No. 233 Zaterdag 6 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland PAA Dl BOHEMIA HENORIKSE Co s 6ANK-G0ES EERSTE BLAD. V ROSSEM'S Z HET ADRES A. WIL KING BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES WEER DE OUDE TAAK. Buitenland. Binnenland ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrêle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. I f" LICHTE MARYLANp BAAI ,v OCT. IN PATENTVERPAKKING. Solasilver Gerozllver Gouda Plateel Kamphoftin W. J. VAN DOESELAAR ALLE per 1 JULI vervallen worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststr&at 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 Bij abonnement belangrijke korting Dei verkiezingen zijn weer achter den rug, de verkiezingspropaganda behoort weer tot het verleden. We mediteeren nu nog wat over den uitslag, we maken berekeningen om te vinden de zwakke plekken in onze orga nisatie en als het goed is, dan blijft het daar niet bij, maar dia», wordt ook met ernst onder het oog gezien de vraag wat gedaan moet worden om deze zwakke plaatsen te versterken en verderen terug gang te voorkomen. Inzonderheid onze Centrale Kiesvereenigingen zullen goed doen hieraan volle aandacht te besteden. Verder houdt ons bezig de vraag wat nu het resultaat zal zij» va» de gehou den verkiezingen. Als we het zien als een geheel, dan werd ons Christelijk volksdeel en naar onze hartelijke overtuiging daarin ons land en volk, rijk gezegend, omdat het nog een zoo sterke positie mag innemen. Maar welk gebruik zal daarvan nu wor den gemaakt? Zal het gaan als in de afgeloopen parlementaire periode, toen de rechtsche partijen zich in hoofdzaak be paalden tot een negatief optreden? Of zal nu getracht woeden door samenwer king de doorwerking van de Chr. beginse len in wetgeving en bestuur te bevorde ren? Zie, dat zijn vragen' die ons bezig hou den, waarin wij belangstellen, maar waar op wij toch niet een antwoord behoeven te geven. Wat ons betreft, en met dat ons bedoelen wij alle antirevolutionairen ■we hebben nu weer de oude taak, te arbeiden aan de verbreiding van de A.R. beginselen onder ons volk, te trachten die beginselen ingang te doan vinden en ook de practische toepassing te bevorderen. Wil men het korter j die beginselen te belijden en te beleven. Dit schijnt weieens vermoeiend te wor den. Want er is in de afgeloopen maan den hard gewerkt. En wat was het resul taat? Is het in verhouding tot wat ge daan werd niet uiterst gering? En zou den we dan' maar niet liever de handen in den schoot leggen? En toch, we: hebben hier geen keus. Als wij gelooven in God den, Heere als den oppersten Souverein, dan mogen en dan kunnen wij niet anders, dan zijn Naam uit te roepen ook in het staatkun dige leven. Dat hebben we te doen' ondanks den tegenstand van buiten en ook ondanks de lauwheid en onverschilligheid van velen in eigen kring, die in hunne ver blindheid oordeelen dat het toch Jood om oud ijzer is, welke partijen den boventoon voeren. Wij hebben te belijden de A.R. be ginselen, maar wij hebben ze ook te beleven. Ook dat moet ons branden op het hart. De wereld zou' sidderen^ heeft eens een ongeloovige gezegd, als de Christenen werkelijk Christenen werden. Welnu ook de revolutionaire partijen' zouden sidde ren als de Christenen zich meer als zoo danig openhaarden, als de vruchten van het geloof meer openbaar weide» ook in hef maatschappelijke leven. Velen verbazen zich over den groote» vooruitgang van de S.D.A.B. in een pro vincie als Zeeland. Toch is hier voor verbazing gee» reden. Immers ook in Zeeland is er een breeds schare die het licht der rede stelt boven de waarheid van Gods Woord en 't be hoeft niet al te zeer te verwonderen, wanneer ze dan voorzoover ze tot de kleine luyden behooren, zich van het liberalisme, welks economische beginse len hier nog grooten invloed oefenen^ afwende». Eu dan zijn de sociale toestanden vaak van dien aard, dat niet weinigen, zonder ook maar eenigszins met de beginselen van het socialisme in te stemmen, toch met die partij eens een kansje wagen, misleid als ze zijn door de