No. 237 Donderdag 11 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BOLS liendrikse Co's Bank N.V. Bobs Buitenland. LANGS EEN DIEPEN WEG Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSGH - EN0ELSCH e. a. BANKPAPIER Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle FEUILLETON 16.) Eiken dag één Glaasje" NU F 4.r~ PER KRUIK tegen voordeelïge koersen. sijn langdurige linklijk echtpaar vonen. Deze foto nieuwe onge niet „gevaarlek ia, lerkt: „Ala men ten- vaar Getuige ant- d. daöhte zegt getuige, uw omgebogen "kan lachte aan getuige: rijdt men dan ge- aarop getuige ant- d geen bewijs van .angt van den motor vel op vaartvermin. rilde te Middelburg, notorrijwiel van ver- inbben gekregen. De »ft in zijn rapport migen der .voetsteu- t groot is geweest; Uit den toestand fetuige gebleken, dat art gevallen is. Ge- een goed rijder, jé decharge verklaar- getuige's gezelschap e had dien dag niet ens getuige, resident ondervraagt, enige glazen bier te reet, dat de Singel- aat 'nS-bocht maakt, en ik heb de man .elen, zegt verdachte, u te vallen, waarom rdelijk dat je slacht- liep- tegen het trot- geen antwoord ge >g op, dat men hee- Lrinkea als man mo re, requisitor nemen- vast te staan, dat nde vaart heeft ge heeft verdachte dien onken, ofschoon hij n. De menschen lie rottoir en verdachte voorbij. Een strenge zijn leven motet voe- op zijn plaats. Vol- een hoogst ernstig gevangenisstraf van jrdachte, Mr F. Wj. Viiddelburg, vangt zijn :en, dat hij geschrok- in het O: M. Hij wil an verdachte tegen- er een ongeluk ge rijgt de rijder altijd uk schijnt wel veel de 8 glazen "bier, ebruikt in een volle issohentijds het mid- Dr Detmar heeft we] toch ook .bewusteloos klucht waargenomen, stateerd, dat hij niet spr. bestaat er- in snelheid. Er is h deze is niet naar borden zijn .niet geel, de kom van Vlis- dit voorjaar zijn de hijn voor verdachte ositie door verschil- eld-achte is bijziende geheel juist geweest, rdachte gedacht heb- p het trottoir liepen te zich vergist te spijt, dat het oinge- angenisstraf van zes chte, die nog nooit Spreker hoopt, dat het O, M. zal mee- nisstraf of geldboete e replioeeremde zegt, om de Maatschappij r. zijn plicht is, om rij te waken. Al de gear kunnen 'mij niet aldus het 0. M. Hij reed als een lgens spr. in 'Wial- mojorrij wielen een 'en. Spr. persisteert Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. fye Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.~ Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentie n 14 regels fl.20, elke regel meer 30 g' Bij abonnement belangrijke korting. Zee uwisoh-Vfaande re n Een lichtpunt voor de A.-R. partij in Zeeland. Terwijl in alle andere deelen van ons gewest achteruitgang viel te constatee- ren, is hier een zij' dan ook kleine voor uitgang, in hoofdzaak doordat Axel en Terneuzen een flinke sprong vooruit- maakten. In Axel ging de A.-R. partij met 56 stemmen vooruit. Merkwaardig, dat hier de Chr.-Hist. en de Staatk. Geref. sa men een grooter verlies hadden, n-1. resp. 80 en 19 stemmen, waarvan waar schijnlijk de Vrijheidsbond profiteerde. In Neuzen gingen de Antirevolutionai ren met 115 stemmen vooruit. Ook de S, G. P. had hier nog een winst van 45 stemmen, terwijl de Chr.-Historischen met 57 -stemmen terugliepen. Behalve deze plaatsen gav-en ook en kele kleine gemeenten voor de A.