DE ZEEUW DERDE BLAD. Staten-Generaal. ZoekliCiitjes. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. VAN ZATERDAG 13 JULI 1929. No. 239. EERSTE KAMER. Rijk en Gemeenten. Zooals ■wij gisteren reeds meldden, werd het wetsontwerp inzake de financieele ver houding van Rijk en Gemeenten aangeno men met tegen 4 stemmen. Tegen de 'heeren Wibaut, Rugge, Ossen- dorp en Mendels. De ministers van Financiën en van Binneivlandsche Zaken en Landbouw wer den door nagenoeg alle leden gelukge- wenscht. Het Suikerwetje. De heer Wibaut, S. D., stelde mede namens de heeren Rink en Van Embden voor, de behandeling van het Wetsvoorstel tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beetwortelsuikerindustrie hier te lande uit te stellen tot na het recès. Hij betoog de, dat verscheidene leden de volgende week niet aanwezig kunnen zijn en dat de indruk bestaat, dat de voorstellers ook geen sterken aandrang tot bespoedigen zouden uitoefenen. De beer Van Lanschot, R.-K., mer'kte op, dat de goede gewoonte in deze Kamer bestaat om de aanhangige voorstel len spoedig af te werken. Doch er bestaat aanleiding mee te gaan met het voorstel van den heer Wibaut. Inconstitutioneel zou uitstel niet zijn, daar niet deze, doch de volgende regeering het wetsvoorstel eventueel ter goedkeuring zou moeten voordragen. De heer C o 1 ij 11, A.-R., sloot zich aan hij den 'heer v. Lanschot. Nu de wensch in de Kamer algemeen 'blijkt de werkzaam heden heden te beëindigen, heeft ook spr. geen bezwaar. Het voorstel zal dan na het reces behandeld worden. Het voors'tel-Wibaut werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Afscheid voorzitter. De.Voorzitter merkte op, dat tot zijn leedwezen in de pers is medegedeeld, dat dit de laatste door hem gepresideerde zitting »zou zijn. Nu dit is geschied, wil spreker mededeelen, dat hij inderdaad reeds aan den minister van Binnenland- sc'he 'Zaken en Landbouw mededeeling heeft gedaan van zijn besluit, dat onh-r- roepelijk is. Toen spreker 21 jaar geiden bet com mando over het regiment grenadiers en jagers neerlegde, kon hij met de 'hand op het hart verklaren, dat 'hij Steeds getracht 'had aller persoonlijk belang te bevorderen. Thans meent spreker te kunnen zeggen, dat hij als voorzitter naar beste weten steeds 's lands belang heeft behartigd. Daarbij hebben de Kamerleden brem steeds krachtig gesteund, waarvoor spreker hun van harte dank brengt. Intusschen neemt spreker geen afscheid. Hij zal de leden, naar 'hij hoopt, nog dikwijls ontmoeten. Het oudste lid van de Kamer na den voorzitter, de heer Rink, Vrijheidsbond, spra'k daarna als volgt: Mijnheer de Voorzitter, De mededeeling, welke wij uit uw mond moesten vernemen, heeft de Kamer diep getroffen. Het zal mij, als na U het oudste lid der Kamer naar leeftijd, naar i'k ver trouw, niet euvel geduid worden, indien ik behoefte 'heb de gevoolens, welke in dit oogenblik de Kamer bezielen, onder woor den te 'brengen gevoelens, waarin alle leden der Kamer overeenstemmen en wel ke, naar ik weet, worden gedeeld door de heeren griffiers, commies-griffier en door de heeren ambtenaren ter griffie. Het is voor allen een gevoel van oprecht leedwezen, dat zich van ons meester maakt, nu wij moeten vernemen, dat U, nog steeds een toonbeeld van jeugdige kracht, den voorzitterszetel gaat verlaten, welke door U gedurende een reeks van vijftien achtereenvolgende jaren met zoo veel eere werd ingenomen. De kalme waar digheid. de volmaakte onpartijdigheid, het onverstoorbare geduld, waarmede u Onaf gebroken en onder alle omstandigheden hebt geleid, maken, dat wij Uw heengaan als voorzitter gevoelen als een ernstig ver lies; dat het door ons als een werkelijk ge mis zal worden 'beschouwd, als wij uw no bele figuur voortaan niet langer den voor- zittersstoel zien bekleeden. Uit den aard der zaak hebben wij Uw besluit te eerbiedigen. Maar U zij