No. 232 Vrijdag 5 Juli 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE&Co'sBANK-GOES EERSTE BLAD- DE UITSLAG. LANGS EEN DIEPEN WEG Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 JULI vervallen worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA* Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 o Bij abonnement belangrijke korting. De uitslag van de Kamerverkiezingen kan tot op zekere hoogte 'bevredigend wor den genoemd. Het blijft toch een verblijdend feit, dat de overgroofte meerderheid van ons vol'k zich niet door de schoonschijnende leuzen en beloften van de revolutionaire partijen heeft laten beïnvloeden, maar dat het zich zeer beslist naar rechts heeft gekeerd. Wanneer wij de oude tegenstelling tus- schen 'links en rechts als maatstaf nemen, dan blijkt dat de rechterzijde beschikt over 53 zetels en de linkerzijde over 41 zetels, waartusschen zich dan nog bevinden de Staatk. Geref. met 3 zetels en 3 linksche groepen elk met 1 zetel. Bij principieele beslissingen b.v. wat be treft het onderwijs, de huwelijkswetgeving, enz. staat het dus in elk geval 56 stemmen rechts tegen 43 links, plus nog den man van de H. G. 'S„ die zich nu eens schaart bij de rechter- en dan weer bij' de linker zijde. Dat is een verblijdend resultaat, waar voor we niet dankbaar genoeg kunnen zijn. De roode vloed is gekeerd, de geweldige aanval van de revolutionaire partijen is afgeslagen, de hoop van de linksche par tijen dat zij althans dit negatieve resultaat zouden bereiken, dat de gezamenlijko rechtsche groepen in de minderheid wer den gebracht, zoodat er van een rechtsoh Kabinet zelfs geen sprake zou kunnen zijn, is niet verwezenlijkt. Bezien we meer speciaal den uitslag voor de A.-R. partij, dan is er zeker nog reden te over voor tevredenheid en dank baarheid, maar daarnaast is er toch ook een gevoel van teleurstelling. De A.-R. partij had harde aanvallen te verduren in de eerste plaats van links, waar het zwaarste geschut altijd op de Antirevolutionaire stellingen wordt ge richt, en dan ook van de zijde der S. G. P., die door voortdurend met het Roomsche spook te werken en de A.-R. partij in een valsch daglicht te plaatsen, vele eenvou dige menschen van de wijs wist te bren gen. En daarbij kwam dan nog, dat van z.g. Christelijk-democratische zijde een po ging werd gedaan om de Christelijke ar beiders aan de A.-R. banier ontrouw te maken. Wanneer we met dat alle's rekenen, dan mag hqt ze'ker als een wonder worden be schouwd, dat het aantal stemmen toc'h nog 14.048 hooger was dan in 1925. Dit neemt echter niet weg, dat er toch ook een gevoel van teleurstelling is, dat ondanks al den arbeid die verricht werd, toch een van de 13 zetels verloren ging. Voor ontmoediging is er echter geen reden. Wel voor een hernieuwde, frissohe, principieele propaganda. "feuilleton. Door H. ZEEBERG. 11.) o— Oogenblikkelijk stond "het voor haar vast, dat Gretha buiten heim orn de ver schillende toespelingen gemaakt had. Zijn eerijfc vragend gelaat wias er 'haar een waarborg voor. Dringend, hoewel niet bazig, of zich-de- meerdere-voelend, 'keek Henk haar aan. Trude sloeg de oogen heed, „Is het soms om wat Gretha in het rijt tuig opmerkte?" vroeg hijl. 'tWas of zij! door den grond zakte. Toch kon zij niet nalaten te knikken. 