No. 235 Dinsdag 9 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland STER-TABAK Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. ^Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH e. a. BANKPAPIER Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. mm-mi Erkend de bes te tegen voordeelige koersen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Poetrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3, Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting. Tholen en St. Phjllpslanri. Wig hebben etr ^gisteren op gewezen, dat de geweldige propaganda van de S. D. A.P. op bet Christelijk volksdeel al zeer weinig invloed beeft gehad en dat de leu zen staatspensioen en ontwapening niet de uitwerking hebben gehad die velen daar van verwachtten. Dit wil echter niet zeggen, dat deze propaganda' geheel zonder gevolg is ge bleven. De cijfers loeren het tegendeel. Wanneer we b.v. den uitslag in Tholen en St. Philipsland meer van nabij! beschou wen, dan blijkt dat de Antirevolutionaire partij in vergelijking met 1925 over heel de linie achteruit is gegaan, met uitzon dering van Stavenisse, waar 7 stemmen werden gewonnen. In sommige plaatsen was het verlies al heel erg. Zoo daalden wij te Scherpenisse van 60 op 27 stem men, te St. Annaland vain 234 op 75 stamlmen en in St. Maartensdijk van 106 op 53 stemmen. Voor een deel zijn deze stemmen aan de Chr. Historischen en de Staatk. Gere formeerden ten goede gekomen, doch daarmee is Jie Achteruitgang niet overal verklaard. Te Scherpenisse b.v. gingen de 'Chr. Historischen met 40 stemmen achteruit, terwijl de S.G.P. met slechts 17 stemmen vooruit ging. De winst was hier voor de S. D. A. P., die van 29 op 90 stemmen kwam. Te St. Annaland hadden de Antirevo lutionairen een verlies van 159 stemmen. Voor-een deel werden deize stemmen op gevangen door de Chr. Historischen en de S.G.P., maar verder waren het de linksche partjjien die hier vooruitgingende liberale partijl met 29, de Vrijri-Dam. met 33 en de S. D. A. P. met "41 stemmen. Te St. Maartensdijk liepen niet alleen de Antirevolutionairen, maar ook de Chr. Historischen en de S.G.P. terug, respec tievelijk met 11 en 69 stemmen. De Vrij heidsbond ging hier met 88 stemmen voor uit, wat vermoedelijk in verband staat met het feit dat een der liberale candi- daten hier een bekende persoonlijkheid is, die een groot deel van de stemmen van de partij! van Braiat tot zich trok. De S.D.A.P. echter maakte hier een sprong van 172 op 343 stammen, wat een vooruitgang b'eteekent sinds 1925 van 171 stemmen. In deze omgeving zijn dus wel degelijk stemmen van rechts naar links overge gaan. 'En het is ook waaxljjk geen wonder. De organisatie laat hier zeer veel te wenschen over. De Christelijke pers heeft hier betrekke lijk weinig invloed. Aan propaganda werd hier weinig ge daan. Daarenboven werden de Kiezers stelsel matig tegen de A.R. partij opgezweept, wat gepaard ging mei een felle aciie tegen alle sociale wetgeving. Hier hebben de Staatk. Gereformeerden hun doel voorbij geschoten. Zij hebben wel de A.R. partij' schade kunnen doen, maar het wapen dat zij' daarbij gebruikten heeft zich tenslotte tegen hemzelf gekeerd. En zoo zal het, naar te vreezen staat, ook in andere streken gaan. Intusschen is het noodig dat hier al bet mogelijke gedaan wordt om den in vloed van de A.R. partij te sterken. Organisatie en propaganda, Sa hier het wachtwoord. Schouwen-Dulvelantf. Van Schouwen-Duiveland valt helaas voor de A.-R. partij niet veel goeds te vertellen. 