No. 240 Maandag 15 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Parol bij Doorzitten, Zonnebrand, Stukloopen Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH e. a. BANKPAPIER Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. tegen voordeellge koersen. Dlracteur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraaf 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. - Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. iZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 a' Bij abonnement belangrijke korting. De opdmc/ht aan Ruya. H. M. de Koningin heeft' aan Jhr. Ruys de Beerenbrouck opdracht verleend tot formatie van een Kabinet, steunend op de partijen der Rechterzijde. Rat zulk een opdracht zou worden ver leend, ligt voor de hand. In 1925 werd de samenwerking van de rechtsche partijen ontijdig verstoord met •het gevolg dat een intermezzo-Kabinet is opgetreden. Maar dit Kabinet is op den dag der ver kiezing terug getreden, en daarmee is fei telijk de toestand van 1925 hersteld. Opnieuw moet nu worden onderzocht of het mogelijk is dat de vroeger samenwer kende partijen tot overeenstemming kun nen komen en een regeerkrachtig Kabinet kunpen vormen. Rit ia temeer noodig omdat de voor naamste partijen der linkerzijde den strijd hebben gevoerd onder de leuze dat vóór alles de rechterzijde in "de minderheid moest worden gebracht. Over wat er dan verder moest gebeuren maakte men zich niet druk. Maar in geen geval mochten de rechtsche partijen opnieuw de meerder heid behalen. Re kiezers hebben zich echter in andere richting uitgesproken. En dus is het logisch, dat de in 1925 afgeknapte draad opnieuw wordt opgevat. En het ia ook logisch, dat bij, bet verlee- nen van een opdracht in de eerste plaats aan een man uit de sterkste fracties is ge dacht. Re heer Ruys 'heeft deze opdracht in be raad gehouden. Of hij haar zal kunnen volvoeren? Het is niet gemakkelijk op deze vraag een antwoord te geven, zoolang de Chr.- Historischen in gebréke blijven zich duide lijk uit te «preken. Maar dit kan wel worden gezegd, dat een zich terugtrekken van den heer Ruys de Beerenbrouck niet beteekent, dat een ander de 'hem verleende opdracht niet zou kunnen volvoeren. Het kan b.v. profijtelijker worden ge acht, dat in verband met verschillende omstandigheden een man van een der andere fracties als formateur optreedt. Hoe dit zij, zonder moeilijkheden zal de vorming van een rechtsch Kabinet wel niet gaan. Onmogelijk behoeft het echter ook weer niet te zijn. Indien althans bij de verschillende par tijen de bedoeling voorzit, werkelijk nati onale politiek te voeren. Letten zij allereerst op het eigen partij belang, dan zullen ze liever op Zichzelf blij ven staan, omdat ze dan veel minder aan eritiek zijn blootgesteld. Maar geeft het landsbelang den doorslag, is er de begeerte een werkelijk nationale politiek te voeren, is er het bedoelen de Christelijke grondslagen van ons volksbestaan te beveiligen en te ver- eterken, dan zullen de moeilijkheden wor den overwonnen. Moge God aan hen, die bij dit belang rijke vraagstuk te beslissen hebben geven, wijsheid en goed verstand om zóó te han delen als 's lands belang zulks vordert. Verdeel en heersch. De „N. R. Grt." doet, nu aan "Jhr. Ruys de Beerenbrouck opdracht is veileeud tot de vorming van een Kabinet, steu nende op de partijen der Rechterzijde, opnieuw een poging om duidelijk te ma ken, dat er van zulle een Kabinet geen sprake kan en mag zijn, en dat zulk een opdracht reeds bij voorbaat tot mislukking gedoemd is. Van de Chr, Historischen beet het dat bet in strijd zou zijn met alle politiek fatsoen, indien zij, na de gevoerde