'tWas immers zoo? Waarom te jokken? „Je moet je dat niet aantrekken," zei Henk. „Gretha is wel meer een flapuit. Zij meent het niet zoo kwaad." „Wist jij er dan niets van?" liet zij zich ontvallen. Nauw was deze vraalg haar lippen ont vloden of ze wilde de woorden wel terug nemen. Tot haar verlichting ging Henk" er niet diejp op in. Zijn vermoeden was dus juist geweest. Maar hij wilde haar niet in ver legenheid brengen en aai daarom alleen: V Wat nu? Dat is thans de groote vraag', die met name de leiders van de rechtsche partijen zwaar op het hart moet wegen. De voormalige rechterzijde beschikt op nieuw over een flinke meerderheid'. Er is opnieuw een kans misschien voor 'het laatst om een rechtsoh parlementair Kabinet te vormen. Zal van deze gelegenheid gebruik wor den gemaakt. Zullen de rechtsche partijen op een welomschreven program tot sa menwerking komen? Wanneer de verschillende p'artïjien in de eerste plaats op het partijbelang letten, dan zal deze vraag waarsclnjhlijfc in ontkennende®, zin worden beantwoord. Maar de zaak kamt anders te staan, wan neer alleen het landsbelang en daar gaiat het hier toch om in het oog wordt gevat. Voorloopig kunnen we niet anders doen dan afwachten en de 'hoop uitspreken dat zij die hierin straks te beslissen z,ui len hebben, hunne groote verantwoorde lijkheid zullen gevoelen. Groote verduistering. De „B. Z. am Mittag" meldt, dat hij den neutralen bond van kantoorbedien den (G. B. A.), te Berlijn, deel uitmakende van de Hirsch-Dunkersche Vakbeweging, ©en groote verduistering is ontdekt, aan gezien de bedrijfsdirecteur van de boek drukkerij' en uitgeversmaatschappij Van den hond, dr Marius Matthiesen, met mede-neming van eenige honderdduizen den mark naar Argentinië is vertrokken. Reeds vier weken geleden was hij naar Argentinië vertrokken en dezer dagen seinde zijn vrouw, dat dr Matthiesen ern stig ziek was en in een sanatorium moest worden opgenomen. Inmiddels was men "tot de ontdekking gekomen, dat hij den zeer verantwoorde lijken vertrouwenspost, dien hij bekleed de, misbruikt had om voor zijn vlucht een zeer groot bedrag op te nemen. Thans is gebleken, dat dr Matthiesen zich reeds langen tijd bij zijn inkoopen voor de on dernemingen, waarvan hij1 directeur was, heeft 'schuldig gemaakt aan corruptie en het aannemen van steekpenningen. Op deze wijze zou hij de G. B. A. reeds voor millioenen benadeeld hebben. SiTaVieimSj in de Brifsehe Koloniën., De besprekingen, die in Genève over den dwangarbeid in de koloniën gehouden weiden, hebben opnieuw de belangstelling van het publiek op deze overblijfselen der slavernij1 gevestigd. Ale 'Sen droevig bewijs hoe de toestanden thans nog zijn, geeft de „Manchester Guaidian" een kort bericht over het Mui-Tsac-Systeem in de Britsohe kolonie Hongkong. Hier worden jonge meisjes door hun ouders verkocht en de nieuwe bezitters dwingen haar als slavin het nederigste „Wat je denkt, weet ik niet. Maar dait is zeker: ik ben niet verantwoord voor wat Gretha, vooral in dit speciale geval, er uitkraamt. Daar sta ïk volkomen bui ten." „Daar ben ik blij om," zei Trude, har telijk weer. „Zij griefde mij, vermoedelijk zonder opzeit. Over zulke zaken spreekt men niet op een dergelijke manier." Henk vond haar redeneering en haar gegriefdheid wel wat ver gezocht. Maar hij wist niet, dat Gretha meer zulke be dekte toespelingen had gemaakt. „Kom, laten wij gaan. Zij zullen niet weten, waar wij blijven," zei Trude, op eens zich bewust, dat zij met Henk al leen was. Zij maakte zoo'n haast, dat zij, als Henk haar niet gegrepen had, van en'kele tre den gevallen zou zijn. „Waar blijlven jullie toch?" vroeg Wies, toen zij het tweetal, dat onderweg in een nis op een steenen bank wat zat te rusten, weer bereikt hadden. „Trude was bijna van de trap gevallen, redde Henk de situatie. En hij sprak geen onwaarheid. „Was het erg, Trui?" vroeg Gretha, verschrikt. „Weineen, kind. 