de ver zekering gegeven, dat wij U niet zien heen gaan zonder erkentelijkheid te gevoelen, zonder de hoogst welwillende gezindheid, waarvoor U jegens de vergadering in 'het hijzonder steeds blijk hebt gegeven. Een geest van welwillendheid, welke er onge twijfeld toe 'heeft bijgedragen om ook bij de leden onderling dien hoffelijken toon te handhaven, welke zich ook bij ernstig meeningsverschil nimmer pleegt te verloo chenen. Mochten wij uit Uw woorden kunnen op maken, dat het in uw plannon ligt als ge woon lid tot ons terug te keeren en in ons midden plaats te npmen, 'houdt U dan ver zekerd, dat wij U slechts met eerbiedige en vriendschappelijke gevoelens zullen tege- ruoettreden. Onder allo omstandigheden zal do periode van uw voorzitterschap tot in lengte van dagen bij dezo Kamer in dankbare herinnering blijven voortleven, Oas allor wenach Is, dat U nog mottig jaar in blijvende gezondheid moge beschoren zijn. Mijnheer de voorzitter, het ga U wel. DeMinister van Binnenland- sch-e Zaken en Landbouw, do heer Kan, zeide niet te weten, of er ante cedenten zijn, dat de regeering bii gebeur tenissen als deze zich aansluit bij de Ka mer, doch al waren er geen antecedenten, ja, al zouden er antecendenten zijn volko men in strijd met wat spreker nu gaat doen, dan zou het hpm toch een behoefte zijn te spreken. Dat hij het woord vroeg, hoewel de minister-president aanwezig is, vindt hierin zijn verklaring, dat spreker het besluit tot benoeming van een voorzit ter moet contrasigneeren. De keuze van den opvolger van den voorzitter zal buitengewoon moeilijk zijn voor de regeering, omdat deze keuze ge heel aan de regeering wordt overgelaten. Spreker heeft 3% jaar de leiding van den voorzitter gevolgd en het is zijn overtui ging, dat van het standpunt der regeering onmogelijk een meer ministerieel,, doch onpartijdig president te vinden zal zijn dan deze voorzitter zich heeft getoond. Met groote bewondering heeft spreker zijn lei ding gevolgd. In :het register van den Burgerlijken Stand moet een fout zijn geslopen, want het is onmogelijk, dat de voorzitter de tachtig jaar al gepasseerd is. Gaarne sloot spreker zich hij de wenschen van den heer Rink aan. De Voorzitter sloot de vergadering. -O. DE GEBEURTENISSEN OP CURAcAO. De get eurtenissen op Curasao- blijven nog steedd de aandacht bezig houden, thans in net bijzonder van'hen die door een langdurig verblijf in de kolonie ter zake kundig mogen worden geacht. 'Zoo zijn in het jongste nummer van het „Kol. Weekbl." nog eenige Curapao-kenners aan het woord en wel over de volgen de détails Staaf van Beleg. Volgens niet tegengesproken telegram men is op CurapaO', of misschien alleen te Willemstad, de staat van beleg afge kondigd. Wij moenon ergens gelezen te hebben, dat de minister van Koloniën dit den gouverneur aan de hand gedaan heeft zich beijverd ons te» vertellen, dat in geval van oorlog of opstand. Oorlog is er nooit geweest. En opstand? Men heeft zie hbeij'verd ons te vertellen, da.t na enkele uren wel te verstaan: na het vertrek der Venezolanen de auto riteiten den toestand bleken te bdboer- schen, dat alles rustig was, en er ge woon doorgewerkt werd. Dus ook geen opstand. Indien er noodzakelijkheid was, Mandaat Gouverneur. om buitengewone maatregelen te nemen, had men art. 32bis kunnen toepassen. Een bericht van het Ned. Corr. Bureau heeft gemeld, dat de gouverneur telegra fisch zijta mandaat ter beschikking van de regeering heeft gesteld voor het geval het door hem' gevoerde beleid niet wordt goedgekeurd. Als het bericht in dien vorm feitelijk juist is, is de zaak formeel niet in orde. Een gouverneur heeft geen mandaat, waarvan het al of niet voortduren van een terbeschifcking stelling zijnerzijds af hankelijk is. Art. 11 van het re-geerings- reglement zegt, dat de gouverneur door den koning wordt benoemd en ontslagen. De daad van den