Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Da ingestelde commissies beschouwt spr. als bliksemafleiders. Spr. hoopt dat de nu ingestelde er in zal slagen de on zichtbare tegenstanders te ontmaskeren. De voorz. erkent, dat dit zeker een brandende kwestie is, die ook in de Prov. Staten vrij regelmatig wordt be sproken. Dhr v. d. Wejjde zal steeds voor ver betering bljjven streven ook in de nieuwe commissie, al is daar een belanghebbende in, die het niet makkelek zal maken tot een goede oplossing te komen. Het is niet goed, dat iemand rechter in eigen zaak is. Nu wordt reeds f5600 subsidie gege ven om den dienst uit te breiden en de exhorbitante tarieven oom te zetten in zeer hooge. Maar een reis van 4Q cent is te hoog voor een overtocht van 5 minu ten. Het is zeker jammer dat destijds het monopolie aan de R.T.M. is gegeven, maar men wist toen niet, dalt er auto's zouden komen en men moest wat doen om de tram te krijgen. Ook werden toen de rails in de wegen gelegd, was dit niet gebeurd, dan moesten die nu niet worden verbreed. De heer Van Vessem wil vooral maat regelen, voor het beter aan boord komen. Dhr Gast meent, dat tijdelijke maatre gelen tegen den noodtoestand moeten wor den genomen. De heer Wisse zon juist verbeteringen willen brengen buiten de R.T.M. om en dan is met weinig kasten een einde te maken aan den levensgevaarlijken toe stand. Dhr v. d. Weijide verzekert, dat Ged. Staten diligent gijn, tijdelijke maatregelen zullen niet helpen. De heer Gast blijft bij een tijdelijke subsidie aan de R.T.M. Men moet, hoe jammer het ook „is, de veerman niet sparen ten koste van het geheele eiland. Dhr y. d. Wegde zegt, dat de grootste moeilijkheid is de noodzakelijkheid van een nieuwe boot. Dhr Hage meent, dat de kwestie, ook die der R.T.M., finaal moet worden opge lost. Dhr Krepel wil wel degelijk' de R.T.M. helpen. De voorzitter sluit de debatten met den wenscb, dat de nieuwe commissie resul taten moge hebben. Dhr v. 't Westeinde komt terug op den reeds verleden jaar door dhr Welleman naar voren gebrachten wensch van ver mindering der lasten van de calamiteuze polders door /leze af te hevelen op an deren. Dhr Dieleman zegt, dat de heer Welle man diep ingrijlpende wijzigingen wilde en daarom is de overweging nog niet afge- loopten. Dhr v. Oost vraagt of men niet beter het blad met andere bonden salmen kan uitgeven dan een provinciaal blad te hou den. De voorzitter zegt dat dit vroeger het geval was. Er zijn te weinig abonné's; als die er meer komen, komen er meer advertenties ook en kan het blad wel licht grooter worden. Dhr Dorst geeft samenwerking met het Zeeuwsch Landbouwblad in overweging. De Stormschade. Thans verkreeg het woord de heer jhr Boreel, ingenieur van den Polder Walcheren, om in ver hand met den des middags te houden tocht enkele mededeelingen te doen over de gevolgen van den storm in November. Spr. zeide dat ten gevolge dier storm vloeden de zeeweringen van den Polder Walcheren ernstig beschadigd werden. Zooals dat in normale gevallen steeds plaats heeft, stormde het eerst gedurende eenigo dagen uit zuidelijke en zuid-weste lijke richting. Hierdoor vloeide een hoe veelheid water door het Kanaal van uit da Atlantische Oceaan in de Noordzee. Toen de wind daarop westelijk werd, werd dit water opgestuwd tegen de Nederland- sche kust. Ten slotte schoot de wind nog meer uit en werd noordwest tot noord. Het water van de Noordzee werd nu terug gedreven door het Kanaal, maar tenge volge van den