No. 236 Woensdag 10 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Binnenland BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH e. a. BANKPAPIER Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V" Social fetisclh® kapitalisten. Buitenland, Belangrijkste Nieuws. tegen voordeeBige koersen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraai 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 s Bij abonnement belangrijke korting. Critiek is gemakkeljjk, maar de kunst is moeilijk. De Socialisten in België weten ar van me© te praten. De Socialistisch© coöperaties hebben daar n.l. een aantal nijverheidsinstellingen opgericht, aan welke zij den vorm van maamlooze vennootschappen hebben gege ven. Onder dezen vorm bestaan te Gent en in andere deelen van het land spinne rijen en weverijen. Op dezelfde basis is ook een reederij opgericht. Er bestaan verder fabrieken van films te Gent, fa brieken van kunstzijde en als financieel© uiting van al deze ondernemingen bestaat de Belgische Bank van: den Arbeid, even eens een naamlooze vennootschap. Het vorige 'jaar heeft deze bank ook ©en concessie gekregen in Belgisch Kongo. In sommige instellingen heeft de Coöperatie Vooruit alle aandeelen, in weer andere is zij in de minderheid. Maar ..overal spelen de vertegenwoordigers van „Voor uit" of van de Belgische Bank van. den Arbeid een belangrijke, zoo niet een lei dende rol in den raad van beheer. Deze voorspoed,, die een bron van lou ter vreugde moest worden men had nu immers gelegenheid het socialisme in practijk te brengen is echter geworden een oorzaak van hevige twist en ont stemming. De bewuste volgelingen! weigeren n.l. toe te juichen dat deze instellingen op „kapitalistische" wijze worden bestuurd en dat de leiders evenals hunne veelge smade' kapitalistische collega's zooveel mogelijk winsten trachten te maken. Dat gaf reeds vroeger groot© ontstem ming. Vandaar dat 18 maanden geleden een commissie werd benoemd om een grondig onderzoek naar de beschuldigin gen die in verband hiermede waren geuit in te stellen. Deze commissie zag er echter weinig licht in. Er werd altham, medegedeeld dat zij in die 18 maanden slechts tweemaal vergaderd had en hoe genaamd niets was gevorderd. De leiders werpen de schuld op de „huidige maatschappij", maar er waren anderen die oordeelden dat hier toch iets van den invloed der socialistische be ginselen gezien moest worden en dat wie steeds smaalt op het kapitalisme niet zelf de kapitalistische methoden moet vol gen. Het eind van het ver van welluidende lied was, dat (jpnieuw tot een onderzoek besloten werd. Uit deze geschiedenis kan men leeren, dat het heel wat gemakkelijker is te cri- tiseeren dan te doen en dat de Socialis ten ondanks al hun critiek, de kapitalis tische productie-methode nog zoo kwaad niet vinden. Geen Britsche manoeuvres in Rijnland. In het Lagerhuis verklaarde de staats secretaris van oorlog in antwoord op een vraag, of de eerste drie maanden nog Britsche manoeuvres op Duitschen bodem zouden plaats vinden: Bij het Engelsche Rijnleger zullen dit jaar geenerlei manoeuvres of oefeningen plaats vinden. De regeering wenscht de burgerlijke bevolking geen onnoodigen last te bezorgen. Op de banken der regeeringspartij' werd deze mededeeling met instemming ont vangen. Over het tijdstip der ontruiming liet Snowden zich niet nader uit. De jong ste verklaringen van Henderson laten ech ter geen twijfel bestaan, dat uit de op zegging van het Duitsche bureaupersoneel, dat bij het Engelsche bezettingsleger in dienst is, tegen 1 September niet zonder meer een gevolgtrekking kan worden ge maakt, dat de Engelsche