No. 238 Vrijdag 12 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Po's Bank W.V. Boes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH e. a. BANKPAPIER tegen voordeelige koersen. Kerknieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: regels f1,20, elke regel meer 30 n Bij abonnement belangrijke korting. Weg met Ide grooie gezinnen. HDe heer Polak ontpopt zich in „Het Volt" als een vurig tegenstander van groote gezinnen. Overbevolking, zon zegt hij', is een on heil, een ramp, en daarom wil hij ook van kindertoeslagen en vermindering van belasting in verhouding tot heit aaintal kinderen niet weten. Letterlijk schrijft hij: „Helt zou vrij wat verstandiger zijn, vatn groote gezinnen een hqogere belasting te heffen dan van kleine. De heer Treub heeft er, toen hg minister van financiën was, aan gedacht, belasting te heffen op den grondslag van voornamen één voornaam vrij, idem zóóveel per 'jaar voor eiken voornaam meer. Er wias bij den heer Treub geen eigenbelang in het spel, want hij heeft zelf drie voornamen en zou dus voor twee hebben moeten dokken. Maar een belasting op alle kinderen bov en- zeg twee per gezin, zou iu maatschaippe- ljjken zin heel wat aanbevelenswaardiger zjjln geweest. Het woord „vermenigvuldigt u en ven- vult de aarde" moge 'zin hebben gehad' toen het aantal memschen gering en de aarde ledig was jn onze dagen en nu zoo vele landen ineer dan vervuld zijn met menschen» is het letterlijk opvolgen van deze aanbeveling niet 'mogelijk." De „Volk"-redactie zit met deze uit spraken een weinig verlegen en maakt ge heel ten onrechte, zooals uit het ver band bljjkt, de veronderstelling, dat de heer Polak schertsenderwijze sprak. Intusschen is het dan toch maar gezegd. En erkend kan worden, dat wat de heer Polak schrijft, geheel overeenkomt met de aan die zijde gehuldigde mate rialistische levensopvatting. Immers, vele varkens maken de spoe ling dun. Hoe minder monden en magen, hoe gemakkelijker en beter voor de over- blijVenden. En dat klopt nu wol niet met wat God? Woord leert, maar dat Woord is immers in onze dagen niet meer bruikbaar? Daarom geen hulp voor de groote ge zinnen, maar liervar een door de Overheid indirect gesteunde beperking van de ge boorten. BE GEZONKEN DUIKBOOT, De beirgingspogingen opgegeven. De admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat na overleg met de autoriteiten ter plaatse waar de H 47 gezonken is, bo- sloten is om. alle verdere pogingen tot berging van de duikboot pp te geven. De lords zijn bij dit besluit van de over weging uitgegaan, dat de geheele beman ning verdronken moet zijn, ea dat do duikboot dermate beschadigd is, dat zg toch niet meer te herstellen zal zijn. Bovendien ligt het schip zoo diep pa zoo gevaarlijk, wat onderzeesche stroo mingen betreft, dat de berging, gesteld dat zg zou gelukken wat zeer twijfel achtig is niet ppweegt tegen het ge vaar, dat de duikers en ander scheepsper- eoneel zouden loopen. Ten slotte zou de berging millioenen kosten, die zoo goed als nutteloos besteed zouden zijn. Onder deze omstandigheden beeft de admiraliteit den commandeerenden admi raal van de onderzeevloot last gegeven, vandaag met het slagschip Rodney boven de plek, waar de H 47 verdwenen is, te kruisen en met de vlag halfstok het gebruikelijke eerbetoon aan de overleden manschappen te brengen. De Rodney zal daarna, omgeven door de andere on derzeebooten en torpedojagers, naar Pem broke terugkeeren, waar de stoet ontbon den wordt. Bg de lijkschouwing van den matroos van de equipage der L 12 die is omge- gekomen, zeide de commandant van dit schip, dat hij niet op de brug stond, toen de aanvaring