acantiel Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Mellskeirke. Zaterdag vergaderde de Raad dezer Gemeente voltallig. Door B. en W. werd overgelegd proces-verbaal van kasopname gemeente-ontvanger. Al les in orde bevonden. het personenvervoer ongeveer f 300.000 en het goederenvervoer f 2700.000 op, waar uit blijkt, dat dit zeer gunstige bedrijfs resultaat een gevolg is voornamelijk van de vorstperiode in de maanden Februari en Maart van dit jaar. Invoerrechten in Duitschland. De Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfurt a/M deelt het volgende mede: De nieuwe Duitsch-Fransche overeen komst brengt ook eenige verlaging van invoerrechten van Fransche producten, waarvan ook Nederland, tengevolge van de meestbegunstiging, eenig voordeel zal hebben: het invoerrecht van oesters wordt van Rm. 100 tot op Rm. 65 ver laagd, terwijl het verlaagde invoerrecht van druiven van Rm 5, welke tot nu toe alleen vanaf 1 Augustus t/m 31 December geldig was, in de toekomst reeds van 1 Juli af zal gelden. Een en ander zal 18 Juli a.s. in werking treden. De voorkeurstemmen. Onze kieswet is vrij ingewikkeld en zoo behoeft het geen verbazing te wekken, dat niet ieder wijs wordt uit de uitslagen. Vooral dat de voorkeurstemmen die de 15e candidaat der christelijk-historische lijst mr J. A. de Visser (8639 stemmen) niet hebben geleid tot zijn verkiezing, verbaast een onzer lezers, zegt het H d b 1. Toch is de toewijzing volkomen overeen komstig de wet geschied. De beteekenis van de voorkeurstemmen was aanvankelijk veel grooter dan nu, maar is vooral ten gevolge van sociaa'l-democratischen aan drang (een amendement-Albarda) zoover teruggedrongen, dat nu de volgorde van de lijst, zooals die is ingediend, feitelijk, het eenige element van beteekenis is gewor den bij de beoordeeling der vraag, wie ge kozen zullen worden van een bepaalde lijst. Om met voorkeurstemmen te worden ge kozen moet thans een candidaat de helft van het aantal stemmen van den kiesdee- ler behaald hebben. Dus in dit geval on geveer 17.000 stemmen. Korfbal. In dein loop der week is slechts één competitiewedstrijd ge sp eeld, n.l.: Kloetinge: E.L.T.O.—V.V.C. 4—6. De Belgische loodsen te Vlissingen. De „N. R. Crt." meldt, dat het aantal te Vlissingen blijvende Bel gische loodsen, ingevolge een besluit van den bevoegden minister, 33 zal bedra gen. Ook de zoogenaamde „vaste lood sen" blijven te Vlissingen. In de toekomst zullen als zee- en rivierloodsen, zooveel mogelijk, officieren van de koopvaardij vloot worden .aangeworven. Een meevallertje. Bij de af braak van een oud huis 'op de Markt te Oostburg zijn eenige gouden tientjes thet de beeldenis van Koning Willem I en een zestal 5 franc en 5 Lire stukken van 1811 tot 1820 gevonden. De werklieden mochten de geldstukken behouden. Dinsdag 16 Juli a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Eikerzee, Ellemeet, Duivendijke en Noord- gouwe. Jaarverslag „Vrederust". Verschenen is het 2öiste jaarverslag der vereen, tot Chr. verzorging van krank zinnigen in Zeeland. Voor het eerst ver schijnt het vóór de Jaarvergadering. Het behoeft daar dus niet meer "te worden voorgelezen, zoodat in die vergadering meer tijd vrij1 komt voor gedachtenwisse- ling en rustige bespreking. Aan het verslag van den secretaris ontleenen wij: In het bestuur naman zitting rle hee- ren: J. J. C. van Dijfk te 's Gravenhage (vacature Ds J. II. Donnar), J .de Vries te Wiliielminadorp (vacature Ds N. M. de Ligt) en Ds A. Scheele te Kapelle (va cature P. Scheele). Het