Staten-Generaal Uit de Provincie. (bediening van deze vuurmonden (verou derd marinegeschut) geschiedde en ge schiedt door daarin bedreven manschap pen van het garnizoen. Reeds sedert eeni- gen tijd beschikt de bezetting over mitrail leurs. Blijvende stationneering van een oor logsvaartuig in de Caraïbische wateren ligt niet in de bedoeling der regeering; wel werd reeds vóór het onlangs gebeurde de wenschelijkheid gevoeld, jaarlijks gedu rende eenige maanden een oorlogsbodem in die wateren verblijf te doen 'houden, zoo als dit in de beide voorafgegane jaren ge schied is. Voorts is, naar de ondergeteekende de zer dagen in de Eerste Kamor der Staten- Generaal mededeelde, de aanschaffing van een vaartuig, voorzien van de noodige be wapening en geheel of gedeeltelijk te be mannen met marinepersoneel, in overwe ging, ten behoeve van de uitoefening van het politietoezicht in de havens en langs de kusten van do Benodenwindsche Eilan den. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Duys heeft de minister van ko loniën o.m. geantwoord: Voor het mededeelen aan do betrokken families van het overlijden van do drie bij de troepen op Curasao dienendo mili tairen is op de voor dergelijke gevallen bij militairen van het Ne-derlandsch-Indi- 6-che leger sedert jaren gebruikelijke wijze telegrafisch de tusschonkomst van do betrokken burgemeesters ingeroepen, met verzoek de daarvoor in aanmerking ko mende familieleden op omzichtige wijze met het gebeurde in kennis te 'feteflen. Evenmin als dit g'ebruikelijk is bij het sneuvelen in Nederlandsch-Indië van of ficieren en minderen van het leger al daar, is een bewijs van deelneming door of namens de Regeering aan de betrok ken families gezonden. De begrafenis van de gevallen mili tairen heeft overeenkomstig de daarom trent bestaande bepalingen o-p 's Lands kosten plaats gehad. Mocht mot het eerste deel van deze vraag bedoeld zij'n te ver nemen of er bij' de Regeering plannen bestaan om het stoffelijk overschot van de gevallenen naar Nederland te doen overbrengen iets, waarop in de dag bladpers en door enkele familieleden reeds is aangedrongen dan wordt er de aandacht op gevestigd, dat er geen redenen aanwezig zijn om in dezen een andere houding aan te nomen dan ge bruikelijk tegenover in Noderl.-Indië geval len militaire en burgerlijke Landsdienaren. Ook overigens bestaat hiertoe geeu reden, omdat hun stoffelijk overschot, zij het niet in Nederland, toch in Nederiand- schen bodem begraven i:s. Do toekenning van pensioen en onder stand aan de nagelaten betrekkingen der hi er bed.oelde in Curasao in en door den dienst omgekomen Landsdienaren zal ge schieden naar analogie van de voor Ne- derlandsch-Indië ter zake laatstelijk bij' het Koninklijk besluit van 28 Mei 1920 gen troffen regeling. Verkiezing voor de Eerste Kamer. In de provincie Utrecht is 'nog een lijst ingediend door de Staatkundig Gere formeerde Statenleden, gelijkluidend aan die, welke ook in Zeeland is ingediend. Ouderdom»- en Invaliditeitswet. Op 1 Juni werden 12.742 weduwenren- ten en 11.132 weezenrentem krachtens do Invaliditeitswet genoten. Op genoem den datum verkeerden krachtens art. 373 van die wet 72.Ö76 personen in het genot van een als vrucht van hun ver zekering verkregen ouderdomsrente van f3 per week. Voorts genoten 23.968 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in .art. 71 van die wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 (gesubsidiëerde verzekeringen) wa ren op vorengenoemden datum 126.298 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering verkregen ouder domsrente van f3 per week. Het aantal renten, voortvloeiende' uit krachtens art. 10 van genoemde wet ge sloten verzekeringen (self supporting ©n verzekeringen en verzekeringen waarvan het rijk de administratiekosten betaalt) met rentebedragen van f3 tot f20 per week bedroeg 1185. Radioverkeer imet Ned.