No. 234 Maandag 8 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BESTEVAEP DE SCHEIDSRECHTER HefldriksB Co's Bsok K.V. Goes EERSTE BLAD. OiggeiaaA, f 0.05 Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Uitslag in Zeeland. Buitenland. Q)e mart cUe édlcntl oictTdc ar<xrc xie.<iCzilei Binnenland Belangrijkste Nieuws. BELGISCH - FRANSCH DUSTSCH - ENGELSCH e. a. BANKPAPIER tegen voordeelige koersen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44405. Bijkantoor te Middelburg; Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3 Losse nummers Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 c Bij abonnement belangrijke korting. Wij hebben er reeds op gewezen, dat de uitslag van de verkiezingen voor de A.-R. partij in Zeeland ver van gunstig was. Het is de Provincie, waar wij het meest achteruit gingen. Voor ingewijden, die met de plaatselijke verhoudingen bekend zijn, komt dit ver lies niet geheel onverwacht, maar toch zal het zaak zijn, dat ten spoedigste de toestand onder de oogen wordt gezien en dat maatregelen worden genomen om zoo mogelijk de organisatie te versterken en verdere achteruitgang tegen te gaan. Alle deelen der Provincie 'hebben tot dit verlies in meerdere of mindere mate bijgedragen, met uitzondering van Z. Vlaanderen, waar in vergelijking met 1925 een kleine vooruitgang valt te bespeuren. Wij hopen hierop nog nader terug te komen, maar willen eerst nog op enkele punten van meer algemeenen aard d.e aandacht vestigen. En dan kan allereerst worden vastge steld, dat de geweldig© propaganda van de S. D. A. P. op het Christelijk volks deel al zeer weinig invloed heeft gehad, en dat de schoonschijnende leuzen: staats pensioen, waarmede alle linksche par tijen hebben gewerkt, en nationale ont wapening waarmee speciaal de Soc.-De- mocraten en de Vrijz.-Democraten de kie zers trachtten te lokken, niet in staat waren de kiezers van christelijken huize naar links te doen overhellen. Het aantal uitgebrachte stemmen steeg sinds 1925 met 4587, waarvan aan de rechtsche partijen ten goede kwamen 3820 stemmen, zoodat er voor de linksche par tijen niet meer overbleef dan 767 stem men. Als wjj' hiernaast stellen het feit, dat de S. D. A. P. met 4476 stemmen voor uitging, dan blijkt wel, dat er bij de linksche partijen een sterke verschuiving heeft plaats gehad en dat hier een snelle afglijding naar de zijde van de S. D. A. P. kan worden geconstateerd. De Vrijz.-Democraten wisten zich te handhaven. Zij gingen met een klein aan tal stemmen vooruit. Anders was het met de liberale par tij'. Herhaaldelijk is van die zijde betuigd, dat men het „hoorde groeien", dat over al teekenen van een opgewekt leven vie len waar te nemen en dat dus op een sterken vooruitgang van het stemmen- tal kon worden gerekend. En wanneer men den uitslag opper vlakkig beziet, dan was daarvoor ook wel eenige reden. Immers de stemmenversnippering was veel minder gering dan in 1925. De Plat- telandersbond zag zijn stemmental slin ken van 3386 op 1170 wat een verschil maakt van 2216 stemmen, terwijl de Bezuinigingspaxtij in 1925 met 1531 stem men ging strijken, en het Vaderlandsch Verbond ook nog een 682 stemmen be haalde. Dat is in totaal 4429 stemmen, die naar verwacht had kunnen worden, in hoofdzaak aan de liberale partij ten goede zouden komen. Trekt men hieraf de stemmen van Floris Vos (1029) en Ter Hall (698) dan blijkt er toch nog een overschot van 2702 stemmen. Welnu hiervan heeft de liberale partij niet geprofiteerd evenmin als van de vermeerdering van het aantal kiezers. Zij liep zelfs met een 500 stemmen ach teruit. Hieruit volgt, dat er een belangrijke verschuiving van den Vrijheidsbond naar de S. D. A. P. heeft plaats gehad. Hoe dit te verklaren? De leuze van het staatspensioen kan hier niet den doorslag hebben gegeven, daar ook de liberalen royaal waren met het doen van beloften. Ook de ontwapeningsleuze geeft hier geen verklaring, daar dan ook de Vrijz.