Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- en Tuinbouw Doorzitten Stukloopen PUROL Zonnebrand Een diner voor niet minder dan 1700 personen werd in verband met het congres der Internationale Kamer van Koophandel in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam aan gericht. De gasten werden door 200 kellners bediend. Een overzicht van de zaal. een subsidie te willen verloenon, wijzen B. en W. op een rapport van den com missaris van politie, waaruit blijkt, dat de verschillende Bonden aan agenten vak diploma's uitreiken na voldoening aan na genoeg gelijkwaardige examen-eischen. Daarom bestaat er bij B. en W. geen enkel bezwaar tegen dat ook de diploma's van genoemden bond en van den R.K. Bond en den Bond van Chr. politiemannen worden erkend en recht geven op uit- keering van f30 per jaar voor gewoon en f50 voor diploma met aanteekening. Zij merken op, dat alleen de Alg. Ned. Politiebond en de R.K. Bond een diploma jjiet aanteekening afgeven. Voor subsidie aan cursussen achten zjj geen termen aanwezig. Vervolgens stellen B. en W. voor goed te keuren een 2e suppl. begrooting 1929 der Godshuizen en vast te stelllen de jaarrekening van den vee- en vleesch- keuiingsdienst over 1928, welke een goed slot aanwijst van f2104.72, welk bedrag aan de Kringgemeente moet worden uit betaald. Ten slotte wordt voorgesteld 170 M3. grond aan do Werfstraat in erfpacht te geven aan de N.V. Zeeuwsche Voeder en Kunstmesthandel. Het is gisteren weder eens ouder- wetsch druk geweest in onze stad. De honderden, die gisteren (Donderdag) onze stad kwamen bezoeken, hebben met ons genoten van het prachtige zomerweer, dat lang op zich deed wachten, maar daar om nu des te meer welkom is. Het zal zeker blijvend medewerken om de drukte te doen aanhouden. Schore. Woensdagavond hield de afd. Schore van de Vereen. „Vrederust" in ver gadering .bijeen. Uit het verslag van den secretaris blijkt dat er thans 33 leden zjjn benevens één corporatie. De rekening van deal penningmeester sluit over 1928 met een batig slot van f 12.09. Als af gevaardigden naar de algemeene vergade ring op 17 Juli a.s. worden benoemd,, dhrn H. Gier am en H. D. Trimpe. De kampioenschappen hok en duif van de postduivenvereniging „De snelle Vlucht" alhier voor de wedvluchten van Roosendaal tot Würzburg (D.) zijn be haald door Rijn en de Pree alhier. Uitge reikt werden hiervoor twee zilveren me dailles. Oostkapelle. Woensdag vergaderde de gemeenteraad. Aanwezig alle leden. De voorzitter stelt, na de opening met gebed, allereerst aan de orde de voor stellen inzake de electrificatie, en zegt dat de Raad voor een belangrijke beslissing staat, en dat B. en W. sympathiek staan tegenover de plannen. Van de P.Z.E.M. is dhr de Regt aan wezig tot het geven van inlichtingen. De voorzitter deelt mede dat op de lijs ten die onder de ingezetenen gecirculeerd hebben 73 handteekeningen zijn geplaatst voor aansluiting; indien de Raad besluit tot aansluiting der gemeentegebouwen zaJ dit stijgen tot 78 aansluitingen. Hiermede is wel bewezen dat de burgerij prijs stelt stelt op de electrificatie. Verder deelt de voorzitter mede, dat er de aandacht van de ingezetenen op gevestigd dient te wor den dat bij gezamenlijfeen aanleg der in stallatie® de kosten aanmerkelijk lager zijn Zioodat onderling overleg ten zeerste gewenscht is. Dhr Brand vraagt of het 'electrisch licht voor straatverlichting goedkooper is dan gasverlichting. De voorz. deelt mede dat de kosten van gasverlichting per lantaarn 1,5 cent per uur zijn, en de geraamde kosten van electrisch licht 1.4 cent per uur. Dhr de Kam vraagt of er later nog aan sluitingen kunnen volgen. Dhr de Regt antwoordt, dat dit ten allen tijde kan, al zuilen de nakomers wel eenigen tij'd ge duld moeten hebben. De voorz. brengt nu de volgende voor stellen van B. en W. ter tafel. je. te besluiten tot aanleg van een ondergronds laagspanningsnet, indien de gemeente 75 pet. der kosten moet betalen en de Prov. Stalen de