1 I Met uitzondering van Kerkwerve waar het aantal stemmen in vergelijking met 1925 klom van 113 tot 122, was er over heel de linie achteruitgang. Overal was er verlies en in sommige plaatsen was de achteruitgang zelf zeer belangrijk. Zoo werden in Zierikzee 53 stemmen verloren en in Bruinisse zelfs 67 stemmen. Wel droevig, dat de heeren Bastmejjer en Mulder, die hfer met zooveel geestdrift jarenlang hebben gearbeid, zoo hun werk zien inzinken. In Bruinisse waar ook de Staatk. Gere formeerden achteruit boerden, waren het de Chr.-Historischen, die rdet ©en kleine 90 stemmen vooruit gingen. In Zierikzee hadden de Chr.-Historischen een winst van 143 stemmen, terwijl de S. G. P. hier 50 stemmen won. Te Renesse ging de A.-R. partij met 24 stemmen achteruit, terwijl de Chr.- Hist. en de Staatk. Geref. resp. 28 en 14 stemmen vooruit gingen. Te Oosterland was 'tvan hetzelfde laken een pak. Hier ging de S. G. P. met 52 stommen voor uit en de Chr.-Hist, met 10, terwijl daar entegen de A.-R. partij 61 stemmen, dus bjjna hetzelfde aantal verloor. Te Nieuwerkerk, waar wij slechts 4 stemmen verloren, zijn de Chr.-Histori schen met 60 en de Staatk. Geref. met 50 stemmen vooruitgegaan. Blijkbaar zijn deze stemmen in hoofdzaak afkomstig van den Plattelandersband, die van 96 op 16 stemmen terugliep. In Haamstede is 'tniet anders. Hier verloor de A.-R. par tij 19 stemmen, terwijl de Chr.-Hist. 31 en de Staatk. Geref. 13 stemmen won nen. De Plattelandersbond had hier een verlies van 50 stemmen. Zierikzee gaf voor ons een .verlies van 53 stemmen, terwijl do Chr.-Historischen en de Staatk. Geref. resp. met 143 en 75 stemmen voor uit gingen. Ook hier is de winst van deze partijen in hoofdzaak afkomstig van den Plattelandersbond, "die met 137 stemmen achteruitliep. De S. D. A. P. maakte in deze om geving goede zaken. .""Bijna overal ging de Vrijheidsbond achteruit, terwijl de Vrijz.-Dem. meestal een kleine winst en de S. D. A. P. groote winsten had te boeken. Te Brouwershaven b.v. 52, te Bruinisse 56, te Ellemeet 34, te Haam stede 28, te Nieuwerkerk 44 en te Zie rikzee zelfs 198 stemmen. De liberalen, die hier van het optreden van Jhr de Muralt groote verwachtingen hadden, gin gen met een ongeveer gelijk aantal stem men achteruit. Den vuurdood Ingedreven. ÏJit Semipalatinsk (Centraal-Azië) wordt aan de Moskousche bladen bericht, dat een oude heks in het dorp Wacbome- jefka,, die zeide de rheumatiek-Iijdster Petsjicba te kunnen genezen, deze den vuurdood heeft ingedreven. Nadat op bet. veld een hoop vuilnis in brand was ge stoken, bracht de heks Petsjicha er toe den gloed te trotseeren, onder de be lofte, dat al haar pijnen 'dan plotseling zouden verdwijnen. Het arme slachtoffer bekwam echter -zulke ernstige brandwon den, dat de dood spoedig daarop intrad- Koning Victor Emanueï en tfe Paus. Uit Rome wordt gemeld, dat bet be zoek van koning Victor Emanueï aan Z H. den Paus thans zeer aanstaande is en mogelijk reeds den 16en dezer te ver wachten is. De koning zal vergezeld zijn van de koningin en van. de geheele koninklijke familie. Het bezoek zal met alle pracht en praal plaats hebben. In een schitterenden stoet van 20 staatskarossen met voorrijders zal de koninklijke familie naar het Vati- caan rijden. Storm fn de Golf van Riga. Volgens een bericht uit Riga Is tijdens een zeilwedstrijd in de Golf van Riga plot seling een zware storm opgestoken. Tot nu toe zijn 8 jachten gezonken, waarvan de bemanningen echter gered zijn. Verscheiden jachten uit Estland en Letland moeten zich nog in groot ge vaar bevinden. Hittegolf fn Jóego-Slavië. In de streek Skoplje heerscht een hitte golf. De maximumtemperatuur