trechtervorm van het Kaï naal had er nog extra opstuiving plaats en ontstond de hooge vloed, die eenige dagen vóór den springvloed plaats 'had. Nadat de storm zijn grootste kracht heeft bereikt, en dit is bij: noordwesten wind zal bij normale gevallen de wind meestal spoedig krimpen en heeft men kort daarop weer ,goed weer. In Nov. 1.1. was dit niet het geval, maar de wind bleef gedurende nog een 3-tal dagen krachtig uit noordelijke rich tingen waaien. De reeds aanzienlijke scha de, die ontstond aan de zeeweringen bij den eersten stormaanval breidde zich hier door hoe langer hoe meer uit. Wel wer den zooveel mogelijk voorzieningen ge troffen, de tijd tusschen twee getijen was tekort en het weer te slecht en ook de schade te groot om deze voorzieningen afdoende te maken. De grootste schade ontstond aan den Westkaipelschen zeedijk op het dijkvak gelegen op het Noordwes ten. Hier ontstonden verscheidene diepe gaten en werd over duizenden vierk. M. de basaltglooiing weggeslagen. Het los slaan van de basaltglooiing door storm- vhox 1 n is, normaal en de herstelling daar van kost veel geld, vooral als nieuwe ba salt moet bijlgeleverd worden, zooals in dit geval, waar de oppervlakte groot was, maar geeft overigens geen aanlei ding tot beschouwingen. Spr. wijst er op, dat de Westkapelsche dijk oorspronkelijk duin was, die men aan de buitenzijde met klei heeft bedekt. Op deze klei is tot op zekere hoogte een basaltglooiïng opgetrokken. Nadat door den storm een gedeelte dier glooiing was losgeslagen hebben de krachtige golven op eenige plaatsen de kleibekleeding doorgebroken. Vermoede- i'. ar, waar die bekleeding het dunst was. Toen dit eenmaal plaats had gevonden, had de zee min of meer vrij spel. Spoe dig ruimde de zee het zand onder de kleibekleeding op en ondermijnde de aan liggende klei, waarvan brok na brok in het gat viel en door de golven werd weg gevoerd. Dit duurde zoo ongeveer drie dagen.' Wel trachtte men zooveel mogelijk voor zieningen te treffen, maar werd daarin door de omstandigheden ten zeerste be lemmerd, en veel winnen deed men niet. Do gaten werden zooveel moge- Ijk met palen afgezet en bodem en ran den belegd met zakken met zand. Het spreekt vanzelf, dat het ontstaan van zul ke diepe gaten op den duur gevaarlijk kan worden, terwijl de herstelling zeer kostbaar is. Gebleken is, dat als de zee wering bestaat uit een kern van zand, de kleibekleeding vooral goed dik moet worden gemaakt. Een zware kleibeklee ding is volgens spr. veiliger dan een naar verhouding zware basaltbekleeding, wel ke laatste wanneer deze versleten is, men toch altijd kan verzwaren. Zoo spoedig mogelijk na den storm zijn de gaten gedicht met klei, waarover weer de basaltglooiïng is aangebracht. De kosten voor het herstellen van deze stormschade is zeer hoog geweest, terwijl nog niet alle werken daarvoor zijn aan besteed. Zij hebben bedragen voor de Zuidwatering f4000, voor de Westwate ring f50.000 en ten slotte voor de Noord watering f 300.000. Deze bedragen ko men neer op een geschot van f20 per H.A., een bedrag, dat de ingelanden lang in het geheugen zal blijven. Met dank voor deze inlichtingen sloot de voorzitter de vergadering. Maaltijd. Vervolgens werd in de be>- nedenzaal door een kleine 150 perso nen gemeenschappelijk een goed verzorg de maaltijd verorberd. Tijdens bet dessert bracht de voorzitter een dronk uit op de verschillende gasten, die aanzaten. De heer v. d. Putte dronk op den voorzitter ,de beer Dumon Tak deed dit als