bestuur kwam, tweemaal in gewone vergadering bjfeen, n.l. 7 Juni en 26 November. c Den 20sten Januari werd een buiten- wone bestuursvergadering gehouden, waarin gesproken werd o-ver de vervulling van het Voorzitter- en Vice-Voorzitter- scha.p der vereeniging. In aansluiting op deze vergadering h'ad een buitengewone algemeene vergadering plaats op 23 Februari waarin tot leden van het bestuur gekozen werden de bee- ren J. J. C. van Dijk en Ds J. de Vries. In een na afloop hiervan gehouden tweede buitengewone Bestuursvergadering werd tot Voorzitter gekozen de heer J. J. C. van Dijk en tot. vice-voorzitter Ds J. de Vries. Don 3den Mei moest een derde bui tengewone Bestuursvergadering plaats heb ben ter benoeming van een Huismeester in do plaats van den heer K. J. de Koster, die na langdurigen en trouwen dienst zijin ontslag had gevraagd. Benoemd werd tot Huismeester, aanvankelijk voor den tijd van één jaar, de heer P. H. de Vroom te 's Gravenhage. Moge hij op even flinke en correcte wijze zijn arbeid verrichten als de heer de Koster dat steeds ten genoegen van Be stuur en Modern,men heeft mogen doen, waarvoor heora in dit verslag ook nog een woord van hartelijkcn dank wordt gebracht. Het aantal afdeelingen bleef 68. Het ledental bedroeg aan het einde van het verslagjaar 4357, waarvan 50 verspreide leden huiten de Provincie Zeeland woon achtig. Het aantal corporaties overeenkomstig Art.. 11 der Statuten steeg weder tot 49. Op 1 Januari 1828 waren de volgende geneesheeren in functie: W. K. Dikland, Geneesheer-Directeur, J. de Jonge, Genees heer, plaatsvervangend Directeur; J. J. Preuniger, Geneesheer. De geneesheer P. de Jonge kon aan het begin van het verslagjaar, hersteld van een ernstige ziekte, zjn werk weer in vollen omvang waarnemen. Pogingen om een vierden geneesheer aan de Stichting te verbinden hadden nog geen gewenscht resultaat. Aan het verslag van den Geestelijk- Verzorger zij ontleend, dat ook weder in het jaar dat heenging de gelegenheid er was om des Zondags, zoo het voor de patiënten mogelijk was, tweemaal op te gaan onder Gods Woord. Waar in het vorige jaar er nog menige Zondag was, dat hun getal beneden de 300 bleef, dit 'jaar was zulks nimmer het geval en waren samenkomsten van 350 en 360 per sonen geen zeldzaamheden. Voor ver schillenden was het Woord tot zegen. De bezoeken gebracht aan hen, die tengevolge van ziekte of leeftijd niet of niet geregeld konden opgaan, werden op prijls gesteld. Ook waren er wel, die wel konden, maar niet wilden komen.Ook die niet ge diend waren van een gesprek over gees telijke dingen en ontkennend antwoordden oip de vraag of er verlangen naar gebed was. Tot ontspanning voor onze patiënten werd veel gedaan. Verschillende vereeni- gingen gaven in de Stichtingiskerk voor patiënten en personeel een uitvoering, waarvan ten zeerste werd genoten, even als van zang en muziek, gegeven door buiten de Stichting staande vereenigingen. Van Zendingsfilms en andere geschikte films bleven ook onze patiënten niet ver stoken, terwijl vooral niet te vergeten zijn de dagen, die wel bij uitstek veraange naming brengen in hun leven, zooals die op welke de jaarlijksche rijtoer, het Ko- ninginnefeest en da KerstfeeBtviermg plaats hebben. Ook dank aan allen, 'die belangstelling toonden door toezending van lectuur en tijdschriften als aanvulling van hetgeen zichi bevindt in de ieder jaar zich uit breidende bibliotheek, van welke zeer veel gebruik wordt gemaald. Aan het verslag van den Geneesheer- Directeur ontleenen