Ingezonden Stukken. RechtMen Veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is de vorige week de Internationale Econo misch Historische tentoonstelling geopend Een foto van de autoriteiten bij de ope ning, onder wie Z.Exo. Minister M. A. M. Waszink, prof. Brugmans, de Fransche gezant, de heer Kammerer en wethouder Ketelaar. In verband met het herstel van den Engelsehen Koning van zijn langdurige ziekte, is Zondag in Engeland een dankdag gehouden. Het Koninklijk echtpaar op weg naar de Westminster Abdy om er den dankdienst bij te wonen. Deze foto is thans van des te meer waarde, nu gesproken wordt over een nieuwe onge steldheid van den Koning. Bosch, deze Brabantsche zaak met Pool- schen naam, heeft naast deegmachines en dergelijke een groote keuze in kleinere en grootere voorwerpen voor de bakkerij. Men sla ook deze heden als laatste ge noemde zaak niet over. Een maaitijd. Biet bestuur van den Zeeuwschen Bak kers bond had tegen gisterenavond voor een diner in de Sociëteit St. Joris uit- genoodigd den beschermheer der tentoon stelling, den heer jhr mr J. W. Quar- les van Ufford, Commissaris der Konin gin, den. voorzitter van het eere-comité, burgemeester P. Dumon Tak, de leden van het dag. bestuur van den N. B. B., den voorzitter van de jury, de leden van he;t tentoonstellingscomité en nog en kele andere personen. De voorzitter van den Z. B. B., de heer de Wolff, heette allen welkom en ver zocht den heer Stahle, voorzitter van den N. B. B., de leiding der tafel op zich te nemen. Deze voldeed hieraan en wijdde het eerst een dronk aan H. M. de Koningin, om later te drinken op den Commissaris en den Burgemeester. De Commissaris dronk op den bloei van den Z. B. B. en den N. B. B., de bur gemeester huldigde den heer de Wolff en bracht een dronk op hem, terwijl de heer de Wolff die op zijn beurt op den heer Caljouw, den secretaris van den Z. B. B. en van het Comité deed. Nog meerdere sprekers volgden tusschen de keurig verzorgde en heerlijk bereide gerechten. Goede muziek verhoogde het gezellig© samenzijn. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). M. de R., We werden pijnlijk getroffen bij het le zen der Cadzandsche brieven in het num mer van Zaterdag 6 Juli 1.1. van den schrijver dier brieven een gezochten uitval te zien aan het adres der plaatsers der in dien brief gesignaleerde annonce. Het is zeker wei niet aan den schrijver om nu nog te spreken of te schrijven over het op rakelen van gevoeligheden. We wisten voor de lezing van den Cad- zandschen brief niets af van een verkie zingsnummer van „De Zeeuw", dus ook niet van de uitspraken dier vier predikan ten, evenmin van de bedoelde advertentie. Heeft de briefschrijver evenwel goed ge citeerd, en dat nemen we als vaststaand aan, dan hebben we aan het niet-krijgen van het verkiezingsnummer van „De Zeuw" niet zooveel gemist. We willen hierbij evenwel ook opmerken, dat alle verkieaingslectuur van welke partij ook afkomstig, niet den minsten invloed op ons uitoefent of zal uitoefenen. We zijn Ned. Herv. en stemmen dus ook als van zelf sprekend ook daarom Christelijk His torisch zooals ieder echte Ned. Herv. ook doet. Het citaat bewijst, dat die adverten tie niet onwaardig en leugenachtig, maar waarheidsgetrouw en hoogst noodzakelijk was. Wel hadden we ze liever ondertee kend gezien met vollen naam. De quintessence van het stuk dier vier predikanten ligt opgesloten in den bestre den zin der bedoelde advertentie. Men moet wel gevoeligheden willen zoeken om die advertentie onwaar en leugenachtig