geschiedde. Twintig minuten vroeger was de afstand tusschen beide onderzeeërs nog 3 K.M. geweest, maar de "H 47 voer toen al een zigzag-koers en was plotseling op nog geen 80 M. van de L 12 verwijderd. Getuige was op dat moment gewaarschuwd, maat nog voor hg de brug had kannen bereiken, was 'da aanvaring reeds een voldongen feit en werd. zijn eigen boot mee naar de diepte gesleept, waarna zij echter weer vrij kwam en aan de oppervlakte terugkeerde. De H 47 was naar sprekers schatting in 20 seconden gezonken. De verzekering tegen werkloosheid. In liet Lagerhuis heeft minister mej. Bondsfield gisteren een voorstel verde digd om de staatsbijdrage van de verze kering tegen werkloosheid tot de helft van Tiet noodige bedrag te verhoogen en de andere helft door dé premiën van patroons en arbeiders te doen betalen. Zg zeide, dat het fonds op het oogen- blik een schuld had brf de schatkist van 36 millioen pond sterling, die niet ge delgd kan worden zonder regeeringshuip. Het voorstel vond krachtige bestrijding bij de groep van Maxton en Clyde, wier woordvoerders beweerden, dat dit geen inlossing was van Se verkiezingsbelofte naar werkverruiming. Het debat wordt vandaag voortgezet. Feest in hef Vlaamsche land. In geheel het Vlaamsche land werd gis teren de verjaardag van den Gulden Spo renslag feestelijk herdacht. Voor de eerste maal heeft thans ook een Waalsche stad dezen verjaardag gevierd en wel Namen, op grond van het feit, dat een Waalsch edelman in bedoelden slag aan de zijde der Vlamingen 'heeft gestre den. De Walen gaan in 'hun ijver zelfs zóó ver, dat zij Jan van Naemen, die het bevel voerde over vijfhonderd Duitsche ruiter3 zoo ongeveer als den overwinnaar van den Gulden Sporenslag voorstellen. Na tuurlijk laten zij niet na, de geschiedenis ietwat te verdraaien. Dat alles zal echter niet beletten, schrijft een correspondent van de „Maasbode", dat voor de historie alleen de Vlamingen 11 Juli 1302 Frankrijk hebben belet, zijn im perialistische politiek ten koste van Vlaan deren door te voeren, waardoor zij het tot standkomen van België mogelijk maakten. De dank van de hoofdstad en van de anti- vlaamsche elementen voor deze historische daad kent men. Sedert den oorlog werden telkenmale de Vlaamsche betoogers, vrou wen zoowel als mannen, afgeranseld door de politie van Max, terwijl den geheelen dag politie patrouilleerde voor de gehou wen der Vlaamsche instellingen te Brussel, om eventueel te voorkomen, dat ze door Fransch gezinde belhamels zouden be schadigd worden, hetgeen natuurlijk lang niet altijd voorkomen werd. Spanning tusschen China en Rusland. De Ghineesche autoriteiten hebben te Gharbin beslag gelegd op het telegraafnet van den Chineesehen Oosterspoorweg. Van 15 Juli af zal het beheer van 't Mant- sjoerijsche telegraafnet onder leiding en toezicht staan van den Obineeschen staat. Blijkens bericht nit Moskou heersoht daar groote verontwaardiging over het optreden der Chineesche autoriteiten te Charhin. De sovjet-regeering zal den Chineeschen zaakwaarnemer een scherpe protestnota overhandigen. Men vreest, dat een afbre ken der diplomatieke betrekkingen tus- schen sovjet-Rusland en China onvermij delijk zal zijn. Zeilbootje met 5 badgasten vermist. Uit de OostzeebadpLaats Koserow komt het bericht, dat Zondag een gezelschap van vijf personen, drie hoeren en twee dames in een kleine zeilboot, .buiten me deweten van den eigenaar, was uitgevaren om naar Rugen te zeilen. Sinicls het ver trek bij gunstig weer, beeft men' niets meer omtrent hun lotgevallen vernomen, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de boot hulpeloos op zee ronddrijft of wel is