gouverneur zal dan ook wel zijn een voorwaardelijke ontslagaan vrage. Van zijin standpunt meenende, dat het door hem' gevoerde beleid goed keuring verdient, en er ook overigens tegen zijn handhaving geen afdoende be zwaren bestaan juist gezien. En wijl hebben het groote voordeel, dat daarover waarschijnlijk door eennieu- won minister geheel onafhankelijk zal ge oordeeld worden. Militaire polt'e. Ten slotte behandelt G. K. Kesler nop eens de bekende quaestie van de geleide lijke invoering van de' militaire politie op Curapao, tegen welke laatste oorspron kelijk zooals beleend zoovele bezwa ren bestonden. De lezer weet het: het Curapaosche publiek vreesde voor een krachtig optre den, voor een, op militaire wijze drillen. Niet meer wat men kwijlt wilde zijn, op straat deponeeren; niet meer muziek ma ken als men daar lust in had, desnoods tot diep in den nacht tot ergernis van de menschen in de buurt, die slapen wilden; macamba's (Nederlanders!, die zouden bevelen, wat mocht en wat niet mocht! Neen, dat ging niet. De Raaid verzette zich tot het uiterste, schreef brie ven, ging zelfs eenmaal hoogst verbolgen haastig uiteen I Maar in weerwil van al het 'k'ab'a.al, dat was gemaakt, werd de militaire politie ten slotte toch ingevoerd. D;at was een bittere pil, die een beetje- met suiker bedekt moest worden. En de zoetigheid, die daartoe gebruikt werd, bestond in een eemgszius geleidelijke invoering en in het vermjjlden van over het slikken van de pil te praten. Maar met al dien „tact" werd het -doel toch niet bereikt. Er bleef e-en lijdelijke tegenstand, vcr- -b org en achter fraaie woorden, en die was o.a. oorzaak dat de organisatie on- noodig langzaam geschiedde. Wat ten slotte tot de tragi-comodie van 8 Juni geleid heeft. Was hot niet, zoo suikerzoet gegaata en had de gouverneur kunnen beschikken over een voldoend, sterken troep, dan was, in weerwil van de overmacht do zaak ongetwijfeld anders geloope-n. Bij ons wil hot er niet in concludeert de heer Kesler dat, als do commandant had kunnen optreden, zooals hij als militair wist, dat to moeten doen, hjj als oen schaap gevangen zou zyn genomen. Hem Een -enorme nachte lijke brand heeft di Duitsche Engelhardt Brouwerijen -geteisterd. 25.000 centenaren gerst werden een prooi dei- vlammen. Een foto. kort na hot uitbreken van den brand. was doo-r de omstandigheden opgelegd, maanden lang „tact" te toonen en die op'gave wil wel eens fnuikend zijn voor krachtig optreden en 'doorzetten. Middelburg. Vrijdagavond heeft het Staf muziekkorps der Kon. Marine uit Den Helder, op het terrein van de Interna tionale Bakkerijtentoonstelling alhier een concert .gegeven en daarbij een groot succes te boeken gehad. Met groote be langstelling werden de verschillende num mers gevolgd en het luide applaus be wees hoe het gebodene in den smaak viel. Vlissingen. Bij de politie alhier heeft zich gisteren een man aangemeld, een ingezetene dier gemeente, die beweerde te Middelburg een rijwiel te hebben ont vreemd, teneinde in de gevangenis te komen. Bij onderzoek bleek dit werkelijk het geval te zijn en werd de man ter beschikking der justitie te Middelburg ge steld. In de week van 6 tot .en met 12 Juli wei'den alhier genomen in het ge wone bad 1186 baden, waarvan 574 door dames en 612 door heeren en in het volksbad 1423, waarvan 715 door dames en 708 door heeren. Grijpskerke. Woensdagavond werd al hier op' bet dorp- een geitenkeuring ge houden. De geitenkeuring geschiedde- door de heeren Sietema en Versluijs. Een der tigtal dieren werden aangevoerd. Eén geit werd in het provinciaal stamboek opge nomen. Door den steun der ingezetenen konden prijzen worden uitgereikt. Het be stuur brengt hartelijk -dank aan alle togen ze-tenen -der gemeente vo'o-r hun. financieel letn steun, zoodat het prg'zen beschikbaar kon stellen. Ie categorie geiten ingeschreven in pro vinciaal stamboek: Ie prijs A. Clariss-e, 2ei p-r. A. Wagenaar. 