-lndiê. Het radio-telegraafverkeer Nederland-— Ned.-Indië heeft, voor zooveel het aan Nederland toekomende aandeel betreft. ïn het tweede kwartaal van 1929 f445.800 opgebracht, tegen f 397.900 over het twee de kwartaal van 1928. Het Voorzitterschap der Eerste Kamer. Naar de „Rsfo." verneemt, zal de lui tenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eerste Ka mer met ingang van het nieuwe zittings jaar 1929'30 zich niet meer als zoo danig beschikbaar stellen. Wel blijft de heer van Voorst tot Voorst lid van de Eerste Kamer. De heer van Voorst tot Voorst is sinds 1908 lid der Eerste Ka mer en sinds 1914 voorzitter van dit hooge college. Urew etensge ld. Bij een aantal ontvangers en inspec teurs der directe belastingen is, wegens te weinig betaalde belasting, aan ge we. tensgeld binnengekomen een totaal be drag 3 van "f 35.082.55. Nieuwe Vereeniging van Drukkers patroons. Te Utrecht vergaderden Dinsdag onge veer honderd drukkerspatroons uit het geheele land, die met algemeene stemmen hebben besloten een nieuwen patroons bond op te richten, waarin niet de be palingen van het bindend prijstarief zul len voorkomen. Volgens het ,„Hbd." zal getracht worden tot samenworking te ko men met de gezellenorganisatios om de collectieve arbeidsovereenkomst ook voor de leden die dan uit de federatie wen- scheu te treden, te doen gelden. Bekend is, dat op cle vorige federatie vergadering een der Utrechtsche leden een motie heeft ingediend inmiddels tot do najaarsvergadering aangehouden, waarin werd voorgesteld maatregelen tegen de oppositie te treffen. Staten van Noord-Holland. Naar Het Volk verneemt, heeft de heer A. B. Kleerekoper ontslag genomen als lid van do Provinciale Staten van Noord- Holland. De roden is, dat a.s. Vrijdag 26 Juli in do Staten „de stemming plaats heeft voor "de leden jer Eerstij Kamer, waar bij geen enkele van de Statenleden kan worden gemist, terwijl het in geen geval gcwonscht is dat de heer Kleerekoper, die, naar men weet, ongesteld is, dan al de vermoeienis van den tocht naar Haar lem doormaakt. Centrale commissie statistiek. Bjj Kon. besluit zijn benoemd tot lid van de Centrale Commissie voor de Sta tistiek: prof. mr. F. de Vries, hoogleeraar te Rotterdam; prof. Ir I. P. do Vooys, buitengewoon hoogloeraa.r te Delft; H. Amelink, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, to Utrecht; dr J. A. Noderbragt, administrateur bij liet De partement van Buitenlandsche Zaken en Mr P. J. C. Tetrode, directeur van De NederJandsche Bank to Amsterdam. EERSTE KAMER, Rijk en Gemeenten. Gisteren is de Eerste Kamer begonnen mot de openbare behandeling van hot wetsontwerp, rogelende de financieele ver houding tusschun Rijk en Gemeenten. De heor W i b a u t, S.D.A.P., geeft er zich rekenschap van, dat zijn bestrijding van het ontwerp niet zal loiden tot ver werping daarvan. (In do Twoedo Kamer stemden alle Soc. Dem. voor het pnt- werp.) Maar dit ontwerp tast óén der mooiste beginselen aan van onze Noder- landsche wetgeving n.l. de vrijheid der gemeenten om dio uitgaven te doen, wel ke haar bestuur noodig acht, en ook passende middelen te bepalen tot dekking dier uitgaven. Gehuld in eon mantel eoner regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, brengt dit ontwerp een noodlottige omwenteling in het gemeentelijke belastingwezen, zooals