te noemen. Het onwaardig geschrijf dier vier predikanten is daarvan (der advertentie) de hoogstnoodzakelijke oorzaak. Het is zeker wel in-treurig, een derge lijk onwaardig, en voor honderdduizenden echte Ned. Herv., welke Christelijk-Histo- risch hebben gestemd of zouden stemmen beleedigend gevoel, een stuk van dergelijke strekking door vier predikanten, welke zich nog Ned. Herv. durven noemen, den lande te zien ingestuurd. Het zal den gebruikers van dat stuk toch wel duidelijk zijn, dat een stuk van dergelijke strekking groote ontstem ming en bovendien verwijdering moest verwekken. Het is van den schrijver hoogst unfair en van de gebruikers te betreuren, dat ze dergelijke pamfletten want dat zijn het gebruiken om ver- deo'^cid te zaaien in de Nied. Herv. gelederen. Maar zooals de briefschrijver zegt, in de verkiezings comedieis veel geoorloofd. Den briefschrijver raad ik in gemoed© aan zich niet meer boos te maken over advertenties als door hem bestreden, doch de plaatsing daarvan te voorkomen door niet gebruik maken van stukken als van die vier predikanten welke slechts groot ongenoegen en geen succes teweegbren gen. i Nu poneeren we nog deze stelling, welke praktisch niet te weerleggen valt. Elk echte Ned. Herv. stemt in den poli- tiet 'erkiezingsstrijd Christelijk Histo rian., omdat die partij de eenige partij is,aan welke de belangen der Neder- landsch Herv., de oude Vaderlandsch© Kerk, kunnen worden toevertrouwd. Elke andere partij, vvelke dan ook, schiet daar in verre, zeer verre te kort niet alleen, maar zijn zelfs een gevaar voor het be staan onzer oude Vaderlandsche Kerk. Elke Ned. Hervormde, welke niet Chr. Historisch stemde of stemt, is iiiet goed Ned. Hervormd. Practiscb zijn goed Ned. Hervormd en Chr. Historisch synoniem. Hiermede eindigen wij, onzen spijt uit sprekende, dat de Cadzandsche brief schrijver, door zijn oprakelen van ge zochte gevoeligheden, aanleiding tot ons schrijven, welk we o.i. noodzakelijk acht ten, heeft gegeven. M. de Redacteur, U bereids dankend, A. DE FEIJTER. 't Zand, Middelburg. Naschrift. Waartoe de verkiezingsroes iemand al niet brengen kanl Wij waren aanvankelijk voornemens dit schrijven van enkele kantteekeningen te voorzien, maar bij nader inzien schijnt ons dit toch niet gewenscht. Daarvoor is wat de heer F. in zijn opgewondenheid neerschrijft al te absurd. De beleedigende wijze waarop hier over tienduizenden Ned. Herv. Antirevolutio nairen, w.o. een groot aantal predikanten en andere ambtsdragers geschreven wordt is van dien aard, dat discussie buiten- ges loten moet worden geacht. Zulk een schrijven oordeelt zichzelf. Als we den schrijver een raad zouden mogen geven dan zou het deze zijn begin eens mèt te lezen wat hoogstaande mannen als jhr de Savornin Lobman heb ben geschreven. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik opname van onderstaand artikel. Mijn bedoeling is geenszins van Uw kolommen een terrein van politiek geschil te maken en in dit geival zou ik het u volstrekt niet kwalijk nemen, wanneer u me gastvrijheid weigerde, doch de minderwaardige, eigenlijk be lachelijke wijze, waarop men van zekere zijde deze week tegenover mij gehandeld heeft, dient wereldkundig gemaakt te worden, opdat het weldenkende publiek te weten koraie, tot welk'e uitersten fel gedreven partij-haat voeren kan. Zooals u weet, waren in den loop van Donderdagnamiddag de uitslagen hekend voor wat de kieskring Zeeland betreft. Uit de ta bellen kon men zien, dat de Vrijheidsbond een goede duizend stemmen vooruit was en de Vrijz. Dem. Rond een tiental stemmen ach teruit. Een vurig Vrijheidsbonder jk kan dit gerust zeggen, omdat ik den draad in handen heb scheen daaruit zijn conclusie te mogen trekken en in den roes van een' toekomstige overwinning voor zijn partij met een gelijktijdig echec voor den V. D. R., situurde hij' mij, in mijn kwaliteit van voorzitter der plaatselijke V. D.