2e categorie jonge geiten: le pr. P. Verpoorte, 2e pr. A. Clarissa, 2e pr. J. Huijsman, 3e p-r. C. Huijis-man, J. de Groot en H. Luitwieler. 3e' categorie l-jarig;e geiten: le pr. W. Jobs©, 2e pr. C. Melse. 4e categorie 2-jarige geiten: le pr. J. Geortse, 2e pr. M. KaQauw, 3© pr. J. Geert se. 5e categorie oudere geiten: le pr. C. Huijsman, 2e- pr. C. Melse en W. Jobse, 3e pr. II. Luitwieler, A. Clarissa, II. Luit wieler. 6e categorie overjarige geiten: le pr. A. dei Visser. Ook was er geitenboter en kaas aange voerd. Boter le 'pr. A. Wagenaar. Vette kaas le pr. A. Clarisse, 2e pr. A. Wagenaar. Droge kaas le p-r. A. Wagenaar. Tholen. Gisteren vergaderde de gemeen teraad. Voorzitter: Weth. Go-ossen. Af wezig de heeren Baaij, Quist en Bogend. Ingekomen: procesverbaal van kasop name gasfabriek en gemeente en ©en schrijven van B. en W. van Goes, beJ treffende wijziging begrooting 1928 van den Waren-dienst. Aangeboden werd do rekening der Ge meente, der Bedrijven -en der Instellingen van Liefdadigheid. In de commissie tot nazien werden benoemd de hoeren Mo ei ker, Quist en Ae-rtse. B. en W. stellen daarna voor, geboord de gascommissde, over te gaan tot aan schaffing van -een nieuwen motor voor de gasfabriek, daar het nadeelig is vb-or den. bes-taanden motor, voortdurend te werken, terwijl er -ook geen voldoende tijd is, -dezen na te zien. Nu kan men wel zeggen, waarvoor dient dan de stoom machine, doch het gebruik hiervan is zoo duur, dat men huiverig is, deze in dienst te stellen. Indien men nu een nieuwen ruwe- olie motor aanschaft, zal dit v-oor de fabriek veel voordeel opleveren en krijgt men ook de -gelegenheid, doordat deze over b-eurt kunnen draaien, de ander grondig kan wórden onderzocht. De heer Mo-el-ker zegt tot zijn leed wezen indertijd in de commissie te heb ben gezeten, tot aankoo-p van de stoom machine, doch men had het gebruik hiervan zoo voord-eelig voorgesteld, dat geen bezwaar bestond tegen aanschaffing evenwel heeft de practijk nu bewezen, dat het gebruik buitensporig duur is, zoodat hij het voorstel van 13. en W. kan aan bevelen. De heer Dekker informeert, of het be drijf winst maakt. De voorzitter antwoordt, vorig jaar on geveer f400. Dhr Dekker meerit, dat met oen nieu wen motor de winst grooter zal worden. De voorzitter is het hiermede niet eons; wel zou dit mogoly'k wezen, indien in 1928 do «tooBuruvchmo geregeld was ge bruikt en -er dan f 400 winst zou zijta, doch deze is slechts enkele maten voor reserve gebruikt, hij acht, dat door aan koop en afl-ossing van den nieuwen mo tor, het winstcijfer lager zal worden. Dhr Dekker meent, dat men dan maar niet tot aankoop moet overgaan. De voorzitter zegt, dat toch noodig is dat de oude mo tor voortdurend wordt nagezien en schoongemaakt, nu heeft deze bijna jaar voortdurend gewerkt zoodat het tijd wordt, dat een andere er bij komt, terwijl het gebruik van den stoomketel veel te duur is. In 1926 heeft deze verbruikt 3926 H.L. cokes, zoo-dat het gebruik op f 2200 per jaar komt, terwijl een motor slechts f 500 kost. De heer Dekker informeert, wat gedaan moet worden met den stoomketel, waarop de voorzitter antwoordt, dat men dez-e zal' verkoopen, want ofschoon het gebruik duur is, werkt -deze perfect. De beer, Mo-el- ker zegt dat een motor minstens f1500 per jaar goedko-oper is. Dhr van den Berge meent, dat men een en ander wel wat scheef voorstelt; het is gnbleken da.t de motor goed is, terwijl de stoommachine kan 'dienen als reserve, waarom dient dan een "nieuwe te worden aangeschaft? De voorzitter acht aanschaffen drin gend noodig, daar deze dan om cle 14 dagen om de beurt kunnen draaien. Als dit persé no-o-dig is en de-nieuwe motor niet dienen moet voor reserve, is de heer v. d. Berge niet tegen aanschaf fing- Weth. Wage-maker acht, dat veel te veel