dit is gegroeid, dat is gericht tegen do uitbreiding van de gemeentelijke bemoei ingen. Naar spreker meent, ware het zeer goed mogelijk geweest tot een goede rege ling te komen zonder te tornen aan do eigen inkomstenbelasting der gemeenten. Er bestaat een fictie, dat verschillende gemeenten haar belastingen hooger op voerden dan feitelijk mogelijk was. Deze fictie heeft haar werk verricht by de samenstelling van dit ontwerp. Spreker meent echter, dat alleen de gemeenten het best in staat zijn te beoordeelen waar het geld, dat zij noodig hebben, vandaan moet komen. Een aantal gemeentebestuurders berus ten cr nu in omdat zijl het geld krijgen, dat zjjl in de eerste jaren hoelomaal niet kunnen missen. Zij' troosten er zich mee, dat de wet kan worden gewijzigd. In deze stemming vindt oo'k haar verklaring de houding van de Twoedo Kamer ten op zichte van dit ontwerp. Men was murw ge maakt van verveling. „Nu moet het maar", zei men, „dan komen we eindelijk van dit probleem af". Die Kamerleden, die de bezwaren sterk zagen, moesten legen een muur vechten. Het ontwerp zal voor vele gemeenten een drukkend keurslijf worden. Daarom zal de strijd voor de financieele verhou ding door deze wet niet worden beëindigd. Die strijd zal door de gemeenten in de toekomst worden gevoerd om haar auto nomie te herkrijgen. Do heer Slingenberg, V.D., acht in de praktijk do gemeentelijke autono mie niet heel groot, vooral in belasting zaken. Deze beperking is noodzakelijk om dat de gemeente een onderdeel is van het centraal gezag. Voor zoover die auto nomie bestaat, wordt die door het ontwerp niet noemenswaard aangetast., De Vereen, van Ned. Gemeenten, die thans juist een congres houdt, heeft dan ook geen aan leiding te protesteeren. Integendeel juicht men het ontwerp toe. Spr. heeft wel enkele bezwaren, maar hij eindigt toch met een woord van hulde aan de Regeering. De Eerste Kamer, zegt de Maasb., schijnt niet van plan dit ontwerp vluchtig te behandelen, want nog verschillende sprekers staan ingeschreven en het is niet onwaarschijnlijk dat eerst Vrijdag bij het einde van de vergadering de beslissing valt. Voor verwerping bestaat niet het minste gevaar, maar als de behandeling- zoo lang duurt, zal de Kamer de volgende week nog terug moeten komen om het Suikerwetje af te doen, waar van de kansen, als we goed zijn ingelicht, helaas heel wat slechter staan. De „BEKTEM II". De tentoonstelling is gisteren zeer goed bezocht geweest. Des middags was het maar kalmpjes, 'doch gisterenavond zijn heel wat personen de controle gepas seerd en het was er dan bjj de stands zeer gezellig. Zoowel des middags als des (avonds ,maar vooral toen, had de heer Ch. J. Mazure met zijn kinder- en dames-dansen, een enorm succes, er moest zelfs tot tweemaal toe worden herhaald. De avond van gisteren heeft bewezen, dat het wel zal loopen op deze tentoon stelling. Hedenavond speelt „Apollo" van Wis- senkerke en morgenavond niet minder dan de marinekapel. Dus volop gelegen heid van muziek to genieten. De bekroningen der stands. Klasse A, le pr. Zeelandia-fabriek van Doeleman te Zierikzee; 2e prijzen N.V. Industrie en Handelsmaatschappij v. h. C. Diederik Co. te Rotterdam; Maasbom mel van Hoven en de firma van Does- burgh. Klasse B, le prijis -Firma van Melle -en Firma v. d. Heuvel en Zoon, 2de Wol- dering Iedema en Frans Daman; 3de Klasse C, le pr. Bakkerij in werking, 2de prijs Azijnfab-riek De Haas. Klasse D, le pr. „De Waal"; 2de Hobart Berkel; A. J. Erners; M. Warazlowsky en Firma Benier. Nog behaalden de inzendingen van de Amsterda.msche bakkerszoons en van da Zeeuwsche