No. 242 Woensdag 17 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank K.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH e. a. BANKPAPIER f 0.05 Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Oit nummer bestaat uit 2 bladen. tegen voordeelige koersen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 nr Bij abonnement belangrijke korting. V Naar een 'Rechtsch bewind? In verband met de aan den heer Ruys de Beerenbrouck verleende opdracht tot Kabinetsformatie, schrijft het „Utr. Dag blad": „Ongeacht de gevolgen van deze op dracht. meenen wij, dat er reden tot vol doening behoort te zijn over de richting waarin de Kroon de oplossing der kabi netscrisis zoekt. Er is maar één verlangen in ons volk, dat js het verlangen naar een parle mentair bewind. Dat een parlementaire regeering in de op het oogenblik aanwezige omstandig heden alleen mogelijk is op rechtsche basis, zal niemand weerspreken. Tusschen Roomsch-Katholieken en Sociaal-demo craten is nog altijd geen voorbereidend accoord getroffen, waardoor een regee ring, steunend op de Roomsche en roode Kamergroepen, mogelijk wordt. Bestaat er grooter mogelijkheid ter rechterzijde? Er zijn daar nog altijd moei- lijkheden, vooral bij de christelijk-histori- sché groep, maar er zijn teekenen van toenadering ook. Er is voor de rechterzijde reden, zich te bezinnen. Haar samenwerking of haar tweedracht zal beslissen over het heil van hét land. Voortzetting van den toe stand die onmiddellijk achter onzen rug ligt, .beteekent voortzetting van de na tionale afbrokkeling en van de stuurloos heid van het bewind. Moge de rechterzijde genoeg christelij- ken zin toonen, om thans vóór' alles te denken aan het behoud van het land, dat van hare hernieuwde samenwerking afhankelijk is, en n i e t in de eerste plaats aan de individualistische overwe gingen van de kleinere belangen der af zonderlijke partij. Want zelfs indien men principiëele bezwaren zou hebben tegen veel van wat rechts begeert, dan moet men erkennen, dat de eenige mogelijk heid van politieke reconstructie op dit oogenblik ligt in hernieuwde .bereidheid van het dragen van gemeenschappelijke verantwoording bij de rechtsche partijen, die veel punten hebben, waarover zij het eens zijn." Hier wordt naar het ons voorkomt, de spijker op den 'kop geslagen. Op do rechtsche Kamerfracties rust thans een zware verantwoordelijkheid. Komen zij niet tot samenwerking, dan is de kans op een parlementaire regee ring misschien voorgoed verkeken, dan wordt de invloed van de Christelijke par tijen- verzwakt en dan' zal op den duur ook het vertrouwen van de kiezers in deze partijen te loor gaan. Zeker er zijn bezwaren. Er zijn niet geringe moeilijkheden te overwinnen voor men tot een accoord kan komen. Herstel van de samenwerking zal bo vendien koren zijn op den molen van de kleine partijen. De heeren Kersten en Lingbeek zullen niet nalaten daaruit po litieke munt te slaan. En dat zal hen wel gelukken ook. Maar dit mag geen reden zijh om niet te doen wat in 's lands belang gedaan moet worden. Van harte hopen wij dan ook, dat het aan den heer Ruys, of, indien dat meer profijtelijk wordt geacht, aan een anderen Kabinetsformateur gelukken zal de recht sche partijen bijeen te brengen en de verbroken samenwerking te herstellen. Natuurljjk mag dit niet met principi eels offers gepaard gaan, al spreekt het ook vanzelf, dat niet iedere partij hare speciale verlangens bevredigd kan zien. Dat volgt reeds onmiddellijk uit het feit, dat er samenwerking moet zijn. Maar al worden dan niet alle verlan gens bevredigd, vast staat ook, dat door samenwerking meer bereikt kan