geschermd wordt met reserve, dat is absoluut niet op zijn plaats, de oude motor is z.g.n. bedrijfs-moe en nu is het 'no-o-dig, dat deze om de beurt gaan loopen, terwijl de kosten van af schrijving stoomketel en gebruik motoren nog f900 goedkoop-er uitkomt, dan het o-m de beurt gebruiken van motor en stoomketel. De heer Dekker zegt, dat deze f900 dan gebruikt kunnen worden als extra- aflossing. Weth. W-agemaker meent, dat de heer Dekker de zaak verkeerd beschouwt, men zou deze winst maken als de stoomma chine bet vorige jaar was gebruikt en men dan tevens f 400 winst had gemaakt, doch deze is nie-t gebruikt, dus dit voor deel bestaat feitelijk niet, doch omdat het noodig is, den ouden motor te verlichten, acht men een nieuwen no-o-dig, deed men dit niet, dan zou de stoommachine meer moeten werken, zoodoende worden o-ok de bedrijfskosten h-ooger en op deze bere kening kan men komen aan oen vermin dering van f 900, dus dit is absoluut nog geen winst. Dhr Moelker zegt: dat in 1928 met ,den motor f400 winst is gemaakt, was 'er gewerkt met stoom, zou er 'f 1000 ver lies zijn. Spr. meent, dat bet de bedoeling van den heer Dekker is, dat men niet moer moet sproken van winst alvorens do stoommachine is afgeschreven. Do heer Dekker zegt bei hiermede ©ons te zijn, waarop de voorzitter antwoordt: dat getracht, zal worden zoo spoedig mo gelijk het restant schuld van de stoom machine weg to werken, waarop B. en W-. met alg. st. worden gemachtigd, over 'te gaan tot aankoop van een 2en motor voor de gasfabriek. Bjj de rondvraag informeert de voor zitter wanneer' de heeren Dekker, Baaij en Overbeeke zullen komen met een uit gewerkt rapport inzake het uitdiepen der vest. De heer Dekker zegt: dat indien zijn werk'dit toelaat, men hierop kan re kenen einde Augustus. Hierna sluiting. Verduistering van effecten. Te Delft is een man gearresteerd, verdacht van verduistering van 'effecten ter waarde van f 3000 ten nadeele van een particulier, Heidebranden. Gisteren werd een heidebrand ontdekt op psto terrein gedeeltelijk aan den heer fen Sy'thoff toebehooremd, en gelegen, aan den Arnhömgah-en weig, tusschem Beekbergen en d© Woeste Hove. (Door de brandweer uit Beelkb'ergen en| Apel doorn, d© politi© ©n de toeschietende arbeider©, en toeristen werd die brand' gobluscht. Dn schade bleef beperkt tot hot verbranden, van circa 3 III.A. beide. Tr-oinroof, Een zak met geld v -o r d w e n -e n. TusBoh-en Boxtri en Gennep is .gisteren uit den lo-caaltrem' Baxtri-Germetp een zak met geld verdwenen, Gisteren moesten met den looaaltrein vota Boxtel naar Gennep two© zakten mot geld) van uit Boxtel verzonden worden, Dn ladingmcoster beeft dun conon zak aan den hoofde»iductouf treingeteider K. overhandigd, Een arbeider, die den ladrngmooster behulpzaam1 was, heeft ^Met name de socialisten, maar ook anderen zitten een weinig verlegen met de sterke toe name van het aantal R. K. stemmen. Hoe kan dat nuOvergangen naar de R. K. Kerk komen niet zooveel voor, da,t ze van invloed kunnen zijn. En dan tóch ©en sterke toename? Do oplossing is dunkt me niet ver te zoeken. Toen ik jaren geleden in Noord-Holland woonde, had men daar do als regel groote Katholieke gezinnen, terwijl in kringen, - die zich nog gaarne als Prolostanlon zagen aan geduid, het twee-kinderenstelsel sterk in ,eere was. De kinderen van toen zijn na kiezers ge worden. En nu is er ook in Rooyasohe kringen we] afval de revolutionaire propaganda is niet geheel zonder invloed gebleven maar voor- loopig is de sterkste aanwas toch bij de R. Katholieken. En over ©en paar jaar zal dit misschien nog sterter uitkomen. Daarom is het .van socialistisch standpunt gezien nog zoo dom niet, dat de heer Polak van de Overheid maatregelen vraagt, om de vorming van groote gezinnen te bemoeilijken. 