dito ieder een eerste. Vakwe-d strijden. De uitslag van de jury der vakwed strijden was voor don eersten dag als volgt: Groep I, klasse I, le prijs A. Tammer, Soesterberg; 2e J. v. d. Bergh, Amster dam; 3e H. Ploeg, Amsterdam; 4e J. B. Bloker, Alblasserdam en 5de Firma Jan sen en Kusters, Arnhem; E. V. H. v. Damme, Dinteloord; Klasse II, L. B. v. d. Linden, Rijsoord; B. H. Kwast, Gor- cum; Firma 'B. Nijhuis, Almelo. Klasse III, knipbrood: le pr. Chr. van Eijde-n, Bussum; 2de B. C. H. v. d. Bosch, Vee- nendaal; 3de Z. van Resteren, Apeldoorn; E. V. Ver. v. Bakkerszonen, Amsterdam, I. B. llcken, Amsterdam; H. Kroeze, Am sterdam; Alb. de Jong, Oud-Alblas; R, llincko, Amsterdam; J. W. De-enik, Alblas serdam. Klasse IV, tarwebusbrood: le pr. Vcreeniging van Bakkerszonen, Am sterdam; 2de pr. H. Kroeze, Amster dam; 3e pr. F. v. d. Vreugde, Wolfaarts dijk; 4e pr. L. T. v. d. Linden, Rijsoord; en E. V. J. van As, Groot-Ammers. Afdeeling Banketbakkerij: le pr. met lof der jury Firma J. Bolt en Zonen, Gro ningen; le pr. W. Dedert, Rotterdam; K. ,T. Pouwer, Kortgene; 2e pr. D. W. v. d. Punt, Zevenbergen (2 maal); D. M. van Halst, Wissenkerke; 3de pr. D. M. v. d. Put, Zevenbergen; J. Ph. Salomé, Middelburg; J. M. Deurwaarder, Souburg; E. V. H. C. Muste, Vlissingen. Ter gelegenheid van de Bektem II, beeft de N. V. Industrie en Handelsver- eeniging v. h. C. Diederik Zoon te Rotterdam op do bovenzaal van de "So ciëteit „D-o Vergenoeging", een wedstrijd gehouden voor haar Zeeuwsche Clien tèle en voor dezen wedstrijd was een zeer groote deelname. Als jury fungeerden de he eren C. Oomes Schutte, Oosterhout; F. 'tSaS Jr, Breda; J. Hendriks, Helmond; J. Hnijens, de Silva, Hulst; J. van Damme, Mid delburg; P. Putter van Vuight, Vlijmen en W. Quirijnen, Made. De uitslag dezer wedstrijden was als voigt: Klasse A, Hollandsch beschuit, Verg. zilv. med., J. Vleugel, Goes; groote zilv. mod. A. D. do Wolf, Vlissingen; zilv. med. J. Smallegange, Biezelinge; groote bronzen med. C. Sanders, Middelburg; bronzen med. J. Verboom, Wolfaartsdijk; kunstvoorwerp P. Wagcmaker, Noord- gouwe; z. -o. v. J. Kostenso, Biervliet erf e. v. A. do Jager, Terneuzen. Klasse B, waterbrood, zilv. beker A. de Visser, Arnemuiden, die tevens den kampioensprij's verwierf; verg. zilv. med. J. Vleugel, Goes; zilv. med. M. Rijk, Ovezand; groote br. med. C. Hendriks, Souburg; kunstvoorwerp F. V. d. Vreugde, Wolfaartsdijk w C. Goeman, Goes; z. e. v. P. C. Filius, lerseke; e. v. O- de Wolf, Middelburg. Klasse C, Zeouwsch Tarwebrood: gr, zilv. mod. C. P. Filius, lerseke: Kunstvoor werp: 0. Hendriks, Oost-Souburg; zilv. med. R. J. Dronkers, Serooskerko; kunst voorwerp F. v. d. Vreugde, Wolfaartsdijk; br. med. A. de Visser, Arnemuiden; z.e.v. J. Bim'mel, Zoutelande en e.v. C, de Wolf, Middelburg. Klasse D, krentenbrood: zilv. lauwer krans, A. de Visser, Arnemuiden; kunst voorwerp J. Moerman, Koudekerke en J. Smallegange, Biezelinge; z.e.v. F. v. d. Vreugde, Wolfaartsdijk en e.v. O. v. d. Jagt, lerseke. Klasse E, tulband: gr. zilv. med. A. de Visser, Arnemuiden; zilv. med. 0. P. Fi lius, lerseke; kunstvoorwerp- J. Verboom, Wolfaartsdijk, z.e.v. C .Hendriks, Souburg en e.v. P. J. Cornells, Ritthem. Klasse F, speculaaiS: gr. zilv. med. J. Bonte van Missevelde, Terneuzen; kunst voorwerp P. J. Cornells, Ritthem; gr. br. med. Th. Brouwer, Middelburg; z.e.v. A. de Visser, Arnemuiden; e.v. J. Maer- man, Koudekerke. Klasse B, waterbrood: zilv. beker A. de Visser, Arnemuiden; verg. zilv. med. J. Vleugel, Goes; zilv. med. M. Rijk, Ove zand; gr. br. med. C. Hendriks, Souburg; kunstvoorwerp