bedroeg Zondag 40 graden in de schaduw. Er wordt melding gemaakt van een groot aantal ongevallen, Veroorzaakt door de warmte. Radium fn Zuid-Afrika. Men is bezig te Kaapstad een maat schappij op te richten, voor de helft met Britsch, voor de andere helft met Ame- rikaansch kapitaal, ten einde in Zuid- Afrika en Zuid-öost-Afrika tadium-hou- dende ertsen te winnen. Men hoopt den prijs van radium daardoor lager te maken. Da maritieme ontwapening. De New-Yorksche correspondent van den „Observer" geeft als rijn opvatting ovat het vermoedelijk verloop van de on- Ltcwt eOeurige ROOKTABAK TKKODORUS NI£ME1J6« 8RON N96.'t derhan-deliTLgen voor de ontwapening ter zee te kennen, dat president Hoover de hoop zou koesteren, dat aan een bijeen komst van de technische deskundigen der vijf zeevarende mogendheden eien bespre king tusschen de staatslieden der Var- eanigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, Japan en Italië zal voorafgaan. In deze- bespreking zouden -dan de pun ten van wrijving zooveel mogelijk van hun scherpste kanten worden ontdaan. Ame rika sou hierbij vertegenwoordigd worden door Dawes en Gibson, terwijl Hoover alles in het werk zou stellen om niet alleen een beperking, doch' een. werkelijke vermindering der bewapening te bereiken. Zijn vertrouwen in deze wettigt het ver moeden dat hjji bepaalde concessies van Mac Dionald heeft weten te verkrijgen. Van den and aren kant bestaan er sterke aanwijzingen voor de mogelijkheid, dat de Amerikhansche staatslieden zich niet van hun kruiserprogram zullen laten weer houden, daar Hoover overtuigd schijnt te zijln, dat de ontwapening ter zee niet groot genoeg zal zijn om op den houw van de 15 nieuwe Amerikaansche oorlogsschepen van invloed te zijn. Een mislukte staatsgreep in Roemenië. Berichten van de Hongaarsch-Roemeen- -sche .grens melden, dat de liberale partij in Roemenië .gisteren heeft getracht de reeds lang aangekondigde poging om een staatsgreep' uit te voeren, te verwezenlij ken, doch dat de regeering haar is voor geweest. Een groot aantal personen, voor namelijk officieren, zijn te Boekarest en in de provincie in hechtenis genomen en naar de militaire gevangenis van Jilavad gebracht. Onder .hen bevinden zich ook generaal Ri.osteano en de gewezen minis ter van oorlog, Sturdza. De regeering heeft alle noodige maatregelen genomen en een groot deel van het garnizoen te Boekarest is gealarmeerd. Reeds schijnt vastgesteld te zijn, dat een aantal hooggeplaatste officieren, die zich bijl het complot 'hebben aangesloten, zich in het arsenaal in het bezit, van wa pens gesteld hadden. De gearresteerde organisatoren der sa menzwering, zoo wordt nader gemeld, hadden in den loop der vorige week hun aanhangers bijleen geroepen, die toezeg den mede te werken aan de uitroeping van een militaire dictatuur. Aan het hoofd van die beweging stond da oud-minister Stoica. Twee der samen zweerders hebben echter verraad gepleegd en den minister van oorlog op de hoogte gebracht, die van zijln kant. zijn collegia van binnenlandsche zaken en de politie inlichtte. Het staat nog niet vast, welke krachten achter do beweging stonden. Volgens .in de hoofdstad verspreide berichten is ook generaal Brasteuna bij' de zaak betrokken. Naar verluidt zouden do samenzweer ders den vro-egeren kroonprins ferug heb ben willen laten Komen. Het blad Epoca, dat een mededeeling over de gebeurtenissen bevatte, is da delijk na de verschijning in beslag geno men. I j b.