burgemeester en als vice-voorzitter van' den Polder Walcheren. De heer Ir van Leeuwen gaf de verzekering vanaf de oprichting groote belangstelling voor den Bond te gevoelen. Bezoek Zeedijk. Na den maaltijd namen de aanwezigen plaats in auto's en autobussen en reed men via Dom burg naar Westkapelle, waar de werk zaamheden voor het herstel der storm schade in bogenschouw werden genomen en werd toegelicht hoe de toestand kort na den storm was. In het Polderhuis werd den gasten een verfrissching aangeboden en verwel komde de heer Dumon Tak allen na mens het Polderbestuur, er op wijzende dat het Polderhuis er nog is op inge richt als vToeger, dat de betrokken raad er kan overnachten. De heer Dieleman dankte voor deze woorden en voor de gulle ontvangst. Spoedig werd weder in de auto's plaats genomen en over denzelfden weg naar Middelburg teruggereden. Wjj zijn door deze excursie in de ge legenheid geweest weder eens de groote kennis van de ingenieurs, die dezen dijk bouwden en onder hielden te bewon deren en hebben ook nu grooten eerbied voor bestuur, ingenieur, opzichters en uitvoerders van de herstellingswerken aan den dijk, die daar staat als trouwe wach ter in den eeuwenouden strijd der Zeeu wen, der stoere Westkapelaars in het bijzonder, tegen de soms zoo woedende zee. DE „BEKTEM II". Het is Zaterdag overdag maar stil ge weest op de tentoonstelling in het Schut tershof, maar des avonds daarentegen drukker dan welken anderen avond sedert de opening ook. In totaal kwamen er Za terdag een kleine 1000 personen een kijkje nemen aan de stands en des avonds kon den zij tevens volop genieten van het keu rige programma, dat het strijkorkest van de marinekapel onder leiding van den on derdirecteur uitvoerde. Ook bij dit concert ■bleek hoe groote muzikale kennis deze mannen bezitten; het was ook nu van be gin tot het einde voor ieder die van mu ziek houdt een groot genot. Er heerschte in den tuin ook nog na af loop van het concert een opgewekte toon en deze vierde dag van de „BEKTEM II" mag als uitstekend geslaagd worden ge boekstaafd. Gisteren was de tentoonstelling gesloten en hedenavond wordt weder een andere muzikale afwisseling geboden, nl. eerst eenige nummers van de bekende mando lineclub „Sempre Avanti" en daarna van de Mondharmonicavereeniging „Crescen do", die in den korten tijd van haar be staan zich ook reeds een goeden naam beeft verworven. Morgenavond staat een concert van „Ons Genoegen" uit Vlissingen op bet pro gramma. Wanneer geen andere muziek wordt ge geven, zorgt de His Masters Voice Concert Gramafoon voor populaire muziók en zoo is er bijna geen oogenblik, dat de bezoe kers geen muziek te hooren krijgen. Wij meenen goed te doen er nog eens aan te herinneren, dat de tentoonstelling onherroepelijk Donderdagavond wordt gesloten en dat iedere 100ste en iedere 1000ste bezoeker van de Biscuitfabriek „de Lindeboom" van de firma Van Doesburgh een versnapering in ontvangst, kan nemen. Zaterdag en heden hadden geen vak wedstrijden plaats, doch morgen komt de keuring van Hollandsch en Friesch be schuit aan de beurt. Zij, die daarin belang stellen, zullen des middags een kijkje moeten 'komen nemen, want te ha.lf zes wordt de tent voor de vakwedstrijden voor het publiek gesloten. Eerste Zeeuwsche Klom- p en beurs. De aan de Zeeuwsch-Belgi- scbe grens gelegen gemeente Clinge en speciaal het dorp van dien naam zal op 31 Juli en 1 Augustus a.s. eene gebeurte nis beleven, welke voor haar van de grootste beteekeais is, 'n.l. de opening van de Eerste Zeeuwsche Klompenbeurs. Reeds bestaan in ons Land eenige van die beurzen, o.a. te Epe, Doetinchem, en St. Oedenrode, maar de zeer afgezon derde "ligging van hun dorp maakte het den klompenmakers van Clinge zeer moei lijk om daar met hun product te ver-1 schijnen. 