F. v. d. Vreugde, Wol faartsdijk en C. Go-eman, Go-es; z.e.v. P. C. Filius, lerseke eu e.v. C. de Wolf ta Mid delburg. Klasse G.' bitterkoekjes-: gr. zilv. med. C. Hendriks, Souburg jktinstvo-oiwerp- J. Wolse, Kortgene; zilv. med. C. Sanders, Middelburg; z.e.v. J. Kostense, Biervliet; e.v. J. Bonte v.. Mossevelde, Terneuzen. Klasse H. vanillenoo-tjes, verg. zilv. med. J. Bonte van Mosselvelde, Terneu zen; kunstvoorwerp wed. J. J. Kanshout, Üud-Vossemeer; zilv. mod. Th. Brouwer, Middelburg; z.e.v. Jac. v. d. Linde, en e.v. J. Verboom, beide Wolfaartsdijk. Klasse I, Wees-permoppen: gr. zilv. med. Th. Brouwer, Middelburg.; zilv. med. C. Sanderse, Middelburg, gr. br. med. J. C. Hendrikse, Stavenisse; z.e.v. H. Pauwer, Kortgene, J. v. d. Linde, Wolfaartsdijk. Klasse J. Brusselscb of paleisbanket: gr. verg. zilv. ©erekruisM. C. Deurlo-o, Tho- lon; kunstvoorwerp D. C. Neijsso, Kap-elle; gr. br. med. A. J. Potter, Goies z.e.v. J. Verboom, Wolfaartsdijk en e.v. J. C. Han- drfkse, Stavenisse. Heden (Donderdag)middag had da uit- deeling van deze prijzen plaaits. Nederlandsche Bakkersbond. In de gisterenmiddag in de daarvoor zeer geschikte zaal van den Buitentuin aan den Iramsingol gehouden algemeene vergadering van den N ederlandschen Bakkershond, heette de heer Gh. J. de Wolff, voorzitter van de afdeeling Middel burg van den Zeeuwschen Bakkersbond, allen welkom, nu de Bond voor de tweede maal haar jaarvergadering te Middelburg houdt. Spr. wees er op, dat de Z. B. B. wel een klein onderdeel van don N. B. B. is, maar dat toch meermalen voorstellen van hem zijn aangenomen en nu ook weer een punt op de agenda staat, n.l. van het vakonderwijs, dat ook van den Z. B. B. is uitgegaan. De voorzitter van den Bond, de heer Fred. C. Stable, dankte voor -de woorden van welkom en wees op het vele goede, dat de Z. B. B. ook nu weer presteert. Spr. heette allen welkom ter vergadering en zei- de, dat de Bond thans in goede hanen loopt, al blijft er veel onderlinge concur rentie en is het niet gemakkelijk, in-reëele concurrentie te bestrijden. Spr. betreurt de oprichting van den Ghr. Bakkersbond, die de goede verstandhouding ook met den R. K. bond zou kunnen verstoren. Spr. wijst er dan op, dat een collectief arbeids contract in verren staat van voorbereiding is, maar -de Bond zal daarbij als eisch blij ven stellen het aanvangsuur voor allo plaatsen op 5 uur. Na afhandeling van de ingekomen stuk ken en mededeelingen werd door den se cretaris, den heer -C. D. van Noppen, het jaarverslag uitgebracht, waarin deze wijst op de regeling van het vakonderwijs, de be geerte naar een nationaal steunf onds, en op het feit, dat de collega's elkaar nog te veel beschouwen als natuurlijke vijanden, wat spr. afkeurt. Het adviesbureau ia in wording, maar dagelijks worden reeds ad viezen op technisch en juridisch gebied ge geven. Ook spr. acht oprichting van een afzonderlijken G'hristelijken bond niet noodig. Nog .deelde spr. mede, dat sedert 1 Januari 1929 228 nieuwe leden zijn in geschreven. Het verslag werd onder applaus goed gekeurd. De rekening van den penningmeester en ook die van het fonds Hulp hij Ziekte wer den goedgekeurd. Voor 1929 werd de contributie gebracht van f 7 op f 5 en voor 1930 op f 6. De begrooting voor 1930 werd goedge keurd. Tot bestuursleden werden herko zen de heoren G. Knijpers en G. W. Ninte- man en -gekozen de heeren J. H. de Vos uit Oldehorn en J. de Jonge uit Ellowouts- dijk. Tot voorzitter werd hij acclamatie herkozen de heer Stahle. Door den voorzitter werd in hot kort het werken van de Ziektewet uiteengezet. Thans kwam het belangrijkste punt aan de orde, nl. 