'tWas de moeite niet waard, 'k Heb me niet eens bezeerd. Henk wil het natuurlijk doen voorkomen, alsof hjj een heele held is en mj gered heeft," lachte z$. Hack verheugde ar zich buitenmate dienstwerk te verrichten, anderen moeten een ontuchtig leven leiden. De prijs van deze meisjes varieert vol gens haar leeftijd. Ondanks ieder verbod der Hongkong-regeering gelukte het tot dusver nog niet aan deze barbaarsehe gewoonte een einde te maken. De cijfers toonen aan, dat er thans in Hongkong 10.000 van deze ongelukkige schepselen zijn tegen 8 k 9000 in het jaar 1922. De lange duur van den s'trijd tegen dit kwaad in 1880 reeds werd er voor de eerste maal tegen geprotesteerd en zijn uiterst klein resultaat zijn voldoende om den goeden wil der Hongkong-regeering om ernstig in te grijpen, in twijfel te trek ken. Het besluit van den gouverneur van Hongkong dat de meisjes zonder meer gerechtigd zijn hun meester te verlaten, is van geen waarde, zoolang er geen organisatie bestaat, die zich het lot van deze meisjes aantrekt, wanneer zij haar meester verlaten hebben en op straat staan, of die haar werk verschaft, of haar naar haar ouders terugvoert. Noodweer in Beieren. Volgens een bericht uit Neurenberg zijn de plaatsen Oberölsback en Altdorf door een geweldigen hagelstorm geteisterd. Tal rijke personen werden door de hagelstee- nen min of meer ernstig gékwetst, een boer werd zelfs gedood. Ook de bliksem eischte twee menschenlevens. Verder vie len een heele kudde schapen, talrijke de vallende hagel steenen, die ter hoogte de vallende hagelsteenen, die ten hoogte van 30 c.M. den grond bedekten. De storm rukte ettelijke dak'en van huizen, verbrijzelde ontelbare vensterruiten, ont wortelde tallooze boomen en vernielde over een groote oppervlakte den te vel de staanden oogst. De aangerichte scha de is niet te overzien. Tegen fijn trekken. De sovjetregeering beeft een lange reeks ingrijpende maatregelen gepubli ceerd tegen het voornaamste euvel van het Russische economische leven, namelijk gebrek aan tucht bij de arbeidersklass'et, waarbij het bewustzijn zelf meester der fabrieken te zijn geenszins gepaard gaat met een grooter plichtbesef. Door nalatig heid bij den arbeid, gebrek aan accura tesse, traagheid, drankzucht en zeer veel vuldig eigenmachtig vrij nemen wordt het ten uitvoer leggen van de economische plannen zeer in gevaar gebracht. De hier tegen gevoerde propaganda is tot dusver zonder resultaat gebleven .en door sa menloop van allerlei economische moei lijkheden in de laatste maanden is de naleving van het productie-program in zake de verstrekking van industrie-artike len aan de boeren en de voedselvoor ziening der stedelijke bevolking een gebie dende noodzakelijkheid geworden. De bedoeling der nieuwe bepalingen is de controle op de tucht bij den arbeid te verscherpen, maatregelen te nemen te gen het simuieeren van ziekten, het in acht nemen van den werktijd te eischen over, dat Trude, naar bun korte gesprek, weer de oude was. Zij had dus inderdaad in de meening verkeerd, dat hij Gretha op verkenning uitzond. Maar te meer wtas er reden voor ver heuging, omdat hij in haar houding zag, dat hij haar klaaxblijikelij'k niet onwelge vallig was. III Over den maaien straatweg, waarlangs herhaaldelijk de electrische tram voort- schoof, ging de tocht naar Vlissingen. Daar, op den boulevard, vlakbij het standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruy- ter, wist Gretha „de oudjes zooris zij, grappig-oneerbiedig de heer en mevrouw Meerendonk en haar moeder betitelde, zóó in te palmen, 'dat op een gegeven moment zij zich omkeerde en op Henk en de beide -anderen toe.ie i', uitroepend: „Zeg Henk, heb je er bezwaar tegen, om tot Donderdag te blijlven? We worden geïnviteerd. En -als jij het goed vindt vindt moe het ook goed.1 „Bezwaar tegen? Natuurlijk niet. Ik neem de invitatie gaarne aan. Dat wil zeggen," voegde hij er haastig bij-, Trude aankijkend, „als de dames van ons las tig gezelschap gediend willen blijlven tot Donderdag?" „We zullen er miaaï ia moeten berus ten," lachte Trude. en een contröle van de arbeidspraestatie tijdens de werkuren in te voeren. Korte berichten. President Hoover heeft het gebruik om bfl de massa-recepties op het Witte .Huis eiken bezoeker de hand te drukken, voor de re$t van den zomer afgeschaft. Wanneer de periode van hitte voorbij is, zal de traditie weer in eere worden hersteld. Volgens een bericht uit Tokio, zijn in liet Zuiden van Japan aardschokken waargenomen. De bevolking werd door een paniek aangegrepen en vluchtte bui ten de huizen. De telegrafische en tele fonische verbindingen zij-n gestoord. Ver liezen aan menschenlevens zijn niet te betreuren. DE STEMBUS HEEFT GESPROKEN, EN WAT NU? Nog slechts enkele bladen wijden voor- Ioopige beschouwingen aan den uitslag der verkiezingen. De R.-K. „Maasbode" hoe kan het ook anders nu de R.-K. Staatspartij haai stemmencijfer tot boven het millioen op voerde juicht. Het blad wijst er op, 'dat de roode speculanten, die al bun hoop op de nieuwe kiezers-generatie gevestigd had den, deerlijk teleurgesteld werden. Op de vraag wat er nu gebeuren moet, antwoordt het R.-K. orgaan: „Wat wij zouden wenschen, is betzelf de, wat de overgroote meerderheid van ons Katholieke kiezerscorps wenscht: dat men, indien mogelijk, zal geraken tot een rechtsoh kabinet. 't Is hetzelfde wat ons partijbestuur wenscht, dat verklaarde, dat zijn voor keur uitging naar een Kabinet, optredend met een program, gebaseerd op de pro grams der rechterzijde. Daarheen wijzen beginsel, traditie en historie onzer partij. 'tls hetzelfde, wat onze fractie-leider in de Tweede Kamer op het oog had, toen hij in zijn verkiezingsrede te Venlo de hoop uitsprak, dat het hem mogelijk zou zijn de Chr. Historischen figuurlijk te omhelzen „Mits onder één beding, dat wij vroe ger reeds stelden. Dat het alleen kome tot een samengaan van rechts onder scherp acooord op scherp geformuleerd program en allerzijds van harte. Dan achten wij zulk een samengaan in het belang èn van onze geestelijke én van onze stoffelijke belangen. En ook in het belang van een gezond parlementair leven. Zou het thans mislukken zoo ver volgt het blad dan is zonder twijfel meteen de laatste kans verkeken. En niet alleen de toekomstige reg-ee- ringsformatie, niet alleen het optreden van een parlementair Kabinet, maar ook de behartiging der hoogste belangen on zer christelijke natie treden een periode „Ze is weer heelemaal de oude," dacht Henk, blij. IV. Gevieren wandelden zij den volgenden dag door het schoone bosch de „Mante ling" -aan den voet van Domburgs dui nen. Per trein was de reis naar Middelburg gemaakt. Daa,r had men de fiets bestegen om naar het aloude Veere te peddelen, wek interessant stedeke belangstellend in oogenschouw werd genomen. Over Vrouwepolder en de Oranjezon waren zij toen te Domburg beland. Het