stem- busc&m,p,&gn e aam. 00a coal itiö-niinisteri 0, welken naam dit dan ook zal dragen, zouden deelnemen. Van de Antirevolutionairen heet het dat oprechtheid in de politiek' vordert, dat zij in varband met wat de heer Colijn over de Indische politiek heeft .gepubli ceerd, wel gedwongen zijn zich afzjjidig te boudeD. En den R. Katholieken wordt voorge houden, dat zij in hun verkiezingscam pagne een zwenking naar het ra'dicalis- me hebben gedaan, zoodat het een wei nig kiesche manoeuvre zou zijn indien ze nu met 'de Antirevolutionairen en de Chr. Historischen zitting zouden nemen. Daarom, zoo concludeert het liberale orgaan, heeft de heer Ruys de Beeren brouck feitelijk niets anders te doen, dan de pnmacht van de rechterzijde 'te doen uitschijnen. De bedoeling van dit alles is duide lijk. De verwachting, dat de rechtsche par tijen in de minderheid zouden trfoinen en dat de Liberale Staatspartij een stexk'e machtspositie zou innemen, is niet ver wezenlijkt. De Rechterzijde kreeg opnieuw een flin ke meerderheid, terwijl de verwachte groei van den Vrijheidsbond uitbleef. Er is echter voor het Liberalisme nog één kaas om tot invloed te geraken, n.l. als de rechtsche partijen in plaats van sa menwerking te zoeken, tegenover elkaar gaan staan. Vandaar dit wanhopig pogen om te verdeelen. Met de verborgen bedoeling natuurlek om op die wijze te heerschen. Een pogen dat naar wijl hopen finaal zal mislukken. HET CHINEESCH-RUSSISCH CONFLICT. Waf zat Japan doen? Zooals gemeld, motiveert de Nankïng- regeering haar drastisch optreden tegen de Russen, speciaal tegen de Russische ambtenaren van den Chineeschen Ooster spoorweg met de beschuldiging, dat deze Russen zich aan communistische propa ganda te huiten gingen. Intusschen verluidt, dat de thans gemó- men maatregelen reeds langen tijd in voorbereiding waren. Reeds eenige maan den geleden liepen er geruchten, dat Rus land in onderhandeling zou treden over den verkoop van zijn rechten op den Chineeschen Oosterspoorweg aan Japan. Men neemt aan, dat China thans plot seling een heslissenden stap heeft willen doen, aangezien het nieuwe Jap arische kabinet nog slechts kort aan het be wind is. Volgens berichten uit Tokio beschouw! men in bevoegde kringen aldaar de ge beurtenissen in China als het hoogtepunt van een reeds eenige jaren gevolgde, tegen de sovjet-unie gerichte politiek. In Japansche regeeringskringen koes tert men groote bezorgdheid voor de ver dere ontwikkeling der gebeurtenissen. De regeering heeft nog niet beslist, welke houding zij1 zal aannemen. Indien Rus land een aanval zou doen op Mantsjoe- rije, wat men op het oogenblik te Tokio zeer onwaarschijnlijk acht, zou, volgens een bericht in de „Times", de Japansche regeering een neutraliteitsverklaring af kondigen en verklaren, dat Japan zich zou beperken tot de bescherming van zijn eigen belang. Alhoewel de Japansche zóne van den Zuid-Mantsjoerijsehen spoorweg te Tsjant- sjoen, tweehonderd kilometer ten Westen van Krim, eindigt, hebben tal van Ja pansche onderdanen uitgestrekte bezittin gen in Chaxbin. Japan zon daaTom misschien gedwon gen kunnen zijn, troepen te zenden voor de bescherming van zijn eigen onderdanen zooals indertijd ook het geval was te Tsinanfoe. Door het optreden van China wordt een precedent geschapen, waar Japan zijn aandacht aan zal moeten wijden. De Rus sische rechten op den Chineeschen Oos terspoorweg zijn gewaarborgd door een verdrag, dat pas vijf jaar oud is- In Japan is men van meening, dat de inbe slagname van dezen spoorweg even goed gevolgd kan worden door een Chineesche inbeslagname van een anderen spoorweg. Japan is bovendien alléén-bezitter van