vergaan. Treinontsporing. Volgens een bericht uit New-York zjjh van den sneltrein Florida-New York van de Atlantici Coastline ten Noorden van Enfield in Noord-Carolina 4 Pullman-wa gens en een restauratie-wagen ontspoord. Do wagens werden nog verscheidene me ters mee gesleurd en vielen toen om. Er zjjn 40 tot 60 gewonden, verschei dene ernstig. De oorzaak van het ongeluk is hier aan te wgten ,dat de rails tengevolge van die hitte uitgezet waren'. Droogte In Hongkong. In het gebied van Hongkong heersoht al sedert geruimen tijd groote droogte. De re genval in het jaar dat 30 Juni eindigde was de laagste, ooit geregistreerd. Tenge volge van een ingesteld rantsoeneerings- systeem zijn de werkzaamheden in de bouwvakken zoo sterk verminderd, dat 30.000 personen werkloos zijn geworden. Men vreest voor verdere beperkingen, waardoor de geheele industrie zou komen stil te staan en opnieuw 70.000 arbeiders werkloos zouden worden. Amerika en Rusland. Nadere berichten uit Washington be vestigen, dat president 'Hoover geneigd is zijn weigering om Sovjet-Rusland te er kennen, te herzien. In verband hiermede hecht men gewicht aan een bezoek, dezer dagen door Charles Dewey, dien men be schouwt als den vertrouwelijken raads man van den president, aan Moskou ge bracht. Het bericht over een verandering in de mentaliteit van Hoover tegenover Rusland valt ook samen met een aan staand 'bezoek aan 'Rusland van een groote groep Ameriikaansche indu&trieelen, die enkele der voornaamste lichamen in de Vereenigde Staten vertegenwoordigen. Verder wordt er op gewezen dat de han del van Amerika met Rusland in weerwil van de afwezigheid van diplomatieke be trekkingen, reeds 150.000.000 dollar per jaar bedraagt. De departementen van Buitenlandsche Zaken en Handel Mijken echter nog be zwaar te hebben tegen erkenning door Amerika van de Sovjets, voornamelijk we gens vrees voor bolsjewistische propagan da. In verband hiermede verwacht men dat voorloop'ig nog geen onderhandelingen met Rusland zullen plaats hebben. Korte berichten. Aroanoella, de ex-koning van Afga- nistan, is met zijn familie en gevolg uit Marseille te Rome aangekomen. De ex- koning is voornemens zich voorloopig in Italië te blijven ophouden- De Rijksdag-afgevaardigde Wilhelm NuenenscblossHaspe, van de oeconomi- sohe partij, .is gisteravond, toen hij zich van de beraadslagingen in den Rijksdag huiswaarts begaf, in den D-trein door een 'beroerte getroffen en kort daarna over leden. Uit Culver City wordt gemeld, dat de Amarikaansche vliegers die met de „An- geleno" een aanval doen op het duur- recoT'd met benzinebijvulling in de lucht, gisterennacht om half 4 reeds 200 vlieg uren achter den rug hadden en mede deelden dat het in 'hun bedoeling lag er nog 100 aan toe te voegen. De Turksche kooplieden hébben van allen uitvoerhandel naar Rusland afge zien. Vijf personen zijn omgekomen bij een botsing tusschen een sneltrein uit Cleve land en een goederentrein bij Corning. De nieuwe Ziektewet. Het Verbond van: Nederlandsche Werk gevers meldt ons: Tal van verzoeken om inlichtingen be reiken ons, naar aanleiding vaja onder staand bericht: Bij Kon. besluit van: den 29sten Juni is bepaald, dat le. de Ziektewet, met uitzondering van de artikelen 21, 48, 78, 79 en 124 in werking treedt op 1 Aug. 1929; 2e. de artikelen 21, 78 'en 79 der Ziektewet in werking treden op 1 Maart 1930. Dit bericht kan inderdaad tot misver stand aanleiding geven, omdat daarin wordt gebezigd de nieuwe nummering der Ziektewet, zooals deze bij besluit van 29 Juli j.I., Stbl. 374, is afgekondigd. Het berichtje beteekent, dat de nieuwe wet eerst pr&etisch zal gaan werken op 1 Maart 1930. Eerst dan