-R. partij' eenige vooruitgang te zien, maar overigens was er overal ,zij 'tdan ook een geringe achteruitgang. Zelfs Z-aamslag wist zich niet geheel te handhaven. Terwijl hier de Chr.-Histo rischen 36 en de .Staatk. Gereformeer den 13 stemmen wonnen, hadden Avij hier een verlies van 3 stemmen. In Oost burg was het verlies grooter n.I. 16 stem men, die aan de Chr. Historischen ten goede kwamen. Cadzand gaf een ach teruitgang van 68 op 16 stemmen, ook al weer ten bate van de Chr. Histori schen. Te Groede liepen we met 44 stemmen achteruit. In deze gemeente was trouwens het stemmenverschil voor alle partijen vrij groot. De Plattelanders- bond verloor hier 56 stemmen, maar 'twas niet de Vrijheidsbond die daar van profiteerde, daar deze partij zelf 69 stemmen verloor. Hier was het de S. D. A. P., die 'de wind in de zeilen had en die een sprong maakte van 119 op 276 stemmen. Met uitzondering van enkele plaatsen w.o. Neuzen en Hoek ging de S. D. A. P. in dit deel van Zeeland over heel de linie vooruit. Zoo gaf Aardenburg een vooruitgang van 116 stemmen, Axel van 26, Biervliet van 40, Breskens van 135, Cadzand van 104, Groede van 55, Oost burg van 159, Retranchement van 74, Schoondijke van 88 en Zuidzande van 110 stemmen. Het 'is duidelijk in welke richting het bier aan de linkerzijde gaat. Er is.een vrij sterke Verschuiving van de S. D. A. P. Opmerking verdient nog, dat de R. K. Staatspartij zich overal wist te hand haven. De A.-R. partij heeft hier over het geheel weinig kracht, daarom des temeer stemt het tot blijdschap, dat de uitslag van deze gewesten alles bijeen genomen bevredigend was. Een diplomatiek schandaal. De Parijsche politie heeft een opzien barend diplomatiek schandaal ontdekt. door ZEEBERG. o Een enthousiaste brief van Gretha ver telde, dat zij „zeer welkom waren en koninklijk ontvangen zouden, worden," al kon de openhartige niet nalaten, te lar ten doorschemeren, hoe jammer zij allen het vonden, dat ook Trude niet meekwam. Dat „allen" was onderstreept. Trude moest er even om glimlachen: de rakkert kón het maar niet Laten, om zinspelingen te maken. Tóch werd het haar wairmi om het hart, toen zij deze uitlating las. Het was een bewijs, dat zij door Henk niet vergeten werd. Enkele malen had hij reeds een brief geschreven, maar dat was steeds een brief voor de gaheele 'familie. Een apart woord voior Mar was er nooit bij geweest, wat zij best had gevonden. Het voegde niet. Maar dat „allen" was wèl een apart w.oord voor haarl In haar gedachten zag zij het Gretha neerschrijven, met die schalfcsche, ondeugende flikkering in haar oogen. Zij moest er om glimlachen. De gezant van Afghanistan te Parijs, die onlangs tot gezant te Moskou is be noemd had tot de Fransche douane een schrijven gericht waarin hij protesteerde tegen het aanhouden van zijn bagage en verlangde, dat vier kisten, die volgens zijn -opgaaf slechts voorwerpen voor per soonlijk gebruik bestemd bevatten, vrij gegeven zouden worden. 