1 De opening zal geschieden door dhr Fleskens, lid van de Tweede Kamer en een der initiatiefnemers voor het indienen van "het z.g. Klompenwetje. Zoowel Ge deputeerde Staten als verschillende Van de Zeeuwsch „klompenmakende" gemeen ten zullen zich doen vertegenwoordigen bij de opening van de beurs, terwijl mede andere autoriteiten zullen aanwezig zijn. Baldadig. Ten nadeele van een te Gent (B.) woonachtige dame, werden een dezer'dagen een groot aantal jonge Ca nada-hoornen, welke langs den Meerdijk, onder de gemeente Hontenisse geplant waren, afgebroken en totaal vernield. De politie stelt een onderzoek In. Korfbal. Zaterdag zijn de volgen de oompetitie-wedstrijden voor den Z. Korfbalbond gespeeld. Te Middelburg .V.I.O.S.Zeeland ia II 22; Te Kloetinge E.L.T.O.Zeelandia I 2—3; Te Goes V. V. C.—D. O. S. 1—3. De stand tot heden: Zeelandia 1 6 3 2 1 8 14—14 1.33 V. I. O. S. 5 3 1 1 7 17—9 1.40 D. O. S, 4 2 115 14—6 1.25 E. L. T. O. 6 1 3 2 5 15—15 1.83 Zeel. II 7 0 5 2 5 9—12 0.71 V. V. C. 4 1 0 3 2 7—20 0.50 A.s. Woensdagavond wordt te Goes ge speeld V. V. C. tegen E. L. T. O. Krabbendij'ke. Zaterdag 13 Juli speelde' Volharding II van Rilland een vriend schappelijke voetbalwedstrijd tegen D. V. G. I en II gecombineerd van Krabben dijke. De uitslag was 41 ten gunste van D. V. G. Kapelle. Door een passeerende auto uit Middelburg werd het negenjarig doch tertje van dhr Goosen alhier op den post weg naar Ierseke aangereden. De toe stand van 'het meisje liet 'zich eerst ernstig aanzien; geruime tijd verliep eer het kind tot bewustzijn kwam. Dr Pfeiffer, die spoedig ter plaatse aan wezig was, verleende 'heelkundige hulp. Door burgemeester Bierens en den ge meenteveldwachter werd het ongeval op genomen. Men deelt ons mede uit Kapelle: Het is heden verbazend druk met het plukken en verzenden van aardbeien; haast is men, vooral met de verzending, dag en nacht in getouw. Nimmer werden zulke prijzen, gemaakt als 'heden; deze loopen tot f 81.30 per 100 K.G. voor de export; in Goes werden de duurste geveild voor f 83.70 per 100 K.G De telera dia voor de dagvedlingen hebben verkocht lachen in hun vuistje; de prijzen die deze maken overtreffen verre die welke voor het vat hebben verkocht. De oogst valt veel mee; deze is bepaald goed te noemen; door elkander hebben de meeste nu reeds 7 K.G. per roede en de oogst is nog niet ten einde. Er zijn nog perceelen (uitzonderingen), van 20 K.G. per roede. Schore. Zaterdag hield de Kon. Erk. Postduivenvereeniging „De Snelle Vlucht" een wedvlucht met jonge duiven vanuit Hulst, afstand 24 K.M. Los 12.30 u. Aankomst le duif 1 u. 5 min. In concours 40 duiven; weersgesteldheid sterke N.W. wind. Uitslag, le, 5e, 6e, 7e en 8e prijs, D. J. v. d. Have, Kapelle; 2e, 4e en 9e pr. Rijn en de Pree, Schore; 3e ur. H. Chris- tiaanse, Kapelle. Arnemulden. Vrijdagavond geraakte on der de gemeente Nieuwland, een zekere E., afkomstig uit Middelburg met zijn rijwiel in een vrij diepe sloot, E., die in kennelijken staaf Van dronkenschap ver keerde, werd door een bestuurder van een juist passeerende auto uit zijn be narde positie gered, die de gemeente veldwachter alhier er mede in kennis stelde. Deze arresteerde E. en bracht