wouden de ar beiders verzekeringsp'li'ch%. Voordien, n.l. van 1 Augustus a.s. af treden echter reeds een aantal artikelen in werking om de uitvoerings- org an on ge legenheid te geven, zich overeenkomstig de nieuwe wet te formeerea eü zich op de uitvoering voor te bereiden. Doch ook cp i Maart 1930 zullen nog niet alle artikelen der nieuwe wet van kracht woorden. De artt. 42a en 107a oude nummering) zullen n.l. nog later in werking treden. Dit komt, omdat in deze artikelen het bestaan van een z.g. Ziekenfondswet wordt verondersteld. Deze Ziekenfonds wet is ©venwel nog niet tot stand ge komen. Een 'desbetreffend ontwerp ligt momenteel nog bij de Tweede Kamer ter behandeling. Genoemde artikelen zul len dus eerst in werking gesteld kunnen worden, wanneer tot invoering van deze Ziekenfondswet kan worden overgegaan. Het rijwielplaatje. Op 16 Juli a.s. zal op de postkantoren een aanvang worden gemaakt met de verstrekking der nieuwe rijwielbelasting- plaatjes voor het dienstjaar 19291930. Waar thans voldoende tijd bestaat een dusdanig plaatje te bekomen zal door de betrokken rijksambtenaren reeds dade lijk na 1 Augustus a.s. ©en strenge con trole worden gehouden wat anders nim mer 't geval was. Ook zal ernstig worden gewaakt voor eventueel© vervalscbingen en bij ooustateering van het feit onmid dellijk 'n intensief onderzoek naar de dader(s) warden ingesteld. Het Suikerwetje. Naar wg vernemen, zegt de „N. R. Crt.", is de kans groot, dat het Suiker- wetje, dat na het wetsontwerp betreffende de financieel© betrekking tusschen. Rijk en gemeenten op de agenda der Eerste Kamer voorkomt, van de agenda zal wor den afgevoerd. Het laat zich n.l. aanzien, dat er deze week niet voldoende tijd zal overblijven voor de behandeling van het Suiberwetje, in welk geval de Kamer voornemens schijnt, dit wetsontwerp' tot het najaar te laten liggen. Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland. Wij vernemen, dat bovengenoemde Bond, die steeds meer zijn vleugels uit breidt en waarvoor de belangstelling van onze Christelijke bakkers met klem ge vraagd wordt, in het begin der maand September te Zwolle in algemeene ver gadering bijeenkomt. Behalve het afdoen van verschillende huishoudelijke zaken, bespreking propaganda enz. hoopt Ds H. A. Munnik te Zwolle op dezo bijeenkomst een inleidend woord te spreken. Lei ders T we eld e - Kaïri e r-f ractie. De liberale Tweede Kamer-fractie heeft Mr H. J. Knottenbelt tot voorzitter der fractie gekozen als opvolger van Prof. van Gijn, die van de nieuwe Kamer geen deel zal uitmaken. Van de nieuwe C. H. Tweede Kamer- groep zal Mr J, A. Schokking als voor zitter optreden als opvolger van Dr De Visser. Uit de metaalindustrie. De Rijksbemiddelaar, mr P. J. M. Aal- berse, had gisteren een bespreking met partgen, betrokken bij het dreigend con flict in de metaalindustrie te Tegel en en Blerik. Het geschil liep over de loo- nen en over het doorbetalen op feest dagen, alsmede over het invoeren van vacantie. Het mocht den Rjjksbemiddeiaar geluk ken een basis ie vinden, waarop naar zijn meening partijen tot elkaar zouden kunnen komen. De aanwezige werkgevers en vertegenwoordigers der .arbeiders (R.