-afd., om uiting te geven aan zijn over- kropt gemoed, per post een anonieme brief kaart, waarop in sierlijke drukletter stond: V. D. R. in Likwiedatie. Ik vatte die kaart nuchter opeigenlijk deelde ik in 's mans vreugde, ik beklaagde zelfs den schrijver, want ofschoon de uitslag over 't geheele land nog onbekend was, kon ik met mijn weinig vooruitziemden blik toch wel nagaan, dat het zoo'n vaart niet zou loo- pen. En de officieel© uitslag heeft zulks be vestigd. De V. D. R. handhaaft zijn 7 zetels met een stemmenwinst van 21748; van liqui datie is vooralsnog geen sprake, terwijl, och arme, da Vrijheidsbond ten spijt van zijn overweldigende reclame een zetel verliest en een achteruitgang boekt van ruim 14 pet. Lusl Anonymus nog peultjes? Anonymus, niemand zal uw verdachte wfze van doen goed kunnen praten. Neem me niet kwalijk, ik acht u voor alles in staat. Ga verraadt uw mentaliteit op schandelijk© wijze, ge laadt een smet op uw partij en op der- zeiver propagandisten en vertegenwoordigers. Had 'gerust uw naam vermeld en was met open vizier te werk gegaan, zooals een. spre ker op een uwer politieke lezingen, die o.m. verkondigde, dat hij de socialisten gemakkelijk in stukken zou kunnen zien laten snijden, om dan later de beentjes naar die partij terug te renden, ofschoon zoo'n manier van optreden ook erg bedenkelijk is, en niet in 't minst te verwachten van „hoogstaande" hee- ren, die geroepen wenschen te worden naar 's lands vergaderzaal. Tot slot nog dit. Anonymus, maak u piet bezorgd over mjjn partij. Wel hoop ik, dat u zoo zoetjesaan begint te voelen, dat uw een heidswinkel begint te verloopen, of, om bij het beeld van den heer Groene woud te blijven, dat het leelijke grauwe eendje (n.l. uw partij in haar eerste stadium) dat dacht, een blanke, witte zwaan te worden, in de laatste 8 jaar reeds drie van zijn beste slagpennen heeft moeten verliezen, en als de voorteekenen niet bedriegen, het als vergeten eendje den laatsten adem zal moeten uitblazen. Ket percentage over 1922, 1925 en 1929 bedraagt resp. 9.26, 8.73, 7.48. Eerst was ik van plan, de kaart naar de afd. van den V. R. terug te zenden. Ik ben daarvan terug gekomen, ik houd ze. Later kan ze nog goede diensten bewijzen en tevens wil ik belangstellenden, al of niet geestverwant, in de gelegenheid stellen, dit prachtige docu ment in te zien. Mijnheer de Redacteur, ik dank U ten zeerste voor do mij gereserveerde ruimte en tevens voor de gelegenheid, waarin ik ben gesteld, een „vieze" zaak in 't volle daglicht te plaatsen, Hoogachtend, Schoondijfce, Juli '29. F. H. ODINK. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 9 Juli 1929. De volgende zaken werden behandeld; J. :H. O., 47 jaar, fotograaf te Middelburg, wegens het niet voldoen aan de vordering van de maréchaussée, om met een motor rijwiel, waarop hü reed, sitl te houden, ge pleegd te Middelburg op 4 Juni j.l.Eisch en uitspraak 14 dagen gevang. D. v. R., 25 jaar en G. v. R. Gzn, 17 jaar, visschers te Arnemuiden, wegens mishande ling van Antheunis Schuit te Amamuiden, op J1 Mei 1929. Eiscu en uitspraak: f 20 of 20 d. ieder, J. A. L., 25 jaar, werkman te Middelburg, wegens mishandeling