troepen tegen dien datum ook zullen vertrekken. Van een algeheele ontruiming op 1 September door de 'Engelsche troepen is op het oogenblik geen sprake meer. Waarschijnlijk za) de datum der ont ruiming eerst in de buurt van Kerstmis vallen. Men neemt aan, dat de Engelsche regeering, voor .het geval geen overeen stemming voor de algeheele ontruiming wordt bereikt, tjjd wil winnen, om tegen Kerstmis de ontruiming onafhankelijk van de overige mogendheden te doen plaats hebben. De tunnel onder de Schelde. De intercommunale en interprovinciale maatschappij voor de tunnel onder de Schelde te Antwerpen heeft de conclu sies der commissie van Grooter-Antwer pen, inzake de bebouwing van den linker oever, aanvaard. Zoo is o.m. overeenge komen, dat het nieuwe kanaal Antwer penGent niet uitmonden zal in de Schelde te Burgt, bezuiden Antwerpen, maar wel tegenover de bocht van Austru- weel. De werken zullen niet vóór medio 1930 kunnen aanvangen. Aan de aannemers zal negen maanden tijd worden gelaten voor bet bestudeeren der plannen en Tiet verrichten der noodige boringen terwijl de maatschappij zelf ,nog drie maanden zal noodig hebben voor het aandachtig be studeeren der ontwerpen en het nemen van de vereischte besluiten. Db gezonken duikboot Geen hoep op redding der bemanning. Omtrent het zinken van een Engelsche duikboot, waarvan wij gisteren onder tele grammen melding maakten, wordt nog gemeld: De botsing tusschen de twee duïkboo- ten heeft plaats gehad in de lersche Zee, ongeveer 20 mijl ten Noorden van den vuurtoren Van Smalls en 20 mijl ten '"Westen van Fishguaid. Zooals bekend zijn er {wee geredden: de commandant van de duikboot, luite nant ter zee Gardner, en een onder-offi cier-telegrafist. De chef seiner van de H 12 wordt vermist .en de toestand van den ma troos Samson van dien bodem is zeer ernstig. De twee duikbooten behoorden tot het instructie-flotille. Zooals gemeld, waren zjj van de oudste nog in dienst zjjnde klasse. Zij waren op weg van Lamlash naar Portland. Men "heeft in allerijl de beste duiktoe- stellen naar de plaats des onheils ge zonden en oiok prof. Leonard Hill, spe cialiteit op dit gebied, is daarheen ver trokken om adviezen to geven. Het schip ligt op een diepte van 100 Meter. Men meldt nog uit Londen aan de N. R. Crt.: De H 47 is een duikboot van de Hol land-klasse, een oud, langzaam type, waarvan de eerste tien in den oorlog naar een Amerikaansch type door Vïckers te Montreal waren gebouwd en 'die onder eigen kracht naar Engeland waren geko men. "Het zijn booten van 440 tot 500 ton en 170 voet lang en zijn voorzien van .4 21-duims torpedobuizen. De H 47 behoorde tot de zesde duikboot-flo- tille. Reuter meldt nader, dat de admiraliteit vier mijnenvegers order heeft gegeven zich gereed te maken om onverwijld naar de plaats te vertrekken, waar de H 47 gezonken is. Een kruiser, een flotïlle van 5 duik- bootjagers en twee watervliegtuigen zul len „zich eveneens daarheen begeVen. In het Lagerhuis heeft 'Alexander, de minister van marine, gistermiddag mede gedeeld, dat de regeering nog geen rap port had over de oorzaak of de toedracht van het ongeluk met de H 47, behalve het feit van de aanvaring zelf, waardoor de H 47 in 50 vaam water gezonken is. Ofschoon het beste duikermateriaal en het oorlogsschip Rodney direct naar de plaats des onheils waren vertrokken, kon de minister tot zijn spijt niet de minste hoop geven op redding Van een der 22 man, die met hun boot nhar de diepte waren verdwenen. Verschillende leden stonden bij deze woorden op en bleven in gebogen houding staan, toen de mi nister de deelneming der regeering jegens de nabestaanden