'In werkelijkheid bevatten de kisten verÜoovende midde len ter waarde van een millioen francs. Een onderzoek wegens het misbruik maken van de diplomatieke voorrechten wordt ingesteld. De immigratie in de Ver. Staten. Volgens een bericht uit Washington heeft de Amerikaansche regeering op aan dringen van de financiëele commissie van den senaat meegedeeld,' dat niet minder dan 38 staten hebben geprotes teerd tegen de nieuwe immigratiecijfers. Daaronder bevinden zich bijna alle Euro- peesche landen en alle staten van La- tijnsch Amerika. Verdere protesten wor den verwacht. Rumoer in den Fruisisclben Landdag. In den Pruisischen landdag is het Dins dagavond laat tot rumoerige tooneelen gekomen; het kwam zelfs tot een hand gemeen tusschen -sociaal-democratische en nationaal-socialistische afgevaardig den, waarin zich ook afgevaardigden van andere partijen mengden. De voorzitter schorste de zitting en deelde na de heropening mede, dat de socialistische afgevaardigde Behrens, die handtastelijk tegen den nationaal-socialis- tischen afgevaardigde Dr Ley was opge treden, van de zitting werd uitgesloten, evenals de .Duitsch-nationale afgevaardig de Fisscher, die met een stok op de sociaal-democraten had willen losslaan. Een ander incident was van meer ko- mischen aard. De Duitsch-nationale afge vaardigde Kaufmann, die oud-kapitein van de landweer is, verdedigde zich tegen h-et verwijt, dat hij er tijidens de revolutie tusschen uitgeknepen was. Hij deelde daarbij mede, dat hij nog op il November 1918 te Berlijn als offi cier van den inlichtingendienst in vollen uniform dienst had gedaan en een ver gadering had gesloten met de woorden: „Leve Zijne Majesteit, Hoera, Hoeral" Óp een Interruptie van de communisten herhaalde hij den uitroep Leve Zijne Ma jesteit, Hoera, hoeral Onder bulderend gelach stemde de geheele landdag met de hoera's in. De graannood in Rusland. In een door den economischen raad uit gevaardigde verordening wordt bepaald, dat in alle staatsmolen-s het maalloon in nafcura moet worden betaald. Men hoopt op deze wijze groote hoeveelheden graan bijeen te krijgen tot vorming van het re servefonds, waarvan de oprichting werd overwogen. De ramp van de H. 47. Uit Londen wordt gemeld: Nauwkeurige bijzonderheden omtrent Maar haiar besluit veranderde er niet van. Het bezoek aan de Van Stralens werd door haar moeder en Wies alleen ge maakt. II. Het was eenige weken later, cle beide meisjes waren naar de Christelijke ge mengde zangvereeniging van Midstad, dat Mevrouw Meerendpnk en haar man in de huiskamer thee zaten te drinken. „Zeg, Albert, leg je courant eens neer. We hebben nu een rustig oogenblikje. Ik moet eens piet je praten." „Dat is een ernstige inleiding," lachte hg. „Wat is er, moeder?" „Heb je er wel eens over gedacht, dat Trude wel eens van ons bon heen gaan?" „Je bedoelt, dat zij verloofd raakt en trouwen gaat? Ja, dat kan er van komen. Zij is een lief, -aantrekkelijk meisje. En al twee en twintig. Als het gebeurt, kun nen wij er niets aan veranderen, hé? Maar waarom vraag je dat zoo?" „Heb je dan nog niets gemerkt?" „Neen," antwoordde Meerendonfc, op eens vol belangstelling nu. „Jij wel, Bertha?" „O, wat zijn die mannen toch kortzich tig!" zeide ziji. „In zulke -zaken wel, daar heb je gelijk' in. Ik moet eerlijk betkannen, dat ik ter wereld niet zou weten, wie het zijn moet. het ongeval zijn nog niet hekend. Volgens de eene lezing vond de botsing plaats, toen beide duikbooten aan de oppervlakte wa ren, volgens een andere lezing bevond de H. 47 zich op 'het moment van de botsing onder de -oppervlakte. Zestien marine-vliegtuigen, waaronder het -slagschip „Rodney", alsmede 26 vlieg tuigen vertoeven op de plaats des onheils. Door nader onderzoek