den Zuid-Mantsjoerijschen spoorweg, ter wijl het bezit van den Oosterspoorweg' door Rusland en China gedeeld wordt. De Japansche regeering zou een-dergelijk op treden ten aanzien van den Zuid-Mant- sjoerijscben Bpoorweg niet dulden, even min als hij trouwens kan dulden, dat Sov jet-Rusland Mantsjoerije zou bezetten. Te Moskou zou, aldus de correspon dent van 'het Berliner Tageblatt aldaar, groote opgewondenheid heerschen wegens het optreden van de Chineesche auto riteiten tegen het Russische spoorweg personeel in Mandsjoerijé. Volgens te Moskou ontvangen bericht hebben Chi- neezen op .10 Juli op het telegraafkantoor van den Oost-Chineeschen spoorweg te Charbin reeds veertig Russische spoor wegbeambten in hechtenis genomen. Aan de Russische grens: zouden talrijke troepen uit Mandsjoerij'e alsook bijzondere afdoelingen Wit-Gardisten geconcentreerd zjjn. De Belgische Marken. De overeenkomst tusschen België en Ruitschland over de rn.arkenquaest.ie is Zaterdag onderteekend. Duit.schla.nd ver bindt zich aan België 37 annuïteiten te betalen, n.l. een, vervallende oip 31 Maart 1930,- van 138 millioen francs, drie van ruim 184 millioen, acht vervolgens van 22.716.000, acht daarna van ruim 192 millioen en. eindelijik' 17 van 79.660.000 francs. De 'betaling dezer annuïteiten wordt door Duitschland gewaarborgd ook voor het geval krachtens de bepalingen van het plan Duitschland een moratorium voor de betaling der vergoedings-annuï- teiten zou zijn toegestaan, alleen behoudt het zich dan het recht voor de betalingen in natura te doen geschieden. Voor het geval van meeningsverschillen is arbitrage voorzien. Vervolging Ward' Hermans. De raadkamer der Brusselsche recht bank heeft uitspraak gedaan i.z. de zaak tegen Ward Hermans (den medeplichtigs van Frank-Heine in zake de valsche do cumenten, door het „Utrechtsch Dagblad" gepubliceerd) ingestelde vervolging en hem ontslagen van rechtsvervolging, om dat de instructie niet het bewijs had opgeleverd, dat het hier betrof militaire spionnage, maar dat de be&laiagde gedre ven werd door politieke overwegingen. De toestand van den Engeïstihen Koning, Het volgende bulletin werd Zaterdag avond in het Buckingham Palace uitge geven De algemeen© gezondheidstoestand des konings is verder verbeterd. D© fistel in de rechter borstkas is gesloten en heeft daarom het genezen yan het kleine over blijfsel van het abces, waannede hij in verbinding staat, mogelijk gemaakt. Het is daarom noodzakelijk, dat het abces rechtstreeks wordt gedraineerd en behandeld, en de beste methode daartoe is nauwkeurig overwogen. De daarvoor noodzakelijke operatie zal heden, Maan dag, geschieden. Het bulletin is door zes geneesheeren onderteek end. •Mijngas-ontploffing en wetenschap. Bij de lijkschouwing der slachtoffers van de ontploffing in de Blacmovon-nnjn in Wales zeido Richards, de lijkschouwer, dat hij zeker voor de twintigste maal zijn toespraak kon beginnen met z"ijn leed wezen uit te drukken jegens de nabe staanden der slachtoffers namens regee ring, kameraden en burgerij. Ik wensclite ditmaal een stap verder te gaan en er de yraag aan vast te knoopen: Is hier na werkelijk niets aan te doen? Blijven onze mijnwerkers jaar in jaar uit, bloot gesteld aan het gevaar dier verraderlijke ontploffingen, die telkenmale menschen- levens eischten? Spr. geloofde, dat dit niet het geval zou zijn, en het was zelfs zijn heilige over tuiging, dat, als d.e wetenschappelijke man nen des lands zich enkele jaren met de zelfde energie op het bestudeeren van de oorzaken dier ontploffingen zouden gaan toeleggen, die ze in den oorlog hadden getoond voor hef ontdekken van nieuwe verdelgings- en