uitsprak. Dir Borms. Da correspondent van de 'N. R. Ot. te Brussel meldt, dat het Bormsfonds', on langs, dr August Bormls en zijn gezin in het bézit, heeft gesteld van een, met een deel der ingozamelde gelden, aangekocht huis. Het overblijvende deel van het bij eengebrachte kapitaal is echter niet vol doende om hein ook nog een behoorlijike lijfrente te verzekeren zoodat nu, door het fonds een nieuw beroep op de finan cieel» offervaardigheid van de Vlaamsche bevolking wordt gedaan, met het doel vóór het einde van het jaar ook dit nog te verwezenlijken. De ziekte vare den Engelsehen Kon'np, Het Engelsche publiek is zeer opgewon den door de mededeeling van de lijfartsen van den koning, dat bet vertrek' naar het slot Sendringham moest worden^ uit- steld, omdat een nieuw Röntgenonderzoek mioest plaats vinden. Dit onderzoek duur de ongeveer vijf kwartier. Volgens een mededeeling van de me dische autoriteiten heeft de ottering van de zweer, die zich ouder de operatiewond heeft gevormd, nog niet geheel opgehou den. Daar de hleeling van de wond afhanke lijk is van het ophouden van de ettering wordt na het Röntgenonderzoek de moge lijkheid van een nieuwe operatie overwo gen. Voor het Budkinghamipalace beweegt zich voortdurend een groote menigte. Wolkbreuken In Voor-imcUë. Uit Madras wordt geimield, dat de West kust van Voor-Indië geteisterd is door wolkbreuken, stormen en overstroomin gen. In den vazalstaat Cochin zijn ver scheidene dorpen door de bewoners ont ruimd moeten worden en talrijke huizen weggespoeld. Uitgebreide oppervlakten bebouwd land zjjln verwoest. Uit Trivandroeim aan 'de Zuid-Oostkust wordt gemeld, dat 14 inlanders, wier boot 'in de branding lamgeslagen was, vermist worden. Betoogende vrouwen in het Lagerhu'e. Tien vrouwen hebben Maandagavond getracht een betooging te houden in de wandelgangen van het Lagerhuis. Zij zon gen me; krachtige stem de internationale en wierpen hun mantels af, waardoor sjerpen bloot kwamen, waarop in roode letters allerlei eischen aan de regeering geschreven stonden. De politie heeft, de vrouwen dadelijk verwijderd, die onder gegil het Huis verlieten. Onder de auspi ciën van de internationale vereeniging voor hulp aan de gevangenen voor den klassenstrijd hadden de vrouwen zich naar het Lagerhuis begeven om de ar beiders-afgevaardigden te ondervragen naar aanleiding van de verklaring van den minister van binnenlandsche zaken, dat hij1 geen wijziging kon brengen in de veroordeeling van verschillende mijn werkers, die thans in de gevangenis ver toeven. De Vereer». Staten en Rusland. De Daily Telegraph wijst in een "be richt uit New-York erop, dat er in de houding van de Amerikaansche regeering en speciaal van president Hoover, een omkeer is gekomen ten aanzien van de officiëele erkenning der Sovjet-regeering door de regeering der Vereenigde Staten. Er schijnt mogelijkheid te bestaan, dat Hoever, onder den druk van invloedrijke kringen, de vroegere weigering der Ame rikaansche regeering om de Sovjet-Unie te erkennen, aan een nieuw onderzoek zal onderwerpen. Een groep Amerikaansche mdustriëelen en bankiers, die de volgende maand een reis van vier weken naar Sovjet-Rusland onderneemt, is reed3 van deze gewij zigde houding der Amerikaansche regee ring op de hoogte gesteld. Omtrent president Hoover wordt mede gedeeld, dat hij de opvatting van Kellog en Hughes over de Russische propagan- da-warkzaamheden nooit gedeeld heeft en dat hij de geheel© kwestie van het her vatten der betrekkingen met Sovjet-Rus land altijd van een zeer nuchter stand punt heeft bekeken. Dr mislukte staatsgreep 're Roemenië; De Roemeenscbe regeering