is bevestigd, dat de duikboot ongeveer 115 meter diep ligt. Groote hoeveelheden olie bedekken in wij den omtrek de golven op de plaats van het ongeval. Duikbooten hebben getracht, nauwkeurig de positie van den gezonken onderzeeër op te nemen. Volgens verschillende particuliere mede- deelingen vond de botsing plaats op het moment, dat heide booten aan de opper vlakte waren en de H. 47 wegens machi nedefect het Kanaal afvoer. De geheimzinnige redding van den be velvoerenden officier schijnt hierdoor te verklaren, dat bij de botsing een 'groot gat in den scheepswand van de H. 47 ont stond, waardoor hij zich kon redden. In marine-kringen te Portsmouth con cludeert men uit de bijzonderheden, die 'be kend zijn, dat de duikboot na de botsing als een steen naar -de diepte zonk. De duikboot L. 12 is op de plaats, waar de H. 47 zonk, gedoken en heeft getracht door seinen verbinding met de H. 47 te krijgen. Zij 'kreeg echter geen seinen terug. De Engelsche draadlooze dienst meldt nog omtrent deze ramp: De schout bij nac'ht., die het bevel voert over de duikbooten, die van Pembroke zijn vertrokken -naar de plaats, waar de H. 47 is gezonken, heeft een voorloopig rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat zoowel de H. 47 als de L. 12 aan de oppervlakte voe ren, 'toen de aanvaring geschiedde. De L. 12 raakte de H. 47 aan bakboordzijde on der een rechten hoek, juist bij- de voorste stuurkamer. De steven van de L. 12 drong ongeveer 2 voet in de H. 47. Deze laatste zonk binnen enkele seconden met den boeg omlaag in het 55 vadem 'diepe water. Men had nog order kunnen 'geven om de waterdichte schotten te sluiten en het schip te verlaten, maar uit het getuigenis van -den ontkomen commandant en de an dere twee overlevenden valt op te maken, dat het niet mogelijk geweest moet zijn de zen maatregel uit te voeren. De L. 12 werd ongeveer 40 voet mee o-m- laag getrokken onder een hoek van 50 gra den met den boeg omlaag. De officieren en manschappen, die zic'h aan dek bevonden, geraakten te water en de L. 12 kreeg oo'k nog vrij veel water bin nen, voor men er in slaagde de waterdich te schotten te sluiten. Zoo nu en dan komen wel eens jongelui aan huis, maar ik heb nooit .gemerkt, dat een van hen speciale attenties voor Trude had. Is hijf er een uit Midstad? Maak me niet zoo nieuwsgierig moeder!" „O, neen," glimlachte zijn vrouw. „Je zoekt in een geheel verkeerde richting." „'kGeef het op. Als het niet iemand uit Midstad is, waar mioet hij dan O, daar gaat me een licht opl Tenminste, ik vermoed het, hoor. Heeft hij hier gelo geerd?" „Noem nu den naam maar. Je bedoelt: Henk van Stralen natuurlijk." „Vanzelf, wie zou h-et anders zijn? Is die het?" „Den spijker .op den kop, Albert, 'k Ver zeker je, -dat hij zijn hart radicaal aan Trude verloren heelt." „Heeft hij er met je over gesproken?" „Nu, bepaald gesproken er over niet. Maar ik begreep toch uit niet-ge-sproken woorden wel zóóveel, dat hij ernstig naar Trade's hand" zal gaan dingen. Ten over vloede heeft Jo, zijn moeder, er mij op gewezen. Hij betreurde het zeer, dat Trui niet meegekomen was." „Zoo, .zoo, dat is verrassend nieuws. Hoe zou Trude er over denken?" „Ja, die is voor mij een gesloten hoek. Dat weet ik niet. 