'het rapport der commissie voor Vakonderwijs, ingesteld op voorstel van den Z. B. B. en reeds eerder gepubli ceerd. De heer S. C a 1 j o u w, leider der cur sussen in Zeeland, heeft -daarbij enkele bezwaren naar voren geLracht. Zoo meen de hij, dat het -op-gemaakte programma niet overal zal zijn te volgen; -dat een leef tijdsgrens van 17 jaar te hoog is en dat men de cursussen moet doen aansluiten bij het 7-de leerjaar. Spr. geeft de voorkeur er aan niet alleen enkel, doch ook dubbel boekhouden te onderwijzen en wil aan het leerplan toevoegen het wetboek van koop handel en de belastingwetten, omdat de bakkers met beide in aanraking komen. Voor bakkerspatroons geeft hij de voor keur -aan voordrachten boven bepaalde cursussen. Ten slotte wees hij er op, dat vóór 1 Maart rijkssubsidie voor een vol gend jaar moet worden aangevraagd. De vergadering vereenigde zich met het plan om een permanente oommissie voor het vakonderwijs in te stellen. Aan het algemeen bestuur werd overge laten een bestemming te geven aan het ju bileumfonds, -dat gesticht is in verband met bet 50-jarig bestaan. Na rondvraag en dankbetuiging aan den voorzitter voor zijn leiding werd de ver gadering, die ruim 5 uur geduurd had, ge sloten. Na afloop vereenigde men zich aan een gemeens chappelij ken maaltijd in de socië teit S-t. Joris. Hedenmorgen werd een bezoek aan Vlis singen gebracht en daarna aan de Markt met haar cosmopolitische drukte. Zuid-Afrikaansohe studenten In Zeeland. Woensdagavond kwamen te Middelburg en Vlissingen ruim 50 Afrikaanscihe stu denten aan, die bij verschillende families een gastvrij onderdak vonden en wier doel het was een deel van Zeeland in oogenschouw te nemen. Des avonds kwa men allen in de sociëteit de Vergenoeging bijeen, waar begroetingen en hernieuwde kennismaking plaats hadden en waar de voorzitter van het Comité van voorberei ding de heer dr "L. A. J. Burgersdijk de gasten toesprak. Hij noemde het een voor recht allen welkom te heeten en wijdde enkele woorden aan do saamhorigheid. Spr. zette uiteen wat de gasten wacht en legde er den nadruk op, dat ieder dor deelon van het programma een eigen karakter draagt.. Spr. riep het welkom toe namens het Comitó, dat is samengesteld uit vertegen woordigers der Zuid-Afrikaansche regee ring en het Alg. Ned. Verbond. Vervolgens nam de heer prof. dr Pont het woord en noemde het oen voorrecht het woord te kunnen voeren op dezen 7en Zuid-Afrikaanschen studentendag en zeide dat een deel der studenten reeds voor den öen of Gen keer aanwezig is. Spr. vond het aangenaam dit in Zeeland to kunnen doen, in deze provincie waarin verschillonde der deolnemors waarschijn lijk hun over-ovor-overgrootvader zouden moeten zoeken, on Spr. herinnerde aan hot versje „Waar mij zich keert of wendt" en waarin een vergelijking van oen zeeuw en een leeuw voorkomt, en spon deze vergelijking uit, en zette de karakter trekken van den Hollander ©n den Afri- kaandor uiteen. Spr. wees op de moeilijk heden met de talen in Zuid-Afrika en ver trouwde dat door het optreden van minister Herzo-g aan de tweetaligheid flink do hand zal worden gehouden. Spr. zegt, dat do taal die de ziel van het volk is, zal zegevieren. Spr. wees op de eigen aardigheden van Zeeland on drong aan om goed to trachten elkaar to loeron kennen. Spr. eindigde mot de hoop, dat dit moge gelukken zijn met gloed toe gejuichte rede. Vervolgens las prof. Pont een schrijven voor van den Hoogen Commissaris van Zuid-Afrika, die in Genéve vertoeft, waar in deze zijn beste wenschen uitspreekt voor het welslagen van deze dagen on die de