-K. Metaalbewerkersbond) verbonden zich, de voorstellen in hun resp. organisaties te verdedigen. Goe». Bezoek 0'orl ogsmus eum. Heden werd door circa 60 Zuid-Afrikaan- sche studenten met hun begeleiders een bezoek gebracht aan bet privé-museum v,an den beier Wilton van Reede. Als oud-Zuid-Afrikaner heeft de heer van Reede de Zuid-Afrikaners welkom geheeten en in zijn Museum rondgeleid. Daarna werd hen onder leiding van Mevrouw van Reede door dames koffie enz. aangeboden. Het bezoek werd begunstigd door mooi a opgewekte stemming tijdens bet verblijf in dan tuin werd be- weder, waardoor de vorderd. Na 'een verblijf van ongeveer twee uur vertrokken de gasten in aangename en dankbare stemming, Bevolking. Ingekomen: A. F. Bakker, schoenmaker, van Vlissingen, L. Vorststraat 14; J. Hendriks© en gezin, timmerman, van Bergen op Zoom, Schel- destraat 84; F. Beuns, tuinder,, van Pijn» acker, Couwexvestraat 2; J. A. Huijben, Binnenland. De „Standaard" over de Kabinetscrisis. De „Bektem II" te Middelburg. Het Sud'kerwetje van de agenda der Eerste Kamer afgevoerd. Buitenland. De ramp van de H. 47. Spanning tusschen Rusland en China. Vreeselijk drama te Londen. religieuze, van Etten en Leur, Stalstraat 3; D. H. van de Kreefce, dienstbode, van Kloetinge, M. Sm.buurt 55; G. Bruel, los werkman, van Amsterdam, Bekhof 9; 'M. P. Kouman, dienstbode, van Rtiland-Bath, Oo'S'tsingel 70; P. Rijk, chauffeur, van Ove- zand, Lange Vorststraat 33; W. P. Ver sluis, dienstbode, van Wissenkerke, Kloe- tangscheweg 40. Vertrokken: H. J. van 'Riet en echtge noot©, onderwijzer, naar Weltevreden; P. Weeselink en gezin, beambte N. S. naar Delfzijl, Landstraat 355; M. Smallegange, dienstbode, naar Driewegen, Dorpstraat 13; Wed. J. A. Bal geb. Brus, zonder be roep, naar Rotterdam, Pui.slaan 13b; C. Mol, stoker, naar Den Helder; T. Vermaak geb. van de Kreeke, zonder beroep, naar Vianon; L. F. de Haes en. echtgenoot©, koopman, naar Kloetinge, A 222; J. Rijn en echtgenoot©, schilder, naar Middelburg B 89; G. Frankema, off. L. d. H., naar Groningen, Marwixstr. 4a. Vllsslngeri. Gisteren, den eersten eigen lijken zomerdag, werden alhier 900 zee baden genomen. lerseke. De feestdag is voorbij en men kan wel zeggen, dat het burgemeestere- feest uitstekend is geslaagd. Van den vroe gen morgen tot den laten avond prach- tig weer. 's Morgens om 7 uur klokluider^ daarna schitterende muziek van „Moiziairt" (dat zich den heelen dag van zijn taak heeft gekweten), toespraak van den Voor zitter van 't feestcomité, tractatie van ouden van dagen en schoolkinderen en een zanguitvoering van de schoolkinderen fvier scholen,) bij 't gemeentehuis. Des mid dags werd een reuzenoptocht gehouden waarin het luimige element den boven toon voerde; daarbij, was er een prach tige vlucht van den heer Vlaming boven den optocht, waarin de vlieger vertoonde ;wat een vliegacrobaat zooal vermag, enfin te veel om op te noemen. De dag werd besloten door een uitvoe ring vanuit de gemeentetent door beide zangscholen en van de Leger des: HeiJs- ■muziefc. Ten slotte was er nog eertig vuurwerk. Ierseke heeft wel eens kwade noten gekraakt met 't feestvieren, maar op de zen dag werden geen wanklanken ge hoord. (In het nummer van a.s. Maandag ho pen wiji ©enige foto's hierop betrekking hebben op te nemen.) Hulst. Naar wg! vernemen, bestaan er plannen om 'de bewoners dezer gemeente de gemakken van een drinkwaterleiding te verschaffen. Zijn wiji wel ingelicht, dan bestaat de mogelijkheid, het te gebruiken water af te nemen uit België, in welk verband de stad St. Nicolaas wordt ge noemd. Men meende te weten, dat de te betalen prijs van dien aiard zou zijn, dat de bewoners het water tegen een laag tarief konden betrekken. Indien deze geruchten waarheid bevatten waarvoor wij niet kunnen instaan zou dit be- teekeoen, dat bij! goedkeuring 'der plannen de gemeente Huist vóór andere plaatsen in ons gewest een waterleiding bezat. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudewater, J. C. Wolf ars te OuBtwüdde. Aangenomen naar 0-ardercn, N. Warmolts Jr cand. te ffiezep.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1