afweermiddelen, het ge heim van die ontploffingen binnen afziea- baren tijd achterhaald zou kunnen worden. Spr. meende van zijn droevige, verant woordelijke- positie uit, een beroep in die richting op de wétenschap en via haar op de regeering te moeten doen. Tegen de Amerikaansche tarieven. De Washingtonsche correspondent van de New York Times meldt, dat de Cana- deosche gezant te Washington onlangs ge protesteerd heeft bij het departement van buitenlandsche zaken tegen de voorgestel de verhooging der invoerrechten voor vee, timmerhout en andere artikelen. Verklaard wordt, dat de gezant Massey te verstaan heeft gegeven, dat indien de nieuwe Amerikaansche douanetarieven den Engelsehen 'handel te zeer zouden schaden, de Britsche regeering represaille maatregelen zou kunnen nemen door.rech- ten te heffen op den invoer van Ameri kaansche tarwe. Hevige ontploffing In China. Uit Hongkong seint men aan de „Ti mes", dat 11 Juli te Joenanfoe, in het Zuiden van China, een groote ontploffing van munitievoorraden heeft plaats gehad. Er zouden daarbij meer dan duizend per sonen gedood of gewond zijn. Buitenlan ders werden Diet gedood, doch de Britsche consul werd licht gewond. Het Britsdhe consulaat werd zwaar beschadigd. Het Eransche consulaat werd vernield. De Fransche missiegebouwen werden bescha digd. ■Een V. D.-jbericht meldt, dat het vermoe den bestaat, dat de ontploffing een gevolg zou zijn van een aanslag van een der op standige generaals. Een orkaan in Perzië. Uit Teheran wordt gemeld, dat een on weer, hetwelk met hagelslag en wolkbreu ken gepaard ging, in 'het district Tahris groote verwoestingen en overstroomingen beeft aangericht. Verkeerswegen zijn on bruikbaar 'geworden en ongeveer tweedui zend huizen zijn verwoest of staan op in storten. Geheele dorpen zijn vernietigd. Totdusver zijn er driehonderd en vijf-en- zeventig lijken geborgen. De Amerikaansche hittegolf. Uit New-York wordt gemeld: Het aantal personen, die ten gevolge van de hitteperiode der drie laatste dagen om het leven zijn gekomen, bedraagt thans 16. Als dei Staat handel drijft! De Nooxsche correspondent van de „Maasb." schrijft: Er is in Noorwegen een commissie in gesteld om de heeren, die voor den staat handel in drinkwaren drijven, eens op de vingers te 'kijken. Daardoor is heel wat aan het daglicht gekomen, dat er niet voor bestemd was. Het schijnt één en al wederzijdsche be voordeeling geweest te zijn. De een verdiende op den ander en liet vrienden en bekenden ook wat meesnoe- pen De inkoopen schijnen ook al niet heele- maal in orde te zijn, er werden majssa's waren ingeslagen van proefmerken, die als minderwaardig gekeurd waren. Het Noorsche „Vinmonopol" heeft door deze geschiedenis het vertrouwen van zijn clienten voor een groot deel verloren. Engeische vloofpolitiek. Volgens de „Daily Tel." staan belang rijke wijzigingen in de Engeische vloot- politiek te wachten. •Op overwegingen zoowel van hoogere politiek als van nationale bezuiniging heeft de regeering, naar verluidt, 'besloten het vlootbouwprogram van het vorige ka binet te-herzien. Wellicht zal het program voor het loopende jaar dat o.a. den bouw van 3 kruisers, 6 torpedojagers en 9 duik- booten bevat, geheel worden ingetrokken. De Belgische Koning bestolen. Naar de Belgische bladen melden, zijn de koning van België en zijn ordonnance- officier, toen zij te Mariakerke bij Ostende een bad namen, bestolen. Toen zii in hun cabines terugkeerden, constateerden zij, dat een 'gouden horloge ter waarde van 10.000 francs met ketting, een gouden zakmes, een portefeuille met 500 franc® en een tweetal medaillons ver dwenen waren. De koning en de officier