aanwezige Afrikaners toeroept: Afrikaners wees uzelf. De heer Nijsse uit Londen, sprak namens de deelnemers enkele woorden van dank, waarna het officieelo gedeelle van den begroetingsavond was geëindigd. Hedenmorgen werd oen autorit gemaakt door Walcheren met auto's welwillend door verschillende eigenaren afgestaan. Tijdons den rit wordt halt gehouden op Overduin, waar de heer en mevrouw Mr J. A. HeijseTak de gasten zullen ontvangen. Hedenmiddag werd de Markt bezocht en verder o.a. een bezoek aan het stadhuis gebracht, waar de thee werd aangeboden, en aan het Zeouwsch ge nootschap der wetenschappen. De afd. Walcheren vain de Ned. Clir. Roisvereeniging maakte gisterenmiddag onder leiding van den secr. der afd., dhr L .van Wallenburg, een excursie per autobus naar Kap-elle, om daar kersen te gaan eten. Dhr J. Gansem-an Jr. was zoo welwil lend ons te willen ontvangen. De mees ten hadden de smaak der kersen zoo te pakken, dat ze wdl verzadigd naar huis gingen, over-verzadigd zelfs, maar thuis o-ó'k nog wel eens wilden genieten en daarom een mandje mee .naar huis na men. De eigenaar had een lekker soort voor <ons bewaard, en we kregen ze tegen veilingsprij's wat zouden we nog meer verlangen? Van deze gelegenheid maakten we ook gebruik -om de ltw-eekerijen van da fa. v. d. Have te bezichtigen, totaal 80 H.A. groot. Vriendelijk worden we rondgeleid, op vele belangstellende vragen kregen we antwoord en we hebben vlijtig kunnen blokken op de Latijnse he namen, die we ta hooren kregen. 'tWas een goedge slaagde tocht 1 Middelburg. Hedenmorgen sloeg bij het veilingsgebouw een p-aard op hol en rende door de Stationsstraat naar de kade, waar het tot staan werd gebracht. Wonder boven wonder werden geen on gelukken veroorzaakt. Vlissingen. Met de Provinciale boot zijn heden 1800 badgasten uit België van Brei kous naar Vlissingen overgebracht, ter wijl met dezelfde boot 23 auto's werden overgezet. Goes. Concert. „Euphonia" zal Vrij dagavond op de Markt het navolgend© programma uitvoeren: 1. Florentiner Marsch, J. Fucik; 2. Ouverture „En Eté", L. Pariet; 3. Vie d'Artiste Grande Valse, Joh. Strauss; 4. Fantaisio sur Les SaJtim- banques, L. Ganue. "Pauze. 5. L'Enfant de Troup, March© Militaire, A. Barbe; 6. Coppelia-Ballet, L. Delibes; 7. Heinzel- mSrfn-ches Wachtparado, K. Noack; 8. Bal lerina Jfantaisie Chorégraphique, J. Mul dermans; 9. Finale. Het concert begint to half negön. Wolphaartsdijk. Onder groote deelno ming werd Woensdagmiddag het stoffe lijk overschot van E. Lindenbergh op de begraafplaats te Oud-Sabbinge alhier aan den schoot der aarde toevertrouwd. Bij da groeve werd het woord gevoerd door Ds Mantz, die de familie woorden van troost en bemoediging toesprak; don heer Ste vens, landbouwloeraar te Goes namens leerlingon en oud-leerlingen van de land- bouwwinterschool te Goes, en den burge meester der gemeente namens hem en zijn gezin, den Raad der gemeente en de -ge heele bevolking. De oudste zoon van dhr Lindenbergh dankte allen voor de deelne ming, betoond bij het verlies en de ter aardebestelling van zijn broer. De vele aanwezigen, die de ter aardebestelling bij woonden, waren diep onder den indruk en velen lieten hun tranen den vrijen loop. Een vijftal kransen dekten de baar. Kapelfe. Onze corr. te Kapelle bericht ons: Thans is de oudste woning te Bieze linge, alhoewel deze nog niet bouwvallig was, 'gesloopt. Volgens den kroniekschrij ver Bijlo dateert deze vermoedelijk wel van vóór 1500. Bij het afbreken beeft men een balk gevonden, met een jaartal inge sneden van 1400.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2