worden, dan door den stuurstoel door anderen te laten bezetten om dan zelf des te beter te kunnen critiseeren. Wjj voegen hieraan toe den wensch, dat als het gewenschte resultaat niet mocht worden bereikt, althans naar bui ten zal blijken, op welke eischen de samenwerking is gestrand en wie daar voor de verantwoordelijkheid draagt. Daarop heeft ons volk recht. Maar wij hopen niet, dat het zoover zal komen. Het Chineesch-Russis.ch conflict. Naar Reuter uit Nanking seint heeft de minister van buitenlandsche zaken aan den plaatsvervangenden Ghineeschen zaakgelastigde te Moskou telegrafisch het antwoord der Chineesche regeering op het Russisch ultimatum meegedeeld, om het aan de Sowjet-regeering voor te leggen. Het antwoord houdt in dat de Chinee sche zaakgelastigde weldra uit Nanking naar Moskou zal vertrekken, voorzien van volmachten om alle hangende geschillen met het Russische commissariaat van bui tenlandsche zaken te behandelen. Voorts zegt de nota, dat 'de regeering en het volk van China steeds gevoelens van vriendschap jegens de regeering en het volk van Rusland hebben gekoesterd, maar onlangs ontdekten dat Sowjet-agenten op Chineesch grondgebied communistische propaganda voerden, welke strekte om de regeering en het maatschappelijk stelsel in China in gevaar te brengen. Ter handhaving van de orde hebben toen de autoriteiten in Mantsjoerije bezit genomen van de Chineesche Oösterspoor en het Sowjet-consulaat te Charbin geslo ten. De autoriteiten in Mantsjoerije hebben gerapporteerd dat de Russische ambtena ren aan de Oosterspoor de bepalingen der overeenkomst van 1924 niet nakwamen, zoodat het optreden van de nationale Chi neesche regeering niet aan te merken valt als een schending der bedoelde overeen komst. De regeering te. Nanking verzocht dan de Sowjetregeering: le. De 'Chineezen, die thans in Rusland gevangen worden gehouden, vrij te laten; 2e. Dc Chineezen in Rusland afdoende te beschermen tegen aanvallen en onder drukking. De nota besluit met de woorden: „De na tionale Chineesche regeering zal altijd Russische burgers en 'kooplieden goed ont vangen, maar de recente arrestaties van Russen in Mantsjoerije waren volkomen gerechtvaardigd, daar zij noodig waren om de communistische propaganda den kop in te drukken en om de orde in Mantsjoerije te handhaven". Dinsdagmiddag zijn te Moskou opnieuw groote demonstraties tegen China gehou den. Duizenden arbeiders en ambtenaren stroomden uit de fabrieken en bureaux de straat op en trokken onder het zingen der internationale de stad door, waarbij ver- wenschingen aan het adres van Nanking werden uitgekreten. Aan binnenlandsch e zaken vreest meD, dat de wit-Russische gardisten de grens zullen overschrijden en zoo de sowjettroepen tot verzet zullen prikkelen. De commissaris van verkeers wezen, Serebrjakof, die oorspronkelijk naar China zou vertrekken, blijft voor- loopig te Moskou. De ontruiming van hét Rijnland. In het Engelsehe Lagerhuis vroeg Sir Frederick Hall den minister van Oorlog, of aan het hoofdkwartier van het Brit- s-che leger aan den Rijn instructies waren gezonden om schikkingen te treffen voor de ontruiming van de bezette gebieden. Voor den minister antwoordde de on derminister Shinwell, dat geen definitie ve instructies konden worden gezonden alvorens .een beslissing over d-e ontrui ming was verkregen. Er moesten evenwel natuurlijk schikkingen worden getroffen, en deze waren, gelijk vanzelf spreekt, doör zijn ministerie met den opperbevel hebber van het Britsche leger aan den Rijn overwogen. Sir Frederick vroeg ver der, wat die schikkingen behelsden, waar op Shinwell ontwijkend