waren heidenin burgerkleeding naar Mariakerke gekomen om te baden. Een onderzoek wordt ingesteld. Ramp aan de Zwarte Zee. Uit Angora wordt gemeld, dat de oveT- stroomingen en aardverschuivingen in de omgeving van Surmene aan de Zwarte Zee een katastrofaal karakter aannemen. Hon derden huizen zijn geheel vernield. Het aantal docden bedraagt meer dan 200. De Binnenland. De „Bektem II" te Middelburg. Vergadering Zeeuwsche Polder- en Wa- terschapsbond. Vreeselijk auto-ongeluk bij Dordrecht. Over de opdracht tot Kabinetsformatie. Buitenland. De toestand van den Engelschen Koning Mislukte Oceaan-vliegtochten. Spanning tusschen China en Rusland. bevolking vlucht in de bergen. Alle ver bindingen zijn verbroken. Oceaan-vluchten ParijsNew York. Beide tochten mislukt. Een der vliegeniers gedood. Zaterdagmorgen in de vroegte zijn twee vliegtuigen op le Bourget opgestegen voor een vlucht over den A'tlantischen Oceaan naar New York. Om 4.45 stegen de Poolsche vliegers Idzikowski en Kubala op, terwijl de Fran sche vliegers Gestes en Bellonte om 5.27 opstegen. Het doel van de vlucht der Fran- scne aviateurs stond aanvankelijk niet vast; men sprak van de Ver. Staten of To kio. Costes heeft echter medegedeeld, dat bij wil pogen .New-York te bereiken. Nader wordt hieromtrent uit Parijs ge meld: De pogingen van de Fransche vliegers Costes en Bellonte en van de Poolsche vlie gers Idzikodi en Kubala, om een directe Oceaanvlucht van Frankrijk naar Ameri ka te ondernemen, zijn mislukt. Het Fran sche vliegtuig „Het Vraagteeken" moest in de nabijheid van de Azoren rechtsom- keerd maken, het Poolsche toestel „Maar schalk PUsoedski" is verongelukt. De heide Franschen besloten reeds Za^ terdagavond wegens gebrek aan benzine naar Frankrijk terug te keeren. Zij' Zijn gistermorgen zonder ongelukken weer te Parijs geland. Gaste® verklaarde over het mislukken van zijn Oceaanvlucht, dat het „Vraagteeken" 300 mijl van de kust ver wijderd op «terken tegenwind «tuitte, waardoor de snelheid van 200 K.M. per uur tot 70 a. 80 K.M. daalde. Onder deze omstandigheden zou de benzinevoorraad niet toereikend zijn geweest. Costes heeft, om een panne hoven den Oceaan te vermij den, tot den terugkeer besloten. De moto ren hebben goed gewerkt, de in 28 uur af gelegde afstand bedroeg 5400 K.M. CosteB heeft wel geweten, dat de Oceaanvlucht in Westelijke richting buitengewoon moeilijk is, maar nooit heeft hij gedacht op zulke moeilijkheden te stuiten als thans het ge val was. Het is tien maal gemakkelijker van New-York naar Parijs te vliegen dan omgekeerd. Het Poolsche vliegtuig „Maarschalk Pilsoedski" is verongelukt. Volgens een ontvangen Havas-telegrain uit Horta, heeft het toestel op het eiland Graciosa een noodlanding moeten doen, waarbij het vliegtuig totaal vernield werd. Vliegenier Idzikodn werd op slag ge dood, Kubala gewond. De vliegers hadden reeds voor hun 'landing een radiogram' uitgezonden, waarin zij mededeelden ter rein voor de landing te zoeken. Korte berichten. De pianofabriek Glaser te Stadt- Roda is tengevolge van een ontploffing to taal door brand verwoest; de schade be draagt ca. 2 millioen mark. De hoofdredacteur van de communis tische Ruda Pravo (de Rhode Vlag) te Praag is gisteren in hechtenis genomen en naar de strafgevangenis overgebracht. Alexander, de eerste lord van de ad miraliteit, heeft 'gisteren in een te Shef field uitgesproken redevoering de alge heels afschaffing der duikbooten verde digd. Te Keulen is 'gisteren een Instituut voor de internationale pers geopend, dat de verzameling wetenschappelijk materi aal van de Pressa zal bewerken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1