- Democraten daarvan geprofiteerd zouden hebben. De aantrekkingskracht van de Socialisti sche beginselen moet hier eveneens bui ten, beschouwing blijven, daar de Socialis ten zorgvuldig van de sociaal-democra tische beginselen gezwegen hebben. En zoo blijft er geen andere verklaring over, dan dat de sociale misstanden en de treurige toestand van een deel der arbeidersbevolking, als een belangrijke factor moeten worden beschouwd. De maatschappelijke toestand is voor velen ver van gunstig. En het. is verklaar baar als er dan zijn, die het oor leenen aan de Sociaal-democraten, die dan toch maar gouden bergen 'beloven. De oplos sing, die zij geven van het sociale vraagstuk is wel wat al te eenvoudig. Zij houden niet of weinig rekening met do economische mogelijkheden, en daar door draagt hunne propaganda een mis leidend karakter. Maar daar staat tegenover, dat aan de andere zijde de fout wordt gemaakt, dat met de werkelijke behoeften der ar beiders zoo goed als niet gerekend wordt, dat men zelfs van overleg omtrent mogelijke verbeteringen niet wil vreten en dat de vakorganisatie op alle mogo lijke manieren wordt tegengehouden. Op die wijze worden socialisten ge kweekt. Of liever, kiezers, die het eens met het socialism^ gaan probeeren. Daarvan heeft thans de liberale partij de wrange vruchten geplukt. Maar ook de andere partijen, beter ge zegd, de aanhangers van andere partijen mogen hier toezien. Als met het belijden van de Christelijke beginselen niet gepaard gaat het beleven van die beginselen ook op sociaal ge bied, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat ook voor de rechtsche partijen on aangename ontnuchteringen op den duur niet zullen uitblijven. De diplomatieke conferentie. Volgens de „Daily Telegraph" heeft de Belgische gezant te Parijs bij zijn jongste bespreking met Briand verklaard, dat de Belgische regeering Londen zeer geschikt acht voor het houden van de komende in ternationals conferentie. De Belgische regeering heeft zich tegen over Engeland echter nog niet gebonden ten aanzien van he't Engelsche voorstel. De Rijnlandontruiming. De „Verwart®" meldt uit Frankfort, dat het Engelsche hoofdkwartier van de re- 'geering te Londen bevel heeft gekregen, de troepen-oefeningen in den Eifel en in de buurt van Simmern terstond te staken. De „Vees. Zlg." meldt voorts uit Wies- baden, dat in tegenstelling tot de verschil lende persberichten 'bij het 'hoofdkwartier der Engelsche bezettingstroepen nog geen bevelen tot ontruiming zjjn binnengeko men. Wel wordt door het Engelsche 'hoofd kwartier bevestigd, dat op direct bevel van Londen de voorgenomen manoeuvres in de omgeving van Simmern zijn afgelast, ter wijl eveneens de voorgenomen wisseling der bezettingstroepen met nieuwe regi menten uit Engeland niet zal doorgaan. De werkloosheid In Engeland. Thomas, de nieuwe Labour-minister tot bestrijding van de werkloosheid, heeft op het congres der Engelsche vakvereeniging van spoorwegpersoneel gesproken over de maatregelen, welke de regeering tot be strijding van de werkloosheid wil treffen. Hij verdedigde in zijn rede vooral den rationaliseeringsmaatregel, welke op het oogenbMk in de Engelsche industrie