antwoordde, dat er slechts eenige besprekingen waren ge houden, doch dat nog niets definitiefs was overeengekomen. De taalkwestie In, België. Uit de Katholieke rechterzijde van de Belgische Kamer is een commissie gevormd, bestaande uit Wa.alsche en Vlaamsche leden, die besloten heeft de taalkwestie in al haar aspecten te be- studeeren en een ontwerp gereed te ma ken, dat te zijner tijd aan "de geheele rechterzijde ter goedkeuring zal worden voorgelegd, om, zoo mogelijk, te geraken tot een eensgezinde oplossing van het taalprobleem. De burgeroorlog in China. Vertraagde telegrammen uit Yunnanfu geven een sombere schildering van de straatgevechten, die plaats hadden voor de noodlottige ontploffing op 11 dezer. Een groot deel van de stad werd ver nield, waaronder de Britsche en Fran- sche consulaten. De Britsche consul werd gewond. Het blijkt, dat de troepen van Kwei- choow, die onlangs Yunnan binnenvielen, de muren van Yunnanfu hadden bereikt, dat slechts zwak verdedigd werd De aanvallers slaagdei de stad binnen te dringen en er een'hevig straatgevecht, waarna .itploffing plaats had. !De edelgesteenten van den ex-sjah. Een commissie van Fransche 'en Ne- derlandsehe juweliers heeft de edelge steenten getaxeerd, die de ex-sjah van Perzië, uit zijn land meegevoerd had naar Parijs. De collectie werd geschat op een waarde van vijfhonderd millioen gulden. Daarbij is niet begrepen de waarde van de Daria-i-Noor, die van te groote afme tingen en te hooge qualiteit is om te kunnen worden geschat. De steen is waard, wat een milliardair er voor geven wil. De beroemde troon, nog afkomstig nit de dagen van de Mogol's te Delhi, werd door de experts geschat op 120 millioen gulden. De overstroomingen in Turkije. De overstroomingen bij de kust der Zwarte Zee in het 'district Trebizonde ne men volgens berichten uit Constantinopel, den omvang aan van een catastrofe. Reeds staan, naar schatting, dertig dorpen onder water, terwijl vele andere volkomen zijn verwoest. Er moeten meer "dan 500 doo- den zijn. De materieele schade wordt op drie mil lioen Turksche poiyien geschat. De stortregens houden nog altijd aan. Uit Constantinopel wordt nader gemeld, dat -het aantal personen, dat bij de over- stroomingên in de omgeving van Trebi zonde om het leven is gekomen, thans 425 bedraagt. - Omtrent het lob van tien dorpen staat nog steeds niets met zekerheid vast, aan gezien de reddingscolonnes npg niet in de gelegenheid waren, deze dorpen te berei ken. Men vreest, dat zij geheel onder water staan en dat zoowel menschen als dieren verdronken zijn. Zuid-Amerikaansche luchtpcstzegels. Voor de verzending van luchtpostcorres- pondentie naar Columbia en Ecuador en van pakketten naar Ecuador moet, zooals bekend is, het luchtrecht voldaan worden met de daar te lande geldende luchtpost- zegels. Van deze zegels is thans een nieuwe se rie van tien stuks verschenen in de waar den van vijf centavos tot vijf pesos, welke in Nederland verkrijgbaar zijn op de kan toren der Kon. Luchtvaart-Mij. te 's-'Gra- venhage. Schouwburg ie Boekarest ingesiort. Te Boekarest is gisterochtend de zich in aanbouw bevindende nieuwe schouwburg Carmen -Sylva ingestort. Een groot aantal arbeiders werd onder het puin bedolven. Op hst middaguur waren reeds elf zwaar gewonden naar "het ziekenhuis vervoerd. Men acht het echter mogelijk, dat nog ver dere arbeiders onder het puin begraven liggen. De oorzaak van de ramp kon nog niet worden vastgesteld. Een groot proces in Polen. Te Wadowice bij Bielitz eindigde Zater dag, naar Wolff meldt, een proces, dat ne gen weken in beslag had genomen, tegen 54 personen, onder wie vele hooggeplaat