andere 25 pet. bijL dragen; 2e. te besluiten tot aanleg van een ondergrcnflscha kabel vqqt straatverlich ting, doch tegenover den aanleg van de straatverlichting een afwachtende houding aa nte nemen; 3e. te besluiten tot aansluiting der ge- meentegebouwen en de gemeentewonim gen, -I dien verstande dat de bewoners hiervan jaarlijks 5 pet. van de kosten van aanleg betalen. Deze voorstellen in stemming gebracht worden aangenomen met algemeene stem men. Dhr Brand vraagt of de gemeente geen verplichting heeft tegenover de gasfabriek voor de afname van gas. De voorz. zegt dat dit biet het geval is. Dhr de Kam vraaigt hoe de gemeente staat tegenover het verzoek om zich ga rant te stellen voor den aanleg 'bijl die ingezetenen die buiten de 'kom der ge meente wonen. >orz. zegt, dat de gemeente zich hiervoor niet garant kan stellen, maar dat de P.Z.E.M. misschien na verloop van tijd tot verdere electrificatie zal overgaan. Dhr de Kam betuigt zijn instemming hiermede. Verder wordt nog gesproken over de door de P.Z.E.M. te bouwen transformatorhuisjes, welke gebouwd zul len moeten worden ter hoogte van de Zeeduinsche Poort en het Kalfhoiéksche wegje. De voorz. sipreeikt er zijta blijdschap over uit, dat de Raad zoo eenparig deze besluiten genomen heeft en hoopt dat de ingezetenen er het genot en het voordeel van mogen genieten en dat het de wel vaart der gemeente mag bevorderen. Ingekomen is een schrijven van Gedep. Staten, dat de gemeente Westkapelle moet bijdragen in de bouwkosten van het la boratorium van den Vleeschkeurings- dienst, waaraan inmiddels is voldaan. Eenige overschrijvingen o (pde begroo ting hebben plaats wegens hooge polder- lasten en onderwijskosten. Gedeeltelijke ontheffing van schoolgeld werd verleend aan J. Geldof en C. Schoe. De voorzitter sluit de vergadering met dankgebed. Heek. Donderdagmiddag te 12 uur arri veerde te Terneuzen Mr J. A. van Tien- hoven, die als burgemeester dep gemeente Hoek zou worden geïnstalleerd. Ter be groeting was aanwezig de heer Dregmans, gemeente-secretaris. Na een kort opont houd werd naar de gemeente Hoek ge reden;. Op de grens dezer gemeente (ge hucht Wuipenbek) wachtte de feestcom missie en een eerewacht te paard. Gere den werd langs het buurtschap Knol, waar de nieuwe burgemeester hartelijk werd toegejuicht, terwijl de zangvereeni- ging „Crescendo" enkele liederen zong. Vervolgens werd de kom der gemeente binnengereden, geweerschoten weerklon ken, benevens hartelijke toejuiching van de zijde van het publiek. Te half vier ure had ten gemeentehuize de officieelo in stallatie plaats, waarbij' mr Van Tienhoven als opvolger van wijlen den heer Wolfert hartelijk werd verwelkomd. Na deze installatie volgde een omme gang door de versierde straten, waarbij het muziekgezelschap „Elk naar zijn krachten" en de zangvereeniging „Cres cendo" zich lieten hooren. Voorafgegaan door de eerewacht te paard, begeleid door feestcommissie, raadsleden e.d., trok men het dorp door, welks straten waren versierd. Tot besluit van dezen dag werd des avonds vuurwerk afgestoken, dat vele belangstellenden, ook uit den omtrek, getrokken heeft. GEMEENTELIJKE LEENINGS- P0LITIEK. Op het te Breda gehouden congres van Nederl. Gemeenten kwam aan de orde een prea-advies van Mr J. A. de Wilde over de vraag: Welke regelen moe ten worden in acht genomen bij ge meentelijke leeningspolitiek In zijn uitvoerig praeadvies kwam mr De Wilde o.m. tot de volgende conclusies: Gewone uitgaven zijn die, waarbij het verkregen directe nuttigheidsrendement zich ten hoogste over één begrootings- periode uitstrekt. Buitengewone of ka pitaalsuitgaven zjjn die, waarbij het nut- tigheidsrendement zich over méér dan één begrootingsperiode uitstrekt, m.a.w. als daarmede aan het einde dier periode een „opgehoopte nuttigheid" verkregen wordt. Daartegenover worden gewone in komsten direct of indirect geput uit het inkomen der bevolking of gevormd door inkomen uit vermogensbestanddeelen der gemeente zelve. De