wordt genomen. Verder wees hij er op, dat men bij de behandeling der vraagstukken van vrede en ontwapening ook aan de gevolgen voor do arbeiders moet denken. Bij een ver mindering en opheffing van de bewape ningsindustrie zullen de arbeiders daar onder in den beginne te lijden hebben, hoe wel zij later de zegeningen van de ontwa pening zullen bemerken. Men moet wel beseffen, dat het over groot© aantal de-er arbeiders elders werk zal moeten vinden. Stakingsrelletjes te Nieuw-Orleans. Te Nieuw-Orleans poogden bij een tram- staking werkwilligen van de hoofdremise drie tramwagens te doen vertrekken. Hon derden stakers keerden zich daarbij' tegen de politie en de werkwilligen. De politie agenten losten eerst eenige waarschu wingsschoten, doch toen de stakers met eteenen begonnen te werpen en met knup pels nader kwamen, loste de politie een salvo op de menigte. Twee stakers werden gedood, honderden gewond. De ruim 1000 man tellende menigte begai zich hierop naar een ander punt, waar zij 'drie trams aanhielden, de werkwilligen en de ter be scherming meerijdende politie er uit haal de en ontwapende. Ter versterking aange rukte politie gaf nogmaals een salvo af en verdreef de stakers ten slotte met den 'gummistok. Verscheidene honderden per sonen werden gearresteerd. Aanslag op den Bulgaarschen minister president. Toen Liaptsjef, de Bulgaarsche minis terpresident, Zaterdag in. gezelschap van een aantal ministers en afgevaardigden van de inwijding van een straatweg naar Sofia terugkeerde, werden kort voor het 'bereiken van de hoofdstad door een onbe kende een aantal schoten op zijn auto af gevuurd. Een agent van politie werd hier bij gedood de minister-president zelf bleef ongedeerd. Het noodweer. Eerst langzamerhand worden détails he kend over de gevolgen van den orkaan, die Donderdagavond boven Oostenrijk heeft gewoed. De bladen brengen fcolommenlan- -ge berichten over het onweer. In Weenen zijn verscheidene personen zwaar gewond Nog heviger heeft echter het noodweer gewoed in de Alpenlanden. In Salzkam- mergut zijn op een meer verscheidene per sonen, 'die tijdens een vaart door den storm verrast werden, om het leven gekomen. Talrijke verkeersstoringen zijn voorge komen. Dikwijls moesten de treinen onder weg stop gezet worden en konden zij slechts na lange pauzen langzaam hun tocht vervolgen. Aan de electrische lijnen heeft de storm eveneens groote schade aangericht. Zoo werden in Opper-Oostenrjjk alle licht-, te lefoon- en telegraafleidingen verwoest. 'Ook in Baden heeft het noodweer Don derdag veel schade aangericht. In het bo- ven-Donaudal werd de gebeele oogst ver nield. Tusschen Ulm en Donauwoerth is de geheele oogst van tarwe en moestuin- producten eveneens verloren gegaan. Voor al de steden 'Gundelfingen, Lauingen, Dil- lingen en Donauwoerth zijn zwaar geteis terd. Dit was het hevigste noodweer sedert 50 jaren in deze streek. Verschillende per sonen zijn door hagelkorrels min of meer ernstig gewond. H>ef noodweer, dat dezer dagen bijna geheel Beieren teisterde, heeft een nog veel grootere ramp, dan uit de tot dusverre ge melde berichten bleek, ten gevolge gehad. De graan, de fruit- en aardappeloogst is in vele stréken bijna volkomen vernield. Men rekent op een schade van vele millioenen Amerikaansch schip In nood. Het stoomschip „Prince George" van de Boston and Yarmouth Steamschip Cy is gisterochtend op 65 mijl afstand van Bos ton met een nog onbekend schip in botsing gekomen. De „Prince George", die 350 passagiers aan boord heeft 'bevindt zich in grooten nood. Op de S.O.S.