hem ter 'óntnuchtering over, naar het arrestan tenlokaal, waar hij- later, na opgemaakt procesverbaal in vrijheid werd gesteld. Benoemd tot onderwijzer aan een Chr. School te Amsterdam, de heer C. v. d. Louw, thans in gelijke betrekking aan een Chr. school te Vlissingen werk zaam. Met ingang van heden is de melk prijs alhier met 2 cent per Liter verhoogd. Ongelukken. Te Maasland is het vijfjarige zoontje van den tuinder A. van Dam in den Duifpolder bij 'het spelen van een schuit gevallen en verdronken. Te Aalsmeer is het li/g-jarig zoontje van den heer Ott van een grindhoop waarop het aan het spélen was, in hot water gegleden en verdronken. Te Nooddorp (gem. Heemskerk) is gistermid dag 5 uur het zesjarig meis;e van den los-werkman Verhooff zoodanig door een luxe auto aangereden dat het kind in hoogst zorgelijken toestand werd opge nomen. De 11-jarige Jan Hage man uit Schoonhoven is bij het zwemmen in do Lek op de Zandplaat onder Berg- Ambacht verdronken. Hij was met een aantal jongens gaan baden, doch geraakte bij den kop van een krib in het diepe water, waar men hem zonder hulp te kunnen bieden, zag verdrinken. In de Vinkensteyn straat te 's-Gravenhage is een 21/2-jarig meisje door het plotseling over steken van den rijweg aangereden door een motorrijder. Het kind werd zeer ern stig gewond en is enkele uren later over leden. Onder de overkapping v'an het Spuiwater te Overschie is de 75-jarige J. v. d. Spek jloor het uitschieten van een vaarboom te water geraakt en ver dronken. Gistermiddag is te Nijmegen de 16-jarige B., die met eenige kame raden in de Waal aan het baden was, verdronken, doordat hij zich te ver buiten de kribben waagde en niet kon zwemmen. Hij verdween plotseling in de diepte zon der dat de andere jongens bij machte waren hem te redden. Tegen de tram opgeloo- p e n. Nabij de tramhalte Ellecom kwam de 70-jarige heer J. Latté, blijkbaar in ge dachten verdiept, een boschlaan uit. Hij bemerkte de naderende tram niet en liep er tegenop. Door den schok werd bij ach terover geworpen. Met een schedelbreuk en andere verwondingen werd hij naar het Velpsche ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is zorgelijk. Twee personen verdron ken. Men meldt uit Rossum (Geld.) d.d. 12 Juli: Hedenmiddag omstreeks 2 uur zijn al daar in de rivier de Waal twee personen verdronken. Dit tragisch ongeval heeft zich als volgt afgespeeld: Een 21-jarig persoon was aan den ri vierkant aan het baden, toen hij plotse ling op een diepere plaats wegzonk. De man kon niet zwemmen. Op zijn 'hulpge roep schoot een 44-iarig man toe, die zich direct gekleed te water begaf om den dren keling op het droge te brengen. Deze poging kostte ook den redder het leven, daar de drenkeling zich zoodanig aan hem vastklampte, dat hij niet kon zewmmen. Beiden verdwenen in de diepte. De vader en een jonger broertje van den 21-jarigen jongen stonden machteloos aan den kant het drama aan te zien. De politie heeft onmiddellijk gedregd en slaag de erin het lijk van den 44-jarigen man te vinden. De slachtoffers zijn afkomstig uit een in de nabijheid gelegen woon wagenkamp. Een schot op het politiebu reau. Donderdagavond, even voor 10 uur, werd, naar de „Limb. Koerier" meldt, het politiebureau te Venlo opgeschrikt door een schot, dat een der ruiten van de wacht, waar in eenige agenten zaten, verbrijzelde. De kogel soheerde even over de tafel, waaraan de agen ten zaten en deed glasscherven in het lokaal rinkelen. Gelukkig zaten allen aan de