirpsehe forten. Naar de Brusselsche correspondent van het Vaderland verneemt, wordt het vraag stuk der Antwerpsche forten verder be studeerd door het departement van Iands- Maar gelukkig, hij was nu weer de oude. „De preek van vanavond", had hij zoo even gezegd, „heeft mij goed gedaan." Zij bemerkte, dat het waar was. Hij was er geheel van opgemonterd. Uit volle borst zongen zij allen, terwijl Wies de slanke .vingers over da toetsen glijden liet: I r Uren, dagen, maanden, jaren Vliegen als een schaduw heen. I I'^R En even vóór twaalf uur klonk het: Geloofd zij God, met diepst ontzag. En toen viel er een plechtige stilte. De minuten, de seconden waren te tellen. En dan zou de klok van het al-oude stadhuis op de Markt haar twaalf zware slagen doen hooren. Henk had Trude door de openstaande suitedeuren meegetroond naar de voor. kamer, waar hij het gordijn ten deele weg schoof. In-gelukkig stond zij' tegen hem aange leund. „Onze eerste Oudejaarsavond", fluister. de zij. (Wordt v<am>ig&}

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1