sohoonschij'- nende propagandaleuzen. Ook daarom is 'tvan zoo groot belang, dat naar den eisch van Gods Woord het belijden en het beleven hand, aan hand fiaat. i En zoo staan we dan weer voor de oude taak, maar die altijd nieuw blijft. Make God on3 bjj het vervullen van die taak getrouw. voor Manufaoturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST De „straal des doods". Tijdens den wereldoorlog doken allerlei geruchten op over de ontdekking in Duitschland van een nieuw oorlogswapen, waarmee men op enorme afstanden muni tie tot ontploffing kon brengen, menschen dooden, enz. De vinding werd „straal des doods" genoemd en het heette dat de kern ervan een apparaat was om electrische golven parallel te richten. Thans heeft da „uitvinder", de mecha nicus Albert Brühahn te Frankfort a. de M. terechtgestaan wegens oplichting. Hij beeft nl. van een consortium in Opper Si- lezië dat voor de exploitatie van de vin ding eenige honderdduizenden mark be schikbaar had gesteld, 61.000 mark ont vangen, maar is in gebreke gebleven d3 deugdelijkheid van zijn apparaat te bewij zen. Telkens stelde hij de beloofde proeven weer uit, tot het consortium ten slotte met hem hra'k. De beklaagde beweerde voor de recht bank, in 1915 geslaagde proeven te heb ben genomen. De destijds door hem gecon strueerde apparaten zouden op bevel van den keizer vernietigd zijn, omdat zij ge vaar opleverden voor de burgerlijke bevol king. Ha den oorlog heeft bekl. zijn vinding ook aan de rijksweerbaar'beid aangeboden, maar hij wilde geen bewijzen van de deug delijkheid geven en daarom zijn de bespre kingen gestrand. Uit het verhoor van enkele deskundigen bleek dat zij den beklaagde voor een fan tast en psycbopaat'h houden, die aanvan kelijk van de deugdelijkheid zijner vinding overtuigd is geweest, maar later niet meer. Beklaagde, 'die neurasthenisch is en aan een hartgebrek lijdt, moet h. i. toereken baar worden geacht. De rechtbank heeft daarop den beklaag de tot 15 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Hei ncodweer In Oostenrijk en Tsjecho- Slowaklje. Ha een drukkende hitte, 'die den gehee- len Donderdag duurde, barstte er, zooals reeds gemeld, dien avond te Weenen een storm los, die tot een orkaan aanwies. In enkele oogenblifcken waren de straten en pleinen volkomen leeg. Dichte huizenhooge stofwolken wervelden door de straten. De storm duurde ongeveer een uur. De brand weer werd 120 maal gealarmeerd en ook de eerste hulpdienst moest herhaaldelijk uitrukken. Tien menschen werden gewond. Er zijn overal veel hoornen omgewaaid, evenals palen van de tram, schuttingen, enz. Ook de daken en schoorsteenen heb- Hei adres voor: Telefoon 256 Telefoon 256 ben het zwaar te verantwoorden gehad, Hier en 'daar zijn ruiten ingedrukt. De storm heeft ook in de provincie groo- te schade aangericht. De Berlijnsche snel trein over Praag, welke 's avonds om half 11 te Weenen moest aankomen, liet tot 3 uur 's nachts op zich wachten. De trein heeft een anderen weg moeten kiezen, daar een gedeelte van de baan door hoo rnen en telegraafpalen wa3 versperd. Ook in Salzkammergut schijnt de schade zeer groot te zijn. Vele personen zijn ge dood of gewond. Bij Seekirchen zijn vooral groote ver woestingen aangericht. Het postkantoor te Hendorf is geheel vernield. Groote schade is aan de te velde staande gewassen, boomen, planton, enz. toege bracht. Ook uit Noord-Bohemen worden hevige 'hagelbuien gemeld, terwijl ook in midden- en noordoost-Mora/vië enorme verwoestin gen zijn ontstaan. Een windhoos ging hier het onweer vooraf. De snelheid van den wind was 80 K.M. per uur. Vele boomen vooral ooftboomen, zijn ontworteld. Slavenhandel. De Volkenbonds-deskundige dr Meizan heeft dezer dagen zijn rapport over het slavenwezen en den negerhandel naar den Volkenbond verzonden. Volgens dit rap port zou in Arabië, in Soedan en in Abes- sinië, het slavenwezen weer ontstaan. Men verkoopt jaarlijks meer dan 2000 neger slaven. In Hedzjas bestaat een belasting van 300 fr. op den verkoop van eiken slaaf. In de haven van Djedda bevindt de