van Jan Simpelaar te Middelburg, op 6 Juni 1929. Eisch f 25 of 25 d„ uitspraak f 15 of 15 d. F. W., 37 jaar, werkman te Rorssele, we gens het zich niet aanstonds verwijderen van een besloten erf van C. van Nieuwenhuize te Rorssele op 21 Mei j.l., toen hem dat bij herhaling door den rechthebbende werd ge vorderd. Eisch «v uitspraak f 10 of 10 d. R. W.. S., 24 jaar, schipper te Zierikzee, wegens huisvredebreuk te Noordgouwe op 20 Mei 1929, in het café van Wi, J. Dekker. Eisch 1 mnd gevang., uitspraak 14 d. gevang. M. A„ 45 jaar, koopman te Kattendijke, wegens beleediging van den rijksveldwachter de Jonge te Kattendijke op 8 Juni j.l., toen deze zich wegens een dienstaangelegenheid bevond in het café van Jda Rutier. Eisch en uitspraak f 25 of 25 d. L. S., 21 jaar, arbeider te Kapelle, wegens beschadiging van de jas van C. J. van Eeke- len en mishandeling van dien- persoon, en mishandeling van J. de Jonge te Kapelle, op 28 Mei 1929. Eisch en uitspraak f 20 of 20 d. J. P., 65 jaar, hotelhouder te Vlissingen, wegens beleediging van 'J. R. de Groot te Vlissingen, op 25 Med 1929. Eisch en uit spraak f 2 of 2 d. J. J. L., chauffeur te Hansweert, was in hooger beroep gekomen tegen eein vonnis van den Kantonrechter te Go-es, waarbij hij we gens overtreding van de Motor- en Rjjwiel- wet (als bestuurder van een motorrijtuig daar mede rijden over een weg met zoodanige snelheid, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht) werd veroordeeld tot een geldboete van f 50 of 50 d. h„ met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. Eisch Bevestiging van het vannis van deni Kan tonrechter. J. P. K., 55 jaar, zonder beroep te Ril- land-Bath, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en- Rijwielwet (als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden zonder licht) werd veroordeeld tot een geldboete van f 10 of 10 d. EischBevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. W. C„ 18 jaar, winkelknecht to Waarde, was in hooger beroep gekomen tegen vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet (als bestuurder van een rijwiel de lin kerzijde van den weg houden) werd veroor deeld tot een geldboete van f 5 of 5 d. Eisch: Bevestiging van het vonnis van den Kan tonrechter. In den avond van 1 Mei 1.1. bevonden zich een aantal bezoekers in een café te Groede, toen aldaar zekere L. op een gege ven oogenblik door eenige aanwezigen werd aangevallen en geslagen. Vervolgens werd L. uit het café gezet en werd de mishandeling op straat voortgezet, waarbij L. verschillen de stampen kreeg. Wegens mishandeling hadden zich thans te verantwoorden J. C., 17 jaar, landbou wersknecht, J. P. W-, 19 jaar, en J. van R., 20 jaar, eveneens van beroep landbouwers- knecht, allen wonende te Groede. Eischvoor ieder veroordeeling tot een geldboete van f 10 of 10 d. Uitspraak 17 Juli a.s. Door F. d. S-, 69 jaar, landbouwer te Stoppeldijk, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middel, burg van 28 Juni j..l, waarbij hij ter zake van ontucht is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Ter zitting der Rechtbank te Middelburg werd gisteren behandeld de zaak tegen Wi G. v. N., 21 jaar, loodgieter, wonende te Middelburg, die zich blijkens de dagvaarding had te verantwoorden over 'het navolgende: Hij zou op 9 Mei 1.1. te Vlissingen over den Singelweg hebben gereden met een mo torfiets, komende van de Badhuisstraat in te richting Middelburg. Hij reed met een zeer groote snelheid -en slipte ter hoogte van de Van Ddshoekstraat met zijn motorfiets