wij het volgende: Op 1 Jan. 1928 waren in dienst 68 verplegers en 105 verpleegsters. Als ge huwd verpleger waren werkzaam 13 ge diplomeerde verplegers. In den loop van het jafflr vertrokken 1 gediplomeerde verpleger, 8 gediplomeer de verpleegsters, 12 leerling- en aspirant- verplegers en 23 leerling- of aspirant verpleegsters. In dienst kwamen 14 aspirantverplegers, 1 leerlingverpleegster en 18 aspirant-ver pleegsters, welke geko-zen werden uit 90 sollicitanten voor verpleger en 62 voor verpleegster. De huismeester, K. J. de Koster, die van de oprichting der Stichting af als zoodanig werkzaam was geweest, werd op zijn verzoek gepensionneerd. Als zijn opvolger werd benoemd de heer P. H. Vroom van 's Gravenhage, die 1 Juli zijn taak aanvaardde. De heer A. Penny werd benoemd als adjunct-huis meester. Als administrateur fungeerde de heer H. Leusink. Wat de patiënten betreft, waren op 1 Jan. 1928 in de Stichting aanwezig 337 mannen en 344 vrouwen, zoomede 8 vrouwen in gezinsverpleging. Opgenomen werden 68 mannen en 61 vrouwen. Ontslagen werden: als hersteld 14 man nen en 30 vrouwen, als niet hersteld, doch verbeterd 4 mannen en 5 vrou wen, als niet hersteld 11 mannen en 7 vrouwen. Met verlof gingen 68 mannen en 64 vrouwen. Van deze keerden 24 mannen en 28 vrouwen weer terug. Eén man pleegde tijdens zijn verlof zelfmoord. Op 31 December 1928 waren met verlof afwezig 18 mannen en 22 vrouwen. Overleden zijn 15 mannen en 21 vrou wen, waaronder bovengenoemde man, die met proefverlof afwezig was. Op 31 Doe. 1928 waren in do Stich ting aanwezig 356 mannen en 342 vrou> wen, zoomede in gezinsverpleging 7 vrou wen. De toestand van. vele patiënten werd door het verrichten van bezigheid gun stig beïnvloed, hoewel wij nog niet zoo ver zijn als wjj ons hadden voorgesteld. Er was nog onrust; er waren nog pa tiënten storend vow bun omgeving; er waren nog patiënten, die den geheel en dag omhingen en een vegeteerend be staan v-ooiden. Er w-as evenwel ook voor uitgang. Nog moeilijker dan de patiënten tot be zigheid te brengen, aan de bezigheid „te houden en voor de bezigheid te interes seeren, was het, de patiënten hun vrij!- en tijd op goede wijze door te laten brengen. De "Zon- en feestdagen waren de moeilijkste dagen, vooral als de weers gesteldheid zoo was, dat weinig of niet kon worden gewandeld. De penningmeester deelt mede, dat in het verslagjaar verschillende maatregelen werden genomen, die belangrijke uitgaven vorderden, zooals de aankoop van gron den in die nabijheid der Stichting, het bouwen van een dokterswoning, het bou wen van een nieuwe varkensschuur, enz., maar het was mogelijk daarin te voor zien, zonder dat daarvoor het sluiten van een leening noodig was. In aanslui ting aan hetgeen ten vorige jare in het financieel verslag werd opgenomen, n.l. dat in beginsel was besloten tot het stich ten van een centraal administratiegebouw, kan. thans worden medegedeeld, dat de plannen dienaangaande vasten vorm heb ben aangenomen, mr dat ©en ontwerp van het geöCiW 1» voorbereiding i% De exploitatie der Stichting gaf bevre digende uitkomsten; rekening houdende met do vermeerdering van den exploitatie- inventaris, kon een winst van f27647,73 worden becijferd. De Winst- en Verliesrekening der Ver eeniging wjst, na het overnemen van '.iet batig saldo van de exploitatie der Stichting en na toepassing van de noo- iige afschrijvingen, als zuivere winst een oedrag van f22310,71 aan, waarmede de reserverekening werd verhoogd, welke daarmede is gestegen tot f 216888,39. De