andere zijde van de tafel, zoodat niemand getroffen werd. Direct werd een onderzoek naar den. dader ingesteld. Alle tuinen in de richting, waarvan bet schot kon gelost zijn, .werden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, maar de dader was nergens te vinden. Men neemt aan, dat hier baldadigheid' in het spel is. Auto-botsing. Zaterdagmiddag om vier uur zijn op den Rotterdamsoheitt weg bij Delft, even voor de Haspelfabriek, twee auto's tegen elkaar gebotst. Van den eenen auto werd het achterwiel versplinterd. De chauffeur kwam er zonder letsel af. In den anderen auto zaten twee bejaarde dames, die ook niet het minste letsel bekwamen. Een doodensprong om levens te redden. De Fransche chauffeur Louis Pujot is blijkens de Fransche bladen eenige dagen gelsden onderscheiden met het Kruis van het Legioen van Eer. Men heeft hem n.l. willen beloonen voor een heldendaad, waardoor hij honderden menschenlevans heeft gered, Pujot zag op een dag, toen hij op den grooten weg van Parijs naar Nancy met groote snelheid reed, dat de sneltrein Parijs-Straal sburg in vliegende vaart een station voorbij reed, waar hij volgens het spoorboekje moest stoppen. De stationschef riep den chauffeur opgewonden toe dat hij er niets van begreep. Ook de passagiers die wisten, dat de trein moest stoppen, keken verbaasd en min of meer beangst reeds uit de coupéramen. Pujot overzag in een oogenblik tijds de situatie en kwam tot de conclusie, dat er blijkbaar op de locomotief iets niet in orde was, temeer, daar hij niets bemerkte van een machinist of stoker. Hij reed nu zoo snel moge lijk met den trein mee, met de bedoeling, zoo dra hjj er kans toe zag, van de auto op de loco-motief te springen, teneinde zoo mogelijk onheil nog af te wenden. Doch het was niet zoo gemakkelijk als hij wel dacht, want de weg ljep op verscheidene meters afstand van de spoorbaan. Hij moest dus op de spoorbaan gaan rijden, teneinde zoo dicht mogelijk naast den trein te komen en tegelijk uibersSt voorzichtig zijn, om niet door een treeplank weggeslingerd te worden. In een kromming van den weg, waar de rails lager gelegen waren dan de spoordam, waagde de chauffeur den koenen sprong, die nu niet zoo bijster gevaarlijk meer was, daar zijn auto ook een ontzaglijke snelheid had, gelijk aan die van den trein. Hij bleef eenige oogenblikken verdoofd liggen, daar de schok van zijn lichaam op den tender van de loco motief waarop hij oversprong, zeer hevig was. Maar weldra kwam hij weer tot zich zelf, en langzaam kroop hij nu naar de loco motief, waar hij zag, dat de twee employé's bewusteloos terneer lagen. Naderhand is ge bleken, dat zij bedorven paardenvleesoh had den gegeten. De chauffeur, die met een loco motief wist om te gaan, 'Stelde nu de remmen in werking en aan het eerstvolgend station stond de trein stil: de beide mannen op de locomotief werden aan medische zorg toe vertrouwd en de trein werd van; nieiuw 'per soneel voorzien en kwam aldus veilig en wel te Nancy aan. Indertijd is van dit gebeuren niet veel op hef gemaakt, meldt het Vad., daar men het publiek niet wilde verontrusten. Thans eerst hebben do Fransche bladen het verhaal van Pujot's moedige daad gebracht, tegelijk met het bericht dat hij geridderd is. De chauffeur heeft bij- het geval natuurlijk zijn auto ver loren ,die van de spoorbaan gleed en verbrij zeld werd, maar een collecte 'onder de pas sagiers beeft hem dit verlies ruimschoots ver goed. f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6