heeft een communiqué uitgegeven betreffende het onderzoek inzake de staatsgreep. Dit on derzoek heeft aan het licht gebracht, dat de gepensionneerde kolonel Stoica, die in verband met een knoeierij den dienst moest verlaten, twee maanden ge leden een fascistische organisatie in het leven heeft geroepen. Zijn zoon, die als ingenieur is aangesteld als hoofd van een afdeeling bij de vliögtuigenfabrieken, wist het vertrouwen van vier officie ren en een aantal opzichters te winnen en overreedde hen zich bij de beweging aan te sluiten. Op een nachtelijke bijeenkomst, werd den leden der organisatie bij jnonda van Stoica verzocht wapens mee te brengen. Daar zulks verboden is, zijn de leden der organisatie in hechtenis genomen, in het geheel 28 personen. Na afloop van bet onderzoek door de politie zul len zij voor den rechter worden geleid. Tiroizki terug naar Rusland? Volgens een bericht uit Riga aan de „Morning Post" zijn thans onderhande lingen gaande tusschen den sovjet-leider Stalin en Sen verbannen Trotzki over den terugkeer van 'laatstgenoemde naar Rusland. Trotzki zon met een belangrijke taak in het roode leger worden belast. De 'hittegolf 'ire die Ver. Staten. Uit New-York wordt gemeld: Nog steeds heerscht hier he ontzet tende hitte; talrijke personen zijn reeds door een zonnesteek getroffen. Tot dus ver bezweken zeven personen. Ook in de naburige steden vielen slachtoffers. In "Washington wees de thermometer gisteren 39 gr. C. aan. Korte berichten. Een groote brand in het fabrieks- dorp Koetisjwa bij Swerdlowsk .(Jekate- rinenburg) heeft ongeveer duizend hui zen in da asch gelegd, waaronder alle openbare gebouwen. Er moeten ook men- schen in den brand zijn omgekomen. Uit Colon, aan het Panama-kanaal, wordt gemeld, dat twee Amerikaansche luitenant-vliegers van het leger zijn om gekomen. Hun vliegtuig was gevallen en in brand gevlogen. De „Daily Chronicle" deelt mede, dat Lloyd George het plan heeft dit jaar zijn parlementaire vacantie met vrouw, dochter en zoon in Duit.schland, in het Schwarzwald door te brengen. In het op 12 K.M. van Sorient ge legen plaatsje Pont-Scorff is gisternacht een hotel afgebrand. De eigenaar van het hotel, zijn zoon en 2 kinderen van 4 jaar zijn daarbij omgekomen. De Fransche 'Kamer heeft gisteren met algemeene stemmen het wetsontwerp tot ratificatie van de handelsovereen komst met Duitschland aangenomen. Aan de Noordkust van Spanje ter hoogte van Gij en heeft aan boord van een visschersvaartuig een ketelontplof fing plaats gehad. Tengevolge hiervan werden zes zeelieden gedood en vier anderen zwaar .gewond. DE BELASTINGDRUK. Het Vejbomd van Ned. Werkgevers heeft een overzicht samengesteld van den „belastingdruk onder de werking van de wet op de financiëele verhouding tus schen Rjjk en gemeenten", in de voor naamste industrie-gemeenten. Doel van het geschrift is niet critiek te oefenen op het thans nog bij de Eer ste Kamer aanhangige wetsontwerp; De uitgave beoogt slechts een beeld te geven van den vermoedeljjken belasting-druk in 1931—'32. Uit het zeeT uitgebreide cijfermateriaal worden verschillende conclusies getrok ken; nu eens voor sommige der bespro ken gemeenten, dan weer ten opzichte van de nivelleering en eindelijk voor lie druk in het algemeen. Zoo blijkt, dat Enschedé thans de laagst belaste industrie-gemeente is, doch dat Utrecht voortaan deze plaats zal in nemen. De nivelleering is voor de zestien be sproken industrie-gemeenten niet zoo heel groot; maar wordt belangrijk, wanneer men vergelijkingen maakt met de woon- gemeenten. De scherpe kanten zullen van de contrasten afgeslepen worden. Ten slotte, wat de algemeene