slavenmarkt zich in 'de onmiddellijke na bijheid van de consulaten der Europeesohe mogendheden. Koning I'bn Saoed zou zelfs een 900 slaven bezitten, die op zijn lande rijen werken. De gemiddelde prijs voor een slaaf bedraagt ongeveer f 1200, de prijs voor jonge negerinnen is 'belangrijk hoo- ger, de prijs voor oude varieert tusschen de f 250 en f 500. In bet gebied van Yemen zou do slavernij reeds zoodanig verbreid zijn, dat bet aantal slaven er reeds grooter zou zijn dan het aantal vrije mannen. Elke Mohammedaan zou minstens 1 slaaf be zitten. Ook Hongarije heeft thans van een sprinkhanenplaag te lijden. In een stad veroorzaakten de sprinkhanen zelfs kort sluiting, doordien zij neerstreken op een schakelbord in de electriciteitefabriek. De stad was dientengevolge langen tijd zonder licht. Luchtvaartdiensten op langen afstand. De K. L. M. stelt in haar transito-ver bindingen een toenemend gebruik van de luchtvaartdiensten op langen afstand vast. Nog voor enkele jaren, toen de K. L. M. aansluiting tot stand bracht van haar diensten naar en van Londen en Parijs op die naar en van Kopenhagen en Malmö, twijfelde men er aan, of de passagiers zich aan een zoo lange luchtreis van ruim 7 uur zouden wagen. Het doorgaande ver keer heeft zich echter onmiddellijk krach tig ontwikkeld en thans zijn de vliegtuigen dier 'transito-diensten dag aan dag vol be zet, zoodat afzonderlijke vliegtuigen voor 'het locale verkeer moesten worden inge- Jasoht. Dat het reizend publiek echter geenszins meer tegen lange luchtreizen opziet blijkt wel uit het toenemende gebruik van de luchtvexbinding Boedapest-Londen, waar van het stuk BerlijnRotterdamLonden door de K. L. M. verzorgd wordt. Nog de zer dagen passeerde een groep Hongaren, op weg naar Londen, frisch en wel, na een luchtreis van 91/4 uur, het vliegveld Waal haven. Verkiezingsrïjfe-rs. Niet minder dan 25 partijtjes hebben aan de verkiezing deelgenomen, zonder dat zij er in slaagden een zetel te bemach tigen. 115.097 stemmen op die partijtjes uit gebracht,, zijn daardoor versnipperd. Bij de vorige Kamerverkiezing beliep dit getal 146.000. Er waren 3.828.503 kiezers. Uitgebracht zijn 3.380.217 geldige stemmen. Derhalve hebben 448.286. kiezers on geldig gestemd, dan wel zich niet ter stembus aangemeld. Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Korte berichten. De New Yorksche Times meldt, dat een aantal communistische leiders, die zich naar Rusland begeven hadden, op uit- noodiging van de 3e internationale in Rus land worden vastgehouden. Jay Lovestone, de hoofdman van de Amerikaansche com munisten, die zich ook bij het gezelschap bevond, is uit Rusland weten te ontsnap pen en verleden week in de Ver. Staten te ruggekeerd. In het 'Eqgelsche lagerhuis is een de bat over de buitenJandscho politiek gehou den, waarin de vervroegde Rijnland-ont ruiming en de betrekkingen met Rusland besproken zijn. i De koning van België heeft zich Vrij dag per vliegtuig naar het kamp van El- senborn in bezet Duitschland begeven, om er gedurende enkele uren geschutsoefenin- gen van de artillerie bij te wonen. 'Z. M. is 's avonds per vliegtuig in de hoofdstad te ruggekeerd. Te Swientoohlowitz woedt een typhus- epidemie. Het aantal dooden is aanzienlijk. Men spreekt van 74 ziekte- en 28 sterfge vallen. De verkoop van melk, 'karnemelk, ooft en rauwe eetwaren is ten strengste verboden. Het militair gerecht heeft Vrijdag een onderzoëk gedaan in 'het bureau van den gearresteerden luitenant Joiris te Brussel in het ministerie van defensie, en er be slag gelegd op kleine stalen koffertjes, en veloppen, schrijfpapier en een hoeveelheid andere documenten. Afwezige stemopnemers. Door de politie te Apeldoorn is .pro cesverbaal opgemaakt .tegen den voorzit ter en de leden van één der stembu- reaux aldaar ingevolge art. 85, 3de lid der kieswet luidende: Met afwijking van bet bepaalde in het eerste lid kan het stembureau tusschen de in art. 84 voor geschreven verzegeling en de opening der stembus een tijdruimte laten van ten hoogste één uur, niits het stemlokaal niet verlatende