toen hij een auto wilde passeeren. Hierdoor raak- te hij het bestuur over dit voertuig kwijt en is zelf, of met zijn motorrijwiel, in aan raking gekomen met een daar juist passee- rende vrouw. Deze kwam daardoor te val len, werd meegesleurd en bekwam daardoor een zeer diepe 12 c.M. lange wonde in het linkeronderbeen en bloeduitstortingen in het lichaam. Verdachte zou op het oogenblik der aan rijding onder drankinvloed hebben verkeerd. De eerste getuige, Dr Mooy te Vlissingen, legt verklaringen af omtrent de verwo*dingen veroorzaakt door de aanrijding. Getuige M. P. den Brabander, echtg. van Voets, de aangeredene, verklaarde op den bewusten datum met haar man te hebben geloopen op den Singel te Vlissingen. Op eens hoorde zij een motor en werd zij aan gereden .waarna zij naar het St Joseph-zie- ■kenhuis is overgebracht. Getuige had een wond aan het linkerbeen en kon niet loopen, wat haar thans ter zitting nog moeilijk valt. President tegen verdachte: U ziet de ge volgen van uw woest rijden. Het is een schan daal. Vervolgens werd gehoord de echtgenoot van de aangeredene, die een soortgelijke ver klaring aflegde, er aan toevoegende, dat de kleeren van zjjn vrouw ernstig beschadigd waren door de aanrijding. Getuige heeft geen signalen gehoord, wat door verdachte tegen gesproken wordt. Getuige Toussaint, inspecteur van Politie te Vlissingen, was in de onmiddellijke na bijheid, toen het ongeval plaats had. Toen hij bij de aangereden vrouw kwam, was deze bewusteloos. Getuige heeft het motorrijwiel in beslag genomen en heeft den weg opge meten. :Het verharde gedeelte was daar ter plaatse 6 M. breed. Getuige Mevr. de Jong te Vlissingen, ver klaarde op 9 Med 1.1. met haar man 'in een auto gezeten te hebben. Toen zij op- den Singelweg waren, kwamen zij een motorrijder tegen, die vreeselijk hard read, het ging in een razende vaart. Die rjj'der was nauwelijks gepasseerd of getuige's dochtertje, dat ach ter in de auto zat, riep: „Hij ligt al tegen den grond met zijn motorrijwiel". In de bocht heeft getuige verdachte wel zien overhangen doch hij moest dit wel doen, omdat hü een reuzevaart had. Een tweetal getuigen leggen alsnog ver klaringen af aangaande het rijden van ver dachte, wat volgens hun meening veel te hard is geweest. Getuige J. Verburg, koopman te Middelburg, verklaarde op den bewusten dag met ver dachte op stap te zün geweest, ieder met een motorrijwiel. In Viisqjngen hebben we een en ander gedronken, zegt getuige, waarna naar Goes werd gereden en weer terug naar Vlissingen. Op den terugweg uit Vlissingen, omstreeks 6 uur, kwam getuige bü de S- bocht bü do Van Dishoekstraat, even verder zag luj verdachte jnet rijn motorrijwiel tegen den grand liggen. Volgens dezen getuige zou verdachte 30 A 40 K.M. hebben gereden. Van de aanrijding heeft getuige niets gezien. Dhr Visscher uit Middelburg, als getuige- deskundige A decharge gehooid, verklaarde, dat de bewuste S-bocht niet .gevaarlek is, waarop de President opmerkt: „Als men ten minste nuchter is, nietwaar?" Getuige ant woordt hierop bevestigend. Op een vraag van verdachte zegt getuige, dat een voetsteun gauw omgebogen 'kan worden. Vervolgens vraagt verdachte aan getuige: „Als een motor knalt, rijdt men dan ge- woonlyk niet hard?" waarop getuige ant woordt, dat knallen altü'd geen bewy's van langzaam rijden is, dit hangt van den motor af. Het knallen wüst wel op vaartvermin- deren. Getuige A decharge Gilde te Middelburg, verklaarde het bewuste motorrijwiel van ver dachte in reparatie te hebben gekregen. De