belasting druk betreft, zal de lezer imerkt het inleidend woord op na "kennisneming van onze berekeningen vermoedelijk met ons onder den indruk verkeeren, dat ook na het tot stand brengen van den meer gelijkmatigen belastingdruk de publieke lasten voor tal van belastingschuldigen nog bijzonder hoog blijven. Het slot luidt dan ook: „Neemt men alles in aanmerking, dan ligt de conclusie voos de hand, dat een belastingdruk ia 1931'32 van 2030 pCt. van het inkomen en hewger bjji niet Binnenland. Een vliegtuig in zee ge vallen. De candidaatstelling voor de Eerste Ka mer. Vergadering Vereen. Gasfabrikanten. De „Bektem II" te Middelburg. Een Nederlandsch vliegtuig verongelukt. Groote brand te Groningen. (Telegram men). Buitenland. Een hittegolf in Amerika. Een Engelsche duikboot gezonken. De mislukte staatsgreep in Roemenie. eens 'de allerhoogste inkomens nog al lerminst bevredigend kan worden ge noemd. De totale belastingdruk zal in het mee- rendeel van de gemeenten nog uitermate zwaar blijven. De verlichting, welke door de plaatsgevonden verlagingen van de Rijksinkomstenbelasting en haar opcen ten bereikt is en de verandering per 1 Mei 1931 in den gemeentelijken belas tingdruk vormen stappen in de zoo zeer gewensebte richting, maar een eindsta dium is daarmee nog allerminst bereikt. De tijd is dan ook nog ver, dat de wil te bezuinigen kan verslappen. En de conclusie van het rapport van den Nijverheidsraad in '1924, dat de verde diging sbelastingen I en II in het belang van de kapitaalvorming zoo spoedig mo gelijk moeten verdwijnen, wordt door ons Verbond dan ook thans nog gedeeld." Eerste Kamerverkiezing. De leden der Eerste Kamer worden, gelijk 'bekend, gekozen, "door de leden der Provinciale Staten. Voor de verkie zing worden de provinciën vereenigd tot de volgende groepen, in elk waarvan wordt gekozen het daarbij vermeld aan tal leden der Eerste Kamer: I. Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg 13. II. Gelderland, Overijssel, Groningen, en Drenthe 13. III. Noord-Holland en Friesland 12. IV. Zuid-Holland 12. De helft van de leden der Eerste Ka mer treedt om de drie jaar af. De sene helft 'bestaat uit de leden, gekozen in de provinciën der groepen I en III da andere helft uit de leden, gekozen in de provinciën 'der groepen II en IV. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreden de Eerste Kamerleden, gekozen door do provincies der groepen I en III en wel: 11 R.-K. n.I. de beeren Blomjous, Fran sen, Baifmans, Heerkens Thijs sen, Jans sen, de Jong, van Lanscbot, Miehxels van Kessenich, Reijtner en de Wit, ter wijl er nog een vacature bestaat tenge volge van het overlijden van den heer Verbeyen; 6 S. D. A. P., nJ. de heeren Lindeijer, Moltmaker, Polak, Wibaut en, mevr. Pot huis-Smit; 3. C.-H. n.l. de heeren Pollema, de Savornin Lohman en Verbouteren; 3 A.-R. n.I. de heeren Croles, de Veer en De Vlugt. 2 Vrijheidsbonders, n.l. de heeren v. d. Bergh en De Muralt; 1 Vrijz. Dein. n.I. de heer Van Ernbden. Gisteren heeft de candidaatstelling plaats gehad. De candidaten voor de groep Noord- Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg hebben wij' gisteren reeds gemeld, be halve die van de Staatk. Geref. par tij' Eet zijix: 1. A. Kersten te Rotterdam; 2. S. Zandt te Delft, 3. E. Kuijk te Am sterdam. Voor groep III werden de volgende candidaten gesteld: R.-K. Staatspartij': Voor de pro vincies Noord-Holland en Friesland. 1, J. N. Hendrikx te Bloemendaal; 2. J. N. J. E, Heerkens Tbpseri (aftr.) te Haar lem; 3. P. Reyiner (aftr.) te Hilversum; 4. M. de Visser 'te Leeuwarden; 6- H.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1