afschrijvingen bedragen gezamenlijk f 105034,85, waarna de bezittingen op de balans voorkomen tot een gezamenlijk bedrag van f 1380482,79, waartegenover de schulden tot een totaal bedrag van f 1163594,40. Het terugloopen van het bedrag der contribution schijnt vrijwel tot staan te zijn gekomen. Wij mogen niet nalaten nogmaals den geldelijken steun voor on zen arbeid der barmhartigheid op het hart van onze leden te binden. Het Pensioenfonds is thans volledig los gemaakt van de administratie van Vereeni ging en Stichting; de balans wijst aan een effectenbezit van f 214620, waarnaaist een kassaldo aanwezig is- van f 124.84 en aan loopende rente een bedrag van f 1875 per 1 Januari 1929. De 25ste jaarvergadering zal wor den gehouden op Woensdag 17 Juli 1929 op de Stichting „Vrederust". Te lli/a uur gaat in den Bidstond voor: Ds A. C. He-ij van Koudekerke. Te I1/2 uur wordt de vergadering ge opend. Aan de orde komen: Toespraak van den Voorzitter. Bespreking van de ver slagen van Secretaris en Penningmeester. Verslag van de Commissie tot het na zien der rekening 1928. Benoeming van één lid in de Commissie tot het nazien van de rekening 1929 (vacature D. J. Dees). Verkiezing van 4 Bestuursleden. Aan de beurt van aftreding de heeren J. J. de Jager, die herkiesbaar is (Statuten art. 8); J. H. Blum, C. A. Wisse en H. Dronkers, die niet herkiesbaar zijn. Le zing. Sluiting. Ingekomen was een schrijven van den Polder Walcheren, waarin toestemming werd gegeven, om een gedeelte dorps straat met oude klinkers te verbreed en. Van den Commissaris 'der Koningin wordt een schrijven voorgelezen met me- dedeeling, dat de Burgemeester weer is herbenoemd. Weth. Jakobsen spreekt een korte felicitatie, waarbij de Raad zich aan sluit. De Burgemeester dankt voor de vriendelijke woorden en hoopt op een blijvende prettige samenwerking. B. 'en W. stellen voor, het bekende adres van Stad Hardenherg te steunen. Dhr de Korte *is er niet voor. Hij ziet er een bezuiniging in. Dhr De Buck ver wacht geen resultaat,' doch is er voor om de achterstelling van het platteland ook hierin niet te helpen bevorderen. Aangenomen. Alleen dhr De Korte tegen. B. en W. bieden den Raad de gemeente rekening dienstjaar 1928 aan, aanwijzende voor wat den gewonen dienst betreft aan inkomsten f 13.473.81, aan uitgaven f ll.9O8.44V2 alzoo een goed slot van f 1565.361/2. Voor wat 'den kapitaaldienst betreft, zijn ontvangsten en uitg. beide f 1661.70. Tot het nazi ep der rekening werden aan gewezen de heeren J. Koppejan en A. J. Huijsman. Bij de rondvTaag vraagt dhr Koppejan de aandacht van B. en W. voor de Blauw poort- en Jan Geertseweg, terwijl dhr Mat- thijsse dit doet voor de Molenweg, die pas is situkgereden. Dhr Dekker vraagt naar de sterkte Van de torenladder en de zindelijkheid van den toren zelf, benevens naar het op- snoeien van het takhout aan de wegen. De voorzitter zegt: binnenkort moet de gemeentewerkman de wegen langs en naar de overige zaken zullen B. en W. een onderzoek instellen. Hierna sluiting met dankgebed. Ned. Herr. Kerk. Beroepen te Nieuw-Buinen, A. H. Hellemans te Rottum (Gr.). Bedankt voor Terneuzen, 'S. H. J. Voors te Zierikzoe. Voor W-outerswoudo, J. A. van Nie te Zetten-Andelst. G-CTof. Kerken. Beroepen te Reouvriflk, L. Zwaan, cand. te Helder. Aangenomen naar Aima-Jacobapolder, Joh. S,poelstra, c.and. to Meeden (Gr.). Bedankt voor Reitsum, B. Feenstra Je Bor ger. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Boskoop, S. v. d. Molen te Lidse. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Iersoke, M. Heykoop, cand. te 's Gravenhage. De Zuiderkerk te Am sterdam. Uit een mededeeling in het Korkeraadsver- slag van de Kerkelijke Commissie der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam blijkt, dat de onderhandelingen dezer Commissie -met den1 Bctad van Ned. Architecten over verkoop van de Zuiderkerk waarin de Bond, naar men weet, eventueel een architectuur-museum zou stichten rijn afgesprongen, Do Bijbel van Henri Ford, We lezen in „Die Volksblad": te Bijbel in dl» private kantoor v&u "a aatatnatt, la leü» wat 'n mens baie gelde aantref misschien een uit 'n duisend gevalle. Henry Ford is een pit 'n duisend. In gy kantoor daor In Bijbel wat hij vir geen geld ter wêreld sal verkoop nie. Toe hij nog 'n ou arm secintjie was, het sy Bondagskool onderwijser dit aan hem present gegee. Onlangs nog het tij 'n niwe band daar laat ansit. „Nooit sal ik die dao vergeet nie", sê hij van syn sondagskooldae, „dit was gelukkige dae; vol pl-esier en betekenis, en so anders as die ander dao van die weeik". Kerk en politiek. In de verkie zingsdagen is ds J. C. Aalders, predikant bij de Geref. Kerk (H. V.) te Amsterdam-Centrum opgetreden als spreker in een propagandaver- gadering, belegd door de Chr. Dom. Unie. Dat heeft blijkbaar vele Anti-rev. gemeente leden onaangenaam gestemd. De Kerkeraad heeft nu in zijn vergadering van 1 Juli, blijkens „Het Kerkblad", de volgende mo'tie aangemo men: „De Reikeiraad, kennis genomen hebbende van ernstige ontstemming bij sommige gemeen» teledan, heeft hierover breed beraadslaagd en geeft de gemeente in overweging, ook in ver kiezingsdagen toch het geestelijk belang niet uit het oog te verliezen en met name zorg te dragen, -dat fCerk en politiek strikt gescheiden blijven". GOES. Eindexamen Rijks Hoogere Burger school, litt. afd. Geslaagd: J. P. van Balie- goyen de Jong, Mtje Burger, Ca. A. van Doorn, Wi. C. van Liere, Pa. S. Lutgert, L. Melse, W-a. van Noo-rt en D. L. Pteterse. Allen geslaagd. Geref. Gymnasium te Kampen. Onder presidium- van Prof. L. Lindeboom werd in het hospitium te Kampen de jaar vergadering gehouden van de Nat. vereeniging voor Geref. Voorbereidend Hooger Onderwijs, waarvan het Geref. Gymnasium te Kampen uitgaat. Tot Primus-curator voor Drenthe werd in de vacapire vajy Dis v. 'Halsema gekozen Dr J. H. de Groot, geneesheer te Zuid-Laren en tot secundus Dis T. L. Kroes te Ruinerwold. Tot primus-curator voor Gelderland werd benoemd Ds G. Renting te Winterswijk en tot secundus Dr W(. Hav-erkade, geneesheer te Veldwijk. Tot secundus voor Zeeland werd benoemd Mr J. Wi. Goedbloed te Goes en voor Over ijssel Notaris O. v. Drimmel-en te Kampen. De aftredende leden van da commissie van toezicht, Prof. L. Lindeboom en Prof. Dr T. Hoekstra, werden bij acclamatie herkozen. De jaarverslagen van secretaris en poninin-gmees- tar werd-en goedgekeurd. Da vereeniging leed een kapitaalverlies over 1928 van f613,23Vz- (Nederl.). De lastige leerplicht. Vele ouders van het platteland van Walcheren meetneni aan de drukkende bepalingen van de leerplichtwet te ontkomen, door hun kinderen naar eeu school te Middelburg te sturen. Soms maar voor enkele weken. Op de doip-ssoholen eindigt hel cursusjaar 1 April of 1 Mei -en in Middelburg 1 September. Leerlingen van 't platteland, dia tusschen genoemde datums 13 jaar worden, moeten op de dorpsschool nog één jaar school gaan. Worden zij echter als leerling op een school in de stad ingeschreven, dan mieemen- de ouders, dat hun