deskundige Vügeboom heeft in zün rapport gezegd, dat uit het 'Ombuigen dor voetsteu nen blükt, dat de vaart groot is geweest; dit spreekt getuige tegen. Uit den toestand van het motorrijwiel is getuige gebleken, dat het niet met groote vaart gevallen is. Ge tuige kent verdachte als een goed rijder. Een volgende getuige A decharge verklaar de den geheelen dag in getuige's gezelschap te zün geweest; verdachte had dien dag niet te veel gedronken, volgens getuige. Verdachte, door den President ondervraagt, erkent dien dag nogal eenige glazen bier te hebben gedronken en weet, dat de Singel weg bü de v. Dishoekstraat 'n S-bocht maakt. Ik reed 40 A 45 K.M. en ik heb de man en vrouw niet zien wandelen, zegt verdachte. President: ;Hoe kwam u te vallen, waarom ry'dt je zoo onverantwoordelük dat je slacht offers maakt; de dame liep tegen het trot toir aan. Verdachte kan hierop geen antwoord ge ven. Do President merkt nog op, dat men hee- lemaal geen bier moet drinken als man mo tor rijdt. De Officier van Justitie, requisitor nemen de, zegt, dat is komen vast te staan, dat verdachte met een razende vaart heeft ge reden. Volgens spreker heeft verdachte dien dag 8 glazen bier gedronken, ofschoon hü een motor moest besturen. De menschem lie pen rechts teigen het trottoir em verdachte vloog zyn kameraad nog voorbü. Een strenge straf, die iemand voor zyn leven moet voe len is volgens spr. hier op zy'n plaats. Vol gens het O. M. is het een hoogst ernstig feit, en hü eischt een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger van verdachte, Mr F. W. Adriaanse, advocaat te Middelburg, vangt zün pleidooi aan met te zeggen, dat hü geschrok ken is van dein eisch van het O. M. Hü wil allerminst de schuld van verdachte tegen spreken, doch wanneer er een ongeluk ge beurt met een motor, krijgt de rijder altyd de schuld. De Rechtbank schünt wel veel waarde te hechten aan de 8 glazen bier, doch deze zy'n echter gebruikt in een volle dag, terwül verdachte tusschentüds het mid dagmaal heeft gebruikt. Dr Detmar heeft wel bü dezen verdachte, die toch ook .bewusteloos heeft gelegen, een dranklucht waargenomen, doch heeft tevens geconstateerd, dat hü niet dronken was. Volgens spr. bestaat er in Vlissingen geen maximum snelheid. Er is wel een verordening, doch deze is niet naar behooren uitgevoerd. De borden zün niet geel, maar groen. De bebouwde kom van Vlis singen is gewijzigd en dit voorjaar zün de borden verplaatst. De schün voor verdachte is in een ongunstige positie door verschil lende omstandigheden. Verdachte is büziende en de schatting is niet geheel juist geweest. Volgens verdediger zal verdachte gedacht heb ben, dat de menschen op het trottoir liepen en hierin schünt verdachte zich vergist te hebben. Verdachte heeft spüt, dat het onge luk gebeurd is. Een gevangenisstraf van zes maanden is voor verdachte, die nog nooit gestraft is wel heel erg. Spreker hoopt, dat de Rechtbank niet met het O., M. zal mee gaan. Een 'kleine hechtenisstraf of geldboete is zeker voldoende. De Officier van Justitie replioeerende zegt, dat het Parket er is, om de Maatschappü te beschermen en het spr. zün plicht is, om voor het leven der burgerü te waken. Al de geleerdheden van verdediger kunnen my niet uit rrnjn stelling brengen, aldus het O. M. Alle getuigen verklaren:Hy reed als een razende. Het is hier volgens spr. im 'Wal cheren met de auto's en motorrijwielen een boel om niet aan te zien. Spr. persisteert bü zün eisch. Uitspraak 17 Juli a.s.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6