overige zijn buiten gewone of kapitaalsinkomsten. Gewone uitgaven moeten ten minste gedekt wor den door gewone inkomsten. Voor lee ningspolitiek zijn geen voor alle gevallen toepasselijke regelen te stellen. Steeds moet zooveel mogelijk rekening worden gehouden met de onzekerheid der toe komst en dient gezorgd te worden, dat er, over het geheel .genomen, geen in tering van kapitaal plaats vindt, terwijl het streven naar nieuwe kapitaalvorming •binnen zekere perken aanbeveling ver dient. Bii de beoordeeling van den gemeente*- lijken schuldenlast is de onderscheiding tusschen leeningen, aangegaan voor gelde- lijk-productieve en geldelijk niet-produc- tieve uitgaven, niet van principiëele be- teekenis. Rente en aflossing mogen in het algemeen niet sterker stijgen dan de absolute draagkracht der burgerij stijgt. Bij de bedrijven komt het uitsluitend aan op de afschrijvingen. Annuïteitsleeningen of andere oploopen- de aflossingsregelen zijn principieel slechts gemotiveerd t.o.v. gronden en van objecten waarvan een stijgende nut tigheid te verwachten is. In het algemeen is de verwachte levens- of nuttigheids- duur de uiterste termijn waarop de af lossingsregeling gesteld mag worden. In verband met valutarisico's, is het sluiten van. gemeente-leeningen, in het bui tenland slechts in zeer abnormale omstan digheden toelaatbaar. In normale omstandigheden kan er geen gewettigde bedenking tegen rijzen, dat ka pitaalsuitgaven tijdelijk door opneming van pasgeld worden gefinancierd in afwachting van een gunstig tijdstip voor consolida tie. De debatten gingen in hoofdzaak over de vraag, wat in verband met de leenings politiek als gewone en wat als buitenge wone uitgaven moet worden aangeduid. In zijn antwoord aan de verschillende .sprekers heeft mr De Wilde de hoofdargu menten van zijn prae-advias nog eens scherp belicht! Voorop moet staan, dat alle gewone uitgaven moeten gevonden worden uit den gewonen dienst, maar of do buitengewone uitgaven daaruit moeten' gehaald worden is een quaestie van be leid, waarbij ook rekening dient te wor den gehouden met de onzekere toekomst. Verder heeft spreker er nog* den bijzonde ren nadruk op gelegd, dat een der voor naamste voorwaarden voor een goed be iheer is stabiliteit in het beleid en in de belastingpolitiek. Aan het slot der vergadering trok de voorzitter, de heer mr Wandelaar, onder groote hilariteit uit de debatten deze con clusie: Een wethouder betaalt men uit de gewone en een gashouder uit de bui tengewone uitgaven. Merkwaardig auto-onge luk. Een particuliere auto kwam te Ber lijn in volle vaart bij een straatkruising in Spandau met een vrachtauto in bot sing. Daarbij raakte de particuliere auto uit de richting. Hij reed tegen een onder den last zich buigenden boom op en 'kwam in diens kruin terecht, sloeg dan om, brak een tweeden boom en bleef op een derden vól kernen vernield liggen. Toen de verschrikte getuigen van het ongeluk toeijlden, kropen de drie inzit tenden tot verbazing der toeschouwers onrler de puinhoopan uit. Zij hadden alle drie wel uitwendige kwetsuren gekomen, doch konden, nadat men noodverbanden had 'aangelegd, naar hun woning terugkee- ren. - Ue toestand der' drie, die er als door een wonder het leven hebben afgebracht, ia absoluut zonder gevaar. Doodelijk ongeval. Gistermid dag te ongeveer 1 uur is de 31-jarige schilder J. L. T. gewoond hebbende in de Hudsonstraat op het terrein van „de Nieuwe Waterweg" te Schiedam van een 10 M. hoogen kraantoren gevallen. Hij' bekwam een schedelbreuk en overleed zeer kort na den val. T. was gehuwd en laat een vrouw met3 'kinderen achter. Tragisch. Gisteravond, zoo meldt de R o 11 e r d„ waren de werkers der A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje I (Kralingen) door het bestuur uitgenoo- digd in feestelijk samenzijn in gebouw „Het Oosten", Dijkstraat. Helaas heeft deze avond niet hef ge*- wone aangename verloop kunnen hebben. Nadat een deel van het program was afgewerkt, kwam