-seineu hebben drie schepen geantwoord, maar deze be vinden zich minstens 100 K.M. van het zinkende schip. De reddingsbooten zijn reeds te water gelaten. Men zie verder on der telegrammen. Korte berichten. In het Noorden van Voor-Indië zijn bij de overstreomingen niet minder dan 500 huizen weggespoeld. Daarbij zijn 12 personen verdronken. Ook in het Zuiden van Indië is door aanhoudende regens veel schade veroorzaakt. Ex-koning Amanoella is met zijn fa milie uit Britsch-Indië te Marseille aange komen. De Mauretaniai, van de 'Gunard-lijn is te Plymouth, binnengevallen na de snelste reis over den AtLantischen Oceaan, die zij in jaren gedaan had. Haar ge middelde snelheid bedroeg 25.47 'knoop en op' sommige dagen legde zijl 593600 mijl af. Eenige dagen geleden is het schip grondig nagekeken en zijn de machines ten deele vernieuwd. Te Biebrioh bij Wiesbaden' is in de ■gasfabriek een stoomketel ontploft. Een ar beider werd doodelijik, een tweede zwaar gewond. De stoffelijke schade is groot; zoo is het ketelhuis vrijhvel geheel ver nield ©n een deel van den schoorsteen is ingestort. De penningmeester van den Duit- schen zangersbond heeft ten nadeele van de bondskas 900.000 mark verduisterd. In een te Neurenberg gehouden algemeen© vergadering van 'den bond is scherp© cri- ticfc geoefend op het gemis aan controle, (jzutfc, wecST op ai ópvedüj -utotde Ge&te&pefot- ió dc&eicidtóc&tckn op PieFge&ieoL d&t Üxöixfaftifhicatie, en-ee^j Weiten-fcij. dcxA TWu geutje. aCó ^xxrrvpuxHzrv Cicuv dea£imrviê^nwooidigetai>aAvari waardoor het hoofdbestuur deze ver duisteringen mogelijk heeft gemaakt.. De kerk in het dorp Pattada op Sar dinië is tijdens de mis plotseling ingestort. Een aantal personen kon zich bijtijds in veiligheid brengen. Veertien vrouwen wer den onder het puin bedolven; twee van hen werden 'gedood. Van Curasao terug. Blijkens mededeeling van het Departe ment van Defensie zal Hr Ms torpedoboot- jager Kortenaer Maandag 8 Juli uit West- Indië naar Nederland terugkeeren, nu door de aanwezigheid van Hr Ms pantser- schip Hertog Hendrik het aldaar blijven van eerstgenoemden bodem niet meer noo- dig wordt 'geacht. Het stadhuis te Leiden De'Bond van Nederlandsche Architecten zal op Zaterdag 13 dezer een ledenverga dering te Leiden houden, waarop in 'het bijzonder het vraagstuk van het Leidsche stadhuis zal worden besproken. Het be stuur heeft de volgende vraag opgesteld; „In welke richting moet de oplossing van het stadhuisvraagstuk te Leiden wor den gezocht, aannemende, dat blijkens het oordeel der Rijkscommissie voor de Mo numentenzorg de gevel, of althans het voornaamste gedeelte daarvan, gerestau reerd kan werden." Aan de heeren G. J. Blaauw, W. M. Dudok, ir J. Duiker, prof. ir M. J. Gran- pré Molière, ir J. Gratama, H. van der Kloot Meyburg, Alb. Otten, prof. R. N. Roland Holst, prof. dr ir D. F. Slothouwer en J. F. Staal Jr. is verzocht, hun ant woord op deze vraag te willen geven. De Ziektewet. Bij Kon. besluit van den 29sten Juni is bepaald, dat: le. de Ziektewet, met uitzondering van de artikelen 21, 48, 78, 79 en 124, in wer king treedt op 1 Augustus 1928; 2o. de artikelen 21, 78 en 79 der Ziekte wet in werking treden ep 1 Maart 1930. Dezer dagen heeft opnieuw een vergade ring plaats gehad van de commissie, be staande uit vertegenwoordigers van het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen, het Roomsch-Katholiek Werklie denverbond het .Ghr. Nationaal Vakver bond in Nederland, het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers, de Alg. R.-K. Werkgeversvereniging, het R.