wa-s er erg druk met badgasten. Zóó, dat zij in de „Manteling" wat ver koeling zochten, wel noodig na zoo'n 1 an ven f'e+stocht. Herik was naast Trude gaan looien. En rie ontweek hem niet. In zijin nabijheid voe'de zij z'ch uitermate rustig. Druk snappend waren Gretha en Wies doorgei oopen. „Wat is het hier heeriijk in het bosch," vond Henk. „Ik kom hee emaal bij, deze dagen in Zeeland. „Wa-s je overwerkt?" vroeg Trude. „Nu, overwerkt, dat is wat erg. Maai ik voelde toch wel, dat ik wat rust noodig had." „Waarom dam zoo hard gewedet?" vroeg zj|. „Ik wil spoedig klaar z$n, om moeder Binnenland. De totaal-uitslag der verkiezingen. Hier en daar een windhoos. De Kon. familie naar Den Haag. Buitenland. Noodweer in Beieren. Groote verduistering te Berlijn. Aardschokken in Japan. Wervelstorm in Oostenrijk. van onzekerheid in, waaraan wij slechts met huiver kunnen denken. Mogen de christen-leiders van ons volk daarvan in deze dagen diep zijn door drongen. God schenke hun Zijn licht en Zijn kracht. De liberale N. R. C r t. wijst er op, dat in de samenstelling der Kamer wat de sterkte der p-artij'en betreft; al heel weinig verandering is gekomen. De uiterst linksche partijen hebben wat hun stem mencijfer betreft, geprofiteerd van hun propaganda voor ontwapening en staats pensioen. Na gewezen te hebben op de vooruit gang van R.K. en S.D.A.P. vervolgt het blad: „Deze twee partijen zullen in de nieuwe Kamer te zamen een flinke meerderheid tellen e(a het lijkt na deze verkiezing wel, alsof het kabinet van de „uiterste noodzaak" iets is, dat de kiezers toelacht. Wij zullen deze conclusie niet trekken, maar wie er voor voelt, kan in het resultaat der verkiezing wel steun vin den Wat betreft de vorming van een even tueel rechtsch Kabinet, wijst het blad op den vooruitgang van de C.H. Unie als gevolg van haar houding ten opzichte van het gezantschap. „Haar niet te miskennen voorspoed bij deze verkiezing geeft daarom eene sterke, zij het nog slechts negatieve, aanwijzing vo-pr de oplossing van de kabinetscrisis. Hierbij zal zich de eisch van eerlijkheid .tegenover de kiezers doen gelden, waar op wij vóór de verkiezing eene toespe ling gemaakt hebben. Vorming van ©en coalitiekabinet met behulp van de Christelijk-his-torisohen zou vierkant ingaan tegen de lij-n van deze verkiezing. Wij stippen dit voor heden slechts aan, wellicht komen wij er nader op terpg, wanneer het resultaat der ver wat te ontlasten," antwoordde 'hij eenvou dig. „En dan moet ik mij een positie gaan veroveren, 'k Hoop, dat ik spoedig slaag." „Het lijkt mij heel wat toe," merkte Trude op. „Ja," zei hij, „wij leven niet in Lui lekkerland. De gebraden duiven vliegen ons hier niet in den mond." „Zou je dat willen?" „O, neen, niet gaarne. Ik wil er wel voor werken. Op flink werken rust de zegen van Boven." „Hetzelfde standpunt als da-t van mijin vader. Die heeft ook zijin heele leven hard gewerkt. En de vrucht is niet uit- geb even. Vóór ruim twintig jaar is mijn vader heel klein begonnen. „En nu mag hij zich verheugen in een bloeiende zaak,vulde hij a.an. „Ja, zonder dat hij er 't minst aan denkt, om minder te gaan werken. Het zh hem in 't bloed." ,,'tls ook heel goed. Menschen, die vroeg ophouden met werken, worden vroeg oud, zei mijn vader a tij 1. „Js je vader al lang overleden? vroeg Trude. t Was verleden week vijf jaar geleden. 'tWas een zware slag voor moe. Alleen de zekerheid, dat het Gods wijs bestel was, deed haar berusten." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1