de tijding, dat in de Kralingsche Plas was verdronken de 25- jarige J. Eijkelenboom, Christelijk onder wijzer te Schiedam. Diens verloofde was ter vergadering aanwezig om te hel pen bedienen. Men begrijpt den indruk op alle aanwezigen. Weg was natuurlijk de stemming om verder aangenaam sa men te zijn. Bloedige bruiloft. Uit Bres- Iau wordt gemeld: Een hoogst ernstige vechtpartij heeft in Neudorf bij Silberberg plaats gehad, waar arbeiders, voor het grootste gedeelte uit Breslau afkomstig, die bij den aanleg van de waterleiding in het Eulengebergte werkzaam zijn en daar wegens hun gewelddadigheden berucht, zijn geworden, de zaal van een restaurant binnendrongen, waar een bruiloftsgezel schap hijeen was. De arbeiders vielen de dansende paren aan en sloegen met knuppels, pooten van stoelen, bierglazen enz. op de bruiloftsgas ten in, terwijl ook van messen en schiet wapenen ge'bruik werd gemaakt. Een der bruiloftsgasten werd door niet minder dan 7 messteken gewond. Het gelukte ten slotte, de rustverstoor ders uit de zaal te werken, doch zij ont vingen weldra versterkingen, zoodat de bende spoedig tot 50 man aangroeide. Daarop werd een nieuwe stormaanval op 'het restaurant ondernomen, waar alles kort en klein werd geslagen. Alle ruiten werden vernield, ook de leidingen van hel electrische licht. De gasten, van wie er verscheidene ge wond werden, moesten de vlucht nemen, evenzoo de eigenaar van het restaurant en zijn vrouw. Ten slotte gelukte het de gealarmeerde brandweer en den gendarmes tien der vechtersbazen te arresteeren. De overigen zijn ontkomen. Noodlottige vergissing. Door een in het donker afgevuurd schot werd in Tiergarten (Kreis Freystadt.) een 40-jarige vrouw zwaar gewond. Zij had zich op een haar behoorenden akker be geven om gaten, door wilde zwijnen in den bodem gemaakt, dicht te maken. Haar vader, die daarvan niets wist, loste in de meening, dat de akker weer ongewenscht bezoek van. de dieren had, een schot. De vrouw werd getroffen en moest in bedenkeüjken toestand naar het ziekenhuis vervoerd worden. Noodlanding. De tweede lu'te- nant-viieger S. de M„ gestationneerd te Soesterberg, vloog gisterenmiddag met een verkenningsvliegtuig, type Fokker C I, gemerkt F 515, B.M.W. 180, boven Wouw, toen plotseling de motor weigerde. Daar verder vliegen niet mogelijk was, besloot de aviateur een noodlanding te maken. Hij landde op een stuk weidegrond, doch kwam met den rechtervleugel in aanra king met een omrasteringsdraad. Het lan dingstoestel brak daarbij dcor. Het v'Pg- tuig was echter reeds tot stilstand geko men, zoodat de bestuurder, alsmede de waarnemer, de adj.-onder-officier van B., het toestel ongedeerd konden verlaten. De Fokker zal gedemonteerd en naar Soesterberg worden teruggebracht. Boerderij afgebrand. Vermoe delijk doordat de kinderen met lucifers speelden brak gistermiddag brand uit in de boerderij van J. de Geus in de buurt schap Heesselt bij Varik (G.). De ge- heele boerderij brandde af, terwijl ruim honderd hennen en een varken met ne gen biggen in de vlammen omkwamen. De eigenaar was laag verzekerd. De gezonken Duits che vise h kotter. Nader vernemen we nog uit IJmuiden, dat de stoomtreiler IJ.M. 78 (Beka) nog geruimen tijd in de na bijheid is gebleven van den aangevaren Duitschen motorkotter .H.F. 284, zoodat de Duitsche lezing van het geval, n.l. dat de Nederlandsche vïsschers in het geheel niet naar schip en bemanning zouden hebben omgekeken, minder juist is. Eerst nadat de opvarenden van de IJ.M. 78 zich overtuigd hadden, dat voor de Duit- schers geen gevaar dreigde, heeft men de reis voortgezet. Ernstige vechtpartij. Te Mid- wolde is de winkelier J. S. uit Niebert bij een vechtpartij zoodanig mishandeld, dat men voor zijn leven vreest. Als da der is aangehouden B. T„ uit Boerakker. Op 30 Juni bedroeg het aantal steun trekkende werkloozen in Duitschland 723.000. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: gedurende den schooltijd een leerplich tig kind arbeid laten verrichten: P. A. Borssele, f 5 of 5 d.met een vaartuig een rijkskanaal bevarende, den naam van den schipper niet op zijn vaartuig hebben: E. d. P., Wintham, f5 of 5 d.; geen regle menten aan boord hebben wanneer men een rijkskanaal bevaart: G. C., Hingene, 2 maal f2 of 2 maal 2 d.; zonder nood zaak over een rijwielpad rijden anders dan met een rijwiel: D. P. A. K„ Venlo, f 10 of 10 d.; 's avonds fietsen zonder licht: S. T„ Goes, J. B., Nisse, f 5 of 5 d.; dron kenschap: J. F. S„ Ierseke, f 10 of 10 d 2e herhaling G. L. B. J-zn, Ierseke, 14 da gen hechtenis. Vrijgesproken, verdacht van het ter plaatse verkoopen van hier zonder ver gunning, M. W„ Borssele. Poging tot doodslag. Het ge rechtshof te 's-Gravenhage heeft gis teren arrest gewezen in de in hooger beroep behandelde zaak tegen den 29- jarigen, gewezen huisknecht van het ge sticht Oud-Rozenburg te Loosduinen, J. Chr. v. O., thans gedetineerd, die in eerste instantie door de Haagsche recht bank, terzake van poging tot doodslag, gepleegd op het hoofd Tier huishouding van genoemd gesticht, is veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf met ter beschik kingstellen van de, regeering. Op formeele gronden werd het vonnis h quo vernietigd; opnieuw rechtdoende, veroordeelde het Hof den verdachte tot eenzelfde straf. De moordzaak-Giessen- Nieuwkerk. Naar „Het Volle" ver' neemt, zal de moordzaak van Giessen—- Nieuwkerk op 12 September a.s. dienen voor het gerechtshof te Amsterdam. De beide verdachten Teunissen en Klunder zullen terecht staan wegens diefstal in vereeniging met geweldpleging. Overreden en gedood. Toen het zesjarige zoontje van den heer Kooi- stra te Dokkum uit school kwam en zich huiswaarts begaf, greep het een hem achterop rijdenden geladen hooiwagen vast. Bij zijn woning gekomen, wilde het ventje achter den wagen vandaan den weg oversteken, toen juist van den an deren kant een vrachtauto den hooiwagen passeerde, met het noodlot ig govo'g. d.it het jongetje vlak voor de ouderlijke wo ning werd overreden. In deerniswekken- kenden toestand werd het opgenomen en later naar Leeuwarden .vervoerd. Alhoe wel het op dit oogenblik nog in leven is schijnt de kans op levensbehoud zeer gering te zijn. Hij zou even geld gaan wis selen Bij een bewoonster in de Aert van Nesstraat te Rotterdam kwam gistermiddag een man, die ver'e'.de, dat hij een vaste betrekking zou kunnen krij gen, wanneer h ijin totaal 10 kilogram boter voor zijn firma had verkocht. Hij had nu nog vier halfponds pakjes en boo.d deze te koop aan voor f 2. Om den man de betrekking niet te' doen m>s- loopen ging zij op het voorstel in. Zij betaalde met een rijksdaalder, doch daar had de man niet van terug. Hij zou in de buurt wel even wisselen. Hij vertrok, doch liet zich niet meer zien. Een uur later vertelde het „slachtoffer" in een bolenvinkeltje aan de overzijde wat haar was overkomen en vernam toon van don winkelier, dat een man, die volkomen beantwoordde aan het signalement, dat zij van haar bezoeker gaf, bij den win kelier zoo juist vier pakjes boter voor f 1.20 had gekocht. Van de oplichting is bij de politie aan gifte gedaan. Invoer van vee in Italië. Naar de „Vee- en Vleeschhandel" ver neemt, is de invoer van vee in Italië weder toegestaan op de oude voorwaar den; de importeurs moeten dus consent hebben. In ieder geval mag het vee voor Italië niet op de markt gekocht worden. Het is te hopen, aldus het blad, dat Italië zelf bij onze regeering op mildere uitvoerbepalingen aandringt; wel Licht voelt onze regeering iets voor het Belgische systeem (aankoop op de markt, maar vierdagen quarantaine). Het blad vernam voorts, dat de hooi oogst in Italië goed is en er wel vee geplaatst kan worden. De .nazomer zal dus misschien wat leven in den veehan del brengen. Te bevoegder plaatse te 's-Gravenhage was, volgen® het blad, van den herstel den invoer van vee in Italië nog niets bekend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6