-K. Ver bond van Werkgevers verenigingen, de Christ. Werkgeversvereniging, de Coöpe ratieve Vereniging Centraal Beheer en Centraal 'Overleg in arbeidszaken voor werkgeversbenden, ter bespreking van de uitvoering van de Ziektewet door op te richten bedrijfsverenigingen. In deze ver- Binnenland. De inwerkingtreding der Ziektewet. De voorzitters van de beide Kamers bij H. M. do Koningin. Jaarverslag over 1928 van Vrederust. Relletjes te Zaandam. Buitenland. Hitte in Amerika. De werkloosheid in Engeland. De schade door het noodweer in Oos tenrijk, enz. gadering werden de concept-statuten voor de bedrijfsverenigingen, de federatie van bedrijfsverenigingen en de afdeelingskas, nadat daarin nog enkele wijzigingen wa ren aangebracht, voorloopig vastgesteld. De besturen van genoemde vakcentralen hebben zich zonder uitzondering bereid verklaard, onder nadere goedkeuring van de daarvoor door elke centrale te raad plegen instanties, samen te werken om ge meenschappelijk de Ziektewet uit te voe ren. Binnenkort zullen thans de hij de vak centralen van werkgevers en arbeiders aangeslotenen geraadpleegd worden om in deze aangelegenheid een definitieve beslis sing te nemen. Indien deze beslissing in gunstigen zin uitvalt, zal met bekwamen spoed tot de oprichting van bedrijfsveree- nigingen, door de werkgevers- en arbei dersorganisaties worden overgegaan. De organisaties voornoemd dringen er bij de werkgevers ten sterkste op aan, niet te treden in de aanbiedingen van personen of instellingen, 'die thans, buiten het over leg tusschen de georganiseerde werkgevers en arbeiders, leden trachten te werven voor de vóór 1 dezer buiten het overleg tusschen de georganiseerde werkgevers en arbeiders overhaast opgerichte bedrijfs verenigingen. De politieke toestand. Naar gemeld wordt, vergadert heden middag in 'het gebouw der Tweede Kamer de Katholieke Kamerclub, ouder voorzit terschap van M'gr. Dr Nolens. De Kabinetscrisis. De Koningin heeft Zaterdag de voorzit ters van de Eerste en de Tweede Kamer ten paleize Het Leo ter conferentie ontvan gen. De Tweede Kamerverkiezingen. In de Zaterdag gehouden zitting van het centraal stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer zijn alle leden, die reeds in de voorloopige op gaven genoemd zijn, gekozen verklaard. De overval op Willemstad. Op 19 Juli a.s. vertrekken naar Curacao de heeren A. Hoorweg, oud-hoofd van de algemeene politie in 'Nederlandsch-Indië, en A. H. Bennewitz, oud-kolonel van het Nederl.Indische leger, oud-militair com mandant van Atjeh (aan wie toegevoegd wordt de inspeoteur le kl. der Haagsche politie W. A. Rieken), ten einde ter be schikking van den gouverneur te worden gesteld voor een adm imstratief-teohnisch onderzoek naar bet optreden van de mili taire en poli tien eele autoriteiten op Cu racao tijdens den overval in de vorige maand en aangaande de funetionneering van den inlichtingen-dienst over dit in cident De Nederlandsche Spoorwegen. Uit de dezer dagen door de 'directie der Nederlandsche Spoorwegen vastgestelde definitieve ontvangsten over het eerste kwartaal 1929 blijkt, dat de totaal op brengsten over dit tijdvak als volgt waren: Reizigers f 17.406.575,92; bagage een bedrag van f 284.065,53; postvervoer f975.000; goederen f22.585.819,74; dieren en lijken f 429.625,13; diversen een bedrag van f 1.057.671,25. Totaal f42.738.757,57. De totale ontvangsten oveT het eerste 'kwartaal 1928 bedroegen f 39.712.580,78, derhalve in 1929 f 3.026.176,79 meer. Van deze grootere ontvangsten leverde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1