ste belastingambtenaren. De voornaamste verdachte, Frankel, werd wegens verval- sching van spiritus veroordeeld tot 13 mil lioen zloti boeten en zes maanden gevan genisstraf, en wegens belastingontduiking tot drie maanden gevangenisstraf en 40.000 zloti boete. De bij het proces betrok ken ambtenaren kregen gevangenisstraf fen van zes maanden tot een jaar en boe ten tot 1.8 millioen zloti, de overige ver dachten straffen van een week tot vijf maanden en boeten tot A millioen zloti, terwijl er slechts zes werden vrijgesproken. Hitte en watergebrek in Engeland. Al een paar dagen maken de autoritei ten in Engeland zich ongerust over d9 langdurige droogte, welke een ernstige schaarschte aan water ten gevolge heeft. Londen schijnt er nog het best aan toe te zijn, doch Manchester heeft nog slechts voor dertig dagen water. Reeds heeft het gemeentebestuur de watervoorziening ge matigd ;het besproeien der straten is ge staakt. In alle bedrijven is het waterge bruik tot het hoogst noodige beperkt. Het niveau der waterreservoirs staat lager dan sedert veertien jaar. Het dreigendst is de toestand in Ches hire, waar reeds gebrek heersebt. Korte berichten. Het aantal auto-ongevallen op 14 de zer, den Franschen Nationalen feestdag te Parijs en omgeving voorgekomen, is groot. Er zijn 12 personen door auto-ongevallen gedood en 36 gewond. Uit Honduras wordt gemeld, dat bij een excursie met een motorboot elf kinde ren om het leven zijn gekomen tengevolge van een ontploffing, terwijl 22 kinderen werden gewond. De prins van Wales heeft gistermor gen officieel de internationale luchtvaart- tentoonstelling in Olympia geopend. Alle mogelijke soorten vliegtuigen, ook van bui tenlandsche fabrieken, zijn aanwezig. Na buitengewoon moeilijke oprui mingswerkzaamheden is het Dinsdagmor gen gelukt de vier slachtoffers van den brand in de Chatarinamijn te Essen te bergen. De brand kon inmiddels ge- bluscbt worden. Uit New York wordt gemeld, dat in het Zuiden der Vereenigde Staten een auto door een plotselinge wolkbreuk werd ver rast en in een rivier werd gespoeld. De in zittenden, een gezin van 7 personen, zijn verdronken. MOEILIJKHEDEN IN DE CHR. HIST. UNIE. (ButlenigeWone vergadering van hét Hoofdbestuur. Naar „De Nederlander" meldt, ïs het hoofdbestuur van de Chr. Hist. Unie 'ter buitengewone vergadering bijeengeroepen op Woensdag 24 Juli, des middags pm 1 uur te Utrecht. Eenig punt van de agenda is de hou ding van het bestuur der Rotterdamsche Kamerkring-Vereeniging ten aanzien van de Kamerverkiezing van dit jaar. De bezwaren tegen de Rotterdamsche organisatie worden door „De Nederlan der" als volgt- geformuleerd: 1. ,Het Rotterdamsche Kamerkringbe- stuur misbruikte zijne positie in de Uni^ tót bestrijding barer wettig genomen be sluiten. 2. In, zijne publicatie werd medegedeeld, dat een man van politiek .gezag in de Unie met Se Rotterdamsche bewqging sympathiseerde en deze steunde. 3. Ook een speciaal Comité, onder lei ding van den heer Van Gybland Ooster- hoff, steunde deze beweging, en wei met het uitgesproken doel „versch bloed" in de Tweede Kamer te brengen. 4. Van de zelfde zijde en door de zelfde mannen wordt een nieuw week blad opgericht, niet om weder in nieu wen kring de invloedsfeer van de Chris- telijk-Historische Pers uit te breiden, maar om „een eigen geluid" te geven, anders dan de andere Christelijk-Histori- sche Bladen. 