kinderen; met 1 Sept. of, daar de vacantia eerst komt, met half Juli reeds van school kunnen. Van bevoegde zijde, ook in S-chool en Wet d.d. Juni 1929, wordt echter gemeld, dat zulke overgeloop-en leerlingen met 1 .September niet leerplichtvrij zijn, maar tot hun 14e jaar moeten schoolgaan. De ouders zullen dan niet vooruit, doch achteruit zijn. Vrijdag j.l. had te Vlissingen de uitrei king plaats van de diploma's van de edndexa- mens van de Vereeniging voor „Voortgezet Nijverheidsonderwijs" V. N. 0., gevestigd te Middelburg -en te Vlissingen. Voor de afd. „Werktuigenbouw" slaagden de heeren J. S. Wieerpas, A. Jaquet, F. Schets en F. Lagendijk. Voor de afd. „Electrotechniek" de heeren H. v. d. Hook, C. v. Hoek, A. v. Schündel. Voor de afd. „Bouwkunde" 'de heeren J. Versluys en L. v. Belzen, allen wonende te Vlissingen. Als gedelegeerden trad-en bij- de examens op de heeren C. Kapsenberg en IC. de VrieS, in genieurs bij' do Maatschappij „De Schelde". J. A. Gyzels, electrotechnisch bedrijfsleider aan dezelfde maatschappij;; K, J. Metz, offi cier M. S. D.P. C. de Does, hoofdopzichter der gem. werken te Middelburg en J. de Bruin, hoofd ©ener school te Souburg. Da lessen vangen weder aan begin Septem ber. Het aantal afdeelingen zal dan worden uitgebreid met die der Waterbouwkunde. Dn data van inschrijvingen zullen nader worden bekend gemaakt. Communistenrelletjes te Zaandam. Zaterdagavond is het in Zaan dam, in het bijzonder aan da Wiestzjjde en de Gedempte Gracht, buitengewoon rumoerig ge weest. Het is tot ©en treffen van de politie met een gedeelte van het publiek gekomen. De aanleiding was het volgende: Tegen 8 nnr trok een stoet van 50 k ,60 mannen, waaronder naar schatting eeu dertig Deutsche communisten van bet in de haven liggende stoomschip Diana met een roode vlag en dito banier de Gedempte Gracht over en door de Vinkenstraat, waar voor heit bureau van politie halt en front werd gemaakt. Terstond trad daarop de inspecteur van politie, de heer van der Giesaen naar buiten-, om het verder voort schrjjden der betoogers te beletjen, met het doel de roode vlag en de banier ia beslag te doen nemen. De communisten begonnen tocm van achter op to dringen. Inmiddels kwamen een aantal agenten om rijksveldwachters ,to hulp. Toon daarop een <W Zaandammers zich wilde v metten, Leeft de pottïte sla «abel ge- Doorzitten bij Wielriiden, Stuk- loopen van Huid en voeten, en E Verbranden der Huid door de li; zon, verzacht men dadelijk en fö geneest men spoedig, door gf onmiddellijk te behandelen met trokken on worden de botoogers uiteen gedre- ven, waarbij rake klappen werden uitgedeeld en enkele deelnemers onder hevig verzet wer den gearresteerd. Voor een oogenblik was nu de rust weer terug gekeerd, doch korten tijd daarna kwa men de betoogers weer aanzetten, en moest opnieuw van de wapens gebruik worden go- maakt, vooral toen het publiek met steenen begon te gooien naar de politie. Tegen 10 uur zakte de menigte af en kreeg de Westzijde weer het gewone Zaterdagavondsche aanzien. Tegen verschillende personen is proces-ver baal opgemaakt. Do roode vlag en de banier zijn in beslag genomen. Onder communisten. Dezer da gen stond de communist Gerrit van Buren met een electricien, die aanhanger is van die com munistische partij, waartoe de heer van Ba rink niet behoort, te praten in den Zwaanshals. Het gesprek was geanimeerd, zóó geanimeerd dat de ©ene blanke broeder (de heer van Burink) den anderen een blauw oog sloeg. Het oog werd in het ziekenhuis behandeld, de heer van Burink moest zich een proces verbaal laten welgevallen. De bliksem ip een boerderij geslagen. Een vrouw gedood. Tij dens een kort onweder sloeg Zaterdagmiddag te Stokkum (gem. Bergh) de bliksem in de boerderij' van -den landbouwer Berendsen. De vrouw des huizes, die met een kind op den schoot zat, werd door den bliksem getroffen en gedood. Het kind bleef ongedeerd. 