'OPMERKER. den anderen: zak overhandigd. IC. heeft daarop beide zakken in d'e kluis van don trein ga- sloten m voor ontvangst gateekend. Toen de trein in Gennep aankwam em de kluis geopend werd, was een der geldzakten verdwenen. D'e ander© was nog ongeschonden aanwezig. t - K„ die voor het vervoer verantwoordelijk is, en die alleen in het bezit is van dm kluis sleutel, werd te Boxtel aan. een verhoor on derworpen, waarna hij echter weer op vryq voeten gesteld werd. K., die als buitengewoon oppassend bekend staat, zegt nergens van tg weten. Men neemt dan ook niet aan, d.at IC. den dader zou zijn. IC. moest op de tusschen Boxtel en Gennep liggende stations telkens den trein verlaten-, om- langs den trein te loop-en. Het is dus mo gelijk, dat ©en ander met eeni volsoh-en sleutel van d-eze gelegenheid gebruik gomaakt zou hebben om- zijn slag te sdaau. Naar verluidt, bevond zich in den gesloten zak, althans in beide zakken te zamen ©en bedrag van f 3000 Aan d-e ploegbazen langs de lyn Bo-xtel- Gerrnep is opdracht gegeven om de lijn. te in- sp-ec-teeren, om te zien, of or geen aanwyzio- gen te vinden zijn. B. V. G. De Bond van. Vere-enigingen van Oud- leerlinge-n van Land- en Tuinb-o-uwcursus- sen in Zeeland hield Vrijdag 1.1. zijn zomervergadering in „De Korenbeurs" te Kruiningen. In gro-oten getale was men opgekomen uit alle doelen der Provincie. D-e vergadering werd voorgezeten door dhr W. 'de Buck van Meliskerke. De voorz. zegt: Dit is de eerste bonds vergadering die wij moeten p-resideeren, wijl hebben ons ge-geven voor deze taak, om-dat wijl het vertrouwen hadden dat u ons werk als- zo-odanig zoo- gemakkelijk mogelijk zult willen maken. Wij rekenen dan ook opi uwt steun in dezen. Wederom is Kruiningen de plaats, waar wij: op dezen toogdag zijin bijeengekomen. Van de vorige vergadering alh'ier ge houden, hebben wij' nog zeer aangename herinneringen, in dit zeer welvarend en bloeiend deel van Zuid-Beveland zal ze ker weer o-nze konnis worden vermeer derd, in het verdere vn-n deze vergadering en vooral ook straks bij de excursie, Imimsrs op de cursussen is- ons iets geleerd van de beginselen der landbouw kunde en nu -is het, immers toch oo-lt het doel van don B.V.G. deze konnis, door vergaderingen uia deze, te vergrooten. Ook bobben wij, het is u allen bekend, daarnevens oofc e-en open oo-g to hebben in onze organisatie voor zaken regel recht do practjjk rakende. Daarvandaan ook dat wijl wel - eens vraagpunten behandelen die meer het be drijf dan de organisatie rafcen. Zal op de excursie straks blijken dat groot en klein bedrijf, dat landbouw en tuinbo-uw, elk voor zich verschillend worden, beoefend, dat er groo-te verscheidenheid is en dat dus niet aile vraagstukken voor allen va.n evenveel belang zijn, dat zal toch wel niet verhinderen, dat, indien el'ke groöp een beurt krijgt, onze vraagpunten van groot nut 'kunnen zijta. Het wil ons gewensc-ht voor'kfomen, wan neer in den a.s. winter, op de vergader, der aid,, door inleiding of bespreking, of in den vorm- va-n een vraagpunt, eens onder -de loupe werden genomen b.v. „De wenschelijkhei-d van Bodrijfskeuringen", of b.v. „Is de Zeeuwsche paardenfokkerij1 nog loonend". Elders zijta de bëdrijfskeuringen reeds ingevoerd en blijkbaar met su-cces. Deze keuringen zou men ook nog kunnen split ten, b.v. in bouwland- en graslandkeurin,- gen. Dit 'kon wel eens een prikkel zij'n. voor ons, jonge boeren, om) het bedrijf in alle hoeken en ondordeelen no-g meer te vervolmaken. Het geheeld bedrijf in orde te hebben is een zware e-isch, doch met minder mogen wo toch niet tevreden zijta. En wa,t de Zeeuwsche paardenfokkerij aanga-at, ja, het. moot toch onze aandacht trekken, dat do prijzenmisère maar niet verbetert. Wa-t is er woor een massa veulen! vlecsch gekocht, o,p de Zeeuwsche mark- ton pas, voor do slagerijen, on dat voor psqjzen van «e» halve eeuw: terug. De

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 9