| J Hei Leger flesi Heifs. De „Daily Chronicle" kondigt met groote letters aan, dat generaal Bramwell Booth gestorven is, zonder een cent na te laten, B-ehalve zijln uniform en eenige boeken liet hij' letterlijk niets na-. De beide huizen, die hij in gebruik had, een 'te Southwold en een te Hadley Wood, waren hem door familieleden afgestaan; zijiu in komen van 500 p.st, f6000 per jaar, uit een daarvoor bestemd fonds. De man, die over fondsen van zeer vele millioenen souverein beschikte, had voor zich zelf vrijwel niets. Voor de opvoeding van rij-h kinderen 'heeft hij' financiëelen steun van familieleden gehad. Het testament van den generaal is woor delijk van denzelfdea inhoud als dat Van zijn vader. Evenals Willam Booth had gedaan, heeft rijjla ssoon het beheer en het bestuur van bet Leger des Heils nage laten aan iemand, wiens naam hij in een geheim en verzegeld stuk heeft genoemd. Dit stuk is gedeponeerd bijl een notaris, en blijft ongeopend totdat de uitspraak over de rechtsgeldigheid van de beslis sing van den Hoogen Raad van het Leger definitief is gevallen. Wordt de geldigheid erkend, dan treedt generaal Higgins in alle rechten van Bramwell Booth als be heerder der fondsen; wat dit betreft is er nog geen verandering in den staalt vah zaken gekomen. Alles volgens de „Daily Chronicle", die het van een vertrouwensman van den ■overleden generaal heeft gehoord. De Rijnland-ontruiming. In de gisteren gehouden Engelsche la gerhuiszitting zeide Henderson, in ant woord op een vraag, dalfc de regeering hoqpte, dat de Rijnland-ontruiming zoo spoedig mogelijk zou plaat® hebben en dat zij het zou betreuren, als zij hij gedeelten zou geschieden. Het doel der regeering was, samen te werken met de Fransche en Belgische regeeringen, teneinde een afgebeeld gelijk tijdige -ontruiming te doen plaats hebben. Het zou de taak zijn van de aanstaande conferentie, den juisten datum voor zulk een ontruiming vast te 'stellen. Orkaan hoven Hongarije. Een orkaan, die in den nacht van Zater dag op Zondag over Hongarije losbrak, heeft, naar de bladen melden, niet enkel in Boedapest en omgeving, maair in heel het land schade aangericht- Een groot aantal telefoon- en telegraaf- leidingen werd vernield. Vooral in de aan den Donau gelegen strandbaden is de verwoesting groot, ter wijl ook verschillende Douau-schepen schade opliepen. In verband met den storm moest Zon dag het 'luchtverkeer tusschen Boedapest en Weenen worden gestaakt. Korte berichten. In een woning in het centrum! van Berlijn z.ijh een 44-jarige weduwe en haar bëide kinderen, een meisje van 16 en een jongen van '15 jaar, door gasvergiftiging oirn 'bet leven gekomen. De moeder schijnt te hebben gemerkt dat gas uit de leiding ontsnapte, toen ze de fcraata wilde dicht draaien viel ze zelf bedwelmd neder. Buren vonden m den loop van den dag de drie lijken. Zaterdagavond is te Regensburg ©en trein op een stilstaande locomotief gere den. De tender van dè locomotief en de bagagewagen van den trein zijn ont spoord. De reizigers kregen zoo'n schok dat 27 hunner licht gewond zijin. In den nacht van Zaterdag opi Zon dag is te Opioina biji Triest een groot munitiedepot, waar intwee loodsen 27.000 granaatkartetsen waren onderge bracht, in de lucht gevlogen. Eerst na in gespannen arbeid kon men den,1 hierdoor ontstanen bra-nd büusschem. Een procuratiehouder van de ban kiersfirma Bederlunger te Innsbruck, een zoon van den eigenaaJr der zaak, is miet een bedrag van 120.000 schilling vexdwe- nen. De firrria is hierdoor in moeilijkheden geraakt en heeft surséance van betaling mioeter. aanvragen. De vader heeft een aanklacht tegen zijfh zoon ingediend. Op de bovengrondsche werken van de Staatsman Manrits