'De boer derij brandde totaal af. Dood el ijk ongeluk. Zaterdagavond om 9 uur hield de arbeider II. te Bergen op Zoom een lucifer bij een vat, dat hij moest schoonmaken m waarin benzine was geweest. Een explosie volgde. De arbeider bleef on gedeerd, doch een kind van den heer O., dat zich in de nabjj-heid bevond, werd zoo ernstig door den losgeslagen bodem yan het vat gewond, dat hot na eenigen tijd overleed. Het veilen van Aardappelen. Bij de verschillende veilingen bestaat het voornemen, zoo schrijft, de heer Sie- b-enga in het Z. L. blad, aan het veilen van aardappelen meerdere aandacht to schenken, een streven, dat in landb-ouw- kring-en de volle aandacht verdient. Wat betreft de vroege aardappelen 'heelt men in verschillende streken al jarenlang dit systeem met klimmend succes toegepast en -waarom zou dit in Zeeland niet het ge val kunnen zijn? Van de tuinders mag verwacht worden, dat zij hun volle medewerking verleenen, doch hoe staan onze landbouwers er onder? in Goes is onlangs een vergade ring gehouden waar 100 personen aan wezig waren, waaronder landbouwers en ook het veilingsbestuur. Dit zal spoedig de gelegenheid openstellen om de vroege aardappelen te veilen. Wanneer de groot verbouwers nu eens begonnen een deel hunner producten aan de veiling te bren gen of daarvoor opgaven, dan mag ver wacht worden, dat deze poging van het veilingsbestuur, die wij in het belang van den afzet achten; zou slagen. En wanneer het met de vroege aard appelen gelukt, dan kan nader overwogen worden ook ten aanzien van de late soorten plannen voor te bereiden. Hier hebben de landbouwers de be slissing in handen. In „De Tuinderij" van 2i Juni komt onder het hoofd „Ex port onzer late aardappelen" het navol gende artikel voor, dat zeker ter over denking waard is. Het loopt met onze late aardappelen heel slecht af. Men kan ze, om mot den gro-entenventer te Spreken, niet aan de straatsteenen kwijt. De overvloedige oogst niet alleen in ons land, maar ook in de concurreerende landen en die, waarheen wij gewoon zijn te exporteeren, maakt het product tenslotte bijna onverkoopbaar. In plaats van de f 10 per mud van het vorige jaar, ontvangen de boeren nu bijna niets voor hun aardappelen. Er zijn zelfs boeren, die hun voorraden niet kwijt kun nen. Zou het geen tijd worden, dat onze boeren de vraag eens gingen overwegen, of er geen maatregelen beho-oren geno men te worden, om op een meer voo-T- deelige wijze van hun aardappelen af te komen? De late aardappel is een geweldig groot handelsartikel, waarnaar op de wereld markt het grootste deel van het jaar vraag is. Waarom moet dan dit mooie handels product maanden en maanden rustig bij den boer op het land in een kuil blijven liggen, totdat er eens een koopman komt opdagen, die hem geld biedt? Waarom probeert de hoer niet om zijn aardappelen naar de eischen, die de markt aan dit product stelt, te veilen, zooals de tuinbouw dit met succes de vroege aardappolen doet? Het is een stapelproduct en daarom naar so-nimiger meening, minder geschikt om te worden geveild. Dat ia ©en praatje. Stapelproducten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2