en de stembus onder zijn toe zicht houdende. Aan dit laatste was niet voldaan, daar de leden het stemlokaal hadden geslo ten en ruim een uur afwezig' waren. Burgemeesters In den verkiezingsstrijd. De heer B. Ten Gate Brouwer, libe raal raadslid der gemieente Alphen aan den Rijn, heeft de volgende vragen aan den burgemeester, hét Tweeldlo Kamerlid dr H. J. Lovink gesteld: le. Heeft de burgemeester kennis geno men van hot in De Rijn bode van 3 Juli voorkomend verslag van de vergadering der Chr. Hist. Kiesver. te Alphen aan den Rijn, volgens hetwelk burgemeester Lo vink de aanwezigen heeft aangespoord Om Mj de komende verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hun stam uit te brengen oip de Chr. Hist lijlst? 2e. Is het verslag van deze vergadering, welke nader aangeduid wordt als een wa penschouw der Ghr.-Histortechen, juist? En zoo ja, is de burgemeester dan van oordeel, dat liet tot bestendiging van de goede verhoudingen onder de ingezetenen Binnenland. Z uid-Afrikaanscho Btudehtendagen In 'Zeeland. Voortaan oranje-reflectors aan de onbe waakte overwegen. De drinkwatervoorziening van Souburg. Strenge vorst in Irndië. Ongeval op „de Ridderkerk". Da Rotterdamsche brandstichter. Buitenland. Het noodweer in Oostenrijk en Bohemian. Slavenhandel in Arabië. onzer gemeente bevorderlik is, wanneer de burgemeester van zijkt gezag gebruik maakt, om de burgerij te bewegen haar stem uit te brengen op de lijst van een bepaalde politieke richting? 3e. Is da burgemeester niet van mee- ning, dat een dergelijk optreden nood wendig schaden moet het vertrouwen dat da gebeele burgerijl in hem, die volgens de algemeen vatbare opvatting behoort te staan boven alle partijjeu, moet kunnen stellen 4e. Wanneer de burgemeester van mee ning mocht zijn, dat zijb optreden in bo vengenoemde vergadering volkomen in overeenstemming is met de rechten en plichten van een "burgemeester, zal dan de burgemeester bijl de e.k. verkiezing van leden voor den raad der gemeente Alphen a. d. Rijn zulks doorvoeren door op de zelfde wijze zijne medewerking te "ver- leenen om te bevorderen, dat in den raad dezer gemeente zooveel mogelijk Chr. Hist, afgevaardigden zullen zitting nemen? 'i Na de gebeurtenissen op Curacao. De gouverneur van Curapao heeft den raad van bestuur op de hoogte gesteld van het feit, dat hij aan de regeering te kennen heeft gegeven, dat hij bereid is af te treden, indien de regeering zijn houding bij den onlangs voorgekomen aanslag niet mocht goedkeuren. Voorts zei hij, aan den minister van koloniën een telegram te hebben ge stuurd, waarin hij om een onderzoek ver zocht naar de verantwoordelijkheid en het gedrag van de politieautoriteiten op Curasao en waarin hij den wensch uit sprak, dat maatregelen zullen worden ge nomen om in de toekomst aan West- Indië volledige bescherming te waarbor gen. De lange diensttijden bij het loodswezen. De loodsenvereeniging Nederland heeft in algemeene vergadering bijeen op 4 en 5 Juli te Amsterdam, besprekende het punt dienst-, rust- en vrije tijden, ge constateerd, dat het veelvuldig voorkomt, dat de loodsen zeer Jang aaneen dienst moeten verrichten, variëerende van 400 tot 450 uren per maand,en dat geen absoluut recht op rust- én vrije tijden gewaarborgd is, en als haar meening te kennen gegeven, dat in de huidige rege ling voor de dienst-, rust- en yrije tijden dringend verbetering moet worden ge bracht. Snelle evolutie. Op 3 Mei van dit jaar zegt het Hlbld was de heer Floris Vos nog lid van den Vrijheidsbond, 13 Mei. was hij vice-voor- 'zitfer van de Middenpartij voor stad en land, 3 Juli werd hij gekozen tof Kamer lid, 4- Juli deelt hij mede aan de V. D. te zijn verwant. EN WAT NU? Over de vraag in welke richting de op lossing van de Kabinetscrisis moet wor den gezocht, laten de „S t a n d a a r d" en da .„Neder land er" zich nog niet uit. De Tijid. (R.K.) is van oordeel, dat er moet komen1 'een sociaal-vooruitstrevend Kabinet met Christelijke signatuur. Het, blad besluit zijne beschouwingen aldus i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1