te Lutter-ade ge raakte de 20-jarige arbeider J. Snackers van Stein tusschen twee wagen» bekneld. Met schedelbreuk is hij' naar het Fransche klooster te Sitt.ard vervoerd. De Elzasser George Benoif, die in December van het vorige jaair in het Golmar-proces een aan lal revolverschoten loste op den procureur-generaal Fachot, is door het gerechtshof van de Seine gisteren vrijgesproken. Gisternamiddag is op ongeveer 800 M. van het station "Daibendorf op een personentrein geschoten. Van de reizi gers werd zu eraand getrofte®, Binnenland. De Vereen, van Gasfabrikanten te Vlissin- gen. De „Beklem II" te Middelburg. Het eeuwfeest van de Grenadiers en Jat- De candidaatstelling voor de Eerste Kar mer. I Buitenland. De maritieme ontwapening. Koning Victor naar den Pans. Een mislukte staatsgreep in Roemenië. "1 1 1 1 1 "W De Kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft gisternamid- dag ten koninklijke paleize het Huis ten Bosch te Den Haag den vice-president van den Raad van State ter conferentie ont vangen. Naar de „Volkskrant" verneemt, gaat in parlementaire kringen het gerucht, dat men het zeer wel mogelijk acht, dat staats raad xnr dr D. A. P. N. Kooien zal worden aangezocht al® kabinetsformateur op te treden. De Koninklijke Familie. Per Staatsspoortrein van 10.03, waarin zich het Koninklijke salonrijtuig bevond, zijn de Koningin en Prinses Juliana giste- renoch tend van het Loo in de resi dentie aangekomen, om daar «enigen tijd te ver blijven. De Prins, die zich reeds te 's-Graven- hage bevond, ontving zijn Echtgenoote en dochter in de Koninklijke wachtkamer. Per auto werd naar het Huis ten Bosch gereden, vanwaar de Koninklijke Familie •korten tijd later zich naar de parade op het Malieveld begaf. Bij de Zuiderzeewerken. Op vragen van het Tweede Kamerlid Gerhard: I. Hebben de ministers kennis genomen van de noodlottige gebeurtenis, welke vol gens de dagbladberichten heeft plaats ge vonden op Wieringen, onder arbeiders, verbonden aan de Zuiderzeewerken? 2. Zoo ja, is dan bij onderzoek gebleken, dat de mogelijkheid van drankmisbruik hiervan de oorzaak is? 3. Is het dan niet dringend noodig, dat, betzij door een volstrekt verbod van drank verkoop, hetzij door andere maatregelen, afdoende bestrijding van het drankgevaar worde bewerkstelligd? heeft de minister van waterstaat geant woord: Ondergeteekende moet, mede namens zijn ambtgenooten van binnenlandsche za ken en landbouw en van arbeid, handel en nijverheid, mededeelen, dat noch bij hen, noch bij de directie der Zuiderzeewerken en bij de aannemers der werken, noch bij den burgemeester van Wieringen, iets be kend is, dat er op zou wijzen, dat een noodlottige gebeurtenis, als in de vragen bedoeld, zoude hebben plaats gehad. Radionachtvorstbcrichten. Aan belanghebbenden wordt bekend ge maakt, dat de radionachtvorstverwachtin- gen van het Koninklijk Nederlandsch Me teorologisch Instituut na 6 Juli tot den komenden herfst zijn gestaakt. Uit de metaal-industrie. Te Hengelo (O.) ia dezer dagen een con ferentie gehouden tusschen het bestuur der Twentsc'he loodgieterspatroohsvereeni- ging en de besturen der drie samenwer kende metaalbewerkersbonden, waarbij is overeengekomen om een collectief contract voor het loodgietershedrijf af te sluiten. Als basis hiervoor is genomen het Lande lijk contract voor het loodgietershedrijf, geldende voor de vier groote steden. Chriatelijk Nationaal Vakverbond Maandag is te Utrecht de veertiende algemeene vergadering van het Phr. Na tionaal .Vakverbond aangevangen, die in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1