5. Onder de medewerkers aan het nieu we Weekblad bevindt zich weder een man van politiek gezag, wiens staatkundige po sitie verbonden is met den naam der Unie. 6. De organisatie van het nieuwe week blad is zóó opgezet, dat het geheele plan gebouwd is op den onderstelden ondergang van een ander reeds sedert 10 jaren bestaand weekblad en datop zeer ongebruikelijke wijze, benut worden onderscheidene gegevens en de ervaring, welke den ondernemers ten dienste staan, door hunne positie in de Unie en de af gebroken relatie met het bestaande week blad. „Deze dingen, zegt „De Nederl." zijn ernstig genoeg. En inderdaad, als het zóó voort moest gaan, werd het werken in de ^Unie onhoudbaar. Dit is ook gevoeld door het Eestuur der GrcningS'che afdeeling, welks tot hef- Binnenland. Waarom een Kabinetscrisis soms zoo lang duurt. Moeilijkheden in de Chr. Hist. Unie. Het 60-jarig bestaan van de H.B.S. te Zierikzee. De heer H. Colijn niet naar de Tweede KameT? De opbrengst der Rijksmiddelen. Buitenland. Het Chineesch-Russisch conflict. De overstroomipgen in Turkije. Dagelijksch Bestuur bet verzoek richt te, de samenroeping eener buitengewone Algemeene Vergadering te overwegen, een verzoek; dat nit Leiden met instemming werd/gesteund. Wij kunnen ons al deze dingen heg rij pen. De politiek is zware arbeid. En het is eenvoudig onmogelijk dezen arbeid te verrichten met het blok wantrouwen aan het been. Er moet zijn: onderling vertrouwen, zucht naar eenheid, loyale samenwerking en aaneengesloten houding tegenover derden. Als het op een dezer punten gaat wrijven of kraken, dan is het mis, en zijn maatregelen tot herstel noodzakelijk. Wij vermanen echter tot voorzichtig heid en lijdzaamheid. Wij zijh geenszins bang voor krasse maatregelenals het moet; maar dat moeten moet dan ook onherroepelijk vaststaan. De zeiel van Prof. Lobman in gevaar? Het is niet onmogelijk, dat deze en an dere moeilijkheden ooik van invloed zul len zijn op de verkiezing van leden der Eerste Kamer. Onder de medewerkers van het nieuwe blad, kómt met Dr J. Th. de Visser ook voor, Prof. B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer, die als nummer 1 werd geplaatst op de Christ.-Hist, can didatenlijst in de groep Utrecht, Zeeland, Noord-Brab'ant en Limburg. In verband met een en ander schreef de heer 'V. d. Wart, lid van de Staten van Zeeland, in het „Profc. Zuiden" o.m. „Waren deze feiten bekend geweest vóór de vergadering van Statenleden, te Breda gehouden, dan zou ongetwijfeld de candidatuur van prof. Lohman aan ern stige critiek onderworpen zijn geweest. Want zijn geheele houding schijnt ons afwijzend te' staan tegenover den geest 'die in 'de Unie leeft ep. zich geop'en- haard heeft in de candidatenlijst voor de Tweedie Kamerverkiezingen. Inmiddels zijn de lijsten voor de verkie zing van leden voor de Eerste Kamer ingediend. Een nieuwe vergadering uit te schrijven is niet meer mogelijk. Vandaar dat ook deze zaak in1 het openhaar moet behandeld worden. En dan wil het ons voorkomen, dat voor hen die zich kunnen vereenigen met het organisatorisch optreden van het Hoofdbestuur, die zich ook, in de groote lijn althans, kunnen vereenigen met d? u geest die de Unie kenschetst zoowel in leiding als door samenstelling van de' candidatenlijst voor leden van ae Tweede Kamer, het thans niet aangaat prof. Loh man weder een mandaat voor de Eerste Kamer te geven, en dat namens de Chr.- Hist. Unie. Adviseeren wie dan wel gekozen moet worden doen wij niet. Vijf namen staan op de ingediende lijst. Er is dus keuze. En wij willen allerminst vervallen in een euvel dat veel kwaad bloed kan zetten. Dus propageeren wij (niemand. Maar komt er geien licht in de hou ding van prof. Lohman, dan ligt het niet op den weg van do Christ.-HLst. Staten leden hem tot lid der Eerste Kamer te herkiezen."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1