'kHeb haar trouwens ook nog niet gepolst, omdat ik eerst eens met jou wou praten, 'tls ook zoo moeilijk, er over te beginnen, omdat Henk De schout bij nacht voegde er aan toe: Ik ben overtuigd, dat onmogelijk één lid van de bemanning van de H. 47 langer dan enkele minuten in leven kan zijn ge bleven. De bekende diepzee-duiker Bell is van bet slagschip Renown afgehaald en met een torpedobootvernieler naar de plaats des onheils gebracht, maar de zee was Woensdag te ruw voor dui'kwerk. Het is in ieder geval nog een groote vraag, of de duiker in staat zal zijn het schip-op deze groote diepte (55 vadem) te bereiken. Een visschersdarp weggespoeld. Door een 'landverschuiving aan de Ja- panache kust bij' Kagosjima is een geheel visschersdorp gister in zee gespoeld en verdwenen. Reeds zijn 30 lijken aange spoeld. Volgens een officieel bericht zijn er zes inwoners gedood en 26 gewond. Vijf wor den vermist. Mijngasontploffing. Gistermorgen ongeveer 9 uur is op een mijn hij Blaenavon in Monmouthshire een mijngasontploffing voorgekomen, waar door zes mijnwerkers onmiddellijk gedood werden. Twee worden vermist en zijn waarschijnlijk weggeslingerd; twintig an deren zijn min of meer ernstig gewond. De oorzaak ligt vermoedelijk in zelfontbran ding van mijngassen. Nader wordt gemeld, dat er waarschijn lijk acht dooden zijn. Vier lijken zijn reeds geborgen en er zijn nog vier menschen in de mijn 'die vermoedelijk ook omgekomen zijn. De reddingspogingen zijn tot dusver verhinderd door giftige gassen. Korte berichten. De derde zoon van den koning van Engeland die den keizer van Japan de orde van den Kousehand heeft gebracht, is van zijn reis naar Japan te Londen te ruggekeerd. In den Amerikaanscben staat Mis- sissipi heeft een ernstige treinbotsing plaats gehad, waarbij 7 passagiers gedood en 20 gewond zijn. Bij oefeningen van het 24ste artille rie regiment in de buurt Lermberg- is een kanon uit elkaar gesprongen. Twee solda ten werden op slag gedood, 3 andere zwaar gewond. Uit Madrid wordt gemeld, dat een zware au-fcohus bij een scherpe -bocht in den weg bij Alfaro is omgeslagen. Twintig inzittenden werden gewond, van wio twaalf zoo -zwaar, dat men aan hun her stel twijfelt. Bij een oefening hoven het vliegveld bij' Montreal zijn een instructeur en een leerling gedood. Het vliegtuig' viel op den neus en vatte vlam. In een mijn to Bracedonn in Somer set zijn gister door 'het neerstorten van een oph-aalkooi drie mijnwerkers omgekomen. In verschillende deelen van de Ar dennen heeft het Zondag en Maandag op de hoogvlakten licht gevi'oren. niet ronduit? met mij gesproken heeft." „Dat begrijp ik. 'tls maar de vraag; of Trude er geheel onkundig van is. Be paald saimen alleen zijin ze toen niet ge weest, hé?" „Niet dat ik weet. Maar dat behoeft ook niet." „Neen, daar heb je gelijk in," lachte hij, „Ma,ar nu in ernst, Albert, als het die richting eens uitging, zou jij bezwaren hebben?" vro-eg zij. „Ik geloof, dat we, voor zoover ik al thans oordeelen kan, voor Trude wel een minderen pretendent zouden kunnen krij gen. Mogelijk ook wel een-beteren. Maar in ieder geval is deze goed. Althans voor- zoover ik ham kan." „Tc Ben blij. dat je er zoo over denkt. Hij is een aardig jongmensch, die ërnst met het leven maakt. Dien vasten indrak heb ik wel gekregen. Maar het voornaam ste is, da,t hij den Heere dient. Voor Trude zouden wij niet beter kunnen wen- schen. Al het andere kamt dan wel te recht." „Zeker, -als hij afgestudeerd is, binnen kort, is het niet? dan moet hij zich een positie in de maatschappij gaan ver overen. Maar .per saldo moeten we dat allemaal. Het is ook niets geen bezwaar. Zij kunnen, stel dat het doorging, nog wel enkede jaartjes wachten met trouwen." „Je praat, alsof het al in orde is," glim lachte zijn vrouw. Binnenland. Het vliegtuigongeluk te Huisduinen. Vergadering Nederl. Bakkersbond. Zuid-Afrikaansche studenten in Zeeland. De „Bektem II" Bekroningen. Het voorzitterschap van de Eerste Kamer. Het burgemeestersfeest te Ierseke. Buitenland. Rumoer in den Pruisischen Landdag. Mijngasontploffing in Engeland. De ramp van de „K. 47". Te Velos in Zuid-Servië is een 'ge heime communistische -organisatie ont dekt. De leiders zijn in hechtenis genomen en een geheime drukkerij is door de politie opengebroken. In de stad Fargo in den staat Noord Dakota is -gisteren bij een sportfeest een tribune ingestort,. 150 menschen zij-n ge wond, o.a. 14 zwaar. Bij Enfield in Noord Caroline zijn vijf wagens van een drein ontspoord. Er zijn 40 a 60 menschen gewond, -o. w. en kelen -zwaar. BE OVERVAL VAN WILLEMSTAD. Antwoorden op gestelde vragen. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Boon, hoeft de minister van kolo niën, mede namens den minister van de fensie o. m. 'geantwoord: Het is juist, dat onder den vorigen com mandant der troepen de sterkte van -het ■garnizoen in Guragao gemiddeld 100 man niet -totaal ongeoefende manschappen, doch geoefende infanteristen - heeft be dragen. Aan een in 'dien tijd binnengeko men aanvraag om aanvulling van het gar nizoen werd niet voldaan, omdat 'het gar nizoen niet meer op volle sterkte word ge houden in verband met do toenmaals aan hangige en sodert tot uitvoering gebrachte plannen om de politiediensten aan het giarnizoon op te -dragen, 'hetgeen een alge- heele wijziging in de rscrutoering van Cu rasao met zic'h bracht. Inderdaad zijn er op het Waterfort eeni ge kanonnen, 'die evenwel uitsluitend be stemd waren en nog zijn tot het af geven van saluutschoten; scherpe patronen zijn daarvoor uiteraard niet aanwezig; de „Ik voeg er bij: „stol, dat het doorging". Nu, ik moet zeggen: Ala Trude hem wederliefde schenkt, dan geloof ik, dat wij haar en ons mogen gelu'kwenschen. Ilij ia v,an een nette familie; op hem valt, voorzoovecr wij weten, niets aan te mer ken; hij kan een goede positie krijgen; maar bovenal, je hebt gelijk, dat dat het 'Voornaamste is, is hij' een Godvreezend jongeling." „Wat zou ik doen? Trude or over spre ken?" „Het lijkt mij niet gewenscM. Waarom zou je farceeren? Ais het Henk werkelijk ernst is, en dat wil ik gaarne van hem aannemen, dan zal hij mans genoeg zijn, zélf met zjjn aanzoek: voor den dag te komen." „Ja, zoo dacht ik er eigenlijk ook over. Maar ik zou toch gaarne weten, of Trude iets vermoedt en of zij voor Henk iets gevoelt. Het zou kunnen zijn, dat ziji er over tobt, ik weet het niet." „Nu, met die tobberij loopt het wel los, dunkt me," zei hij lachend. „Daar ziet ze waarlijk niet naar uit." „Neen, dat ik ook zqo. 'kWeet nog niet, wat ik doe. 't Zou kunnen gebeuren, dat ik do gelegenheid aangrijp en haar eens, ongemerkt, pols." „Doe maar, wat je het beste lijkt. Het is je wel toevertrouwd. Wel, wel, zou het ,ai zoover komen met Trade?" ((Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1